- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 419 від 20.08.99 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 вересня 1999 р. за N 614/3907 |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Національного банку
N 625 від 10.12.2004 )
Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей комерційних банків України та схвалення відповідних рекомендацій
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами
Національного банку
N 113 від 20.03.2001
N 495 від 04.12.2001
N 4 від 08.01.2002 )
З метою забезпечення бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей у комерційних банках України Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей комерційних банків України (додається) та схвалити відповідні рекомендації.
2. Зареєструвати цю постанову в установленому порядку в Міністерстві юстиції України.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент бухгалтерського обліку (П. М. Сенищ).
4. Постанова набуває чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
20.08.99 N 419
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 вересня 1999 р.
за N 614/3907
Інструкція з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей комерційних банків України
1. Загальні положення
1.1. Інструкція з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей складена відповідно до Закону України
"Про банки і банківську діяльність", Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банківських установах України, затвердженого постановою Правління Національного банку України 30.12.98
N 566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.02.99 за N 56/3349, інших нормативно-правових актів та міжнародного стандарту бухгалтерського обліку N 2 "Запаси" і Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99
N 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.99 за N 751/4044".
( Абзац перший пункту 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
Інструкція містить основні положення з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей.
1.2. Інструкція з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей розроблена на основі головних принципів міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, зокрема оцінки, дати операції і прийнятності вхідного балансу, і застосовується для обліку наявності та руху запасів товарно-матеріальних цінностей, що належать банку.
1.3. Запаси визнаються активом, якщо є імовірність того, що банк отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, а їх вартість може бути достовірно визначена.
( Пункт 1.3 розділу 1 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
1.4. До складу запасів товарно-матеріальних цінностей включаються матеріальні активи, що призначені для забезпечення безперервної роботи банку чи для надання послуг, а також отримані в заставу. Запаси товарно-матеріальних цінностей відображаються в бухгалтерському балансі як активи та складаються з господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів, що використовуються не більше ніж один рік.
( Пункт 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
1.5. До складу запасів господарських матеріалів належать товарно-матеріальні цінності, які потрібні для діяльності банку, а також для ремонту приміщень та інших основних засобів.
1.6. Малоцінними та швидкозношуваними вважаються предмети, строк служби яких менший, ніж один рік.
( Пункт 1.6 розділу 1 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
1.7. Господарські матеріали і малоцінні та швидкозношувані предмети в бухгалтерському обліку оприбутковуються за фактичними цінами придбання - первісною вартістю, включаючи витрати на доставку, податки, збори та інші обов'язкові платежі (окрім тих, що згодом відшкодовуються банку), за рахунками N 3400 "Господарські матеріали на складі" та N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
1.8. Передавання товарно-матеріальних цінностей зі складу в експлуатацію чи їх реалізація банками здійснюється за вартістю, що визначається за одним із таких методів:
ідентифікованої вартості відповідної одиниці запасів;
середньозваженої вартості;
вартості перших за часом надходження запасів - "перше надходження - перший видаток" (ФІФО);
вартості останніх за часом надходження запасів - "останнє надходження - перший видаток" (ЛІФО).
Для всіх одиниць запасів бухгалтерського обліку, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується лише один із наведених методів. Вибраний метод визначення вартості запасів товарно-матеріальних цінностей обумовлюється обліковою політикою банку.
Вартість товарно-матеріальних цінностей, переданих в експлуатацію та використаних для підтримання об'єкта основних засобів у робочому стані, відображається за рахунками витрат, а використаних для поліпшення об'єкта основних засобів, - за рахунками капітальних інвестицій.
( Пункт 1.8 розділу 1 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
1.9. Основним завданням бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей є правильне і своєчасне документування і відображення операцій за рухом запасів товарно-матеріальних цінностей; контроль за залишками, надходженням і витратами запасів; контроль за зберіганням запасів.
( Пункт 1.9 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
2. Визначення окремих термінів
У цій Інструкції використовуються нижченаведені терміни.
Аванс - сума коштів, що сплачується (перераховується) відповідно до умов укладеного договору в рахунок майбутніх платежів за матеріальні цінності або сума коштів, що видається у підзвіт працівнику банку на господарські витрати.
