1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
27.11.2012 № 2422
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 лютого 2013 р.
за № 211/22743
( Розпорядження втратило чинність на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 2865 від 27.06.2017 )
Про затвердження Правил проведення перевірок (інспекцій) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
Відповідно до статей 28, 30, 31 та 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", підпунктів 4, 28, 36, 38 пункту 4, підпунктів 5 та 6 пункту 6, пункту 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг,
ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Правила проведення перевірок (інспекцій) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, що додаються.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 жовтня 2003 року № 96 "Про затвердження Правил проведення перевірок Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2003 року за № 1184/8505;
розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 14 лютого 2006 року № 5376 "Про затвердження Змін до Правил проведення перевірок Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2006 року за № 166/12040.
3. Підпункт 2.1 пункту 2 розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 листопада 2006 року № 6426 "Про затвердження Положення про здійснення нагляду за діяльністю філій страховиків-нерезидентів та застосування заходів впливу за порушення ними законодавства про фінансові послуги та про внесення змін до деяких нормативно-правових актів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2006 року за № 1376/13250, виключити.
У зв’язку з цим підпункти 2.2, 2.3 вважати відповідно підпунктами 2.1, 2.2.
4. Юридичному департаменту подати це розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
5. Сектору зв’язків з громадськістю та протоколу забезпечити оприлюднення цього розпорядження після його державної реєстрації.
6. Це розпорядження набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Берліна В. М.
Голова Комісії А. Стасевський
Протокол засідання Комісії
від 27 листопада 2012 р. № 96
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної
комісії, що здійснює державне
регулювання у сфері ринків
фінансових послуг
27.11.2012 № 2422
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 лютого 2013 р.
за № 211/22743
ПРАВИЛА
проведення перевірок (інспекцій) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
( У тексті Правил слова "об’єкт нагляду" в усіх відмінках замінено словами "суб’єкт господарювання" у відповідних відмінках; слова "виїзна" та "безвиїзна" в усіх відмінках виключено згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
І. Загальні положення
1.1. Ці Правила розроблено відповідно до Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" , інших законів України з питань регулювання ринків фінансових послуг, Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність на ринках фінансових послуг.
( Пункт 1.1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
1.2. Ці Правила встановлюють єдиний порядок здійснення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням чинного законодавства у відповідній сфері шляхом проведення її уповноваженими особами перевірок (інспекцій) учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), їх афілійованих та споріднених осіб, які проводяться самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами державної влади.
1.3. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
акт державного нагляду (контролю) - документ, який складається уповноваженими особами Нацкомфінпослуг, що проводили перевірку діяльності суб’єкта господарювання, в якому відображаються факт і результати її проведення (далі - акт перевірки);
( Абзац другий пункту 1.3 розділу I в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 ) ( Абзац третій пункту 1.3 розділу I виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 ) ( Абзац четвертий пункту 1.3 розділу I виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 ) ( Абзац п'ятий пункту 1.3 розділу I виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
суб’єкти господарювання - учасники ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), їх афілійовані та споріднені особи, державне регулювання та нагляд за якими здійснює Нацкомфінпослуг;
планова перевірка - вид перевірки діяльності суб’єкта господарювання уповноваженими особами Нацкомфінпослуг у сфері надання фінансових послуг, яка передбачена планом перевірок Нацкомфінпослуг, який затверджується розпорядженням Нацкомфінпослуг;
позапланова перевірка - вид перевірки діяльності суб’єкта господарювання уповноваженими особами Нацкомфінпослуг, яка не передбачена планом перевірок та проводиться з підстав, визначених цими Правилами;
( Абзац дев'ятий пункту 1.3 розділу I виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
уповноважені особи Нацкомфінпослуг - посадові особи, які наділені Нацкомфінпослуг повноваженнями здійснювати перевірки суб’єктів господарювання, мають право запрошувати посадових осіб цього суб’єкта господарювання для надання пояснень та вимагати надання суб’єктом господарювання необхідної інформації та документів або належним чином засвідчені копії цих документів (витяги з документів).
1.4. Інші терміни в цих Правилах вживаються у значеннях, наведених у Цивільному кодексі України та Законі України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
1.5. Місцем проведення перевірки є приміщення суб’єкта господарювання за його місцезнаходженням або приміщення Нацкомфінпослуг.
