1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.06.2013 № 621
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 липня 2013 р.
за № 1206/23738
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 634 від 18.09.2024 )
Про затвердження Положення про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України
Відповідно до вимог Плану заходів щодо реалізації у 2013 році положень Стратегії державної кадрової політики на 2012-2020 роки , затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2013 року № 229, та з метою підвищення якості і ефективності практичної підготовки слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України, що додається.
2. Керівникам структурних підрозділів апарату Міністерства, головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ забезпечити виконання вимог цього наказу.
3. Скасувати наказ МВС України від 25 січня 2008 року № 30 "Про затвердження Положення про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України" (зі змінами).
4. Департаменту кадрового забезпечення МВС України (Дивак М.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Лекаря С.І.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр
генерал внутрішньої
служби України
В.Ю. Захарченко
ПОГОДЖЕНО
Міністр освіти і науки України
Д.В. Табачник
В. о. Голови Професійної спілки
атестованих працівників
органів внутрішніх справ України
І.П. Шевченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
27.06.2013 № 621
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 липня 2013 р.
за № 1206/23738
ПОЛОЖЕННЯ
про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України
І. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок організації практики і стажування слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України (далі - ВНЗ) в органах та підрозділах внутрішніх справ (далі - ОВС).
1.2. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про освіту" , "Про вищу освіту" , "Про міліцію" , інших нормативно-правових актів МОН України та МВС України, що регламентують діяльність ВНЗ та ОВС у сфері підготовки фахівців.
1.3. Невід'ємною складовою частиною практичної підготовки слухачів і курсантів денної форми навчання є практика в комплектуючих підрозділах МВС України, що здійснюється з метою закріплення теоретичних знань, отриманих на певному етапі навчання відповідно до напряму, спеціальності (спеціалізації), набуття та вдосконалення професійних навичок і вмінь.
1.4. Перелік видів практики для кожного напряму, спеціальності (спеціалізації), їх форми, тривалість і строки проведення визначаються в навчальних планах.
Основними видами практики у ВНЗ є:
1.4.1. Ознайомча практика:
Проводиться для ознайомлення курсантів першого курсу з оперативно-службовою діяльністю ОВС, їх структурних підрозділів та служб. Метою практики є набуття курсантами практичних навичок, що відповідають кваліфікаційним вимогам професії "міліціонер", у підрозділах головних управлінь, управлінь МВС України (далі - ГУМВС, УМВС) за місцем дислокації ВНЗ.
Строк проведення ознайомчої практики - до 1 місяця (обсяг годин визначається навчальним планом).
Завершується ознайомча практика складанням комплексного екзамену.
1.4.2. Навчальна практика:
Проводиться в навчальний та позанавчальний час зі слухачами та курсантами другого та третього курсів у формі залучення їх до охорони громадського порядку, профілактики правопорушень, роботи оперативної (слідчо-оперативної) групи з обов’язковим урахуванням напряму, спеціальності та спеціалізації підготовки.
Проходження навчальної практики курсантами другого курсу передбачає набуття практичних навичок роботи в підрозділах міліції громадської безпеки (патрульно-постова служба, служба дільничних інспекторів міліції, Державна автомобільна інспекція тощо), третього курсу (крім курсантів, строк навчання яких становить 3 роки) - у підрозділах кримінальної міліції та слідства.
Навчальна практика слухачів ВНЗ проводиться на посаді, з якої особу направлено на навчання або на яку заплановано її призначення.
Для проходження практики слухачі і курсанти направляються до ГУМВС, УМВС, якими вони були направлені на навчання чи за місцем дислокації ВНЗ, або до підрозділів поліції (міліції) закордонних країн, з якими укладено угоди про співпрацю.
Під час проходження навчальної практики слухачі і курсанти можуть бути залучені до охорони громадського порядку в місцях масового відпочинку. Підставами проведення такого виду навчальної практики є угоди між ВНЗ та відповідними ОВС.
Строк проведення навчальної практики на другому (третьому) курсі - до 1 місяця (обсяг годин визначається навчальним планом).
1.4.3. Стажування:
Це завершальний етап підготовки майбутніх фахівців для здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня згідно з напрямом, спеціальністю та спеціалізацією навчання і проводиться після опанування теоретичної частини навчального плану та перед складанням державних іспитів чи виконанням дипломної роботи (проекту).
Для проходження стажування слухачі та курсанти випускного курсу направляються до ГУМВС, УМВС, у яких планується їх призначення після закінчення ВНЗ. Строк стажування - до 4 місяців (обсяг годин визначається навчальним планом).
1.5. Під час практики (стажування) керівниками практики від ВНЗ та ОВС усебічно вивчаються ділові, моральні й особисті якості слухачів і курсантів для вирішення питань щодо здатності майбутнього фахівця виконувати функціональні обов'язки на відповідних посадах в ОВС.
Зазначена інформація відображається у характеристиці.
1.6. Зміст і послідовність проходження практики (стажування) визначаються програмою практики (стажування) (додаток 1), що розробляється ВНЗ згідно з навчальним планом та напрямом, спеціальністю (спеціалізацією) за погодженням з представниками відповідних служб ОВС і затверджується керівником навчального закладу.
У програмі практики (стажування) зазначаються: мета і завдання, права й обов'язки осіб, які беруть участь в організації і проведенні практики (стажування), перелік навичок, які повинні набути слухачі і курсанти, методичні рекомендації щодо їх виконання, зміст та порядок оформлення звітних матеріалів.
1.7. Проходження практики (стажування) здійснюється на основі програми практики за індивідуальним планом (додаток 2) роботи слухача чи курсанта, який затверджується керівником відповідної кафедри ВНЗ.
