1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
07.02.2012 № 235
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 лютого 2012 р.
за № 328/20641
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 92 від 03.02.2022 )
Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 № 1779 від 23.12.2014 № 278 від 10.03.2016 № 691 від 14.09.2017 )
Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, глави ІІІ Кодексу законів про працю України, статей 15, 21, 27 Закону України "Про іпотечні облігації", статей 4, 8, 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законів України "Про банки та банківську діяльність", "Про акціонерні товариства", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про господарські товариства", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та інших нормативно-правових актів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям (додаються).
2. Директору департаменту регулювання діяльності торговців цінними паперами та фондових бірж О. Науменку забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
опублікування цього рішення відповідно до законодавства.
3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії О.Тарасенка.

Голова Комісії

Д. Тевелєв
ПОГОДЖЕНО:

Голова Анимонопольного
комітету України

Заступник Міністра економічного
розвитку і торгівлі України

Перший заступник Голови Державної
комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України



В.П. Цушко


В.П. Павленко



А. Литвин
Протокол засідання Комісії
від 07.02.2012 р. № 5
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
комісії з цінних паперів
та фондового ринку
07.02.2012 № 235
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 лютого 2012 р.
за № 328/20641
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям
І. Загальні положення
( Пункт 1 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 )
1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов'язкові для виконання при провадженні професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям (далі - діяльність з управління іпотечним покриттям).
( Пункт 3 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 )
2. Вимоги, установлені цими Ліцензійними умовами, повинні виконуватись посадовими особами ліцензіата та ліцензіатами протягом усього строку діяльності з управління іпотечним покриттям.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 ) ( Пункт 3 розділу I виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 691 від 14.09.2017 )
ІІ. Умови провадження діяльності з управління іпотечним покриттям
1. Ліцензіат (крім банку) для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям повинен мати у власності або в користуванні нежитлове приміщення, яке повністю відокремлене від приміщень інших юридичних осіб, за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Для провадження діяльності відокремленим підрозділом ліцензіата або спеціалізованим структурним підрозділом ліцензіата, який є невід’ємною частиною його внутрішньої організаційної структури та має інше місцезнаходження, ліцензіат повинен мати у власності або в користуванні нежитлове приміщення за місцезнаходженням такого підрозділу, яке повинно відповідати встановленим для цього приміщення вимогам.
Банк для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям повинен мати окреме приміщення, яке повністю відокремлене від інших приміщень банку та забезпечує дотримання банком вимог, установлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) для цього приміщення.
Виконання функцій щодо ведення реєстру іпотечного покриття та забезпечення ведення реєстру власників структурованих іпотечних облігацій повинно здійснюватись в операційному залі.
Приміщення, у якому ліцензіат провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, повинно мати ступінь захисту, який дає змогу зберігати конфіденційність інформації щодо всіх випусків іпотечних облігацій та їх іпотечного покриття, яку отримує управитель при виконанні своїх функцій.
Операційний зал, у якому встановлена комп’ютерна техніка та міститься архів, де повинні зберігатися дані системи реєстрів іпотечного покриття структурованих іпотечних облігацій та власників структурованих іпотечних облігацій як у паперовій формі, так і у вигляді записів в електронних базах даних, повинен бути надійно захищений від несанкціонованого доступу сторонніх осіб, обладнаний охоронною та протипожежною сигналізацією. Доступ до комп’ютерного обладнання, де міститься інформація реєстру та архіву, дозволяється тільки уповноваженим працівникам, визначеним відповідним наказом, згідно із затвердженими посадовими інструкціями таких працівників та відповідно до внутрішнього порядку ведення системи цих реєстрів.
Виконавчий орган ліцензіата (крім банку) повинен знаходитись у нежитловому приміщенні за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Документи, що стосуються провадження діяльності з управління іпотечним покриттям, повинні зберігатися у цьому приміщенні ліцензіата.
За місцезнаходженням (тимчасовим місцезнаходженням) ліцензіата (його відокремленого підрозділу) (крім банку) повинна бути вивіска із зазначенням найменування та місця його розташування (поверх та номери кімнат за наявності).
( Пункт 1 розділу II в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
2. Ліцензіат, який відповідно до законодавства має право поєднувати діяльність з управління іпотечним покриттям з іншими видами діяльності на ринку фінансових послуг (у тому числі на ринку цінних паперів), повинен організувати цю діяльність у складі окремого структурного підрозділу, який діє на підставі відповідного положення про цей підрозділ та виконує функції виключно з управління іпотечним покриттям.
3. Ліцензіат (крім банку) може провадити діяльність з управління іпотечним покриттям за умови його включення до відповідного державного реєстру фінансових установ.
4. Керівник та сертифіковані фахівці ліцензіата, його відокремлених або спеціалізованих структурних підрозділів при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, установленим при отриманні ліцензії, у тому числі бути сертифікованими в установленому Комісією порядку.
