1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Міністра оборони України
01.06.2006 N 303
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 червня 2006 р.
за N 715/12589
Про затвердження Інструкції про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони N 546 від 17.09.2007 N 389 від 04.08.2008 N 97 від 21.02.2011 N 51 від 31.01.2012 N 90 від 12.02.2013 N 507 від 06.08.2014 N 20 від 14.01.2015 )
Відповідно до Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України від 21 серпня 1997 року N 888 (у редакції Указу Президента України від 4 липня 2002 року N 618 (зі змінами та доповненнями)), та з метою приведення до сучасних вимог порядку присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України, що додається.
2. Начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України в місячний термін після набуття чинності Інструкцією про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України в установленому порядку подати на підпис Міністру оборони України зміни до наказу Міністра оборони України від 5 липня 2005 року N 376 "Про затвердження нагрудних знаків військової доблесті військовослужбовців Збройних Сил України".
3. Наказ Міністра оборони СРСР від 20 квітня 1990 року N 080 вважати таким, що не застосовується у Збройних Силах України.
4. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України А.С.Гриценко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони
України
01.06.2006 N 303
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 червня 2006 р.
за N 715/12589
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Збройних Сил України
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, особам сержантського, старшинського та рядового складу військової служби за контрактом (далі - військовослужбовці військової служби за контрактом) і особам сержантського, старшинського та рядового складу строкової військової служби (далі - військовослужбовці строкової військової служби).
1.2. Військовослужбовцям Збройних Сил України залежно від досягнутої майстерності, професійної підготовленості, а для командирів (начальників) також від рівня підготовки підпорядкованих їм військових частин, підрозділів та особового складу присвоюються такі класні кваліфікації:
особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям військової служби за контрактом відповідно до Переліку спеціальностей та посад офіцерського складу, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 1), Переліку штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 2), та Переліку штатних посад і військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом та обслуговувального персоналу закладів охорони здоров'я Міністерства оборони України, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 3) - 3 клас, 2 клас, 1 клас, майстер;
військовослужбовцям строкової військової служби відповідно до Переліку штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація (додаток 2) - 3 клас, 2 клас, 1 клас.
Класна кваліфікація військовослужбовцям присвоюється послідовно: 3 клас, 2 клас, 1 клас, майстер.
Військовослужбовці військової служби за контрактом, які займають посади, що входять до складу екіпажів, обслуг, розрахунків, груп, мають право здавати (підтверджувати) класну кваліфікацію додатково за однією зі спеціальностей, що входять до складу цих екіпажів, обслуг, розрахунків та груп.
1.3. Льотному складу авіації Збройних Сил України (льотчикам і штурманам) класна кваліфікація присвоюється відповідно до Інструкції про порядок проведення класифікації військових льотчиків і штурманів, затвердженої наказом Міністра оборони України від 4 січня 2005 року N 2, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 24 січня 2005 року за N 73/10353.
Льотно-випробувальному складу Збройних Сил України класна кваліфікація присвоюється відповідно до Інструкції про порядок присвоєння класної кваліфікації льотно-випробувальному складу Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 16 вересня 2003 року N 296, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2003 року за N 835/8156.
1.4. Водіям та іншим фахівцям автомобільної служби Збройних Сил України класна кваліфікація присвоюється відповідно до Положення по підготовці водіїв та інших фахівців автомобільної служби у Збройних Силах України та допуску їх до керування транспортними засобами, затвердженого наказом Міністра оборони України від 10 січня 1997 року N 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 квітня 1997 року за N 147/1951, зі змінами і доповненнями, унесеними наказом Міністра оборони України від 20 квітня 2000 року N 107, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 травня 2000 року за N 258/4479.
1.5. Персоналу медичних і фармацевтичних спеціальностей класна кваліфікація присвоюється відповідно до Інструкції про порядок присвоєння кваліфікаційних категорій військовослужбовцям медичних і фармацевтичних спеціальностей, затвердженої наказом Міністра оборони України від 25 квітня 1998 року N 176, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 5 серпня 1998 року за N 493/2933, зі змінами і доповненнями, унесеними наказом Міністра оборони України від 18 вересня 2001 року N 337.
1.6. Кваліфікація 3 класу є первинною та присвоюється наказом командира навчальної військової частини (навчального центру) та начальника вищого військового навчального закладу:
військовослужбовцям військової служби за контрактом та строкової військової служби - після завершення навчання в навчальних військових частинах (навчальних центрах) за умов успішного складання ними іспитів в обсязі навчальних програм, відсутності дисциплінарних стягнень і здатності самостійно експлуатувати й обслуговувати озброєння та військову техніку;
курсантам вищих військових навчальних закладів - після складання іспитів на присвоєння класної кваліфікації відповідно до вимог, що визначаються для військовослужбовців військової служби за контрактом за відповідними військово-обліковими спеціальностями;
особам офіцерського складу, які закінчили навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів України, за умови успішного складання ними державних іспитів.
1.7. Чергова класна кваліфікація присвоюється:
особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям військової служби за контрактом - не раніше ніж через рік з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації;
військовослужбовцям строкової військової служби - не раніше ніж через чотири місяці з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації;
військовослужбовцям строкової служби, які проходять військову службу протягом 18 місяців, - не раніше ніж через шість місяців з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації.
1.8. Право присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації надається:
1.8.1. Кваліфікація майстра:
керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України, командувачам видів Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, начальнику Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальнику Тилу Збройних Сил України, начальнику Озброєння Збройних Сил України.
( Підпункт 1.8.1 пункту 1.8 глави 1 в редакції Наказу Міністерства оборони N 97 від 21.02.2011 )
1.8.2. Кваліфікації 3 класу, 2 класу та 1 класу:
командирам армійських корпусів, повітряних командувань та командиру 4 ескадри різнорідних сил Військово-Морських Сил Збройних Сил України (крім командування з'єднань, яким присвоюється класна кваліфікація вищим органом військового управління).
Службові особи, не зазначені в Інструкції, користуються правами присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації військовослужбовцям підлеглих військових частин відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Службові особи, яким надано право за цією Інструкцією присвоювати відповідну класну кваліфікацію, мають право присвоювати й нижчі класні кваліфікації.
1.9. Для визначення ступеня професійної підготовленості військовослужбовців, які подаються на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації на кожний навчальний рік, наказами відповідних службових осіб, яким відповідно до пункту 1.7 Інструкції надається право присвоєння відповідної класної кваліфікації, призначаються кваліфікаційні комісії, що включають підкомісії родів військ (спеціальних військ).
Головою комісії призначається один із заступників командувача (командира, начальника), головою підкомісії - начальники родів військ (спеціальних військ).
У військових частинах, де штатом не передбачена посада заступника командира (начальника), головою комісії призначається начальник штабу - перший заступник командувача (командира).
