- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
НАКАЗ
Про затвердження Інструкції про порядок проведення службових розслідувань стосовно прокурорів
Відповідно до вимог
статей 9,
19 Закону України "Про прокуратуру" та з метою зміцнення дисципліни в органах прокуратури, регламентування питань призначення, проведення службових розслідувань та прийняття законних рішень за їх результатами НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань стосовно прокурорів, що додається.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його оприлюднення.
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою, а також покладаю на заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівників обласних та спеціалізованих на правах обласних прокуратур.
Генеральний прокурор |
І. Венедіктова |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Генерального прокурора
16 червня 2021 року № 202
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок проведення службових розслідувань стосовно прокурорів
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає підстави та порядок проведення службового розслідування стосовно прокурорів Офісу Генерального прокурора, у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також прокурорів обласних, окружних, спеціалізованих на правах обласних, окружних прокуратур (далі - прокурори), оформлення результатів та прийняття рішень, а також компетенцію структурних підрозділів, службових та посадових осіб органів прокуратури при його проведенні.
2. Дія цієї Інструкції не поширюється на службові розслідування за фактами вчинення правопорушень у сфері охорони державної таємниці, порядок проведення яких визначається законодавством.
3. Службове розслідування - комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цієї Інструкції з метою з'ясування обставин, що стали підставами для його призначення.
4. Службове розслідування проводиться незалежно від здійснення за тим самим фактом розслідування у кримінальному провадженні чи провадження у справі про адміністративне правопорушення.
У разі відкриття відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, дисциплінарного провадження до його завершення службове розслідування за тим самим фактом щодо прокурора, стосовно якого відкрите дисциплінарне провадження, не призначається. У такому випадку службове розслідування може бути призначене лише за письмовим запитом члена відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, яким у ході дисциплінарного провадження здійснюється перевірка за дисциплінарною скаргою (заявою).
5. Службове розслідування не проводиться стосовно прокурорів, з якими припинено трудові правовідносини. У такому разі службове розслідування може бути призначене з метою встановлення причетності (непричетності) до події інших прокурорів, виявлення та усунення причин і умов, що сприяли вчиненню неправомірних дій, усунення їх наслідків.
II. Приводи та підстави для призначення службового розслідування
1. Приводами для призначення службового розслідування є:
звернення (скарги, заяви) і повідомлення громадян, народних депутатів України, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від підпорядкування і форм власності, об'єднань громадян та засобів масової інформації, які містять фактичні дані, що можуть бути перевірені;
доручення посадових осіб, уповноважених на призначення службових розслідувань;
подання спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції або припис Національного агентства з питань запобігання корупції;
письмовий запит члена відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, яким у ході дисциплінарного провадження здійснюється перевірка за дисциплінарною скаргою (заявою);
рапорт прокурора, в тому числі щодо ініціювання проведення службового розслідування для спростування безпідставних звинувачень або підозр стосовно нього;
повідомлення Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора.
2. За анонімними повідомленнями та зверненнями службове розслідування не проводиться, крім випадків, коли анонімне повідомлення стосується порушення вимог
Закону України "Про запобігання корупції" та наведена в ньому інформація стосується конкретного прокурора, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.
Не проводиться службове розслідування за рапортом прокурора про спростування безпідставних звинувачень або підозр щодо нього у разі наявності дисциплінарного провадження стосовно такого прокурора за викладеними у рапорті фактами.
