- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту України
10.12.2001 № 863
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 67
Водний транспорт
"Морський транспорт"
Видання друге, доповнене, перепрацьоване
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ВИКОНАВЕЦЬ ДНОПОГЛИБЛЮВАЛЬНИХ РОБІТ
Завдання та обов'язки. Організовує роботу та здійснює контроль за виконанням планів днопоглиблювальних робіт земкараванами. Керує виконанням завдань із проведення капітальних робіт на об'єктах, що будуються. Контролює якість та своєчасне виконання технічними дільницями промірних робіт. Забезпечує складання проектів організації днопоглиблювальних робіт та іншої технічної документації. Контролює комплектування земкараванів та розстановку флоту по дільницях робіт. Здійснює контроль за дотриманням технології днопоглиблювальних та промірних робіт. Зобов'язує й контролює технічні дільниці щодо своєчасного оповіщення капітанів портів, державних інспекцій та органів гідрографії про всі зміни судноплавно-навігаційніх умов на шляхах, що обслуговуються. Керує складанням планів-графіків літнього та зимового обмеження порту за узгодженням з інспекціями та капітанами портів.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні документи з питань організації днопоглиблювальних робіт, виробниче планування, організацію технології днопоглиблювальних робіт та оперативного управління днопоглиблювальним флотом; склад днопоглиблювального флоту та його можливості; усі види днопоглиблювальних та промірних робіт; організацію робіт на технічних дільницях та дистанціях шляху; організацію обслуговування засобів навігаційного огородження; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи в галузі управління морськими шляхами: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
2. ГОЛОВНИЙ МЕХАНІК СУДНА
Завдання та обов'язки. Забезпечує безперервну й технологічно правильну експлуатацію головної енергетичної установки та допоміжних механізмів відповідно до нормативних техніко-експлуатаційних характеристик. Здійснює контроль за дотриманням у справному технічному стані енергетичного, технологічного та іншого устаткування, суднових систем, пристроїв та механізмів, а також за забезпеченням своєчасного та кваліфікованого технічного обслуговування, правильного ведення суднової технічної та експлуатаційної документації, стежить за виконанням вимог і розпоряджень органів технічного нагляду та державних інспекцій. Організовує розроблення планів огляду, випробувань та профілактичного ремонту устаткування згідно з положеннями системи планово-запобіжного ремонту, затверджує й контролює їх виконання. Контролює безпечне і якісне проведення ремонтних робіт і модернізацію устаткування, роботу з підвищення його надійності та довговічності. Створює умови експлуатації та розробляє заходи з подовження міжремонтних періодів роботи устаткування. Бере участь у підготовці пропозицій щодо реконструкції, переозброєння судна, у роботах з упровадження засобів технічної діагностики, автоматики, малої механізації, нової техніки. Забезпечує своєчасне пред'явлення судна та його технічних засобів для огляду органами технічного нагляду. Здійснює контроль за витратами коштів на капітальний ремонт і відновлення устаткування. Забезпечує контроль за осадкою, остійністю та напругами корпусу судна. Бере участь у розробленні та впровадженні заходів щодо створення безпечних і сприятливих умов праці під час експлуатації та ремонту суднового устаткування. Керує службою технічної експлуатації судна. Вивчає ділові якості підлеглого персоналу судна, подає пропозиції з добору й розстановки кадрів. Веде виховну роботу, спрямовану на підвищення трудової та виробничої дисципліни, поліпшення якості робіт, зниження витрат на ремонт і технічне обслуговування. Здійснює контроль за дотриманням правил охорони праці, протипожежного захисту та охорони природного навколишнього середовища.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, положення та інші керівні документи з технічної експлуатації суднової техніки, організації загальносуднової служби; правила та нормативні документи Регістру судноплавства України або іншого класифікаційного товариства, яке здійснює технічний нагляд за судном;
Кодекс торговельного мореплавства України; техніко-експлуатаційні характеристики головних та допоміжних силових енергетичних установок та суднових технічних засобів; нормативні та технічні інструкції з ремонту силових енергетичних установок та суднових технічних засобів; методи оцінки технічного стану, надійності та довговічності суднових машин та механізмів, суднового устаткування; експлуатацію систем внутрішньосуднового зв'язку; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
запобігання зіткненню суден (МППСС),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; вимоги Міжнародних санітарних правил; Галузеву угоду між Мінтрансом України й профспілкою; організацію вахтової служби; правила та інструкції судновласника; умови колективного договору (трудового контракту); аварійно-рятувальну справу; дії машинної команди щодо забезпечення живучості в машинному відділенні; організацію робіт під час судноремонту; економіку; організацію праці та управління; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією старшого механіка на енергонасичених суднах: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.
3. ДИРЕКТОР (НАЧАЛЬНИК) АГЕНТСТВА З ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ МОРЯКІВ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво, формулює, планує діяльність агентства з метою виконання його завдань, розширення сфери діяльності та підвищення економічних показників роботи при зменшенні фінансових витрат. Спрямовує діяльність колективу на підвищення якості та скорочення термінів організації обслуговування судновласників з забезпечення кваліфікованими спеціалістами плавскладу. Організовує розроблення заходів щодо вдосконалення ефективності роботи агентства та підвищення конкурентоспроможності на ринку надання послуг з працевлаштування плавскладу. Забезпечує діяльність агентства відповідно до світових стандартів шляхом упровадження передових методів роботи, застосування способів обґрунтованого планування. Організовує постійне рекламування послуг агентства, пов'язаних із працевлаштуванням моряків. Налагоджує зв'язки з судноплавними компаніями або фірмами-судновласниками щодо надання їм послуг з добору кваліфікованих спеціалістів плавскладу та укладає з ними договори на обслуговування. Веде листування та телефонні переговори з клієнтурою, підприємствами та організаціями (профспілковими, страхувальними тощо) з питань, які стосуються сфери діяльності агентства. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав. Стежить за виконанням умов контрактів, які укладено між судновласником та найманими членами екіпажів суден. Організовує оформлення необхідних документів та доставлення спеціалістів на місце, що вказується судновласником. Контролює діяльність працівників агентства та надає розпорядження щодо виконання їх функціональних обов'язків. Здійснює контроль за належним використанням підлеглим персоналом організаційної та обчислювальної техніки. Організовує та впроваджує технічне навчання працівників агентства, підвищення рівня їх знань. Здійснює добір кадрів працівників, їх розстановку та доцільне використання. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку в агентстві. Стежить за дотриманням договірної та фінансової дисципліни, зберіганням комерційної таємниці.
Повинен знати: основи чинного законодавства; постанови, накази, розпорядження, положення, нормативні та інші керівні документи, що стосуються питань працевлаштування моряків; нормативні акти
Кодексу торговельного мореплавства України; міжнародні договори, конвенції та угоди з питань працевлаштування моряків; методи управління господарською та фінансово-валютною діяльністю агентства; умови колективного договору; основи морського права; досвід здобування позицій на регіональних та світових ринках послуг з добору кваліфікованих суднових спеціалістів для судновласників; англійську мову (морську специфіку) в обсязі, необхідному для ведення листування, ділового й побутового спілкування та оформлення документів; економіку, організацію праці й управління; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в сфері працевлаштування моряків - не менше 3 років.
4. ДИРЕКТОР (НАЧАЛЬНИК) АГЕНТСТВА МОРСЬКОГО
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво, формулює, планує всі види діяльності морського агентства. Організовує й забезпечує виробничу й фінансово-валютну діяльність агентства з метою повного виконання його статутних завдань, розширення сфери діяльності та підвищення економічних показників роботи, зменшення фінансових витрат. Спрямовує діяльність колективу на підвищення якості та скорочення термінів організації постачання й агентського обслуговування суден у порту відповідно до інтересів судновласника й звичайної практики морського агентування. Організовує розроблення заходів з удосконалення ефективності роботи агентства для конкурентоспроможності на ринку щодо надання послуг у галузі торговельного мореплавства. Забезпечує діяльність агентства відповідно до світових стандартів шляхом упровадження передових методів роботи, застосування способів обґрунтованого планування. Організовує постійне рекламування всіх видів послуг, пов'язаних із морським агентуванням. Веде листування та радіотелефонні переговори із суднами, клієнтурою, портами, підприємствами та організаціями з питань, які стосуються сфери діяльності морського агентства. Вирішує питання в межах наданих йому прав. Здійснює контроль за належним використанням організаційної, обчислювальної техніки. Забезпечує правильну експлуатацію та технічний стан автотранспорту, закріпленого за морським агентством. Організовує та запроваджує технічне навчання працівників агентства, підвищення рівня їх знань. Контролює підготовку до проведення атестації працівників. Здійснює добір кадрів працівників. Їх розстановку й доцільне використання. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої й трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку в агентстві. Стежить за дотриманням договірної та фінансової дисципліни, зберіганням працівниками агентства комерційної таємниці, майна та коштів. Подає пропозиції щодо призначення на посаду, переміщення працівників на посадах, заохочення працівників, які відзначилися, і накладання дисциплінарних покарань на порушників. Перевіряє діяльність усіх працівників агентства та надає розпорядження щодо виконання їх функцій.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, положення, нормативні та інші керівні документи, що стосуються питань морського агентування; нормативні акти Кодексу торговельного мореплавства України; чинне законодавство України; міжнародні договори, конвенції та угоди з питань торговельного мореплавства; методи управління господарською, виробничою та фінансове-валютною діяльністю морського агентства; організацію агентування суден, експедирування вантажів, фрахтування суден та надання митних брокерських послуг; Положення про морське агентство; умови колективного договору; основи транспортного права та морське право; досвід завоювання позицій на регіональних та світових ринках щодо надання суднам агентських послуг; економіку, організацію праці й управління; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в галузі морського агентування: для спеціаліста - не менше 5 років, бакалавра - не менше 7 років.
5. КАПІТАН
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво судном. Вживає заходів щодо забезпечення безпеки плавання, підтримання порядку на судні, запобігання завданню будь-якої шкоди судну, людям і вантажу, які перебувають на ньому, а також забрудненню навколишнього природного середовища. Забезпечує захист інтересів судновласника й вантажовласника щодо судна, вантажу або рейсу плавання. Контролює порядок ведення суднової документації фінансово-господарської діяльності судна. Забезпечує організацію загальносуднової служби. Контролює наявність необхідних для рейсу навігаційних карт, лоцій та інших посібників для плавання, здійснює опрацювання шляху майбутнього плавання. Контролює несення ходової та стоянкової вахт під час рейсу. Вимагає від своїх помічників здійснення плавання шляхом, який було визначено попереднім прокладенням з урахуванням факторів, що впливають на просування судна, контролюючи його місцезнаходження з необхідною частотою та точністю, за будь-яких умов та усіма можливими засобами. Особисто керує судном, коли судно заходить в порт або виходить із порту, розминається з іншими суднами у вузьких місцях, районах інтенсивного руху, у разі обмеженої видимості та в інших складних умовах плавання. Контролює одержання навігаційної та гідрометеорологічної інформації, а також інформації про переміщення інших суден. Аналізує погодні та океанографічні умови. Контролює додержання правил під час буксирування та плавання в льодових умовах. Використовує радіолокаційне лоцманське проведення та інформацію служб регулювання руху згідно з портовими правилами, рекомендаціями лоцмана й навігаційними посібниками. Контролює підготовку вантажних приміщень до прийняття вантажу, розглядає та затверджує вантажний план. Здійснює контроль розрахунків завантаження. Забезпечує безпечне навантаження, укладення, закріплення та догляд за вантажем протягом рейсу, безпечне вивантаження. Здійснює контроль за забезпеченням судна пальним, водою, продуктами харчування, матеріально-технічним постачанням. Здійснює організацію та контроль за технічним навчанням командного складу й суднової команди, загальне керівництво плавальною практикою практикантів, яких направлено на судно. Контролює наявність і терміни дії суднових документів, дипломів, сертифікатів та посвідчень членів екіпажу. Пред'являє судно, його обладнання та постачання для огляду та перевірки відповідно до термінів. Забезпечує організацію та контроль підготовки екіпажу щодо забезпечення живучості судна, боротьби з пожежею на судні та поведінки в екстремальних умовах та в разі залишення судна. Вживає заходів щодо документального оформлення аварійних подій із судном, а також подій у разі псування, пошкодження й втрати вантажу або багажу, що перевозиться, заподіяння травм людям та інших випадків у порядку, встановленому чинним законодавством України. Проводить попереднє розслідування аварійної події незалежно від її класифікації. Забезпечує розроблення планів дій у надзвичайних ситуаціях та схем боротьби за плавучість. Контролює осадку, остійність та подовжню міцність судна. Забезпечує надання допомоги людям, які зазнали лиха в морі, допомогу іншому судну, його пасажирам і екіпажу після зіткнення, наскільки можливо зробити це без серйозної загрози для своїх пасажирів, екіпажу й свого судна. Організовує надання невідкладної медичної допомоги. Вживає всіх статутних та ініціативних заходів для рятування людей і недопущення захоплення судна, документів, вантажу та іншого майна в разі воєнної небезпеки, піратських дій, небезпеки захоплення судна. Дає дозвіл залишити судно екіпажу в разі загрози неминучої загибелі судна. Залишає судно останнім після вживання всіх можливих заходів щодо рятування суднового радіо- й машинного журналів, карт цього рейсу, документів, цінностей. Виконує свої обов'язки стосовно екіпажу незалежно від місцезнаходження в разі загибелі судна. Підтримує порядок на судні згідно з чинним законодавством України про працю. Надає згоду на прийняття на роботу членів екіпажу. Виконує функції органів дізнання, керуючись при цьому чинним кримінально-процесуальним законодавством України. Приймає рішення на проведення ревізії кількості продовольства й вантажу, що перебувають на судні, і можуть бути використані для харчування в разі нестачі продовольства. Вживає заходів для одержання коштів на продовження плавання, ремонту судна або утримання екіпажу в разі виникнення невідкладної потреби в коштах. Засвідчує факти народження дитини й укладання шлюбу, а також факт смерті та заповіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, інструкції, нормативні та інші керівні документи стосовно питань безпеки плавання, судноводіння, технічного стану суден, організації загальносуднової служби; правила й нормативні документи Регістру судноплавства України або іншого класифікаційного товариства, яке здійснює технічний нагляд за судном;
Кодекс торговельного мореплавства України; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
запобігання зіткненню суден (МППСС),
охорони життя людини на морі (СОЛАС), з міжнародного авіаційного й морського пошуку та датування (МАМПС),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; чинні нормативні документи з охорони навколишнього природного середовища; правила користування Глобальною морською системою зв'язку під час лиха й для забезпечення безпеки (ГМЗЛБ); засоби автоматичного радіолокаційного проведення (ЗАРП); Галузеву угоду між Мінтрансом України й профспілкою; правила та інструкції судновласника; умови Колективного договору стосовно свого судна та екіпажу, умови договорів морського перевезення вантажу, пасажирів та морського круїзу; економіку; морське право; аварійно-рятувальну справу, англійську мову (морську специфіку); організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
- У разі роботи на морських суднах валовою місткістю від 500 і більше в далекому плаванні.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом капітана далекого плавання і диплом оператора ГМЗЛБ загальний. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою старшого помічника капітана на морських суднах валової місткості 500 і більше в далекому плаванні - не менше 1,5 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
- У разі роботи на морських суднах валовою місткістю від 500 і більше у малому плаванні.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом капітана малого плавання або штурмана далекого плавання і диплом оператора ГМЗЛБ загальний. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання на посаді старшого помічника капітана суден валової місткості 500 і більше в малому або далекому плаванні - не менше 1 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
- У разі роботи на морських суднах валовою місткістю від 500 і більше у прибережному плаванні.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом штурмана далекого плавання і диплом оператора ГМЗЛБ загальний. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання на посаді старшого помічника капітана суден валової місткості 500 і більше в будь-якому плаванні - не менше 1 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
- У разі роботи на морських суднах валовою місткістю до 500 у прибережному плаванні.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом капітана прибережного плавання або диплом штурмана і диплом оператора ГМЗЛБ. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж у будь-якому плаванні з виконанням обов'язків вахтового помічника капітана на будь-яких самохідних суднах - не менше 2 років, з яких - не менше 1 року на посаді старшого помічника капітана в будь-якому плаванні; з дипломом штурмана - не менше 2 років у будь-якому плаванні з виконанням обов'язків вахтового помічника капітана на будь-яких самохідних суднах, з яких - не менше 1 року на посаді старшого помічника капітана в прибережному або малому плаванні. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
( Пункт 5 розділу "Керівники" із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
6. КАПІТАН ПОРТУ (МОРСЬКОГО)
Завдання та обов'язки. Здійснює нагляд за судноплавством та додержанням порядку в морському порту, за дотриманням суднами та особами, які перебувають на території та в акваторії порту, чинного законодавства й правил мореплавання, а також міжнародних договорів України щодо мореплавання, безпечного морського перевезення пасажирів і вантажів. Забезпечує контроль за безпекою плавання й регулюванням руху суден в акваторії порту й підхідних шляхах. Керує службою капітана порту, до складу якої входять Інспекція державного портового нагляду (ІДПН), дипломно-паспортний відділ, лоцманська служба. Здійснює керівництво службою регулювання руху суден (СРРС). Проводить реєстрацію суден у Державному судновому реєстрі України Судновій книзі України й видає суднові документи. Забезпечує перевірку суднових документів, дипломів, сертифікатів і кваліфікаційних свідоцтв плавскладу суден, а також видачу посвідчень моряків членам суднового екіпажу. Вивчає документи, що містять інформацію про вантаж, з метою його безпечного перевезення суднами, які завантажуються в порту. Здійснює нагляд за дотриманням вимог щодо порядку приходу суден в порт та їх виходу з порту і організовує оформлення відповідних документів. Забезпечує контрольний огляд судна з метою оцінки його придатності для плавання. Здійснює нагляд за дотриманням екіпажами суден вимог щодо запобігання забруднення навколишнього природного середовища. Забезпечує очищення акваторії порту, підхідних каналів і фарватерів від забруднення нафтою та нафтопродуктами, а також плаваючими й затонулими предметами, які заважають судноплавству. Здійснює нагляд за виконанням вимог щодо належного технічного стану причалів, у тому числі швартовного та відбійного обладнання, рейдового встаткування. Уживає заходів щодо підтримання оголошених глибин в порту й на підхідних каналах та фарватерах, справного стану та належного функціонування засобів навігаційного огородження в порту й на підходах до нього. Контролює своєчасне отримання капітанами суден, які готуються до виходу з порту, навігаційної й гідрографічної інформації. Здійснює організацію й керівництво криговим проведенням суден на підходах до порту й у межах його акваторії, а також операціями з рятування та надання допомоги людям і суднам, що зазнають лиха в акваторії порту й на підходах до нього. Видає за встановленим порядком дозвіл на підняття майна, що затонуло в морі, а також на проведення в межах території та акваторії порту будівельних, гідрографічних та інших робіт. Веде розслідування аварій згідно із чинними положеннями та облік аварійних морських подій за заявою капітана судна, судновласника або консула держави прапора судна. Бере участь у розгляді проектів і прийнятті в експлуатацію гідротехнічних споруд порту. Здійснює розроблення й видання доповнень до обов'язкових постанов порту. Забезпечує надання довідок капітану судна, необхідних для оформлення морського протесту. Організовує проходження технічного навчання морських лоцманів, лоцманів-операторів служби регулювання руху суден, працівників служби капітана порту, перевірки рівня їх знань, підвищення рівня їх кваліфікації у встановленому порядку. Веде встановлену документацію.
Повинен знати: закони, постанови, розпорядження, накази, інструкції та інші керівні документи, що регламентують безпеку судноплавства;
Положення про капітана морського торговельного порту України; накази та приписи Держфлотінспекції України з питань нагляду за безпекою судноплавства та організації проведення розслідувань причин аварійних морських подій;
Кодекс торговельного мореплавства України; правила Регістру судноплавства України та інших класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо запобігання зіткненню суден (МППСС),
охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
про вантажну марку тощо; міжнародні правила, кодекси та стандарти, що стосуються безпечного оброблення, розміщення, кріплення та перевезення вантажів; правила перевезення вантажів і пасажирів; правила виконання криголамних і лоцманських операцій; організацію проведення аварійно-рятувальних операцій; організацію роботи порту й флоту; морське право; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід судноводіння; обов'язкові постанови порту та місцеві правила плавання; навігаційне та гідрографічне устаткування акваторії порту й прилеглих до порту вод; чинні нормативні акти щодо охорони від забруднень прибережних вод; порядок ведення затвердженої документації; англійську мову (морську специфіку); економіку; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією капітана морського судна: для магістра - не менше 4 років, спеціаліста - не менше 5 років. Наявність диплома капітана суден валовою місткістю від 3000 і більше (або капітана далекого плавання).