Склад комісії (підкомісії) під час проведення іспитів повинен бути не менше трьох осіб.
1.10. В обов'язки кваліфікаційних комісій входять контроль за правомірністю допуску військовослужбовців до іспитів та перевірка фактично досягнутого рівня їх підготовки за фахом, оформлення необхідної документації на присвоєння (підтвердження, пониження) класної кваліфікації.
1.11. Проведення іспитів військовослужбовців для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації передбачати планами бойової підготовки з виділенням необхідної кількості справного озброєння та військової техніки, матеріально-технічних та пально-мастильних матеріалів.
1.12. Програми проведення іспитів, у яких визначаються предмети навчання з урахуванням категорії військовослужбовців та їх штатних посад, розробляються кваліфікаційними комісіями та затверджуються відповідними службовими особами, яким надано право присвоєння класної кваліфікації.
2. Порядок проведення кваліфікаційних іспитів та присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації.
2.1. Терміни і порядок роботи кваліфікаційних комісій визначаються наказами відповідних командувачів (командирів, начальників), але не пізніше ніж за два тижні до початку іспитів.
Терміни роботи кваліфікаційних комісій можуть збігатися з терміном проведення підсумкової перевірки.
2.2. До кваліфікаційної комісії надсилаються Список військовослужбовців військової частини, які подаються до складання іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (додаток 4), та їх службові картки.
Командир (начальник), який надає списки військовослужбовців до кваліфікаційної комісії, несе відповідальність за правомірність допуску їх до складання іспитів.
Особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, які залучаються до іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації 2 класу, 1 класу та майстра, повинні:
мати загальну оцінку не нижче "добре" з командирської підготовки за навчальний рік;
постійно підвищувати рівень індивідуальної професійної майстерності за фахом і забезпечувати виконання програм та планів бойової підготовки підпорядкованих підрозділів;
знати основи законодавства України, сутність і способи ведення правової роботи, форми та методи правового навчання і виховної роботи особового складу, профілактики правопорушень;
уміти організовувати та проводити на високому методичному рівні навчання та виховання особового складу;
зберігати й утримувати в належному стані озброєння та військову техніку, забезпечувати їх безаварійну експлуатацію та безвідмовну роботу;
мати посвідчення на право водіння й експлуатації озброєння та військової техніки.
Додатково для осіб офіцерського складу, прапорщиків та мічманів, які залучаються до складання іспитів на присвоєння (підтвердження) кваліфікації майстра та 1 класу, відповідно до STANAG 6001 обов'язково мати рівень знання іноземної мови не нижче СМР - 2, 2 класу - не нижче СМР - 1, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою.
Військовослужбовці військової служби за контрактом, які залучаються до складання іспитів на присвоєння (підтвердження) кваліфікації 2 класу, 1 класу та майстра, повинні:
мати загальну оцінку з бойової підготовки протягом року не нижче ніж "добре";
бути зразковим у дотриманні військової дисципліни;
зберігати й утримувати в належному стані озброєння та військову техніку і безпосередньо вміло експлуатувати, не допускати їх виходу з ладу з особистої провини;
мати посвідчення на право водіння й експлуатації озброєння та військової техніки відповідно до займаної посади.
Додатково військовослужбовцям військової служби за контрактом, які залучаються до складання іспитів для присвоєння (підтвердження) кваліфікації:
майстра та 1 класу - відповідно до STANAG 6001 обов'язково мати рівень знань іноземної мови не нижче СМР - 1, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою;
майстра - обов'язково мати класну кваліфікацію за однією із спеціальностей, що входять до складу екіпажів, обслуг, розрахунків, груп, у складі яких вони проходять військову службу.
Військовослужбовці строкової військової служби, які залучаються до складання іспитів для присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації 2 класу та 1 класу, повинні:
мати загальну оцінку з бойової підготовки не нижче ніж "добре";
не мати дисциплінарних стягнень;
зберігати й утримувати в належному стані озброєння та військову техніку і безпосередньо вміло експлуатувати, не допускати їх виходу з ладу з особистої провини;
мати посвідчення на право водіння й експлуатації озброєння та військової техніки відповідно до займаної посади.
2.3. Результати з предметів навчання, отримані військовослужбовцями в ході підсумкових перевірок (інспекційних заходів), що проведені комісіями вищого органу військового управління та виносяться на кваліфікаційні іспити, зараховуються кваліфікаційними комісіями при підвищенні (підтвердженні) класної кваліфікації, а з інших предметів навчання складають іспити кваліфікаційним комісіям.
2.4. Іспити на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації проводяться за програмою, яка складається з усіх основних предметів навчання, двох-чотирьох додаткових предметів та передбачає теоретичну і практичну частини.
2.4.1. Для офіцерського складу
У теоретичну частину включаються:
3-5 питань з основних предметів навчання, що передбачені для штатної категорії тих, хто залучається до здачі іспитів;
до 3 питань зі сфери законодавства України, виховання особового складу;
перевірка рівня мовної підготовки за однією з робочих мов НАТО, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою.
У практичну частину включаються:
перевірка практичних навичок у виконанні вправ стрільб, водіння, індивідуальних нормативів та навчальних завдань при озброєнні і військовій техніці;
перевірка методичної підготовки;
вирішення завдань з управління підрозділами в сучасних видах бою.
2.4.2. Для інших категорій військовослужбовців
У теоретичну частину включаються:
3-5 питань з основних предметів бойової підготовки;
перевірка шляхом тестування або усного (письмового) опитування з теоретичних основ, будови, фізичних процесів роботи окремих блоків, вузлів, систем, механізмів і агрегатів, конструкцій, правил експлуатації і обслуговування, заходів безпеки, ремонту та збереження озброєння і військової техніки, що обслуговуються спеціалістами, які складають іспити;
перевірка рівня мовної підготовки за однією з робочих мов НАТО, якщо це передбачено виконанням службових обов'язків за посадою.
У практичну частину включаються:
перевірка практичних навичок у виконанні вправ стрільб, водіння, індивідуальних нормативів та навчальних завдань при озброєнні і військовій техніці;
перевірка практичних навичок щодо підготовки озброєння і військової техніки до застосування, уміння управляти нею, здійснювати обслуговування, усувати несправності, що виникають у процесі експлуатації, проводити поточний ремонт та практично виконувати встановлені нормативи робіт.
2.5. Для присвоєння (підтвердження) подальшої класної кваліфікації необхідно мати:
майстра - оцінку "відмінно" з усіх предметів навчання, при цьому мати знання іноземної мови на рівні, визначеному в пункті 2.2 Інструкції (для військовослужбовців військової служби за контрактом додатково мати класну кваліфікацію з однієї зі спеціальностей, що входять до складу екіпажів, розрахунків, обслуг, груп);
1 класу - 50% перевірених предметів навчання, у тому числі основних - "відмінно", а решта - "добре", при цьому мати знання іноземної мови на рівні, визначеному в пункті 2.2 Інструкції;
2 класу - з усіх предметів навчання не нижче ніж "добре", при цьому мати знання іноземної мови на рівні, визначеному в пункті 2.2 Інструкції.