Інвентаризація - періодична перевірка наявності товарно-матеріальних цінностей банку, стану їх зберігання, правильності ведення складського господарства і реальності даних обліку.
Номенклатура цінностей - перелік цінностей, згрупованих за характерною для них ознакою і відповідним чином зашифрованих із зазначенням одиниці виміру.
Оприбуткування на склад - відображення у складському обліку кількості отриманих на склад товарно-матеріальних цінностей.
Оприбуткування на баланс - відображення в бухгалтерському обліку вартості товарно-матеріальних цінностей на підставі документів, що надійшли зі складу до бухгалтерії, про отримання товарно-матеріальних цінностей на склад.
Одиниця товарно-матеріальних цінностей - одна товарно-матеріальна цінність або група однорідних товарно-матеріальних цінностей.
Первісна вартість - фактична сума коштів, сплачена за певну одиницю запасів товарно-матеріальних цінностей під час її придбання, включаючи витрати на доставку, податки, збори та інші обов'язкові платежі, окрім тих, що згодом повертаються банку.
Ринкова вартість - сума, яку можна отримати від продажу активу на активному ринку.
Складський запас - запас товарно-матеріальних цінностей, призначений для забезпечення безперебійного процесу діяльності банку.
Складський облік - це постійний сортовий, кількісний облік, який здійснюється на складі за допомогою карток складського обліку матеріалів.
Чиста реалізаційна вартість - сума грошей, яку можна отримати за товарно-матеріальну цінність під час її продажу, за вирахуванням витрат на підготовку до реалізації та на реалізацію.
( Розділ 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 4 від 08.01.2002 )
3. Методи визначення вартості запасів товарно-матеріальних цінностей
3.1. Запаси товарно-матеріальних цінностей відображаються в бухгалтерському обліку за їх первісною вартістю. Первісна вартість запасів товарно-матеріальних цінностей у бухгалтерському обліку не змінюється.
Для визначення вартості одиниці запасів товарно-матеріальних цінностей (однорідних, придбаних за різними цінами, виданих зі складу в експлуатацію або для реалізації та оцінки їх кінцевих запасів) застосовуються методи, що зазначені в пункті 1.8 цієї Інструкції.
( Пункт 3.1 розділу 3 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
3.2. Метод "перше надходження - перший видаток" (ФІФО) передбачає, що цінності, які надійшли на склад першими, першими і передаються в експлуатацію.
Обчислення вартості запасів товарно-матеріальних цінностей методом ФІФО наведено у прикладі N 3 додатку 1.
3.3. Метод середньозваженої вартості передбачає, що при кожному надходженні товарно-матеріальних цінностей на склад, середньозважена вартість кожної одиниці товару на складі має бути перерахована. В подальшому передавання запасів зі складу в експлуатацію проводиться за цією вартістю, доки на склад не надійдуть нові товарно-матеріальні цінності і не відбудеться новий перерахунок середньої вартості цінностей. Вартість кожної одиниці запасів визначається як середня величина вартості цінностей на початок облікового періоду та вартості подібних цінностей, придбаних протягом цього облікового періоду. Середньозважена вартість одиниці запасів товарно-матеріальних цінностей дорівнює сумі вартостей наявних та отриманих запасів, розділеній на кількість одиниць запасу цінностей. Сальдо рахунків запасів товарно-матеріальних цінностей на кінець звітного періоду базується на середній вартості придбаних запасів.
Обчислення вартості запасів товарно-матеріальних цінностей методом середньозваженої вартості наведено у прикладі N 4 додатку 1.
3.4. Метод "останнє надходження - перший видаток" (ЛІФО) передбачає, що ті одиниці цінностей, які надійшли на склад останніми, видаються зі складу в експлуатацію першими. На відповідні рахунки витрат відноситься в першу чергу вартість одиниць цінностей, що надійшли на склад останніми.
Обчислення вартості запасів товарно-матеріальних цінностей методом ЛІФО наведено у прикладі N 5 додатку 1.
3.5. Метод ідентифікованої вартості передбачає ведення записів за кожною окремою одиницею запасу, що придбана і відповідно передана в експлуатацію або реалізована. Запаси, що не взаємозамінюються, оцінюються за ідентифікованою вартістю.
