1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
24.01.2008 N 18
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо проведення розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам у господарствах усіх категорій
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики N 245 від 13.08.2013 )
Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну статистику" та з метою подальшого вдосконалення методології державних статистичних спостережень у галузі тваринництва
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені методичною комісією Держкомстату Методичні рекомендації щодо проведення розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам у господарствах усіх категорій (далі - Методичні рекомендації).
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):
2.1. Здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці зазначених Методичних рекомендацій.
2.2. Направити затверджені пунктом 1 цього наказу Методичні рекомендації територіальним органам державної статистики для використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
Голова О.Г.Осауленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
24.01.2008 N 18
СХВАЛЕНО
методичною комісією
Державного комітету
статистики України
(протокол
від 24 жовтня 2007 р. N 1)
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо проведення розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам у господарствах усіх категорій
( У назві та тексті Методичних рекомендацій та додатках до них слова "худоби та птиці" замінено словами "сільськогосподарських тварин" згідно з Наказом Державної служби статистики N 245 від 13.08.2013 )
Передмова
Методичні рекомендації щодо проведення розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам в господарствах усіх категорій розроблено з метою визначення річних обсягів витрат кормів сільськогосподарським тваринам в розрізі категорій товаровиробників на регіональному та державному рівнях.
Методичні рекомендації призначені для використання працівниками органів державної статистики, а також можуть бути корисні для фахівців наукових організацій та установ, що проводять дослідження в галузі кормовиробництва, інших зацікавлених користувачів.
Методичні рекомендації підготовлено департаментом статистики сільського господарства та навколишнього середовища Державного комітету статистики України і затверджено наказом Держкомстату України від 24.01.2008 р. N 18.
I. Загальні положення
Передумовою успішного розвитку тваринництва є збалансоване співвідношення чисельності сільськогосподарських тварин та кормових ресурсів. Характеристику цього співвідношення дають показники забезпеченості тварин кормами.
Методичні рекомендації щодо проведення розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам в господарствах усіх категорій передбачають систему показників, що безпосередньо характеризують рівень годівлі сільськогосподарських тварин у сільськогосподарських підприємствах і домогосподарствах, а також обсяги витрат кормів за окремими групами та видами сільськогосподарських тварин, у розрахунку на одну умовну голову та на один центнер виробленої продукції тваринництва.
II. Визначення термінів (для цілей цих Методичних рекомендацій)
Сільськогосподарські підприємства - юридичні особи, їхні відокремлені підрозділи, що займаються сільськогосподарським виробництвом, незалежно від підпорядкування, форм власності та господарювання. До цієї категорії товаровиробників відносяться державні підприємства, господарські товариства, кооперативи, фермерські господарства, приватні та інші підприємства, які займаються виробництвом сільськогосподарської продукції.
Домогосподарство - сукупність осіб (або одна особа), які спільно проживають в одному житловому приміщенні (або його частині), ведуть спільне господарство, мають спільні витрати на утримання житла, харчування тощо.
Вибіркове обстеження - науково обґрунтований вид несуцільного статистичного спостереження, що передбачає облік певної частини одиниць сукупності із застосуванням статистико-математичних методів розповсюдження отриманих характеристик на всю сукупність.
Генеральна сукупність - домогосподарства, розташовані в сільській місцевості, мешканці яких проживають у ній постійно (по тих місцевих радах, де ведеться погосподарський облік), які мають у своєму постійному користуванні або володінні землю під присадибні ділянки і/або для ведення особистого селянського господарства чи товарного виробництва сільськогосподарської продукції.
Вибіркова сукупність (вибірка) - сукупність одиниць спостереження, відібраних із генеральної сукупності за певними правилами, які забезпечують репрезентативність вибірки.
Тваринництво - це сукупність споріднених галузей сільського господарства, що займаються розведенням сільськогосподарських свійських тварин для виробництва продуктів харчування (молока, м'яса, яєць, меду та ін.) і сировини для обробної промисловості (м'яса, вовни, шкіри, пуху тощо).
Основні види сільськогосподарських тварин: велика рогата худоба, свині, вівці, кози і коні. До сільськогосподарських тварин відносяться також кролі, птиця, хутрові звірі, бджоли.
Продукція вирощування тварин - це приплід, приріст молодняку та приріст тварин на відгодівлі та нагулі в живій масі.
Приплід включає живу масу (вагу) при народженні молодняку, одержаного від маток, які знаходяться у господарстві.
Приріст живої маси молодняку включає:по великій рогатій худобі - приріст телят, телиць неосіменених, осіменених телиць до переведення їх у групу корів; волів та воликів до переведення їх у групу робочих волів або досягнення трирічного віку; бичків до переведення їх у групу бугаїв-плідників або досягнення трирічного віку; по свинях - приріст молодняку до переведення в доросле виробниче стадо; по вівцях і козах - приріст молодняку до 1 року та переведення в доросле стадо; по птиці - приріст птиці дорослої.