Додаткові вимоги до військовослужбовців усіх військовооблікових спеціальностей під час проведення іспитів для підвищення (підтвердження) ними класної кваліфікації розробляються командувачами видів Збройних Сил України, керівниками структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, начальником Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальником Тилу Збройних Сил України та начальником Озброєння Збройних Сил України.
( Абзац п'ятий пункту 2.5 глави 2 в редакції Наказу Міністерства оборони N 97 від 21.02.2011 )
Кожному кваліфікаційному рівню мають відповідати різні за складністю запитання та практичні завдання.
2.6. Військовослужбовці, які під час складання іспитів отримали з одного предмета навчання незадовільну оцінку, до подальшого складання іспитів не допускаються.
Подальше підвищення (підтвердження) класної кваліфікації здійснюється не раніше ніж через рік.
2.7. Результати іспитів на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації кожного військовослужбовця вказуються в акті (додаток 5) і подаються на затвердження відповідним службовим особам, яким надано право присвоєння класної кваліфікації.
На підставі акта відповідними командирами (начальниками) видається наказ про присвоєння (підтвердження) військовослужбовцям класної кваліфікації (додаток 6). Витяг з наказу старшого командира (начальника) про присвоєння (підтвердження) військовослужбовцям класної кваліфікації направляється у військові частини, де вони проходять військову службу.
Датою присвоєння (підтвердження) військовослужбовцю класної кваліфікації вважається день підписання наказу про присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації.
Військовослужбовцям, яким присвоєна класна кваліфікація, видаються посвідчення класного спеціаліста (додаток 7) та нагрудний знак встановленого зразка відповідно до наказу Міністра оборони України від 5 липня 2005 року N 376 "Про затвердження нагрудних знаків військової доблесті військовослужбовців Збройних Сил України" (зі змінами).
Забезпечення військ (сил) бланками посвідчень і нагрудними знаками класних спеціалістів здійснюється Тилом Збройних Сил України.
( Абзац п’ятий пункту 2.7 глави 2 в редакції Наказу Міністерства оборони N 90 від 12.02.2013 )
2.8. Оголошення наказу про присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, а також вручення нагрудного знака й посвідчення класного спеціаліста проводяться в урочистій обстановці.
2.9. Військовослужбовці, яким присвоєна класна кваліфікація (крім тих, хто проходить строкову військову службу), зобов'язані підтверджувати її один раз на рік.
2.10. Військовослужбовцям, які не підтвердили присвоєну їм класну кваліфікацію або які не допущені до складання іспитів (не відповідають вимогам пункту 2.2 Інструкції), наказом відповідного командира (начальника) класна кваліфікація знижується до класної кваліфікації залежно від фактичного рівня підготовки за спеціальністю із заміною їм посвідчення та нагрудного знака класного спеціаліста.
2.11. Військовослужбовці, які не склали у визначені терміни іспити на підтвердження класної кваліфікації з поважних причин (хвороба, відпустка, відрядження тощо), мають право на додаткове складання іспитів, організація яких здійснюється відповідними командирами (начальниками).
Військовослужбовці, які вступили до вищих навчальних закладів і виключені зі списків військових частин у зв'язку з перебуванням на навчанні, класна кваліфікація зберігається протягом всього періоду навчання. Після закінчення вищих навчальних закладів зазначені військовослужбовці з прибуттям до місця служби повинні протягом року скласти іспити для підтвердження (присвоєння) класної кваліфікації.
Військовослужбовці, призначені на посади за непрямими або спорідненими військово-обліковими спеціальностями (за якими може присвоюватися класна кваліфікація), зобов'язані протягом року з дня призначення скласти іспити на підтвердження раніше присвоєної або на присвоєння чергової класної кваліфікації зі спеціальності та за посадою, на яку вони призначені.
2.12. Іспити на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації не проводяться:
у структурних підрозділах Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України, управліннях оперативних командувань, територіальних управліннях, управліннях армійських корпусів та їм рівних, крім льотного складу Збройних Сил України (льотчиків і штурманів);
у науково-дослідних, випробувальних установах - для осіб керівного та наукового складу, які займають штатні посади, перелічені в спеціальних переліках, що передбачають виплату грошової надбавки за науковий ступінь (звання);
в організаціях Збройних Сил України, військових представництвах підприємств, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, крім спеціалістів інженерного та технічного профілів, льотно-випробувальних станцій, які займаються прийняттям, обслуговуванням та експлуатацією озброєння та військової техніки;
у вищих військових навчальних закладах, (навчальних підрозділах вищих навчальних закладів) - для професорсько-викладацького складу та викладачів (крім офіцерського складу інженерного та технічних профілів і підрозділів забезпечення).
2.13. Військовослужбовцям класна кваліфікація може бути понижена більше ніж на один ступінь (відразу до 3 класу) у разі, якщо з вини класного спеціаліста:
порушені правила експлуатації, ремонту, обслуговування і зберігання озброєння та військової техніки, обладнання та інших засобів, що призвело до аварії або катастрофи;
порушені правила бойового чергування, прихованого управління військами, безпеки зв'язку, мала місце втрата документів або розголошення відомостей, що становлять державну таємницю;
допущені втрата, переплата чи нецільове використання обігових коштів та матеріальних цінностей;
здійснено дисциплінарні правопорушення та отримано під час проведення інспекційних заходів і підсумкових перевірок незадовільні оцінки з предметів навчання, а для спеціалістів, які мають класну кваліфікацію майстра, - задовільні оцінки.
2.14. Військовослужбовці, яким класна кваліфікація знижена, можуть бути допущені до складання іспитів на відновлення попередньої класної кваліфікації на загальних підставах, але не раніше ніж:
особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці військової служби за контрактом - через рік з дня пониження їх класної кваліфікації;
військовослужбовці строкової військової служби - через чотири місяці з дня пониження їх класної кваліфікації.
2.15. Наявність у військовослужбовців протягом двох років класної кваліфікації майстра або 1 класу враховується під час висування на вищі посади та вступу у вищі військові навчальні заклади.
2.16. Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, що мають кваліфікацію 2 класу, 1 класу, майстра (військовослужбовцям строкової військової служби - 2 класу, 1 класу), виплачується надбавка за кваліфікацію від посадового окладу в порядку, визначеному Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року N 260, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за N 638/15329.