1.8. З метою забезпечення контролю за ходом виконання програми практики кожен слухач і курсант під час проходження практики (стажування) веде щоденник практики (додаток 3).
Щоденник практики заповнюється курсантом (слухачем) особисто, крім розділу відгуку осіб, які перевіряли проходження практики (стажування).
Формат бланка щоденника практики А5 (148х210 мм), брошура 8 сторінок разом з обкладинкою карткового паперу.
1.9. Додатковими видами практичної підготовки курсантів є залучення їх до:
участі в охороні громадського порядку;
роботи оперативних (слідчо-оперативних) груп підрозділів внутрішніх справ;
несення служби у складі добових нарядів із забезпечення діяльності ВНЗ та його структурних підрозділів.
Додаткові види практичної підготовки курсантів проводяться факультативно. Сумарний час проведення зазначених видів практичної підготовки для курсантів другого (третього) курсів навчання протягом навчального року має складати кількість годин, визначених для чотирьох тижнів навчання (один місяць).
ІІ. Організація, проведення і керівництво практикою (стажуванням)
2.1. Організацію, проведення практики (стажування), контроль за її проходженням здійснюють керівники ВНЗ та ОВС, у розпорядження яких направлені слухачі та курсанти.
2.2. Керівник ВНЗ для організації практики (стажування) видає наказ, яким визначає орган і підрозділ внутрішніх справ, у який буде направлено слухачів чи курсантів, їх кількість, призначає керівників, затверджує графіки здійснення контролю за її проходженням та забезпечує підготовку навчально-методичних матеріалів для її проведення.
Витяги з наказу не пізніше ніж за сім днів до початку практики (стажування) направляються до відповідних ОВС.
2.3. Керівник ОВС видає наказ про закріплення слухачів і курсантів за підрозділами, у яких буде організовано практику (стажування) і призначення керівників, та забезпечує контроль за її проходженням.
Витяг з наказу про закріплення слухачів і курсантів за підрозділами і призначення керівників практики не пізніше ніж через сім днів після початку практики направляється до ВНЗ.
2.4. Під час проходження практики (стажування) слухачі та курсанти підпорядковуються начальникові ОВС, у розпорядження якого вони направлені.
2.5. Порядок проведення додаткових видів практичної підготовки, зазначених у пункті 1.9 розділу І цього Положення, визначається керівником ВНЗ, а облік часу роботи керівника практики - відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів МОН України та МВС України.
Види практичної підготовки, які проводяться поза межами навчального закладу, організовуються на підставі угод з ОВС.
2.5.1. З метою набуття практичних навичок слухачі і курсанти протягом навчального року можуть залучатися до участі в охороні громадського порядку за місцем розташування навчального закладу.
Для участі слухачів і курсантів в охороні громадського порядку керівник ВНЗ видає наказ, у якому визначаються порядок та умови їх залучення до охорони громадського порядку, функції, що покладаються на них, особи, які здійснюють контроль, облік часу їх роботи. Контроль за організацією несення служби покладається на керівника ВНЗ.
2.5.2. Практична підготовка слухачів і курсантів із залученням їх до роботи оперативних (слідчо-оперативних) груп ОВС проводиться в базовому практичному органі, який визначається наказом відповідного начальника ГУМВС, УМВС. Порядок та умови проходження практичної підготовки погоджуються керівником ВНЗ, його структурного підрозділу та начальником базового практичного органу.
2.5.3. Залучення курсантів до роботи оперативних (слідчо-оперативних) груп ОВС здійснюється відповідно до розпорядчих документів, які визначають порядок роботи зазначених підрозділів.
2.5.4. Керівник базового органу забезпечує проведення інструктажу слухачів і курсантів, призначення керівника (наставника) практики (стажування) та оцінює їх роботу.
2.6. ВНЗ забезпечує:
2.6.1. Своєчасне прибуття слухачів і курсантів для проходження практики (стажування) до ОВС та призначення керівників практики.
2.6.2. Розроблення навчально-методичного забезпечення матеріалів для проведення практики (стажування), методичних рекомендацій для керівників практики та програм практики слухачів і курсантів.
2.6.3. Завчасне інформування (не пізніше ніж за місяць до початку практики) ОВС про строки проведення практики та кількісний склад практикантів, направлення переліку питань для проведення вхідного/вихідного контролів знань.
2.6.4. Проведення інструктажів зі слухачами та курсантами, які направляються для проходження практики (стажування).
2.6.5. Надання слухачам та курсантам програми проходження практики, методичних рекомендацій щодо проходження практики в ОВС.
2.6.6. Організаційні заходи перед виїздом слухачів і курсантів на практику і здійснення контролю за прибуттям слухачів та курсантів до ОВС для проходження практики.
2.6.7. Ознайомлення слухачів і курсантів із системою інформування про хід практики (стажування). Контроль за виконанням ними індивідуальних планів практики (стажування) і визначеного розпорядку дня, своєчасність підготовки необхідної документації.
2.6.8. Проведення інструктажів з відповідальними особами ОВС, до яких направляються слухачі і курсанти для проходження практики.
2.7. Керівники практики від ВНЗ мають право:
2.7.1. Здійснювати контроль за організацією та проходженням практики (стажування) слухачами і курсантами в ОВС та отримувати витяги з наказів про її організацію.
2.7.2. Ознайомлюватися з індивідуальними планами практики (стажування), перевіряти ведення щоденників і надавати рекомендації про внесення в них змін.
2.7.3. Вносити керівництву ОВС пропозиції щодо усунення виявлених недоліків в організації практики (стажування).
2.7.4. Вивчати умови організації та проведення практики (стажування) слухачів і курсантів, бути присутніми при проведенні інструктажів та доведення до їх відома заходів безпеки, контролювати виконання ними практичних дій.

................
Перейти до повного тексту