1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


Правління Національного банку України
Р І Ш Е Н Н Я
07.02.2023 № 49-рш/БТ
Про віднесення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК ФОРВАРД" до категорії неплатоспроможних
Розглянувши пояснювальну записку Департаменту банківського нагляду про віднесення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК ФОРВАРД" (далі -АТ "БАНК ФОРВАРД") до категорії неплатоспроможних, складену за результатами безвиїзного банківського нагляду за діяльністю АТ "БАНК ФОРВАРД" з урахуванням аналізу статистичної звітності, поданої АТ "БАНК ФОРВАРД" до Національного банку України (далі - Національний банк), Правління Національного банку зазначає таке.
Правління Національного банку відповідно до частини другої статті 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон про банки) та згідно з пунктом 11.2 глави 11 розділу ІІ Положення про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2012 року № 346 (зі змінами) (далі - Положення № 346), у зв'язку з встановленням факту здійснення АТ "БАНК ФОРВАРД" ризикової діяльності за ознакою недостатності доходів АТ "БАНК ФОРВАРД", що створює ризик майбутніх зменшення регулятивного капіталу АТ "БАНК ФОРВАРД" та порушення встановлених Національним банком економічних нормативів капіталу, прийняло рішення від 24 листопада 2022 року № 558-рш/БТ "Про віднесення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК ФОРВАРД" до категорії проблемних" (зі зміною).
Після віднесення АТ "БАНК ФОРВАРД" до категорії проблемних його фінансовий стан продовжує стрімко погіршуватися, що підтверджується результатами аналізу дотримання АТ "БАНК ФОРВАРД" вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку з використанням статистичної звітності, наданої АТ "БАНК ФОРВАРД" до Національного банку відповідно до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 13 листопада 2018 року № 120 (зі змінами), та Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України в умовах особливого періоду, затверджених постановою Правління Національного банку України від 18 грудня 2018 року № 140 (зі змінами).
Так, спостерігається значне погіршення стану ліквідності АТ "БАНК ФОРВАРД". Згідно з даними файла 01Х "Дані про залишки на рахунках" за період із 24 листопада 2022 року до 01 лютого 2023 року обсяг високоліквідних активів (готівкові кошти та банківські метали, кошти на кореспондентському рахунку в Національному банку, кошти в інших банках, депозитні сертифікати Національного банку) зменшився на 120 млн грн, або на 70%. Станом на 01 лютого 2023 року обсяг високоліквідних активів АТ "БАНК ФОРВАРД" становить лише 50 млн грн, або 2% від загальних активів та 3% від зобов'язань за залученими коштами від фізичних осіб (станом на 24 листопада 2022 року -відповідно 7% та 10%), у тому числі залишок коштів на кореспондентському рахунку в Національному банку має критично низьке значення та становить усього 7 млн грн (або 0,3% від загальних активів).
Водночас за зазначений період кошти фізичних осіб зменшилися на 137 млн грн, або на 8%, і станом на 01 лютого 2023 року становлять 1 507 млн грн, або 97% від зобов'язань та 85% від пасивів (АТ "БАНК ФОРВАРД" має статус ощадного банку з 16 серпня 2016 року).
За даними файла А7Х "Дані про структуру активів та зобов'язань за строками", станом на 01 лютого 2023 року АТ "БАНК ФОРВАРД" у періоді до 31 дня має повернути вкладникам - фізичним особам кошти в сумі 123 млн грн, за запланованого погашення кредитів фізичних осіб у цей період у сумі 53 млн грн. Отже, з урахуванням наявних високоліквідних активів у АТ "БАНК ФОРВАРД" недостатньо коштів для виконання зобов'язань перед вкладниками - фізичними особами в періоді до 31 дня.
Динаміка зменшення коштів фізичних осіб та малий обсяг високоліквідних активів з урахуванням потенційного надходження коштів від погашення кредитного портфеля свідчать про реальну загрозу невиконання АТ "БАНК ФОРВАРД" протягом наступного місяця своїх зобов'язань перед вкладниками в повному обсязі й у визначені строки. Разом з тим надходження у достатньому розмірі коштів до АТ "БАНК ФОРВАРД" від погашення наданих кредитів для виконання АТ "БАНК ФОРВАРД" своїх зобов'язань за залученими коштами від фізичних осіб є сумнівним, зважаючи на низьку якість кредитного портфеля.
Так, за даними файла статистичної звітності D5Х "Дані про кредити (за класифікаціями видів кредитів та контрагентів)", станом на 01 січня 2023 року обсяг непрацюючих активів АТ "БАНК ФОРВАРД" становить 721 млн грн, або 36,7% від класифікованих активів, та сформований переважно з непрацюючих кредитних операцій з фізичними особами (99%, або 716 млн грн). Частка непрацюючих кредитних операцій з фізичними особами становить 43% від кредитних операцій з фізичними особами, частка реструктуризованих кредитних операцій з фізичними особами - 82% від кредитних операцій з фізичними особами, що свідчить про низьку якість кредитного портфеля АТ "БАНК ФОРВАРД".