Валове виробництво молока характеризується фактично надоєним коров'ячим, овечим, козячим, кобилячим молоком незалежно від того, було воно реалізовано чи частина його використана в господарстві на випоювання телят і поросят. Молоко, висмоктане телятами при їх підсосному утриманні, у валовий надій не включається.
III. Джерела інформації для проведення розрахунків
Інформаційною базою для проведення розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам є дані:
- державних статистичних спостережень за формами:
- N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" (Додаток 1);
- N 02-СГН "Запитальник щомісячного інтерв'ю", питання II (Додаток 2);
- N 7 "Районні підсумки обліку худоби";
- N 29-сг "Звіт про збір урожаю сільськогосподарських культур";
- річних розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств,які здійснюються згідно з Методикою проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств (далі - річні розрахункові таблиці):
- табл. 8 "Виробництво продукції тваринництва";
- табл. 9 "Оборот стада" за видами худоби;
- табл. 15 "Виробництво молока";
- табл. 17 "Продукція кролівництва";
- табл. 18 "Оборот поголів'я птиці всіх видів та виробництво продукції птахівництва".
IV. Розрахунки витрат кормів сільськогосподарським тваринам у розрізі категорій господарств
IV.1. Основні методологічні принципи розрахунків
При проведенні розрахунків витрат кормів сільськогосподарським тваринам слід дотримуватися таких методологічних підходів:
1) розрахунки показників витрат кормів у господарствах усіх категорій, у т.ч. у домогосподарствах, здійснюються в цілому по державі, регіону (області, республіці). Розрахунки витрат кормів у сільськогосподарських підприємствах проводяться з подальшим розподілом за адміністративною структурою (область, республіка, район);
2) при розрахунках необхідно проводити аналіз отриманих результатів, порівнювати їх у динаміці з попередніми показниками;
3) у разі відсутності або недостатньої кількості даних по окремих показниках (наприклад, за окремими видами кормів) у вибірковій сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості з метою підвищення достовірності розрахунків можливе використання показників, що характеризують основні тенденції (частки, темпи зміни), що склалися в сільськогосподарських підприємствах; коригування може бути використане також у випадках, коли до вибіркової сукупності не потрапили великі домогосподарства, які займаються підприємницькою діяльністю і виробляють продукцію на товарній основі;
4) у разі відсутності або недостатньої кількості показників по домогосподарствах окремого адміністративного району при проведенні розрахунків можна скористатися середніми даними за природно-сільськогосподарською територією, до якої район відноситься, або по регіону в цілому.
IV.2. Характеристика кормів за основними групами та видами, визначення їх поживності
Корми - це продукти рослинного, тваринного, мікробіологічного, хімічного походження, що поїдаються тваринами. Потреба тварин у кормах різна і залежить від віку, ваги, продуктивності, умов утримання та мети господарського використання худоби.
Корми, що використовуються для годівлі сільськогосподарських тварин, класифікують за однорідними групами згідно з характерними ознаками. Основними групами кормів (з урахуванням їх поживної цінності) є концентровані, грубі, соковиті та інші корми.
Концентровані корми - це зерно фураж (зерно злакових і бобових культур), висівки, комбікорми (суміш різних видів кормів, збагачених мінеральними речовинами, вітамінами, білково-вітамінними добавками), борошно, зернові та млинові відходи хлібопекарської, круп'яної, борошномельної промисловості, макуха, шрот, вітамінно-трав'яне борошно.
До складу грубих кормів включається сіно всяке, сінне борошно, сінна різка, сінаж, солома (у т.ч. засилосована у чистому вигляді, тобто без інших культур), полова, стебла кукурудзи, зібраної у повній стиглості (за виключенням засилосованих), стебла багаторічних трав, зібраних на насіння, інші грубостеблі рослинні корми (комиш, стержні кукурудзяних качанів, кошики соняшника, соняшникове лушпиння, гілковий корм, борошно з виноградних і фруктових вижимок тощо), штучно обезводнені зелені корми (крім вітамінно-трав'яного борошна), гичка цукрових буряків та інші відходи рільництва у вигляді борошна, різки, гранул, брикетів.
До соковитих кормів належить силос усіх видів, картопля, коренеплоди (включаючи цукрові буряки), овочі та баштанні культури, зелені корми (підкормка), жом, м'язга (пивна дробина) й інші відходи підприємств харчової промисловості.
До інших кормів відноситься незбиране молоко (крім молока, що висмоктане телятами) замінник незбираного молока, збиране молоко (відвійки), сироватка м'ясне, кісткове борошно, інші корми тваринного походження, кормові суміші, харчові та інші відходи, пасовищні корми. У пасовищних кормах ураховується підніжний корм, згодований худобі на усіх видах пасовищ (вигонах, пасовищних угіддях, перелогах, стерні, лісах, чагарниках та ін.).
Витрачені корми на годівлю сільськогосподарських тварин обліковуються в натурі (фізична маса) та в перерахунку на кормові одиниці. При цьому кожний вид кормів або кожна кормова культура перераховуються в кормові одиниці окремо.
