- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 жовтня 2003 р.
за N 895/8216
( Позначку "Не для друку"
знято Постановою НБУ
N 305 від 30.06.2010 )
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Національного банку
N 143 від 29.11.2019 )
Про затвердження Положення про порядок управління Національним банком України грошово-кредитним ринком в особливий період
Відповідно до статті
7 Закону України
"Про Національний банк України" і Концепції функціонування банківської системи України в особливий період, схваленої постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 261, з метою забезпечення належної стабільності національної валюти та ліквідності банківської системи України в умовах особливого періоду Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок управління Національним банком України грошово-кредитним ринком в особливий період (далі - Положення), що додається.
2. У разі переведення банківської системи на функціонування в умовах особливого періоду Національний банк України має здійснювати управління грошово-кредитним ринком відповідно до Закону України
"Про Національний банк України", Положення та нормативно-правових актів Національного банку України щодо регулювання грошово-кредитним ринком, які діють у частині, що не суперечить цьому Положенню.
3. Доповнити главу 3 розділу I Положення про порядок проведення операцій, пов'язаних з розміщенням облігацій внутрішніх державних позик, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003
N 248 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2003 за N 551/7872, після пункту 3.2 новим пунктом такого змісту:
"3.3. У разі введення в державі особливого періоду перелік банків, які можуть бути учасниками розміщення облігацій, визначається Національним банком України з урахуванням дотримання ними вимог, наведених у пункті 3.2 глави 3 розділу I цього Положення".
У зв'язку з цим пункти 3.3 та 3.4 уважати відповідно пунктами 3.4 та 3.5.
4. Департаменту монетарної політики (Н.І.Гребеник) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Операційного та територіальних управлінь Національного банку України, Центральної розрахункової палати Національного банку України і банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду, для керівництва та використання в роботі.
5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови А.П. Яценюка.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
17.09.2003 N 405
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 жовтня 2003 р.
за N 895/8216
( Позначку "Не для друку" знято Постановою НБУ
N 305 від 30.06.2010 )
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок управління Національним банком України грошово-кредитним ринком в особливий період
Цим Положенням визначаються основні засади управління грошово-кредитним ринком в умовах особливого періоду з метою забезпечення стабільного функціонування банківської системи, безперебійного грошово-кредитного обслуговування та кредитування першочергових потреб економіки держави, її Збройних Сил, інших військових формувань.
1. Загальні положення
1.2. В умовах особливого періоду Національний банк України (далі - Національний банк) у межах своїх повноважень забезпечує ефективне управління грошово-кредитним ринком, регулювання ліквідністю банківської системи, виконання функції кредитора останньої інстанції через банки, що включені до Переліку банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду, схваленого Правлінням Національного банку (далі - Перелік банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду).
1.3. Управління грошово-кредитним ринком в особливий період здійснюється за умови збереження основних принципів і механізмів реалізації грошово-кредитної політики, які використовувалися до переведення банківської системи на функціонування в умовах особливого періоду.
1.4. Основними економічними засобами і методами грошово-кредитної політики Національного банку в особливий період залишається регулювання обсягу грошової маси через:
визначення та регулювання норм обов'язкових резервів для банків;
процентну політику;
рефінансування банків;
операції з державними цінними паперами;
інтервенції на валютному ринку;
емісію власних боргових зобов'язань та операції з ними.
Національний банк для забезпечення виконання своїх функцій має право здійснювати депозитні операції.
Зазначені механізми та інструменти можуть використовуватися Національним банком упродовж дії особливого періоду як у комплексі, так і кожен окремо залежно від їх регулювального впливу на стан грошово-кредитного ринку.
1.5. Бухгалтерський облік операцій, що здійснюються Національним банком з управління грошово-кредитним ринком в особливий період, проводиться відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, які визначають порядок ведення бухгалтерського обліку в банках в особливий період.
2. Визначення та регулювання норм обов'язкових резервів для банків в особливий період
2.1. В умовах особливого періоду з метою регулювання грошово-кредитним ринком для досягнення цілей з управління сукупною грошовою масою Національний банк використовує такий інструмент грошово-кредитної політики, як установлення для банків нормативу обов'язкового резервування.
