- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Методологічних положень з організації державних статистичних спостережень зі статистики рослинництва
Відповідно до пунктів 4, 9
Положення про Державну службу статистики України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2014 року № 481, та з метою забезпечення доступності, гласності й відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держстату Методологічні положення з організації державних статистичних спостережень зі статистики рослинництва (далі – Методологічні положення), що додаються.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.) здійснювати методологічне та організаційне керівництво щодо впровадження та застосування на практиці Методологічних положень, затверджених цим наказом.
3. Департаменту поширення інформації та комунікацій (Вишневська О.А.) забезпечити оприлюднення Методологічних положень, затверджених цим наказом, на офіційному веб-сайті Держстату.
4. Начальникам Головного управління регіональної статистики, головних управлінь статистики в областях, м. Києві використовувати Методологічні положення, затверджені цим наказом, під час збирання, оброблення та поширення статистичної інформації з питань статистики рослинництва.
6. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
статистики України
28.12.2015 № 370
СХВАЛЕНО
Комісія з питань удосконалення
методології та звітної
документації
Державної служби
статистики України
(протокол
від 15 вересня 2015 року № 9)
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державних статистичних спостережень зі статистики рослинництва
Передмова
Метою розроблення Методологічних положень з організації державних статистичних спостережень зі статистики рослинництва (далі – Методологічні положення) є визначення системи показників, інструментарію, порядку та методів проведення державних статистичних спостережень щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду й унесення добрив та проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільськогосподарських культур, принципів формування сукупностей одиниць, які займаються виробництвом продукції рослинництва, поширення результатів державних статистичних спостережень.
Методологічні положення призначені для використання працівниками територіальних органів Держстату, а також можуть бути корисні для фахівців міністерств, інших органів державної влади, наукових організацій та установ, що проводять дослідження з питань рослинництва, інших зацікавлених користувачів.
І. Загальні положення
Методологічні положення ґрунтуються на нормах
Господарського кодексу України,
Цивільного кодексу України, законів України
"Про інформацію",
"Про державну статистику",
"Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року
№ 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року
№ 499) "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України", наказу Держкомстату, Мінагрополітики і Держкомзему від 26 квітня 2000 року
№ 127/53/48 "Про удосконалення системи статистичного обліку в сільському господарстві України", наказів Держкомстату від 21 грудня 2009 року
№ 481 "Про затвердження Положення про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств", від 29 грудня 2009 року № 498 "Про затвердження структури плану статистичного спостереження та глосарія до нього", від 14 червня 2010 року № 216 "Про затвердження Принципів діяльності органів державної статистики" та від 30 листопада 2011 року
№ 326 "Про політику Держкомстату у сфері захисту конфіденційної статистичної інформації".
II. Визначення термінів
господарства всіх категорій – угруповання виробників продукції сільського господарства, до складу якого входять сільськогосподарські підприємства, які займаються виробництвом продукції рослинництва, та господарства населення;
господарства населення – домогосподарства, що здійснюють сільськогосподарську діяльність як з метою самозабезпечення продуктами харчування, так і з метою виробництва товарної сільськогосподарської продукції. Ця категорія включає домогосподарства у сільській місцевості, домогосподарства у міський місцевості (включаючи колективні сади та городи), а також фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які провадять свою діяльність у галузі сільського господарства без створення юридичної особи;
категорія господарств – група виробників продукції сільського господарства, об’єднаних за певними ознаками (правовим статусом, формою господарювання тощо);
сільськогосподарське підприємство, яке займається виробництвом продукції рослинництва – сільськогосподарське підприємство, яке незалежно від підпорядкування, організаційної форми суб’єкта економіки, здійснює діяльність із вирощування сільськогосподарських культур і відповідає нижченаведеним критеріям:
основний вид діяльності за
КВЕД-2010 відноситься до кодів 01.1 – 01.6 секції А – незалежно від розміру наявної у власності та/або користуванні площі сільськогосподарських угідь;
основний вид діяльності за
КВЕД-2010 не відноситься до кодів 01.1 – 01.6 секції А – за умови наявності у володінні та/або користуванні не менше 1 гектарів сільськогосподарських угідь або не менше 0,5 гектарів посівних площ під овочами, баштанними культурами, ягідниками у відкритому ґрунті або не менше 0,1 гектарів площ закритого ґрунту.
Сільськогосподарське підприємство, яке займається виробництвом продукції рослинництва, залежно від наявної у власності та/або користуванні площі сільськогосподарських угідь, може бути визначено як велике та середнє сільськогосподарське підприємство, яке займається виробництвом продукції рослинництва (має у власності та/або користуванні 100 гектарів сільськогосподарських угідь і більше) або мале сільськогосподарське підприємство, яке займається виробництвом продукції рослинництва (площа сільськогосподарських угідь у власності та/або користуванні менше 100 гектарів).
