1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ
N 78 від 17.10.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 жовтня 2001 р.
за N 919/6110
Затверджено
Наказ Головного державного
інспектора ветеринарної
медицини України
17.10.2001 N 78
( z0916-01 )
Інструкція про заходи з профілактики та ліквідації хвороби Марека у курей
1. Загальні положення
1.1. Хвороба Марека - інфекційна хвороба птиці (переважно курей), яка викликається онкогенним герпесвірусом із групи В та проявляється парезами, паралічами кінцівок, зміною кольору райдужної оболонки очей, деформацією зіниці, а також утворенням пухлин у внутрішніх органах, скелетній мускулатурі та шкірі.
Збудник хвороби має високу стійкість у навколишньому середовищі і може зберігатись в підстилці, на стінах, вікнах, обладнанні та у пилу, вентиляційній системі не менше року.
У природних умовах до хвороби сприйнятливі кури. Можуть бути чутливі до інфікування індики, цесарки, перепели і фазани. Найбільш чутливим до зараження є молодняк птиці у першу добу життя.
Джерелом інфекції є хвора птиця, а також клінічно здорова птицявірусоносій, збудник може передаватися з поверхні шкаралупи інфікованих яєць.
Тривалість інкубаційного періоду від 14-ти діб до 6-ти місяців. Вірусовиділення починається через 7-20 діб після зараження і може тривати протягом життя. Збудник хвороби поширюється у навколишнє середовище з епітелієм пір'яних фолікулів, через шлунково-кишковий тракт, а також через респіраторні органи.
Основний шлях зараження - аерогенний. Вертикальна передача вірусу не вивчена.
Хвороба Марека може проходити у вигляді епізоотичного спалаху або виявлятися спорадичними випадками.
2. Заходи профілактики хвороби
2.1. З метою охорони господарства (ферми, відділення та ін.) від занесення збудника інфекції керівники господарств різних форм власності, які мають птицю, зобов'язані виконувати вимоги, передбачені Законом України "Про ветеринарну медицину", нормативно-правові акти і ветеринарно-санітарні правила.
Спеціалісти ветеринарної медицини господарств різних форм власності повинні організовувати під контролем установ державної ветеринарної медицини в господарствах і населених пунктах, що знаходяться в зоні обслуговування, спеціальні ветеринарні заходи та систематичний нагляд за фізіологічним станом птиці.
2.1.1. Птахогосподарство повинно працювати в закритому режимі у відповідності до ветеринарно-санітарних правил.
2.1.2. Птахогосподарству потрібно комплектувати стада птицею одного віку, яйця для інкубації завозити тільки з господарств, які благополучні щодо хвороби Марека.
Благополучним уважається господарство, де хвороба Марека не реєструвалася протягом року, а після вакцинації курчат в добовому віці проти хвороби Марека протягом 6 місяців не відмічались клінічні прояви захворювання.
2.1.3. Потрібно дотримуватись міжциклових технологічно-профілактичних перерв з проведенням очищення, миття, ремонту і дезінфекції приміщень.
2.1.4. Інкубацію яєць, завезених із племінних господарств, потрібно проводити ізольовано, з обов'язковою дезінфекцією.
2.1.5. Щеплювати сприйнятливий молодняк необхідно у неблагополучних та загрозливих щодо захворювання господарствах після погодження зі службою державної ветеринарної медицини.
2.2. При підозрі на хворобу Марека лікар ветеринарної медицини вживає заходи щодо уточнення діагнозу. З цією метою направляє на дослідження в державну лабораторію ветеринарної медицини трупи або хвору птицю (5-10 голів).
2.2.1. Хворобу Марека діагностують на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак, результатів патолого-анатомічного розтину та підтверджують гістологічними, цитологічними, вірусологічними, серологічними дослідженнями. При цьому необхідно виключити лімфоїдний лейкоз, хворобу Ньюкасла, грип птиці, інфекційний енцефаломієліт, авітамінози Е, В, Д і токсикози.
3. Заходи щодо ліквідації захворювання
3.1. При встановленні діагнозу на хворобу Марека керівники господарств різних форм власності, спеціаліст ветеринарної медицини птахогосподарства або власник птиці негайно інформують про захворювання головного державного інспектора ветеринарної медицини району, міста, області.
3.2. При епізоотичному спалаху хвороби Марека (масова захворюваність птиці і тенденція до розповсюдження) у птахогосподарстві вводять обмеження, за умов якого:
а) забороняють реалізацію інкубаційних яєць і живої птиці;
б) призупиняють закладку яєць з птахогосподарств на інкубацію та приймання на вирощування молодняка птиці;
в) товарні яйця птахофабрик допускаються до реалізації після дезінфекції (не пізніше 1,5 години після знесення та перед відправленням на переробку або в торговельну мережу);

................
Перейти до повного тексту