7. КОМІСАР АВАРІЙНИЙ МОРСЬКИЙ
Завдання та обов'язки. З'ясовує обставини і причини настання страхового випадку на морському транспорті та визначає розмір збитків на підставі заяви страховика або страхувальника. Проводить дослідження аварійних випадків та збирає необхідні документи. Знайомиться з матеріалами слідства та є присутнім під час слідчих дій з дозволу особи або органу, які проводять розслідування. Порушує клопотання стосовно обставин і причин настання страхового випадку. Робить, у разі необхідності, запити до правоохоронних органів, банків, медичних закладів та інших підприємств, установ, організацій, що володіють інформацією про обставини страхового випадку. Отримує пояснення у письмовій формі про причини і розмір заподіяної шкоди від фізичних осіб, причетних до даного страхового випадку. Проводить або організовує проведення необхідної в окремих випадках експертизи для з'ясування обставин і причин настання страхового випадку та визначення розміру заподіяної шкоди. Складає аварійний сертифікат і, у разі потреби, рапорт на підставі проведеного дослідження та зібраних документів. Надає на запити Укрстрахнагляду, а також слідчих органів інформацію про обставини і причини настання страхового випадку та заподіяну шкоду. Зберігає таємницю про об'єкт страхування і не розголошує інформацію про дослідження аварійних випадків без згоди на це страховика і страхувальника.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, інструкції та положення про порядок розслідування аварійних випадків на морському транспорті; нормативні матеріали та
міжнародні конвенції щодо запобігання зіткненню суден (МППСС), охорони природного навколишнього середовища та інші;
Кодекс торговельного мореплавства України;
Типове положення про організацію діяльності аварійних комісарів; морське страхування; договір морського страхування; основи транспортного права та морське право; форми та методи виконання дослідження обставин і причин настання страхових випадків та визначення розміру заподіяної шкоди; правила ведення встановленої документації; англійську мову (морську специфіку); основи економіки морського транспорту; організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи в галузі морського транспорту: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років. Наявність свідоцтва (сертифіката) компетенції.
8. МАЙСТЕР АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ, СУДНОПІДІЙМАЛЬНИХ, ПІДВОДНО-ТЕХНІЧНИХ ТА ІНШИХ СПЕЦІАЛЬНИХ РОБІТ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне технічне керівництво роботами підрозділів суден щодо аварійно-рятувальних, суднопідіймальних, підводно-технічних та інших спеціальних операцій. Контролює дотримання технології безпечного використання технічних засобів, водолазного спорядження, спеціального устаткування під час виконання аварійно-рятувальних та підводно-технічних робіт. Вивчає об'єкти суднопідіймальних та підводно-технічних робіт. Організовує оптимальне завантаження плавзасобів, водолазних станцій, суднопідіймального та спеціального устаткування. Контролює виконання підрозділами графіків, технічних нормативів, термінів проведення суднопідіймальних та підводно-технічних робіт. Бере участь в аварійно-рятувальних, суднопідіймальних та підводно-технічних роботах, а також у навчанні та контролі знань працівників підрозділів щодо технічного використання спеціального устаткування та оснащення, що використовуються під час виконання аварійно-рятувальних, суднопідіймальних і підводно-технічних робіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні документи з виконання аварійно-рятувальних, суднопідіймальних, підводно-технічних та спеціальних робіт; технологію безпечного виконання аварійно-рятувальних, суднопідіймальних, підводно-технічних та спеціальних робіт; будову та технологічні можливості використання спеціального оснащення та спеціального спорядження під час виконання аварійне-рятувальних, суднопідіймальних, підводно-технічних та спеціальних робіт; основи водолазної справи; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією інженера на судноремонтному виробництві, гідротехніка або помічника капітана: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років.
9. МАЙСТЕР ВОДОЛАЗНИХ РОБІТ
Завдання та обов'язки. Організовує виконання підводних водолазних робіт. Здійснює керівництво та надає практичну допомогу водолазним спеціалістам груп експедиційного загону з організації водолазної служби. Контролює підготовленість водолазних спеціалістів груп суден із питань водолазної справи. Розробляє заходи щодо поліпшення організації виконання водолазних робіт. Веде облік персоналу водолазів, контролює його правильне використання та завантаження. Бере участь у медичних комісіях з повторного огляду водолазів, у складанні планів та проектів аварійно-рятувальних, суднопідіймальних та підводно-технічних робіт, випробуванні та впровадженні засобів нової техніки, розгляданні нормативно-технічної документації з водолазної справи. Розподіляє водолазне спорядження та устаткування, контролює правильність його використання та зберігання. Контролює своєчасні дефектації водолазного спорядження, виконання вимог нормативної технічної документації. Перевіряє ступінь готовності водолазних станцій, ботів та рятувальних суден до виконання підводних аварійних робіт, надання допомоги водолазам, що потерпають від лиха під водою. Розробляє плани організації водолазних робіт у разі аварійно-рятувальних операцій. Бере участь в аварійно-рятувальних операціях, керує роботою водолазів під водою.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні документи з питань організації й технології проведення водолазних робіт; будову та технічну експлуатацію водолазних станцій, водолазних ботів, водолазного спорядження та устаткування; водолазну справу; нормативні акти, правила, положення та інші інструктивні документи з організації праці під час виконання водолазних, аварійно-рятувальних та підводних робіт, повітряне господарство, що застосовується під час виконання водолазних робіт; правила та норми охорони праці, протипожежного захисту під час виконання водолазних робіт; медичні норми та показання з безпечних умов праці водолазних спеціалістів; основи економіки; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією водолазного фахівця: для спеціаліста - не менше 4 років, бакалавра - не менше 5 років.
10. МАЙСТЕР ЕЛЕКТРОРАДІОНАВІГАЦІЙНОЇ КАМЕРИ
Завдання та обов'язки. Виконує роботи з регулювання, настроювання, профілактики, ремонту та модернізації суднових засобів зв'язку, електрорадіонавігації, пошукової техніки та мореплавних інструментів. Інструктує та консультує суднових спеціалістів із питань експлуатації та технічного обслуговування суднових засобів зв'язку, електрорадіонавігації, пошукової техніки та мореплавних інструментів. Перевіряє технічний стан приладів, наявність технічної документації та правильність її ведення. По закінченні робіт із ремонту та настроювання приладів на судні робить відповідні записи у формулярах приладів. Бере участь у випробуванні нової техніки та приладів зв'язку, електрорадіонавігації та гідроакустики.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази та інші керівні документи стосовно питань забезпечення надійності роботи електрорадіонавігаційної апаратури; міжнародні резолюції з вимог до встаткування Глобальної морської системи зв'язку під час лиха й для забезпечення безпеки (ГМЗЛБ); основи радіотехніки, електротехніки і телемеханіки; будову, принцип роботи та електричні схеми усіх електрорадіонавігаційних та гідроакустичних приладів, установлених на судні, правила їх технічної експлуатації; основи економіки й організації праці; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра - не менше 2 років.
11. МАЙСТЕР СТАНЦІЇ З ОГЛЯДУ НАДУВНИХ РЯТУВАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ТА КОНТРОЛЬНО-ВИМІРЮВАЛЬНИХ ПРИЛАДІВ
Завдання та обов'язки. Здійснює перевірку та ремонт надувних рятувальних засобів, гідростатичних роз'єднувальних пристроїв, рятувальних кругів та жилетів, пластмасових контейнерів, контрольно-вимірювальних приладів. Контролює якість ремонтних робіт. Здійснює заходи щодо зниження їх вартості та скорочення термінів виконання, підвищення стійкості деталей та вузлів, запобігання браку. Контролює дотримання стандартів, технічних умов та технології виробництва. Здійснює нагляд за технічним станом закріпленого за ним устаткування, підтримує його у справному стані, виконує ремонт. Забезпечує підготовку робочих місць, правильність підбирання такелажу, інструменту та пристроїв. Інструктує робітників щодо безпечних способів та методів виконання робіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні документи, що стосуються виробничо-господарської діяльності станції; стандарти, технічні умови, вимоги Регістру судноплавства України щодо надувних рятувальних засобів, гідростатичних роз'єднувальних пристроїв, рятувальних кругів та жилетів, пластмасових контейнерів, контрольно-вимірювальних приладів; устаткування дільниці станції та правила його технічної експлуатації; технологію ремонтних робіт; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією або ремонтом надувних рятувальних засобів: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра - не менше 2 років.
12. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ З ЛІКВІДАЦІЇ РОЗЛИВІВ НАФТИ ТА НАФТОПРОДУКТІВ У МОРІ
Завдання та обов'язки. Керує роботами з планування та реалізації підготовки морських спеціальних підрозділів, проведення навчання з ліквідації розливів нафти. Забезпечує розроблення нормативно-технічної документації для морських спеціальних підрозділів із проблеми ліквідації розливів нафти та нафтопродуктів у морі. Відпрацьовує задачі щодо проведення робіт із ліквідації розливів нафти з усіма взаємодіючими організаціями та підприємствами. Бере участь у розгляданні арбітражних та підсудних справ, що пов'язані з виконанням робіт із ліквідації розливів нафти та нафтопродуктів у морі. Проводить аналіз та систематизацію операцій із ліквідації розливів нафти, узагальнює досвід та розповсюджує його у всіх морських спеціальних підрозділах. Керує розробленням заходів та рекомендацій щодо проведення операцій з ліквідації розливів нафти та нафтопродуктів у морі. Організовує та проводить семінари щодо розбору операцій з ліквідації розливів нафти для підвищення професійної кваліфікації особового складу морських спеціальних підрозділів. Бере участь у доборі та розстановці кадрів морських спеціальних підрозділів, у розгляді проектів спеціальних суден, устаткування та технічних засобів для ліквідації розливів нафти та нафтопродуктів у морі. Забезпечує впровадження нової високоефективної техніки, технології та заходів щодо поліпшення умов праці, механізації робіт, узагальнення передового досвіду з ліквідації розливів нафти. Забезпечує контроль за грамотною технічною експлуатацією устаткування та технічних засобів для ліквідації розливів нафти, проводить періодичні перевірки їх технічного стану. Бере участь у розслідуванні аварійних випадків у морських спеціальних підрозділах.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні документи з питань охорони морського середовища від забруднення нафтою та нафтопродуктами; положення
Міжнародної конвенції із запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ), резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО) із запобігання забрудненню морського середовища та інші; організацію роботи з охорони водного навколишнього середовища; правила та нормативні акти в галузі охорони природного навколишнього середовища; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи в морських спеціальних підрозділах: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
13. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ТРАНСПОРТУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю транспортного відділу. Стежить за правильністю експлуатації, ремонту, технічного обслуговування автотранспорту, обладнання, паркового господарства. Контролює правильність витрачання паливно-мастильних матеріалів, ведення та облік технічної документації. Забезпечує виконання планових завдань в установлені терміни, ефективне використання транспорту. Стежить за своєчасним представленням автотранспорту на щорічний, а для спеціального автотранспорту - щоквартальний технічний огляд. Організовує правильне технічне обслуговування і ремонт автотранспорту. Своєчасно подає заявки на необхідні змінні запасні частини та інструмент. Організовує і керує парковою службою з метою недопущення розкрадання майна. Перевіряє правильність заповнення шляхових листків. Координує роботу водіїв, диспетчера, слюсарів. Здійснює добір кадрів. Контролює додержання підлеглим персоналом правил і норм охорони праці, протипожежної безпеки, виробничої санітарії.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, нормативні та інші керівні документи з питань експлуатації, технічного обслуговування, ремонту автотранспорту; комплектність і вимоги до технічного стану автомобілів, автонавантажувачів, паркового обладнання і механізмів; єдину систему планово-запобіжного ремонту; організацію ремонтних робіт транспорту та обладнання; конструктивні особливості та технічні дані транспорту підприємства; порядок і строки складання звітної документації; методи господарчого розрахунку; форми матеріального заохочення; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи економіки та організації виробництва і праці; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією транспорту, - не менше 3 років.
14. НАЧАЛЬНИК ВОКЗАЛУ (МОРСЬКОГО)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю морського вокзалу. Організовує ефективну взаємодію усіх структурних підрозділів вокзалу, спрямовує їх діяльність на досягнення високих темпів розвитку, якісне виконання планових завдань, удосконалення культури обслуговування пасажирів, збільшення обсягу та розширення номенклатури послуг, що надаються пасажирам, як на вокзалі, так і на пасажирських суднах усіх ліній. Організовує вивчення та впровадження вітчизняних та зарубіжних передових форм та засобів обслуговування пасажирів. Забезпечує безпечні умови посадки та висадки пасажирів та стоянки суден біля причалів морського вокзалу. Організовує на пасажирських причалах рятувальні пости, обладнані відповідним справним інвентарем. Забезпечує належний санітарно-технічний стан усіх вокзальних приміщень, причалів, інших споруд та територій вокзалу. Здійснює контроль за відправленням пасажирських суден у рейс відповідно до розкладу руху. Здійснює нагляд за додержанням трудової дисципліни, відповідного порядку на суднах, що знаходяться біля причалів морського вокзалу. Забезпечує безпеку стоянки суден, здійснює контроль за додержанням правил та норм охорони морського навколишнього середовища, правил та норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту. Вживає заходів щодо забезпечення вокзалу кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань та досвіду працівників, підвищення рівня їх кваліфікації.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, нормативні та інші керівні документи, що стосуються діяльності морських вокзалів, правила перевезення пасажирів, багажу та вантажу; будову та конструктивні особливості пасажирських причалів та інших споруд вокзалу, а також правила їх експлуатації та ремонту; основи економіки морського транспорту; передовий досвід організації робіт з якісного обслуговування пасажирів; види та форми звітності щодо роботи морського вокзалу; нормативні акти про охорону морського навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатаційною діяльністю, для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
15. НАЧАЛЬНИК ГРУПИ (ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ)
Завдання та обов'язки. Керує роботами з планування організації аварійно-рятувальної підготовки групи, проведення тренувальних аварійно-рятувальних навчань у взаємодії із загоном, пароплавствами та портами. Організовує та проводить аварійно-рятувальні роботи суднами групи, веде аналіз аварійних обставин та надає необхідні рекомендації. Оформлює документацію з рятування суден та готує матеріали для ведення справ у відповідних судових органах. Бере участь у розробленні заходів, настанов та рекомендацій щодо безпеки мореплавання, проведення аварійно-рятувальних операцій, забезпечення морських буксирувань, ліквідації аварійних розливів нафти. Організовує підготовку буксирувальних експедицій суднами групи, готує інструкції із забезпечення їх безпеки. Упроваджує на суднах групи прогресивні заходи та технічні засоби судноводіння. Організовує навчання судноводіїв та рятувальників щодо забезпечення безаварійного плавання, роботу аварійно-рятувальних операцій, що проводяться. Бере участь у розслідуванні аварійних випадків та підготовці за ними проектів наказів, у здійсненні контролю за проведенням щорічних перевірок знань судноводіїв на суднах групи, в інспекторських оглядах суден групи, у підборі та розстановці командного складу групи суден. Організовує контроль за дотриманням планів завантаження суден буксирно-рятувального флоту за максимально ефективного їх використання. Розробляє разом з іншими відділами та групами загону заходи щодо підвищення якості та ефективності роботи флоту, зниження виробничих простоїв суден.
Повинен знати: накази, розпорядження, інструкції та інші керівні документи з питань, що регулюють діяльність групи; міжнародні конвенції та нормативні акти відносно аварійно-рятувальних та буксирно-перегінних робіт; положення
Конвенції щодо запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ); нормативні вимоги щодо охорони водного навколишнього середовища; технологію безпечного проведення аварійно-рятувальних та буксирно-перегінних робіт; технічну експлуатацію флоту та спеціального спорядження; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією капітана-наставника - не менше 3 років.
16. НАЧАЛЬНИК ЗМІНИ ПОРТОВОГО НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботами із забезпечення безаварійного судноплавства в акваторії порту та прилеглих до порту водах, а також безпеки стояння суден у порту. Регламентує переміщення суден в акваторії порту, підхідних каналах та фарватерах. Здійснює контроль за роботою портової служби регулювання руху суден, яка забезпечує судноплавство в порту та прилеглих до порту водах. Здійснює контроль за виконанням усіма суднами й організаціями, що знаходяться на території порту, законів, правил, інструкцій та розпоряджень, пов'язаних із правильним використанням суднами гідротехнічних споруд та рейдового обладнання. Дає дозвіл та здійснює контроль за оформленням приходу суден до порту та виходу суден у море в суворій відповідності до вимог міжнародних конвенцій з охорони людського життя на морі, інструкцій капітанів портів та інших положень і приписів офіційних органів. Контролює чергову зміну портового нагляду щодо своєчасного оповіщення капітанів суден, що стоять у порту й на рейді, про метеорологічні та навігаційні умови. Контролює знання особового складу зміни щодо глибин біля причалів порту, на підхідних каналах та фарватерах, у гаванях та зовнішніх рейдах. Здійснює контроль за справною дією засобів навігаційного огородження в порту та на підходах до нього. Контролює особисто або через зміну портового нагляду виконання суднами нормативних вимог щодо запобігання забрудненню моря нафтопродуктами та вживає заходів до порушників згідно з чинними положеннями. Контролює проведення очищення поверхні акваторії порту та рейду від забруднення нафтопродуктами та сміттям. Бере участь у складанні плану швартовних операцій. Веде постійну профілактичну роботу щодо запобігання порушенням чинного законодавства, загальних правил морських портів України, спрямованих на забезпечення безаварійної роботи флоту та підтримання належного порядку в порту та прилеглих до порту водах. Контролює робочий стан закріплених за портовим наглядом суден (плавзасобів), забезпечення їх документами Регістру судноплавства України, відповідність укомплектованості екіпажів суден до вимог чинного законодавства. Стягує встановлені збори за оформлення документів та огляди. Вживає заходів щодо забезпечення допомоги суднам, що зазнають лиха, у порту та на підхідних шляхах із залученням засобів, що знаходяться в його розпорядженні, у тому числі суден, що стоять у порту та на рейді. Контролює правильне ведення зміною портового нагляду журналів змінних донесень, добових зведень, контролю приходу й відходу суден та іншої встановленої документації. Проводить технічне навчання з особовим складом зміни портового нагляду.
Повинен знати: закони, постанови, розпорядження, накази, правила, нормативні та інші керівні документи, пов'язані з безпекою судноплавства та підтриманням належного порядку у порту й прилеглих до порту водах; загальні правила морських торговельних портів України; обов'язкові постанови порту;
Кодекс торговельного мореплавства України; правила й нормативні документи класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо запобігання зіткненню суден (МППСС),
охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
про вантажну марку тощо;
Положення про Інспекцію державного портового нагляду;
Положення про капітана морського торговельного порту; структуру та функції Інспекції державного портового нагляду як підрозділу служби капітана порту; організацію роботи порту й флоту; організацію та систему оперативного регулювання судноплавством у порту та прилеглих до порту водах; інструкції з виходу суден у море; навігаційні та гідрографічні умови в порту та в прилеглих до порту водах; методику та правильне використання сучасних засобів портової навігації та зв'язку; конструктивні особливості портових гідротехнічних споруд; прохідні глибини на підхідних каналах, фарватерах, на рейдах, в порту та біля причалів; правила проведення морських операцій; правила перевезення вантажів та пасажирів морем; технічні засоби рятувальної служби порту, методику проведення рятувальних робіт в акваторії порту та на підходах до порту; види та правила оформлення службової документації; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією капітана суден малого плавання (або штурмана далекого плавання): для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років. Наявність диплома капітана суден валовою місткістю від 500 до 3000 (або капітана малого плавання) або старшого помічника капітана суден валовою місткістю 3000 й більше (або штурмана далекого плавання).
17. НАЧАЛЬНИК ІНФОРМАЦІЙНО-ОБЧИСЛЮВАЛЬНОГО ЦЕНТРУ (СЛУЖБИ РЕГУЛЮВАННЯ РУХУ СУДЕН)
Завдання та обов'язки. Керує й організовує роботу з проектування та виробничої експлуатації прикладного програмного забезпечення з постановкою завдань для служби регулювання руху суден і лоцманської служби, а також інших завдань для порту. Здійснює контроль за належним станом комплексу засобів обчислювальної техніки служби регулювання руху суден: багатотермінальних обчислювальних комплексів і персональних комп'ютерів, зовнішніх пристроїв обчислювальної техніки, апаратури передавання даних, систем безперебійного електроживлення, кондиціювання та вентиляції повітря. Забезпечує безпечну технічну експлуатацію й безперервну роботу інформаційно-обчислювального центру, установлення та монтаж обладнання й апаратури, що заново впроваджуються. Бере участь у перевірці технічного стану інформаційно-обчислювального центру, проведенні профілактичних оглядів та поточного ремонту. Здійснює контроль за проведенням своєчасного ремонту та випробування обладнання центру. Вивчає існуючі та перспективні системи керування суднами та автоматизації судноводіння. Забезпечує вибір та постановку завдань, що проектуються, щодо автоматизації технологічних процесів. Організовує та забезпечує процеси проектування та впровадження нового програмного забезпечення. Бере участь як представник у розробках нового програмного забезпечення, що виконуються сторонніми організаціями. Забезпечує супровід операційних систем та резервне копіювання інформації баз даних. Здійснює обґрунтування та бере участь у замовленнях на придбання нової комп'ютерної техніки, комплектуючих та готового програмного забезпечення. Організовує технічне навчання працівників інформаційно-обчислювального центру щодо видів обладнання та програмного забезпечення. Стежить за виконанням графіка складання іспитів щодо перевірки знань з електробезпеки. Вживає заходів щодо забезпечення у виробничих приміщеннях інформаційно-обчислювального центру належного стану повітряного середовища, освітлення, температурного режиму, рівня шуму та вібрації у відповідності до санітарних норм. Організовує проведення інструктажів, забезпечує робочі місця інструкціями з охорони праці, знаками безпеки, огородженнями та попереджувальними надписами. Веде встановлену документацію.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні документи, що стосуються обчислювальної техніки, її технічного обслуговування й ремонту; техніко-експлуатаційні характеристики, конструкційні особливості, призначення й режими роботи обладнання інформаційно-обчислювального центру; правила його експлуатації; сучасні та перспективні берегові системи забезпечення безпеки та регулювання руху суден на підходах і акваторіях морських портів; сучасні комп'ютерні технології оброблення інформації, сучасні системи програмування та системи керування базами даних; операційні системи, задачі та прикладні програми, що експлуатуються на інформаційно-обчислювальному центрі та комп'ютерах служби регулювання руху суден; організацію та керівні документи, що регламентують розроблення програмного забезпечення; правила технічної експлуатації електроустановок споживачів; основи економіки, організації праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи в галузі проектування або експлуатації автоматизованих систем керування об'єктами морського транспорту - не менше 2 років.