Перерахунок фізичної маси кормів у кормові одиниці в сільськогосподарських підприємствах здійснюється за коефіцієнтами, що визначаються лабораторними дослідженнями кормів, які проводяться на місцях агрохімічною службою, і тільки при їх відсутності - за "Довідником поживності кормів", що застосовується для кожної природно-кліматичної зони України за видами кормів. Перерахунок фізичної ваги кормів у кормові одиниці в домогосподарствах здійснюється за нормативними оцінками їх кормової якості.
Середню нормативну поживність кормів за видами у кормових одиницях наведено у Додатку 3.
Витрати кормів розраховуються окремо за кожною групою та видом сільськогосподарських тварин, а також на одну умовну голову. Ці показники характеризують рівень годівлі сільськогосподарських тварин.
Розрахунки витрат кормів проводяться за такими основними групами тварин:
- Корови та бугаї-плідники молочного стада;
- Інша велика рогата худоба (без корів та бугаїв-плідників молочного стада, робочих волів);
- Свині;
- Вівці та кози;
- Птиця всіх видів;
- Коні, робочі воли;
- Інші види тварин (кролі, хутрові звірі та ін.).
IV.3. Визначення умовного поголів'я тварин
За умовну голову прийнято вважати голову дорослої великої рогатої худоби. Для обчислення умовного поголів'я використовують коефіцієнти переведення в умовне поголів'я великої худоби, які визначають, виходячи із співвідношення кількості використаних у стійловий період кормів різними видами та статево-віковими групами тварин, тобто за кормовими (або фуражними) коефіцієнтами.
Умовне поголів'я визначається як добуток чисельності сільськогосподарських тварин в натурі (у фізичних головах) та відповідних кормових (фуражних) коефіцієнтів, які наведено в таблиці:
------------------------------------------------------------------
| Види худоби |Коефіцієнт перерахунку в умовне|
| | поголів'я |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Корови, бугаї-плідники молочного| 1,0 |
|стада | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Інша велика рогата худоба (без | 0,6 |
|корів та бугаїв-плідників | |
|молочного стада, робочих волів) | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Свині | 0,3 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Вівці та кози | 0,1 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Коні, робочі воли | 1,0 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Птиця всіх видів | 0,02 |
------------------------------------------------------------------
Перерахунок в умовне поголів'я здійснюється, виходячи із середньорічного поголів'я лише вищезазначених видів сільськогосподарських тварин (без урахування інших видів тварин).
Приклад розрахунку умовного поголів'я.
Середньорічне поголів'я сільськогосподарських тварин становило: великої рогатої худоби (всього) - 6083 голів, у т.ч. корів - 4581 та бугаїв-плідників - 6, свиней - 9047, овець та кіз - 927, коней - 520, птиці всіх видів - 11253. Умовне поголів'я становитиме:
(4581 + 6 + 520) х 1,0 + (6083 - 4581 - 6) х 0,6 + (9047 х 0,) + (927 х 0,1) + (11253 х 0,02) = 9037 голів.
Витрати кормів сільськогосподарським тваринам за видами худоби розраховуються згідно з Таблицею 1 "Витрати кормів сільськогосподарським тваринам" (Додаток 4) в розрізі таких категорій:
- сільськогосподарські підприємства;
- домогосподарства;
- господарства усіх категорій.
Витрати кормів сільськогосподарським тваринам господарствами усіх категорій визначаються як сума витрачених кормів у сільськогосподарських підприємствах та домогосподарствах.
IV.4. Розрахунки витрат кормів сільськогосподарським тваринам в сільськогосподарських підприємствах
IV.4.1. Загальні витрати кормів сільськогосподарським тваринам у сільськогосподарських підприємствах (графи 1 - 7 Таблиці 1) визначаються на підставі даних розділу 7 "Баланс кормів" державного статистичного спостереження за ф. N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" (Додаток 1). У цьому розділі показуються витрати кормів за їх основними групами в кормових одиницях (рядки 186 - 193) як власного виробництва, включаючи пасовищні, так і куповані, що використані на годівлю сільськогосподарських тварин, які знаходяться в господарстві.
IV.4.2. Середньорічне поголів'я великої рогатої худоби, свиней овець і кіз, коней розраховується за даними річних розрахункових таблиць 9 "Оборот стада" (за відповідними видами худоби).