( Пункт 2.16 в редакції Наказу Міністерства оборони N 389 від 04.08.2008 )
Начальник Головного
оперативного управління -
заступник начальника
Генерального штабу
Збройних Сил України
генерал-лейтенант





В.О.Юдаков
Додаток 1
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Збройних Сил України
ПЕРЕЛІК
спеціальностей та посад офіцерського складу, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація
Найменування спеціальностей Номер груп військово-облікових
спеціальностей (ВОС)
Спеціальності командного
профілю
Групи ВОС: 01, 02, 03, 04, 05, 06,
07, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18,
19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26*,
28, 29, 30, 34
* Крім ВОС: 260100, 260101, 260102, 260103, 260200.
У групі 34 класна кваліфікація присвоюється (підтверджується) за
додатковими вимогами ВОС офіцерського складу тих підрозділів, у
яких спеціалісти з гуманітарних питань та виховної роботи беруть
участь у підготовці та проведенні занять з бойової та
морально-психологічної підготовки.
Спеціальності інженерного і
технічного профілю
Групи ВОС: 42, 43, 44, 45, 46, 47,
48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56,
57, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 67,
68, 79
Спеціальності юридичного
профілю
Групи ВОС: 85
Спеціальності фінансового
профілю
Групи ВОС: 31
_______________
* Групи ВОС - перші дві цифри військово-облікової спеціальності.
( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони N 546 від 17.09.2007 )
Начальник Головного
управління особового кладу -
заступник начальника
Генерального штабу
Збройних Сил України
генерал-майор





А.С.Пушняков
Додаток 2
до Інструкції про порядок
присвоєння класної
кваліфікації
військовослужбовцям
Збройних Сил України
ПЕРЕЛІК
штатних посад і військово-облікових спеціальностей прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин та рядового складу, у тому числі військовослужбовців військової служби за контрактом, за якими може бути присвоєна класна кваліфікація
Штатні посади Номери ВОС, за якими може
присвоюватися класна
кваліфікація
код найменування
1 2 3
01 Авіаційний механік 220-228
002 Авіаційний механік 220-228
003 Автопілотник 057, 065
005 Акумуляторник 264, 366, 663
007 Апаратник 860, 862, 981
015 Баталер 900, 911
018 Бортовий механік-випробувач 220-224
019 Бортовий механік (літака,
вертольота)
220-224
021 Бортовий технік 220-224
022 Боцман 302, 303
024 Машиніст бурової установки 408
025 Бухгалтер Усі ВОС
036 Візирник 626, 641
037 Водій 124, 837, 838, 839
039 Водолаз 172, 379-386
041 Повітряний радист 220-224
042 Повітряний стрілець 220-224
043 Повітряний стрілець-радист 220-224
044 Вулканізаторник 973
045 Обчислювач 048, 188, 629, 673, 674,
929
049 Авіаційний технік 220
051 Газівник 981
053 Бухгалтер (2 категорії) 900
054 Гідроакустик 340, 341, 343-346, 542
055 Гідрометеоспостерігач 631, 632
056 Гіроскопіст 057, 058, 334
057 Головний боцман (корабля
1 рангу, морського судна, де за
посадою командира цього судна
встановлено військове звання
"капітан 1 рангу")
303
058 Водій-електрик 124, 837
061 Гранатометник 103, 320
065 Головний боцман (крім головного
боцмана корабля 1 рангу
морського судна, де за посадою
командира цього судна
встановлено штатне військове
звання "капітан 1 рангу")
303
067 Далекомірник 626
068 Черговий зі зв'язку та
радіотехнічного забезпечення
525-533
069 Черговий зі зв'язку
(радіозв'язку)
403, 404, 415-419, 421,
422, 424-430, 465-468
072 Дегазатор 189
077 Дешифрувальник 265, 273-275, 638-640,
676, 677
078 Дешифрувальник
(аерофотографічної служби)
544, 677
079 Дизеліст 369, 659
084 Дозиметрист 187-193, 195-197, 818
086 Дресирувальник 886
093 Провідний бухгалтер 900, 911
097 Заступник командира взводу Усі ВОС
099 Заступник командира
розвідувальної групи
(спеціального призначення)
107
100 Заступник командира бойової
машини - навідник-оператор
121, 122
103 Заступник начальника обслуги 016, 034, 035, 048,
070-072, 081, 612, 628,
630, 638-640, 644
104 Машиніст заправної машини 081, 084-086, 859, 860,
862
106 Звукометрист 627
110 Інструктор команди 380
111 Бухгалтер (1 категорії) 900
119 Інструктор (крім
інструктора-водія, санітарного
інструктора, санітарного
інструктора-дезінфектора,
санітарного
інструктора-дозиметриста,
інструктора команди на кораблі
або судні)
усі ВОС
120 Інструктор команди (на кораблі
або судні)
379, 429, 619, 651, 869,
983
122 Інструктор з водіння 127, 175-177, 180,
837-840, 842-844
126 Інструктор з водіння (танків і
бойових машин)
113, 116-118, 121-126,
132, 134, 136, 140, 144,
157, 168, 178, 179
128 Кабельник 400-402
129 Кабельник-спаювальник 401-402
137 Кодувальник 904, 909
138 Кок-інструктор 869
139 Кок 869
140 Командир морської баржі
(ракетної,
300
артилерійської, мінної,
торпедної)
141 Командир морської баржі (крім
ракетної, артилерійської,
мінної, торпедної)
302
142 Командир рейдової баржі 302
144 Командир бойової машини 121, 122
145 Командир морського буксира 300
146 Командир буксира (рейдового та
річкового)
302
147 Командир взводу Усі ВОС
148 Командир гранатомета 145
150 Командир зенітної самохідної
установки
157
151 Командир артилерійського катера 300
152 Командир великого
гідрографічного катера
300
153 Командир буксирного катера
(потужністю 150 к.с. і більше)
302
154 Командир буксирного катера
(потужністю до 150 к.с.)