III. Методологічні та практичні аспекти організації державних статистичних спостережень
1. Мета й основні характеристики державних статистичних спостережень
1.1. Державні статистичні спостереження зі статистики рослинництва (далі – державні статистичні спостереження) складаються з державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду й державного статистичного спостереження щодо внесення добрив та проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільськогосподарських культур.
1.2. Метою проведення державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду є отримання даних щодо розмірів посівних і зібраних площ, обсягів виробництва, врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду на всіх землях, площ посіву озимих культур під урожай наступного року в усіх категоріях господарств; щодо розмірів посівних і зібраних площ, обсягів виробництва, врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду на политих землях у сільськогосподарських підприємствах; щодо проведення інших польових робіт на всіх землях у сільськогосподарських підприємствах.
1.3. Метою проведення державного статистичного спостереження щодо внесення добрив та проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільськогосподарських культур є отримання даних щодо кількості внесених мінеральних та органічних добрив під сільськогосподарські культури, розмірів удобрених площ та площ, на яких проводилось вапнування і гіпсування ґрунтів; застосування пестицидів у сільськогосподарських підприємствах.
1.4. У показниках державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду враховано міжнародні вимоги до статистичної інформації з питань землеробства та іригації земель, зокрема регламенту Ради (ЄЕС) № 837/90 від 26 березня 1990 року, регламенту Європарламенту та Ради Міністрів Європейського Союзу (ЄС) № 543/2009 від 18 червня 2009 щодо статистичного обліку виробництва зернових культур; регламентів Ради (ЄЕС) № 959/93 від 5 квітня 1993 року, № 296/2003 від 17 лютого 2003 року, регламенту Європарламенту та Ради Міністрів Європейського Союзу (ЄС) № 543/2009 від 18 червня 2009 року щодо статистичного обліку виробництва сільськогосподарських культур, окрім зернових; регламенту Ради (ЄЕС) № 357/79 від 5 лютого 1979 року, регламенту Ради (ЕС) № 2329/98 від 22 жовтня 1998 року, рішень Комісії (ЄЕС) № 991/79/ЄЕС від 17 травня 1979 року, № 80/763/ЄEC і № 80/764/ЄEC від 8 липня 1980 року щодо статистичного обліку площ під виноградниками; регламенту Європарламенту та Ради (ЄС) № 2001/109/ЄC від 19 грудня 2000 року, рішення Комісії (ЄЕС) № 2008/690/ЄC від 4 серпня 2008 року щодо статистичного обліку площ під плодовими деревами.
1.5. У показниках державного статистичного спостереження щодо внесення добрив та проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільськогосподарських культур ураховано міжнародні вимоги до статистичної інформації з питань застосування мінеральних добрив (регламент (EC) № 2003/2003 Європейського парламенту і Ради (ЄС) від 13 жовтня 2003 року) і пестицидів (регламент (ЄC) № 1185/2009 Європейського парламенту і Ради (ЄС) від 25 листопада2009 року).
1.6. Результатами проведення державних статистичних спостережень є первинні й узагальнені (за розрізами, наведеними в пункті 5.4 цих методологічних положень) статистичні дані (статистична інформація).
Інформацію державних статистичних спостережень використовують для визначення індексу виробництва продукції рослинництва та сільськогосподарської продукції у цілому, балансів, фондів і рівня споживання однією особою основних видів продукції рослинництва, інших розрахунків у сільському господарстві.
1.7. Державне статистичне спостереження щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду проводять щорічно для сільськогосподарських підприємств, які займаються виробництвом продукції рослинництва, та господарств населення за широким переліком показників і щомісячно – за переліком показників, які дозволяють відслідкувати динаміку явищ у рослинництві. До річного спостереження залучають усі сільськогосподарські підприємства, які займаються виробництвом продукції рослинництва, до щомісячного – великі та середні сільськогосподарські підприємства, які займаються виробництвом продукції рослинництва (по малих сільськогосподарських підприємствах, які займаються виробництвом продукції рослинництва, здійснюють розрахунки відповідно до
Методики).
Державне статистичне спостереження щодо внесення добрив і проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільськогосподарських культур здійснюють тільки для великих і середніх сільськогосподарських підприємств, які займаються виробництвом продукції рослинництва.
Основні характеристики державних статистичних спостережень в частині сільськогосподарських підприємств, які займаються виробництвом продукції рослинництва, наведено у таблиці 3.1.
