- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
Затверджено
постановою Правління
Національного банку
України від 26.01.96
N 15 ( v0015500-96 )
( Положення втратило чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 186 від 15.04.99 )
Положення про проведення аукціону з розміщення облігацій внутрішньої державної позики
1. Загальні положення
1.2. Облігації внутрішньої державної позики (далі - облігації) випускаються на пред'явника у вигляді записів на рахунках у системі електронного розміщення та обігу цінних паперів.
1.3. На підставі угоди з Міністерством фінансів України Національний банк України виконує обов'язки генерального агента з обслуговування випуску та погашення облігацій. У разі придбання облігацій платежі здійснюються у національній валюті України шляхом безготівкової сплати.
1.4. Власниками облігацій можуть бути юридичні та фізичні особи. Покупцями облігацій на аукціоні виступають комерційні банки, які можуть їх придбати за рахунок власних і залучених коштів, а також за дорученням і кошти клієнтів.
1.5. Придбання облігацій за рахунок та за дорученням клієнтів може здійснюватись комерційним банком за умови:
- наявності дозволу Міністерства фінансів України на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів;
- виконання встановлених економічних нормативів та задовільного фінансового стану;
- наявності договору з клієнтами на придбання облігацій на аукціоні, що проводиться Національним банком України.
1.6. Розміщення облігацій проводиться Національним банком України на базі використання комп'ютерної системи "ЛІГА" у таких формах:
- аукціонного продажу з оголошенням обсягу облігацій, що виставлені на аукціон;
- аукціонного продажу без оголошення обсягу облігацій, що виставлені на аукціон;
- продажу з оголошенням обсягу реалізації облігацій за фіксованими цінами, які встановились на попередньому аукціоні.
1.7. Аукціон, який проводиться з попереднім оголошенням обсягу облігацій, які виставлені на продаж, вважається таким, що відбувся, у разі продажу 20 відсотків облігацій від загальної їх кількості.
1.8. Загальне керівництво та відповідальність за проведення аукціону покладається на аукціонний комітет.
1.9. До приміщення, де проводиться засідання аукціонного комітету з продажу облігацій, допускаються лише його члени та працівники Міністерства фінансів України і Національного банку України, які беруть участь в організації його проведення. Представники преси, комерційних банків та інших організацій допускаються лише за погодженням з членами аукціонного комітету.
2. Порядок подання заявок на участь в аукціоні
2.1. Рішення про час, місце і форму проведення аукціону, обсяг та умови випуску облігацій, що пропонуються на продаж, строк надання заявок на участь в ньому приймається Міністерством фінансів України за погодженням з Національним банком України.
2.2. Національний банк України, як правило, не пізніше семи календарних днів до проведення операцій з розміщення облігацій надсилає електронною поштою повідомлення регіональним управлінням Національного банку України і комерційним банкам. За умови реалізації облігацій шляхом аукціонного продажу повідомлення надається за формою Р1 (див. додаток до Положення). У разі продажу облігацій за фіксованими цінами повідомлення про розміщення облігацій надсилається за формою Р2 (див. додаток до Положення).
2.3. Комерційні банки, що бажають придбати облігації, надсилають, з використанням програмно-технологічних засобів системи "ЛІГА", заявки, за структурою форми Р3 (див. додаток до Положення). Заявки, що надійшли після встановленого у повідомленні часу, допускаються до участі в аукціоні (продажу) за рішенням аукціонного комітету.
2.4. Заявки містять пропозиції щодо придбання:
- встановленої у заявці кількості облігацій за фіксованими в них цінами. Ці пропозиції мають назву конкурентних;
- встановленої у заявці кількості облігацій за середньозваженими цінами, які встановлюються у разі проведення аукціону. Ці пропозиції мають назву неконкурентних.
2.5. У разі проведення аукціону заявки можуть включати необмежену кількість конкурентних пропозицій і одну неконкурентну. При проведенні продажу облігацій за фіксованими цінами комерційні банки надають лише неконкурентні пропозиції. Задоволення цих пропозицій здійснюється Національним банком України за середньозваженими цінами, що були встановлені на попередньому аукціоні.
3. Порядок проведення аукціону
3.1. У день проведення аукціону об 11 годині заявки, що надійшли телекомунікаційною мережею від комерційних банків, розкриваються і за допомогою програмних засобів системи "ЛІГА" формується аналітична інформація за формою Р4 (див. додаток до Положення), яка характеризує склад пропозицій з придбання облігацій. У разі розміщення облігацій за фіксованими цінами у формі Р4 містяться виключно неконкурентні пропозиції.
3.2. На підставі даних аналітичної форми Р4 аукціонний комітет приймає рішення щодо допущення заявок комерційних банків до участі у аукціоні. Заявки комерційних банків не допускаються на аукціон за умови невиконання вимог пункту 1.5 Положення.
