1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
31.05.2022 № 323
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 червня 2022 р.
за № 698/38034
Про затвердження деяких нормативно-правових актів щодо карантинування тварин та центрів збору тварин
Відповідно до частини першої статті 28, частини третьої статті 46 Закону України від 04 лютого 2021 року № 1206-IХ "Про ветеринарну медицину", Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із законодавством України, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Вимоги до карантинування тварин;
2) Вимоги до центрів збору тварин.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію одночасно із Законом України від 04 лютого 2021 року № 1206-IX "Про ветеринарну медицину".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України згідно з розподілом обов’язків.

Міністр

М. Сольський

ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра цифрової
трансформації України

Т.в.о. Голови Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Голова Державної регуляторної служби України




О. Борняков



А. Вовнюк

О. Кучер
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
31 травня 2022 року № 323
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 червня 2022 р.
за № 698/38034
ВИМОГИ
до карантинування тварин
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги поширюються на відносини між операторами потужностей, державними ветеринарними інспекторами, офіційними ветеринарними лікарями та ліцензованими ветеринарними лікарями, відповідальними за організацію та проведення профілактичного карантину тварин, що їх переміщують з однієї потужності на іншу.
2. У цих Вимогах терміни вживаються у таких значеннях:
племінна свійська птиця - свійська птиця віком від 72 годин, призначена для виробництва інкубаційних яєць;
продуктивна свійська птиця - свійська птиця віком від 72 годин, яку вирощують для виробництва м’яса та/або яєць, призначених для споживання людиною, та/або для виробництва інших продуктів та/або для поповнення поголів’я пернатої дичини;
спортивні коні - коні, які мають міжнародний або український спортивний паспорт коня.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про ветеринарну медицину", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин", "Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною".
3. Тварини, яких переміщують з однієї потужності на іншу, підлягають обов’язковому профілактичному карантину протягом періодів, визначених углаві 1 розділу II цих Вимог.
4. Під час проведення профілактичного карантину тварин утримують окремо (без контакту з іншими тваринами) у спеціально відведених ізольованих місцях (далі - карантинні пункти) або у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 5 цього розділу,- на карантинній станції.
Карантинні пункти мають відповідати вимогам, встановленим у главах 2-4 розділу ІІ цих Вимог.
Карантинні станції мають відповідати вимогам, встановленим Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин".
5. Профілактичний карантин проводять у таких місцях:
1) на потужності за місцем призначення тварин - у разі переміщення тварин між територіями (зонами, регіонами або компартментами) з однаковим ветеринарно-санітарним статусом у межах території України;
2) на потужностях за місцем відправлення та за місцем призначення тварин - у разі переміщення тварин між територіями (зонами, регіонами або компартментами) із різним ветеринарно-санітарним статусом у межах території України;
3) на карантинній станції, визначеній відправником тварин, на території України - у разі переміщення тварин за межі території України.
Якщо потужність, з якої переміщують тварин, і карантинна станція мають однаковий ветеринарно-санітарний статус, профілактичний карантин тварин на потужностях за місцем відправлення тварин не проводять.
6. Профілактичний карантин не проводять у разі переміщення тварин з однієї потужності на іншу, якщо такі потужності мають однаковий ветеринарно-санітарний статус, розташовані в межах території (зони), що має один ветеринарно-санітарний статус, і перебувають в управлінні однієї фізичної або юридичної особи.
7. Тварин, призначених для ввезення на митну територію України, утримують на карантині у спеціально підготовлених для цього приміщеннях під контролем (наглядом) державного ветеринарного інспектора країни-експортера / країни походження відповідно до Вимог щодо ввезення на митну територію України живих тварин та їхнього репродуктивного матеріалу, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 листопада 2018 року № 553, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 квітня 2019 року за № 346/33317.
8. Під час проведення профілактичного карантину тварин піддають лабораторним та іншим діагностичним дослідженням (випробовуванням), вакцинаціям та профілактичним обробкам відповідно до вимог глави 3 розділу III цих Вимог.
Лабораторні та інші діагностичні дослідження (випробовування) проводять уповноважені лабораторії, що мають відповідну акредитацію.