1.6. Для проведення перевірки Нацкомфінпослуг може залучати зовнішніх експертів, які мають відповідну кваліфікацію, а також працівників інших органів державної влади за згодою їх керівників.
ІІ. Види перевірок та підстави для їх проведення
2.1. Нацкомфінпослуг може проводити планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок.
( Пункт 2.1 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
2.2. Планові та позапланові перевірки проводяться в робочий час за місцезнаходженням суб’єкта господарювання, що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку суб’єкта господарювання.
За письмовим погодженням керівника суб’єкта господарювання перевірка може проводитись у неробочі дні або в позаробочий час суб’єкта господарювання.
2.3. Планові перевірки проводяться відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються розпорядженням Нацкомфінпослуг до 01 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Протягом одного року проведення більш як однієї планової перевірки Нацкомфінпослуг щодо одного суб’єкта господарювання не допускається.
План перевірок на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожної перевірки та строки її проведення.
Плани проведення перевірок оприлюднюються на офіційному веб-сайті Нацкомфінпослуг не пізніше ніж за десять календарних днів до початку відповідного планового періоду.
Питання, охоплені плановою перевіркою за певний період, не можуть стати об’єктом наступної планової перевірки.
Строк здійснення планової перевірки не може перевищувати п’ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.
Продовження строку здійснення планової перевірки не допускається.
Планова перевірка починається не раніше ніж через десять календарних днів після повідомлення суб’єкта господарювання про її проведення, надісланого на адресу суб’єкта господарювання відповідно до інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб - підприємців та громадських формувань.
( Пункт 2.3 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
2.4. Про проведення планової перевірки суб’єкт господарювання повинен бути попередньо письмово повідомлений не пізніше ніж за десять календарних днів до початку її проведення.
( Пункт 2.4 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
2.5. Позапланова перевірка може проводитись з підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності" .
Строк здійснення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Продовження строку здійснення позапланової перевірки не допускається.
Рішення про проведення позапланової перевірки приймається Головою Нацкомфінпослуг або членом Нацкомфінпослуг, який виконує обов’язки та повноваження Голови Нацкомфінпослуг, за поданням директора департаменту за напрямом здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг.
Суб’єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою для проведення позапланової перевірки з наданням йому направлення.
Про проведення позапланової перевірки суб’єкт господарювання письмовим повідомленням не повідомляється.
Під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення перевірки.
( Пункт 2.5 розділу II в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 ) ( Пункт 2.6 розділу II виключено на підставі Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
ІІІ. Організація та підготовка до проведення перевірки
3.1. Для проведення планової або позапланової перевірки Голова Нацкомфінпослуг або член Нацкомфінпослуг, який виконує обов’язки та повноваження Голови Нацкомфінпослуг, видає наказ, складений за формою, наведеною в додатку 2 до цих Правил.
На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, складене за формою, наведеною в додатку 3 до цих Правил. Направлення підписується Головою Нацкомфінпослуг або членом Нацкомфінпослуг, який виконує обов’язки та повноваження Голови Нацкомфінпослуг, і засвідчується печаткою та є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення перевірки.
Направлення на проведення перевірки складається у двох примірниках.
Для проведення перевірки створюється інспекційна група. Мінімальна кількість членів інспекційної групи має становити дві особи.
( Пункт 3.1 розділу III в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
3.2. Склад інспекційної групи визначається Головою Нацкомфінпослуг або членом Нацкомфінпослуг, який виконує обов’язки та повноваження Голови Нацкомфінпослуг, за поданням директора департаменту за напрямом здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг за погодженням із членом Нацкомфінпослуг відповідно до розподілу обов’язків та повноважень.
До складу інспекційної групи можуть бути включені працівники інших структурних підрозділів Нацкомфінпослуг за рішенням Голови Нацкомфінпослуг.
3.3. Із складу інспекційної групи призначається її керівник.
3.4. Керівник інспекційної групи:
приймає необхідні рішення щодо організації та послідовності проведення перевірки;
розподіляє обов’язки щодо проведення перевірки між членами інспекційної групи та встановлює строки виконання ними завдань перевірки;
забезпечує своєчасне та у повному обсязі проведення перевірки, складення акта перевірки та в разі необхідності підготовку пропозицій за наслідками перевірки.
