- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Галузевий нормативний документ
ГАЛУЗЕВИЙ НОРМАТИВНИЙ ДОКУМЕНТ
Методика
проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття", в частині оцінки проектів невідкладної стабілізації будівельних конструкцій ГНД 306.7.02/2.022-1999
Видання офіційне
КИЇВ
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
1999
ГНД 306.7.02/2.022-1999
Передмова
1. РОЗРОБЛЕНО Державним науково-технічним центром з ядерної
та Радіаційної безпеки Міністерства охорони
навколишнього природного середовища та ядерної
безпеки України
ВНЕСЕНО УРБПРВ Державної адміністрації ядерного
регулювання України
2. ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державної адміністрації ядерного
регулювання України від 14.09.1999 N 29
3. ВВЕДЕНО ВПЕРШЕ
____________
Цей галузевий нормативний документ не може бути повністю чи частково відтворений, тиражований і розповсюджений без дозволу Державної адміністрації ядерного регулювання України
Зміст
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
2. ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ З БЕЗПЕКИ ТА КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ
2.1 Загальна оцінка проекту НСБК та прийнятих в ньому технічних рішень
2.2 Аналіз безпеки при реалізації проекту НСБК
2.3 Звіти з реалізації проекту НСБК
Додаток 1. Перелік чинних нормативно-правових актів, рекомендаційних документів міжнародних організацій та основних документів ліцензіата, які мають використовуватися експертами при виконанні експертизи (технічної оцінки) документів НСБК
Додаток 2. Документи, що містять критерії оцінки, якими мають керуватися експерти при розгляді документів НСБК
ГНД 306.7.02/2.022-1999
ГАЛУЗЕВИЙ НОРМАТИВНИЙ ДОКУМЕНТ
МЕТОДИКА
ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ (ТЕХНІЧНОЇ ОЦІНКИ) ДОКУМЕНТІВ, ЩО ПОДАЮТЬСЯ НА РОЗГЛЯД ДЕРЖАВНІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ В РАМКАХ ЛІЦЕНЗІЙНОГО ПРОЦЕСУ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПЛАНУ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ НА ОБ'ЄКТІ "УКРИТТЯ", В ЧАСТИНІ ОЦІНКИ ПРОЕКТІВ НЕВІДКЛАДНОЇ СТАБІЛІЗАЦІЇ БУДІВЕЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ
Чинний від 14.09.1999
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1 Дана Методика поширюється на діяльність з організації та виконання експертизи (технічної оцінки) документів, що відносяться до проектів невідкладної стабілізації будівельних конструкцій та подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття" (надалі - документів НСБК).
Невідкладна стабілізація будівельних конструкцій (надалі - НСБК) означає невідкладне укріплення будівельних конструкцій об'єкта "Укриття" (надалі - ОУ), стан яких не відповідає вимогам проектної документації, що розроблялась для спорудження локалізуючої оболонки ОУ, та які можуть суттєво вплинути на конструкційну цілісність цієї оболонки. Мета виконання таких робіт - зменшення ризику руйнування локалізуючої оболонки ОУ згідно з загальною концепцією стабілізації, що визначена в Плані Здійснення Заходів. Результатом цих робіт є приведення стану особливо небезпечних будівельних конструкцій (надалі - БК) у відповідність з вимогами вищезгаданої проектної документації (надалі - ПД).
1.2 Дана Методика призначена для використання Державною адміністрацією ядерного регулювання України (надалі - Адміністрація) та Державним науково-технічним центром з ядерної та радіаційної безпеки Мінекобезпеки України (надалі - ДНТЦ ЯРБ) при організації та проведенні експертизи (технічної оцінки) документів НСБК.
1.3 Дана Методика встановлює:
- перелік питань з безпеки, які експерти мають розглянути при виконанні експертизи (технічної оцінки) документів НСБК, та послідовність їх розгляду;
- критерії оцінки, якими мають керуватися експерти при розгляді кожного питання з безпеки.
1.4 Дана Методика може, за необхідності, доповнюватися узгодженими Адміністрацією Додатками, в яких для найбільш важливих питань з безпеки рекомендовані процедури аналізу документів ПЗЗ на відповідність критеріям оцінки.