18. НАЧАЛЬНИК КОМЕРЦІЙНОГО ВІДДІЛУ
Завдання та обов'язки. Керує роботами щодо кон'юнктурного опрацювання та підготовки комерційних пропозицій, кошторисно-калькуляційної підготовки виробництва, зовнішньоекономічної діяльності, аналізу завантаження і прогнозування виробничої діяльності підприємства. Формує портфель замовлень підприємства з метою максимального використання його можливостей та існуючих виробничих потужностей. Бере участь у розробленні виробничої програми та довгостроковому й короткостроковому плануванні. Забезпечує координацію та узгодження дій усіх підрозділів підприємства у впровадженні єдиної комерційної політики. Вивчає досвід завоювання позицій на регіональних і світових ринках. Визначає шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємства на зовнішньому ринку. Розробляє заходи щодо вдосконалення комерційної діяльності підприємства, що спрямовані на збільшення прибутку і розширення клієнтурного ринку. Забезпечує підготовку договірної документації та організації взаємовідносин з клієнтурою. Стежить за належним виконанням умов договорів (контрактів). Здійснює координацію діяльності працівників відділу, забезпечує і контролює ведення обліку та встановленої звітності.
Повинен знати: чинне законодавство; постанови, накази, розпорядження, положення, правила та інші керівні документи з питань комерційної діяльності на морському транспорті; профіль, спеціалізацію й особливості структури підприємства; організацію комерційної діяльності в галузі морського транспорту; перспективи, вітчизняні й світові тенденції економічного та соціального розвитку морського транспорту; порядок укладання і виконання договорів; основи економіки й зовнішньоекономічної діяльності; менеджмент і маркетинг; морське і транспортне право; англійську мову на рівні, необхідному для ведення ділового спілкування, листування та оформлення документів; етику ділового спілкування та ведення ділових переговорів; правила та норми охорони праці; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з комерційною діяльністю на морському транспорті: для магістра - не менше 3 років, для спеціаліста - не менше 5 років.
19. НАЧАЛЬНИК КОНТОРИ ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКОЇ
Завдання та обов'язки. Організовує транспортно-експедиторське обслуговування клієнтури морського транспорту. Здійснює й координує господарчі взаємовідносини транспортно-експедиторської контори з портами, судноплавними компаніями, брокерами, автоперевізниками та залізничним транспортом. Забезпечує виконання всього комплексу транспортно-експедиторських операцій. Здійснює контроль за виконанням плану й умов завезення-вивезення і перевалки вантажів, графіка подачі суден і залізничних вагонів. Розробляє заходи щодо запобігання порушенням плану й графіка. Установлює черговість відвантаження вантажів з порту залізниці, внутрішніх водних шляхах чи автотранспортом, контролює виконання термінів їх доставки одержувачам. Керує роботою з досилання, перевідправлення вантажів, розшуку вантажів, вживає заходів з відвантаження залежаних і дефектних вантажів. Бере участь у змінно-добовому плануванні роботи порту, розробленні пропозицій щодо вдосконалення організації виробництва й праці, а також зі спеціалізації вантажних районів, складів і причалів. Організовує правильне ведення обліку наявності й руху вантажів у порту. Забезпечує своєчасне і якісне оформлення перевізних документів, керує роботою з їх таксування. Здійснює контроль за нарахуванням працівниками транспортно-експедиторської контори плати і зборів за послуги, що надаються портом. Забезпечує своєчасну розробку попередніх планів на судна, що прибувають під навантаження, і складання виконавчих вантажних планів. Аналізує роботу порту щодо перевалки експортних, імпортних, каботажних, місцевих вантажів і вантажів, що слідують у прямому, змішаному залізнично-водному і прямому водному сполученнях. Розробляє заходи, спрямовані на поліпшення транспортно-експедиторського обслуговування. Проводить роботу з підвищення кваліфікації працівників транспортно-експедиторської контори.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, нормативні та інші керівні документи з питань організації транспортно-експедиторської діяльності; погодження, правила, положення, інструкції та інші матеріали, що регламентують взаємовідносини порту з суміжними видами транспорту, клієнтурою, сторонніми організаціями, інспекціями і т.д.;
Кодекс торговельного мореплавства України; міжнародні правила, кодекси та стандарти, стосовно безпечного перевезення вантажів; організацію роботи портів і флоту; основи змінно-добового планування роботи порту; правила перевезення, складування та зберігання вантажів; чинні стандарти та технічні умови на тару та упакування вантажів; правові відносини між вантажовідправником (вантажоодержувачем) і транспортно-експедиторською конторою; порядок укладання договорів; форми, види та правила оформлення вантажних і транспортних перевізних документів; тарифні керівництва; порядок встановлення плат за перевезення, портових зборів та платні за послуги, що надаються портом; види коносаментів, документи Експедиторської міжнародної асоціації транспортних агентів (FIATA); основи логістики, комбінованих перевезень вантажів із застосуванням різних видів транспорту; види страхування ризиків, що виникають у транспортно-експедиторської контори; схему руху фінансових потоків у транспортно-експедиторській конторі; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід щодо транспортно-експедиторського обслуговування; основні положення транспортного права; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; економіку; основи організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією експедитора: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років.
20. НАЧАЛЬНИК ПЕРЕВАНТАЖУВАЛЬНОГО КОМПЛЕКСУ
Завдання та обов'язки. Здійснює адміністративне-технічне керівництво виробничою діяльністю всіх ланок перевантажувального комплексу щодо основних функціональних напрямів. Контролює оперативну діяльність механізації, складської частини та бригад, що зайняті на допоміжних та господарських роботах. Забезпечує оброблення всіх транспортних засобів згідно з нормативними строками планів, графіків. Здійснює контроль за правильністю складування й виконання змінно-добового плану комплексу. Контролює дотримання технології перевантажувальних робіт. Здійснює контроль за роботою стивідорської групи, своєчасним здаванням документів до розрахункової групи головної диспетчерської порту. Веде перевірку актів обліку стоянкового часу суден. Організовує й контролює роботу диспетчерської служби комплексу. Особисто керує роботами під час перероблення особливо небезпечних вантажів. Забезпечує підготовку причалів, складської площі, устаткування та інструменту до перевантаження небезпечних і шкідливих для здоров'я людей вантажів. Організовує й забезпечує безпечне виконання робіт на всіх ділянках і робочих місцях комплексу. Керує розробленням і забезпечує впровадження заходів, спрямованих на дострокове виконання перевантажувальних робіт. Постійно веде аналіз оброблення транспортних засобів із виявленням конкретних причин простоювання, вживає заходів щодо їх усунення, а також усунення причин, що можуть привести до нещасних випадків і професійних захворювань. Забезпечує робочі місця й виробничі дільниці інструкціями з охорони праці, знаками безпеки, огородженнями та попереджувальними написами. Стежить за своєчасним видаванням працівникам спецодягу, спецвзуття, засобів індивідуального захисту згідно із чинними нормами. Забезпечує розроблення маршрутів руху технологічних засобів і автотранспорту відповідно до затвердженої схеми руху внутрішнього транспорту. Організовує розслідування нещасних випадків, аварій, пошкодження транспортних засобів. Вживає заходів щодо захисту природного навколишнього середовища. Організовує роботу з розвита господарського розрахунку, поліпшення нормування праці, правильного застосування форм і систем заробітної плати та матеріального стимулювання, узагальнення та поширенню передових прийомів і методів праці. Організовує планування, облік і складання встановленої звітності господарської та виробниче діяльності перевантажувального комплексу. Здійснює добір робітників і службовців, їх розстановку та доцільне використання. Контролює дотримання працівниками технологічної та трудової дисципліни, правил охорони праці і протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, положення, нормативні та інші керівні документи з господарської та виробничо-технічної діяльності перевантажувального комплексу; структуру порту й основні його функції з обслуговування суден; систему управління портом; технологію виконання перевантажувальних робіт; технічні характеристики, конструктивні особливості та режим роботи перевантажувальної техніки; методи розрахунку стоянкового часу суден; чинні положення про порядок перевалювання й транспортно-експедиторського оброблення експортних та імпортних вантажів; правила технічної експлуатації перевантажувальних машин морських портів; Правила морського перевезення небезпечних вантажів (МОПОГ); правила охорони праці в морських портах; чинні нормативні документи щодо охорони природного навколишнього середовища; техніко-економічне й виробниче планування; чинні положення з оплати праці та форми матеріального стимулювання; економіку; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією старшого диспетчера або старшого стивідора терміналу: для спеціаліста - не менше 4 років, бакалавра - не менше 5 років.
21. НАЧАЛЬНИК ПОРТУ (МОРСЬКОГО)
Завдання та обов'язки. Визначає, формулює, планує, здійснює ї координує всі види діяльності порту відповідно до його статусу, у тому числі надання портом послуг, пов'язаних із перевантажувальними роботами, лоцманським проведенням, буксируванням суден, якірною стоянкою й наданням суднам місць біля причалів, із навантаженням і вивантаженням вантажів, посадкою й висадкою пасажирів і будь-яких інших портових послуг. Визначає напрями розвитку порту у формуванні фінансової, цінової, кредитно-банківської, податкової та страхової політики, соціальної та зовнішньоекономічної діяльності. Організовує роботу й ефективну взаємодію структурних підрозділів порту, спрямовує їх діяльність на досягнення високих темпів розвитку й удосконалення обслуговування суден, пасажирів і вантажів на відведених порту території й акваторії, а також перевезення вантажів і пасажирів на суднах, що належать порту. Забезпечує впровадження нової техніки й прогресивної технології, організації праці під час навантаження, розвантаження й обслуговування суден. Спрямовує діяльність персоналу на досягнення високих економічних та фінансових результатів. Забезпечує виконання портом зобов'язань перед державним бюджетом. Організовує господарську діяльність порту на основі застосування методів обґрунтованого планування нормативних матеріалів, фінансових і трудових витрат, широкого розповсюдження передового досвіду, а також максимальної мобілізації резервів виробництва шляхом досягнення високих техніко-економічних показників, підвищення технічного рівня оброблення суден, раціонального й економного витрачання всіх видів ресурсів. Видає обов'язкові постанови, що регулюють питання безпеки руху, охорони вантажів, майна порту й громадського порядку, проведення санітарних і протипожежних заходів у порту, охорони навколишнього природного середовища, порядку заходу суден у порт і виходу з нього, а також розпорядження про затримку суден і вантажів, забезпечення безпечної стоянки й оброблення суден. Видає звід звичаїв порту. Встановлює порядок руху суден у порту і на підходах до нього за погодженням із начальниками підприємств, що мають акваторії, суміжні з акваторією порту. Забезпечує утримання в справному стані гідротехнічних споруд, засобів зв'язку; й електрорадіонавігації, що перебувають у володінні порту, засобів навігаційного устаткування на підхідних каналах і акваторії порту. Контролює підтримання оголошених глибин і визначення районів обов'язкового використання буксирів із метою забезпечення безпеки мореплавання. Забезпечує вживання ефективних заходів для прийняття із суден забруднених і стічних вод (для нафтоперевантажувальних портів також вод, що містять нафту), сміття та інших речовин, шкідливих для навколишнього природного середовища й здоров'я людини, а також зменшення обсягів утворення та знешкодження, переробки, безпечного складування або захоронення виробничих, побутових та інших відходів. Вимагає надання плавучих та інших технічних засобів, які знаходяться на території порту, для рятування людей і суден, що зазнають лиха. Вживає заходів щодо забезпечення порту кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань та досвіду працівників, створення безпечних і сприятливих умов праці. Розглядає справи про адміністративні правопорушення й накладає адміністративні стягнення відповідно до чинного законодавства України. Вживає заходів щодо соціального розвитку колективу порту, забезпечує розроблення, укладання й виконання колективного договору; сприяє розвитку творчої ініціативи й трудової активності працівників. Забезпечує поєднання економічних і адміністративних методів керівництва, матеріальних і моральних стимулів підвищення ефективності роботи кожного працівника. Вирішує питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам директора, керівникам підрозділів порту. Забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни й обліку, господарського розрахунку. Вживає заходів щодо соціального захисту колективу порту, забезпечення й збереження зайнятості працівників.
Повинен знати: закони, постанови, накази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади й місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності порту; профіль, спеціалізацію й особливості структури порту; перспективи, вітчизняні й світові тенденції технологічного, технічного, економічного й соціального розвитку водного транспорту й портів; можливості ефективного використання виробничих потужностей, наявних технологічних процесів, їх удосконалення або заміни; порядок укладання й виконання договорів; вітчизняні й зарубіжні досягнення науки й технології в галузі транспорту й досвід завоювання позицій на світових і регіональних ринках; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід з організації роботи портів; правила перевезення вантажів, пасажирів, багажу й тарифні керівництва; організацію перевезень вантажів у прямому змішаному залізнично-водному та в іншому сполученні; організацію та технологію перевантажувальних робіт; умови оброблення й обслуговування суден у портах; положення про взаємовідносини й взаємну відповідальність портів, пароплавств щодо виконання плану перевезення та перевалювання вантажів; економіку, організацію виробництва, праці й управління; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, податкової справи; етику ділового спілкування та ведення переговорів.
Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта другого рівня за ступенем вищої освіти "магістр" та/або післядипломна освіта за галуззю знань "Управління та адміністрування" або "Право". Стаж роботи за посадами керівників нижчого рівня - не менше 5 років.
( Абзац третій глави 21 розділу "Керівники" в редакції Наказу Міністерства інфраструктури
№ 328 від 20.08.2015 )
22. НАЧАЛЬНИК ПОРТОВОГО НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Керує службою Інспекції державного портового нагляду морського торговельного порту України. Забезпечує нагляд за дотриманням вимог законодавства й міжнародних договорів України щодо торговельного судноплавства, наказів Держфлотінспекції України, Міністерства транспорту України та вказівок і розпоряджень капітана порту стосовно безпечного морського перевезення пасажирів та вантажів. Контролює або особисто проводить перевірку суднових документів, дипломів і кваліфікаційних свідоцтв (сертифікатів) плавскладу суден, а також облік документів, що містять інформацію про вантаж, із метою його безпечного морського перевезення суднами, які завантажуються в порту. Веде облік та бере участь у розслідуванні в установленому порядку аварійних морських подій та порушень обов'язкових постанов порту та загальних правил морських торговельних портів України за заявами капітанів суден, судновласника або консула держави прапора судна за дорученням капітана порту. Бере участь у розгляді проектів і прийнятті в експлуатацію гідротехнічних споруд порту за дорученням капітана порту. Розробляє доповнення до обов'язкових постанов порту з питань, які належать до його компетенції.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, інструкції, нормативні та інші керівні документи стосовно питань безпеки судноплавства, судноводіння, організації загальносуднової служби; правила, положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання зіткненню суден (МППСС),
про вантажну марку тощо; правила й нормативні документи класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами; навігаційну обстановку в порту та на підходах до порту; правила перевезення вантажу, пасажирів; аварійно-рятувальну справу; основи економіки, організації та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана морського судна - не менше 5 років. Наявність диплома капітана суден валовою місткістю 3000 і більше (або капітана далекого плавання).
23. НАЧАЛЬНИК ПУНКТУ ПОРТОВОГО
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво господарською та виробничою діяльністю портового пункту. Забезпечує виконання плану вантажно-розвантажувальних робіт. Керує роботою з удосконалення організації виробництва, забезпечує впровадження заходів з організації праці, удосконалення технології вантажно-розвантажувальних робіт. Забезпечує оброблення флоту в оптимальному режимі. Керує розробленням та забезпечує впровадження заходів, спрямованих на дострокове оброблення суден та вагонів. Забезпечує технічно правильну експлуатацію устаткування та інших основних засобів. Бере участь у складанні графіків планово-запобіжних і капітальних ремонтів споруд та устаткування. Вживає заходів щодо запобігання забрудненню моря нафтою й нафтопродуктами. Організовує роботу із застосування форм, систем заробітної плати та матеріального стимулювання, узагальнення та розповсюдження передових прийомів та методів праці. Здійснює планування, облік і складання встановленої звітності щодо виробничої діяльності портового пункту. Забезпечує безпечні умови праці. Здійснює добір працівників, розстановку та доцільне їх використання. Проводить роботу з виробничого навчання працівників. Контролює дотримання працівниками виробничої та трудової дисципліни, правил охорони праці та протипожежного захисту. Вносить пропозиції щодо заохочення працівників, які відзначилися, накладання дисциплінарних стягнень на порушників технологічної та трудової дисципліни.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, положення та інші керівні документи з господарської та виробничо-технічної діяльності портового пункту; правила перевезень вантажів і тарифні керівництва; правила Регістру судноплавства України; правила технічної експлуатації перевантажувальних машин, механізмів і портового устаткування, що встановлені в портовому пункті; організацію та технологію перевантажувальних робіт; умови оброблення й обслуговування суден у портах; чинні положення з оплати праці та форми матеріального стимулювання; техніко-економічне й виробниче планування; облік і звітність; договори та угоди, укладені портовим пунктом з іншими організаціями; правила технічної експлуатації суден морського флоту; заходи щодо захисту навколишнього природного середовища; транспортне право; економіку; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
24. НАЧАЛЬНИК РАДІОСТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує організацію радіозв'язку судна й ведення радіообміну відповідно до вимог Регламенту радіозв'язку та інших нормативних документів. Стежить за справним технічним станом і контролює постійну готовність до дії апаратури радіозв'язку й радіонавігації, електрорадіонавігаційних приладів. Забезпечує несення радіовахти на судні, регулярне прийняття гідрометеорологічної й оперативної навігаційної інформації. Контролює постійну готовність засобів аварійного радіозв'язку та устаткування Глобальної морської системи зв'язку під час лиха й для забезпечення безпеки. Перевіряє технічний стан засобів радіозв'язку й радіонавігації перед виходом у рейс. Усуває особисто або із залученням радіоспеціалістів виявлені дефекти, які за технологічними нормами належить відремонтувати в суднових умовах. Контролює якість ремонту й настроювання технічних засобів зв'язку, радіонавігації та електрорадіонавігаційних приладів, які проводяться береговими спеціалістами. Пред'являє суднові радіотехнічні засоби для огляду органами технічного нагляду. Веде журнал суднової радіостанції, технічні формуляри, журнал технічного огляду й ремонту. Складає ремонтні відомості, заявки на технічне постачання. Веде облік і забезпечує зберігання змінних запасних частин, інструменту й матеріалів. Керує підлеглим персоналом.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, правила, нормативні та інші керівні документи з питань технічної експлуатації суднового радіоустаткування; вимоги Регламенту радіозв'язку; нормативні документи щодо Глобальної морської системи зв'язку під час лиха; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби; правила Регістру судноплавства України або іншого класифікаційного товариства, яке здійснює нагляд за судном; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ), з міжнародного авіаційного й морського пошуку та рятування (МАМПС) тощо; Міжнародний звід сигналів, стандартні фрази ІМО спілкування на морі; англійську мову в письмовій та усній формі для прийняття та передавання інформації; основи економіки, організації праці; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом радіооператора першого класу. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання на самохідних суднах за посадою радіооператора - не менше 1 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
( Пункт 24 розділу "Керівники" із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
25. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ ЛОЦМАНСЬКОЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво лоцманською службою під наглядом капітана порту щодо безпеки судноплавства. Забезпечує організацію лоцманських проведень морськими та гирловими фарватерами у районах зі спеціальним режимом плавання на підходах до морських портів та в межах вод цих портів. Здійснює контроль за станом глибин на фарватерах та біля причалів, навігаційного огородження в районах лоцманського проведення та за рівнем води на дільницях фарватеру, які лімітуються. Забезпечує оповіщення мореплавців та лоцманів про зміни навігаційних умов. Організовує технічне навчання лоцманів та підвищення їх кваліфікації. Бере участь у розслідуванні аварійних подій із суднами, що сталися внаслідок лоцманського проведення. Аналізує роботу служби протягом навігації та розробляє заходи, спрямовані на підвищення безпеки лоцманського проведення. Надає пропозиції щодо нагородження працівників, які відзначилися та накладання дисциплінарних стягнень до порушників трудової та технологічної дисципліни, вживання у разі необхідності заходів для відшкодування матеріальних збитків. Веде встановлену документацію.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, правила, нормативні та інші керівні документи з питань безпеки судноплавства, судноводіння, організації суднової служби;
Кодекс торговельного мореплавства України; резолюції Міжнародної морської організації (ІМО), що стосуються лоцманської служби; положення
міжнародних конвенцій щодо запобігання зіткненню суден (МППСС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) тощо; інструкцію про порядок оформлення документів, пов'язаних із лоцманським проведенням; режим морського судноплавства; місцеві правила плавання; використання сучасних засобів навігації, навігаційне та гідрографічне устаткування районів лоцманського проведення; лоцію морських шляхів на підходах до порту та в прилеглих водах; правила виконання криголамних і лоцманських операцій;
Положення про державну морську лоцманську службу; організацію рятувальних операцій на морі та аварійно-рятувальні засоби; обов'язкову постанову порту; англійську мову (морську специфіку); основи організації праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана або лоцмана морського - не менше 3 років. Наявність диплома капітана суден валовою місткістю 3000 і більше (або капітана далекого плавання).
26. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ МОРСЬКОЇ БЕЗПЕКИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво службою морської безпеки із забезпечення захисту морських суден, їх екіпажів, пасажирів, вантажів, конвенційних портових засобів від актів незаконного втручання в їх діяльність, піратства, тероризму, диверсії, загрози вибуху, контрабанди зброї, наркотиків, небезпечних речовин і пристроїв, незаконної міграції та інших суспільне небезпечних протиправних дій, які заборонено чинним законодавством та ратифікованими Україною міжнародними конвенціями. Організовує розробку нормативних документів, що регламентують діяльність підрозділів служби морської безпеки. Забезпечує несення цілодобового оперативного чергування за спостереженням стану морської охорони, прийому тривожних повідомлень (судно - берег, судно - судно), оперативне реагування на порушення морської безпеки. Контролює проведення первинного огляду стану охорони конвенційних технічних засобів з урахуванням відповідної його оцінки. Забезпечує проведення оцінки стану охорони та розробку, впровадження, виконання і перегляд планів з охорони. Здійснює регулярні перевірки з метою підтримки відповідного рівня стану охорони. Розробляє пропозиції та впроваджує зміни щодо планів з охорони. Інформує уповноважені органи й веде записи про події, що загрожують морській безпеці. Координує дії щодо виконання планів з охорони з іншими службами морської безпеки. Забезпечує своєчасну перевірку, належне калібрування і обслуговування охоронного обладнання. Організовує підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації підлеглого персоналу відповідно до вимог встановлених стандартів. Здійснює проведення попередніх службових розслідувань та надання правової оцінки найбільш важливим фактам порушення морської безпеки. Контролює діяльність працівників служби на доручених ділянках роботи.
Повинен знати: чинні законодавчі та нормативні акти, постанови, накази, розпорядження, положення, правила та інші керівні документи у сфері охорони й організації морської безпеки в портах (судноплавних компаніях), забезпечення охорони конвенційних портових засобів та інфраструктури портів, морських суден, їх екіпажів і вантажів; вимоги
Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі (СОЛАС) щодо підвищення охорони на морі та вимоги Міжнародного кодексу з охорони суден і портових засобів (ISPS Code),
Конвенцію про боротьбу з незаконними актами, що спрямовані проти безпеки морського судноплавства, інші відповідні міжнародні конвенції та рекомендації; положення про службу морської безпеки морського торговельного порту; адміністративні, режимні, організаційні заходи щодо запобігання і припинення протиправних дій, що загрожують морській безпеці; відповідальність та функції інших організацій у сфері охорони; методологію оцінки стану охорони конвенційних технічних засобів; методи проведення інспекцій та перевірок з морської охорони; порядок проведення службових розслідувань за фактами порушення режиму безпеки; роботу з конфіденційною інформацією щодо незаконних актів на суднах і портових засобах; характер загроз, що пов'язані з порушенням морської безпеки; охоронні системи та обладнання, їх експлуатаційні обмеження; морське й транспортне право; англійську мову на рівні вільного володіння загальною та спеціальною (морською і юридичною) тематикою; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією у сфері безпеки морського судноплавства: для магістра - не менше 3 років, для спеціаліста - не менше 5 років. Наявність сертифіката (свідоцтва) щодо компетентності згідно з Міжнародним кодексом з охорони суден і портових засобів (ISPS Code).
27. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ РЕГУЛЮВАННЯ РУХУ СУДЕН
Завдання та обов'язки. Організовує централізоване регулювання руху суден, плавзасобів у зоні дії служби регулювання руху суден із метою забезпечення безпечного судноплавства. Забезпечує радіолокаційне проведення суден, їх радіолокаційно-інформаційне обслуговування, постановку судна на якір, безаварійність швартовних операцій, перестановку суден в порту. Координує роботу лоцманів-операторів служби регулювання руху суден. Вивчає район лоцманського проведення та зону радіолокаційного обслуговування. Надає допомогу капітанам суден під час аварійних подій, рятувальних операцій у зоні дії служби регулювання руху суден. Стежить за дотриманням суднами та плавзасобами правил плавання в зоні радіолокаційного контролю та інших чинних положень щодо забезпечення безпеки мореплавання. Організовує взаємодію служби регулювання руху суден із лоцманською службою, інспекцією державного портового нагляду та портофлотом. Бере участь у складанні змінно-добового плану робіт порту й забезпечує його виконання в частині, яка стосується роботи служби регулювання руху суден. Забезпечує правильну технічну експлуатацію технічних засобів, приладів, устаткування індикаторного залу. Організовує технічне навчання лоцманів-операторів служби регулювання руху суден, періодичні перевірки рівня їх знань. Керує підлеглим персоналом.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, положення та інші керівні документи, що стосуються безпеки судноплавства, судноводіння;
Типове положення про службу регулювання руху суден;
Положення про лоцмана-оператора служби регулювання руху суден; резолюції Міжнародної морської організації (ІМО) "Керівництво для служб регулювання руху суден" та "Підготовка, кваліфікація та методи роботи морських лоцманів, крім лоцманів відкритого моря"; рекомендації Міжнародної асоціації маякових служб "Керівництво для служб регулювання руху суден";
Кодекс торговельного мореплавства України; положення
міжнародних конвенцій щодо запобігання зіткненню суден (МППСС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
охорони життя людини на морі (СОЛАС) тощо; обов'язкову постанову порту та місцеві правила плавання в зоні дії служби регулювання руху суден; навігаційні умови в портових водах, стан оголошених глибин у районі, що обслуговується; умови лоцманського проведення в порту й на підходах до порту; стан причалів в порту й портопунктах; організацію та керівництво службою регулювання руху суден; функціональні обов'язки лоцманів-операторів; англійську мову (морську специфіку) в обсязі, необхідному для ділового й побутового спілкування в ефірі; економіку, організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана на морських суднах - не менше 5 років. Наявність диплома капітана суден валовою місткістю 3000 і більше (або капітана далекого плавання) та посвідчення лоцмана-оператора служби регулювання руху суден.
28. НАЧАЛЬНИК ФЛОТУ (ПОРТОВОГО)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво, планує, координує й організовує роботу портофлоту як підрозділу порту. Забезпечує його ефективну взаємодію з іншими підрозділами порту для виконання завдань із своєчасного, якісного й безпечного обслуговування транспортного та пасажирського флоту судновласників в акваторії порту й на зовнішньому рейді. Спрямовує діяльність персоналу портофлоту на досягнення високих економічних та фінансових результатів. Аналізує виробничу та господарсько-фінансову діяльність структурних підрозділів портофлоту, у тому числі службово-допоміжних, транспортних, пасажирських суден порту, плаваючої майстерні та інших. Вживає заходів щодо підвищення стабільності безпечної експлуатації портового флоту та берегових механізмів. Організовує проведення своєчасного технічного обслуговування та ремонту суден портофлоту на майстерні порту або розміщення суден на ремонт на судноремонтні підприємства. Організовує оперативний контроль за забезпеченням технічною документацією, що регламентує експлуатацію та ремонт суден порту. Забезпечує постійне рекламування роботи портофлоту, бере участь у залученні замовників, встановлює й підтримує ділові контакти з ними. Планує й здійснює розстановку флоту за періодами експлуатації і напрямками. Забезпечує розроблення планів роботи суден, поповнення та списання портового флоту, графіків судноремонтних робіт з визначенням трудомісткості та затрат матеріалів. Упроваджує організаційно-технічні заходи, спрямовані на скорочення витрат за рахунок економного використання існуючих ресурсів, здешевлення послуг, що надаються. Забезпечує відповідно до поданих екіпажами суден портофлоту заявок щодо зачищення суднових ємностей, постачання паливом, мастилами, змінними запасними частинами, необхідним устаткуванням. Бере участь у складанні договорів, що стосуються діяльності портофлоту. Бере участь у доборі кадрів рядового складу портофлоту, вносить пропозиції керівництву порту з добору працівників різних професійних груп та командного складу. Забезпечує нормальні умови праці й відпочинку, організацію харчування плавскладу. Контролює підвищення кваліфікації, перевірку знань командного плавскладу. Здійснює перевірку знань рядового плавскладу портофлоту. Контролює дотримання підлеглим персоналом правил внутрішнього трудового розпорядку. Подає пропозиції щодо заохочення працівників, накладання дисциплінарних стягнень на порушників технологічної дисципліни, застосування в разі потреби заходів для відшкодування матеріальних збитків.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, положення, нормативні та інші керівні документи, що стосуються питань технічної експлуатації флоту, організації загальносуднової служби; положення
Кодексу торговельного мореплавства України; техніко-експлуатаційні характеристики суден портового флоту; вимоги Регістру судноплавства України; порядок проведення технічного обслуговування та визначення строків ремонту суден; правила ремонту суден; оперативне планування виробничої та експлуатаційної діяльності флоту; правила, інструкції та розпорядження з питань безпеки судноплавства; місцеві правила плавання, лоцію району плавання суден портофлоту; обов'язкову постанову порту; звід звичаїв порту; правила обслуговування морських суден суднами портофлоту; норми постачання суден портофлоту навігаційним устаткуванням, засобами зв'язку, аварійним майном і рятувальними засобами; заходи щодо захисту навколишнього природного середовища; правила санітарного нагляду; основи транспортного права; економіку; організацію праці й управління; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією, пов'язаною з організацією та експлуатацією флоту: для спеціаліста - не менше 5 років, бакалавра - не менше 7 років.
29. НАЧАЛЬНИК ШЛЯХОВОГО ПОСТА
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю шляхового поста із забезпечення безперебійної роботи засобів навігаційного огородження та безпечного плавання суден на дільниці, що обслуговується. Забезпечує правильну технічну експлуатацію засобів навігаційного огородження, якісний монтаж, озброєння, установлення плавучих знаків засобів навігаційного огородження на штатні місця та їх своєчасну сезонну заміну. Організовує й бере участь в огородженні небезпечних дільниць та проведенні тралових робіт. Надає інформацію про стан габаритів шляху та дії засобів навігаційного огородження. Сприяє забезпеченню нормальної роботи земкараванів та інших суден на об'єктах, що обслуговуються. Бере участь у прийманні днопоглиблювальних та інших шляхових робіт. Забезпечує належне утримання плавзасобів, знаків, джерел живлення засобів навігаційного огородження морських шляхів, інвентарю та майна поста. Стежить за своєчасним ремонтом засобів навігаційного огородження та їх правильним зберіганням. Контролює проведення необхідних вантажно-розвантажувальних робіт на березі та на плавзасобах. Складає заявки на матеріально-технічне постачання. Веде облік та встановлену звітність.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження та інші керівні документи з питань безпеки судноплавства; навігаційно-гідрографічні та гідрометеорологічні особливості, навігаційне обладнання району, який обслуговується; керування технічними засобами для обслуговування засобів навігаційного огородження; керівні документи щодо засобів навігаційного огородження; будову, правила експлуатації, технічного обслуговування та ремонту засобів навігаційного огородження; основи електротехніки, економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи в шляховому господарстві - не менше 3 років.
30. ПРЕЗИДЕНТ (ДИРЕКТОР) КОМПАНІЇ СУДНОПЛАВНОЇ
Завдання та обов'язки. Визначає, формулює, планує, здійснює й координує всі види діяльності компанії. Визначає напрями розвитку компанії у формуванні фінансової, цінової, кредитно-банківської, податкової та страхової політики, соціальної та зовнішньоекономічної діяльності. Організовує роботу й ефективну взаємодію структурних підрозділів і флоту компанії, спрямовує їх діяльність на досягнення високих економічних та фінансових результатів. Забезпечує організацію ремонту суден флоту компанії та будівництва нових суден згідно з програмами та планами ремонту й оновлення флоту. Забезпечує виконання компанією зобов'язань із перевезень вантажів та пасажирів, зобов'язань перед державним бюджетом, постачальниками, замовниками й банками. Організовує діяльність компанії на основі застосування методів обґрунтованого планування, нормативних матеріалів, фінансових і трудових витрат, широкого розповсюдження передового досвіду, а також максимальної мобілізації резервів морських перевезень шляхом досягнення високих техніко-економічних показників експлуатації флоту, раціонального й економного витрачання всіх видів ресурсів. Вживає заходів щодо забезпечення компанії кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань та досвіду працівників, створення безпечних і сприятливих умов праці, додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Здійснює заходи із соціального розвитку колективу компанії, забезпечує розроблення, укладання й виконання колективного договору. Проводить роботу щодо зміцнення трудової і виробничої дисципліни, сприяє розвитку творчої ініціативи й трудової активності працівників. Забезпечує поєднання економічних і адміністративних методів керівництва, матеріальних і моральних стимулів підвищення ефективності праці, а також підвищення відповідальності кожного працівника за доручену справу. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам президента, керівникам виробничих підрозділів та функціональних підрозділів компанії. Забезпечує додержання норм законів України, вимог до виконання господарських договорів, ведення госпрозрахункових операцій, бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Здійснює заходи щодо соціального захисту колективу компанії, забезпечення й збереження зайнятості працівників.
Повинен знати: закони, постанови, накази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти державної влади й місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності компанії; профіль, спеціалізацію й особливості структури компанії та її флоту; перспективи, вітчизняні й світові тенденції технологічного, технічного, економічного й соціального розвитку морського транспорту; положення
Кодексу торговельного мореплавства України; ратифіковані Україною міжнародні конвенції в галузі експлуатації морського транспорту й організації праці; можливості ефективного використання виробничих потужностей, наявних технологічних процесів, їх удосконалення або зміни; перспективи розвитку суднобудівництва й судноремонту; порядок розроблення й затвердження планів та програм господарської та виробничої діяльності; сучасні методи господарювання й управління; порядок укладання й виконання господарських договорів; вітчизняні й зарубіжні досягнення науки й технології відповідно до морських транспортних перевезень, досвід здобування позицій на світових і регіональних ринках; економіку, організацію виробництва, праці та управління; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, податкової справи; етику ділового спілкування та ведення переговорів.
Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта другого рівня за ступенем вищої освіти "магістр" та/або післядипломна освіта за галуззю знань "Управління та адміністрування" або "Право". Стаж роботи за посадами керівників нижчого рівня - не менше 5 років.
( Абзац третій глави 30 розділу "Керівники" в редакції Наказу Міністерства інфраструктури
№ 328 від 20.08.2015 )
31. Пункт виключено
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
( Пункт 31 розділу "Керівники" виключено згідно з наказом Міністерства інфраструктури України
№ 428 від 26.06.2013 р. )
32. Пункт виключено
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
( Пункт 32 розділу "Керівники" виключено згідно з наказом Міністерства інфраструктури України
№ 428 від 26.06.2013 р., у зв'язку з цим пункт 33 вважати пунктом 31 )
31. ДИРЕКТОР ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ДОКУМЕНТІВ МОРЯКІВ УКРАЇНИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю Державного реєстру документів моряків України (Реєстру), планує усі види його діяльності. Забезпечує перевірку дійсності документів моряків. Спрямовує діяльність колективу Реєстру на виконання покладених завдань, скорочення термінів перевірки дійсності документів моряків. У межах повноважень веде листування з підприємствами, організаціями та установами, що займаються підготовкою та дипломуванням моряків. Організовує контроль за належним використанням комп'ютерної техніки Реєстру. Організовує роботу щодо зберігання та належного використання отриманої інформації стосовно документів моряків. Вживає заходів щодо захисту електронної бази даних Реєстру. Вносить пропозиції начальнику Інспекції щодо вибору мови програмування і алгоритмів вирішення задач. Організовує розроблення та подає на затвердження інструкції для роботи з програмами. Забезпечує супроводження впроваджених програм і програмних засобів, налагодження розроблених програм, коригування їх у процесі доопрацювання. Бере участь у проектних роботах з питань функціонування Реєстру. Визначає можливість використання готових програм, підготовлених розробником. Координує роботи з уніфікації і типізації обчислювальних процесів. Здійснює розподіл обов'язків між працівниками Реєстру та раціональне їх використання. Контролює додержання працівниками Реєстру вимог з охорони праці, виробничої дисципліни, внутрішнього трудового розпорядку. Забезпечує впровадження в роботу Реєстру системи управління якістю.
Повинен знати: нормативні акти з питань оформлення, видачі та перевірки документів моряків; положення
Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти; вимоги та нормативну базу з системи управління якістю Інспекції, що застосовуються в роботі Реєстру; техніко-експлуатаційні характеристики, конструктивні особливості, призначення і режими роботи устаткування Реєстру, правила його технічної експлуатації; методи класифікації і кодування інформації, порядок оформлення технічної документації, використання обчислювальної техніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією комп'ютерних систем, - не менше 1 року. Знання англійської мови у межах, достатніх для забезпечення функціонування Державного реєстру документів моряків. Спеціальна підготовка за курсом "Аудитор систем якості" або "Внутрішній аудитор систем якості".
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
34. Пункт виключено
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
( Пункт 34 розділу "Керівники" виключено згідно з наказом Міністерства інфраструктури України
№ 428 від 26.06.2013 р. )
35. Пункт виключено
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
( Пункт 35 розділу "Керівники" виключено згідно з наказом Міністерства інфраструктури України
№ 428 від 26.06.2013 р. )
ГОЛОВНИЙ ДИСПЕТЧЕР ПОРТУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво диспетчерською службою порту. Визначає, планує і координує роботу щодо забезпечення ритмічної діяльності підрозділів порту, виконання змінно-добових планів і технологічних процесів оброблення суден на причалах порту, здійснення договірних зобов'язань відповідно до встановлених строків. Організовує оптимальне планування добової роботи суден в порту. Контролює розставлення суден за видами робіт, враховуючи найбільш ефективне їх використання. Здійснює регулярний контроль за виконанням суднами графіків руху. Вживає необхідних заходів щодо запобігання простоїв суден та порушень графіків руху і планів перевезень. Сприяє створенню умов для своєчасного проведення вантажно-розвантажувальних робіт, раціонального використання складських площ, вантажних причалів, портової перевантажувальної техніки. Забезпечує оброблення та передачу необхідної оперативно-планової та диспетчерської документації, невідкладне доведення диспетчерською службою порту завдань до виконавців. Проводить диспетчерські наради. Забезпечує планування та організацію роботи пасажирських суден, коригування їх роботи згідно зі змінами пасажиропотоку та погодних умов. Контролює своєчасне забезпечення суден паливно-мастильними матеріалами та надання інших видів портових послуг. Здійснює контроль за правильним та своєчасним поданням інформації про штормові попередження. Вживає заходів щодо забезпечення безаварійної роботи суден та запобігання забрудненню моря. Вивчає передовий вітчизняний і світовий досвід організації оперативно-виробничого планування і диспетчеризації роботи портів. Бере участь у розробленні й реалізації заходів щодо удосконалення оперативного планування та управління виробництвом, підвищення його ефективності. Впроваджує нові технічні засоби організації та механізації диспетчерської служби. Керує роботою диспетчерів, змінних диспетчерів та інших працівників диспетчерської служби, контролює ведення ними диспетчерських журналів та іншої встановленої технічної документації. Здійснює контроль за складанням встановленої звітності.