9. Профілактичний карантин проводять з урахуванням вимог законодавства щодо забезпечення благополуччя тварин.
10. У разі проведення профілактичного карантину тварин перед їх переміщенням за межі території України також враховують вимоги країни призначення таких тварин.
II. Вимоги до тривалості та місця проведення профілактичного карантину тварин
1. Вимоги до тривалості проведення профілактичного карантину
1. Профілактичний карантин тварин проводять протягом таких періодів:
1) для копитних тварин - протягом не менш як 30 днів від дня розміщення копитних тварин у карантинному пункті / карантинній станції;
2) для племінної та продуктивної свійської птиці (крім свійської птиці, призначеної для поповнення поголів’я пернатої дичини), а також добового молодняка:
протягом шести тижнів від дня розміщення в карантинному пункті / карантинній станції (за рішенням головного державного ветеринарного інспектора відповідної території, на якій свійську птицю/ добовий молодняк поміщують на профілактичний карантин; цей період може бути скорочений до трьох тижнів за умови отримання сприятливих (негативних) результатів лабораторних та інших діагностичних досліджень (випробувань) зразків, відібраних від такої свійської птиці / добового молодняка); до дати забою (якщо свійську птицю / добовий молодняк забивають перед завершенням зазначеного в цьому підпункті шеститижневого періоду);
3) для тварин аквакультури - протягом не менш як 90 днів від дня розміщення аквакультури в карантинному пункті / карантинній станції;
4) для приматів, що походять із навколишнього середовища, непідконтрольного компетентним органом,- протягом не менш як 12 тижнів від дня розміщення приматів у карантинному пункті/карантинній станції;
5) для інших тварин - протягом не менш як 30 днів від дня розміщення тварин у карантинному пункті / карантинній станції.
2. Відлік періоду профілактичного карантину розпочинають з дня розміщення в карантинному пункті / карантинній станції останньої тварини, що складає партію, вантаж або групу.
3. У разі проведення профілактичного карантину тварин перед їх переміщенням за межі території України періоди, зазначені в пункті 1 цієї глави, змінюються з урахуванням вимог країни призначення таких тварин.
4. У випадку відкладення відправки тварин із потужності після завершення профілактичного карантину періоди профілактичного карантину, зазначені в пункті 1 цієї глави для відповідних видів тварин, продовжуються, але не більш як на 30 днів, на підставі письмового звернення оператора потужностей до територіального органу компетентного органу за місцем розташування карантинного пункту / карантинної станції.
2. Вимоги до карантинних пунктів, призначених для утримання свійських наземних тварин
1. Карантинні пункти, призначені для утримання свійських наземних тварин, мають відповідати таким вимогам:
1) бути окремо розташованою будівлею на достатній відстані від інших потужностей, що на них утримують тварин;
2) забезпечувати доступ до карантинного пункту людей під постійним контролем оператора потужностей, відповідального за карантинний пункт з дотриманням вимог біобезпеки;
3) карантинний пункт має бути сконструйований у спосіб, що забезпечує легке очищення, миття та дезінфекцію стін, підлоги, інших матеріалів та обладнання, здійснення ветеринарно-санітарного обстеження та необхідних оброблень, а також щільно закриватися з метою запобігання доступу до нього сторонніх тварин, комах та шкідників;
4) карантинний пункт підлягає очищенню, миттю та дезінфекції одразу після завершення кожного карантинного періоду та виведення з нього останньої тварини, яка складає партію/вантаж/групу, за принципом "все зайнято - все пусто";
5) протягом не менш як семи днів від дати завершення кожного карантинного періоду та виведення з нього останньої тварини, яка складає партію/вантаж/групу, карантинний пункт необхідно утримувати без тварин;
6) карантинний пункт необхідно забезпечити засобами для відлову, утримання та, у разі необхідності, ізоляції тварин, а також обладнанням та засобами для очищення та дезінфекції.
2. Після завершення кожного карантинного періоду та виведення з нього останньої тварини, яка складає партію/вантаж/групу, із карантинного пункту необхідно видалити всю підстилку. Нову (свіжу) підстилку забезпечують у карантинному пункті після проведення очищення та дезінфекції, зазначених в підпункті 4 пункту 1 цієї глави.
3. Вимоги цієї глави не застосовують до карантинних пунктів, призначених для утримання приматів.
3. Вимоги до карантинних пунктів, призначених для утримання тварин аквакультури
1. Карантинні пункти (карантинні рибогосподарські ізолятори), призначені для утримання тварин аквакультури, мають відповідати вимогампідпунктів 4-6 пункту 1 глави 2 цього розділу, а також таким вимогам:
1) карантинні пункти необхідно розташовувати на достатній відстані від інших карантинних пунктів, потужностей аквакультури та груп потужностей аквакультури;