1.5 При виконанні експертизи (технічної оцінки) конкретного документу НСБК експерти визначають питання з безпеки, які мають бути проаналізовані, та їх пріоритетність. При цьому експерти користуються:
- переліком питань, що наведені в даній Методиці;
- вимогами Технічного завдання на виконання експертизи (технічної оцінки) документа НСБК;
- відомостями про призначення та область застосування документа НСБК.
1.6 На початку оцінки документу НСБК експерти оцінюють наявність в складі цього документу матеріалів, в яких відображені питання з безпеки, що визначені ним згідно з п. 1.5. При відсутності в документі НСБК відомостей щодо якого-небудь з даних питань експерти, згідно з процедурою, встановленою в ГНД 306.6.02/2.020- 1999 "Порядок проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття", пропонують надати запит на додаткові матеріали. Експерти можуть запропонувати надати такий запит і на подальших етапах оцінки документу НСБК, якщо недостатність у цьому документі відомостей щодо якого-небудь з питань безпеки перешкоджає досягненню мети оцінки.
1.7 Експерти виконують оцінку відомостей, що містяться в документі НСБК та відносяться до визначених згідно з п. 1.5 питань з безпеки, керуючись критеріями оцінки, встановленим в даній Методиці, та рекомендованими процедурами. Якщо в процесі оцінки документа НСБК експерти прийшли до висновку про недоцільність використання якогось з критеріїв оцінки, вони мають право не користуватися цим критерієм, однак при умові керування принципами безпеки, на яких даний критерій грунтується. Вищезазначений висновок експерти повинні обгрунтувати при формулюванні експертних оцінок.
1.8 Перелік чинних нормативно-правових актів, рекомендаційних документів міжнародних організацій та документів Ліцензіата, які слід використовувати при виконанні експертизи (технічної оцінки) документів НСБК, наведено в Додатку 1. Експерти можуть використовувати також інші акти та документи, які наберуть чинності в період дії даної Методики.
1.9 Експерти викладають результати оцінки у вигляді Висновку Державної експертизи (технічної оцінки) з ядерної та радіаційної безпеки на документи НСБК згідно з вимогами, що встановлені в ГНД 306.6.02/2.020-1999 "Порядок проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття".
2. ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ З БЕЗПЕКИ ТА КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ
2.1 Загальна оцінка проекту НСБК та прийнятих в ньому технічних рішень
При проведенні загальної оцінки проекту НСБК та прийнятих в ньому технічних рішень експерти повинні розглянути наступні питання з безпеки:
2.1.1 Необхідність реалізації проекту НСБК
2.1.1.1 Конкретна мета проекту НСБК
Експерти повинні оцінити мету проекту НСБК, що сформульована в документі НСБК.
В якості критеріїв оцінки щодо даного питання з безпеки експерти мають керуватися нормами, положеннями та вимогами, що встановлені в пунктах та розділах документів, які зазначені в п. 1.1 Додатку 2.
При цьому експерти повинні переконатися, що ця мета відповідає послідовному досягненню загальної мети ЯРБ на ОУ, у тому числі загальній концепції стабілізації та перетворення ОУ, яка визначена в ПЗЗ.
2.1.1.2 Задачі, які мають бути вирішені за допомогою реалізації проекту НСБК
Експерти повинні оцінити задачі, які мають бути вирішені для досягнення мети проекту НСБК, а саме:
- підвищення несучої спроможності елементів локалізуючої оболонки (надалі - ЛО) щодо навантажень та впливів;
- підвищення терміну експлуатації елементів ЛО.
В якості критеріїв оцінки щодо питання з безпеки експерти мають керуватися нормами, положеннями та вимогами, що викладені в пунктах та розділах документів, які зазначені в п. 1.2 Додатку 2, а також
ГНД 306.7.02/2.032-2000 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття", в частині аналізу потенційних аварій".
При цьому експерти повинні переконатися, що вирішення будь-якої з даних задач сприяє досягненню мети проекту НСБК.
При проведенні оцінки вищенаведених задач проекту НСБК експертам належить розглянути:
а) Відповідальність елементів БК за цілісність ЛО.
