1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ
Н А К А З
24.04.2003 N 40
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 квітня 2003 р.
за N 337/7658
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 125 від 30.07.2010 )
Про затвердження Вимог до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 Наказами Державного комітету фінансового моніторингу N 160 від 17.08.2005 N 163 від 21.08.2006 N 6 від 16.01.2007 N 238 від 26.12.2007 )
З метою забезпечення координації діяльності суб'єктів первинного фінансового моніторингу щодо організації фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, реалізації положень статей 5 та 13 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, що додаються.
2. Управлінню взаємодії з суб'єктами фінансового моніторингу (Несен С.О.) спільно з юридично-правовим відділом Управління міжнародного співробітництва та нормативно-правової роботи (Саченко І.П.) забезпечити державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України цього наказу.
3. Відділу кадрової роботи, фінансування та справ (Поплевічева Н.Г.) після державної реєстрації забезпечити опублікування цього наказу в порядку, визначеному законодавством.
4. Вимоги, затверджені цим наказом, набирають чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом".
Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника голови Державного департаменту фінансового моніторингу Дієсперова В.В.
Державний секретар Міністерства
фінансів України - голова
Державного департаменту
фінансового моніторингу



С.Г.Гуржій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
департаменту фінансового
моніторингу
24.04.2003 N 40
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 квітня 2003 р.
за N 337/7658
ВИМОГИ
до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму
( У тексті Вимог слово "Держфінмоніторинг" у всіх відмінках замінено словами "Держфінмоніторинг України" у відповідних відмінках згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Вимоги до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму (далі - Вимоги) розроблені відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" (далі - Закон).
1. Загальні положення
1.1. Вимоги є обов'язковими для виконання суб'єктами первинного фінансового моніторингу (далі - суб'єкти) та їх відокремленими підрозділами, під якими розуміють:
( Абзац перший підпункту 1.1 пункту 1 в редакції Наказів Державного комітету фінансового моніторингу N 160 від 17.08.2005, N 163 від 21.08.2006 )
- банки, страхові та інші фінансові установи;
- платіжні організації, члени платіжних систем, еквайрингові та клірингові установи;
- товарні, фондові та інші біржі;
- професійні учасники ринку цінних паперів;
- інститути спільного інвестування;
- підприємства, організації, які здійснюють управління інвестиційними фондами чи недержавними пенсійними фондами;
- підприємства й об'єднання зв'язку, інші некредитні організації, які здійснюють переказ грошових коштів;
- гральні заклади, ломбарди, юридичні особи, які проводять будь-які лотереї (дані Вимоги поширюються на гральні заклади та ломбарди з урахуванням Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання, що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 N 1800;
( Підпункт 1.1 пункту 1 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 )
- інші юридичні особи, які відповідно до законодавства здійснюють фінансові операції.
У цих Вимогах поняття відокремлений підрозділ вживається у такому значенні - це філія, інший підрозділ суб'єкта, що знаходиться поза його місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені суб'єкта, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів суб'єкта.
( Підпункт 1.1 пункту 1 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 238 від 26.12.2007 )
1.2. Цим документом визначаються загальні вимоги до:
- призначення працівника суб'єкта, відповідального за проведення фінансового моніторингу (далі - відповідальний працівник), його прав та обов'язків;
- встановлення правил проведення фінансового моніторингу та програм його здійснення;
- виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та які можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму;
- ідентифікації осіб, що здійснюють фінансові операції, зберігання відповідних документів;
- порядку реєстрації суб'єктами фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
( Підпункт 1.2 пункту 1 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
- порядку зупинення фінансових операцій;
( Підпункт 1.2 пункту 1 доповнено абзацом сьомим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
- подання інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та сприяння суб'єктам державного фінансового моніторингу з питань проведення аналізу таких фінансових операцій;
- підготовки персоналу суб'єкта з метою виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу.
2. Призначення, права та обов'язки відповідального працівника
2.1. Відповідальний працівник є особою, на яку покладається координація діяльності з проведення суб'єктом (відокремленим підрозділом) заходів фінансового моніторингу.
( Абзац перший підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Відповідальний працівник призначається керівником суб'єкта і є незалежним у своїй діяльності та підзвітним тільки керівнику суб'єкта.
На час відсутності відповідального працівника або неможливості виконання покладених на нього обов'язків (відрядження, хвороба, відпустка тощо) має бути призначено особу, що виконує його обов'язки. На вказану особу поширюються права, обов'язки та вимоги, встановлені для відповідального працівника.
( Абзац третій підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
У разі недоцільності введення окремої посади відповідальним за проведення фінансового моніторингу може призначатися керівник суб'єкта;
На момент здійснення першої фінансової операції у новоствореному суб'єкті (відокремленому підрозділі) має бути призначено відповідального працівника.
( Підпункт 2.1 пункту 2 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Відповідальним за організацію виконання вимог законодавства України з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та організацію внутрішньої системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, є керівник суб'єкта.
( Підпункт 2.1 пункту 2 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.2. З урахуванням особливостей організаційної структури суб'єкта може бути створено окремий структурний підрозділ з питань проведення фінансового моніторингу.