При розрахунках середньорічного поголів'я окремих видів тварин (Таблиця 1, графа 7) слід мати на увазі, що:
- у рядку 01"Корови та бугаї-плідники молочного стада" середньорічна чисельність корів приймається за даними річної розрахункової таблиці 15 "Виробництво молока", графа 2; середньорічне поголів'я бугаїв-плідників розраховується за даними рядка 84 розділу 4 ф. N 24 (річна) за попередній до звітного та звітний роки;
- у рядку 02 для визначення чисельності іншої великої рогатої худоби (без корів та бугаїв-плідників молочного стада, робочих волів) із загальної середньорічної чисельності великої рогатої худоби за даними річної розрахункової таблиці 9 "Оборот стада великої рогатої худоби" слід відняти середньорічне поголів'я корів молочного стада, бугаїв-плідників та робочих волів. Середньорічне поголів'я робочих волів встановлюється за даними рядка 85 розділу 4 ф. N 24 (річна) за попередній до звітного та звітний роки;
- у рядку 06 до середньорічної чисельності коней (за даними річної розрахункової таблиці 9 "Оборот стада коней") слід додати середньорічну чисельність робочих волів.
IV.4.3. Середньорічне поголів'я птиці (рядок 05) розраховується на підставі інформації річної розрахункової таблиці 18 "Оборот поголів'я птиці всіх видів та виробництво продукції птахівництва" (розділ 1, графи 1 та 11).
IV.4.4. Середньорічне поголів'я сільськогосподарських тварин (графа 7 Таблиці 1) обчислюється за формулою середньої арифметичної динамічного ряду з двох дат (на початок та кінець звітного року):
х + х
0 1
Х = -------- , (1)
сер 2
де: х та х - чисельність поголів'я тварин на початок та
0 1
кінець звітного року.
IV.4.5. На підставі даних про загальні витрати кормів і чисельність середньорічного поголів'я сільськогосподарських тварин визначаються середні витрати кормів на 1 голову сільськогосподарської тварини (графи 8 та 9 Таблиці 1).
IV.4.6. У рядку 08 Таблиці 1 "Витрати кормів сільськогосподарських тварин" у графі 7 проставляється середньорічне умовне поголів'я великої худоби (без урахування інших видів тварин), розраховане як сума добутків чисельності середньорічного поголів'я основних видів сільськогосподарських тварин в натурі та відповідних кормових (фуражних) коефіцієнтів, наведених у розділі IV.3 цих Методичних рекомендацій.
При розрахунку витрат кормів на одну умовну голову худоби (графи 8 та 9) із загального обсягу виключаються корми, що були витрачені на годівлю інших видів тварин:
графа 8 рядка 08 = графа 1 (рядок 08 - рядок 07)/графа 7 рядка 08
графа 9 рядка 08 = графа 2 (рядок 08 - рядок 07)/графа 7 рядка 08
IV.4.7. Нормативні витрати кормів на годівлю сільськогосподарських тварин, а також їх розподіл за основними групами наведено у додатках 6 та 7,які необхідно використовувати як довідковий матеріал.
IV.5. Розрахунки витрат кормів сільськогосподарським тваринам в домогосподарствах
Розрахунки витрат кормів сільськогосподарським тваринам в домогосподарствах принципово відрізняються від визначення аналогічних показників у сільськогосподарських підприємствах: спочатку за даними обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості розраховуються показники середніх витрат кормів на одну умовну голову, а потім на підставі отриманих даних встановлюється загальний обсяг витрачених кормів у звітному році.
IV.5.1. Середні витрати кормів сільськогосподарським тваринам в домогосподарствах на одну умовну голову визначаються розрахунково за даними вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості за ф. N 02-СГН "Запитальник щомісячного інтерв'ю" (питання 1 та 2 розділу II "Тваринництво").
IV.5.2. Витрати кормів у вибірковому обстеженні сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості (ф. N 02-СГН) наводяться в натуральних одиницях виміру. При здійсненні розрахунків середніх витрат кормів сільськогосподарським тваринам необхідно всі корми перевести в кормові одиниці. Перерахунок фізичної ваги кормів у кормові одиниці в домогосподарствах здійснюється за нормативними оцінками їх кормової якості згідно з Додатком 3. При цьому слід пам'ятати, що витрати молока на годівлю худоби в запитальнику заповнюються в літрах і для перерахунку в кілограми ці дані потрібно помножити на коефіцієнт 1,03.
IV.5.3. Отримані за результатами вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості середні значення витрат кормів на одну умовну голову приймаються рівними відповідним показникам по всіх домогосподарствах, що утримують сільськогосподарських тварин, включаючи домогосподарства в міських населених пунктах.
На підставі отриманих середніх витрат кормів на одну умовну
~ \/
голову (n) встановлюється загальний обсяг витрачених кормів (S) у
звітному році:
\/ ~
S = n * N , (2)
де:
~
n - середні витрати кормів на одну умовну голову;
N - чисельність умовного поголів'я в усіх домогосподарствах.
IV.5.4. При розрахунку загальних витрат кормів слід мати на увазі наступне:
- дані запитальника містять інформацію щодо витрачених концентрованих кормів, у т.ч. комбікормів, соковитих кормів та молока, використаного для випоювання молодняку будь-якого виду худоби (телят, поросят, ягнят, лошат тощо);
- у запитальнику відсутні дані про витрати грубих, зелених кормів (підкормка), пасовищних кормів, харчових відходів та деяких інших.
