- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо стану тваринництва
Відповідно до статей
8,
12,
13,
14 Закону України
"Про державну статистику" та з метою забезпечення доступності, гласності та відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держкомстату Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо стану тваринництва (далі - Методологічні положення), що додаються.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):
2.1. Здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методологічних положень, затверджених цим наказом.
2.2. Довести Методологічні положення, затверджені цим наказом, до відома територіальних органів державної статистики.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
Голова комісії з проведення реорганізації Держкомстату - перший заступник Голови |
В.О. Піщейко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
31.03.2011 № 75
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами
( У тексті Положення слова "сукупність звітних одиниць" в усіх відмінках замінено словами "сукупність одиниць" у відповідних відмінках; слово "Держкомстат" в усіх відмінках замінено словами "Держстат України" у відповідних відмінках; слова "худоби та птиці" та "худоби та птиці, кролів, бджолосімей, хутрових звірів" замінено словами "сільськогосподарських тварин"; слова "на початок року" вилучено згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 244 від 13.08.2013 )
( По тексту Методологічних положень і в додатках: слова "щодо стану тваринництва" в усіх відмінках замінено словами "щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами" у відповідних відмінках; слова "Держстат України" в усіх відмінках замінено словом "Держстат" у відповідних відмінках; слова "організаційно-правова форма господарювання" в усіх відмінках замінено словами "організаційна форма суб'єкта економіки" у відповідних відмінках; слова "підприємство, яке займається виробництвом тваринницької продукції" в усіх відмінках замінено словами "сільськогосподарське підприємство, яке займається виробництвом тваринницької продукції" у відповідних відмінках; слова "великі та середні підприємства" в усіх відмінках замінено словами "великі та середні сільськогосподарські підприємства" у відповідних відмінках; слова "малі підприємства" в усіх відмінках замінено словами "малі сільськогосподарські підприємства" у відповідних відмінках; літери "КОПФГ" замінено літерами "СКОФ"; слова "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" замінено словами "Статистичний класифікатор організаційних форм суб'єктів економіки"; слова "Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь" замінено словами "регіони України" згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 144 від 09.06.2015 )
Передмова
Метою розроблення Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами (далі - Методологічні положення) є визначення порядку організації та методології проведення, розробки і поширення його результатів. Також вони вміщують порядок та принципи формування сукупності одиниць, які займаються виробництвом тваринницької продукції та/або виробництвом кормів рослинного походження і охоплюються державним статистичним спостереженням з цього питання.
Методологічні положення складаються з передмови, чотирьох розділів, додатків та переліку використаної літератури. Вони містять опис термінів і основних характеристик державного статистичного спостереження, загальних принципів, критеріїв та схем організації робіт із формування сукупностей одиниць, які здійснюють виробництво тваринницької продукції та/або заготівлю кормів.
Методологічні положення призначені для використання працівниками органів державної статистики всіх рівнів, міністерствами, іншими органами виконавчої влади, а також можуть бути корисні для фахівців наукових організацій та установ, що проводять дослідження у галузі тваринництва, інших зацікавлених користувачів.
I. Загальні положення
Ці Методологічні положення визначають:
- поняття та критерії сільськогосподарського підприємства, яке займається виробництвом тваринницької продукції;
- порядок організації, методологію проведення державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами;
- порядок розробки вищезазначеного державного статистичного спостереження і поширення його результатів;
( Абзац шостий розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 244 від 13.08.2013 )
II. Визначення термінів
( У розділі II слово та букву "секції А" замінено словами, цифрами та буквою "кодів 01.1 - 01.6 секції А"; слово та цифри "кодів 01.2" замінено словом та цифрами "кодів 01.4 і 01.5" згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 244 від 13.08.2013 )
Для цілей цих Методологічних положень терміни вживаються у тлумаченнях, визначених глосарієм до плану статистичного спостереження, Положенням про Реєстр статистичних одиниць та формування основ вибірки сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств, а також у значеннях:
Сільськогосподарське підприємство - статистична одиниця, що здійснює виробництво продукції та послуг сільського господарства, є самостійною в прийнятті рішень щодо використання для цього своїх засобів і найбільш незалежною з огляду на фінансові й виробничі функції. З точки зору правового статусу сільськогосподарське підприємство є, як правило, юридичною особою або відокремленим підрозділом юридичної особи. Поняття сільськогосподарського підприємства включає також і фермерські господарства.
( Розділ II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 144 від 09.06.2015 )
Сільськогосподарське підприємство, яке займається виробництвом тваринницької продукції, - сільськогосподарське підприємство, яке незалежно від підпорядкування, організаційної форми суб'єкта економіки здійснює діяльність із вирощування та утримання сільськогосподарських тварин і відповідає нижченаведеним критеріям:
основний вид діяльності за
КВЕД відноситься до кодів 01.1 - 01.6 секції А - незалежно від кількості наявних сільськогосподарських тварин будь-якого виду;
основний вид діяльності за
КВЕД не відноситься до кодів 01.1 - 01.6 секції А - за умови утримання від 5 голів великої рогатої худоби, або свиней, або овець та кіз, або від 3 голів коней, або від 200 голів птиці, або від 20 голів кролів, або від 20 голів хутрових звірів, або від 5 бджолосімей;
займається виробництвом кормів рослинного походження.