( Розділ 3 доповнено пунктом 3.5 згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
4. Рахунки, за якими здійснюється облік запасів товарно-матеріальних цінностей
Бухгалтерський облік операцій за запасами товарно-матеріальних цінностей здійснюється за такими рахунками:
3400 А "Господарські матеріали на складі";
3402 А "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
3409 А "Майно, що перейшло у власність банку як заставодержателя";
3410 А "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
3510 А "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів";
3551 А "Аванси працівникам банку на господарські витрати";
3552 А "Нестачі та інші нарахування на працівників банку";
3580 А "Сумнівна дебіторська заборгованість";
3590 КА "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю";
3610 П "Кредиторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів";
3651 П "Заборгованість працівникам банку на господарські витрати";
3902 А "Розрахунки за коштами, що надані установам банку";
3903 П "Розрахунки за коштами, що отримані від установ банку";
4430 А "Капітальні інвестиції за незавершеним будівництвом і за невведеними в експлуатацію основними засобами";
4530 А "Капітальні інвестиції за основними засобами, що прийняті в оперативний лізинг (оренду)";
6499 П "Інші небанківські операційні доходи";
7400 А "Основна і додаткова заробітна плата";
7420 А "Витрати на утримання власних основних засобів та нематеріальних активів";
7421 А "Витрати на утримання основних засобів, що отримані в лізинг (оренду)";
7430 А "Витрати на комунальні послуги";
7431 А "Господарські витрати";
7432 А "Витрати на охорону";
7433 А "Інші експлуатаційні витрати";
7442 А "Поштово-телефонні витрати";
7453 А "Витрати на спецодяг та інші засоби захисту працівників";
7454 А "Представницькі витрати";
7455 А "Витрати на маркетинг та рекламу";
7493 А "Витрати на неопераційні підрозділи банку";
7499 А "Інші небанківські операційні витрати";
9500 П "Застава, за якої предмет застави залишається у заставодавця";
9501 П "Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю";
9502 П "Застава, за якої предмет застави передається третім особам";
9510 А "Надана застава";
9600 А "Не сплачені банками доходи";
9601 А "Не сплачені клієнтами доходи";
9610 А "Борги банків, які списані у збиток".
( Розідл 4 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 4 від 08.01.2002 )
5. Придбання запасів товарно-матеріальних цінностей
5.1. Придбані товарно-матеріальні цінності, що надходять на склад у запас, в бухгалтерському обліку оприбутковуються за первісною вартістю за рахунками N 3400 "Господарські матеріали на складі" та N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
Якщо банк не має складу, то придбані товарно-матеріальні цінності передаються в експлуатацію або під звіт для зберігання (за окремим рішенням банку). При цьому здійснюються такі проводки:
передавання під звіт для зберігання (за окремим рішенням банку) за умови попередньої оплати:
Дебет рахунку
3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
Кредит рахунку
3510 "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів";
передавання в експлуатацію товарно-матеріальних цінностей:
Дебет рахунку
Рахунки витрат;
Кредит рахунків
3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці" (при передаванні товарно-матеріальних цінностей під звіт);
або
3510 "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів" (без відображення за рахунками 3400, 3402 та 3410).
( Абзац другий пункту 5.1 розділу 5 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
5.2. Придбання товарно-матеріальних цінностей за національну валюту відображається проводками:
- передоплата:
Дебет рахунків
N 3510 "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів";
N 3551 "Аванси працівникам банку на господарські витрати";
Кредит рахунку
Кореспондентський рахунок, рахунок готівкових коштів;
- отримання товарно-матеріальних цінностей:
Дебет рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
Кредит рахунків
N 3510 "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів";
N 3551 "Аванси працівникам банку на господарські витрати".
У разі отримання підзвітною особою готівки на господарські витрати зазначена особа в установлені строки має подати до бухгалтерії авансовий звіт про використання коштів для придбання товарно-матеріальних цінностей на склад.
Придбання запасу господарських матеріалів за національну валюту наведено в прикладі N 1 додатка 1 та в додатку 2.
