1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 348 від 30.12.96
м.Київ

Зареєстровано в юридичному
департаменті Нацбанку
9 січня 1997 р.
за N 412
Додаток N 1
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 30 грудня 1996 р. N 348
( v0348500-96 )
( Документ втратив чинність на підставі Постанови Національного банку N 135 від 29.03.2001 )
Зміни до Інструкції N 7 "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 02.08.96 р. N 204 ( v0204500-96 ) (із змінами, внесеними постановою Правління Національного банку України від 06.12.96 р. N 316)
Підпункт "д" пункту 8 доповнити абзацом такого змісту:
"При зазначенні суми цифрами розділовим знаком є кома, а цифрами проставляється як сума у цілих гривнях, так і сума копійок. Наприклад: 123,45. При зазначенні суми літерами назва грошової одиниці вказується у скороченій формі, а сума копійок - цифрами. Наприклад: двадцять одна грн. 78 коп."
В абзаці 2 пункту 23 після слів "- для завершення розрахунків за актами звірки взаємної заборгованості підприємств" включити такі слова:
"- для перерахування підприємствами сум, які належать фізичним особам (заробітна плата, пенсії, грошові доходи колгоспників тощо) на їх рахунки, відкриті в установах банків;
- в інших випадках за згодою сторін."
В абзаці 3 цього пункту слова "відвантажену продукцію", "відвантаженої продукції", "відвантаження продукції" замінити відповідно на слова "відвантажену, продану продукцію", "відвантаженої, проданої продукції", "відвантаження, продаж продукції".
Пункт 24 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі, якщо договір на придбання канцелярських товарів або інших малоцінних і швидкозношуваних предметів укладений в усній формі, то в платіжному дорученні посилання на дату і номер договору не потрібне".
У пункті 40 другий абзац викласти у такій редакції:
"Платіжні вимоги-доручення приймаються банками до виконання протягом десяти календарних днів з дня виписки. День заповнення вимоги-доручення не враховується".
У пунктах 48 (підпункт "г"), 58 (абзац третій підпункт "б"), 145 (абзац перший) слова "державною податковою інспекцією" та "державними податковими інспекціями" замінити відповідно словами "державною податковою адміністрацією" та "державними податковими адміністраціями".
Пункт 141 Інструкції N 7 "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України" (в редакції, затвердженій постановою Правління Національного банку України від 06.12.96 р. N 316 викласти у такій редакції:
"141. Безспірне стягнення та безакцептне списання коштів здійснюється у випадках, передбачених законами України:
- статтею 53 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статтею 116 Арбітражного процесуального кодексу та статтями 348, 349 Цивільного процесуального кодексу України на підставі виконавчих документів.
До розрахункового документа додається оригінал виконавчого документа або належним чином оформлений дублікат;
- статтею 8 Арбітражного процесуального кодексу України за результатами розгляду претензій з доарбітражного врегулювання господарських спорів - у разі, якщо боржник визнав претензію.
При цьому до розрахункового документа має додаватися відповідь підприємства-боржника (оригінал), а у разі, якщо в ній не зазначена сума визнаної претензії, то додається також копія претензії;
- статтею 183 Кодексу торговельного мореплавства України щодо штрафу за контрсталійний час суден, який стягується після подання відправнику або одержувачу вантажу розрахунку сталійного часу і суми штрафу.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" має бути вказано: "Штраф за контрсталійний час суден", номер і дата договору на морське перевезення вантажу та посилання на вказану статтю Кодексу торговельного мореплавства України;
- статтею 55 вищезазначеного Кодексу, якою передбачено, що у разі, якщо судновласник не може організувати репатріацію членів екіпажу та оплатити витрати, пов'язані з нею, ці обов'язки виконують органи, уповноважені Кабінетом Міністрів України, з подальшим стягненням ними з судновласника понесених затрат.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" має бути вказано: "Затрати, понесені при репатріації членів екіпажу", назва судна і кількість членів екіпажу, а також посилання на вказану статтю цього Кодексу;
- статтею 25 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності", відповідно до якої підприємці, на яких Антимонопольним комітетом України або його територіальним відділенням накладено штраф, сплачують його у 30-денний термін з дня одержання рішення про накладення штрафу. У разі відмови підприємства від сплати штрафу, Антимонопольний комітет України стягує його суму у безспірному порядку.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" має бути вказано: "Штраф за порушення антимонопольного законодавства", номер і дата документа, на підставі якого здійснюється стягнення, а також посилання на статтю 25 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка від суми штрафу. У розрахунковому документі суми основного боргу і пені вказуються окремо;
- статтею 25 Закону України "Про Єдиний митний тариф", згідно з якою мито, не сплачене у строки, на які було надано відстрочку та розстрочку сплати, а так само не сплачене у результаті інших дій, що спричинили його недобір, стягується за розпорядженням митних органів України.
Своєчасне несплачене мито стягується за весь час заборгованості бюджету з нарахуванням пені у розмірі 0,2 відсотка від суми недоїмки за кожний день прострочення, включаючи день сплати.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" має бути вказано: "Своєчасно не сплачене мито", номер і дата митної декларації, а також посилання на відповідну статтю цього Закону. Суми основного боргу і пені в розрахунковому документі вказуються окремо;
- статтею 48 Закону України "Про банки і банківську діяльність", якою передбачено, що за розпорядженням установ Національного банку України з комерційних банків стягується штраф у розмірі неправомірно одержаного доходу та вилучаються з обігу фіктивні кошти шляхом стягнення їх з кореспондентських рахунків банків.