302
155 Командир катера-водія мішені 300
156 Командир десантного катера 300
157 Командир рейдового
катера-заправника
302
158 Командир малого гідрографічного
катера
302
159 Командир катера мішені 300
160 Командир морського катера 300
161 Командир дослідного катера 300
162 Командир пошуково-рятувального
катера (водотоннажністю 15 т і
більше)
302
163 Командир пошуково-рятувального
катера (водотоннажністю до
15 т)
302
164 Командир протичовнового катера 300
165 Командир протипожежного катера 300
166 Командир катера радіаційної,
хімічної, біологічної розвідки
300
167 Командир рейдового водолазного
катера
302
168 Командир навчального катера
(водотоннажністю 140 т і
більше)
300
169 Командир рейдового робочого
катера
302
170 Командир рейдового роз'їзного
катера (водотоннажністю 15 т і
більше)
302
171 Командир рейдового роз'їзного
катера (водотоннажністю до
15 т)
302
172 Командир рейдового санітарного
катера
300
173 Командир катера зв'язку 300
174 Командир торпедного катера 300
175 Командир катера-торпедолова 300
176 Командир навчального катера
(водотоннажністю до 140 т)
300
177 Командир машини 056, 139, 140, 168, 175,
177-180
189-192
178 Командир міномета 143-144
179 Командир нейтралізуючої машини 862
180 Командир вогневих установок
корабля
220-224
181 Командир гармати 132-137, 145, 153, 155,
156
182 Командир відділення Усі ВОС
183 Командир плавучої казарми 302
185 Командир підводного розвідника 168
186 Командир тральщика (базового,
рейдового та річкового)
302
187 Командир самохідної
артилерійської установки
118
188 Командир морського водолазного
судна
300
189 Командир судна (мішені,
дослідного, плавучого стенда)
300
191 Командир рейдового судна
(розмагнічування, зарядного,
електростанції)
302
192 Командир
навчально-тренувального судна
300
194 Командир танка 113, 116
195 Командир установки 033-037, 179
199 Комендор 133, 135, 140, 148, 153,
155, 156, 324
200 Комплектувальник 929
201 Машиніст компресора 982
206 Копрівник 941
210 Кранівник 040
215 Командир танка (з
ракетно-гарматним озброєнням)
117
225 Лаборант (військових навчальних
закладів)
671
232 Лаборант 081, 084-086, 187, 189,
191-193, 196, 197, 261,
630, 644, 675, 677,
813-816, 859, 860, 862,
878, 960, 983
233 Лінійний наглядач 400-405
234 Лінотипіст 922
244 Майстер 212, 214, 407, 586, 663,
702-704, 706-709, 713-719,
741-743, 752-754, 756-764,
768-774, 777-786, 800-809,
813-819, 824-826, 830-832,
849-851, 853, 855, 905,
909, 923, 929, 943
245 Машиніст 360-364, 938, 941, 942
246 Машиніст паровоза 949
247 Машиніст тепловоза 949
248 Машиніст електровоза 949
253 Метеоспостерігач 631
256 Механік Усі ВОС
257 Механік (літака, вертольота) 220-225
258 Механік-водій (машини на
бронетанковій базі)
028, 029, 113, 116-118,
132, 134, 175, 177-179
259 Механік-водій 028, 029, 038, 121-123,
125, 126, 136, 140, 157,
168, 175, 176, 179, 180,
220, 233, 234, 244, 245,
247, 250, 260, 261, 262,
267, 280, 837-840, 842,
843, 967
260 Мінер 320-324, 326, 381, 741,
742
262 Молодший геодезист 673
266 Молодший топограф 672
267 Монтажник 040, 404, 940
269 Моторист 059, 167, 361, 368, 371,
373, 659, 859-861
271 Музикант 917
280 Складальник 922
281 Навідник 029, 113, 116-118,
132-137, 140, 143-145,
153, 155, 156, 193, 628
282 Навідник-оператор 121, 122
285 Наладчик 759, 801
290 Начальник апаратної
(засекреченого телефонного та
телеграфного зв'язку, кросів,
телебачення, контролю безпеки
зв'язку, утворення ущільнених
ВЧ-каналів, 12 каналів і
більше, радіорозвідки та
пеленгування)
403-405, 407, 429,
450-455, 473-780
291 Начальник апаратної 403-406, 432, 436, 611,
612, 621, 659
306 Начальник містечка (інженер
парашутного, військ
радіаційного, хімічного та
біологічного захисту)
212
308 Начальник групи 260, 263, 269, 285,
403-405, 407, 422-428,
429, 430, 452, 461,
474-476, 502, 525-528,
531, 659, 677, 804
313 Начальник кабінету 003, 007, 008, 015, 016,
020, 021, 028, 029,
032-040, 047, 048,
052-055, 057, 058, 065,
069-072, 074, 075, 133,
147-149, 153, 155, 156,
187, 196, 300, 302-309,
320-326, 330-337, 340-342,
344-346, 350, 351,
360-364, 366-371, 373,
379, 381, 384, 385, 405,
407, 417, 429, 430,
436-438, 445, 446,
473-478, 503, 504, 506,
517-519, 543, 569, 570,
582, 602, 603, 626, 879,
880, 903, 905, 909
315 Начальник кабельної
експлуатаційної машини
408
320 Начальник кодувальної групи 904, 909
323 Начальник команди (плавзасобів) 302
325 Начальник крана
(вантажопідйомністю 25 т і
більше та залізничного)
942
326 Начальник крана (плавучого) 302, 942
327 Начальник кроса (вузла зв'язку
Генерального штабу, виду
Збройних Сил України,
оперативного командування)
407
328 Начальник кроса (вузла зв'язку
корпусу та нижче)
407
329 Начальник лабораторії 081, 084-086, 168, 630,
644, 675, 813, 859, 860,
862, 903, 905, 909
331 Начальник майстерні
(з ремонту озброєння
та техніки)
379, 700-704, 706-709,
713-719, 737, 742, 743,
752-754, 756-764, 768-773,
779-786, 800-806, 808,
809, 814, 815, 824, 825,
831, 832, 850, 853, 905
332 Начальник майстерні (з ремонту
озброєння та техніки)
774
334 Начальник пожежної обслуги 967
337 Начальник маяка 285
339 Начальник наземного запитувача 500-504, 507
342 Начальник відділення 402, 403, 404, 405,
418-428, 431, 450-455,
460-463, 473-477, 485,
600, 659, 806, 807, 903,
905
345 Начальник парашутної сушарні 212, 213
355 Начальник водолазного поста 379
357 Начальник звукометричного поста 146, 627
358 Начальник інформаційного поста 505, 543, 553, 554
361 Начальник поста кодувального
зв'язку
904, 909
362 Начальник метеорологічного
поста
631, 632
363 Начальник поста спостереження
та зв'язку
301
364 Начальник поста спостереження
та зв'язку
146
365 Начальник поста наведення
(крилатих ракет)
654
368 Начальник пеленгаторного поста 549-552, 554
369 Начальник радіолокаційного
поста
475
371 Начальник радіометричного поста 683