5.3. Придбання товарно-матеріальних цінностей за іноземну валюту відображається такими проводками:
передоплата:
Дебет рахунку
3800 "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів" (сума у валюті);
Кредит рахунку
Кореспондентський рахунок, рахунок готівкових коштів (сума у валюті);
Дебет рахунку
3510 "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів" (заборгованість обліковується за офіційним валютним курсом на дату перерахування);
Кредит рахунку
3801 "Еквівалент позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів";
закриття дебіторської заборгованості за отриманими товарно-матеріальними цінностями:
Дебет рахунків
3400 "Господарські матеріали на складі";
3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
Кредит рахунку
3510 "Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів".
( Пункт 5.3 розділу 5 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
6. Вибуття запасів товарно-матеріальних цінностей
6.1. Запаси товарно-матеріальних цінностей можуть вибувати з балансу внаслідок передавання їх в експлуатацію, списання за непридатністю для подальшого їх використання, недостачі, безоплатної передачі установам банку та іншим банкам і організаціям, реалізації тощо.
( Абзац другий пункту 6.1 розділу 6 виключено на підставі Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
6.2. При видачі зі складу в експлуатацію господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів їх вартість списується на витрати. З метою забезпечення збереження окремих зазначених предметів в експлуатації на розсуд банку може здійснюватись за рахунками восьмого класу "Управлінський облік" Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України їх кількісний оперативний облік за рухом матеріалів. У бухгалтерському обліку на підставі першого примірника вимоги про видачу матеріалів зі складу в експлуатацію здійснюється списання матеріалів із балансових рахунків N 3400 "Господарські матеріали на складі" та N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі" за визначеною для них вартістю.
Видача товарно-матеріальних цінностей зі складу в експлуатацію відображається проводками:
Дебет рахунків
N 7409 "Інші витрати на утримання персоналу";
N 7420 "Витрати на утримання власних основних засобів та нематеріальних активів";
N 7430 "Витрати на комунальні послуги";
N 7431 "Господарські витрати";
N 7432 "Витрати на охорону";
N 7433 "Інші експлуатаційні витрати";
N 7442 "Поштово-телефонні витрати";
N 7453 "Витрати на спецодяг та інші засоби захисту працівників";
N 7454 "Представницькі витрати";
N 7455 "Витрати на маркетинг та рекламу";
N 7493 "Витрати на неопераційні підрозділи банку";
N 7499 "Інші небанківські операційні витрати";
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
Видача зі складу в експлуатацію запасів господарських матеріалів наведена у прикладі N 6 додатка 1 та в додатку 2.
( Пункт 6.2 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 4 від 08.01.2002 )
6.3. Використання товарно-матеріальних цінностей для поліпшення та створення основних засобів відображається такими проводками:
видача зі складу товарно-матеріальних цінностей:
Дебет рахунку
3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
Кредит рахунку
3400 "Господарські матеріали на складі";
відображення вартості використаних товарно-матеріальних цінностей за рахунком обліку капітальних інвестицій:
Дебет рахунків
4430 "Капітальні інвестиції за незавершеним будівництвом і за невведеними в експлуатацію основними засобами";
4530 "Капітальні інвестиції за основними засобами, що прийняті в оперативний лізинг (оренду);
Кредит рахунку
3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
віднесення суми поліпшення об'єкта основних засобів на збільшення його вартості:
Дебет рахунку
4400 "Основні засоби";
Кредит рахунку
4430 "Капітальні інвестиції за незавершеним будівництвом і за невведеними в експлуатацію основними засобами";
віднесення суми поліпшення основних засобів, отриманих в оперативний лізинг (оренду), на створення інших необоротних матеріальних активів:
Дебет рахунку
4500 "Інші необоротні матеріальні активи", аналітичний рахунок "Інші необоротні матеріальні активи";
Кредит рахунку
4530 "Капітальні інвестиції за основними засобами, що прийняті в оперативний лізинг (оренду)".
( Пункт 6.3 розділу 6 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
6.4. Видача господарських матеріалів зі складу у підзвіт підзвітній особі в бухгалтерському обліку відображається проводкою:
Дебет рахунку
N 3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
Кредит рахунку
N 3400 "Господарські матеріали на складі".
6.5. Господарські матеріали, видані у підзвіт і використані на господарські потреби, списуються на підставі актів на списання господарських матеріалів із підзвіту спеціально створеною комісією.