Повинен знати: постанови, розпорядження, правила, положення, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні матеріали стосовно організації оперативного управління діяльністю портів, з питань експлуатації флоту; керівні документи, що регламентують роботу суден в акваторії порту; технологічний процес оброблення та комплексне обслуговування суден у портах; особливості організаційної структури порту, перспективи його розвитку; спеціалізацію і територіальне розташування підрозділів порту, виробничі зв'язки між ними; техніко-експлуатаційні характеристики суден, причалів і перевантажувальної техніки портів; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід з організації роботи портів; організацію перевезень вантажів, пасажирів та багажу; технологію та організацію перевантажувальних робіт в портах; порядок укладання договорів; правила оформлення технічної документації; облік і звітність; заходи щодо захисту природного навколишнього середовища; інформатику, технічні засоби оперативного управління виробництвом; економіку; організацію виробництва, праці й управління; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією диспетчера або керівника в галузі управління транспортним процесом: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ГІДРОТЕХНІЧНИХ ТА ІНЖЕНЕРНИХ СПОРУД
Завдання та обов'язки. Здійснює організацію технічної експлуатації портових споруд. Забезпечує технічний нагляд за станом, дотриманням режиму експлуатації, ремонтом гідротехнічних та інженерних споруд. Контролює виконання вимог щодо забезпечення нормальних умов їх технічної експлуатації усіма структурними підрозділами порту і клієнтурою, що використовує портові споруди. Організовує планування і контролює здійснення капітального будівництва в порту, розширення, реконструкцію об'єктів порту, своєчасне введення в дію основних фондів. Забезпечує планування ремонту і розглядає технічну документацію на капітальний ремонт портових споруд, будівництво окремих інженерних споруд і на комплексний розвиток порту. Бере участь в підготовці вихідних даних та складанні технічних завдань на проектування окремих споруд і на розробку комплексних проектів розвитку порту. Організовує ведення та коректуру технічного паспорта порту та портових споруд, складання та коректуру довідника навантажень допустимих на причали і склади. Забезпечує підготовку заяв на проектно-пошукові і ремонтні роботи, оформлення договорів з проектними та підрядними організаціями. Контролює складання заяв на матеріали та обладнання для капітального будівництва і ремонту портових споруд. Бере участь в комісіях з приймання до експлуатації заново побудованих споруд, виконаних робіт з будівництва та ремонту. Узгоджує питання, що пов'язані з необхідністю розбирання покриття території порту, контролює виконання земляних робіт. Бере участь в розгляданні технічних завдань на ремонтне черпання. Організовує перевірки стану підкранових шляхів у встановлені строки. Сприяє прийняттю оперативних мір з ліквідації дефектів та пошкоджень портових споруд, що виявлені під час технічних оглядів. Бере участь в перевірках відповідності стану та режиму експлуатації портових споруд вимогам протипожежних і санітарних норм. Організовує вивчення, узагальнення та впровадження передового досвіду в області технічної експлуатації портових споруд. Впроваджує прогресивні методи інженерного обслуговування, утримання в справному стані та ремонту портових споруд. Вживає заходів щодо охорони навколишнього середовища. Керує підлеглим персоналом.
Повинен знати: постанови, накази, правила, методичні, нормативні та інші керівні документи з питань безпечної експлуатації, ремонту гідротехнічних та інженерних споруд портів і з нагляду за їх технічним станом; Правила технічної експлуатації портових споруд і акваторій; перспективи, вітчизняні і світові тенденції розвитку портів; види технічних оглядів гідротехнічних споруд, процедури визначення та методи оцінки їх технологічного стану; строки проведення технічних оглядів; технології ведення технічного нагляду; основні показники технічного стану елементів споруд; правила складання технічної документації щодо портових споруд; форми та правила складання документів, що видаються за результатами технічних оглядів; технологію ремонту гідротехнічних та інженерних споруд; технічні вимоги до виконання ремонтних робіт; порядок укладання договірної документації; нормативні акти з питань охорони навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією інженера, пов'язаною з технічною експлуатацією портових споруд, - не менше 5 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ МАРКЕТИНГУ ПОРТУ
Завдання та обов'язки. Здійснює розробку маркетингової політики порту на основі аналізу кон'юнктури ринку портових послуг. Вживає заходів щодо збереження існуючих вантажопотоків та залучення нових. Планує та контролює усі заходи рекламно-інформаційної діяльності порту. Розробляє стратегію рекламної кампанії та заходів щодо створення позитивного іміджу порту (PR-заходи). Затверджує рекламний бюджет, контролює його використання та здійснює оцінку ефективності рекламної кампанії. Забезпечує підготовку договірної документації щодо виготовлення рекламної продукції. Затверджує фірмовий стиль порту та фірмове оформлення рекламної продукції. Організовує маркетингові дослідження ринку портових послуг, на основі результатів яких здійснює прогнозування споживчого попиту. Затверджує плани маркетингових досліджень порту. Бере участь в складанні перспективних планів надання портових послуг. Організовує вивчення поглядів, поведінки і переваг споживачів. Розробляє пропозиції щодо підвищення якості продукції та обслуговування клієнтури порту. Вивчає конкурентну позицію порту на ринку портових послуг та розробляє заходи щодо підвищення його конкурентоспроможності. Вивчає досвід завоювання позицій на регіональних і світових ринках. Визначає шляхи підвищення конкурентоспроможності на зовнішньому ринку. Забезпечує коригування тарифної політики порту з урахуванням кон'юнктури ринку та тарифної політики конкурентів. Координує діяльність всіх функціональних підрозділів порту зі збору й аналізу комерційно-економічної інформації та створення бази даних з маркетингу. Представляє інтереси порту у сторонніх організаціях з питань маркетингової політики порту. Здійснює координацію роботи працівників відділу, контролює ведення встановленої документації.
Повинен знати: чинне законодавство; постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань маркетингової політики на водному транспорті, з оцінювання фінансово-економічного стану порту та маркетингових показників, що характеризують стан ринку портових послуг; профіль, спеціалізацію й особливості організаційної структури порту; перспективи, вітчизняні й світові тенденції технологічного, економічного та соціального розвитку портів; організацію маркетингової діяльності в галузі морського транспорту; систему маркетингу та менеджмент; методи вивчення ринкової кон'юнктури портових послуг та розроблення заходів з прогнозування вантажопотоків, їх формування та економічного обгрунтування; тарифну політику портів; логістику; організацію рекламної справи; порядок розглядання та підготовки рекламної документації; кошториси витрат щодо маркетингу та рекламних кампаній; види та умови надання портових послуг; основи транспортного права; порядок укладання договорів; основи економіки й зовнішньоекономічної діяльності; етику ділового спілкування та ведення ділових переговорів; основи організації праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з маркетингом на морському транспорті: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ МЕХАНІЗАЦІЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує загальний технічний нагляд за експлуатацією підйомно-транспортних машин та механізмів і технологічного устаткування, що знаходяться в веденні підрозділів порту. Здійснює контроль за введенням в експлуатацію, реєстрацією, веденням обліку та звітності щодо перевантажувальної техніки порту. Організовує її технічне обслуговування та ремонт. Забезпечує безаварійну, безпечну та високоефективну роботу перевантажувальної техніки. Організовує планування та розроблення заходів щодо поповнення парку порту новими підйомно-транспортними машинами і механізмами, технологічним устаткуванням, спеціальними перевантажувальними установками. Бере участь в розробленні та впровадженні нових прогресивних комплексно-механізованих процесів вантажно-розвантажувальних робіт на підставі використання високопродуктивної перевантажувальної техніки. Упроваджує прогресивні методи її технічної експлуатації та ремонту, удосконалює організацію праці працівників, які відповідають за її справний технічний стан. Здійснює контроль за проведенням регулярних оглядів та оперативного технічного нагляду за експлуатацією, проведенням профілактичного обслуговування й ремонту перевантажувальної техніки. Аналізує показники використання підйомно-транспортних машин та механізмів, технологічного устаткування і розробляє заходи з підвищення довговічності та надійності їх роботи. Забезпечує безпечні умови праці у разі проведення монтажу та демонтажу перевантажувальної техніки засобами порту, технічний нагляд за монтажем, що виконується сторонніми організаціями. Бере участь у розслідуванні аварійних та нещасних випадків. Вживає заходів щодо виведення із експлуатації техніки, що не відповідає вимогам безпеки праці. Організовує вивчення, узагальнення та впровадження передового досвіду з технічної експлуатації та ремонту підйомно-транспортних машин та механізмів і технологічного устаткування порту. Забезпечує нагляд за дотриманням їх безпечної експлуатації відповідно до вимог діючих норм і правил з охорони праці, електробезпеки, виробничої санітарії і протипожежного захисту. Бере участь в перевірках знань нормативних документів керівних та інженерно-технічних працівників. Керує роботою підлеглого персоналу, зайнятого технічним наглядом за експлуатацією перевантажувальної техніки порту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні документи стосовно технічної експлуатації, ремонту підйомно-транспортних машин та механізмів і технологічного устаткування в портах; правила технічної експлуатації підйомно-транспортного устаткування морських портів, портових споруд і акваторій; графіки проведення технічних оглядів; порядок проведення оглядів й визначення обсягів і термінів ремонту; будову вантажопідйомних кранів, перевантажувальних машин, механізмів, установок, технологічного устаткування, вантажозахоплювальних пристроїв; правила безпечної експлуатації електроустаткування перевантажувальної техніки; порядок виконання ремонтно-профілактичних робіт; зміст технічної, звітної та облікової документації, правила її оформлення; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією інженера-механіка з підйомно-транспортного устаткування не менше 5 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
НАЧАЛЬНИК ГРУПИ ДОКІВ
Завдання та обов'язки. Здійснює організацію технічної експлуатації доків. Забезпечує їх безперебійну та безпечну роботу. Організовує та координує діяльність начальників доків, змінних докмейстерів. Здійснює контроль за технічним станом доків та організацією їх ремонту. Забезпечує своєчасне, якісне проведення оглядів і запобіжних ремонтів вузлів та обладнання доків, складання ремонтних відомостей для ремонтів заводських видів. Контролює організацію постійного постачання суден та працюючих в доках всіма видами енергії, пару, їх освітлення. Здійснює перевірки готовності доків і суден до підйому або спуску. Контролює та дає вказівки докмейстеру доку у випадках складного спуску чи підйому або у разі несприятливих метеорологічних умов. Перевіряє особисто підготовку набору під докову постіль судна: правильність установки кільблоків та кліток згідно з кресленнями, міцність їх закріплення на стапель-палубі дока. Контролює несення вахтової служби, ведення документації на доках. Організовує своєчасне пред'явлення доків до огляду Регістра судноплавства України або іншого класифікаційного товариства. Забезпечує максимальне використання площ доків. Сприяє скороченню строків докування суден. Стежить за збереженням обладнання доків, засобів механізації докових робіт, лісів, інвентарю та іншого майна доків. Вживає заходів щодо запобігання аварій, пожеж як на доках, так і на суднах в доках. Забезпечує складання розкладів щодо аварійної та пожежної тривог. Бере участь у розслідуванні нещасних випадків. Планує та організовує роботу із забезпечення безпечних умов праці на доках. Розробляє пропозиції з поліпшення умов праці працівників доків. Здійснює щоденний (щозмінний) контроль з охорони праці на доках згідно з діючими вимогами. Стежить за дотриманням екіпажами доків норм і правил пожежної безпеки, охорони навколишнього природного середовища. Організовує технічне навчання працівників доків і навчання правилам боротьби з пожежами та водою. Стежить за справним станом засобів протипожежного захисту, зв'язку і сигналізації доків. Забезпечує належний санітарний стан всіх приміщень доків, понтонів.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні документи з технічної експлуатації та ремонту суднопідйомних споруд, з питань організації робіт на плавдоках; правила докування суден; положення про ремонт суден на заводах морського флоту; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби; Правила технічної експлуатації суднопідйомних споруд; порядок проведення ремонтних робіт плавдоків; складання ремонтних відомостей; обладнання доків, правила його експлуатації; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню з суден (МАРПОЛ),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; нормативні акти стосовно захисту навколишнього природного середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією докмейстера: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
НАЧАЛЬНИК ГРУПИ КАМЕРАЛЬНОЇ ОБРОБКИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю групи з оброблення всіх видів зйомки рельєфу дна, що координовані з використанням геодезичної опори, радіонавігаційних та супутникових систем. Контролює правильність оброблення даних астрономічних та гідрометеорологічних спостережень, геодезичних робіт. Забезпечує належну та своєчасну камеральну обробку польових матеріалів у встановлені терміни. Контролює якість та повноту виконання усіх робіт, які покладені на групу, відповідно до технічних завдань та вимог. Забезпечує дотримання технологічних процесів під час камеральної обробки матеріалів. Здійснює аналіз та удосконалює діючі технологічні процеси з метою підвищення продуктивності праці в групі. Вживає заходів щодо сучасного технічного оснащення трудомістких і ручних робіт. Розробляє завдання на складання нових та доопрацювання застарілих програм. Впроваджує заходи з використання більш досконалих методик камерального оброблення матеріалів гідрографічного вивчення водних шляхів. Контролює додержання правил обліку і збереження матеріалів, що надходять для оброблення. Бере участь в технічному навчанні працівників групи.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні документи, які стосуються питань камеральної обробки матеріалів; сучасні методики обробки всіх видів зйомки рельєфу дна; оброблення даних астрономічних, гідрометеорологічних та гідрологічних спостережень, геодезичних робіт; правила гідрографічної служби; положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення плавання суден на морях і внутрішніх водних шляхах України; вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) щодо навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавання; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС) тощо; сучасні дані про зону відповідальності в навігаційно-гідрографічному, топографо-геодезичному і геоморфологічному відношенні; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід в галузі гідрографії, геодезії, топографії та гідрометеорології; вимоги до складання планів камеральної обробки матеріалів; правила оформлення польових матеріалів; нормативні акти про охорону природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; економіку, організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією інженера в гідрографічній службі не менше 5 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
НАЧАЛЬНИК ДОКУ (ДОКМЕЙСТЕР)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю суднопідйомної споруди (плавдоку). Забезпечує безперебійну його роботу для виконання докування суден. Організовує проведення усіх підготовчих робіт з підйому та спуску суден з доку. Контролює безпечний хід робіт по заведенню суден у док, їх центруванню, установленню на кільблоки, кріпленню. Забезпечує належну роботу всіх механізмів та вузлів доку, технічно справний стан та безпечну експлуатацію підйомно-транспортних засобів на доці. Здійснює контроль за підготовчими роботами на доці до його занурення і спуску суден з доку. Перевіряє правильність установки кліток і кільблоків згідно з кресленнями, міцність їх закріплення на стапель-палубі доку, якість матеріалів, з яких зроблені клітки та кільблоки. Забезпечує максимальне використання площі доку. Сприяє скороченню строків докування суден. Стежить за комплектністю запасних частин, вузлів доку. Забезпечує надійне збереження комплектуючих деталей і вузлів, якірних, буксирних та стопорних кранових улаштувань доку. Складає ремонтну відомість доку з корпусної частини у встановлений термін з метою визначення обсягів ремонтних робіт і матеріальних витрат. Готує док до ремонту. Контролює та здійснює нагляд за ходом і якістю ремонтних робіт доку, що виконуються цехами і дільницями заводу. Керує ремонтом доку, який виконується палубною командою. Організовує своєчасне пред'явлення доку до огляду Регістра судноплавства України або іншого класифікаційного товариства. Забезпечує справний стан огороджень, переходів, мостів (апарелей), площадок. Своєчасне вживає заходів для запобігання аварій суден, які стоять у доці. Забезпечує установку щитів з рятувальними засобами на доці, їх справність. Керує аварійно-рятувальними роботами, що проводяться на доці, бере участь у розслідуванні нещасних випадків. Забезпечує комплектність і збереження протипожежного майна, навчання екіпажу доку правилам боротьби з пожежами і складання розкладу з пожежної тривоги. Планує і організовує роботу із забезпечення безпечних умов праці на доці, контролює виконання вимог охорони праці. Розробляє пропозиції з поліпшення умов праці працівників доку. Організовує та координує діяльність змінних докмейстерів з забезпечення безаварійної роботи доку та безпечної стоянки суден у ньому. Вживає заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, не допускає його забруднення з вини працівників доку.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні документи з технічної експлуатації та ремонту суднопідйомних споруд, з питань організації робіт на плавдоках; правила докування суден; положення про ремонт суден на заводах морського флоту; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби; Правила технічної експлуатації суднопідйомних споруд; порядок проведення ремонтних робіт плавдоку; складання ремонтних відомостей; обладнання доку, правила його експлуатації; матеріальну частину доку; вимоги міжнародних конвенцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню з суден (МАРПОЛ) тощо; етику професійних відносин; нормативні акти стосовно захисту навколишнього природного середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи економіки, організації праці та управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в області технічної експлуатації суднопідйомних споруд: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
( Розділ "Керівники" доповнено кваліфікаційною характеристикою згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 671 від 06.08.2007 р. )
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. ГОЛОВНИЙ НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК (ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ)
Завдання та обов'язки. Здійснює наукове керівництво проведенням досліджень з узагальнених проблем у галузі перспективного розвитку водного транспорту й моніторингу водного навколишнього середовища згідно з планами науково-дослідних робіт у державних, регіональних і відомчих науково-технічних програмах, бере безпосередню участь у їх виконанні. Формує нові напрями досліджень, виробляє теоретичне обґрунтування кінцевої мети та очікуваних результатів, робочу гіпотезу, методи й засоби отримання науково-технічних рішень. Розробляє проекти перспективних і річних планів фундаментальних і прикладних досліджень та інших робіт за видами своєї діяльності. Координує діяльність співвиконавців, які беруть участь у виконанні спільних робіт. Забезпечує наукове керівництво впровадженням результатів досліджень. Організовує й безпосередньо бере участь у підготовці наукових звітів та іншої науково-технічної документації щодо виконаних науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. Узагальнює результати теоретичних та експериментальних досліджень (власних та отриманих під його науковим керівництвом). Забезпечує виконання наукових розробок з урахуванням матеріалів вітчизняних та світових досліджень, готує їх до друку у вигляді монографій, наукових статей, а також довідників, посібників, методичних вказівок, рекомендацій для науково-методичного забезпечення підприємств та організацій Укрморрічфлоту. Веде популяризацію і пропаганду наукових досягнень. Обґрунтовує доцільність та організовує наукові дискусії за напрямами наукової діяльності. Бере участь в організації підвищення кваліфікації наукових працівників, підготовки їх в аспірантурі за спеціальностями відповідного профілю. Координує наукові дослідження в галузі розвитку водного транспорту та моніторингу водного навколишнього середовища з близькими за спеціалізацією установами в Україні.
Повинен знати: закони, постанови, накази, розпорядження, нормативні та інші керівні документи, що стосуються тематики наукових досліджень і розробок, які проводяться; перспективи, вітчизняні та світові тенденції технічного, технологічного, економічного і соціального розвитку водного транспорту; міжнародні конвенції та резолюції Міжнародної морської організації (ІМО) стосовно напрямів науково-дослідних робіт; наукові проблеми в галузі розвитку водного транспорту і моніторингу водного навколишнього середовища, стан наукових досліджень за цими напрямами в країні і за кордоном; сучасні технології проведення наукових досліджень, основи маркетингу науково-дослідної продукції; основи наукової організації праці; сучасні методи планування, порядок організації та проведення апробацій розробок у виробничих умовах, впровадження результатів наукових досліджень; вимоги, правила та порядок оформлення наукової та науково-технічної документації; чинні системи оплати праці й форми матеріального та морального заохочення; економіку; нормативні акти про охорону водного навколишнього середовища; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Науковий ступінь доктора наук. Наявність визначних праць з відповідного напряму наукової діяльності або дипломів на відкриття авторських свідоцтв на винаходи, а також реалізованих на практиці результатів наукових досліджень.
2. ДИСПЕТЧЕР З ФЛОТУ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне регулювання роботи флоту та контролює виконання суднами графіків руху, добових виробничих завдань і планів перевезення вантажів, інших виробничо-фінансових показників. Контролює забезпеченість суден необхідними матеріалами, а також транспортними засобами для доставляння до портів готової продукції. Вживає заходів щодо запобігання та усунення порушень ходу виробничого процесу та залучає до ліквідації цих порушень інші відділи та служби підприємства. Здійснює заходи щодо виконання встановлених завдань та робіт з установленими режимами та графіками. Виконує доручення начальника служби перевезень та руху (служби експлуатації) та головного диспетчера. Веде диспетчерські журнали, складає щоденні зведення про дислокацію суден і роботу флоту, передає їх керівництву та в разі необхідності - органу управління вищого рівня. Забезпечує безаварійну роботу флоту в межах професійних обов'язків. Своєчасно інформує судна про штормові попередження та вживає заходів щодо надання допомоги суднам, що потерпають від лиха. Підтримує постійний зв'язок із портовими, санітарними, прикордонними та іншими організаціями в період приходу в порт та відходу з порту суден. Керує роботою операторів та змінних диспетчерів диспетчерської служби руху флоту й контролює ведення ними диспетчерських журналів та іншої документації.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, правила та інші керівні документи з питань планування виробничої та експлуатаційної діяльності флоту; техніко-експлуатаційні та техніко-економічні характеристики суден; економіку та експлуатацію флоту; організацію перевезень вантажів; оперативне планування виробничої та експлуатаційної діяльності флоту; особливості регіонів, у яких працює флот; правила перевезення вантажів; основні положення
Кодексу торговельного мореплавства України, стосовно експлуатаційної діяльності флоту; основи технологічного процесу оброблення суден у портах; засоби організації та механізації диспетчерської служби; основи організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з управлінням транспортним процесом, - не менше 1 року.