( Абзац перший пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
Керівник ліцензіата (крім банку), який проваджує діяльність з управління іпотечним покриттям, повинен мати стаж роботи на керівних посадах у фінансовій установі не менше трьох років.
( Абзац другий пункту 4 розділу II в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 )
Керівник ліцензіата, його відокремлених або спеціалізованих структурних підрозділів при здійсненні діяльності з управління іпотечним покриттям не може одночасно займати посади в інших професійних учасниках фондового ринку.
( Абзац третій пункту 4 розділу II в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013; із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
Крім того, у разі призначення на посаду нового керівника ліцензіат (крім банку) повинен перевірити його бездоганну ділову репутацію згідно з вимогами законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
( Абзац четвертий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
Особа, яка займає посаду головного бухгалтера, або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата (крім банку), при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям повинна відповідати Професійним вимогам до головних бухгалтерів професійних учасників ринку цінних паперів, затвердженим рішенням Комісії від 25 квітня 2013 року № 769, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 травня 2013 року за № 793/23325.
( Абзац п'ятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
Ліцензіат у разі звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, або закінчення/розірвання договору з юридичною особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, повинен протягом трьох місяців відновити особу, на яку будуть покладені зазначені обов’язки.
( Пункт 4 розділу II доповнено абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 )
Ділова репутація ліцензіата, а також особи (осіб), яка (які) здійснює(ють) повноваження одноосібного виконавчого органу (або осіб, що призначені головою та членами колегіального органу), керівника служби внутрішнього аудиту (контролю) та головного бухгалтера ліцензіата (крім банку) повинна відповідати вимогам, установленим нормативно-правовим актом, який регулює порядок та умови видачі ліцензії.
( Пункт 4 розділу II доповнено абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
5. Сертифіковані фахівці ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів), які відповідно до посадових обов’язків безпосередньо здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку, не можуть одночасно займати посади в інших підрозділах ліцензіата, які здійснюють інші види професійної діяльності, ніж управління іпотечним покриттям, та в інших професійних учасниках фондового ринку.
Сертифіковані фахівці ліцензіата (у тому числі керівні посадові особи), його відокремлених підрозділів та/або спеціалізованих структурних підрозділів при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, установленим при отриманні ліцензії.
Ці вимоги не поширюються на керівників ліцензіата - банку за наявності заступника керівника банку або членів виконавчого органу, які згідно з розподілом обов’язків відповідно до внутрішніх документів банку відповідають за здійснення банком діяльності з управління іпотечним покриттям.
( Пункт 5 розділу II в редакції Рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013, № 278 від 10.03.2016 )
6. У разі виникнення у ліцензіата (у тому числі у відокремлених або спеціалізованих структурних підрозділах) при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям факту зменшення кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб), установленої при отриманні ліцензії або створенні відокремленого або спеціалізованого структурного підрозділу, але не менше ніж до одного фахівця, а в разі здійснення управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій не менше ніж до двох йому необхідно протягом трьох місяців відновити встановлену кількість та повідомити про це Комісію в установленому порядку.
У разі звільнення керівника ліцензіата (крім банку) уповноважений орган ліцензіата зобов’язаний призначити особу, яка виконує його обов’язки, на строк не більше ніж два місяці. Така особа повинна мати сертифікат за будь-яким видом діяльності, що провадить ліцензіат, та може не мати трирічного стажу роботи на фондовому ринку.
На час відсутності керівника уповноважений орган ліцензіата повинен забезпечити наявність особи, яка виконує його обов’язки. Така особа призначається з числа сертифікованих фахівців ліцензіата (крім банку) за будь-яким видом діяльності, що провадить ліцензіат.
( Пункт 6 розділу II в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
7. Ліцензіат зобов’язаний мати технічне забезпечення (не менше трьох комп’ютерів з пристроєм для безперебійного електроживлення), засоби зв’язку (електронна пошта, телефон, факс) та програмно-технічний комплекс, який забезпечить виконання вимог, установлених Комісією для цієї діяльності, зокрема забезпечить подання до Комісії адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів із застосуванням електронного цифрового підпису.
Ліцензіат зобов’язаний не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднити річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність, засвідчені заявником (крім банку та товариств, у яких звітний період (рік) з дати створення не настав), разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці або веб-сайті (у повному обсязі) з опублікуванням (якщо це передбачено законом) у періодичному або неперіодичному виданні.
Аудиторський висновок, який оприлюднюється ліцензіатом, має відповідати Вимогам до аудиторського висновку, що подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при отриманні ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, затвердженим рішенням Комісії від 12 лютого 2013 року № 160, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 березня 2013 року за № 386/22918 (із змінами).