Зазначений підрозділ функціонує відповідно до положення про цей структурний підрозділ, яке затверджується керівником суб'єкта.
У разі створення суб'єктом спеціального підрозділу з питань проведення фінансового моніторингу керівником цього підрозділу є відповідальний працівник.
2.3. При здійсненні фінансового моніторингу відповідальний працівник у межах своєї компетенції самостійно приймає рішення.
Посадова інструкція відповідального працівника затверджується керівником суб'єкта.
У разі незгоди відповідального працівника з вказівками керівника суб'єкта щодо організації системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та інших питань стосовно проведення фінансового моніторингу відповідальний працівник може повідомити про це Держфінмоніторинг України і державний орган, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за суб'єктом, з письмовим викладенням своїх заперечень.
2.4. Суб'єкт зобов'язаний повідомити Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення.
( Абзац перший підпункту 2.4 пункту 2 в редакції Наказу Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 )
Форма повідомлення про призначення та звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) встановлюється Держфінмоніторингом України.
Примірник Картки реєстрації суб'єкта первинного фінансового моніторингу (відокремленого підрозділу) та відповідальних осіб з відомостями про призначення та звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) має зберігатися разом з повідомленням про результати її обробки протягом п'яти років з дати надіслання картки до Держфінмоніторингу України.
( Підпункт 2.4 пункту 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.5. У разі наявності в суб'єкта відокремлених підрозділів, за поданням керівника відокремленого підрозділу, керівник суб'єкта призначає відповідального працівника суб'єкта у відокремленому підрозділі. Відповідальний працівник суб'єкта у відокремленому підрозділі підзвітний тільки керівнику суб'єкта. Суб'єкт зобов'язаний повідомити Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника суб'єкта у відокремленому підрозділі (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення.
Одна і та сама особа не може бути одночасно призначена відповідальним працівником суб'єкта і відокремленого підрозділу суб'єкта.
( Підпункт 2.5 пункту 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 238 від 26.12.2007 )
У разі недоцільності введення окремої посади відповідальним працівником суб'єкта у відокремленому підрозділі може призначатися керівник відокремленого підрозділу суб'єкта або інша посадова особа відокремленого підрозділу суб'єкта.
( Підпункт 2.5 пункту 2 в редакції Наказу Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 )
2.6. Не може бути призначена відповідальним працівником особа:
яка має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законодавством порядку;
з якою у суб'єкта (відокремленого підрозділу) відсутні трудові відносини.
( Підпункт 2.6 пункту 2 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.7. До посадових обов'язків відповідального працівника можуть бути віднесені:
розробка та постійне поновлення правил фінансового моніторингу і програм його здійснення;
забезпечення підготовки, навчання та надання консультацій персоналу щодо виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, шляхом проведення освітніх та практичних заходів;
( Абзац третій підпункту 2.7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
забезпечення дотримання всіма працівниками суб'єкта (відокремленого підрозділу) відповідних правил фінансового моніторингу та програм його здійснення;
( Абзац четвертий підпункту 2.7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
прийняття рішення про зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності;
( Абзац п'ятий підпункту 2.7 пункту 2 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
прийняття відповідно до законодавства рішень щодо того, про які операції має бути повідомлено Держфінмоніторингу України і правоохоронним органам, та здійснення відповідних повідомлень;
забезпечення надання інформації з питань фінансового моніторингу на запити Держфінмоніторингу України;
сприяння представникам Держфінмоніторингу України та органу, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за суб'єктом, з питань проведення аналізу фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
інформування керівника про виявлені підозрілі фінансові операції та заходи, які були вжиті, не рідше одного разу на місяць;
виконання інших обов'язків, передбачених Законом та посадовою інструкцією.
( Абзац десятий підпункту 2.7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.8. Для виконання відповідальним працівником посадових обов'язків до його повноважень може бути віднесено:
проведення перевірок діяльності суб'єкта (відокремленого підрозділу) та його працівників на предмет виконання ними правил фінансового моніторингу та програм його здійснення;
залучення до проведення заходів з фінансового моніторингу та проведення перевірок з цих питань будь-яких працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу), надання їм доручень і вказівок, в межах своєї компетенції, обов'язкових до виконання, а також вимагання від них допомоги при провадженні окремих дій;
одержання пояснень з питань здійснення фінансового моніторингу від працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу) незалежно від займаних ними посад;
отримання доступу до документів та іншої інформації, пов'язаних з проведенням фінансового моніторингу.
2.9. Інформування відповідальним працівником керівника суб'єкта про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходи, які були вжиті для реалізації норм законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму (далі - інформування), здійснюється не рідше одного разу на місяць шляхом надання останньому письмової довідки довільної форми.