Корми рослинного походження - фуражне зерно, кормові суміші, сіно, сінне борошно і сінна різка, сінаж, силос усіх видів, коренеплоди, бульбоплоди, інші корми рослинного походження.
Розмір сільськогосподарського підприємства, яке займається виробництвом тваринницької продукції - статистичний критерій, який встановлюється на підставі наявності у підприємства чисельності поголів'я сільськогосподарських тварин за видами.
Підприємства, які утримували від 30 голів великої рогатої худоби та/або від 30 голів свиней, та/або від 30 голів овець та кіз, та/або від 10 голів коней, та/або від 2000 голів птиці всіх видів (незалежно від основного чи другорядного виду діяльності) визнають великими та середніми сільськогосподарськими підприємствами, які займаються виробництвом тваринницької продукції. Підприємства, чисельність поголів'я сільськогосподарських тварин в яких була менше вищевказаної (незалежно від основного чи другорядного виду діяльності), вважають малими сільськогосподарськими підприємствами, які займаються виробництвом тваринницької продукції.
( Абзац розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 244 від 13.08.2013 )
Господарства населення (домогосподарства) - сукупність осіб (або одна особа), які спільно проживають в одному житловому приміщені (його частині), ведуть спільне господарство, мають спільні витрати на утримання житла, харчування тощо. Як категорія включають фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються виробництвом тваринницької продукції.
Категорії господарств - сукупність господарюючих суб'єктів, об'єднаних у групи за певною ознакою. При проведенні державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами виділяють такі категорії господарств: сільськогосподарські підприємства (включаючи фермерські господарства) та господарства населення (домогосподарства).
Основний вид економічної діяльності - вид економічної діяльності статистичної одиниці, на який припадає найбільший внесок у додану вартість.
Другорядний вид економічної діяльності - будь-який інший (крім основного) вид економічної діяльності статистичної одиниці з виробництва товарів та надання послуг.
Юридична особа - організація, створена і зареєстрована у встановленому законодавством порядку.
Відокремлений підрозділ юридичної особи - філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Ідентифікаційні показники - ідентифікаційний код суб'єкта відповідно до реєстрації юридичних та неюридичних осіб в ЄДРПОУ.
Класифікаційні показники - реквізити суб'єкта щодо його належності до певного виду економічної діяльності, території, організаційної форми суб'єкта економіки та інше згідно з чинними національними класифікаціями.
Рік звітний - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно, в якому формуються сукупності одиниць.
Рік минулий - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно та який передує звітному року.
III. Методологічні та практичні етапи організації та проведення державного статистичного спостереження
3.1. Мета й основні характеристики державного статистичного спостереження
Метою проведення державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами є отримання статистичної інформації про чисельність поголів'я основних видів сільськогосподарських тварин, обсяги виробництва основних видів продукції тваринництва, продуктивність сільськогосподарських тварин, витрати кормів на годівлю сільськогосподарських тварин та на виробництво одиниці продукції тваринництва.
Основні принципи організації державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами базуються на єдиних методологічних підходах, які забезпечують співставну динаміку вищезазначеної інформації. У показниках цього державного статистичного спостереження враховано міжнародні вимоги до статистичної інформації щодо чисельності поголів'я сільськогосподарських тварин, обсягів виробництва окремих видів продукції тваринництва, зокрема постанов Ради (ЄС) № 1165/2008 щодо статистики поголів'я худоби та виробництва м'яса, № 617/2008 щодо статистики виробництва яєць та інкубації птиці, № 96/16/ЄС щодо статистики молока та молочних продуктів.
Результатом проведення державного статистичного спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами є первинна й узагальнена інформація, яка використовується для визначення рівня і динаміки чисельності поголів'я основних видів сільськогосподарських тварин, обсягів виробництва продукції тваринництва; індексу виробництва продукції тваринництва та сільськогосподарської продукції в цілому; розрахунку фондів споживання основних видів продукції тваринництва та рівня їх споживання однією особою; проведення групувань сільськогосподарських підприємств за окремими показниками, що характеризують стан тваринництва.
Державне статистичне спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами має такі основні характеристики:
- Вид державного статистичного спостереження:
- за ступенем охоплення одиниць: комбіноване (суцільне/несуцільне основного масиву);
- за часом реєстрації даних: поточне.
- Організаційна форма державного статистичного спостереження:
- статистична звітність.
- Спосіб проведення державного статистичного спостереження:
- документальний облік.
