1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
25.01.2008 N 30
( Наказ скасовано на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 621 від 27.06.2013 )
Про затвердження Положення про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 310 від 29.03.2013 )
Відповідно до вимог Законів України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про міліцію", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року N 114, та з метою підвищення якості і ефективності практичної підготовки слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України (далі - Положення) (додається).
2. Начальнику ДОН (Горобачевський В.Я.), начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, керівникам вищих навчальних закладів та наукових установ забезпечити виконання вимог цього Положення.
3. Уважати таким, що втратив чинність, наказ МВС України від 30.12.97 N 920 "Про затвердження Типового положення про проходження практики курсантами (слухачами) вищих закладів освіти МВС України".
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра - начальника ГШ МВС України генерал-лейтенанта міліції Вербенського М.Г.
5. Наказ оголосити особовому складу органів внутрішніх справ України.
Міністр Ю.В.Луценко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ
України
25.01.2008 N 30
ПОЛОЖЕННЯ
про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України
1. Загальні положення
1.1. Положення про практичну підготовку слухачів та курсантів вищих навчальних закладів МВС України (далі - Положення) визначає порядок організації практики і стажування слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України (далі - ВНЗ) в органах та підрозділах внутрішніх справ (далі - ОВС).
1.2. Положення розроблено відповідно до Законів України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про міліцію", інших нормативно-правових актів МОН та МВС, що регламентують діяльність ВНЗ та ОВС у сфері відомчої освіти МВС.
1.3. Невід'ємною складовою частиною практичної підготовки осіб перемінного складу ВНЗ денної форми навчання є практика в комплектуючих підрозділах МВС України, що здійснюється з метою закріплення теоретичних знань, отриманих на певному етапі навчання відповідно до напряму, спеціальності (спеціалізації), набуття та вдосконалення професійних навичок і вмінь.
1.4. Перелік видів практики для кожного напряму, спеціальності (спеціалізації), їх форми, тривалість і терміни проведення визначаються в навчальних планах.
Основними видами практики у ВНЗ є:
1.4.1. Ознайомча.
Проводиться для ознайомлення курсантів першого курсу з оперативно-службовою діяльністю міськрайлінорганів внутрішніх справ, їх структурних підрозділів та служб. Метою практики є набуття курсантами практичних навичок, що відповідають кваліфікаційним вимогам професії "міліціонер", у підрозділах ГУМВС, УМВС, УМВСТ за місцем дислокації ВНЗ.
Термін проведення ознайомчої практики - до 1 місяця (обсяг годин визначається навчальним планом).
Завершується ознайомча практика складанням комплексного екзамену та врученням сертифікату на право самостійного несення служби.
1.4.2. Навчальна.
Проводиться в навчальний та позанавчальний час зі слухачами та курсантами другого (третього) курсу у формі залучення їх до охорони громадського порядку, профілактики правопорушень, участі в розкритті злочинів, несення служби у складі слідчо-оперативної групи з обов'язковим урахуванням напряму, спеціальності та спеціалізації підготовки.
( Абзац другий підпункту 1.4.2 пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 310 від 29.03.2013 )
Проходження навчальної практики курсантами другого курсу передбачає набуття практичних навичок роботи в підрозділах міліції громадської безпеки (ППС, ДІМ, ДАІ тощо), третього курсу (крім курсантів, термін навчання яких становить 3 роки) - у підрозділах кримінальної міліції та слідства.
( Абзац третій підпункту 1.4.2 пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 310 від 29.03.2013 )
Навчальна практика слухачів ВНЗ проводиться на посаді, з якої особу направлено на навчання або заплановано її призначення.
Для проходження практики слухачі і курсанти відряджаються до ГУМВС, УМВС, УМВСТ, якими вони були направлені на навчання чи за місцем дислокації ВНЗ, або до підрозділів поліції (міліції) закордонних країн, з якими укладено угоди про співпрацю.
Під час проходження навчальної практики слухачі і курсанти можуть бути залучені до охорони громадського порядку в місцях масового відпочинку. Підставами проведення такого виду навчальної практики є угоди між ВНЗ та органами чи підрозділами внутрішніх справ.
Термін проведення навчальної практики на другому (третьому) курсі - до одного місяця (обсяг годин визначається навчальним планом).
( Абзац сьомий підпункту 1.4.2 пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 310 від 29.03.2013 )
1.4.3. Стажування.
Є завершальним етапом підготовки майбутніх фахівців для здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня згідно з напрямом, спеціальністю та спеціалізацією навчання і проводиться після опанування теоретичної частини та перед складанням державних іспитів чи виконанням дипломної роботи (проекту). Для проходження стажування слухачі та курсанти випускного курсу відряджаються до ГУМВС, УМВС, УМВСТ, у яких планується їх призначення після закінчення ВНЗ. Термін проведення стажування - до чотирьох місяців (обсяг годин визначається навчальним планом).
1.5. У ході практики керівниками практики від ВНЗ та ОВС усебічно вивчаються ділові, моральні й особисті якості слухачів і курсантів для вирішення питань щодо здатності майбутнього фахівця виконувати функціональні обов'язки на відповідних посадах в ОВС.
Зазначена інформація відображається у відповідному документі (характеристиці).
1.6. Зміст і послідовність проходження практики визначається програмою практики (додаток 1), що розробляється ВНЗ згідно з навчальним планом та напрямом, спеціальністю (спеціалізацією), за погодженням з представниками відповідних служб ОВС і затверджується керівником навчального закладу.