Тому при розрахунках витрат кормів на одну умовну голову, розрахованих за даними вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості, необхідно провести аналіз та експертну оцінку витрат тих видів кормів, що відсутні у ф. N 02-СГН. Для цього слід використати дані ф. N 24 (річна) в частині визначення питомої ваги кормів, що відсутні в запитальнику, в загальних витратах кормів, а також обсяги проданих домогосподарствам кормів, дані вибіркового обстеження умов життя домогосподарств, нормативну структуру витрат кормів згідно з Додатком 6.
IV.5.5. Отримані обсяги витрачених на годівлю сільськогосподарських тварин сіна, соломи, сінажу, кормових коренеплодів, цукрових буряків слід співставити з даними щодо валових зборів цих культур у домогосподарствах за ф. N 29-сг "Звіт про збір урожаю сільськогосподарських культур станом на 1 грудня 200_ року", розрахунок яких здійснюється згідно з Методикою проведення річних розрахунків виробництва продукції рослинництва в усіх категоріях господарств. Витрати кормів можуть бути більшими валових зборів за рахунок придбаних зі сторони кормів.
IV.5.6. Розрахунок середньорічного умовного поголів'я та середньорічного поголів'я за окремими видами тварин у домогосподарствах проводиться відповідно до порядку, викладеному у пп. IV.4.2 - IV.4.4 цих Методичних рекомендацій, з урахуванням того, що джерелом інформації є підсумки обліку худоби за ф. N 7 за два роки та річні розрахункові таблиці NN 17 та 18.
IV.5.7. Загальні витрати кормів (у т.ч. концентрованих) на годівлю сільськогосподарським тваринам в домогосподарствах (графи 1 та 2 рядка 08 Таблиці 1) визначаються шляхом добутку відповідних середніх витрат кормів на одну умовну голову (графи 8 та 9 рядка 08 Таблиці 1) на середньорічне умовне поголів'я сільськогосподарських тварин (графа 7 рядка 08 Таблиці 1).
IV.5.8. Розподіл загальних витрат кормів у домогосподарствах (графа 1 рядка 08 Таблиці 1) за їх основними видами та групами тварин здійснюється на підставі даних вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості, нормативних витрат кормів (Додаток 6) пропорційно середньорічному поголів'ю сільськогосподарських тварин.
V. Розрахунки середніх витрат кормів на виробництво одиниці продукції тваринництва
Показники середніх витрат кормів на виробництво одиниці продукції тваринництва розраховуються згідно з Таблицею 2 "Витрати кормів на виробництво одиниці продукції тваринництва" (Додаток 5), як співвідношення їх загальних витрат до обсягів виробленої продукції.
Середні витрати кормів (у т.ч. концентрованих) у кормових одиницях розраховуються в розрізі категорій господарств (сільськогосподарські підприємства; домогосподарства; господарства усіх категорій) за такими видами продукції: виробництво молока, приріст великої рогатої худоби та приріст свиней. Додаток 8 містить довідкову інформацію щодо середніх нормативних витрат кормів на виробництво одиниці продукції тваринництва.
V.1. Розрахунки середніх витрат кормів на виробництво одиниці продукції тваринництва в сільськогосподарських підприємствах
Обсяги виробництва продукції тваринництва в сільськогосподарських підприємствах визначаються за показниками ф. N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" (розділ 1 "Виробництво продукції тваринництва" та розділ 2 "Вирощено сільськогосподарських тварин"), витрати кормів - за даними Таблиці 1 "Витрати кормів сільськогосподарським тваринам" цих Методичних рекомендацій.
Визначення витрат кормів на окремі види продукції тваринництва має свої особливості.
V.1.1. Визначення середніх витрат кормів на виробництво 1 центнера молока
Для розрахунку витрат кормів на виробництво молока (графи 2 і 3 Таблиці 2) приймається 90% загального обсягу (у т.ч. концентрованих) кормів, згодованих коровам та бугаям-плідникам (таблиця 1 "Витрати кормів сільськогосподарським тваринам", рядок 01), а 10% - ураховується при розрахунку витрат кормів на вирощування великої рогатої худоби. Валовий надій молока від корів молочного стада приймається за даними річної розрахункової таблиці 15 "Виробництво молока", графа 3а.
У разі застосування в сільськогосподарських підприємствах підсосного утримання телят загальне виробництво молока буде складатися із валового надою молока від корів молочного стада та обсягу молока, яке висмоктане телятами при їх підсосному утриманні (із розрахунку 1,5 ц молока на 1 голову приплоду).
Одержаний у звітному році приплід телят на підсосному утриманні приймається на рівні чисельності корів, виділених для групового підсосного вирощування телят (при одночасному припиненні доїння) на кінець звітного року (рядок 83 ф. N 24 (річна)).
Приклад розрахунку.
За даними ф. N 24 (річна) тис.ц, а надходження приплоду телят (виходячи з чисельності корів молочного стада, виділених для групового підсосного вирощування телят (при одночасному припиненні доїння) - 14,5 тис. голів. Загальний обсяг молока, необхідний для проведення розрахунків витрат кормів на 1 ц молока, становитиме 24430,9 тис.ц (24409,2 + (14,5 * 1,5) = 24409,2 + 21,7 = 24430,9).