374 Начальник поста збору та
обробки інформації
543, 549-554
375 Начальник сигнального поста 302
376 Начальник поста спеціального
зв'язку
903, 909
378 Начальник передавального
радіоцентру
415, 416, 419, 424, 426,
429, 430, 467
379 Начальник передавальної частини
радіостанції (великої
потужності)
415, 416, 418, 424, 426,
429, 430
380 Начальник пожежного нагляду 966
381 Начальник приймальної машини 621
382 Начальник
приймально-пеленгувальної
установки
516
383 Начальник приймального
радіоцентру
425, 466
384 Начальник приймальної частини
радіостанції (великої
потужності)
415, 416, 418, 425, 426,
429, 430
385 Начальник привідної
радіостанції
528
388 Начальник пункту
високочастотного зв'язку
404
390 Начальник диспетчерського
пункту
211
396 Начальник обмінного пункту 485
398 Начальник передавального
радіопункту
429, 430
399 Начальник приймального
радіопункту
420, 425
402 Начальник радіомаркерного
пункту
528
403 Начальник радіопеленгувального
пункту
529, 530
404 Начальник радіотелеграфного
пункту
405, 430
405 Начальник пункту
радіотехнічного контролю
450, 451, 453-455
406 Начальник розвідувального
пункту
146
411 Начальник підсилювального
пункту
404
412 Начальник радіостанції (великої
потужності)
415, 416, 418, 421, 426,
428-430, 440, 441
413 Начальник радіостанції
(середньої потужності)
419, 422, 427, 429, 430,
440, 441
414 Начальник радіостанції (малої
потужності)
420, 423, 442-444
415 Начальник радіобюро 425, 429, 430
416 Начальник радіовисотоміра 507
417 Начальник радіодалекоміра 525
419 Начальник радіомаяка 306, 308, 531
420 Начальник радіопеленгатора 436-438, 529, 530, 554
421 Начальник радіопеленгатора
(УКХ)
436, 530, 554, 569
422 Начальник обслуги 003, 040, 059, 070, 081,
180, 402, 501, 616, 628,
630, 644, 659, 674, 707,
754, 757, 768, 861, 929,
966, 981, 982
423 Начальник світлообладнання 285
429 Начальник зміни 400, 403-405, 407, 415,
416, 418, 419, 422,
424-426, 428-430, 436-441,
450, 451, 453-455, 463,
465-467, 474-480, 485,
505, 525-527, 529, 531,
549, 552, 569, 570, 602,
612, 615-617, 620, 621,
630, 642, 644, 903
434 Начальник аварійно-рятувальної
станції
386
435 Начальник автоматичної
телефонної станції
403, 404
437 Начальник балістичної станції 633
438 Начальник водолазної станції 379
439 Начальник газозарядної станції 981
440 Начальник газовидобувної
станції
981
441 Начальник гелієво-кисневої
станції
981
442 Начальник гідроакустичної
станції
341, 344, 345
450 Начальник звукомовної станції 430
451 Начальник звукозаписуючої
станції
425, 432
453 Начальник киснево-видобувної
станції
981
454 Начальник киснево-зарядної
станції
981
455 Начальник компресорної станції 982
457 Начальник
контрольно-регулювальної
станції
332, 334
458 Начальник контрольно-технічної
станції (з контролю телефонного
та телеграфного ЗАЗ)
474-480
459 Начальник метеорологічної
станції
631
462 Начальник станції перешкод
(великої потужності)
538, 539, 549-553
463 Начальник станції перешкод
(малої потужності)
538, 540
464 Начальник станції посадки
літаків
525
465 Начальник
приймально-пеленгаторної
станції
505
468 Начальник радіолокаційної
станції
500-504, 507, 508, 513,
517-520
469 Начальник радіометричної
станції
306, 308, 517, 570
470 Начальник станції перешкод
(автоматизованої)
538-540, 549-553
471 Начальник станції перешкод
(середньої потужності)
539, 549-551
472 Начальник радіорелейної станції
(багатоканальної)
460
473 Начальник радіорелейної станції
(малоканальної)
461
474 Начальник станції радіорозвідки 436-439, 445
475 Начальник радіотехнічної
станції
506, 527, 569
476 Начальник радіотехнічної
станції (переносної)
569
480 Начальник телеграфної станції 405
481 Начальник телеметричної станції 638
482 Начальник телефонної станції 403
484 Начальник тропосферної
радіорелейної станції
462, 463
486 Начальник фільтрувальної
станції
174
489 Начальник щитової станції 303
490 Начальник електростанції
(200 кВт і більше)
659
491 Начальник електростанції (менше
200 кВт)
659
492 Начальник опріснювальної
станції
174
493 Начальник станції технічного
контролю
544
495 Начальник міжміської телефонної
станції
403
496 Начальник маніпуляторного
пункту (крім світлотехнічного
та гідроакустичного)
420, 527
497 Начальник маніпуляторного
пункту (світлотехнічного та
гідроакустичного)
344
498 Начальник обслуги - старший
механік-водій самохідної
пускової установки
038
503 Начальник друкарні 922
506 Начальник трансформаторної
підстанції
660
507 Начальник тренажера 056, 113, 116-118,
121-123, 125, 126, 139,
212, 336, 345, 549-551,
718, 719
508 Начальник вузла зв'язку 404, 405, 474, 475
509 Начальник вузла
радіоперехоплення
436-439
510 Начальник радіовузла 419, 425, 429, 430, 440,
441
511 Начальник приймального
радіовузла
425, 440, 441
512 Начальник передавального
радіовузла
430
513 Начальник пересувного вузла
зв'язку
420, 422
514 Начальник вузла виявлення та
цілевказання
554
518 Начальник навчального
тактичного поля
169, 176, 180, 183
520 Начальник фінансової частини
(роти, батареї та їм рівних)
900, 911
524 Начальник холодильної установки 959
529 Начальник експедиції (ЗАЗ) 901
532 Начальник електросилових
пристроїв
059, 659
533 Номер обслуги 003, 016, 033-037, 081,
324, 345, 630, 644
540 Вогнеметник 193
542 Оператор 525-531
543 Оператор 033-037, 039, 047, 048,
052-058, 065, 069-072,
074, 075, 139, 157, 159,
178, 179, 183, 188, 190,
193, 248, 306, 308, 324,
344, 345, 350-352, 361,
362, 436-439, 441,
444-446, 450-455, 458-465,
474-476, 479, 480,
500-508, 513-520, 525-527,
529, 530-532, 533,
538-544, 549-554, 563,
564, 569, 570, 575, 577,
582, 583, 586, 600, 602,
603, 606, 611, 612,
615-618, 620, 621,
627-633, 638-644, 651-654,
674, 761, 809, 878, 909,
922, 929, 938, 980
550 Пожежник-респіраторник 967
551 Парашутист-укладальник 212
556 Сержант-інструктор Усі ВОС
561 Друкар 922