У програмі практики зазначаються: мета і завдання практики, права й обов'язки осіб, які беруть участь в організації і проведенні практики, перелік навичок, які повинні набути слухачі і курсанти, методичні поради щодо їх виконання, зміст та порядок оформлення звітних матеріалів.
1.7. Проходження практики здійснюється на основі програми практики за індивідуальним планом роботи слухача чи курсанта, який затверджується керівником (додаток 2).
1.8. З метою забезпечення контролю за ходом виконання програми практики кожен слухач і курсант під час проходження практики веде щоденник (додаток 3).
1.9. Додатковими видами практичної підготовки курсантів є залучення їх до:
участі в охороні громадського порядку;
роботи у складі слідчо-оперативних груп підрозділів внутрішніх справ;
несення служби у складі добових нарядів із забезпечення діяльності ВНЗ та його структурних підрозділів.
Додаткові види практичної підготовки курсантів проводяться факультативно. Сумарний час проведення зазначених видів практичної підготовки для курсантів другого (третього) курсів навчання протягом навчального року має складати кількість годин, визначених для чотирьох тижнів навчання (один місяць).
( Абзац п'ятий пункту 1.9 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 310 від 29.03.2013 )
2. Організація, проведення і керівництво практикою
2.1. Організацію, проведення практики (стажування), контроль за проходженням здійснюють керівники ВНЗ та ОВС, у розпорядження яких направлені слухачі та курсанти.
2.2. Керівник ВНЗ для організації практики (стажування) видає наказ, яким визначає орган і підрозділ внутрішніх справ, у який буде направлено слухачів чи курсантів, їх кількість, призначає керівників, затверджує графіки здійснення контролю за її проходженням та забезпечує підготовку навчально-методичних матеріалів для її проведення.
Витяги з наказу не пізніше, ніж за сім днів до початку практики (стажування), направляються до відповідних органів внутрішніх справ.
2.3. Керівник органу внутрішніх справ видає наказ про закріплення слухачів і курсантів за підрозділами, у яких буде організовано практику (стажування) і призначення керівників, та забезпечує контроль за її проходженням.
Витяг з наказу про закріплення слухачів і курсантів за підрозділами і призначення керівників практики не пізніше ніж через сім днів після початку практики направляється до ВНЗ.
2.4. Під час проходження практики (стажування) слухачі та курсанти підпорядковуються начальникові ОВС, у розпорядження якого вони направлені.
2.5. Порядок проведення додаткових видів практичної підготовки, зазначених у п. 1.9 Положення, визначається керівником ВНЗ, а облік часу роботи керівника практики - відповідно до вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів МОН та МВС.
Види практичної підготовки, які проводяться поза межами навчального закладу, організовуються на підставі угод з органами внутрішніх справ.
2.5.1. З метою набуття практичних навичок курсанти протягом навчального року можуть залучатися до участі в охороні громадського порядку за місцем розташування навчального закладу.
Для участі курсантів в охороні громадського порядку керівник навчального закладу видає наказ, у якому визначається порядок та умови залучення курсантів до охорони громадського порядку, функції, що покладаються на них, осіб, які здійснюють контроль, облік часу їх роботи. Контроль за організацією несення служби покладається на керівника ВНЗ.
2.5.2. Практична підготовка курсантів із залученням їх до роботи у складі слідчо-оперативних груп міськрайлінорганів проводиться в базовому практичному органі, який визначається наказом відповідного начальника ГУМВС, УМВС. Порядок та умови проходження практичної підготовки узгоджуються керівником ВНЗ, його структурного підрозділу та начальником базового практичного органу.
2.5.3. Залучення курсантів до складу слідчо-оперативних груп міськрайлінорганів здійснюється відповідно до розпорядчих документів, які визначають порядок роботи зазначених підрозділів. Робота курсантів у складі слідчо-оперативних груп здійснюється на підставі графіків, які складаються на період навчання та затверджуються керівником ВНЗ і органу внутрішніх справ.
2.5.4. Керівник базового органу забезпечує призначення курсантів до складу слідчо-оперативної групи, проведення їх інструктажу, призначення керівника (наставника) та оцінює їх роботу.
2.5.5. Керівник ВНЗ здійснює контроль за проведенням практичного навчання, забезпечує облік роботи курсантів та підведення її підсумків, запровадження її результатів у навчальному процесі.
2.6. ВНЗ забезпечує:
2.6.1. Своєчасне прибуття слухачів та курсантів для проходження практики до ОВС та призначення керівників практики.
2.6.2. Розроблення навчально-методичного забезпечення матеріалів для проведення практики, методичних рекомендацій для керівників практики та програм практики слухачів і курсантів.
2.6.3. Завчасне інформування (не пізніше, ніж за місяць до початку практики) ОВС про терміни проведення практики та кількісний склад практикантів, направлення переліку питань для проведення вхідного/вихідного контролів знань.
2.6.4. Проведення інструктажів зі слухачами та курсантами, які направляються для проходження практики.
2.6.5. Надання слухачам та курсантам програми проходження практики, методичних рекомендацій щодо проходження практики в ОВС, до яких в обов'язковому порядку включаються витяги з Положення, правил застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї, витягів із Законів України "Про міліцію", "Про боротьбу з корупцією" тощо.
2.6.6. Проведення всіх організаційних заходів перед виїздом слухачів та курсантів на практику і здійснення контролю за прибуттям слухачів та курсантів до ОВС для проходження практики.

................
Перейти до повного тексту