За даними файлів 01Х "Дані про залишки на рахунках" та С5Х "Додаткові дані для розрахунку економічних нормативів", обсяг простроченої заборгованості АТ "БАНК ФОРВАРД" за період із 24 листопада 2022 року до 01 лютого 2023 року збільшився на 93 млн грн (або на 17%) до 627 млн грн, частка простроченої заборгованості зросла з 29% до 35% від кредитного портфеля. Обсяг нарахованих та несплачених доходів збільшився на 69 млн грн (або на 25%) до 346 млн грн, або з 11% до 15% від загальних активів. Зазначене свідчить про подальше погіршення платіжної дисципліни боржників - фізичних осіб АТ "БАНК ФОРВАРД".
За даними файла D5Х "Дані про кредити (за класифікаціями видів кредитів та контрагентів)", розмір кредитного ризику за кредитними операціями з фізичними особами (які займають 85% у структурі класифікованих активів АТ "БАНК ФОРВАРД" та становлять 1 660 млн грн станом на 01 січня 2023 року) збільшився за період із 01 листопада 2022 року до 01 січня 2023 року на 222 млн грн (або на 31%) до 944 млн грн, або 57% від кредитних операцій з фізичними особами (станом на 01 листопада 2022 року - 43%).
Обсяг сформованих резервів за кредитними операціями з фізичними особами за період із 01 листопада 2022 року до 01 січня 2023 року збільшився на 166 млн грн (або на 49%) до 506 млн грн, або 31% від кредитних операцій з фізичними особами (станом на 01 листопада 2022 року - 20%).
Про суттєве погіршення якості активів АТ "БАНК ФОРВАРД" і значний ризик ліквідності свідчить також порушення та подальше зменшення значення коефіцієнта чистого стабільного фінансування я (NSFR), яке за даними файла 6НХ "Дані щодо розрахунку коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR)", станом на 01 лютого 2023 року становить 69,6% (станом на 01 листопада 2022 року - 79,4%) [за нормативного значення не менше ніж 90%, установленого в пункті 5 глави 3 розділу V Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року № 368 (зі змінами) (далі - Інструкція № 368)], та порушення починаючи зі звітної дати станом на 23 січня 2023 року коефіцієнта покриття ліквідністю я (LCR) за всіма валютами (LCRBB), значення якого за даними файла 6КХ "Дані щодо розрахунку коефіцієнта покриття ліквідністю (LCR)" становить 89,7% (станом на 01 лютого 2023 року - 58,4%) (за нормативного значення не менше ніж 100%, установленого в пункті 4 глави 2 розділу V Інструкції № 368).
Погіршення кредитного портфеля АТ "БАНК ФОРВАРД" є наслідком обраної ним у минулому бізнес-моделі, яка полягала у високоризиковому беззаставному споживчому кредитуванні фізичних осіб, що унеможливлює надходження коштів за рахунок реалізації застави.
За даними файла 02Х "Дані про обороти та залишки на рахунках", станом на 01 січня 2023 року фінансовим результатом діяльності АТ "БАНК ФОРВАРД" є збиток (поточні витрати перевищують поточні доходи) у сумі 247 млн грн (станом на 01 листопада 2022 року збиток становив 7 млн грн).
Подальше суттєве погіршення якості кредитного портфеля та високий рівень кредитного ризику негативно впливають на капітал АТ "БАНК ФОРВАРД", що підтверджується даними файлів 42Х "Дані щодо максимального ризику на одного контрагента", С5Х "Додаткові дані для розрахунку економічних нормативів", 6DX "Дані про дотримання економічних нормативів та лімітів відкритої валютної позиції", згідно з якими за період із 24 листопада 2022 року до 01 лютого 2023 року мінімальний розмір регулятивного капіталу (Н1) АТ "БАНК ФОРВАРД" суттєво зменшився, а саме: на 211 млн грн (з "-"66 млн грн до "-"277 млн грн), що не відповідає вимозі пункту 2.1 глави 2 розділу II Інструкції № 368), згідно з якою мінімальний розмір регулятивного капіталу має становити 200 млн грн.
В абзаці першому пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Інструкції № 368 визначено, що регулятивний капітал є одним з найважливіших показників діяльності банків, основним призначенням якого є покриття негативних наслідків різноманітних ризиків, які банки беруть на себе в процесі своєї діяльності, та забезпечення захисту вкладів, фінансової стійкості й стабільної діяльності банків.
Таким чином, з дати віднесення АТ "БАНК ФОРВАРД" до категорії проблемних його фінансовий стан суттєво та незворотно погіршується і є незадовільним, однак АТ "БАНК ФОРВАРД" не вживає дієвих заходів для поліпшення фінансового стану, виправлення критичної ситуації з ліквідністю, зниження кредитних ризиків.
Відповідно до статті 58 Закону про банки саме на власників істотної участі в банку покладено обов'язок вживати своєчасних заходів для запобігання настанню неплатоспроможності банку.