V.1.2. Визначення середніх витрат кормів на виробництво 1 центнера приросту великої рогатої худоби
Для визначення загального обсягу кормів (у т.ч. концентрованих), які витрачені на вирощування великої рогатої худоби, до даних рядка 02 Таблиці 1 "Витрати кормів сільськогосподарським тваринам" слід додати 10% обсягу кормів, за даними рядка 01 цієї таблиці, які витрачені на годівлю молочного стада.
Загальна кількість одержаного приросту великої рогатої худоби в сільськогосподарських підприємствах приймається за даними ф. N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" (розділ 2 "Вирощено сільськогосподарських тварин", рядок 31, графа 1).
V.1.3. Визначення середніх витрат кормів на виробництво 1 центнера приросту свиней
Загальна кількість витрачених кормів (у т.ч. концентрованих) на приріст свиней (графи 2 і 3 Таблиці 2) визначаються за даними рядка 03 графи 1 та 2 Таблиці 1 "Витрати кормів сільськогосподарським тваринам", а кількість одержаного приросту - за даними ф. N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" (розділ 2 "Вирощено сільськогосподарських тварин", рядок 31, графа 2).
V.2. Розрахунки середніх витрат кормів на виробництво одиниці продукції тваринництва в домогосподарствах
V.2.1. Загальні витрати кормів (у т.ч. концентрованих) на виробництво центнера молока, приросту великої рогатої худоби та свиней у домогосподарствах встановлюються аналогічно розрахункам у сільськогосподарських підприємствах, викладеним у пп. V.1.1 - V.1.3 цих Методичних рекомендацій.
V.2.2. Загальне виробництво молока в домогосподарствах буде складатися із валового надою молока від корів молочного стада (річна розрахункова таблиця N 15 "Виробництво молока", рядок 9, графа 3а) та обсягу молока, яке висмоктане всіма отриманими у звітному році телятами (із розрахунку 1,5 ц молока на 1 голову приплоду за даними річної розрахункової таблиці 9 "Оборот стада ВРХ", графа 2).
V.2.3. Приріст великої рогатої худоби та свиней у домогосподарствах встановлюється, виходячи з даних річних розрахункових таблиць N 8 та N 9. Для визначення обсягу приросту великої рогатої худоби та свиней від загального обсягу вирощування (річна розрахункова таблиця 8 "Виробництво продуктів тваринництва" відповідно рядки 1 та 4) слід відняти вагу одержаного приплоду, розраховану як добуток кількості тварин, що народилися, на їх середню вагу при народженні.
Кількість одержаного у звітному році приплоду проставляється за даними графи 2 річних розрахункових таблиць 9 "Оборот стада" великої рогатої худоби та свиней. Середня вага при народженні телят і поросят приймається на рівні відповідних показників в сільськогосподарських підприємствах та розраховується за даними ф. N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" за звітний рік: по телятах - як співвідношення даних рядка 30, графа 1, до рядка 44, графа 1; по поросятах - як співвідношення даних рядка 30, графа 2, до рядка 44, графа 3.
Приклад розрахунку витрат кормів сільськогосподарським тваринам за 2006 рік наведено у додатках 9 і 10.
Департамент статистики сільського
господарства та навколишнього
середовища
Література
1. Групповые нормы расхода, структуры и страховых запасов кормов в животноводстве УССР. Госагропром УССР. - К., 1986.
2. Методика проведення річних розрахунків виробництва продукції рослинництва в усіх категоріях господарств. Державний комітет статистики України: відповідальний за випуск О.М.Прокопенко. - К., 2005.
3. Методика проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств. Державний комітет статистики України: відповідальний за випуск О.М.Прокопенко. - К., 2005.
4. Інструкція щодо заповнення форм державних статистичних спостережень N 24 "Звіт про стан тваринництва за 200_р." (річна) та N 24-сг "Звіт про стан тваринництва на "___" ____________ 200_ р."(місячна). - К.: Держкомстат, 2005. - 19 с.
5. Рекомендації щодо розрахунку окремих показників статистики тваринництва. - К.: Держкомстат, 2006. - 12 с.
6. Керівництво для фахівця з інтерв'ювання з питань організації та методології базових вибіркових обстежень населення (домогосподарств), які здійснюються органами державної статистики. - К.: Держкомстат, 2006. - 39 с.
7. Калашников А.П. Нормы и рационы кормления сельскохозяйственных животных. - М.: Агропромиздат, 1986. - 375 с.
8. Справочник "Кормовые нормы и таблицы" под редакцией М.Ф.Томмэ - М.: Государственное издательство сельскохозяйственной литературы, 1959.
9. Тваринництво України: Статистичний збірник. Держкомстат України. - К., 2007.
10. Указания по расчету расхода кормов скоту и птице. Государственный комитет по статистике СССР. - М., 1988.