567 Планшетист 437, 516, 569, 615-618,
621
569 Кухар 866, 869
570 Пожежник 967
575 Помічник командира
артилерійського катера
300
576 Помічник командира десантного
катера
300
577 Помічник командира
протичовнового катера
300
578 Помічник командира ракетного
катера
300
579 Помічник командира торпедного
катера
300
580 Помічник командира тральщика
(базового, рейдового,
річкового)
302
585 Помічник машиніста паровоза 949
586 Помічник машиніста тепловоза 949
587 Помічник машиніста електровоза 949
596 Помічник начальника
радіостанції (великої
потужності)
415, 416, 418, 426, 429,
430, 440, 441
598 Помічник начальника служби 966, ВОС 900
602 Помічник начальника відділу 900
610 Помічник начальника станції
посадки літаків
525
611 Помічник начальника
радіорелейної станції
(тропосферної та
багатоканальної)
460, 462
612 Помічник начальника
радіолокаційної станції
500-504, 508, 513, 520
613 Помічник начальника станції
перешкод (великої потужності,
автоматизованої)
538, 539, 549-553
621 Приладник 162
627 Кулеметник 101, 124
628 Помічник начальника відділення 900
629 Помічник начальника частини 900
638 Радіозондист 520, 533
639 Радіомінер 183
640 Радіотелеграфіст 383, 415, 416, 418-427,
429, 430, 436-442,
444-446, 450-453, 455,
465-467, 477, 481, 529
641 Радіотелефоніст 419, 420, 423, 427, 473
642 Радист 443
643 Радист-кодувальник 520, 533, 631, 632
644 Радіометрист 306, 308, 476, 502-506,
508, 517, 518, 538, 569,
653
646 Розвідник 106, 107, 146, 161, 168,
382
652 Рульовий 300
653 Рульовий-сигнальник 302
654 Розвідник (військових частин,
підрозділів спеціального
призначення)
107
657 Сержант-інструктор (навчальної
військової частини, центру)
302
662 Сапер 166, 182, 183
664 Електрозварник 971
667 Сигнальник 301, 302
672 Снайпер 100
679 Старший боцман (підводного
човна, надводного корабля
2 рангу, а також
морського судна забезпечення,
де на посаді командира цього
судна встановлено штатне
військове звання "капітан
2 рангу")
302, 303
680 Старший авіаційний механік 220-228
681 Старший автопілотник 057, 065
683 Старший акумуляторник 663
684 Старший апаратник 860, 862, 981
688 Старший баталер 900
691 Старший бортовий
механік-випробувач
220-224
692 Старший бортовий механік
(літака, вертольота)
220-224
694 Старший бортовий технік
(вертольота)
223, 224
695 Старший боцман (корабля 3 рангу
та морського судна
забезпечення, де на посаді
командира цього судна
встановлено штатне військове
звання "капітан 3 рангу")
303
696 Старший боцман (крім старшого
боцмана корабля 1, 2 і 3 рангів
та морського судна
забезпечення)
303
701 Старший візирник 626, 641
702 Старший водій 124, 702, 837, 838, 967
703 Старший водій 837
704 Старший водій 837
705 Старший водолаз 172, 379-386
706 Старший вожатий службових собак 200, 886
707 Старший повітряний радист
(крім старшого повітряного
радиста важкого літака)
220-224
708 Старший повітряний радист
(важкого літака)
220, 221
709 Старший повітряний стрілець 220-224
710 Старший повітряний
стрілець-радист (літака,
вертольота, крім старшого
повітряного стрільця-радиста
важкого літака)
220-224
712 Старший повітряний
стрілець-радист (важкого
літака, вертольота)
220, 221, 223
714 Старший обчислювач 048, 188, 629, 673, 674,
929
716 Старший газівник 981
718 Старший гідроакустик 340, 341, 343-346, 542
720 Старший гідрометеоспостерігач 631, 632
721 Старший гіроскопіст 057, 058, 334
724 Старший гранатометник 320
727 Старший далекомірник 626
729 Старший дегазатор 189
732 Старший дешифрувальник 273-275, 638-640, 676, 677
733 Старший дизеліст 369, 659
736 Старший диспетчер (з перельотів
і посадок)
211
737 Старший дозиметрист 187, 818
741 Старший дресирувальник 886
743 Старший машиніст заправної
машини
081, 084-086, 859, 860,
862
744 Старший звукометрист 627
746 Старший інструктор (крім
старшого санітарного
інструктора)
Усі ВОС
748 Старший кабельник 400-402
749 Старший кабельник-спаювальник 401-402
754 Старший кодувальник 904, 909
755 Старший кок 869
756 Старший комендор 133, 135, 140, 148, 153,
155, 156, 324
758 Старший комплектувальник 929
759 Старший машиніст компресора 982
762 Старший копрівник 941
765 Старший кранівник 040
767 Старший лаборант 081, 084-086, 174, 187,
189, 191-193, 196, 197,
261, 630, 644, 671, 675,
677, 813-816, 859, 860,
862, 960, 983
768 Старший лінійний наглядач 400-404
769 Старший лінотипіст 922
774 Старший майстер 212, 214, 586, 702-704,
706-709, 714-719, 741-743,
752-754, 756-764, 768-774,
777, 779-786, 800-809,
813-819, 824-826, 830-832,
850-853, 855, 905, 923,
929, 943
776 Старший машиніст (крім старшого
машиніста паровоза, тепловоза,
електровоза)
360-364, 938, 941, 942
778 Старший машиніст паровоза 949
779 Старший машиніст тепловоза 949
780 Старший машиніст електровоза 949
784 Старший метеоспостерігач 631
786 Старший механік (крім старшого
механіка літака, вертольота, а
також з обладнання та систем
озброєння літальних апаратів)
Усі ВОС
787 Старший механік 469, 473-481, 575
788 Старший механік (літака,
вертольота)
220-225, 228
789 Старший механік (з обладнання
та систем озброєння літальних
апаратів і керованих засобів
ураження)
007, 020, 038, 057, 074,
233-239, 244-256, 260-263,
265-269, 342, 353, 758
790 Старший механік-водій (машини
на бронетанковій базі)
028, 029, 113, 116-118,
132, 134, 175, 177-179
791 Старший механік-водій 028, 029, 038, 121-123,
125, 126, 136, 140, 157,
168, 175, 176, 179, 180,
280, 837-840, 842, 843,
967
793 Старший мінер 320, 381, 741, 742
795 Старший монтажник 040, 404, 940
797 Старший моторист 059, 361, 368-371, 373,
659, 859-861
802 Старший складальник 922
803 Старший навідник 029, 113, 116-118,
132-137, 140, 143-145,
153, 155, 156, 193, 628
805 Старший наладчик 759, 801
806 Старший номер обслуги 003, 016, 033, 037, 081,
324, 345, 630, 644
808 Старший вогнеметник 193
810 Старший оператор 033-037, 039, 047, 048,
