1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
22.07.2021 № 555
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
07 вересня 2021 р.
за № 1176/36798
Про затвердження Вимог до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 - із зміамни, внесеними згідно з Ррішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1120 від 17.11.2021 )
Відповідно до пунктів 8, 13 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", частини дванадцятої статті 9 Закону України "Про депозитарну систему України", Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" та Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", Міжнародних стандартів контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Вимоги до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Вимоги), що додаються.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
2. Визнати такими, що втратили чинність:
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 лютого 2013 року № 160 "Про затвердження Вимог до аудиторського висновку, що подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при отриманні ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 11 березня 2013 року за № 386/22918 (із змінами);
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 червня 2013 року № 991 "Про затвердження Вимог до аудиторського висновку, що подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації про результати діяльності інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів) та компанії з управління активами", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05 липня 2013 року за № 1119/23651 (із змінами);
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 липня 2013 року № 1247 "Про затвердження Вимог до аудиторського висновку, що подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при проведенні Центральним депозитарієм щорічного аудиту своєї діяльності", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2013 року за № 1321/23853 (із змінами);
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08 жовтня 2013 року № 2187 "Про затвердження Вимог до аудиторського висновку, що подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у складі документів для реєстрації випуску, випуску та проспекту емісії окремих видів цінних паперів, звіту про результати розміщення акцій (крім цінних паперів інститутів спільного інвестування)", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2013 року за № 1827/24359 (із змінами).
3. Дія Вимог поширюється на звіти суб'єктів аудиторської діяльності, складені після дати набрання чинності цим рішенням.
( Рішення доповнено новим пунктом 3 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021, у зв'язку з цим пункти 3 - 5 вважати відповідно пунктами 4 – 6 )
4. Департаменту методології корпоративного управління, корпоративних фінансів, фінансових інструментів на ринках капіталу та організованих товарних ринків (Пересунько Д.) забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Шаповала Ю.
Голова Комісії Руслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 22 липня 2021 р. № 36
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних
паперів та фондового ринку
22 липня 2021 року № 555
Вимоги до інформації,
що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги визначають загальні та додаткові вимоги до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності, яка подається до Національної комісії з цінних з паперів та фондового ринку (НКЦПФР) та яка має міститися в звіті суб'єкта аудиторської діяльності, а саме: аудиторському звіті щодо річної фінансової звітності (далі - аудиторський звіт) та/або звіті щодо огляду проміжної фінансової інформації (далі - звіт щодо огляду) учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює НКЦПФР.
2. Дія цих Вимог поширюється на звіти суб'єктів аудиторської діяльності, які подаються до НКЦПФР:
заявником для отримання ліцензії на провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках;
заявником для отримання погодження наміру набуття або збільшення істотної участі у професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків;
емітентом цінних паперів або юридичною особою, яка на дату проведення аудиторської перевірки не є емітентом цінних паперів, для реєстрації випуску, реєстрації випуску та затвердження проспекту цінних паперів, затвердження проспекту цінних паперів, емітентом акцій для реєстрації звіту про результати емісії/розміщення акцій (крім цінних паперів інститутів спільного інвестування (далі - ІСІ) та при розкритті регульованої інформації;
компанією з управління активами у складі документів для внесення змін до проспекту емісії інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду (далі - ПІФ); для погодження проекту статуту корпоративного інвестиційного фонду (далі - КІФ) та реєстрації випуску акцій з метою формування початкового статутного капіталу КІФ; для реєстрації випуску акцій КІФ, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії акцій КІФ; для реєстрації змін до проспекту емісії акцій КІФ та при розкритті річної інформації про результати діяльності ІСІ;
( Абзац п'ятий пункту 2 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
адміністратором недержавних пенсійних фондів при розкритті річної інформації про результати діяльності недержавних пенсійних фондів;
професійними учасниками ринків капіталу та організованих товарних ринків.
3. Дія цих Вимог також поширюється на звіти суб'єктів аудиторської діяльності, які суб'єкти господарювання, нагляд за якими здійснює НКЦПФР, зобов'язані оприлюднювати на власній вебсторінці / власному вебсайті разом з річною фінансовою звітністю і проміжною фінансовою звітністю або річною консолідованою фінансовою звітністю і проміжною консолідованою фінансовою звітністю та розкривати шляхом, визначеним законодавством.
( Пункт 3 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
4. Звіти суб'єктів аудиторської діяльності, зазначені у пунктах 2 та 3 цього розділу, повинні бути складені відповідно до Міжнародних стандартів аудиту (далі - МСА), Міжнародних стандартів завдань з огляду (далі - МСЗО), законодавства та цих Вимог.