Порядок нарахування штрафів регулюється Положенням про застосування Національним банком України санкцій за порушення банківського законодавства, затвердженим постановою Правління Національного банку України;
- статтею 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування", згідно з якою у разі несплати штрафу у 15-денний термін з дня його накладення він стягується відповідною державною податковою адміністрацією.
Підставою для накладення на підприємство штрафу є рішення інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, яке оформлюється постановою.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" має бути вказано: "Штраф за правопорушення у сфері містобудування", а також посилання на статтю 3 цього Закону та номер і дату прийняття постанови інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю;
- статтею 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", якою встановлено, що продавець марок протягом двох робочих днів після настання строку платежу за векселем, виданим імпортером в оплату акцизного збору з імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, стягує з векселедавця непогашені вексельні суми з нарахуванням пені за кожний день прострочення, включаючи день сплати.
Для стягнення непогашених вексельних сум до банку векселедавця подається вексель та інкасове доручення (розпорядження) про стягнення непогашених сум.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" має бути вказано: "Погашення заборгованості за акцизний збір, оформлений простим векселем (номер і дата векселя)", а також посилання на статтю 7 вищевказаного Закону України.
Після списання банком цих сум вексель повертається для погашення до продавця марок. Погашення векселів здійснюється у разі повної сплати векселедавцем суми акцизного збору;
- статтею 7 Закону України "Про транспорт", відповідно до якої розрахунки із споживачами послуг транспорту загального користування проводяться на основі чинних тарифів, визначених кодексами (статутами) окремих видів транспорту та іншими актами законодавства України.
Порядок встановлення тарифів на транспортні послуги згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.94 р. N 733 "Про ціноутворення в умовах реформування економіки" входить до компетенції Міністерства транспорту та Міністерства економіки України, Уряду Автономної Республіки Крим, облвиконкомів, Севастопольського міськвиконкому і Київської міської державної адміністрації та територіально-виробничих об'єднань автомобільного транспорту.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" транспортне підприємство має робити посилання на статтю 7 Закону України "Про транспорт", кодекси (статути) окремих видів транспорту та чинні тарифи (номер, дата і ким вони затверджені);
- статтею 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", згідно з якою уся сума необгрунтовано отриманої підприємством виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад народних депутатів стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано отриманої суми виручки.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" зазначається: "Стягнення суми необгрунтовано отриманої виручки" або "Штраф за порушення державної дисципліни цін", а також має бути посилання на статтю вищевказаного Закону України та дату й номер документа, яким встановлене порушення підприємством державної дисципліни цін;
- пунктом 6 статті 11 Закону України "Про систему оподаткування", згідно з яким суми податків та інших обов'язкових платежів, не внесені у встановлений термін, а також суми штрафів та інших фінансових санкцій стягуються з підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та наслідків фінансово-господарської діяльності - за весь час ухилення від сплати податків та інших обов'язкових платежів.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" вказується вид платежу, що стягується, а також має бути посилання на документ (дату і номер), який складений за результатами перевірки, та пункт 6 статті 11 вищевказаного Закону України;
- статтею 30 Закону України "Про прибутковий податок з громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства", відповідно до якої своєчасно не утримані, утримані не повністю або не перераховані до бюджету суми податку, які підлягають стягненню у джерела виплати, стягуються податковим органом з підприємств, установ та організацій, що виплачують доходи громадянам.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" вказується: "Сума прибуткового податку з громадян, своєчасно не утримана (утримана не повністю або не перерахована до бюджету), а також має бути посилання на документ (дату і номер), який складений за результатами перевірки, та статтю 30 вищевказаного Закону України;
- статтею 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", якою передбачене стягнення з підприємств недоїмки по податку, а також суми штрафів.
Стягнення цих коштів здійснюється фінансовими органами та державною податковою адміністрацією на підставі документів, складених за результатами перевірок.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" вказується: "Сума прихованого (заниженого) податку" або "Штраф за приховування (заниження) податку", а також має бути посилання на документ (дату і номер), який складений за результатами перевірки, та статтю 6 вищевказаного Закону України;
- пунктом 1 статті 26 Закону України "Про оподаткування доходів підприємств і організацій", яким передбачено, що суми податків, не внесені у встановлені строки, а також суми прихованих (занижених) доходів або сума податку за інший прихований об'єкт оподаткування і штраф за приховування (заниження) доходу, приховування об'єкта оподаткування стягуються за розпорядженням податкових органів за весь час ухилення від сплати податків.
Згідно з пунктом 2 цієї статті суми податків з доходів іноземних юридичних осіб, зазначені у пунктах 8 і 10 статті 4 цього Закону, не перераховані до бюджету підприємствами, установами та організаціями, які виплачують доходи, стягуються з коштів, що залишились у розпорядженні цих підприємств, установ та організацій після розрахунків з бюджетом, незалежно від того, за який період виплачено доход іноземному одержувачу.
У розрахунковому документі в рядку "Призначення платежу" вказується: "Сума не внесених у встановлені строки податків" або "Сума прихованих (занижених) доходів (об'єктів оподаткування)" або "Штраф за приховування (заниження) доходу (об'єкта оподаткування)", а також має бути посилання на документ (дату і номер), який складений за результатами перевірки, та пункт 1 статті 26 вищевказаного Закону України;
- статтею 23 Закону України "Про бюджетну систему України", відповідно до якої платежі, утримані з суб'єктів підприємницької діяльності, перераховуються до бюджету в першочерговому і безспірному порядку;
- статтею 26 Закону України "Про об'єднання громадян", відповідно до якої у разі порушень фінансової дисципліни незаконні надходження вилучаються і зараховуються у державний бюджет.

................
Перейти до повного тексту