3. Підставами для призначення службового розслідування є наявність даних про:
втручання чи будь-який інший вплив прокурора у випадках чи порядку, не передбачених законодавством, у службову діяльність іншого прокурора, службових, посадових осіб чи суддів;
допущення витоку мовної та видової інформації на об'єктах інформаційної діяльності органів прокуратури, розголошення конфіденційної, службової інформації або інформації, яка містить таємницю, що охороняється законом (крім державної таємниці), втрату, пошкодження службових документів і матеріалів, печаток, штампів, іншого майна прокуратури, порушення пропускного режиму до службових приміщень прокуратури;
втрату або викрадення службового посвідчення прокурора, електронного ключа доступу до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
порушення, допущене посадовими особами органів прокуратури, що призвело чи могло призвести до нецільового використання бюджетних коштів та втрат;
загибель чи травмування прокурора під час виконання службових обов'язків, посягання на життя, здоров'я, житло та майно прокурора чи його близьких родичів, пов'язані зі службовою діяльністю прокурора;
неправомірне втручання в діяльність прокурора;
подію, яка сталася за участі прокурора та викликала негативний суспільний резонанс;
використання прокурором своїх службових повноважень або службового статусу та пов'язаних із цим можливостей на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб;
вчинення прокурором дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень, у тому числі корупційних, або правопорушень, пов'язаних з корупцією;
керування прокурором транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння або відмову від проходження огляду з метою виявлення стану сп'яніння;
( Абзац дванадцятий пункту 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора
№ 294 від 29.12.2022 )
вчинення прокурором інших дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.
III. Порядок призначення службового розслідування
1. Посадовими особами органів прокуратури, уповноваженими призначати службове розслідування, є Генеральний прокурор, керівники обласних, спеціалізованих на правах обласних прокуратур або особи, які виконують їх обов'язки, заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
2. Генеральним прокурором (особою, яка виконує його обов'язки) службове розслідування може призначатися стосовно всіх категорій прокурорів з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 4 цього розділу.
3. Інші вказані в пункті 1 цього розділу посадові особи мають право призначати службові розслідування лише стосовно підпорядкованих прокурорів.
4. Службові розслідування стосовно прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (крім заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та його заступників) має право призначати виключно заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а у разі його відсутності Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки).
5. Рішення про призначення службового розслідування оформлюється наказом, яким утворюється комісія з проведення службового розслідування (далі - комісія), визначаються голова та члени комісії.
У наказі зазначаються приводи і підстави для призначення службового розслідування, мета і строки його проведення, прізвище, ім'я, по батькові, посада прокурора, стосовно якого проводиться розслідування, факт, за яким воно проводиться.
6. Проєкт наказу про призначення службового розслідування та пропозиції щодо складу комісії готується структурним підрозділом, яким встановлено наявність підстав для проведення службового розслідування.
За рішенням посадової особи, уповноваженої призначати службове розслідування, підготовку проєкту наказу про його призначення може бути доручено іншому структурному підрозділу.
7. Копія наказу про призначення службового розслідування надається до Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора не пізніше наступного робочого дня після його видання.
8. Член відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, яким у ході дисциплінарного провадження здійснюється перевірка за дисциплінарною скаргою (заявою), про результати розгляду письмового запиту щодо призначення службового розслідування повідомляється в порядку та в строки, передбачені частиною сьомою
статті 46 Закону України "Про прокуратуру".
9. Залучення до проведення службового розслідування безпосередніх керівників або підлеглих прокурора, стосовно якого його призначено, а також інших осіб, що можуть бути заінтересовані у результатах відповідного розслідування, не допускається.
Про виявлення таких обставин голова комісії не пізніше наступного робочого дня зобов'язаний повідомити посадову особу, якою призначено службове розслідування, без припинення його проведення.
10. Службове розслідування проводиться у строк не більше ніж один місяць з дня його призначення.
У разі потреби за мотивованим рапортом (службовою запискою) голови комісії визначений строк може бути продовжено посадовою собою, якою призначено службове розслідування, про що видається відповідний наказ. Загальний строк проведення службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
Якщо останній день строку проведення службового розслідування припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку є наступний за ним робочий день.
Час тимчасової втрати працездатності прокурора, стосовно якого проводиться службове розслідування, його перебування на лікуванні, у відпустці, службовому відрядженні або відсутності з інших документально підтверджених причин до строку проведення службового розслідування не зараховується.
Про строк, який комісією не враховано в строк проведення службового розслідування, зазначається у висновку за результатами його проведення, копії підтверджуючих документів долучаються до його матеріалів.