( Абзац перший підпункту 2.9 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 238 від 26.12.2007 )
Довідка, зокрема, може містити інформацію щодо:
виявлених фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходів, які були вжиті;
зареєстрованих фінансових операцій з ознаками обов'язкового і внутрішнього фінансового моніторингу;
направлених до Держфінмоніторингу України фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
повторного направлення до Держфінмоніторингу України фінансових операцій після виправлення допущених помилок;
ужитих заходів стосовно розробки та поновлення правил внутрішнього фінансового моніторингу і програм його здійснення з урахуванням вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Держфінмоніторингу України;
ужитих заходів стосовно підготовки персоналу щодо виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу відповідно до Закону, шляхом проведення освітніх та практичних заходів.
( Пункт 2 доповнено підпунктом 2.9 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3. Встановлення правил проведення фінансового моніторингу та програм його здійснення
3.1. Правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу (далі - Правила) являють собою єдиний внутрішній документ суб'єкта, який визначає порядок та умови проведення заходів, спрямованих на недопущення використання суб'єкта і його відокремлених підрозділів для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.
Правила визначають механізми реалізації комплексу заходів із здійснення внутрішнього фінансового моніторингу для запобігання використанню суб'єктів для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму.
( Підпункт 3.1 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3.2. Правила розробляються суб'єктом з урахуванням вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму, міжнародних стандартів у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму.
( Абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Правила повинні враховувати специфіку здійснення фінансового моніторингу за всіма напрямками діяльності суб'єкта і його відокремлених підрозділів.
( Підпункт 3.2 пункту 3 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Правила та програми здійснення фінансового моніторингу затверджуються керівником суб'єкта за поданням відповідального працівника.
3.3. Правила повинні відображати внутрішню систему фінансового моніторингу суб'єкта, забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу чи можуть бути пов'язані з фінансуванням тероризму, передбачати відповідно до законодавства інформування про такі операції Держфінмоніторингу України та правоохоронних органів та визначати порядок зберігання пов'язаних з ними документів.
Правила повинні передбачати інформування суб'єктом державного органу, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за ним, у разі неможливості виконання його філіями та іншими відокремленими підрозділами, які знаходяться за кордоном, заходів з протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму із зазначенням причин неможливості їх виконання.
( Підпункт 3.3 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007, із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 238 від 26.12.2007 )
3.4. Основними принципами розробки та здійснення Правил і програм фінансового моніторингу є:
безпосередня участь кожного працівника суб'єкта, в межах його компетенції, у виявленні фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму;
неупередженість у здійсненні фінансового моніторингу;
конфіденційність інформації, яка надається Держфінмоніторингу України (у тому числі про факт передачі відомостей про фінансову операцію), та іншої інформації з питань фінансового моніторингу;
запобігання залученню працівників суб'єкта до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
3.5. Правила повинні містити:
опис системи внутрішнього фінансового моніторингу суб'єкта (відокремленого підрозділу);
основні засади діяльності суб'єкта та його відокремлених підрозділів (у разі наявності) з питань проведення фінансового моніторингу;
вимоги до кваліфікації відповідального працівника суб'єкта (відокремленого підрозділу);
права та обов'язки відповідального працівника суб'єкта (відокремленого підрозділу), а також інших працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу), залучених до здійснення фінансового моніторингу;
порядок ідентифікації осіб, які здійснюють фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу відповідно до Закону, у тому числі відкривають рахунок;
порядок учинення заходів для з'ясування характеру та мети фінансових операцій;
порядок виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та які можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму;
порядок реєстрації фінансових операцій, що відповідно до Закону підлягають фінансовому моніторингу;
порядок зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності;
порядок відмови від забезпечення здійснення фінансової операції у разі встановлення, що ця фінансова операція містить ознаки такої, що згідно з Законом підлягає фінансовому моніторингу;
порядок підготовки та подання відповідальному працівнику інформації, необхідної для прийняття рішення про інформування, відповідно до законодавства, Держфінмоніторингу України та правоохоронних органів;
порядок збору та зберігання документів, які стосуються ідентифікації осіб, що здійснюють фінансові операції, та документації щодо проведених фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та/або можуть бути пов'язані, мати відношення чи призначатися для фінансування тероризму;
вимоги до забезпечення конфіденційності інформації щодо фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу та/або можуть бути пов'язані, мати відношення чи призначатися для фінансування тероризму;
порядок ознайомлення працівників з внутрішніми документами суб'єкта (відокремленого підрозділу) з питань фінансового моніторингу;
порядок організації та проведення освітніх та практичних заходів для працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу);
порядок інформування керівника про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходи, які були вжиті;
опис заходів, спрямованих на запобігання можливого використання новітніх технологій у схемах легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму;
( Підпункт 3.5 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )( Підпункт 3.5 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3.6. Програма здійснення фінансового моніторингу (далі - Програма) являє собою внутрішній документ суб'єкта, який містить план запровадження комплексу заходів з організації проведення фінансового моніторингу з урахуванням окремих напрямків діяльності суб'єкта, у тому числі тих, що здійснюються його відокремленими підрозділами та план проведення перевірок виконання зазначених заходів.
( Підпункт 3.6 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
3.7. Порядок та режим доступу до Правил та Програм визначаються відповідальним працівником суб'єкта за погодженням з керівником цього суб'єкта.
( Пункт 3 доповнено підпунктом 3.7 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )

................
Перейти до повного тексту