Таблиця 3.1
№ п/п |
Характеристики державних статистичних спостережень (ДСС) |
Назва ДСС |
"Площі, валові збори та врожайність сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду" |
"Внесення добрив та проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільсько-господарських культур" |
1. |
Вид ДСС за ступенем охоплення одиниць: |
комбіноване (суцільне/ несуцільне основного масиву/ вибіркове) |
несуцільне основного масиву |
2. |
Вид ДСС за часом реєстрації даних: |
поточне |
3. |
Організаційна форма ДСС: |
статистична звітність |
4. |
Спосіб проведення ДСС: |
документальний облік |
5. |
Одиниця ДСС: |
місцева одиниця за видом економічної діяльності (МОВЕД) |
6. |
Респондент державного статистичного спостереження: |
юридична особа, відокремлений підрозділ юридичної особи |
7. |
Органи, які здійснюють ДСС: |
Держстат та його територіальні органи |
8. |
Місце проведення ДСС: |
регіони України |
9. |
Національні та статистичні класифікатори (номенклатури), які використовують при проведенні ДСС: |
КВЕД – Класифікація видів економічної діяльності ; СКОФ – Статистичний класифікатор організаційних форм суб’єктів економіки ; КОАТУУ – Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України; НПСГ – Номенклатура продукції сільського господарства . |
1.8. По господарствах населення для річного та щомісячного державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду здійснюють розрахунки розмірів посівних і зібраних площ, обсягів виробництва, врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду на всіх землях, а також площ посіву озимих культур під урожай наступного року.
Джерелами для розрахунків по господарствах населення є зведені дані переписів посівних площ сільськогосподарських культур, вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості за формами
№ 01-СГН "Запитальник базового інтерв’ю" і
№ 02-СГН "Запитальник щомісячного інтерв’ю", адміністративні дані щодо кількісного обліку земель.
1.9. На підставі даних, отриманих від сільськогосподарських підприємств, які займаються виробництвом продукції рослинництва, та розрахунків по господарствах населення формують інформацію щодо господарств усіх категорій.
2. Основні показники державних статистичних спостережень
2.1. У рамках державних статистичних спостережень передбачено отримання інформації щодо найменування й адреси місця здійснення діяльності з виробництва продукції рослинництва респондента.
2.2. Основними показниками державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду є:
посівна площа сільськогосподарських культур (за видами) у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік (з початку проведення робіт);
зібрана площа сільськогосподарських культур (за видами) у відкритому та закритому ґрунті на всіх землях/на политих землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
зібрана площа сільськогосподарських культур (за основними видами) на всіх землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
зібрана площа багаторічних насаджень (за видами) у відкритому та закритому ґрунті на всіх землях/на политих землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
зібрана площа багаторічних насаджень (за основними видами) на всіх землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
площа, на якій проведено агротехнічні роботи (за основними видами) на всіх землях, у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
площа, на якій вирощувалися саджанці плодових і декоративних культур, квіткова розсада, квіти у горщиках та на зріз, квітковий садивний матеріал тощо на всіх землях, у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
площа, на якій були закладені (посаджені) нові багаторічні насадження на всіх землях, у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
площа сільськогосподарських угідь (за основними видами) у власності та користуванні сільськогосподарських підприємств, у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, на звітну дату;
обсяг виробництва (валовий збір) сільськогосподарських культур (за видами) у відкритому та закритому ґрунті на всіх землях/на политих землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
обсяг виробництва (валовий збір) сільськогосподарських культур (за основними видами) на всіх землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
обсяг виробництва (валовий збір) багаторічних культур (за видами) у відкритому та закритому ґрунті на всіх землях/на политих землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
обсяг виробництва (валовий збір) багаторічних культур (за основними видами) на всіх землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
урожайність сільськогосподарських культур (за видами) у відкритому та закритому ґрунті на всіх землях/на политих землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
урожайність сільськогосподарських культур (за основними видами) на всіх землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
урожайність багаторічних культур (за видами) у відкритому та закритому ґрунті на всіх землях/на политих землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
урожайність багаторічних культур (за основними видами) на всіх землях у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний період (з початку проведення робіт);
кількість вирощених саджанців плодових і декоративних культур, квіткової розсади, квітів у горщиках та на зріз, квіткового садивного матеріалу тощо на всіх землях, у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік.
2.3. Основними показниками державного статистичного спостереження щодо внесення добрив і проведення інших агротехнічних робіт під урожай сільськогосподарських культур є:
посівна площа сільськогосподарських культур (за основними видами) у натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
площа, удобрена добривами (за видами сільськогосподарських культур і видами добрив), в натуральному вираженні, за місцем здійснення діяльності, за звітний рік;
................Перейти до повного тексту