1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 125 від 28.05.96
м.Київ
Про Тимчасовий порядок формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 152 від 24.06.96 ) ( Додатково див. Лист Нацбанку N 12-116/925 від 05.07.96 ) ( Дію призупинено на підставі Постанови Нацбанку N 76 від 31.03.97 ) ( Додатково див. Лист Нацбанку N 14-110/857-2371 від 04.04.97 )
Для забезпечення компенсації комерційними банками вкладів фізичних осіб до прийняття Верховною Радою України Закону України "Про фонд страхування вкладів фізичних осіб" та керуючись статтею 24 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Зобов'язати комерційні банки створити фонд страхування вкладів фізичних осіб за рахунок придбання ними державних цінних паперів та передачі їх на зберігання Національному банку України відповідно до Тимчасового порядку формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб.
2. Затвердити Тимчасовий порядок формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб (додається).
3. Департаментам банківського нагляду (А.І.Степаненко), емісійно-кредитному (Н.І.Гребеник), бухгалтерського обліку та розрахунків (П.М.Сенищ) і юридичному (В.Л.Кротюк) у тижневий термін доопрацювати зазначений Тимчасовий порядок формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб з урахуванням зауважень і пропозицій і надіслати його комерційним банкам для виконання.
4. Регіональним управлінням Національного банку України та комерційним банкам на безоплатній основі забезпечити укладання в строк до 01.07.96 р. двосторонніх договорів на передачу державних цінних паперів на зберігання Національному банку України.
5. Регіональним управлінням Національного банку України забезпечити здійснення контролю за повнотою та своєчасністю вкладення комерційними банками коштів у державні цінні папери спочатку - в строк до 15.07.96 р., надалі - згідно з пунктом 4 Тимчасового порядку.
6. Встановити, що у разі затримання передачі державних цінних паперів на зберігання Національному банку України до комерційних банків, застосовуються заходи впливу, передбачені ст.48 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
7. Департаменту банківського нагляду (А.І.Степаненко) забезпечити своєчасне повідомлення емісійно-кредитному департаменту про необхідність розблокування відповідної суми цінних паперів у разі ліквідації комерційного банку.
8. Департаменту інформатизації (А.С.Савченко) розробити в строк до 25.06.96 р. програмне забезпечення для здійснення операцій з державними цінними паперами, передбачених Тимчасовим порядком.
9. Загальний контроль за повнотою передачі комерційними банками державних цінних паперів на зберігання Національному банку України покласти на департамент банківського нагляду (А.І.Степаненко).
10. Покласти контроль за своєчасним здійсненням відповідних бухгалтерських операцій на Операційне управління Національного банку України (В.Д.Щуцький).
11. Контроль за виконанням цієї постанови покладається на заступника Голови Правління Національного банку України О.І.Кіреєва.
12. Зазначити, що дія Тимчасового порядку формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб не поширюється на Ощадний банк України.
Голова Правління В.А.Ющенко
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 28.05.96 р. N 125
Тимчасовий порядок формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб
1. З метою забезпечення захисту вкладників - фізичних осіб, створення фінансових можливостей відшкодування їм коштів у разі ліквідації комерційного банку (за рішенням Правління Національного банку України, вищого органу банку або Арбітражного Суду України) до прийняття Верховною Радою України Закону України "Про фонд страхування вкладів фізичних осіб" та відповідно до статті 24 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначається Тимчасовий порядок формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб за рахунок придбання ними державних цінних паперів та передачі їх на зберігання Національному банку України.
2. Під вкладами фізичних осіб (надалі вкладами) маються на увазі грошові вклади і депозити, ощадні сертифікати, рахунки "до запитання", строкові вклади та інші вклади до комерційного банку у валюті України та іноземній валюті фізичних осіб (резидентів і нерезидентів України) за винятком рухомого майна, цінних паперів, дорогоцінних металів та документів, покладених у банк на зберігання.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 152 від 24.06.96 )
3. Комерційні банки здійснюють придбання державних цінних паперів на первинному та вторинному ринках цінних паперів із строками погашення три, шість, дев'ять та дванадцять місяців відповідно до положень "Про проведення аукціону з розміщення облігацій внутрішньої державної позики" та "Про порядок функціонування ринку облігацій внутрішньої державної позики", затверджених постановою Правління Національного банку України від 26.01.96 р. N 15.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 152 від 24.06.96 )
4. Комерційні банки з 01.07.96 р. передають придбані державні цінні папери у розмірі 1 (один) відсотка від сплаченого статутного фонду за станом на 01.07.96 р. на зберігання Національному банку України.
Починаючи з 01.10.96 р. передача державних цінних паперів на зберігання Національному банку України буде здійснюватись комерційними банками щоквартально у розмірі 0,5 відсотка від залишків вкладів фізичних осіб на квартальні дати.
( Пункт 4 в редакції Постанови Нацбанку N 152 від 24.06.96 )
5. Передача комерційними банками державних цінних паперів на зберігання Національному банку України здійснюється на підставі двостороннього договору (додаток N 1) між Національним банком України та комерційним банком і ДЕПО-розпорядження. Строк дії договору визначається сторонами відповідно до строку випуску державних цінних паперів. На передачу державних цінних паперів подальших випусків на зберігання Національному банку України укладається додаткова угода.
6. Передані комерційними банками державні цінні папери на зберігання блокуються в Національному банку України. При цьому здійснюються такі проводки:
а) у Національному банку України на рахунках депозитарного обліку (у кількісному вираженні):
Д-Т - рах. N 9831 "Облігації державних позик, що знаходяться
у власності комерційних банків"
К-Т - рах. N 9841 "Облігації державних позик, що знаходяться
у власності комерційних банків і які
заблоковані для створення резерву для
компенсації вкладів фізичних осіб"
Одночасно здійснюються списання з позабалансового рахунка N 9998 "Облігації на зберіганні" і оприбуткування на позабалансовому рахунку N 9981 "Облігації державних позик, що заблоковані для створення резерву для компенсації вкладів фізичних осіб у Національному банку України" (за номінальною вартістю);
б) у комерційному банку на підставі отриманих від Національного банку України виписок з рахунків депозитарного обліку (у кількісному вираженні):
Д-Т - рах. N 9831
К-Т - рах. N 9841
Одночасно здійснюються списання з позабалансового рахунка N 9960 "Різні цінності і документи" і оприбуткування на позабалансовому рахунку N 9988 "Облік у комерційних банках облігацій державних позик, що заблоковані для створення резерву для компенсації вкладів фізичних осіб" (за номінальною вартістю).
7. У разі досягнення суми переданих на зберігання Національному банку України державних цінних паперів загальному розміру залишків вкладів фізичних осіб на будь-яку квартальну дату комерційні банки припиняють їх передачу на зберігання Національному банку України.
( Пункт 7 доповнено абзацом першим згідно з Постановою Нацбанку N 152 від 24.06.96 )
У разі зменшення у комерційного банку загального розміру залишків вкладів фізичних осіб на квартальну дату Національним банком України на підставі ДЕПО-розпорядження здійснюється розблокування на відповідну суму державних цінних паперів. При цьому здійснюються такі проводки:

................
Перейти до повного тексту