3. ЕКСПЕРТ МОРСЬКИЙ (СЮРВЕЙЄРСЬКИЙ НАГЛЯД ЗА ВАНТАЖЕМ)
Завдання та обов'язки. Здійснює огляди вантажів різноманітних найменувань і категорій з метою експертного оцінювання та виконує сюрвейєрські роботи. Надає консультаційну допомогу щодо забезпечення повного зберігання вантажу та запобігання його пошкодження під час перевезення та виконання перевантажувальних робіт. Розробляє й надає рекомендації щодо запобігання подальших втрат вантажу, сприяє мінімізації збитків, що вже сталися. Обробляє замовлення клієнтів на виконання сюрвейєрських робіт. Здійснює інформаційне обслуговування замовників. Готує необхідне устаткування та належні документи для майбутніх інспекцій. Розслідує події або аварії, що пов'язані з пошкодженням або втратою вантажу. Виконує фотографування й відеозйомку об'єктів, які обстежуються під час сюрвейєрського огляду. Представляє замовника у вантажних та інших претензійних актах. Бере участь у вирішенні спірних питань щодо захисту інтересів власників (замовників) під час будь-яких конфліктів та позовів, пов'язаних Із пошкодженням вантажу, втратою або нестачею вантажу в процесі перевезення й перевантаження. Виконує вантажний сюрвей, до якого входять сюрвей до навантаження або після вивантаження, сюрвей контролю укладання і розміщення вантажу до початку розвантажування, сюрвей вантажних операцій та сюрвей пошкоджень. Здійснює інспекцію кількості вантажу, під час якої виконує розрахунок кількості вантажу за осадкою судна і незаповненої частини вантажних танків (трюмів). Перевіряє кількість вантажу згідно із сертифікатами кількості і якості виробника, транспортними накладними, приймальними актами порту. Контролює процес зважування, тальманський облік, маркшейдерські вимірювання та розрахунки, підтверджує показання ваг, лічильників, рівневимірювачів тощо. Здійснює інспекцію якості, до якої входить інспекція придатності вантажних приміщень для зберігання й перевезення вантажу. Обстежує докладно стан вантажів перед навантаженням з метою виявлення їх відповідності тому, що вказали в коносаментах. Організовує і веде безперервне спостереження за вантажними операціями. Стежить за виконанням вантажно-розвантажувальних робіт згідно з вантажним планом, умовами перевантажування з урахуванням особливостей та специфіки вантажу. Організовує відбір, упакування, транспортування й збереження проб вантажів, забезпечує проведення хімічних аналізів та фізичних випробувань для визначення їх якості. Перевіряє якісні показники вантажу згідно із сертифікатами кількості і якості виробника. Веде встановлену технічну документацію. Підготовлює звіти про причини пошкоджень та ступені шкоди. Оформлює остаточні звіти та необхідну фінансову документацію щодо виконаних робіт. Видає сертифікати за результатами сюрвейєрських робіт. Виконує всі види сюрвейєрських робіт згідно з замовленням судновласника, вантажовласника, вантажоодержувача, фрахтувальника, страхувальника або інших зацікавлених сторін.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, правила, інструкції, нормативні та інші керівні документи, що стосуються виконання сюрвейєрських робіт; основні види сюрвейєрських робіт; правила проведення попереднавантажувальних та інших інспекцій; операції в міжнародних банківських розрахунках, їх документальне оформлення;
Кодекс торговельного мореплавства України; основні положення морського права; основи морського страхування й арбітражу;
Міжнародні правила тлумачення термінів "Інкотермс", умови проформ чартерів; договір купівлі-продажу та договір морського перевезення вантажу; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню з суден (МАРПОЛ),
про вантажну марку тощо; національні й міжнародні правила, кодекси та стандарти, що стосуються безпечного перевантаження, розміщення, кріплення, перевезення та зберігання вантажів; класифікацію вантажів та їх властивості; види тари та упаковки; види маркування українською та іноземною мовами; види транспортної небезпеки вантажів, класифікацію небезпечних вантажів, технологію їх перевезення; правила перевезення і перевантаження важковагових та довгомірних вантажів; специфіку навантаження, кріплення, перевезення та вивантаження на спеціалізованих суднах; перевантажувальне устаткування морських портів і його характеристики; організацію та технологію виконання вантажно-розвантажувальних робіт; технічні норми та правила завантаження транспортних засобів; розрахунок кількості вантажу за осадкою судна та методи розрахунків кількості вантажу на танкерах і газовозах; способи перевірки люкових закриттів і горловин відсіків на водонепроникність; методику визначення якості вантажу; правила відбору проб вантажів та їх упакування, реєстрації, транспортування чи зберігання; устаткування, прилади, інвентар, що застосовується; комп'ютерну техніку й інформатику; типові програми виконання сюрвейєрських робіт для різноманітних видів вантажів; порядок укладання договорів; форми та правила оформлення вантажних і транспортних документів, комерційних актів і актів загальної форми; вимоги до складання сюрвейєрських звітів і видання сертифікатів; будову вантажних приміщень транспортних засобів; визначення і розрахунок водотоннажності та посадки судна; англійську мову (морську специфіку) в обсязі, необхідному для ведення листування, ділового і побутового спілкування та оформлення документів; правила та керівні документи з питань охорони навколишнього природного середовища; правила та норми охорони праці, протипожежного захисту; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією, пов'язаною з організацією перевезення вантажів або технічною експлуатацією перевантажувальної техніки, - не менше 2 років. Наявність сертифікату компетенції.
4. ЕКСПЕРТ МОРСЬКИЙ (СЮРВЕЙЄРСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ СУДЕН)
Завдання та обов'язки. Здійснює сюрвейєрське обслуговування суден, що знаходяться в експлуатації, будуються, ремонтуються та переобладнуються, а також суднових механізмів та обладнання. Виконує огляд пошкоджень та стану судна з метою страхування, у разі його продажу, купівлі або здачі в оренду згідно із замовленням судновласника, фрахтувальника, страхувальника або інших зацікавлених сторін. Бере участь у розгляді технічної документації, нормативів, робочих креслень та ремонтних відомостей на судна. Оформляє за результатами оглядів документацію про технічний стан суден і надає пропозиції судновласникам. Бере участь у розслідуванні аварій для визначення природи, розмірів і причин втрат або пошкоджень з метою запобігання подібних ситуацій в майбутньому, обсягів ремонту або необхідної компенсації і встановленні відповідальності винної сторони. Оформлює замовникам відповідну встановлену технічну документацію та рахунки за виконані роботи з сюрвейєрського обслуговування суден.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, правила, інструкції, нормативні та інші керівні документи, що стосуються виконання сюрвейєрських оглядів; правила і нормативні документи Регістру судноплавства України або інших класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами; основні положення морського права; основи морського страхування й арбітражу; умови проформ чартерів та договір купівлі-продажу; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню з суден (МАРПОЛ),
запобігання зіткненню суден (МППСС) тощо; теорію будови суден, технологію його побудови та ремонту, методи оцінки технічного стану, надійності корпусу судна та довговічності суднових технічних засобів; англійську мову (морську специфіку); правила та керівні документи з питань охорони природного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці, протипожежного захисту; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією в галузі морського транспорту - не менше 2 років. Наявність сертифікату компетенції.
5. ЕКСПЕРТ МОРСЬКИЙ (ТЕХНІЧНИЙ НАГЛЯД ЗА ГІДРОТЕХНІЧНИМИ СПОРУДАМИ)
Завдання та обов'язки. Здійснює огляди гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів з метою оцінки їх технічного стану, визначення експлуатаційних обмежень, придатності до експлуатації та можливості державної реєстрації. Вивчає у разі необхідності технічну проектну та виконавчу документацію щодо гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів. Здійснює перевірку за результатами технічного контролю їх відповідності до вимог чинних нормативних документів. Складає за результатами технічних оглядів експертні висновки. Виконує державну реєстрацію гідротехнічних споруд і веде Реєстр гідротехнічних споруд. Видає та анулює відповідні документи за результатами наглядової діяльності. Надає консультаційну допомогу щодо проектування, будування, проведення випробувань, експлуатації, реконструкції та ремонту гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів. Бере участь у погодженні нормативних документів з експлуатації і підтримання в працездатному стані гідротехнічних споруд на піднаглядних об'єктах. Здійснює контроль за дотриманням експлуатаційними організаціями норм і правил, які регламентують безпечну експлуатацію гідротехнічних споруд. Розробляє та надає рекомендації щодо експлуатації гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів, облаштування судноплавних шляхів, мінімізації ризиків і збитків, що вже сталися. Бере участь у розслідуванні обставин, пов'язаних із пошкодженням гідротехнічних споруд. Додержується професійної етики під час з'ясування обставин і причин нанесення збитків власнику гідротехнічних споруд.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, правила, методичні, нормативні та інші керівні документи з питань безпечної експлуатації гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів, з нагляду за їх технічним станом; акти міжнародного права стосовно напряму діяльності; види технічних оглядів гідротехнічних споруд, процедури визначення та методи оцінки їх технологічного стану; технології ведення технічного нагляду; класифікацію гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів за типами та призначенням; особливості нагляду за різними типами гідротехнічних споруд; основні показники технічного стану елементів споруд; правила проведення промірних робіт на судноплавних шляхах та в акваторіях портів; правила складання технічної документації щодо гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів; формування та ведення Реєстру гідротехнічних споруд; організацію та методи проведення випробувань, обстежень, експертиз; методи використання технічних засобів реєстрування інформації; процедури встановлення розмірів збитків і заподіяної шкоди гідротехнічним спорудам, методи визначення їх вартості; форми та правила складання документів, що видаються за результатами технічного огляду; навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства на водних шляхах; методи складання та правила коректури навігаційних карт, порадників та посібників для плавання; основи цивільного та морського права; основи морського страхування; порядок укладання договорів; форми звітної документації та обліку, правила їх оформлення; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією, пов'язаною з експлуатацією гідротехнічних споруд та судноплавних шляхів, - не менше 2 років. Наявність свідоцтва компетенції.
6. ІНЖЕНЕР З БОРОТЬБИ З АВАРІЙНИМИ РОЗЛИВАМИ НАФТИ Й НАФТОПРОДУКТІВ У МОРІ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативно-технічне керівництво підготуванням та проведенням робіт із боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі. Бере участь у розробленні нормативно-технічної документації з проблеми ліквідації розливів нафти й нафтопродуктів у морі. Розробляє плани та організаційні заходи щодо забезпечення постійної готовності працівників і технічних засобів підрозділів до виконання робіт із ліквідації аварійних розливів нафти й нафтопродуктів у морі. Бере участь у проведенні навчання щодо ліквідації розливів нафти, проводить теоретичні заняття. Визначає в кожному конкретному випадку склад та оснащеність підрозділів для виконання робіт з ліквідації аварійних розливів нафти і контролює їх підготовку для виходу на місце аварії. Контролює дотримання встановлених технологічних схем та правил охорони праці під час виконання робіт. Інформує керівництво про хід робіт із ліквідації аварійних розливів нафти. Оформлює звітну та технічну документацію. Бере участь у розробленні заходів та рекомендацій із проведення операцій щодо ліквідації розливів нафти. Узагальнює досвід проведення робіт з ліквідації аварійних розливів нафти й нафтопродуктів у морі, розробляє пропозиції щодо вдосконалення технології робіт. Бере участь у розробленні виробничих планів та пропозицій із перспективного розвитку технічної оснащеності підрозділів.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи з питань охорони морського середовища від забруднення нафтою та нафтопродуктами; організацію й проведення робіт із ліквідації аварійних розливів нафти й нафтопродуктів у морі, передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у цій галузі; технічні характеристики спеціальних систем і устаткування, пристроїв, що використовуються під час виконання робіт із ліквідації розливів нафти; положення
Міжнародної конвенції із запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ), резолюції Міжнародної морської організації (ІМО) із запобігання забрудненню морського середовища тощо; організацію роботи з охорони водного навколишнього середовища; правила та норми охорони праці під час виконання робіт із ліквідації аварійних розливів нафти; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі I категорії - не менше 2 років.
Інженер з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі II категорії - не менше 2 років.
Інженер з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі - не менше 1 року.
Інженер з боротьби з аварійними розливами нафти й нафтопродуктів у морі: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
7. ІНЖЕНЕР З ПІДВОДНО-ТЕХНІЧНИХ РОБІТ
Завдання та обов'язки. Бере участь у підготовці технічних завдань для розроблення технології та методів проведення підводно-технічних робіт. Здійснює контроль за своєчасним укладанням та виконанням договорів, підготовкою проектно-кошторисної документації на проведення підводно-технічних робіт щодо конкретних об'єктів. Розробляє місячні виробничі програми та змінно-добові завдання щодо закріпленої ділянки робіт. Організовує технічне керівництво підводно-технічними роботами. Контролює виконання графіків, технічних нормативів, термінів проведення підводно-технічних робіт. Забезпечує оптимальне завантаження плавзасобам та водолазним станціям. Визначає необхідність та коригує річні заявки на технічні засоби, обладнання, матеріали та інструменти. Контролює організацію та дотримання технології робіт на об'єктах підводно-технічних робіт. Складає та в установлені строки подає звітну та технічну документацію з виробничої діяльності на об'єктах.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань виробничого планування підводно-технічних робіт; основи планування та обліку підводно-технічних робіт; основи технології проведення підводно-технічних робіт; основні технічні характеристики устаткування, спорядження та технічних засобів, що застосовуються під час проведення підводно-технічних робіт; правила та норми охорони праці під час виконання підводно-технічних робіт; основи водолазної справи; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з підводно-технічних робіт: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з підводно-технічних робіт I категорії - не менше 2 років.
Інженер з підводно-технічних робіт I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з підводно-технічних робіт II категорії - не менше 2 років.
Інженер з підводно-технічних робіт II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з підводно-технічних робіт - не менше 1 року.
Інженер з підводно-технічних робіт: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
8. ІНЖЕНЕР-ДИСПЕТЧЕР ГРУПОВИЙ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне керівництво роботою групи суден із виконання ними виробничих завдань, планів перевезень вантажів та фінансових показників. Забезпечує виконання графіків роботи закріпленої за ним групи суден, здійснює систематичний контроль за їх рухом та ходом вантажних операцій. Вживає заходів щодо запобігання та ліквідації простоїв суден під вантажними операціями в портах та порушення графіків або розкладів їх руху, а також із раціонального використання вантажопідйомності та вантажомісткості суден. Бере участь у складанні поточних графіків роботи закріпленої групи суден, а також графіків їх виведення із експлуатації для ремонту. Бере участь у забезпеченні підготовки екіпажів суден до рейсів та виконання ними рейсових завдань. Інформує порт, управління флоту, агентства та інші зацікавлені організації про підхід суден із метою своєчасного забезпечення їх вантажами, матеріально-технічним та іншими видами постачання. Здійснює облік та складання встановленої звітності з виконання виробничих завдань плану перевезення вантажів та встановлених фінансових показників суднами групи.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні матеріали з питань експлуатації морського транспорту; основи технологічного процесу оброблення суден у морських портах та правила перевезення вантажів і пасажирів, їх техніко-експлуатаційні та техніко-економічні характеристики; комерційну експлуатацію флоту; умови виконання чартерних рейсів, контрактів та договорів; основи судноводіння; основи обчислювальної техніки й методи її застосування на морському транспорті; основи економіки, організації праці й управління.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією диспетчера з флоту - не менше 3 років.
9. МОЛОДШИЙ НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК (ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ)
Завдання та обов'язки. Виконує наукові дослідження та розробки за окремими розділами (етапами, завданнями) тем під керівництвом відповідального виконавця згідно із затвердженими методиками. Бере участь у розвідувальних дослідженнях, у проведенні експериментів, здійснює спостереження та вимірювання, описує їх і формулює висновки. Вивчає науково-технічну інформацію, вітчизняний та світовий досвід за тематикою досліджень. Самостійно вирішує нескладні теоретичні питання, розробляє методику експериментів. Складає наукові звіти (розділи звітів) за розділами (етапами, завданнями) робіт. Бере участь у підготовці науково-технічної документації за результатами виконаних досліджень. Сприяє проведенню апробацій наукових розробок у виробничих умовах. Бере участь у впровадженні результатів досліджень та розробок.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, нормативні, методичні та інші керівні документи стосовно досліджень та розробок, що виконуються; мету і завдання виконуваних досліджень, наукову інформацію щодо цих досліджень; методи і засоби організації розробок; сучасні технології їх проведення; основні напрями розвитку водного транспорту; основи економіки та наукової організації праці; вимоги, правила та порядок оформлення наукової та науково-технічної документації; правила й норми з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр або спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
10. НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК (ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ)
Завдання та обов'язки. Виконує науково-технічні дослідження та роботи з тематики розвитку водного транспорту, які спрямовані на розробку нової техніки і технології, за окремими розділами (етапами) тем як відповідальний виконавець або спільно з науковим керівником. Здійснює складні експерименти та спостереження, збирання, оброблення, аналіз та узагальнення використаних вихідних даних, результатів експериментів та спостережень. Вивчає, аналізує й узагальнює науково-технічну інформацію, передовий вітчизняний та світовий досвід за тематикою досліджень. Бере участь у підготовці технічних завдань, програм досліджень, планів науково-дослідних розробок. Складає наукові звіти за розділами робіт, які були йому доручені. Бере участь у підготовці науково-технічної документації щодо виконаних науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. Сприяє проведенню апробацій наукових розробок у виробничих умовах. Бере участь у впровадженні результатів наукових досліджень. Здійснює розрахунки економічної ефективності впровадження виконаних розробок. Узагальнює отримані результати й готує їх до друку у вигляді статей, нормативних та методичних видань.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, нормативні, методичні та інші керівні документи стосовно напрямів наукових досліджень та розробок, що проводяться; перспективні тенденції розвитку водного транспорту; мету і завдання виконуваних досліджень, наукову інформацію щодо цих досліджень у країні та за кордоном; сучасні технології проведення наукових досліджень; економіку, основи наукової організації праці; вимоги, правила та порядок оформлення наукової та науково-технічної документації; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією молодшого наукового співробітника відповідного напряму наукової діяльності - не менше 3 років. За наявності наукового ступеня або вченого звання - без вимог до стажу роботи.
11. ПРОВІДНИЙ НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК (ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ)
Завдання та обов'язки. Здійснює наукове керівництво і бере безпосередню участь у проведенні досліджень з окремих проблем (тем) у галузі перспективних напрямів розвитку водного транспорту, моніторингу водного навколишнього середовища. Очолює групу працівників, які виконують науково-дослідні роботи, або є відповідальними виконавцями окремих завдань науково-технічних програм. Обґрунтовує напрями нових досліджень та розробок, способи їх проведення. Розробляє методи й засоби отримання науково-технічних рішень, вносить пропозиції до планів науково-дослідних робіт. Визначає сферу застосування результатів наукових досліджень та розробок, організовує їх впровадження. Забезпечує надання методичної допомоги організаціям, що здійснюють практичну реалізацію науково-дослідних робіт. Здійснює наукове керівництво складанням програм робіт. Координує діяльність співвиконавців під час виконання робіт з іншими організаціями. Організовує і безпосередньо бере участь у підготовці наукових звітів. Узагальнює отримані результати досліджень і розробок та готує їх до друку у вигляді монографій, наукових статей, нормативних та методичних документів для науково-методичного забезпечення підприємств та організацій Укрморрічфлоту. Бере участь у дискусіях з наукових питань, здійснює популяризацію і пропаганду результатів наукових досліджень. Бере участь в організації підготовки та підвищення кваліфікації наукових співробітників.
Повинен знати: закони, постанови, накази, розпорядження, нормативні та інші керівні документи, що стосуються тематики наукових досліджень і розробок, які проводяться; перспективи, вітчизняні та світові тенденції технічного, технологічного, економічного і соціального розвитку водного транспорту; міжнародні конвенції та резолюції Міжнародної морської організації (ІМО) відносно напрямів науково-дослідних робіт; наукові проблеми в галузі розвитку морського та річкового транспорту, стан наукових досліджень за цими напрямами в країні та за кордоном; сучасні технології проведення наукових досліджень, основи маркетингу науково-дослідної продукції; порядок укладання та виконання договорів; основи наукової організації праці; сучасні методи планування, порядок організації та проведення апробацій розробок у виробничих умовах і впровадження результатів наукових досліджень; вимоги, правила та порядок оформлення наукової та науково-технічної документації; економіку; нормативні акти про охорону водного навколишнього середовища; правила й норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією старшого наукового співробітника - не менше 5 років. Науковий ступінь доктора або кандидата наук. Наявність праць з відповідного напряму наукової діяльності, визначених проектів і розробок або авторських свідоцтв на винаходи.
12. СТАРШИЙ НАУКОВИЙ СПІВРОБІТНИК (ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ)
Завдання та обов'язки. Здійснює наукове керівництво та є відповідальним виконавцем окремих наукових тем або розділів тем, що реалізують виконання проблем найбільш складних прикладних досліджень в галузі перспективних напрямів розвитку водного транспорту. Формує мету і завдання досліджень, робочу гіпотезу, методи і засоби отримання науково-технічних рішень, визначає потребу в матеріальних ресурсах для виконання теми. Розробляє технічні завдання, програми досліджень, плани науково-дослідних розробок, кошторис витрат з їх техніко-економічним обґрунтуванням. Здійснює аналіз і наукове узагальнення вихідних даних, результатів експериментів і спостережень. Визначає завдання для окремих виконавців теми, перевіряє достовірність отриманих ними результатів. Звітує про виконання теми науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт згідно зі встановленими термінами. Організовує і безпосередньо бере участь у підготовці наукових звітів та іншої науково-технічної документації щодо виконаних науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. Узагальнює отримані результати і готує їх до друку у вигляді наукових статей, нормативних та методичних документів для науково-методичного забезпечення підприємств та організацій Укрморрічфлоту. Бере участь в апробаціях наукових розробок у виробничих умовах, сприяє впровадженню результатів досліджень. Здійснює популяризацію та пропаганду нових досягнень у галузі розвитку водного транспорту. Бере участь в організації підготовки та підвищення кваліфікації наукових працівників.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, нормативні, методичні та інші керівні документи стосовно тематики наукових досліджень і розробок, які виконуються; перспективи, вітчизняні та світові тенденції розвитку водного транспорту; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО) відносно напрямів науково-дослідних робіт; наукові проблеми і наукову інформацію з тематики досліджень, сучасні технології проведення наукових досліджень, основи маркетингу науково-дослідної продукції; економіку; основи наукової організації праці, сучасні методи планування наукових досліджень; порядок організації та проведення апробацій розробок і впровадження результатів наукових досліджень; вимоги, правила та порядок оформлення науково-технічної документації; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією наукового співробітника - не менше 5 років. Наявність праць з відповідного напряму наукової діяльності або авторських свідоцтв на винаходи. За наявності наукового ступеня або вченого звання - без вимог до стажу роботи.