Списання з підзвітної особи господарських матеріалів, виданих у підзвіт, відображається проводкою:
- при поверненні підзвітною особою отриманих господарських матеріалів на склад:
Дебет рахунку
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
Кредит рахунку
N 3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
- при використанні підзвітною особою отриманих господарських матеріалів за призначенням:
Дебет рахунку
N Рахунки витрат залежно від використання цінностей за призначенням;
Кредит рахунку
N 3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці".
6.6. Пошкоджені, застарілі та зіпсовані товарно-матеріальні цінності підлягають списанню з балансу.
Акти на списання вартості матеріальних цінностей (із зазначенням причин) складаються постійно діючою комісією. Якщо списання товарно-матеріальних цінностей здійснюється внаслідок втрати первісної якості, комісія має отримати письмові пояснення відповідальних посадових осіб про причини неналежного зберігання або використання зазначених цінностей.
При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунку
N 7499 "Інші небанківські операційні витрати";
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
Документи на списання вартості товарно-матеріальних цінностей із пропозиціями комісії щодо відшкодування винними особами втрат, завданих внаслідок неналежного зберігання або використання цінностей, затверджуються керівником банку чи його заступником.
Вартість повністю втрачених (зіпсовані або ті, яких не вистачає) товарно-матеріальних цінностей списується на витрати звітного періоду. Суми нестач і втрат від псування цінностей до часу встановлення осіб, які мають відшкодувати нестачі або втрати, відображаються за позабалансовими рахунками. При цьому здійснюються такі проводки:
Дебет рахунку
7499 "Інші небанківські операційні витрати";
Кредит рахунків
3400 "Господарські матеріали на складі";
3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці";
3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
одночасно:
Дебет рахунку
9610 "Борги банків, які списані у збиток";
Кредит рахунку
991 "Контррахунки для рахунків розділів 96-98".
Після встановлення осіб, які мають відшкодувати збитки, належна до відшкодування сума зараховується до дебіторської заборгованості та доходу звітного періоду. При цьому здійснюється така проводка:
Дебет рахунку
3552 "Нестачі та інші нарахування на працівників банку";
Кредит рахунку
6499 "Інші небанківські операційні доходи";
одночасно:
Дебет рахунку
991 "Контррахунки для рахунків розділів 96-98";
Кредит рахунку
9610 "Борги банків, які списані у збиток".
У разі відшкодування вартості товарно-матеріальних цінностей здійснюється така проводка:
Дебет рахунку
Кореспондентський рахунок, рахунок готівкових коштів;
Кредит рахунку
3552 "Нестачі та інші нарахування на працівників банку".
Якщо невідшкодована частина збитків визнана сумнівною (немає впевненості щодо її погашення боржником), то вона відображається за балансовим рахунком 3580 "Сумнівна дебіторська заборгованість". При цьому здійснюється така проводка:
Дебет рахунку
3580 "Сумнівна дебіторська заборгованість";
Кредит рахунку
3552 "Нестачі та інші нарахування на працівників банку".
Відповідно до Положення про порядок формування і використання резервів для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості комерційних банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 31.03.99
N 157 (зі змінами і доповненнями), на суму сумнівної заборгованості формується резерв. При цьому здійснюється така проводка:
Дебет рахунку
7705 "Відрахування в резерв під можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю та іншими активами банку";
Кредит рахунку
3590 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю".
У разі визнання дебіторської заборгованості безнадійною (немає впевненості стосовно її повернення боржником або щодо неї минув строк позовної давності) здійснюється така проводка:
Дебет рахунку
3590 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю";
Кредит рахунку
3580 "Сумнівна дебіторська заборгованість".
Списана безнадійна заборгованість ураховується за позабалансовим рахунком 9610 "Борги банків, які списані у збиток". При цьому здійснюється така проводка:
Дебет рахунку
9610 "Борги банків, які списані у збиток";
Кредит рахунку
991 "Контррахунки для рахунків розділів 96-98".
Списання з балансу зіпсованих запасів господарських матеріалів наведено у прикладі N 7 додатка 1 та в додатку 2.
( Пункт 6.6 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
6.7. У разі реалізації запасів товарно-матеріальних цінностей дохід та вартість реалізованих цінностей визначається методами "перше надходження - перший видаток" (ФІФО), середньозваженої вартості та "останнє надходження - перший видаток" (ЛІФО).