Недопущення до аукціону комерційних банків у зв'язку з порушенням встановлених економічних нормативів та незадовільним фінансовим станом здійснюється за письмовим поданням департаменту банківського нагляду Національного банку України.
Рішення аукціонного комітету про недопущення до аукціону доводиться електронною поштою до відома комерційних банків листом Національного банку України. Заявки цих комерційних банків вилучаються і вони не беруть участі у подальшому проведенні аукціону.
3.3. На підставі заявок банків, що допущені до аукціону, складається аналітична таблиця за формою Р5 (див. додаток до Положення), яка характеризує можливі варіанти встановлення ціни відсікання при продажу облігацій. Аукціонний комітет розглядає можливі варіанти цін задоволення заявок і встановлює одну з них (ціну відсікання) з урахуванням даних щодо:
- загального обсягу реалізації облігацій. Мінімальний обсяг цього продажу для аукціону, який проводиться з попереднім оголошенням обсягу реалізації облігацій, встановлений у пункті 1.7 Положення;
- розрахункової доходності облігацій;
- встановленої облікової ставки рефінансування Національного банку України.
3.4. Відповідно до рішення аукціонного комітету формується за формою Р6 зведена відомість розподілу облігацій за їх власниками - комерційними банками, які, відповідно до заявок, що надані, і встановленої ціни відсікання, придбали облігації на аукціоні. Форма зведеної відомості Р6 представлена у додатку до Положення.
Заявки, що не відповідають ціновим умовам аукціону, відсікаються і не задовольняються.
3.5. Зведена відомість розподілу облігацій за їх власниками передається Міністерству фінансів України, на підставі якої емітентом формуються:
- глобальний сертифікат випуску облігацій внутрішньої державної позики за формою Р7 (див. додаток до Положення);
- доручення Національному банку України на задоволення заявок з придбання облігацій внутрішньої державної позики за формою Р8 (див. додаток до Положення).
Глобальний сертифікат складається у двох примірниках, один з них передається на зберігання до ОПЕРУ Національного банку України.
3.6. У день проведення аукціону (продажу) не пізніше 17 години Міністерство фінансів України надає Національному банку України як генеральному агенту з розміщення облігацій доручення на задоволення заявок комерційних банків. На підставі доручення до 18 години Національний банк України надає повідомлення комерційним банкам - учасникам аукціону (продажу) про наслідки його проведення та про необхідність перерахування коштів за придбані облігації. У дводенний термін після проведення аукціону (продажу) облігацій Міністерство фінансів України надає глобальний сертифікат.
4. Порядок проведення розрахунків
4.1. Відповідно до строку, що вказаний в офіційному повідомленні про розміщення облігацій, комерційні банки здійснюють перерахування коштів у обсязі заявок, які задоволені, на відповідний рахунок в ОПЕРУ Національного банку України. За коштами, що надійшли від власників облігацій, складається аналітична таблиця за формою Р9 (див. додаток до Положення).
У разі несвоєчасного перерахування коштів за придбані облігації Національному банку України надається право застосовувати до комерційних банків штрафні санкції, а саме:
- усунення від участі у трьох подальших аукціонах з розміщення облігацій у разі ненадходження коштів протягом одного робочого дня від встановленої у офіційному повідомленні дати;
- стягування пені у розмірі 0,5 відсотка від неперерахованої суми коштів за кожний день прострочки платежу, починаючи з другого робочого дня від встановленої у офіційному повідомленні дати.
4.2. У обсязі коштів, що надійшли від комерційних банків, Національний банк України здійснює:
- перерахування коштів до доходної частини Державного бюджету України у день їх надходження від власників облігацій;
- зарахування на рахунки "депо" у депозитарії Національного банку України відповідної кількості облігацій, що придбані комерційними банками та їх клієнтами.
4.3. На наступний день після проведення розрахунків за облігаціями Національний банк України з використанням телекомунікаційної мережі надає учасникам аукціону виписки з їх рахунків "депо", які є підставою для зарахування облігацій на рахунки "депо" їх власників у депозитаріях комерційних банків.
Додаток
Форми документів, що використовуються при розміщенні облігацій внутрішньої державної позики
1. Повідомлення про проведення аукціону з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (форма Р1).
2. Повідомлення про додаткове розміщення облігацій внутрішньої державної позики, не реалізованих на попередньому аукціоні (форма Р2).
3. Заявка на придбання облігацій державної внутрішньої позики (форма Р3).
4. Аналітична інформація, що характеризує склад пропозицій з придбання облігацій та їх забезпечення відповідними коштами (форма Р4).
5. Аналітична інформація, що характеризує можливі варіанти встановлення на аукціоні ціни відсікання при продажу облігацій (форма Р5).