3.5. Уповноважені особи Нацкомфінпослуг мають право проводити перевірки на підставі службового посвідчення та письмового направлення на проведення перевірки, складеного згідно з додатком 3 до цих Правил.
( Пункт 3.5 розділу III в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
3.6. Перед початком проведення перевірки посадові особи Нацкомфінпослуг зобов’язані пред’явити керівнику суб’єкта господарювання або уповноваженій особі суб’єкта господарювання направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу Нацкомфінпослуг, і надати суб’єкту господарювання копію направлення.
( Пункт 3.6 розділу III в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
3.7. Після проведення перевірки направлення на проведення перевірки долучається до акта перевірки.
( Пункт 3.7 розділу III із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
IV. Права та обов’язки інспекційної групи
4.1. Керівник та члени інспекційної групи при проведенні перевірки мають право:
безперешкодно входити за службовим посвідченням до приміщень, у яких розташований суб’єкт господарювання, і мати доступ до документів та іншої інформації, необхідної для проведення перевірки (при проведенні перевірки);
отримувати копії документів (засвідчені підписом посадової особи суб’єкта господарювання та скріплені печаткою (за наявності)) про фінансово-господарську діяльність та іншу інформацію, пов’язану з наданням фінансових послуг, яка необхідна для проведення перевірки;
( Абзац третій пункту 4.1 розділу IV в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
вимагати надання документів, необхідних для ідентифікації особи керівника суб’єкта господарювання (рішення вищого органу управління та/або наказ про призначення і паспортний документ);
( Абзац четвертий пункту 4.1 розділу IV в редакції Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 980 від 12.05.2016 )
запрошувати керівника суб’єкта господарювання та (або) його посадових осіб для надання пояснень;
складати протоколи про адміністративні правопорушення;
звертатися до правоохоронних органів для вжиття заходів забезпечення безпеки, у разі якщо є дані, які свідчать про наявність реальної загрози життю, здоров’ю або майну інспекційної групи.
4.2. Керівник та члени інспекційної групи при проведенні перевірки зобов’язані:
вручити керівнику суб’єкта господарювання або особі, що виконує його обов’язки, другий примірник доручення на проведення перевірки;
повідомити керівнику суб’єкта господарювання про підставу та мету перевірки, визначити перелік необхідних для перевірки документів та інформації, строки або терміни їх надання;
розписатися в журналі реєстрації перевірок (інспекцій) суб’єкта господарювання (за наявності). У разі ненадання суб’єктом господарювання такого журналу інспекційній групі про це зазначається в акті перевірки;
у разі відмови керівника суб’єкта господарювання або особи, що виконує його обов’язки, надати інформацію та документи або належним чином засвідчені копії документів (витяги з документів) на усну вимогу керівника або членів інспекційної групи підготувати та надати керівнику суб’єкта господарювання або особі, що виконує його обов’язки, письмову вимогу із зазначенням строку або терміну надання необхідної інформації та документів або належним чином засвідчених копій документів (витяги з документів), а в разі відмови в отриманні письмової вимоги надати її особі, на яку покладено обов’язки з реєстрації вхідних документів суб’єкта господарювання, або надіслати письмову вимогу на адресу суб’єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення; до примірника акта перевірки суб’єкта господарювання додаються документи, що підтверджують факт поштового відправлення письмової вимоги на адресу суб’єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
скласти окремі акти відповідно до пункту 6.10 розділу VI цих Правил;
не допускати дій та вчинків, які можуть негативно вплинути на репутацію Нацкомфінпослуг та її посадових осіб;
дотримуватися вимог законодавства України, в тому числі цих Правил.
V. Права та обов’язки керівника і посадових осіб суб’єкта господарювання
5.1. Керівник суб’єкта господарювання при проведенні перевірки має право:
ознайомлюватися із документами, що підтверджують повноваження керівника та членів інспекційної групи;
отримувати від керівника інспекційної групи інформацію про:
порядок проведення перевірки,
підставу та мету перевірки,
перелік питань, які підлягають перевірці;
надавати пояснення з питань, що виникають при проведенні перевірки.

................
Перейти до повного тексту