2) карантинні пункти мають бути окремо стоячими будівлями, доступ до яких тварин та людей має контролювати оператор потужностей, відповідальний за зазначені карантинні пункти з дотриманням вимог біобезпеки, та мають бути сконструйовані у спосіб, що забезпечує легке очищення, миття та дезинфекцію, здійснення ветеринарно-санітарного обстеження та необхідних оброблень, а також щільно закриватися з метою запобігання доступу до них сторонніх тварин, комах та шкідників;
3) вода, що її постачають до карантинних пунктів, має бути вільною від збудників хвороб тварин аквакультури, що підлягають повідомленню;
4) стічні води, що утворюються в карантинних пунктах, перед їх скиданням необхідно піддавати обробленню, що забезпечує знищення збудників хвороб тварин аквакультури, що підлягають повідомленню;
5) систему очищення стічних вод необхідно обладнати резервною установкою на випадок припинення її роботи.
2. Умови навколишнього середовища, що сприяють клінічному виявленню відповідної хвороби тварин аквакультури, що підлягає повідомленню, необхідно підтримувати в карантинному пункті протягом усього періоду карантину.
4. Вимоги до карантинних пунктів, призначених для утримання приматів
1. Карантинні пункти, призначені для утримання приматів, мають відповідати таким вимогам:
1) карантинні пункти мають бути окремо стоячими будівлями, доступ до яких тварин та людей має контролювати оператор потужностей, відповідальний за зазначені карантинні пункти з дотриманням вимог біобезпеки, та мають бути сконструйовані у спосіб, що забезпечує легке очищення, миття та дезинфекцію, здійснення ветеринарно-санітарного обстеження та необхідних оброблень, а також щільно закриватися з метою запобігання доступу до них сторонніх тварин, комах та шкідників;
2) на вході до карантинного пункту необхідно розмістити:
знак, що попереджує про небезпеку зараження інфекційними та паразитарними хворобами під час карантинування;
контактні дані (власне ім’я та прізвище, номер телефону) осіб, відповідальних за проведення профілактичного карантину;
перелік вимог для входу до карантинного пункту;
3) на карантинному пункті необхідно забезпечити заходи із профілактики та боротьби з гризунами, дикими тваринами та комахами;
4) карантинний пункт має бути сконструйований у спосіб, що запобігає контакту між приматами, які належать до різних вантажів/партій/груп;
5) поверхні стін, стелі, перегородок та підлоги карантинного пункту мають бути виготовлені із водостійких матеріалів, що дають можливість здійснювати прибирання та дезінфекцію;
6) отвори на поверхнях стін, стелі, перегородок та підлоги карантинного пункту мають бути загерметизовані або мати можливість герметизації;
7) вхідні двері карантинного пункту мають відкриватися всередину та, під час утримання тварин у карантинному пункті, бути закритими;
8) вікна карантинного пункту мають бути закриті та запечатані (під час утримання тварин у карантинному пункті), крім випадків, коли карантинний пункт є достатньо відмежованим від інших потужностей (за допомогою огорож, належної дистанції та/або інших засобів відмежування);
9) у приміщенні карантинного пункту необхідно забезпечити наявність засобів природної або механічної вентиляції для циркуляції повітря та гарантування достатнього провітрювання, щоб забезпечити благополуччя та здоров’я тварин;
10) системи вентиляції, опалювання та кондиціювання мають бути спроектовані у спосіб, що забезпечує продовження їх роботи при зменшеній потужності у разі виходу з ладу електричної або іншої системи;
11) якщо карантинний пункт складається із двох або більше приміщень, що в них яких утримують тварин, для кожного такого приміщення необхідно використовувати окреме обладнання та інвентар, призначені для прибирання та поводження із тваринами. Усі клітки та одноразове обладнання після їх вилучення з карантинного пункту знезаражують.
2. Робочі поверхні карантинного пункту знезаражують після кожного їх використання або в разі забруднення.
Заборонено зберігати робоче обладнання та інвентар на підлозі.
III. Вимоги до організації та порядку проведення профілактичного карантину тварин
1. Організаційні умови проведення профілактичного карантину
1. Для проведення профілактичного карантину допускають клінічно здорових тварин, які:
1) походять із потужностей, країн, їх окремих територій (зона, регіон або компартмент), щодо яких компетентним органом не встановлено заборон або обмежень щодо переміщення відповідно до вимог законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин;
2) походять із затверджених або зареєстрованих тваринницьких потужностей, обов’язковість затвердження або державної реєстрації яких встановлена законодавством про ветеринарну медицину та благополуччя тварин;
3) відповідають вимогам законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин;
4) при переміщенні супроводжуються ветеринарними та ідентифікаційними документами в паперовій або електронній формі відповідно до вимог законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин.
2. Перед початком проведення профілактичного карантину оператор потужностей зобов’язаний забезпечити виконання таких заходів:

................
Перейти до повного тексту