Для проведення аудиту ліцензіат залучає аудиторську фірму, що включена до реєстру аудиторських фірм, які можуть проводити аудиторські перевірки професійних учасників ринку цінних паперів, що ведеться Комісією.
Зазначена інформація повинна бути оприлюднена у вигляді PDF-файлів у вільному доступі у цілодобовому режимі на власній веб-сторінці або веб-сайті за кожний звітний період та перебувати на такій веб-сторінці або веб-сайті протягом п’яти років з дати її оприлюднення.
Протягом п’яти робочих днів після оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським висновком ліцензіат письмово у довільній формі повідомляє про це Комісію із зазначенням веб-сторінки або веб-сайту, періодичного або неперіодичного видання (за наявності такої публікації), де була оприлюднена зазначена інформація.
( Пункт 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013; в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
8. Ліцензіат для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям повинен:
розробити положення про провадження діяльності з управління іпотечним покриттям, яке відповідає вимогам, встановленим законодавством для цього виду діяльності;
розробити положення про відокремлений підрозділ ліцензіата та/або спеціалізований структурний підрозділ, що має інше місцезнаходження ніж ліцензіат, для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям (у разі їх створення);
розробити положення про службу внутрішнього аудиту (контролю) (крім банку);
( Абзац четвертий пункту 8 розділу II в редакції Рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013, № 278 від 10.03.2016 )
розробити положення про систему управління ризиками професійної діяльності з управління іпотечним покриттям (крім банку).
( Пункт 8 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
9. Положення про провадження діяльності з управління іпотечним покриттям має містити, зокрема:
порядок укладання договорів;
порядок роботи з клієнтами;
порядок провадження діяльності з управління іпотечним покриттям, на яку управитель має відповідну ліцензію;
порядок ведення обліку та подання звітності щодо операцій з іпотечним покриттям;
порядок ведення обліку та подання звітності щодо коштів клієнтів (для структурованих іпотечних облігацій);
вимоги, спрямовані на врегулювання та запобігання конфлікту інтересів при провадженні професійної діяльності на фондовому ринку;
порядок і строки розгляду звернень клієнтів та професійних учасників фондового ринку;
процедуру запобігання несанкціонованому доступу до службової інформації і її неправомірному використанню, у тому числі при суміщенні різних видів професійної діяльності;
вимоги, спрямовані на запобігання маніпулюванню цінами на фондовому ринку, що установлені управителем іпотечним покриттям.
( Розділ II доповнено новим пунктом 9 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
10. Положення про відокремлений підрозділ ліцензіата та/або спеціалізований структурний підрозділ, які провадять діяльність з управління іпотечним покриттям, має містити, зокрема:
вид діяльності з урахуванням видів облігацій, управління іпотечним покриттям за якими здійснює ліцензіат, повноваження цього підрозділу, порядок взаємодії з ліцензіатом;
вимоги до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб);
вимоги до наявності комп'ютерної техніки та відповідного програмного забезпечення, вимоги до приміщення;
умови ліквідації цього підрозділу.
11. Положення про систему управління ризиками професійної діяльності має містити:
основні принципи управління ризиками професійної діяльності з управління іпотечним покриттям;
методи виявлення, обліку та опису ризиків окремо за кожним видом ризику;
методи оцінювання ризиків та процедури внутрішнього контролю (моніторингу) рівня ризиків;
заходи щодо мінімізації ризиків та ліквідації негативних наслідків виявлених ризиків, у тому числі порядок та джерела фінансування заходів з компенсації отриманих збитків;
порядок моніторингу дотримання пруденційних нормативів і заходи у разі їх відхилення від встановлених показників (у разі встановлення таких нормативів);
функції підрозділу з управління ризиками та/або працівника, відповідального за управління ризиками, та порядок його взаємодії з іншими органами ліцензіата;
контроль за ефективністю управління ризиками.
( Розділ II доповнено новим пунктом 11 згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 278 від 10.03.2016 )
12. Банк при організації діяльності з управління іпотечним покриттям повинен затвердити внутрішнє положення про структурний підрозділ банку (його відокремлених підрозділів) для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям у порядку, визначеному внутрішніми документами банку.
Таке положення повинно містити загальні вимоги щодо:
мети та предмета діяльності структурного підрозділу, який провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, з урахуванням установлених обмежень;
наявності мінімальної кількості керівних посадових осіб та фахівців підрозділу, які сертифіковані в установленому Комісією порядку, окремого приміщення, технічного та технологічного забезпечення підрозділу;
обмежень на обмін інформацією з іншими підрозділами банку, які не здійснюють або здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку, у разі суміщення окремих видів цієї діяльності;
системи обмеження доступу працівників банку, які безпосередньо не здійснюють діяльність з управління іпотечним покриттям, до окремих приміщень структурного підрозділу банку, системи захисту від несанкціонованого доступу до інформації структурного підрозділу;
заборони суміщення роботи сертифікованих фахівців (у тому числі керівника) структурного підрозділу банку (його відокремленого підрозділу), який провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, з роботою в інших підрозділах банку, які провадять інші види діяльності, у тому числі професійної діяльності на фондовому ринку.
( Пункт розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 820 від 14.05.2013 )

................
Перейти до повного тексту