У разі надходження інформації про відкриття відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, дисциплінарного провадження перебіг строку службового розслідування, розпочатого за тим самим фактом та стосовно того самого прокурора, зупиняється до завершення дисциплінарного провадження.
Про зупинення перебігу строку службового розслідування інформується член відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, яким у ході дисциплінарного провадження здійснюється перевірка за дисциплінарною скаргою (заявою) та службове розслідування може бути поновлено за його письмовим запитом.
Початком службового розслідування є дата видання наказу про його призначення, а завершенням - дата затвердження висновку службового розслідування.
11. За наявності обставин, що унеможливлюють виконання повноважень головою комісії, обов'язки голови комісії покладаються на одного із членів комісії відповідно до наказу посадової особи, якою призначено службове розслідування (особи, яка виконує її обов'язки).
IV. Компетенція окремих структурних підрозділів органів прокуратури, які залучаються до проведення службових розслідувань
1. Службові розслідування, призначені для перевірки інформації про вчинення прокурором дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; втручання чи будь-який інший вплив прокурора у випадках чи порядку, не передбачених законодавством, у службову діяльність іншого прокурора, службових, посадових осіб чи суддів, а також у ході таємної перевірки доброчесності прокурорів здійснюються з обов'язковим залученням Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора.
2. До проведення службових розслідувань, призначених керівниками обласних, спеціалізованих на правах обласних прокуратур, працівники Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора залучаються виключно за дорученням Генерального прокурора чи керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора або осіб, які виконують їх обов'язки.
3. До проведення службових розслідувань, призначених Генеральним прокурором чи заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, у випадках, не передбачених пунктом 1 цього розділу, службові особи Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора залучаються виключно за вказівкою Генерального прокурора.
4. Службові особи інших структурних підрозділів залучаються до службового розслідування з огляду на обставини, що підлягають з'ясуванню в ході його проведення, та з урахуванням їх компетенції.
V. Питання, які підлягають з'ясуванню під час проведення службового розслідування:
1. Під час проведення службового розслідування з'ясуванню підлягають:
обставини (час, місце, наслідки тощо) події, у зв'язку з якою проводиться службове розслідування;
правомірність дій (бездіяльності) прокурора, що призвели(а) до події чи безпосередньо передували(а) їй;
наявність чи відсутність порушень положень законів чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів, а також встановлення осіб, які їх допустили;
наявність чи відсутність у діянні прокурора ознак дій, що порочать звання прокурора, порушень Присяги прокурора і правил прокурорської етики, дисциплінарного проступку, їх мотиви;
обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності прокурора чи знімають безпідставні звинувачення або підозри стосовно нього;
характеристика прокурора, стосовно якого проводиться службове розслідування (ставлення до виконання службових обов'язків, поведінка до події, у зв'язку з якою проводиться службове розслідування).
причини та умови, що сприяли вчиненню порушення, роль безпосереднього керівника прокурора, стосовно якого проводиться службове розслідування, інших посадових осіб у забезпеченні належної поведінки підлеглого, стосовно якого проводиться службове розслідування;
характер і розмір завданих порушенням матеріальних збитків, а також можливість їх відшкодування;
наявність прийнятого відповідними компетентними органами рішення за фактом події.
VI. Повноваження посадових осіб, уповноважених на призначення службового розслідування, та осіб, які беруть участь у його проведенні
1. Посадові особи, зазначені в пункті 1 розділу III цієї Інструкції:
розглядають клопотання про відвід голови або членів комісії, скарги на їхні дії або бездіяльність та протягом семи робочих днів від дня отримання таких клопотань (скарг) письмово повідомляють про рішення, прийняті за результатами їх розгляду;
розглядають висновок та матеріали службового розслідування у п'ятиденний строк з дня їх надання;
затверджують висновок службового розслідування та з урахуванням зібраних за результатами його проведення матеріалів приймають рішення, яке може відрізнятися від запропонованого комісією;
................Перейти до повного тексту