( Пункт 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
5. Звіт суб'єкта аудиторської діяльності щодо фінансової звітності іноземної юридичної особи (іноземної юридичної особи-власника з істотною участю у заявника) має відповідати вимогам щодо мови документів, встановленим статтею 140 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
6. Усі аркуші звіту суб'єкта аудиторської діяльності, який відповідно до вимог законодавства подається у паперовому вигляді, разом з аркушами фінансової звітності мають бути пронумеровані, прошиті та засвідчені в установленому порядку.
На зворотному боці останнього аркуша прошитих документів має міститися напис: "Прошито, пронумеровано та скріплено підписом [__] аркушів" або "Прошито, пронумеровано та скріплено підписом і печаткою [__] аркушів".
Копії документів повинні містити напис "Згідно з оригіналом" та, у разі їх конфіденційності, містити напис "Конфіденційно".
7. Звіти, зазначені в пунктах 2 та 3 цього розділу, суб'єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності, можуть надавати тільки суб'єкти аудиторської діяльності, включені, у тому числі на період проведення аудиту або огляду, до відповідного розділу Реєстру аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності, який ведеться Аудиторською палатою України відповідно до Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" (далі - Реєстр).
( Абзац перший пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
Якщо відповідний орган суб'єкта господарювання призначив суб'єкта аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності не з відповідного розділу Реєстру, то в такому випадку поданий до НКЦПФР/оприлюднений звіт суб'єкта аудиторської діяльності вважатиметься таким, що не відповідає цим Вимогам.
( Абзац другий пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
8. При проведенні аудиту річної фінансової звітності формат і зміст аудиторського звіту має відповідати вимогам, встановленим МСА та Законом України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" (далі - Закон про аудит).
При проведенні огляду проміжної фінансової інформації формат і зміст звіту щодо огляду має відповідати вимогам, встановленим МСЗО та Законом про аудит.
( Абзац другий пункту 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
9. В аудиторському звіті, крім інформації, яка повинна зазначатися згідно з МСА, має бути наведена інформація, яка підлягає включенню відповідно до частини третьої та, якщо учасник ринків капіталу та організованих товарних ринків є підприємством, що становить суспільний інтерес, частини четвертої статті 14 Закону про аудит.
( Пункт 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
10. У звіті суб'єкта аудиторської діяльності додатково до інформації, передбаченої МСА, МСЗО та Законом про аудит, повинні зазначатися наступні відомості:
1) ідентифікаційний код юридичної особи суб'єкта аудиторської діяльності;
2) вебсторінка/вебсайт суб'єкта аудиторської діяльності.
3) дата та номер договору на проведення аудиту/огляду;
4) дата початку та дата закінчення проведення аудиту/огляду.
( Пункт 10 розділ I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
II. Додаткові вимоги до інформації, що стосується звіту суб'єкта аудиторської діяльності та має обов'язково міститися у розділі звіту суб'єкта аудиторської діяльності "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів"
1. Загальні вимоги до інформації розділу "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності
1. Звіт суб'єкта аудиторської діяльності обов'язково має відповідати додатковим вимогам до інформації, що стосується звіту суб'єкта аудиторської діяльності та має обов'язково міститися у розділі звіту суб'єкта аудиторської діяльності "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" (далі - вимоги до інформації), що визначені в цьому розділі.
2. У вступному параграфі розділу "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності:
1) повинно зазначатися повне найменування (у розумінні Цивільного кодексу України) юридичної особи (щодо заявника або учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків);
2) повинна(ен) бути висловлена(ий) думка/висновок аудитора щодо повного розкриття юридичною особою (заявником або учасником ринків капіталу та організованих товарних ринків) інформації про кінцевого бенефіціарного власника (у разі наявності) та структуру власності станом на дату аудиту або огляду, відповідно до вимог, встановлених Положенням про форму та зміст структури власності, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 19 березня 2021 року № 163, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2021 року за № 768/36390;
( Підпункт 2 пункту 2 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
3) повинно бути наведено інформацію про те, чи є суб'єкт господарювання:
контролером/учасником небанківської фінансової групи;
підприємством, що становить суспільний інтерес;
4) повинно бути наведено інформацію про наявність у суб'єкта господарювання материнських/дочірніх компаній із зазначенням найменування, організаційно-правової форми, місцезнаходження (у разі наявності);
5) повинна бути висловлена думка аудитора щодо правильності розрахунку пруденційних показників, встановлених нормативно-правовим актом НКЦПФР для відповідного виду діяльності, за звітний період (перший квартал, перше півріччя, дев'ять місяців та рік) (для професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків).