11. Чекотовський Е.В. Основи статистики сільського господарства: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2001. - 432 с.
12. Статистика: Підручник/ Герасименко С.С., Головач А.В., Срина А.М. та інш.; за наук. ред. Герасименка С.С. - 2-ге вид., переробл. і доп. - К.: КНЕУ, 2000 - 468 с.
Додаток 1
(Витяг із державного
статистичного спостереження
за ф. N 24 (річна) "Звіт
про стан тваринництва")
Розділ 7. Баланс кормів за 200_ р.
(центнерів кормових одиниць)
---------------------------------------------------------------------
| Найменування | Код | Усі | У тому числі |
| показників |рядка| види |-------------------------------------|
| | |кормів| концентровані |грубі|соковиті|інші|
| | |(гр. 2|-----------------| | | |
| | |+ 4 + |усього| з них | | | |
| | |5 + 6)| |комбікорми| | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
| А | В | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Наявність на | 180 | | | | | | |
|початок звітною | | | | | | | |
|року | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Надходження | 181 | | | | | | |
|(ряд. 182 + 183 | | | | | | | |
|+ 184) - усього | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|у тому числі | | | | | | | |
|----------------| 182 | | | | | | |
|заготовлено, | | | | | | | |
|виділено з | | | | | | | |
|продовольчих | | | | | | | |
|культур для | | | | | | | |
|тваринництва | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|одержано в обмін| 183 | | | | | | |
|та інші | | | | | | | |
|надходження | | | | | | | |
|(крім купівлі) | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|куплено | 184 | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Витрати (ряд. | 185 | | | | | | |
|186 + 196 + 198 | | | | | | | |
|+ 199) - усього | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|у тому числі | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Витрачено на | 186 | | | | | | |
|корм всім вилам | | | | | | | |
|сільськогоспо- | | | | | | | |
|дарських тварин | | | | | | | |
|(ряд. 187 + 188 | | | | | | | |
|+ 189 + 190 + | | | | | | | |
|191 + 192 + 193)| | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|з них | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|коровам та | 187 | | | | | | |
|бугаям-плідникам| | | | | | | |
|молочного стада | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|великій рогатій | 188 | | | | | | |
|худобі (без | | | | | | | |
|корів та | | | | | | | |
|бугаїв-плідників| | | | | | | |
|молочного стада,| | | | | | | |
|робочих волів) | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|свиням | 189 | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|вівцям та козам | 190 | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|птиці | 191 | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|коням, робочим | 192 | | | | | | |
|волам | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|іншим вилам | 193 | | | | | | |
|худоби | | | | | | | |
|----------------+-----+------+--------------------------------+----|
|Із загальної | | | | |
|кількості | 194 | | | |
|витрачених | | | | |
|кормів (ряд. | | | Х | |
|186) | | | | |
|----------------| | | | |
|пасовищних | | | | |
|кормів | | | | |
|----------------+-----+------+--------------------------------+----|
|купованих кормів| 195 | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Продано та | 196 | | | | | | |
|передано - | | | | | | | |
|усього | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|у тому числі | 197 | | | | | | |
|населенню | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Витрачено на | 198 | | х | х | | х | х |
|підстилку та | | | | | | | |
|інші | | | | | | | |
|господарські | | | | | | | |
|потреби | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Втрати - усього | 199 | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|з них у межах | 200 | | | | | | |
|встановлених | | | | | | | |
|норм природних | | | | | | | |
|втрат | | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Наявність на | 201 | | | | | | |
|кінець звітного | | | | | | | |
|року (ряд. 180 +| | | | | | | |
|181 + 194 - 185)| | | | | | | |
|----------------+-----+------+------+----------+-----+--------+----|
|Контрольна сума | 202 | | | | | | |
|розділу | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
|Довідково:|із рядка 182 (гр. 4) заготовлено сіна та |(204), |
| |сінажу | |
| |________ | |
| |---------------------------------------------+-------|
| |із рядка 182 (гр. 5) одержано готового силосу|(205). |
| |________ | |
------------------------------------------------------------------
Додаток 2
Витяг із обстеження
сільськогосподарської
діяльності домогосподарств
у сільській місцевості
за ф. N 02-СГН "Запитальник
місячного інтерв'ю")
II. Тваринництво
1. Які зміни відбулися в чисельності Ваших
сільськогосподарських тварин і за останній місяць?
