ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року
м. Київ
справа №380/9977/23
адміністративне провадження № К/990/1235/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів - Губської О.А., Мацедонської В.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Мандрика Владислава Володимировича
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2023 року (головуючий суддя - Крутько О.В.)
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року (головуючий суддя - Гудим Л.Я., судді: Затолочний В.С., Гінда О.М.)
у справі №380/9977/23
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
I. РУХ СПРАВИ
1. В травні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом, в якому просив:
- визнати протиправну бездіяльність в/ч НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168) у розмірі до 100 000 грн, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28 вересня 2022 року по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада 2022 року по 25 грудня 2022 року з урахуванням фактично сплачених сум;
- зобов`язати в/ч НОМЕР_1 нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою №168 у розмірі до 100 000 грн, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28 вересня 2022 року по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада 2022 року по 25 грудня 2022 року з урахуванням фактично сплачених сум.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що під час проходження військової служби, перебуваючи у службовому відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ), приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і борони, відсічі і стримуванні збройної агресії, що полягало у виконанні бойових завдань на підставі бойових наказів (розпоряджень), а тому набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди відповідно до Постанови №168.
3. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2023 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" в розрахунку на місяць пропорційно участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року та з 01 грудня 2022 року по 25 грудня 2022 року з урахуванням фактично сплачених сум.
Зобов`язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" в розрахунку на місяць пропорційно участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року та з 01 грудня 2022 року по 25 грудня 2022 року з урахуванням фактично сплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
4. Не погодившись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, представник позивача звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати судові рішення в частині залишених без задоволення позовних вимог, та у цій частині ухвалити нове рішення.
5. Ухвалою Верховного Суду від 07 лютого 2024 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
7. Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15 вересня 2022 року №2902-ОС призначено старшого солдата ОСОБА_1, інспектором прикордонної служби 2 категорії - гранатометником третього відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби № НОМЕР_3, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 3 категорії - номера обслуги відділення вогневої підтримки відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3" (тип Б), згідно з підпунктом 4 пункту 93 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України (на вищу посаду - у порядку просування по службі).
8. Відповідно до бойових наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 гриф, старшого солдата ОСОБА_1 направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_2 ).
9. У довідці за підписом командира в/ч НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4466 вказано про те, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у періоди: з 28 вересня по 30 вересня 2022 року; з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року; з 01 листопада по 18 листопада 2022 року; з 24 листопада по 30 листопада 2022 року; з 01 грудня по 25 грудня 2022 року. Підстава - бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року.
10. Наказами начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03 листопада 2022 року №3632-ОС та від 03 грудня 2022 року №4112-ОС вирішено не виплачувати додаткову винагороду за жовтень 2022 року та листопад 2022 року відповідно солдату ОСОБА_2 та старшому солдату ОСОБА_1 Причинами невиплати вказано виявлення на території військової частини в стані алкогольного сп`яніння та складення протоколу за частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
11. У довідці № 54-М від 10 квітня 2023 року про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 02 травня 2022 року по 28 березня 2023 року та у архівній відомості за період з травня 2022 року до травня 2023 року №168-М від 24 травня 2023 року, вказано, що позивачу виплачено додаткову винагороду згідно з Постановою №168 (30 000 грн) у вересні 2022 року - 26 000 грн, у грудні 2022 року 30 000 грн (спірний у цій справі період).
12. 10 квітня 2023 року начальником відділу кадрів військової частини НОМЕР_1 видано довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно з 02 травня 2022 року проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та з 02 травня по 01 липня 2022 року, з 26 січня по 20 лютого 2023 року та з 25 лютого безпосередньо бере участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування військової агресії РФ проти України в Донецькій та Луганській областях.
13. Не погоджуючись з ненарахуванням та невиплатою у збільшеному розмірі додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 у період з 28 вересня по 18 листопада 2022 року та з 24 листопада по 25 грудня 2022 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Задовольняючи частково адміністративний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач протиправно не виплатив позивачу збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою №168 за період з 28 вересня по 30 вересня 2022 року та з 01 грудня по 25 грудня 2022 року. Натомість у відповідача були наявні правові підстави для невиплати позивачу додаткової грошової винагороди у тому числі у збільшеному розмірі за період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада по 30 листопада 2022 року.
15. У спірний період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня по 25 грудня 2022 року позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області, що підтверджено довідкою в/ч НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4466.
16. Проте у зв`язку зі складанням адміністративних протоколів у жовтні та листопаді 2022 року, виплата додаткової винагороди за ці місяці не передбачена, а тому дії відповідача у цей період є правомірними.
17. Суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, керувався положеннями Окремого доручення від 23 червня 2022 року № 912/з/29, а також зауважив, що накази начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 03 листопада 2022 року №3632-ОС "Про виплату додаткової винагороди" та від 03 грудня 2022 року №4112-ОС "Про виплату додаткової винагороди" позивачем не оскаржувались та на час розгляду цього спору є чинними, відповідно підстави для виплати додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 відсутні.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
18. Представник позивача у касаційній скарзі як на підставу відкриття касаційного провадження посилався на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України та зазначав про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права, передбачених:
- пунктом 2-1 Постанови №168;
- абзацами 3, 4 пункту 3 Окремого доручення Міністра Оборони України від 23 червня 2022 року № 912/з/29, в контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями Держприкордонслужби та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв`язку із застосуванням положень зазначеного Окремого доручення для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно пункту 2-1 Постанови № 168, а саме:
- визначення вичерпного переліку документів, обов`язкових для нарахування та виплати збільшеної винагороди;
- необхідності попереднього звернення військовослужбовця із рапортом для підготовки командуванням частини усіх необхідних документів для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди;
- порядку підготовки та обміну необхідними для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди документами між різними військовими частинами у разі, коли військовослужбовець набув право на таку винагороду, перебуваючи у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні іншої військової частини (тобто, в особовому складі та на фінансовому утриманні якої він не перебуває);
- підстав позбавлення права на отримання винагороди.