Незважаючи на наявні проблеми в діяльності АТ "БАНК ФОРВАРД" та реальну загрозу невиконання ним надалі своїх зобов'язань перед вкладниками, акціонер і керівництво АТ "БАНК ФОРВАРД" не вжили своєчасних дієвих заходів для запобігання настанню неплатоспроможності АТ "БАНК ФОРВАРД".
АТ "БАНК ФОРВАРД" з метою приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства, на виконання вимог частини восьмої статті 75 Закону про банки та вимог пункту 11.6 глави 11 розділу II Положення № 346 розробило та подало до Національного банку (лист від 05 грудня 2022 року № 14/2-01-989/БТ) План фінансового оздоровлення/програму капіталізації АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК ФОРВАРД" на період до 01.04.2023 року, погоджений рішенням правління АТ "БАНК ФОРВАРД" (протокол засідання від 05 грудня 2022 року № 55) (далі - План).
Відповідно до абзацу першого пункту 11.7 глави 11 розділу II Положення № 346 Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем (далі - Комітет з питань нагляду) розглянув План АТ "БАНК ФОРВАРД" щодо його реалістичності, ефективності, відповідності вимогам Національного банку та, враховуючи невідповідність Плану вимогам Положення № 346, прийняв рішення про надання АТ "БАНК ФОРВАРД" обґрунтованих зауважень до нього [рішення Комітету з питань нагляду від 12 грудня 2022 року № 20/1708-рк/БТ "Про розгляд Плану фінансового оздоровлення/програми капіталізації АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК ФОРВАРД" (далі - Рішення № 20/1708-рк/БТ)], зокрема:
1) передбачити в Плані поступове здійснення заходів із відображенням конкретних строків їх виконання (у тому числі заплановане збільшення статутного капіталу АТ "БАНК ФОРВАРД") щодо приведення АТ "БАНК ФОРВАРД" своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства у строк до 120 днів із дня віднесення АТ "БАНК ФОРВАРД" до категорії проблемних;
2) передбачити в Плані поступові дії АТ "БАНК ФОРВАРД" та конкретні строки їх виконання щодо продажу 100% акцій АТ "БАНК ФОРВАРД", з наданням обґрунтування можливості реалізації цього заходу, з огляду на накладений арешт та передачу в управління до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА), 100% акцій АТ "БАНК ФОРВАРД";
3) додати до Плану інформацію/документи, що підтверджують реалістичність запланованих заходів, зокрема гарантійні листи (листи про наміри) акціонерів/інвесторів щодо забезпечення капіталізації АТ "БАНК ФОРВАРД", а також документи для підтвердження джерел походження їх власних коштів, за рахунок яких планується збільшення статутного капіталу АТ "БАНК ФОРВАРД".
Рішення № 20/1708-рк/БТ надіслано до АТ "БАНК ФОРВАРД" з листом Національного банку від 13 грудня 2022 року № 20-0006/86285/БТ.
Згідно з абзацом третім пункту 11.7 глави 11 розділу II Положення № 346 банк зобов'язаний протягом п'яти робочих днів із дня отримання рішення Комітету з питань нагляду із зауваженнями до заходів банку щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства/плану фінансового оздоровлення подати до Національного банку доопрацьовані з урахуванням зауважень заходи банку щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства/план фінансового оздоровлення.
АТ "БАНК ФОРВАРД" подало до Національного банку (лист від 20 грудня 2022 року № 14/2-01-1067/БТ) План фінансового оздоровлення/програму капіталізації АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК ФОРВАРД" на період до 23.03.2023 року, погоджений рішенням правління АТ "БАНК ФОРВАРД" (протокол засідання від 19 грудня 2022 року № 59) та затверджений рішенням наглядової ради АТ "БАНК ФОРВАРД" (протокол засідання від 20 грудня 2022 року № 18) (далі - доопрацьований План), у якому АТ "БАНК ФОРВАРД" не врахувало всі зауваження, надані Комітетом з питань нагляду в Рішенні № 20/1708-рк/БТ.
Так, зокрема в доопрацьованому Плані не передбачено поступових заходів щодо приведення АТ "БАНК ФОРВАРД" своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства, а саме: АТ "БАНК ФОРВАРД" планує досягнення встановлених Національним банком значень нормативів капіталу в кінці строку його дії (тобто 23 березня 2023 року) за рахунок запланованого збільшення статутного капіталу на суму 495 млн грн. Згідно з додатком 1 до доопрацьованого Плану станом на 23 березня 2023 року запланований мінімальний розмір регулятивного капіталу (Н1) становитиме 250 млн грн (за передбаченого АТ "БАНК ФОРВАРД" прогнозу його зменшення з "-"16 млн грн станом на 01 листопада 2022 року до "-" 240 млн грн станом на 01 березня 2023 року), заплановані значення нормативів достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2) та достатності основного капіталу (Н3) - 15,2% (за їх прогнозного значення станом на 01 березня 2023 року - 0%).

................
Перейти до повного тексту