Експерти повинні переконатися, що елемент ЛО, укріплення якого передбачене проектом НСБК, дійсно відповідає за цілісність ЛО та його відмова призведе до руйнування ЛО з викидом радіоактивних речовин в навколишнє природне середовище. З цієї точки зору експертам необхідно проаналізувати можливі сценарії розвитку аварій, обумовлених відмовами даного елементу та можливі наслідки цих аварій. Для експертної оцінки достатньо розглянути один сценарій аварії, яка має максимальні радіаційні наслідки.
б) Відступи стану елементів ЛО від вимог ПД.
Експерти повинні переконатися, що елемент ЛО, укріплення якого передбачене проектом НСБК, дійсно не відповідає вимогам ПД та внаслідок цього є значна імовірність його відмов при зовнішніх та внутрішніх впливах або з причин деградації.
Відступи стану елементів ЛО від вимог ПД експерти повинні оцінити наступним чином:
- за геометричними розмірами та розташуванням конструкційних елементів;
- за конструкційними матеріалами;
- за конструкцією вузлів та з'єднань;
- за виконанням проектних функцій.
При цьому експерти повинні розглядати як поточний, так і прогнозований стан елементів ЛО, виходячи з результатів натурних, модельних, розрахункових та аналітичних досліджень, спостережень, обстежень, експериментів тощо.
2.1.2 Проектні критерії НСБК
Експерти повинні оцінити наступні проектні критерії НСБК:
- загальні проектні критерії;
- будівельні проектні критерії, що є похідними по відношенню до загальних.
2.1.2.1 Загальні проектні критерії
Експерти повинні оцінити загальні проектні критерії НСБК.
При виконанні цієї оцінки експерти повинні використовувати
ГНД 306.7.02/2.031-1999 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на Об'єкті "Укриття", в частині загальних критеріїв оцінки безпеки".
2.1.2.2 Будівельні проектні критерії
Експерти повинні оцінити будівельні критерії проекту НСБК, в тому числі:
- за навантаженнями та впливами;
- за сейсмостійкістю;
- за несучою спроможністю конструкцій (залізобетонних, сталевих тощо);
- за термінами експлуатації елементів ЛО.
В якості критеріїв оцінки щодо даного питання з безпеки експерти мають керуватися нормами, положеннями та вимогами, що викладені в пунктах та розділах документів, які зазначені в п. 1.3 Додатку 2.
При цьому експерти повинні переконатися, що дані будівельні критерії відповідають:
- загальним проектним критеріям;
- вимогам ПД та діючих НД з ЯРБ, або існують достатні обгрунтування, що відхилення від цих вимог не перешкоджають досягненню мети проекту НСБК.
2.1.2.2.1 Будівельні критерії щодо навантажень та впливів
Експерти повинні оцінити будівельні критерії щодо навантажень та впливів, за наступними напрямками:
- види навантажень та впливів:
а) постійні (вага частин будівель (у т. ч. вага несучих та обмежуючих БК), вага та тиск грунтів (насипів та засипок), гірський тиск);
б) тимчасові довготермінової дії (вага тимчасових перегородок, стаціонарного обладнання, вертикальні навантаження від мостових та підвісних кранів тощо);
в) тимчасові короткочасної дії (снігові, ожеледні навантаження, вітрові впливи тощо);
г) особливі (вибухові, навантаження, що обумовлені деформаціями основи, тощо);.
- проектні будівельні критерії, які визначають:
а) коефіцієнти надійності по навантаженням;
б) коефіцієнти сполучень для навантажень;
в) інтенсивність навантажень;
г) конфігурація навантажень;
д) розрахунки варіантів навантажень.
2.1.2.2.2 Будівельні критерії щодо сейсмостійкості
Експерти повинні оцінити будівельні критерії щодо сейсмостійкості за наступними напрямками:
- рівні сейсмічності;
- сейсмотектонічні умови розміщення майданчику ОУ;
- сейсмічні характеристики грунтів;
- розрахунки на сейсмічні впливи;
- сполучення навантажень з урахуванням сейсмічних впливів.