13. СУПЕРІНТЕНДАНТ
Завдання та обов'язки. Контролює знання та дотримання судновими екіпажами чинних правил та нормативних документів, які регламентують службу на суднах морського флоту, а також чинних наказів, положень, інструкцій, правил технічної експлуатації флоту. Перевіряє технічний стан суднового устаткування та догляд за ним із боку екіпажів, надає допомогу під час проведення ремонтних та ремонтно-профілактичних робіт силами екіпажів, працівниками судноремонтних заводів. Складає ремонтні відомості перед постановкою суден на ремонт із метою визначення обсягів ремонтних робіт і матеріальних витрат. Веде облік обсягів виконаних робіт під час судноремонту й несе персональну відповідальність за повноту та якість ремонту, витрати матеріалів, трудових і фінансових коштів на ремонт. Контролює забезпечення суден технічною документацією, запасними частинами та іншим матеріально-технічним постачанням. Перевіряє правильність ведення та зберігання суднової технічної документації, складання та виконання графіків профілактичних оглядів та ремонту суднового устаткування. Перевіряє усунення раніше виявлених недоліків технічного стану та технічної експлуатації суден. Виявляє конструктивні недоліки та причини відмови суднового устаткування, розробляє заходи щодо їх усунення. Контролює проведення технічного навчання на суднах. Надає допомогу екіпажам суден в опануванні новою технікою та засобами малої механізації, упровадженні передових методів технічної експлуатації, ремонті суднового устаткування. Контролює налагодження суднового устаткування з метою забезпечення найефективнішої його роботи, зниження витрат пального та мастил, зменшення спрацювання, підвищення надійності. Організовує роботу з підготовки та своєчасного пред'явлення суден до огляду класифікаційним товариством. Бере участь у складанні планів проведення інспекторських оглядів та роботі інспекторських комісій на суднах, розборі аварій, аналізі їх причин та виробленні заходів щодо їх запобігання, прийманні суден у експлуатацію після будування та ремонту. Їх випробуваннях, налагодженні та регулюванні устаткування, комплектуванні машинних команд.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, положення, інструкції, нормативні та інші керівні документи з технічної експлуатації та ремонту флоту, суднових технічних засобів; технічну експлуатацію, обслуговування та ремонт флоту; виробничі потужності судноремонтних підприємств; техніко-експлуатаційні характеристики, призначення та режими роботи силової енергетичної установки, суднового устаткування, систем, механізмів; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби; правила та нормативні документи Регістру судноплавства України або інших класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами, що він обслуговує; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; порядок проведення дефекації й визначення обсягів і термінів ремонту суден; методи оцінки технічного стану, надійності корпусу та довговічності суднової техніки; складання ремонтних відомостей; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією, пов'язаною з технічною експлуатацією та ремонтом суднового устаткування: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 4 років.
ФАХІВЦІ
1. АГЕНТ МОРСЬКИЙ
Завдання та обов'язки. Своєчасно виконує всі приписи та дії, пов'язані з прибуттям, перебуванням і відходом судна з порту. Інформує порт та інші зацікавлені організації про прихід судна, цілі заходу та умови його оброблення. Знайомить капітана судна з портовими постановами та правилами, допомагає у налагодженні контактів із службами порту, місцевими органами державної виконавчої влади, в організації обслуговування судна в порту. Організовує надання буксирів, причалів, катерів тощо. Виконує функції супервайзера, бере участь у складанні вантажного плану, контролює або проводить розрахунок остійності судна. Організовує у разі необхідності сюрвейєрські огляди, виконання ремонтних робіт на судні. Сприяє швидкому виконанню вантажно-розвантажувальних робіт на судні. Оформлює митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають із договору перевезення. Сплачує за розпорядженням судновласника й капітана судна суми, пов'язані з перебуванням у порту. Залучає вантажі для морських ліній. Здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах. Забезпечує захист прав і майнових інтересів судновласника або іншого довірителя. Виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні. Організовує забезпечення судна водою, пальним та іншим постачанням. Організовує надання своєчасної медичної допомоги членам суднового екіпажу та пасажирам. Виконує доручення судновласника або капітана, у тому числі бере участь в оформленні заяв про морський протест та інші документи. Веде встановлену документацію відповідно до звичайної практики морського агентування.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази та інші керівні документи, що стосуються морського агентування суден; положення
Кодексу торговельного мореплавства України; основи морського права; умови виконання чартерних рейсів;
Міжнародні правила тлумачення термінів "Інкотермс"; "Мінімальні норми ЮНКТАД для суднових агентів"; положення
Митного кодексу України; нормативні акти, що стосуються діяльності, комерційної експлуатації та обслуговування флоту; обов'язкову постанову порту, звід звичаїв порту, правила перевезення вантажів на суднах; будову судна; англійську мову (морську специфіку) в обсязі, необхідному для ведення листування, ділового й побутового спілкування та оформлення документів; основи економіки; організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією в галузі комерційної експлуатації морського транспорту: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
2. АДМІНІСТРАТОР ПАСАЖИРСЬКОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Забезпечує інформаційно-довідкову роботу на пасажирському судні та ведення документації, пов'язаної із перебуванням на борту пасажирів та їх обслуговуванням. Бере участь в організації посадки й висадки пасажирів, а також розміщенні їх на судні. Створює для них комфортні умови. Здійснює контроль за збереженням матеріальних цінностей. Виконує обходи пасажирських приміщень, контролює роботу бортпровідників. Забезпечує чистоту й порядок у пасажирських приміщеннях і на прилеглих до них територіях. Стежить за протипожежною безпекою в пасажирських приміщеннях. Несе вахту в бюро інформації згідно із затвердженим графіком. Консультує пасажирів із питань наявних послуг. Вживає заходів щодо запобігання й ліквідації конфліктних ситуацій. Розглядає претензії, пов'язані з незадовільним обслуговуванням пасажирів, і вживає відповідних організаційно-технічних заходів. Інформує пасажирів за допомогою суднової радіомережі про основні відомості щодо судна та культурно-масові заходи, що проводяться на ньому, про визначні місця, які проходить судно, а також про наявність кореспонденції на ім'я пасажирів та інші повідомлення. Виконує обов'язки помічника капітана з пасажирської частини в разі його відсутності.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються організації обслуговування пасажирів на пасажирських суднах; вимоги
Міжнародної конвенції про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) щодо персоналу пасажирських суден; асортимент послуг, що пропонуються на судні; основні знання про будову, обладнання, розташування приміщень пасажирського судна; місця розташування рятувальних засобів; основні дії в надзвичайних ситуаціях, інструкції на випадок аварії щодо керування евакуацією пасажирів; обов'язки бортпровідників та режим їх роботи; англійську мову на рівні вільного володіння побутовою та спеціальною тематикою, а також мову, що відповідає основному контингенту пасажирів у конкретному рейсі; основи етики й психології; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр): для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, бакалавра - стаж роботи за професією, пов'язаною з адмініструванням, - не менше 1 року.
3. БАГЕРМЕЙСТЕР
Завдання та обов'язки. Керує днопоглиблювальними роботами, під час виконання яких йому оперативно підпорядковуються судна, що входять до складу землечерпального каравану. Керує операціями під час озброєння та роззброєння земснаряда, установлення та знімання його на робочій дільниці під час проведення днопоглиблювальних робіт. Одержує зі служби шляху план проведення робіт на даному об'єкті. Перевіряє готовність дільниці до виконання днопоглиблювальних робіт та вводить відповідну інформацію в комп'ютер. Керує підготовкою до роботи земснаряда, ґрунтовідвізних шаланд та допоміжних суден. Забезпечує готовність до роботи суднових та палубних механізмів, наявність необхідної кількості ланцюгів, тросів та допоміжних скоб. Забезпечує наявність запасних частин, такелажу, інструментів, пристроїв, достатньої кількості якорів. Стежить за правильним опусканням рами земснаряда відповідно до заданих глибин та габаритів, змінами горизонту води, за чистотою виробки та проведенням контрольних промірів після роботи кожної вахти. Веде нагляд за станом спецпристроїв земснаряда та вживає заходів для своєчасного запобігання аварій та простоїв. Розробляє оптимальний режим роботи земснаряда. Узгоджує пропускання суден із роботою земснаряда, своєчасно перекладаючи та заводячи якір з урахуванням метеорологічних умов. Веде нагляд за глибинами виробки та вживає заходів для досягнення мінімального випадання ґрунту. Стежить за точним виконанням графіка руху шаланд, передбаченого планом проведення робіт. Регулює підхід та відхід шаланд, контролює розвантаження шаланд у встановлених місцях звалища. Контролює роботу рефулерного пристрою, стежить за з'єднанням і правильним розташуванням трубопроводів та укладанням регульованого ґрунту. Керує процесом видобування, вивезення ґрунту й організацією роботи під час стоянок. Веде повахтове планування, контролює виконання робіт. Складає щодобові рапорти та інструктує помічників.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження та інші керівні документи з питань технічного стану та обладнання суден днопоглиблювального флоту; технічні інструкції з проведення морських днопоглиблювальних робіт; "Правила технічної експлуатації морських суден. Робочі пристрої днопоглиблювальні"; основи економіки, управління та організації праці; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи - не менше 2 років.
4. БАГЕРМЕЙСТЕР-НАСТАВНИК
Завдання та обов'язки. Інструктує капітанів суден із питань, пов'язаних із плаванням та роботою суден днопоглиблювального флоту. Здійснює перевірку знань судноводійського складу суден, судноводіїв, які щойно прийняті на роботу. Подає пропозиції щодо висування на вищі посади, заохочення та покарання судноводіїв. Веде роботи щодо підвищення кваліфікації спеціалістів командного та рядового складу, із проведення професійного й технічного навчання та підвищення загальної культури судноводіння. Проводить інспекторські огляди суден. Здійснює контроль за виконанням нормативних вимог щодо штурманської частини, аварійно-рятувального та протипожежного постачання суден. Здійснює контроль за справною дією радіолокаційного устаткування, якірного, рульового та швартовного обладнання. Контролює виконання вимог з охорони природного навколишнього середовища. Перевіряє необхідність та забезпеченість суден навігаційними посібниками й приладами, навігаційним інструментом, гідрометеорологічними приладами та іншим штурманським постачанням. Контролює дотримання судноводійським складом суден наказів, інструкцій та постанов із питань судноводіння. Розробляє та впроваджує заходи з усунення недоліків в організації служби судноводіння на суднах. Контролює технічний санітарний стан суден. Проводить розслідування, аналіз та робить висновки щодо аварій та морських подій на флоті. Бере участь у реалізації заходів щодо запобігання аварійності на технічних дільницях та земкараванах. Перевіряє на суднах правильність прокладення курсу, обчислення та контролю шляху судна. Контролює організацію гідрометеоспостереження на суднах. Виконує девіаційні та радіодевіаційні роботи на суднах. Регулярно ознайомлюється із сучасними досягненнями в галузі судноводіння та сприяє широкому розповсюдженню цих знань серед судноводійського складу. Здійснює контроль та надає допомогу в організації роботи з охорони праці на суднах закріпленої групи.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, інструкції та інші керівні документи, що визначають перспективний розвиток днопоглиблювального флоту, безпеку мореплавання; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
запобігання зіткненню суден (МППСС), з міжнародного авіаційного й морського пошуку та рятування (МАМПС),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; статути, правила та положення, що регламентують роботу земснарядів; судноводіння; правила технічної експлуатації днопоглиблювального флоту; організацію рятувальних операцій та порядок оформлення документів про рятувальні події на морі; основні матеріали, які регламентують міжнародну організацію радіозв'язку на морі; морське право; економіку, організацію праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана на морських суднах - не менше 5 років (у тому числі за професією багермейстера - не менше 2 років).
5. ДРУГИЙ МЕХАНІК (СУДНОВИЙ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує правильну експлуатацію та безпечне технічне обслуговування таких груп устаткування та обладнання: головної енергетичної установки, аварійних двигунів та допоміжних систем; валопроводів, дейдвудного обладнання, рушіїв, механічної частини рульового обладнання; вантажного устаткування та палубних механізмів; суднових технічних засобів пожежогасіння, протипожежного та аварійно-рятувального устаткування силової енергетичної установки; баластних, водовідливних та масляних систем із технічними засобами; засобів автоматизації, контрольно-вимірювальних приладів та інших технічних засобів у встановлених межах свого відання. Здійснює безпосереднє керівництво пуском і зупинкою головної енергетичної установки та допоміжних механізмів, враховуючи пов'язані з ними системи. Проводить випробування вантажних приміщень. та систем. Здійснює керування паливними та баластними операціями, забезпечуючи безаварійну експлуатацію механізмів, систем, насосів та трубопроводів. Забезпечує надійну експлуатацію рятувальних засобів та устаткування судна. Планує виконання робіт та веде встановлену технічну документацію. Керує ремонтно-профілактичними роботами механічної частини. Забезпечує експлуатацію та технічне обслуговування електричного устаткування та електронного обладнання, враховуючи діагностику несправностей. Засовує причини несправностей у роботі суднових механізмів та усуває виявлені дефекти із залученням суднових спеціалістів. Особисто стежить за закриттям циліндрів головних двигунів, корпусів турбін та інших головних механізмів, а також за їх прокручуванням та пробними пусками. Складає заявки та ремонтні відомості в межах свого відання. Контролює якість ремонту технічних засобів, який виконується береговими та судновими працівниками. Забезпечує прийняття та облік змінних запасних частин, інвентарю, матеріалів, мастил та води для потреб силової енергетичної установки. Перевіряє готовність технічних засобів у межах свого відання до виконання рейсу. Керує аварійною групою в надзвичайних та аварійних ситуаціях. Забезпечує технічне обслуговування рефрижераторної установки та кондиціонерів у разі відсутності в штаті рефрижераторного механіка. Несе стоянкові та ходові вахти, заміняє в разі необхідності старшого механіка.
Повинен знати: постанови, розпорядження, правила, інструкції та інші керівні документи з безпечної експлуатації суднових технічних засобів та систем; будову суднових двигунів внутрішнього згоряння, суднових паросилових установок, суднових газових турбін та рефрижераторних установок, інструкції з їх експлуатації та ремонту; правила та нормативні документи Регістру судноплавства України або іншого класифікаційного товариства, яке здійснює технічний нагляд за судном; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ),
про вантажну марку тощо; будову та дію суднових технічних засобів пожежогасіння; теорію суднових машин та механізмів і забезпечення живучості судна; заходи для збереження осадки та остійності судна; методи боротьби із затопленням відсіків; правила та інструкції судновласника; умови контракту; аварійно-рятувальну справу; основи економіки, організації праці та управління; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги.
- У разі роботи на судні з головною енергетичною установкою потужністю від 3000 кВт і більше.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом механіка другого розряду. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою вахтового механіка на суднах з головною енергетичною установкою потужністю до 750 кВт - не менше 2 років. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
- У разі роботи на судні з головною енергетичною установкою потужністю до 3000 кВт.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом механіка третього розряду. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою вахтового механіка на суднах з головною енергетичною установкою потужністю понад 750 кВт - не менше 1 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
( Пункт 5 розділу "Фахівці" із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
6. ЕЛЕКТРОМЕХАНІК (СУДНОВИЙ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує надійну роботу та справний технічний стан електричної гребної установки (на електроходах), суднової електростанції, електричних мереж, розподільчих пристроїв, електричної частини електроприводних механізмів, устаткування, засобів автоматизації та контролю, джерел живлення технічних засобів судноводіння, суднової телефонної станції, систем сигналізації, а також інших електромеханічних засобів. Складає план робіт суднового електроустаткування, ремонтні відомості електричної частини. Контролює якість робіт на судновому електроустаткуванні, які виконуються береговими та судновими спеціалістами. Керує ремонтно-профілактичними роботами суднового електроустаткування та засобів автоматики. Пред'являє електроустаткування, засоби автоматизації та керування судном органам технічного нагляду. Контролює роботу електроустаткування суднових вантажних засобів під час вантажних операцій. Здійснює технічне обслуговування електронної апаратури електронавігаційних приладів. Стежить за джерелами їх живлення. Перевіряє готовність технічних засобів у межах свого відання до рейсу. Здійснює складання заявок, приймання та облік змінних запасних частин та матеріально-технічного постачання електричної частини. Веде встановлену технічну документацію суднового електроустаткування. Контролює відповідність напруги, що подається з берега, параметрам суднової мережі в умовах заводського ремонту судна. Перевіряє заземлення корпусу судна під час поставлення судна в док. Несе вахту згідно із судновим розкладом.
Повинен знати: постанови, розпорядження, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються обслуговування й ремонту електротехнічного устаткування; правила технічної експлуатації флоту; правила й нормативні документи Регістру судноплавства України або іншого класифікаційного товариства, яке здійснює технічний нагляд за судном; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; єдині графіки проведення технічних оглядів і профілактик, правила обслуговування й ремонту суднового електроустаткування, засобів суднової автоматики; будову й принцип дії електроенергетичного устаткування суден; суднову електроавтоматику; правила електробезпеки з виконанням ремонтно-профілактичних робіт; основи організації праці й економіки; аварійно-рятувальну справу; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший електромеханік (судновий). Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом або кваліфікаційне свідоцтво електромеханіка першого класу. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою електромеханіка з дипломом електромеханіка другого розряду на самохідних суднах - не менше 2 років. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
- У разі роботи на судні з гребними електродвигунами загальною потужністю до 3000 кВт.
Старший електромеханік (судновий). Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом або кваліфікаційне свідоцтво електромеханіка другого розряду. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою другого електромеханіка на самохідних суднах загальною потужністю до 3000 кВт - не менше 1 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
Другий електромеханік (судновий). Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом або кваліфікаційне свідоцтво електромеханіка другого розряду. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою електромеханіка з дипломом електромеханіка третього класу на самохідних суднах - не менше 2 років. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
- У разі роботи на судні з гребними електродвигунами загальною потужністю до 3000 кВт.
Другий електромеханік (судновий). Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст) та періодичне підвищення кваліфікації. Диплом або кваліфікаційне свідоцтво електромеханіка третього розряду. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання за посадою електромеханіка (вахтового механіка) на самохідних суднах відповідної потужності - не менше 1 року. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
Електромеханік (судновий). Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Диплом або кваліфікаційне свідоцтво електромеханіка третього класу. Підтвердження кваліфікації відповідно до стандарту компетентності, визначеного Мінтрансзв'язку. Стаж плавання на самохідних суднах з виконанням обов'язків з обслуговування суднового електрообладнання під керівництвом електромеханіка (вахтового механіка) - не менше 0,5 року; стаж роботи з ремонту суднового електрообладнання - не менше 0,5 року або виробнича практика відповідно до планів морських навчальних закладів. Придатність за станом здоров'я для роботи на судні.