( Підпункт 5 пункту 2 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
2. Вимоги до інформації щодо заявників для отримання ліцензії
1. У розділі "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності, який подається до НКЦПФР заявником у складі документів для отримання ліцензії на провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, додатково до вимог, наведених у пункті 2 глави 1 цього розділу, повинна(ен) бути висловлена(ий) думка/висновок аудитора щодо:
( Абзац перший пункту 1 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
1) відповідності вимогам до початкового капіталу, встановленим законодавством;
2) відповідності інструментів капіталу, які включаються до початкового капіталу, вимогам, затвердженим рішенням НКЦПФР від 19 січня 2021 року № 24 "Про затвердження Вимог до інструментів капіталу, які можуть включатись до початкового капіталу", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 року за № 331/35953;
3) повноти формування та сплати статутного капіталу. Відповідна інформація надається щодо заявника, який вперше отримує ліцензію, а також щодо заявника (ліцензіата) у разі, якщо після отримання попередньо виданої ліцензії відбулось збільшення статутного капіталу заявника (ліцензіата). У разі якщо статутний капітал сплачено не в повному обсязі, зазначається розмір сплаченої та несплаченої частини статутного капіталу;
4) інформації про напрями використання коштів, що внесені для формування статутного капіталу юридичної особи, яка відповідно до статуту має намір провадити професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках, з дати створення або з дати внесення змін до статуту щодо основних видів діяльності підприємства.
2. У розділі "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності, який подається до НКЦПФР заявником у складі документів для отримання ліцензії на провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів, додатково до вимог, зазначених у пункті 1 цієї глави, повинна(ен) бути висловлена(ий) думка/висновок аудитора щодо відповідності розміру статутного капіталу заявника вимогам законодавства.
( Пункт 2 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
3. Якщо відповідними Ліцензійними умовами провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках передбачено, що у складі документів для отримання ліцензії не подається інформація про початковий капітал заявника та джерела його походження, то аудитором не висловлюється думка/висновок щодо інформації, передбаченої підпунктами 1 та 2 пункту 1 цієї глави. В такому випадку у розділі "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності, який подається до НКЦПФР заявником у складі документів для отримання ліцензії на провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, повинна бути висловлена думка / висновок аудитора щодо відповідності розміру регулятивного капіталу заявника мінімальному розміру регулятивного капіталу, встановленому НКЦПФР для того виду діяльності, на провадження якого заявником отримується ліцензія.
( Главу 2 розділу II доповнено пунктом 3 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
3. Вимоги до інформації щодо заявників для отримання погодження наміру набуття або збільшення істотної участі
1. У розділі "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності, який подається до НКЦПФР заявником у складі документів для отримання погодження наміру набуття або збільшення істотної участі у професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків, додатково до вимог, наведених у пункті 2 глави 1 цього розділу, повинна(ен) бути висловлена(ий) думка/висновок аудитора щодо:
( Абзац перший пункту 1 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
1) наявності у заявника власних коштів у розмірі, достатньому для набуття або збільшення істотної участі;
2) джерел походження власних коштів заявника.
4. Вимоги до інформації щодо емітентів цінних паперів (крім цінних паперів ІСІ)
1. У розділі "Звіт щодо вимог інших законодавчих та нормативних актів" звіту суб'єкта аудиторської діяльності, який подається до НКЦПФР емітентами цінних паперів або юридичними особами, які на дату проведення аудиторської перевірки не є емітентами цінних паперів (далі - майбутні емітенти), для реєстрації випуску, реєстрації випуску та затвердження проспекту цінних паперів, затвердження проспекту цінних паперів, емітентами акцій для реєстрації звіту про результати емісії/розміщення акцій (крім цінних паперів ІСІ), додатково до вимог, наведених у пункті 2 глави 1 цього розділу, повинна(ен) бути висловлена(ий) думка/висновок аудитора щодо:
( Абзац перший пункту 1 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
1) відповідності розміру статутного капіталу установчим документам або інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
2) повноти формування та сплати статутного капіталу (наводиться в звіті суб'єкта аудиторської діяльності, який надається для реєстрації випуску або для реєстрації випуску та затвердження проспекту цінних паперів);
( Підпункт 2 пункту 1 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1025 від 28.10.2021 )
3) повноти оплати акцій, що розміщені, випуск яких зареєстровано та видано тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій (наводиться в звіті суб'єкта аудиторської діяльності, який надається для реєстрації звіту про результати емісії/розміщення акцій);

................
Перейти до повного тексту