2.1.2.2.3 Будівельні критерії щодо несучої спроможності конструкцій
Експерти повинні оцінити будівельні критерії щодо несучої спроможності конструкцій (залізобетонних, сталевих тощо) за наступними напрямками:
- обмеження по видам та характеристикам будівельних матеріалів;
- обмеження на конструкцію залізобетонних та сталевих виробів;
- обмеження на розміри;
- обмеження на конструкцію вузлів та з'єднань;
- обмеження на технологію виготовлення;
- обмеження на розрахункові граничні стани конструкцій.
2.1.2.2.4 Будівельні критерії щодо термінів експлуатації
Експерти повинні оцінити будівельні критерії щодо термінів експлуатації елементів ЛО за наступними напрямками:
- матеріали, які планується застосувати у проекті НСБК;
- умови навколишнього середовища;
- заходи по захисту конструкцій від деградаційних процесів (корозії тощо).
2.1.3 Технічні рішення проекту НСБК та їх відповідність вибраним проектним будівельним критеріям
Експерти повинні оцінити відомості про технічні рішення, що прийняті у проекті НСБК, за наступними напрямками:
- перелік та функціональне призначення технічних рішень щодо укріплення елементів ЛО;
- обгрунтування прийнятих технічних рішень щодо:
а) навантажень та впливів;
б) сейсмостійкості;
в) несучої спроможності конструкцій (залізобетонних та сталевих тощо);
г) термінів експлуатації.
В якості критеріїв оцінки щодо даного питання з безпеки експерти мають керуватися нормами, положеннями та вимогами, що викладені в пунктах та розділах документів, які зазначені в п. 1.4 Додатку 2.
При цьому експерти повинні переконатися, що дані технічні рішення проекту НСБК забезпечують досягнення прийнятих будівельних критеріїв.
2.1.4 Відповідність проекту виконання робіт з реалізації НСБК вимогам НД з виконання будівельних робіт
Експерти повинні оцінити відповідність проекту виконання робіт вимогам НД з виконання будівельних робіт, за наступними напрямками:
- технології підготовчих, транспортних та будівельно-монтажних робіт;
- технічні засоби, які будуть використані під час виконання робіт;
- технології та порядок вводу в експлуатацію та експлуатація стабілізованих елементів ЛО;
- графік виконання робіт.
При аналізі даного питання з безпеки експерти мають керуватися положеннями та вимогами, що викладені в пунктах та розділах документів, які зазначені в п. 1.5 Додатку 2.
2.1.5 Взаємозв'язки проекту НСБК з інтегрованим проектом стабілізації та екранування
Експерти повинні оцінити взаємозв'язки проекту НСБК з інтегрованим проектом стабілізації та екранування, за наступними напрямками:
- відповідність будівельних критеріїв проекту НСБК критеріям, що прийняті для інтегрованого проекту стабілізації та екранування;
- можливість включення технічних рішень проекту НСБК в інтегрований проект стабілізації та екранування при умові що дані технічні рішення будуть реалізовані на ОУ першими;
- вибір обладнання та організація будмайданчика з точки зору реалізації проекту НСБК та, в подальшому, інтегрованого проекту стабілізації та екранування.
При цьому експерти повинні переконатися, що в кожному з вищенаведених напрямків проект НСБК відповідає інтегрованому проекту стабілізації та екранування.
Розгляд цього питання з безпеки повинен проводитися у випадку, якщо під час реалізації проекту НСБК існує інтегрований проект стабілізації та екранування або його попередні матеріали.
2.1.6 Альтернативні технічні рішення проекту НСБК з точки зору радіаційного захисту персоналу при реалізації цього проекту
Експерти повинні оцінити альтернативні технічні рішення проекту НСБК за наступними напрямками:
- перелік робіт щодо реалізації кожного технічного рішення на ОУ;
- необхідна кількість персоналу на виконання кожної роботи з даного переліку та працевитрати цього персоналу;
- радіаційна обстановка в місцях виконання кожної роботи з даного переліку;
- оцінка індивідуальних та колективних доз опромінення персоналу, їх порівняння для альтернативних технічних рішень.
В якості критеріїв оцінки щодо даного питання з безпеки експерти мають керуватися нормами, положеннями та вимогами, що встановлені в пунктах та розділах документів, які зазначені в п. 1.5 Додатку 2, а також
ГНД 306.7.02/2.023-1999 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття", в частині забезпечення радіаційного захисту".
................Перейти до повного тексту