052-058, 065, 069-072,
074,075, 139, 157, 178,
179, 183, 188, 190,
193, 306, 308, 324,
344, 345, 350-352, 361,
362, 436-439, 441,
444-446, 450-455,
465-468, 474-476, 479,
780, 500-508, 513-520,
525-527, 529, 530, 532,
533, 538-544, 549-554,
563, 564, 569, 570,
575, 577, 582, 583,
586, 600, 602, 603,
606, 610-612, 615-618,
620, 621, 627-633,
638-644, 651-654, 674,
761, 809, 909, 922,
929, 938, 980
812 Старший оператор (зі знанням
іноземної мови)
248
813 Старший оператор (приладів
наведення авіації,
радіотехнічних станцій ближньої
навігації та систем посадки
літаків)
525-527, 529, 530, 532,
533, 602
821 Старший друкар 922
825 Старший планшетист 437, 516, 569, 615-618,
621
827 Старший кухар 869
828 Старший пожежник 967
829 Старший помічник оперативного
чергового (по командному
пункту)
615
838 Старший радіозондист 520, 533
839 Старший радіомінер 183
840 Старший радіотелеграфіст 383, 415, 416, 418-427,
429, 430, 436-442,
444-446, 450-453, 455,
465-467, 473, 477, 481,
529
842 Старший радіотелефоніст 423
843 Старший радист 443
844 Старший радист-кодувальник 520, 533, 631, 632
845 Старший радіометрист 306, 308, 476, 502-506,
508, 517, 518, 538, 569,
653
847 Старший розвідник 106, 107, 146, 161, 168,
382
850 Старший рульовий 300
851 Старший рульовий-сигнальник 302
855 Старший сапер 166, 182, 183
857 Старший механік-водій
(самохідної пускової установки)
028, 029, 038
859 Старший сигнальник 301, 302
864 Старший спеціаліст СПЗ 903
868 Старший стрілець 100
869 Старший стрілець-зенітник 104
872 Старший такелажник 040
873 Старший телеграфіст 405
874 Старший телемеханік-автоматник 367, 619, 651
876 Старший телефоніст 403
877 Старший теодолітник 641
878 Старший технік (роти, батареї
та інших підрозділів у разі
заміни офіцерських посад
інженерного та технічного
складу)
Усі ВОС
879 Старший токар 373
880 Старший топогеодезист 672, 674
881 Старший торпедист 234, 237, 330-333, 336,
337, 743
884 Старший трубопровідник 861
885 Старший укладач парашутів 212
888 Старший фотограмметрист 676, 677
889 Старший фотограф 544, 675
890 Старший фоторадіотелеграфіст 438
891 Старший фототелеграфіст 454
893 Старший хімік 187, 189, 191, 192,
193-197
899 Старший електрик 033-036, 038, 039, 047,
048, 052, 055, 057-059,
147, 149, 162, 262, 304,
307-309, 322, 323, 325,
335, 336, 364, 366, 367,
369, 506, 619, 629,
659-662, 664, 666, 929
902 Старший електромонтер 586, 659, 664
907 Старшина команди (на кораблі та
судні зі штатною чисельністю
військовослужбовців строкової
військової служби понад
20 осіб)
133, 135, 155, 156, 300,
302, 304, 337, 340,
360-362, 364, 366, 368,
369, 429, 430, 438, 446,
477, 503, 651
908 Старшина (батальйону,
дивізіону, ескадрильї, роти,
батареї та рівних їм
підрозділів)
Усі ВОС
909 Старшина (підрозділу,
відповідного батальйону,
дивізіону, ескадрильї, роти,
батареї зі штатною чисельністю
військовослужбовців
строкової служби понад 20 осіб)
Усі ВОС
910 Старшина (крім старшини
батальйону, дивізіону,
ескадрильї, роти, батареї та
рівних їм підрозділів)
Усі ВОС
911 Старшина команди (на кораблі,
судні та у військових частинах
Військово-Морських Сил Збройних
Сил України)
003, 007, 008, 015, 020,
021, 028, 033-039, 047,
052-058, 065, 069-072,
074, 075, 085, 086, 133,
135, 140, 147-149,
153-156, 162, 187, 195,
196, 300-302, 304-308,
320-326, 330-334, 336,
337, 340-346, 350, 351,
360-364, 366-371, 373,
379-386, 402, 404, 405,
407, 415-417, 420, 424,
425, 429, 430, 436-446,
451, 452, 465, 473-478,
503-506, 508, 517-519,
538, 541-543, 549-552,
569, 570, 600, 603, 606,
618-621, 626, 629, 631,
632, 643, 651, 659
915 Стрілець 100
916 Стрілець-зенітник 104
925 Старшина-інструктор Усі ВОС
933 Старший пожежник-респіраторник 967
936 Такелажник 040, 998
940 Телеграфіст 403, 405
941 Телемеханік-автоматник 367, 619, 651
942 Телефоніст 403
943 Теодолітник 641
945 Технік Усі ВОС
946 Технік (з ракетної, зенітної
ракетної зброї)
003, 007, 008, 015, 016,
020, 021, 028, 029,
033-036, 038-040, 047,
048, 052-055, 057-059,
065, 069-072, 074, 075,
081, 084-086, 225-227,
234, 236, 267, 600, 602,
654, 702-704, 706-709,
726, 727, 982
947 Токар 969
948 Топогеодезист 672, 674
949 Торпедист 234, 237, 330-333, 336,
337, 743
950 Тракторист 844
951 Трубопровідник 861
952 Технік 220
956 Укладач парашутів 212
967 Фотограмметрист 676, 677
968 Фотограф 544, 675
970 Фоторадіотелеграфіст 438
971 Фототелеграфіст 454
974 Головний сержант (роти,
батареї)
Усі ВОС
975 Головний сержант (взводу,
обслуги)
Усі ВОС
976 Хімік 187, 189, 191, 192,
195-197
978 Старший спеціаліст СПЗ 903
981 Головний старшина (бригади,
полку, навчального центру,
центру комплектування Збройних
Сил України, центральних
офіцерських курсів,
територіального центру
комплектування)
Усі ВОС
982 Головний старшина (батальйону,
дивізіону)
Усі ВОС
983 Головний старшина корабля
(підводного човна, надводного
корабля 1 рангу, морського
судна, де за посадою командира
цього судна встановлено
військове звання "капітан
1 рангу")
Усі ВОС
985 Головний старшина корабля
(підводного човна, надводного
корабля 2 рангу, морського
судна, де за посадою командира
цього судна встановлено
військове звання "капітан
2 рангу")
Усі ВОС
995 Електрик 033-036, 038, 039, 047,
048, 052-055, 057-059,
147, 149, 162, 262, 304,
307-309, 322, 323, 325,
335, 336, 364, 366, 367,
369, 506, 619, 629,
659-662, 664, 666, 855,
929
997 Електромонтер 403-405, 586, 659, 664
998 Головний старшина корабля
(надводного корабля 3 рангу,
морського судна, де за посадою
командира цього судна
встановлено військове звання
"капітан 3 рангу")
Усі ВОС
999 Головний старшина корабля (крім
головного старшини підводного
човна, надводного корабля 1, 2
і 3 рангів та морського судна,
де за посадою командира корабля
встановлено військове звання
"капітан 1, 2 і 3 рангів")
Усі ВОС

................
Перейти до повного тексту