6. Зведена відомість розподілу облігацій за їх власниками (форма Р6).
7. Глобальний сертифікат випуску облігацій внутрішньої державної позики (форма Р7).
8. Доручення Міністерства фінансів України на задоволення заявок з придбання облігацій внутрішньої державної позики (форма Р8).
Форма Р1
Електронна пошта
199_ р. N _____
Національний банк Кримському республіканському,
України обласним та по м.Києву і
Управління ринку Київській області управлінням
капіталів та бірж Національного банку України,
Операційному управлінню
Національного банку України
Комерційним банкам
Міжбанківській валютній біржі
Асоціації українських банків
Про проведення _____-го
аукціону з розміщення облігацій внутрішньої державної позики
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від _______ 199_ р. N ____ Міністерство фінансів України за погодженням з Національним банком України оголошує проведення в Національному банку України ___го аукціону з продажу облігацій внутрішньої державної позики (далі - облігації).
Облігації мають загальносистемний код _________________.
На аукціон виставляється ______________ облігацій номінальною вартістю __________________ млн.крб. кожна*.
________________ * може не вказуватись
Термін погашення облігацій - __________ 199_ року.
Терміни сплати відсотків: "___"________________ 199__ р.; "___"____________ 199_ р.; "___"____________ 199_ р. з розрахунку _______________ млн.крб. на одну облігацію.
Кількість облігацій в заявці має бути кратною десяти.
Цінові умови конкурентних заявок мають бути кратними ______ тис.крб.
Час і місце проведення аукціону: ____ годин "___" ___________ 199_ року в управлінні ринку капіталів та бірж Національного банку України.
Заявки на придбання облігацій задовольняються за цінами, які вказані у заявках, за умови, що ці ціни не менші мінімальної ціни, яка визначається Міністерством фінансів України у ході проведення аукціону. Інші заявки не задовольняються.
У разі перевищення на аукціоні попиту над пропозицією Міністерство фінансів і Національний банк України вправі частково задовольняти неконкурентні заявки (пропорційно їх обсягам).
Кошти, що спрямовуються на придбання облігацій, мають бути перераховані в ОПЕРУ Національного банку України - МФО 300001, рахунок N ________________________________________________________ - до _____ години "___" _______ 199_ року.
Національний банк України має право зняти з розміщення заявки комерційних банків, що надані за дорученням і за рахунок коштів інших осіб, за умови:
- відсутності дозволу Міністерства фінансів України на здійснення діяльності з випуску та обігу цінних паперів;
- порушення встановлених економічних нормативів та незадовільного фінансового стану.
Національний банк України сповіщає комерційні банки, які подали заявки, про наслідки аукціону до ____ години "___" ________ 199_ р.
У разі несвоєчасного перерахування коштів за придбані облігації Національному банку України надається право застосування до комерційних банків штрафних санкцій:
- усунення від участі у трьох подальших аукціонах з розміщення облігацій, у разі ненадходження коштів протягом одного робочого дня від встановленої у офіційному повідомленні дати;
- стягнення пені у розмірі 0,5 відсотка від неперерахованої суми коштів за кожний день прострочки платежу, починаючи з другого робочого дня від встановленої у офіційному повідомленні дати.
Від Міністерства Від Національного банку
фінансів України України
"____" _________ 199_ р. "____" _________ 199_ р.
Форма Р2
Електронна пошта
199_ р. N ____
Національний банк Кримському республіканському,
України обласним та по м.Києву і
Управління ринку Київській області управлінням
капіталів та бірж Національного банку України,
Операційному управлінню
Національного банку України
Комерційним банкам
Міжбанківській валютній біржі
Асоціації українських банків
Про додаткове розміщення облігацій внутрішньої державної позики, не реалізованих на _________ аукціоні "___" _________ 199_ року
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від ___________________ 199__ року N ___ Національний банк України за погодженням з Міністерством фінансів України з "____" ____________ 199_ р. оголошує додаткове розміщення облігацій внутрішньої державної позики (далі - облігації), які не реалізовані на ___-му аукціоні "___" _________ 199_ р. Облігації мають загальносистемний код ____________.
На продаж виставляється _______________ облігацій номінальною вартістю ______________ млн.крб. кожна.
Термін погашення облігацій - _____ 199_ року.
Терміни сплати відсотків: "___"____________ 199__ р.; "___"____________ 199_ р.; "___"____________ 199_ р. з розрахунку _______________ млн.крб. на одну облігацію.
Неконкурентні заявки подаються за середньозваженою ціною, що склалася на ___-му аукціоні, а саме - ______________ млн.крб. за кожну облігацію. Конкурентні заявки не приймаються. Кількість облігацій в заявці має бути кратною десяти.
................Перейти до повного тексту