- Одиниця державного статистичного спостереження:
- місцева одиниця за видом економічної діяльності.
- Респондент державного статистичного спостереження:
- юридична особа, її відокремлений підрозділ, які утримують сільськогосподарські тварини, займаються виробництвом продукції тваринництва та/або виробництвом кормів рослинного походження.
- Органи, які здійснюють державне статистичне спостереження:
- Держстат, територіальні органи державної статистики.
- Місце проведення державного статистичного спостереження:
- регіони України.
- Національні класифікації, що використовуються при проведенні державного статистичного спостереження:
-
КВЕД - Класифікація видів економічної діяльності;
- СКОФ - Статистичний класифікатор організаційних форм суб'єктів економіки;
- КОАТУУ - Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України.
3.2. Інструментарій, програма, процедури організації та проведення, розробки та поширення результатів державного статистичного спостереження
3.2.1. Інструментарій і програма державного статистичного спостереження
Державне статистичне спостереження щодо виробництва продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченості їх кормами органи державної статистики здійснюють за формами № 24 (річна)
"Стан тваринництва на "__" ____ 20__ р." на основі
інструкції щодо їх заповнення. Показники форм щодо виробництва продукції, обсягів заготівлі та витрат кормів респонденти заповнюють у цілому за рік (зростаючим підсумком із початку року); показники щодо наявності поголів'я тварин та кормів - станом на звітну дату.
Державне статистичне спостереження за
формою № 24 (річна) органи державної статистики проводять на суцільній основі із річною періодичністю і поширюють на всі сільськогосподарські підприємства, які займаються виробництвом тваринницької продукції. Якщо підприємство займалося тільки виробництвом кормів рослинного походження, воно заповнює лише розділ 7.
Бланк державного статистичного спостереження за
формою № 24 (річна) містить вісім розділів, в які включено такі показники:
- у розділі 1 вміщено показники щодо виробництва продукції тваринництва за видами (реалізація (у живій вазі) на забій сільськогосподарських тварин, виробництво молока, яєць та вовни за видами, меду та воску, пуху), інкубації яєць та одержання молодняку птиці;
- розділ 2 характеризує живу масу приплоду, приросту від вирощування, відгодівлі та нагулу худоби; кількість кормоднів на вирощуванні, відгодівлі та нагулі; масу павшого молодняку та птиці, обсяги вирощування сільськогосподарських тварин у живій масі за видами;
- у розділі 3 наведено показники щодо наявності сільськогосподарських тварин на початок та кінець звітного року, розплоду та приплоду; купівлі, обміну та інших надходжень; продажу, передачі в обмін та іншого вибуття, падежу та загибелі сільськогосподарських тварин за видами;
- у розділах 4 і 5 наведена інформація щодо наявності поголів'я сільськогосподарських тварин на кінець звітного року за статевовіковими групами;
- розділ 6 містить показники щодо продажу для племінних цілей, забиття на шкурки, наявності на кінець звітного року дорослих самок і самців та народження молодняку лисиць, песців, норок, нутрій та інших видів хутрових звірів;
- у розділі 7 наведено інформацію щодо наявності кормів на початок та кінець звітного року, джерел їх надходження і витрат за видами кормів;
- розділ 8 характеризує наявність шкур на початок звітного року, їх оприбуткування, продаж, передачу та використання, втрати та залишок шкур на кінець звітного року.
Державне статистичне спостереження за
формою № 24-сг (місячна) органи державної статистики проводять як несуцільне основного масиву із щомісячною періодичністю, яке охоплює тільки великі та середні сільськогосподарські підприємства, які займаються виробництвом тваринницької продукції.
Бланк державного статистичного спостереження за
формою № 24-сг (місячна) складається із п'яти розділів, показники яких характеризують:
- у розділі 1: виробництво основних видів продукції тваринництва (реалізація (у живій вазі) на забій сільськогосподарських тварин за видами, виробництво молока, яєць та вовни), інкубацію яєць та одержання молодняку птиці;
- у розділі 2: живу масу приплоду, приросту від вирощування, відгодівлі та нагулу худоби; кількість кормоднів на вирощуванні, відгодівлі та нагулі; масу павшого молодняку та птиці, обсяги вирощування сільськогосподарських тварин у живій масі за видами;
- у розділі 3 (заповнюється станом на 1 січня, 1 квітня, 1 липня та 1 жовтня): купівлю, продаж, падіж і наявність основних видів сільськогосподарських тварин на звітну дату;
- у розділі 4: чисельність великої рогатої худоби м'ясного напряму (у т.ч. корів м'ясного напряму), овець, курей-несучок м'ясних порід; середнє поголів'я корів молочного стада та курей-несучок;
- у розділі 7: наявність кормів за видами на звітну дату.
( Підпункт 3.2.1 пункту 3.2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 244 від 13.08.2013 )
................Перейти до повного тексту