Дохід від реалізації - різниця між фактичною вартістю, отриманою від реалізації, та вартістю купівлі, обчислена одним із вищезазначених методів.
Обчислення доходу від реалізації запасів товарно-матеріальних цінностей методами ФІФО, середньозваженої вартості та ЛІФО наведено у прикладі N 8 додатку 1.
6.8. При реалізації запасів товарно-матеріальних цінностей визначена для них сума вартості визнається видатком, а різниця між ціною реалізації і визначеною вартістю відображається за доходами чи витратами.
При цьому здійснюються проводки:
- у разі перевищення визначеної вартості товарно-матеріальних цінностей над виручкою від реалізації:
Дебет рахунків
Кореспондентський рахунок, рахунок готівкових коштів;
N 7499 "Інші небанківські операційні витрати";
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
- у разі перевищення виручки від реалізації понад визначену вартість товарно-матеріальних цінностей:
Дебет рахунку
Кореспондентський рахунок, рахунок готівкових коштів;
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
N 6499 "Інші небанківські операційні доходи".
Реалізація запасів господарських матеріалів за ціною, що перевищує первісну вартість, наведена у прикладі N 9 додатка 1 та в додатку 2.
Реалізація запасів господарських матеріалів за ціною, що нижча первісної вартості, наведена у прикладі N 10 додатка 1 та в додатку 2.
7. Безоплатне передавання запасів товарно-матеріальних цінностей
7.1. Безоплатне передавання запасів товарно-матеріальних цінностей здійснюється аналогічно їх реалізації (крім передавання між установами одного банку).
7.2. При безоплатному передаванні запасів товарно-матеріальних цінностей іншому банку чи іншій організації здійснюється проводка:
Дебет рахунку
N 7499 "Інші небанківські операційні витрати";
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
Безоплатне передавання запасів господарських матеріалів іншому банку наведено у прикладі N 11 додатка 1 та в додатку 2.
7.3. При безоплатному отриманні в запас товарно-матеріальних цінностей від іншого банку чи іншої організації здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
Кредит рахунку
N 6499 "Інші небанківські операційні доходи".
Безоплатне отримання в запас господарських матеріалів від іншого банку наведено у прикладі N 12 додатка 1 та в додатку 2.
7.4. Безоплатне передавання (оприбуткування) запасів товарно-матеріальних цінностей між установами одного банку відображається за активним рахунком N 3902 "Розрахунки за коштами, наданими установам банку, які розташовані в Україні" та за пасивним рахунком N 3903 "Розрахунки за коштами, отриманими від установ банку, які розташовані в Україні".
Передавання товарно-матеріальних цінностей відображається проводкою:
Дебет рахунку
N 3902 "Розрахунки за коштами, що надані установам банку";
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей відображається проводкою:
Дебет рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
Кредит рахунку
N 3903 "Розрахунки за коштами, що отримані від установ банку".
Безоплатне передавання (оприбуткування) запасів товарно-матеріальних цінностей між установами одного банку може здійснюватись згідно із самостійно розробленою програмою внутрішньосистемних розрахунків.
Комерційний банк зобов'язаний забезпечити чіткий та своєчасний контроль за внутрішньосистемними розрахунками.
Безоплатне передавання та отримання господарських матеріалів між установами одного банку наведені у прикладі N 13 додатка 1 та в додатку 2.
( Пункт 7.4 розділу 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
8. Облік операцій застави запасів товарно-матеріальних цінностей
8.1. Предметом застави можуть бути власні запаси товарно-матеріальних цінностей, які здатні реально забезпечити виконання зобов'язань відповідно до законодавчих актів України.
Відповідно до умов, зазначених у договорі про заставу, заставлені цінності можуть зберігатися в заставодавця, заставодержателя або третьої особи.
( Абзац другий пункту 8.1 розділу 8 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
Незалежно від того, де зберігаються заставлені цінності, до строку виконання зобов'язання вони обліковуються на балансі заставодавця.
( Абзац третій пункту 8.1 розділу 8 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
8.2. Облік заставлених запасів товарно-матеріальних цінностей, переданих у заставу, ведеться заставодавцем на окремих аналітичних рахунках балансових рахунків N 3400 "Господарські матеріали на складі" та N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі".