------------------------------------------------------------------
| Код|Скільки голів? |
| |-----------------------------------------------------------|
| |Великої|у т.ч.|свиней|овець|кіз|коней|кролів|птиці |у т.ч.|
| |рогатої|корів | | | | | |всякого|курей |
| |худоби | | | | | | |віку |доро- |
| | | | | | | | | |слих |
|----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
| 1 | 201 | 202 | 210 | 215 |220| 225 | 230 | 240 | 242 |
----------------------------------------------------------------------------------
|Приплід ------------------------------------------------------------------
|(народилося) | 01 | | 1) | | | | | | | 2) |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|Куплено, | | | | | | | | | | |
|інші надхо- | | | | | | | | | | |
|дження | 02 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|Пало, | | | | | | | | | | |
|загинуло | 03 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|Забито в | | | | | | | | | | |
|господарстві | 04 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|її жива вага, | | | | | | | | | | |
|кг | 05 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|Інше прибуття | 06 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|у т.ч. для | | | | | | | | | | |
|забою | 07 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|її жива вага, | | | | | | | | | | |
|кг | 08 | | | | | | | | | |
|---------------+----+-------+------+------+-----+---+-----+------+-------+------|
|В наявності на | | | | | | | | | | |
|кінець місяця | 10 | | | | | | | | | |
---------------------+-------+------+------+-----+---+-----+------+---------------
Довідково: | | | | | | | |
---------------------+-------+------+------+-----+---+-----+------|
|Стримано від |54 | | | | | | | |
|забою в | | | | | | | | |
|господарстві | | | | | | | | |
|шкір, шкурок, | | | | | | | | |
|штук | | | | | | | | |
-------------------------------------------------------------------
---------------
1) Телиці, переведені протягом місяця у корови.
2) Птиця, переведена протягом місяця у дорослу.
2. Яку кількість кормів було витрачено у Вашому домогосподарстві на годівлю сільськогосподарських тварин протягом останнього місяця?
-----------------------------------------------------------------
|Код|Зерно|Продукти |Комбі-|Карто-|Овочі, |Кормові|Силос|Молоко,|
| | |переробки|корми |пля |баштан-|корене-| |л |
| | |зерна | | |ні |плоди | | |
----+-----+---------+------+------+-------+-------+-----+-------|
1 | 101 | 910 | 911 | 120 | 123А | 156А | 912 | 10 |
------------------------------------------------------------------------------------
Дані | -----------------------------------------------------------------
заповню-|Кілограмів| 1 | | | | | | | | |
ється |----------+---+-----+---------+------+------+-------+-------+-----+-------|
тільки |Центнерів | 2 | | | | | | | | х |
в одному| | | | | | | | | | |
з рядків| | | | | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------------
Додаток 3
Середня поживність кормів
(у кормових одиницях)
------------------------------------------------------------------
| Види кормів | Вміст кормових одиниць в 1 кг |
| | кормів, кг |
|----------------------------------------------------------------|
| Рослини: |
|----------------------------------------------------------------|
|бобово-різнотравно-злакова трава| 0,24 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|злакового пасовища | 0,26 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|злаково-різнотравного пасовища | 0,27 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|злаково-різнотравного лука | 0,24 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|штучного пасовища | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|пасовища конюшини | 0,17 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|конюшино-тимофійчаного пасовища | 0,24 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|лукового пасовища | 0,24 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|м'ятликового пасовища | 0,32 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|лісного пасовища | 0,19 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|лукостепового пасовища | 0,26 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|осокового лука | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса штучного пасовища | 0,23 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса | 0,29 |
|злаково-різнотравного лука | |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса лукового пасовища | 0,19 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса осокової рослинності| 0,19 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса пирійного степу | 0,30 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса природного сінокосу | 0,18 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса суходільного лука | 0,23 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса заливного лука | 0,25 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|пасовищна лугова у долинах рік | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|пасовищна з грястицею | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|заплавного лука | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|грястиця збірна | 0,23 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|житняк | 0,23 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|кострець безвісний | 0,25 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|кукурудза: | |
|цвітіння | 0,15 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|молочної стиглості | 0,18 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|молочно-воскової стиглості | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|воскової стиглості | 0,27 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|качани: | |
|молочної стиглості | 0,23 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|молочно-воскової стиглості | 0,36 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|воскової стиглості | 0,58 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|овес | 0,18 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|вівсяниця лучна | 0,22 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса вівсяниці лучної | 0,22 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса суданки | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|просо кормове | 0,23 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|пирій | 0,26 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|пшениця озима | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|райграс | 0,15 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|жито озиме | 0,19 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|сорго | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|суданка | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|тимофіївка | 0,25 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|ячмінь | 0,18 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|вика | 0,17 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|горох | 0,17 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|конюшина | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|конюшина червона: | |
|бутонізація | 0,18 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|цвітіння | 0,15 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса конюшини | 0,19 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|люпин | 0,19 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|люцерна | 0,22 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|люцерна: бутонізація | 0,18 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|цвітіння | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|зелена маса люцерни | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|лядвенець | 0,26 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|соя | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|суріпиця | 0,08 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|редька олійна | 0,13 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|чина | 0,21 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|сочевиця | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|гичка картоплі | 0,12 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|топінамбур | 0,20 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|ріпак | 0,12 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|гичка капусти кормової | 0,14 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|гичка моркви | 0,17 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|листя капусти | 0,13 |
|--------------------------------+-------------------------------|
|гичка буряка кормового | 0,10 |
|--------------------------------+-------------------------------|

................
Перейти до повного тексту