- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 78 від 17.10.2001 | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2001 р. за N 916/6107 |
Про затвердження інструкцій про заходи з профілактики та ліквідації інфекційного бронхіту курей, інфекційного ларинготрахеїту птахів, хвороби Марека у курей, Інструкції про заходи боротьби з грипом птиці
Відповідно до статті
12 Закону України
"Про ветеринарну медицину", Положення про Державний департамент ветеринарної медицини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2001 року
N 641 "Питання Державного департаменту ветеринарної медицини", та з метою забезпечення епізоотичного благополуччя у птахогосподарствах України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
- Інструкцію про заходи з профілактики та ліквідації інфекційного бронхіту курей (додається);
2. Директору Державного науково-виробничого центру ветеринарної медицини птахівництва України Демиденку В.М. подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та в 10-денний термін забезпечити його тиражування та надсилання установам ветеринарної медицини Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
3. Головним державним інспекторам ветеринарної медицини Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя довести зазначені інструкції до відома установ системи ветеринарної медицини України та забезпечити контроль за їх виконанням.
4. У зв'язку з прийняттям цього наказу вважати такими, що не застосовуються на території України, "Инструкцию о мероприятиях по предупреждению и ликвидации инфекционного бронхита кур", затверджену Головним управлінням ветеринарії Міністерства сільського господарства СРСР 19 листопада 1980 року, "Временную инструкцию о мероприятиях по борьбе с гриппом птиц", затверджену Головним управлінням ветеринарії Міністерства сільського господарства СРСР 15 серпня 1978 року, "Временную инструкцию о мероприятиях по профилактике и ликвидации заболевания птиц инфекционным ларинготрахеитом", затверджену Головним управлінням ветеринарії Держагропрому СРСР 1 квітня 1983 року; "Временную инструкцию о мероприятиях по борьбе с болезнью Марека (нейролимфоматозом) птиц", затверджену Головним управлінням ветеринарії Міністерства сільського господарства СРСР 25 січня 1974 року.
5. Контроль за виконання цього наказу покласти на Кучерявенка О.О. - заступника Головного державного інспектора ветеринарної медицини України.
Головний державний інспектор ветеринарної медицини України | П.І.Вербицький |
Затверджено
Наказ Головного державного
інспектора ветеринарної
медицини України
17.10.2001 N 78
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 жовтня 2001 р.
за N 916/6107
Інструкція про заходи з профілактики та ліквідації інфекційного бронхіту курей
1. Загальні положення
1.1. Інфекційний бронхіт курей (далі - ІБК) - висококонтагіозне захворювання курей різного віку, яке викликається коронавірусом і проявляється респіраторними, нефрозонефритними синдромами та ураженням репродуктивних органів курей, що приводить до зниження несучості (на 30-40%) та якості яєць.
До ІБК спийнятливі всі вікові групи птиці, але найбільш чутливі курчата 7-45-денного віку та доросла птиця в продуктивний період.
У курчат хвороба характеризується розладом дихання, сонливістю, зниженням апетиту, ускладненим видихом повітря, ринітом, діареєю. При гострому перебігу інфекції курчата хворіють впродовж 1-1,5 тижня.
У дорослої птиці клінічні ознаки не виражені, відмічають лише зниження несучості та кладку деформованих яєць, а також зниження виводу курчат з яєць, отриманих від хворої птиці.
При патолого-анатомічному розтині у молодняка спостерігають скупчення серозного або серозно-слизового ексудату в трахеї, на біфуркації виявляють казеозні пробки, легені дещо збільшені в об'ємі, при натисненні на них з бронхів виділяється пінистий ексудат. Нирки збільшені, сечоводи розтягнуті уратами, бугристі, відмічається зерниста дистрофія. У дорослої птиці спостерігають атрофії яйцевих фолікулів, кісти яєчників, сальпінгіти.
Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також клінічно здорова - вірусоносій. Інкубаційний період при ІБК триває від 18-72 годин до 2-6 днів.
Доросла птиця до 45 днів виділяє вірус з ротовим, носовим секретом і послідом, а перехворіла доросла птиця в період захворювання виділяє вірус до 150 днів і після захворювання залишається вірусоносієм. Вірусоносіями можуть бути індики, фазани, перепілки.
Факторами передачі збудника інфекції є повітря, корми, годівниці, поїлки, вода, підстилка, обслуговуючий персонал, транспорт, інкубаційні яйця.
На поверхні об'єктів пташника вірус зберігає патогенність при 17-23 град. C - 7 діб, 2-13 град. C - 11-21 день, у посліді, на стінах, годівницях - 90 діб, на заморожених тушках - 80 діб і більше.
2. Заходи профілактики ІБК
2.1. З метою охорони господарств (ферм, відділень) від занесення збудника інфекції керівники господарств, інших підприємств та організацій, які мають птицю, зобов'язані виконувати вимоги, передбачені Законом України
"Про ветеринарну медицину", і дотримуватися вимог діючих ветеринарно-санітарних правил та інших нормативно-правових актів.
Спеціалісти ветеринарної медицини повинні організувати в господарствах і населених пунктах, що знаходяться в зоні обслуговування, систематичний нагляд за станом птиці та мати інформацію про серологічний моніторинг щодо ІБК у молодняка та в батьківському стаді курей.
З метою запобігання занесенню збудника ІБК в птахогосподарства власники повинні виконувати такі вимоги:
2.1.1. Господарство повинно працювати в закритому режимі.
2.1.2. Комплектувати ферму, майданчик, зону птицею одного віку і тільки з господарств, благополучних щодо ІБК. Використовувати інкубаційні яйця для виводу молодняка тільки від клінічно здорової птиці.
2.1.3. Після ввезення курчат у господарство проводити карантинні заходи згідно з діючими ветеринарними вимогами.
2.1.4. Дотримуватись міжциклових профілактичних перерв між посадками птиці, проводити очищення і дезінфекцію приміщень та обладнання.
2.1.5. Проводити дезінфекцію завезених з племінних господарств інкубаційних яєць методами і деззасобами, прийнятими в країні, згідно з настановами, інструкціями щодо їх застосування.
................Перейти до повного тексту