Одночасно сума застави, що визначена договором, відображається за дебетом позабалансового рахунку N 9510 "Надана застава" та кредитом рахунку N 990 "Контррахунки для рахунків розділів 90 - 95". При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі", аналітичний рахунок "Господарські матеріали на складі, передані в заставу";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі", аналітичний рахунок "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі, передані в заставу";
Кредит рахунків
N 3400 Господарські матеріали на складі", аналітичний рахунок "Власні господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі", аналітичний рахунок "Власні малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
одночасно:
Дебет рахунку
N 9510 "Надана застава";
Кредит рахунку
N 990 "Контррахунки для рахунків розділів 90 - 95".
Після погашення заборгованості запаси товарно-матеріальних цінностей списуються заставодавцем із аналітичних рахунків "Господарські матеріали на складі, передані в заставу" та "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі, передані в заставу" і обліковуються за аналітичними рахунками "Власні господарські матеріали на складі" та "Власні малоцінні та швидкозношувані предмети на складі". Одночасно списується вартість активів з позабалансового рахунку N 9510 "Надана застава". При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі", аналітичний рахунок "Власні господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі", аналітичний рахунок "Власні малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
Кредит рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі", аналітичний рахунок "Господарські матеріали на складі, передані в заставу";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі", аналітичний рахунок "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі, передані в заставу";
одночасно:
Дебет рахунку
N 990 "Контррахунки для рахунків розділів 90 - 95";
Кредит рахунку
N 9510 "Надана застава".
( Пункт 8.2 розділу 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
8.3. Якщо банк-заставодержатель приймає від заставодавця майно на відповідальне зберігання, то облік його здійснюється за позабалансовим рахунком N 9501 "Застава, за якої предмет застави передається банку". При цьому здійснюється проводка:
Дебет рахунку
N 990 "Контррахунки для рахунків розділів 90 - 95";
Кредит рахунку
N 9501 "Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю".
Облік заставленого майна, що не передається на відповідальне зберігання банку, здійснюється за позабалансовим рахунком N 9500 "Застава, за якої предмет застави залишається у заставника" та відображається проводкою:
Дебет рахунку
N 990 "Контррахунки для рахунків розділів 90 - 95";
Кредит рахунку
N 9500 "Застава, за якої предмет застави залишається у заставодавця".
Облік заставленого майна, що передається за згодою банку-заставодержателя на відповідальне зберігання третім особам, здійснюється на позабалансовому рахунку 9502 "Застава, за якої предмет застави передається третім особам" на суму, що визначена в договорі про заставу та підтверджена актами приймання-передавання від заставодавця третій особі.
( Пункт 8.3 розділу 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
8.4. Порядок реалізації заставленого майна регламентується чинним законодавством України.
Заставодержатель набуває права звернення стягнення на предмет застави, якщо в час настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано (якщо інше не передбачено законом або договором).
Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за рішенням суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо інше не передбачено законом або договором про заставу.
( Абзац третій пункту 8.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
N 495 від 04.12.2001 )
Реалізовується заставлене майно на аукціонах (публічних торгах), якщо інше не передбачено договором.
Якщо аукціон (публічні торги) оголошено таким, що не відбувся, то заставодержатель за згодою заставодавця має право залишити заставлене майно за собою за початковою його оцінкою. Якщо заставодавець такої згоди не дав, то заставлене майно реалізовується в установленому порядку (якщо інше не передбачено договором).
( Пункт 8.4 розділу 8 в редакції Постанови Національного банку
N 113 від 20.03.2001 )
8.5. Якщо заставлене майно переходить у власність заставодержателя за ринковою ціною, здійснюється проводка:
Дебет рахунків
N 3400 "Господарські матеріали на складі";
N 3410 "Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі";
Кредит рахунків
N позичковий рахунок;
N процентні доходи;
одночасно:
Дебет рахунків
N 9500 "Застава, за якої предмет застави залишається у заставника";
N 9501 "Застава, за якої предмет застави передається банку";
Кредит рахунку
N 990 "Контррахунки для рахунків розділів 90 - 95".
................Перейти до повного тексту