1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.08.2015 № 148
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 вересня 2015 р.
за № 1054/27499
Про затвердження Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання
Відповідно до статей 8, 24 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та згідно з підпунктом 7 пункту 4 Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 363, з метою забезпечення державного регулювання безпеки використання ядерної енергії
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги та умови безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 20 березня 2001 року № 111 "Про затвердження Умов та правил провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 квітня 2001 року за № 334/5525.
3. Управлінню радіаційної безпеки (Рязанцев В.Ф.) забезпечити подання цього наказу до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2016 року.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Кілочицьку Т.П.
Голова С. Божко
ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра екології
та природних ресурсів України –
керівник апарату

Голова
Державної регуляторної служби України




С.Л. Коломієць


Ксенія Ляпіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Державної інспекції
ядерного регулювання України
13.08.2015 № 148
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 вересня 2015 р.
за № 1054/27499
ВИМОГИ
та умови безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання
І. Загальні положення
1.1. Ці Ліцензійні умови (далі - Умови) встановлюють основні вимоги та умови безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ).
1.2. Ці Умови є обов'язковими для виконання ліцензіатами, які здійснюють діяльність з виробництва ДІВ.
1.3. До діяльності з виробництва ДІВ належать такі види робіт:
напрацювання радіоактивних ізотопів, опромінених зразків та матеріалів, ізотопів в якості радіофармпрепаратів;
виготовлення закритих та відкритих радіонуклідних ДІВ, генеруючих пристроїв медичного, промислового та наукового призначення;
виготовлення приладів, установок, обладнання, які комплектуються радіонуклідними ізотопами;
тимчасове зберігання виготовлених ДІВ;
збут ДІВ власного виробництва;
технічне обслуговування та ремонт ДІВ власного виробництва.
1.4. У цих Умовах терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання" та інших нормативно-правових актах у сфері використання ядерної енергії.
ІІ. Вимоги провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання
2.1. Ліцензіат провадить діяльність з виробництва ДІВ за умови отримання у встановленому законодавством порядку ліцензії на провадження діяльності з виробництва ДІВ (далі - ліцензія).
2.2. Ліцензіат проводить аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва ДІВ та готує звіт за результатами цього аналізу відповідно до Вимог до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 17 серпня 2001 року № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2001 року за № 774/5965.
2.3. Ліцензіат визначає кваліфікаційні вимоги до персоналу та забезпечує проведення навчання і перевірки знань з питань радіаційної безпеки згідно з Порядком проведення навчання і перевірки знань з питань радіаційної безпеки у персоналу і посадових осіб суб'єктів окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії(далі - Порядок), затвердженим наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 02 жовтня 2014 року № 143, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 грудня 2014 року за № 1549/26326.
2.4. Ліцензіат розробляє, впроваджує систему управління діяльністю відповідно до: Загальних вимог до системи управління діяльністю у сфері використання ядерної енергії, затверджених наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 19 грудня 2011 року № 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 року за № 17/20330; Вимог до системи управління якістю проведення діагностичних та терапевтичних процедур з використанням джерел іонізуючого випромінювання, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 03 жовтня 2008 року № 166, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2008 року за № 1054/15745 (у разі виробництва ДІВ медичного призначення).
2.5. Ліцензіат відповідно до системи управління діяльністю (настанови з якості) створює та забезпечує функціонування:
системи збору інформації про безпеку експлуатації, технічне обслуговування, ремонт, демонтаж та зберігання ДІВ на об'єктах замовників;
обмін інформацією із замовниками ДІВ щодо передачі інформації про виникнення радіаційних аварій з ДІВ, пропозицій щодо вдосконалення конструкції і експлуатаційних характеристик ДІВ з точки зору забезпечення їх безпеки.
2.6. Ліцензіат під час провадження діяльності забезпечує наявність:
організаційної структури та кваліфікованого персоналу для підтримання належного рівня безпеки виробництва ДІВ;
фінансових, матеріальних та інших ресурсів для забезпечення рівня безпеки виробництва ДІВ, передбаченого нормами, правилами і стандартами з радіаційної безпеки, фізичного захисту, а також умовами провадження діяльності, зазначеними у ліцензії.
2.7. Ліцензіат своїми наказами призначає осіб, відповідальних за:
дотримання норм, правил і стандартів з радіаційної безпеки;
розробку, впровадження та аналіз ефективності системи управління діяльністю з виробництва ДІВ (створення, впровадження та функціонування системи якості), розробку заходів щодо її удосконалення;
організацію та ведення радіаційного контролю (в тому числі індивідуального дозиметричного контролю);
облік і тимчасове зберігання ДІВ, збір, збереження та передачу радіоактивних відходів на спеціалізовані підприємства з поводження з радіоактивними відходами (у разі їх утворення при виробництві радіонуклідних ДІВ).
2.8. Ліцензіат розробляє методику контролю дозоформуючих параметрів генеруючих пристроїв власного виробництва та методику контролю доз пацієнтів у разі виробництва генеруючих пристроїв для діагностики.
2.9. Ліцензіат:
забезпечує наявність інструкцій з радіаційної безпеки на кожному робочому місці;
впроваджує заходи з радіаційного захисту (в тому числі й засоби індивідуального захисту) з метою недопущення опромінення персоналу;
попереджає працівників - жінок про необхідність завчасного повідомлення про настання вагітності з огляду на можливі ризики для здоров'я жінки та майбутньої дитини;
впроваджує технічні та організаційні заходи щодо попередження радіаційних аварій, запобігання їх розвитку, ліквідації або обмеження наслідків будь-якої аварії.
2.10. Ліцензіат забезпечує радіаційний контроль (у тому числі індивідуальний дозиметричний контроль) при виробництві ДІВ.

................
Перейти до повного тексту