( Пункт 6 розділу "Фахівці" із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України
№ 861 від 07.12.2005 р. )
7. ЕЛЕКТРОМЕХАНІК ГРУПОВИЙ ПЕРЕВАНТАЖУВАЛЬНИХ МАШИН
Завдання та обов'язки. Забезпечує утримання в безпечному справному стані електроустаткування перевантажувальної техніки шляхом проведення регулярних оглядів, здійснення профілактичного обслуговування й ремонту. Керує роботою берегових електротехнічних пристроїв вантажного району. Забезпечує безперебійне постачання електроенергією берегових споживачів вантажного району, а в разі необхідності, суден, що стоять біля вантажного причалу. Здійснює контроль за витрачанням електроенергії, що споживається вантажним районом, розробляє й забезпечує заходи з її економії. Керує роботою персоналу, зайнятого технічним обслуговуванням та ремонтом електричної частини перевантажувальної техніки. Забезпечує своєчасне здавання на випробування й клеймування електровимірювальних приладів і захисних засобів. Здійснює технічний контроль за електричною частиною перевантажувальних машин та механізмів, які знаходяться в монтажі, бере участь у їх випробуванні та введенні в експлуатацію. Розробляє плани й графіки ремонту електроустаткування перевантажувальних машин, здійснює контроль за ходом ремонту, бере участь у прийманні машин з ремонту та їх випробуванні. Аналізує показники використання електроустаткування перевантажувальної техніки, розробляє заходи з підвищення довговічності та надійності його роботи. Упроваджує нові прогресивні методи ремонту, удосконалює організацію праці робітників із безпечного виконання ремонтно-профілактичних робіт. Веде встановлену документацію, облік та звітність. Розробляє необхідні інструкції та положення. Складає заявки на постачання електроустаткування перевантажувальної техніки змінними та запасними частинами, матеріалами, здійснює контроль за їх витрачанням. Готує електричну частину перевантажувальних машин та механізмів до технічного огляду, проводить оперативні огляди. Вживає заходів щодо виведення із експлуатації електроустаткування та електроінструменту, що не відповідає вимогам безпеки праці. Проводить періодичну перевірку знань та систематичний інструктаж підлеглого персоналу, контролює виконання ними правил безпечної експлуатації електроустаткування відповідно до вимог чинних норм і правил. Своєчасно організовує і бере участь у розслідуванні аварій та відмови роботи електроустаткування, а також нещасних випадків під час ураження електрострумом.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні документи стосовно обслуговування і ремонту електротехнічного устаткування; будову електроустаткування перевантажувальної техніки; графіки проведення технічних оглядів, профілактик; порядок проведення дефекації й визначення обсягів і термінів ремонту; єдину систему планово-запобіжного ремонту й раціональної експлуатації електроустаткування; правила безпечного виконання ремонтно-профілактичних робіт, усіх видів ремонту; правила користування електричною енергією; зміст технічної, звітної та облікової документації, правила її оформлення; основи економіки, організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією електромеханіка: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
8. ЕЛЕКТРОМЕХАНІК-НАСТАВНИК
Завдання та обов'язки. Забезпечує контроль у закріпленій за ним групі суден за належним рівнем експлуатації, утриманням у справному стані суднових систем, пристроїв та механізмів, а також за забезпеченням необхідного їх обслуговування. Контролює виконання судновими екіпажами чинних правил, наказів, положень, вимог нормативних та інших інструктивних документів технічної експлуатації електроустаткування суднових технічних засобів. Бере участь в інспекторських оглядах суден. Надає допомогу екіпажам суден з організації праці, налагодження та регулювання електроустаткування, у з'ясуванні конструктивних недоліків та причин несправностей у роботі електроустаткування й розроблення заходів щодо їх усунення. Розробляє заходи з продовження міжремонтних строків роботи та поліпшення збереження електроустаткування. Проводить аналіз чинних правил, нормативних документів та інструкцій обслуговування електроустаткування суднових технічних засобів, готує пропозиції щодо їх коригування. Надає допомогу екіпажам суден із вирішення технічних питань, що виникають під час проведення ремонтних та ремонтно-профілактичних робіт. Контролює збереження та використання на суднах запасних частин та інших матеріалів. Стежить за своєчасним складанням графіків профілактичних оглядів та ремонту суднового електроустаткування, контролює їх виконання. Консультує та контролює екіпажі суден із питань ведення технічної документації та складання ремонтних відомостей. Проводить перевірку знань електромеханіків, яких направлено для роботи на суднах. Бере участь у розслідуванні аварій суднових систем, пристроїв та механізмів, а також розробленні та впровадженні заходів щодо їх запобігання.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються технічної експлуатації та ремонту флоту, регламентують організацію суднової служби; правила класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами, що він контролює; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забруднення із суден (МАРПОЛ),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; правила технічного обслуговування електроустаткування суден; виробничі потужності, технічні характеристики пристроїв та режими роботи електроустаткування суднових установок, систем та механізмів; технічну документацію обслуговування та ремонту суднового електротехнічного устаткування; основи економіки, організації праці; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією електромеханіка (суднового) 1 класу на суднах - не менше 5 років.
9. ІНЖЕНЕР-ІНСПЕКТОР ІНСПЕКЦІЇ РЕГІСТРУ СУДНОПЛАВСТВА УКРАЇНИ
Завдання та обов'язки. Здійснює технічний нагляд за суднами й піднаглядними Регістру береговими об'єктами, що знаходяться в експлуатації, за будуванням, капітальним ремонтом та переобладнанням суден, суднових та берегових механізмів. Бере участь у розгляданні технічної документації, нормативів, робочих креслень та ремонтних відомостей на судна та берегові об'єкти. Оформляє за результатами оглядів документацію щодо придатності до експлуатації суден та берегових об'єктів і надає приписи підприємствам, організаціям та приватним особам про усунення недоліків, виявлених під час огляду суден та піднаглядних Регістру берегових об'єктів. Забороняє роботу на суднах та берегових об'єктах за наявності неусунених дефектів та пошкоджень, що впливають на безпеку експлуатації. Бере участь у розслідуванні аварій та розробленні пропозицій щодо їх запобігання. Веде журнал зауважень та надає свої пропозиції щодо уточнення правил, норм та інструкцій Регістру. Оформлює підприємствам, організаціям та приватним особам відповідну технічну документацію та рахунки за виконані роботи з технічного нагляду за суднами та береговими об'єктами.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, правила, інструкції та інші керівні документи з питань технічної експлуатації флоту та берегових об'єктів; положення про Регістр судноплавства України; правила й нормативні документи Регістру судноплавства України; вимоги Міжнародної морської організації (ІМО) щодо конвенційного обладнання морських суден; Міжнародний Кодекс із керування безпечною експлуатацією суден;
Конвенцію щодо запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ) з додатками та резолюціями ІМО; стандарти, норми витрат технічних матеріалів; теорію будови суден, технологію їх будування та ремонту; основи економіки; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший інженер-інспектор інспекції Регістру судноплавства України: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера-інспектора інспекції Регістру судноплавства України - не менше 3 років.
Інженер-інспектор інспекції Регістру судноплавства України: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією інженера або технолога в судноремонтному виробництві: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
10. ІНСПЕКТОР ДИПЛОМНО-ПАСПОРТНОГО БЮРО (ВІДДІЛУ)
Завдання та обов'язки. Оформлює та видає дипломи, кваліфікаційні свідоцтва та інші документи, що підтверджують кваліфікацію, необхідну для виконання обов'язків на судні, спеціалістам плавскладу. Оформлює, видає, перепрописує, продовжує термін дії посвідчень особи моряка. Веде картотеку дипломів, посвідчень, сертифікатів, кваліфікаційних свідоцтв моряка. Реєструє в журналі видавання дипломів, сертифікатів, кваліфікаційних свідоцтв, посвідчень моряка. Відбирає посвідчення моряка та заяви до них та інші документи, що підлягають знищенню. Веде діловодство всіх видів документів.
Повинен знати: основи чинного законодавства; основні положення державної системи діловодства; вимоги міжнародних конвенцій щодо оформлення та видавання дипломів, посвідчень, кваліфікаційних свідоцтв; положення та керівні документи про оформлення дипломно-паспортної документації; правила користування комп'ютером; англійську мову (морську специфіку); основи організації праці.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.
11. ІНСПЕКТОР З БЕЗПЕКИ МОРЕПЛАВАННЯ
Завдання та обов'язки. Розробляє, розглядає та узгоджує нові національні й галузеві нормативно-правові документи з питань безпеки мореплавання відповідно до вимог чинного законодавства й міжнародних конвенцій та інших угод України з цих питань. Переглядає, коригує та переробляє чинні нормативно-правові документи з метою досягнення їх відповідності вимогам чинного, законодавства України, а також міжнародних конвенцій та інших угод України з цих питань. Бере участь у підготовці необхідних матеріалів для участі Держфлотінспекції України в роботі органів Міжнародної морської організації та інших міжнародних організацій. Підготовляє пропозиції щодо впровадження в Україні міжнародних норм та розробляє заходи щодо виконання зобов'язань України за міжнародними конвенціями й іншими угодами з питань забезпечення безпеки мореплавання. Забезпечує взаємодію та співробітництво відділу безпеки мореплавання з органами Держстандарту України й з відповідними підрозділами інших міністерств та відомств, установ та організацій України з питань забезпечення безпеки мореплавання. Надає консультації працівникам судноплавних компаній із метою роз'яснення змісту вимог нормативно-правових документів із питань забезпечення безпеки мореплавання. Розглядає та підготовляє пропозиції щодо коригування навчальних, тренажерних та інших програм підготовки плавскладу в навчальних закладах і тренажерних центрах морського профілю з метою виконання вимог чинних нормативно-правових документів із питань забезпечення безпеки мореплавання.
Повинен знати: міжнародні нормативні акти, закони, постанови, накази, розпорядження, положення та інші керівні документи, які регламентують безпеку мореплавання; морське право; основи економіки морського транспорту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана морського судна - не менше 5 років.
12. ІНСПЕКТОР З РОЗСЛІДУВАННЯ АВАРІЙ СУДЕН
Завдання та обов'язки. Бере участь у роботі комісій із розслідування та розбору аварійних випадків, що сталися із суднами під час плавання або на стоянці. З'ясовує обставини та причини, за яких трапилась аварійна подія, вивчає наслідки аварій та встановлює винних осіб. Встановлює порушення технічної експлуатації судна, правил його завантаження, організації та несення вахтової служби. Готує документи з розбору аварійних випадків згідно з відповідними положеннями та складає висновок, веде аварійно-претензійні справи, бере участь у судовому (арбітражному) розбиранні. Веде облік аварійного діловодства в спеціальній книзі. Розробляє рекомендації та заходи щодо запобігання аваріям суден. Контролює готовність та роботу рятувальних буксирів, плавзасобів, що призначаються для патрулювання в портових водах, для виявлення та ліквідації забруднення акваторії порту. Веде облік та поповнення технічної бібліотеки навігаційними посібниками, картами видання гідрографічного управління. Одержує дані про надходження навігаційних повідомлень і попереджень мореплавцям та перевіряє їх виконання. Контролює облік повідомлень щодо забруднення акваторії порту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, інструкції та положення про порядок розслідування аварій суден; правила, інструкції та інші керівні документи, що регламентують безпеку мореплавання, ліквідацію наслідків аварій та їх запобігання; нормативні матеріали та
міжнародні конвенції щодо запобігання зіткненню суден (МППСС), охорони природного навколишнього середовища та інші; нормативні документи, які регламентують організацію суднової служби;
Кодекс торговельного мореплавства України; структуру порту, систему оперативного регулювання судноплавства на підходах до порту; правила виконання лоцманських і криголамних операцій; організацію та правила проведення рятувальних операцій в акваторії порту та прилеглих до порту водах; технічні засоби рятувальної служби; правила коригування, комплектування та зберігання карт та керівництв для плавання на суднах; правила ведення встановленої документації; англійську мову (морську специфіку); основи економіки морського транспорту; організації праці та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією в галузі морського транспорту: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
13. ІНСПЕКТОР-КАПІТАН
Завдання та обов'язки. Бере участь у державних кваліфікаційних комісіях, у роботі комісії з контролю за суднами на їх відповідність міжнародним та національним вимогам, оцінюванні компетентності екіпажів. Організовує підготовку матеріалів для участі у роботі міжнародних організацій із питань, які входять до його компетенції. Бере участь у розробленні та здійсненні заходів, які спрямовано на підвищення професійного рівня та якості роботи працівників відділів, регіональних інспекцій та інспекцій контролю державного нагляду. Перевіряє виконання міжнародних конвенцій, а також підтримання на належному рівні професійної майстерності екіпажів морських та річкових суден.
Повинен знати: чинне законодавство; нормативні документи та міжнародні конвенції з питань безпеки судноплавства та охорони навколишнього природного середовища; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією капітана на суднах: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
14. ІНСПЕКТОР МОРСЬКИЙ
Завдання та обов'язки. Контролює виконання командним складом суден чинних правил, положень, наказів, які спрямовано на забезпечення безпеки мореплавання. Перевіряє готовність суден до виходу в рейс. Проводить інспекторські огляди суден із метою виявлення недоліків, що заважають безаварійному плаванню суден, спрямовує діяльність екіпажів на своєчасне їх усунення. Контролює організацію загальносуднової (штурманської) служби на суднах. Стежить за своєчасним забезпеченням суден картами, посібниками, інструкціями, іншою нормативною та керівною документацією. Забезпечує своєчасне коригування карт, контролює наявність та правильне використання навігаційно-штурманського, аварійно-рятувального та протипожежного майна, а також дотримання правил технічної експлуатації палубних та вантажних пристроїв. Надає допомогу капітанам суден, інструктує їх із питань безпеки мореплавання, виконання швартовних та вантажних операцій у відкритому морі. Проводить на суднах навчальні та тренувальні заняття за сигналами тривог для відпрацювання дій суднового екіпажу щодо забезпечення живучості судна, перевіряє несення вахтової служби, наявність та правильне ведення суднової документації. Веде облік та готує пропозиції щодо матеріально-технічного постачання для потреб загальносуднової служби. Узагальнює матеріали з аварійних подій, розробляє заходи, які спрямовано на запобігання аварійності на підставі аналізу причин виникнення цих подій.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, правила, інструкції та інші керівні матеріали з питань безпеки мореплавання, технічного стану суден;
Кодекс торговельного мореплавства України; правила Регістру судноплавства України; положення міжнародних конвенцій та резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО)
щодо охорони життя людини на морі (СОЛАС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
запобігання зіткненню суден (МППСС),
про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) тощо; організацію загальносуднової служби; судноводіння; сучасні засоби та методи навігації й технічні засоби судноводіння; морське право; правила технічної експлуатації флоту; аварійно-рятувальну справу; гідрометеорологічне та гідрографічне обслуговування флоту; економіку, організацію праці та управління, трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за професією капітана: для спеціаліста - не менше 4 років, бакалавра - не менше 5 років.
15. ІНСПЕКТОР ПОРТОВОГО НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Здійснює нагляд за дотриманням порядку на території та акваторії порту, а також на суднах, що стоять біля причалів порту. Стежить за позицією, переміщенням та розстановкою суден і плавзасобів, за своєчасною підготовкою причалів до приймання суден та плавзасобів, за справним станом швартовних та відбійних пристроїв, за правильним використанням суднами гідротехнічних споруд. Перевіряє розрахунки завантаження, остійності та подовжньої міцності судна. Контролює виконання екіпажами суден нормативних вимог, правил, розпоряджень та інструкцій, що стосуються безпеки плавання та стоянки в порту, правил запобігання забрудненню моря. Проводить опломбування осушувальних систем. Контролює виконання правил плавання в районі дії обов'язкових постанов порту. Керує роботами берегових матросів під час швартування.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи за професією помічника капітана: для бакалавра - не менше 1 року, молодшого спеціаліста - не менше 2 років.
16. ІНСТРУКТОР ЛЕГКОВОДОЛАЗНОЇ СПРАВИ
Завдання та обов'язки. Організовує виконання підводних водолазних робіт. Надає практичну допомогу водолазам в організації водолазної служби. Контролює підготовленість спеціалістів із питань водолазної справи, безпечного користування водолазним устаткуванням та спеціальним водолазним спорядженням під час виконання водолазних робіт. Бере участь у розробленні заходів щодо поліпшення організації виконання водолазних робіт. Веде облік персоналу водолазів, здійснює контроль за їх використанням та завантаженням. Бере участь у медичних комісіях із переосвідчення водолазів. Веде технічний контроль за комплектністю та справністю водолазного спорядження та устаткування. Бере участь у розробленні нормативно-технічної документації водолазної справи. Навчає водолазів правилам облаштування та безпечного використання водолазного устаткування та спорядження й засобів виконання водолазних робіт. Бере участь у розробленні планів з організації водолазних робіт в аварійно-рятувальних операціях.
Повинен знати: нормативні акти, правила, положення та інші керівні документи з питань організації та проведення водолазних, аварійно-рятувальних та підводних робіт; організацію та технологію проведення водолазних робіт; будову та правила безпечної технічної експлуатації водолазного устаткування та спорядження; медичні норми та показники безпечних умов праці водолазів; основи економіки та трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр). Стаж роботи за професією водолазного фахівця - не менше 5 років.
17. КАПІТАН ПОРТОВОГО НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Контролює в порту виконання суднами та організаціями вимог чинних правил, наказів, інструкцій і розпоряджень, які спрямовано на забезпечення безпеки мореплавання та стоянки суден у порту. Перевіряє мореплавний стан суден, їх готовність до плавання відповідно до вимог чинних нормативних документів, організацію вахтової суднової служби на суднах, які стоять у порту, наявність відповідно до встановлених норм навігаційного устаткування, засобів зв'язку, аварійного майна, рятувальних засобів та іншого обладнання, яке пов'язано із забезпеченням безпеки мореплавання. Перевіряє наявність та належне оформлення суднових документів у відповідності до
Кодексу торговельного мореплавства України, положеннями міжнародних конвенцій, правилами класифікаційних товариств, які здійснюють технічний нагляд за суднами, наказами та розпорядженнями Укрморрічфлоту. Забезпечує дотримання правил навантаження та закріплення палубних вантажів із метою запобігання зміщення їх під час плавання. Перевіряє розрахунок остійності та завантаженість суден. Контролює правильне використання суднами гідротехнічних споруд та рейдового устаткування. Здійснює оформлення приходу та відходу суден.
Повинен знати: чинні закони, постанови, розпорядження, накази, правила, інструкції та інші керівні документи, які спрямовано на забезпечення безпеки мореплавання і стоянки суден у порту; правила Регістру судноплавства України; Кодекс торговельного мореплавства України; норми забезпечення суден навігаційним устаткуванням, засобами зв'язку, рятувальними засобами та іншим обладнанням; місцеві правила плавання; навігаційне та гідрографічне устаткування порту та вод, що прилягають до порту; глибини в порту й на підхідних фарватерах; інструкцію про порядок оформлення приходу та відходу суден; чинні правила завантаження суден із метою збереження ними мореплавних властивостей; види та правила оформлення суднової документації; англійську мову (морську специфіку); основи економіки; організацію праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший капітан портового нагляду: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана портового нагляду: для бакалавра - не менше 1 року, молодшого спеціаліста - не менше 2 років.
Капітан портового нагляду: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи за професією капітана суден прибережного плавання (чи штурмана далекого плавання): для бакалавра - не менше 2 років, молодшого спеціаліста - не менше 3 років. Наявність диплома капітана суден валовою місткістю від 500 до 3000 (чи капітана малого плавання) або старшого помічника капітана суден валовою місткістю 3000 й більше (чи штурмана далекого плавання).
18. КРАНМЕЙСТЕР
Завдання та обов'язки. Керує проведенням вантажно-розвантажувальних операцій, а також роботою крана на аварійно-рятувальних роботах, які проводяться плавкраном. Забезпечує ефективну безпечну роботу крана, справну роботу механізмів та вузлів крана. Стежить за комплектністю запасних частин, вузлів крана та правильністю їх зберігання. Забезпечує підготовку ремонтних відомостей щодо крана, готує кран до ремонту, контролює проведення ремонтних робіт. Забезпечує своєчасне пред'явлення крана для огляду органами технічного нагляду. Здійснює керівництво роботою підлеглого йому персоналу (кранівники, такелажники), стежить за дотриманням ними правил охорони праці під час виконання робіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні документи з питань організації робіт на крані; правила технічної експлуатації крана, його обладнання та проведення ремонтних робіт; основи економіки; організацію виробництва, праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за професією інженера або технолога на вантажно-розвантажувальних роботах: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
19. ЛОЦМАН МОРСЬКИЙ
Завдання та обов'язки. Здійснює лоцманське проведення судна з метою забезпечення безпеки мореплавання на підходах до морських портів, у межах вод цих портів, між морськими портами, а також у районах обов'язкового лоцманського проведення. Надає допомогу судноводіям у безпечному проведенні суден, які мають серйозні пошкодження або можуть становити загрозу заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу. Визначає необхідність залучення буксирів під час проведення та надає допомогу в постановці судна на якір або заведенні його до порту та постановці до причалу. Під час лоцманського проведення здійснює контроль за правильністю огородження фарватеру, розміщення навігаційних знаків та інших засобів навігаційного устаткування, їх станом та справністю дії. Повідомляє капітана морського порту про будь-які зміни на фарватері й про аварійні морські події із суднами, які він проводить. Здійснює контроль за додержанням екіпажами суден загальних та місцевих правил безпечного мореплавання й положень з охорони природного навколишнього середовища. Повідомляє капітана морського порту про будь-які порушення правил безпеки мореплавання капітанами суден або в разі невиконання капітаном інших законних вимог морського лоцмана. Веде встановлену документацію.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження з питань безпеки мореплавання, судноводіння;
Положення про державну морську лоцманську службу;
Кодекс торговельного мореплавства України; положення
міжнародних конвенцій щодо запобігання зіткненню суден (МППСС),
запобігання забрудненню із суден (МАРПОЛ),
охорони життя людини на морі (СОЛАС) тощо; обов'язкову постанову порту та місцеві правила плавання; особливості керування різними типами суден; використання сучасних засобів навігації, лоцію, навігаційне та гідрографічне устаткування районів лоцманського проведення; системи зв'язку, диспетчерського керівництва й забезпечення суден навігаційною та гідрометеорологічною інформацією в цих районах; правила використання радіолокаційних станцій і правила проведення судна за їх допомогою; Міжнародний звід сигналів; порядок оформлення документів, пов'язаних із лоцманським проведенням; англійську мову (морську специфіку) в обсязі, необхідному для спілкування та оформлення документів; основи організації праці; основи трудового законодавства.
................Перейти до повного тексту