2.2. Норматив обов'язкового резервування є єдиним для банків, що включені до Переліку банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду і здійснюють операції із залучення коштів.
2.3. Період і механізм застосування нормативу обов'язкових резервів установлюються за рішенням Правління Національного банку залежно від потреби впливу на сферу пропозиції грошей в обігу.
2.4. Розмір резервних вимог до загальної суми залучених банками коштів на час запровадження та в умовах особливого періоду зберігається на рівні, установленому відповідним рішенням Правління Національного банку.
2.5. Нормативною базою для визначення обсягів та регулювання норм обов'язкових резервів для банків в особливий період є нормативно-правові акти Національного банку з питань формування обов'язкових резервів банками України, які є чинними на час переведення банківської системи на функціонування в умовах особливого періоду, у частині, що не суперечить цьому Положенню.
2.6. Контроль за дотриманням вимог щодо обов'язкових резервів, які формуються на кореспондентському рахунку банку, здійснюють територіальні управління Національного банку за місцем обслуговування банку.
3. Проведення Національним банком процентної політики в особливий період
3.1. Національний банк забезпечує проведення процентної політики таким чином, щоб сприяти формуванню такого рівня процентних ставок, який забезпечить регулювання сукупного попиту на гроші відповідно до орієнтирів грошово-кредитної політики в умовах особливого періоду.
3.2. З цією метою в умовах особливого періоду встановлюються такі процентні ставки:
облікова ставка Національного банку;
процентна ставка рефінансування банків;
процентна ставка за розміщеними борговими зобов'язаннями Національного банку.
3.3. Національний банк, ураховуючи прогнозний та фактичний рівні інфляції, зміну рівня реального валового внутрішнього продукту, а також потребу в грошових ресурсах відповідно до стану економіки, з метою забезпечення стабільності процентних ставок на грошово-кредитному ринку в умовах особливого періоду має підтримувати облікову ставку на позитивному реальному рівні щодо рівня інфляції. Національний банк може враховувати інші фактори, що не підлягають цифровому обчисленню (соціально-економічна та суспільно-політична ситуація).
3.4. Національний банк з метою визначення більш достовірних орієнтирів на вартість кредитних коштів здійснює щомісячний розгляд і аналіз облікової ставки, забезпечує оперативне коригування облікової ставки відповідно до змін темпів інфляції та інфляційних або девальваційних очікувань.
3.5. Національний банк з метою поліпшення стану на грошово-кредитному ринку, зменшення тиску на валютний сегмент ринку регулює рівень процентних ставок на міжбанківському ринку за допомогою депозитних операцій Національного банку та операцій на відкритому ринку з державними цінними паперами, що є в портфелі Національного банку.
3.6. З метою регулювання вартості грошей на внутрішньому ринку, підвищення прогнозованості змін щодо пропозиції і попиту на грошовому ринку, забезпечення його збалансованості Національний банк може встановлювати вимоги до банків, що включені до Переліку банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду, про обов'язкове коригування процентних ставок за кредитами та депозитами залежно від зміни рівня облікової ставки.
3.7. Облікова ставка Національного банку визначається і затверджується Правлінням Національного банку та оприлюднюється через засоби масової інформації.
3.8. Залежно від потреби в підтримуванні ліквідності банківської системи Правління Національного банку встановлює процентну ставку за кредитами рефінансування для банків, що здійснюють кредитування суб'єктів господарської діяльності в особливий період, на рівні, не меншому, ніж облікова ставка Національного банку.
3.9. Національний банк здійснює регулювання рівня банківських процентних ставок шляхом зміни (коригування) процентних ставок за кредитами рефінансування, які надаються Національним банком банкам, що включені до Переліку банків України, які залучаються до роботи в умовах особливого періоду.
4. Рефінансування банків в особливий період
4.1. Національний банк здійснює рефінансування банків з метою управління грошово-кредитним ринком в особливий період, вирівнювання потреб банківської системи в ліквідності, виконання функції кредитора останньої інстанції.
................Перейти до повного тексту