1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.11.2021 № 3992/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 листопада 2021 р.
за № 1453/37075
Про затвердження Порядку розроблення, реалізації та оцінки результатів проходження програм диференційованого виховного впливу на засуджених
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )
Відповідно до частин четвертої, п’ятої статті 123 Кримінально-виконавчого кодексу України, підпункту 2-5 пункту 3, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок розроблення, реалізації та оцінки результатів проходження програм диференційованого виховного впливу на засуджених, що додається.
2. Департаменту публічного права (Кравченко Л.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Висоцьку О.

Міністр

Д. Малюська
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
08 листопада 2021 року № 3992/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 листопада 2021 р.
за № 1453/37075
ПОРЯДОК
розроблення, реалізації та оцінки результатів проходження програм диференційованого виховного впливу на засуджених
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм розроблення, реалізації та оцінки результатів проходження програм диференційованого вихованого впливу на засуджених до позбавлення волі (далі - програма ДВВ).
2. Програма ДВВ - це комплекс структурованих заходів, спрямований на створення умов для виправлення та ресоціалізації засуджених, мінімізацію їхніх криміногенних потреб з урахуванням оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та формування у засуджених навичок, необхідних для успішної ресоціалізації, запобігання вчиненню ними нових кримінальних правопорушень, а також підготовки до звільнення.
3. Програми ДВВ поділяються за своєю спрямованістю на загальновиховні (далі - програми загальновиховного впливу) та корекційні (далі- корекційні програми).
4. Метою реалізації програми загальновиховного впливу є задоволення індивідуальних потреб засуджених, зміна їх особистісних характеристик, зокрема рівня вмотивованості, формування просоціальних цінностей, потреб та установок, навичок, які сприятимуть виправленню та ресоціалізації засуджених.
Відповідно до мети реалізації програми загальновиховного впливу охоплюють теми освіти (у тому числі професійної (професійно-технічної)), правопросвітництва, духовного відродження, творчості, фізкультури і спорту, підготовки до звільнення тощо.
( Абзац другий пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )
5. Метою реалізації корекційних програм є мінімізація виявлених на основі оцінки ризику вчинення повторного кримінального правопорушення криміногенних потреб засуджених, корекція негативних поведінкових проявів та формування у засуджених навичок, необхідних для успішної ресоціалізації, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень, а також підготовки до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.
Відповідно до мети реалізації розробляються корекційні програми, спрямовані на: формування просоціального мислення (зміна прокримінальних установок, ставлення до правопорушення); подолання агресивної поведінки; попередження зловживання психоактивними речовинами (подолання наркотичної та алкогольної залежності); формування життєвих навичок (ефективного спілкування; вирішення життєвих проблем; цілепокладання, формування позитивної життєвої перспективи; відновлення соціальних зв’язків; формування навичок з пошуку житла, відновлення/продовження здобуття освіти, пошуку роботи) тощо.
6. Інша спрямованість програм ДВВ визначається за результатами аналізу результатів оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими, що проводиться Департаментом з питань виконання кримінальних покарань (далі - Департамент) щороку до 01 березня за попередній рік, з метою виявлення актуальних ризиків та потреб засуджених, щодо яких відсутні програми ДВВ.
7. Програма ДВВ складається з:
1) мети (з урахуванням факторів ризику, на зменшення яких вона спрямована);
2) завдання програми (якщо програма складається з тематичних модулів, завдання програми визначаються до кожного модуля);
3) характеристики цільової категорії, включаючи опис факторів ризику, на подолання яких спрямовано програму, вік та стать учасників;
4) інформації про знання та навички, яких можуть набути засуджені за результатами проходження програми;
5) переліку ресурсів, необхідних для реалізації програми;
6) змісту заходів;
7) алгоритму реалізації програми, у якому визначаються особливості добору учасників, форми проведення занять (індивідуальна, групова), періодичність та тривалість занять, особи, які будуть проводити заняття в межах програми, тощо;
8) інструментів моніторингу та оцінки результатів програми (алгоритм та форми моніторингу та оцінки).
8. Корекційна програма додатково складається з:
1) опису методологічних засад (використання доказових методик, когнітивно-поведінкових інструментів та прийомів тощо);
2) тематики занять (якщо програма складається з тематичних модулів, тематика занять визначається до кожного модуля);
До корекційної програми також додається посібник, підготовлений згідно з методикою підготовки посібника до корекційної програми (додаток 1).
II. Розроблення та апробація програм ДВВ
1. Основними принципами розроблення програм ДВВ є:
1) використання доказових методик, когнітивно-поведінкових інструментів та прийомів;
2) відповідність змісту програм криміногенним потребам засудженого;
3) врахування факторів сприйняття засудженого - його індивідуальних особливостей, що можуть впливати на участь у програмах.
2. Розроблення програми ДВВ здійснюється Департаментом на підставі положень про програми ДВВ, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 16 травня 2015 року № 1418/5 "Про затвердження положень про програми диференційованого виховного впливу на засуджених", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 травня 2016 року за № 727/28857, за участю робочої групи (далі - Робоча група), до складу якої входять представники Департаменту, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів (далі - установа), центральних органів виконавчої влади (за згодою), громадських об’єднань та благодійних організацій (за згодою), проєктів міжнародної технічної допомоги, які здійснюють свою діяльність в пенітенціарній сфері (за згодою).
( Пункт 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )
3. Положення про Робочу групу, її персональний склад та план роботи затверджується наказом Департаменту.
4. Проєкт програми ДВВ проходить апробацію не менше ніж у п’яти установах, визначених наказом Департаменту, з урахуванням різних рівнів безпеки, для чоловіків, жінок та неповнолітніх, різним територіального розташування.
5. Строк апробації програми ДВВ становить не менше 6 місяців.
6. Результати апробації програм ДВВ обговорюються на засіданні Робочої групи та у разі необхідності проєкт програми ДВВ доопрацьовується Робочою групою.
За відсутності зауважень проєкт програми ДВВ вноситься Департаментом до Міністерства юстиції України для затвердження в установленому порядку.
III. Реалізація програм ДВВ
1. Реалізація програми ДВВ передбачає виконання заходів (проведення занять), передбачених програмою ДВВ.
2. Реалізація програм ДВВ здійснюється персоналом соціально-психологічної служби установи (далі - персонал СПС установи), який пройшов навчання в межах підвищення кваліфікації та має відповідний документ (сертифікат, свідоцтво, посвідчення тощо).
3. Адміністрація установи може залучати до реалізації програм ДВВ волонтерів, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності на договірних засадах та за погодженням з Департаментом.
4. Програма ДВВ для кожного засудженого визначається персоналом СПС установи за результатами проведення оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та відповідно до виявлених індивідуальних потреб.
5. Заходи з реалізації програми ДВВ включаються до індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим, яка є складовою щоденника індивідуальної роботи із засудженим, щоденника соціально-виховної роботи із засудженим неповнолітнім, визначених Положенням про відділення соціально-психологічної служби, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04 листопада 2013 року № 2300/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1863/24395.
6. Участь засудженого в програмі ДВВ передбачає:
1) відвідування занять;
2) недопущення під час занять вчинків, що ображають людську гідність і громадську мораль, погроз, насильства та інших вчинків, що унеможливлюють проведення заходів, передбачених програмою ДВВ;

................
Перейти до повного тексту