19. Зазначає, що для виплати додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 000 грн не є обов`язковою лише безпосередня участь у бойових діях, оскільки положення пункту 1 Постанови № 168 передбачають також здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, як підставу для такої виплати.
20. Судом апеляційної інстанції не взято до уваги, що Окреме доручення Міністра оборони України №912/з/29 від 23 червня 2022 року (не стосується військовослужбовців Держприкордонслужби) не було зареєстровано у Мін`юсті, а тому його положення не можуть застосовуватися для прийняття рішення про невключення позивача до наказу про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану, регламентованої Постановою №168.
21. Звертає увагу на те, що факт вчинення позивачем дисциплінарного та/або адміністративного правопорушення, а також накладення дисциплінарного та/або адміністративного стягнення не може бути підставою для позбавлення позивача права на виплату додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168.
22. З огляду на те, що наведений у статті 48 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний Статут) перелік видів адміністративних та дисциплінарних стягнень є вичерпним і додатковому розширенню не підлягає, вважає що застосування такого виду дисциплінарного стягнення як позбавлення додаткових доплат до грошового забезпечення, не передбачено нормами Дисциплінарного Статуту, а отже знаходиться поза межами правового поля. Також і Постанова №168 не містить будь яких виключень щодо можливості позбавлення додаткової винагороди, яка має виплачуватись військовослужбовцю за перебування на військовій служби у період дії воєнного стану.
23. Звертав увагу на висновки Конституційного Суду України, викладені у рішеннях № 7зп від 23 грудня 1997 року та № 7рп/2001 від 30 травня 2001 року щодо верховенства права, а також на те, що відповідачем не спростована достовірність інформації, наведеної у довідці від 20 січня 2023 року № 4466, а військова частина підтверджує безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області у спірні періоди.
24. Просив ухвалити нове рішення, яким визнати протиправною бездіяльності в/ч НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №168, у розмірі до 100 000 грн у розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада по 30 листопада 2022 року з урахуванням фактично сплачених сум.
Зобов`язати в/ч НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою №168, у розмірі до 100 000 грн у розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада по 30 листопада 2022 року з урахуванням фактично сплачених сум.
25. Відповідач надіслав відзив на касаційну скаргу, в якому просить оскаржувані рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог залишити без змін, а в частині задоволених позовних вимог скасувати, ухваливши в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
26. Звертав увагу на те, що оскільки позивач у жовтні та листопаді 2022 року притягнутий до адміністративної відповідальності, то збільшена додаткова винагорода відповідно до пункту 8 наказу 392 не належить до виплати. Притягнення позивача до адміністративної відповідальності в жовтні, листопаді 2022 року суперечить покладеним на нього обов`язкам та змісту Військової присяги, підриває довіру та авторитет Державної прикордонної служби України в умовах воєнного стану.
27. Обов`язок виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн, передбаченої Постановою № 168, виникає у відповідача виключно після отримання нормативно закріпленого переліку документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій.
28. Проте належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах, відповідачу не було надано.
29. Сам лише сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) на ділянці державного кордону з Республікою Білорусь під час перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_2 ) в період дії воєнного стану в Україні, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови № 168.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
30. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити таке.
31. Спір у цій справі виник у зв`язку з невиплатою позивачу збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 28 вересня по 18 листопада 2022 року, з 24 листопада по 25 грудня 2022 року, з урахуванням фактично сплачених сум.
32. Частиною другою статті 2 Закону України "Про державний кордон" від 04 листопада 1991 року №1777-XII передбачено, що захист державного кордону України є невід`ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
33. Прикордонний загін є органом охорони державного кордону, призначений для охорони визначеної ділянки державного кордону, а також здійснення інших повноважень, передбачених законодавством України.
34. Відділ прикордонної служби є основним підрозділом прикордонного загону (прикордонної комендатури), призначеним, зокрема, для безпосередньої охорони та захисту визначеної ділянки державного кордону.
35. За специфікою завдань відділ прикордонної служби типу "С" є відділом, призначеним для виконання завдань з охорони державного кордону України, здійснення прикордонного контролю, проведення заходів з пошуку та затримання правопорушників, локалізації нестандартних (кризових) ситуацій, виявлення та припинення правопорушень, протидію яким законодавством України віднесено до компетенції Держприкордонслужби, виконання інших завдань, покладених на Держприкордонслужбу (пункт 5 Положення про відділ прикордонної служби Державної прикордонної служби, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 квітня 2016 року №311, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 2016 року за №719/28849).
36. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року №661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (у редакції, чинні на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби.
37. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
38. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
39. У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
40. Абзацом першим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
41. Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
42. Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та їх розміри визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
43. Держприкордонслужба входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.
44. Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, визначаються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за №854/32306.
45. Грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату (пункт 3 глави 1 розділу 1 цієї Інструкції).
46. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 та №69/2022 Кабінет Міністрів України постановою від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім`ям під час дії воєнного стану" серед іншого передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
47. Відповідно до пункту 1 Постанови №168 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць (з 19 липня 2022 року з набранням чинності постановою від 07 липня 2022 року №793 (застосовується з 01 червня 2022 року) (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів , - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
48. У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, та розмір вищевказаної додаткової винагороди.
49. Водночас реалізація цитованих приписів указаної постанови вимагала визначення порядку та умов виплати такої додаткової винагороди, виходячи з того, що формулювання "а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах" є нечітким та породжує істотні труднощі у його правозастосуванні, що, насамперед, пов`язано із застосуванням сполучника "або", який має розділовий характер.