1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
19.02.2009 N 80
Про здійснення діагностичного обстеження банків 2, 3 та 4 груп
Відповідно до Закону України "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", статей 7, 15 та 55 Закону України "Про Національний банк України", статей 66, 67, 69 та 71 Закону України "Про банки і банківську діяльність", постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2008 N 960 "Про затвердження Порядку участі держави у капіталізації банків" та постанови Правління Національного банку України від 21.11.2008 N 389 "Про здійснення діагностичного обстеження банків" (зі змінами), з метою визначення поточної та перспективної платоспроможності банків 2, 3 та 4 груп та їх життєздатності в умовах кризи Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Зобов'язати банки 2 групи, які до 01.01.2009 належали до 3 групи (додаток 1):
за власний рахунок провести діагностичне обстеження банку за станом на 01.01.2009 згідно з Програмою оцінки поточної та перспективної платоспроможності банку і його життєздатності в умовах кризи і Методикою оцінки поточної та перспективної платоспроможності банку і його життєздатності в умовах кризи, що затверджені постановою Правління Національного банку України від 21.11.2008 N 389 (зі змінами), із залученням однієї з аудиторських фірм, визначених рішенням Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків від 21.11.2008 N 640 (зі змінами);
до 01.03.2009 подати до Національного банку України Звіт про результати діагностичного обстеження банку (далі - Звіт).
2. Зобов'язати банки 3 та 4 груп (додаток 2) за власний рахунок провести діагностичне обстеження банку із залученням аудиторської фірми, яка не має договірних відносин з цим банком щодо аудиторської перевірки річної фінансової звітності за 2008 рік та відповідно до законодавства України має право на проведення аудиторської перевірки банків.
3. Затвердити Програму оцінки поточної та перспективної платоспроможності банків 3 та 4 груп, їх життєздатності в умовах кризи (далі - Програма) (додаток 3) і Методику оцінки поточної та перспективної платоспроможності банків 3 та 4 груп, їх життєздатності в умовах кризи (далі - Методика) (додаток 4).
4. Банкам 3 та 4 груп укласти договори з аудиторською фірмою про діагностичне обстеження банку за станом на 01.03.2009 згідно з Програмою та Методикою та до 15.04.2009 подати Звіт до Національного банку України (територіального управління Національного банку України за місцезнаходженням банку - юридичної особи).
5. У договорах, укладених банками 2, 3 та 4 груп на виконання вимог цієї постанови, має передбачатися:
надання керівництвом банку аудиторській фірмі письмового підтвердження повноти та правильності відображення банком усіх вимог і зобов'язань у його балансі та звіті про фінансові результати;
доступ аудиторської фірми до матеріалів останнього комплексного інспектування банку, здійсненого Національним банком України;
складання аудиторською фірмою Звіту за формою, затвердженою керівником робочої групи з координації діагностичного обстеження банків, яка створена в Національному банку України, та надання Національному банку України його копій українською та англійською мовами;
надання права Національному банку України на ознайомлення із Звітом представників Міжнародного валютного фонду, Світового банку, а також Європейського банку реконструкції та розвитку (у разі отримання часткового відшкодування витрат на проведення діагностичного обстеження за рахунок коштів гранту Європейського банку реконструкції та розвитку та відповідності Звіту банків 3 та 4 груп вимогам цієї постанови);
установлення вимоги, що в разі подання банком до Національного банку України Звіту, що є неповним та потребує доопрацювання відповідно до Програми та Методики, банк у порядку, визначеному законодавством України, звертається до аудиторської фірми, яка проводила діагностичне обстеження, для оперативного доопрацювання цього Звіту.
6. Установити, що в разі подання банком до Національного банку України Звіту, що не відповідає вимогам Програми та Методики, банк за вимогою Національного банку України має здійснити повторне діагностичне обстеження іншою аудиторською фірмою та подати до Національного банку України новий Звіт у встановлений ним термін.
7. Керівнику робочої групи з координації діагностичного обстеження банків (О.І.Кірєєв) до 10.03.2009 погодити вимоги до Звіту для банків 3 та 4 груп.
8. Департаменту безвиїзного банківського нагляду (В.І.Мазепа) протягом одного робочого дня з дня прийняття цієї постанови довести до відома банків 2, 3 та 4 груп вимоги цієї постанови для забезпечення її виконання та вимоги до Звіту для банків 3 та 4 груп протягом одного робочого дня після їх погодження.
9. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України П.М.Сенища, Дирекцію з банківського регулювання та нагляду (О.І.Кірєєв) та начальників територіальних управлінь Національного банку України, які здійснюють нагляд за діяльністю банків - юридичних осіб.
В.о. Голови А.В.Шаповалов
( Додатки 1, 2 не наводяться )
Додаток 3
до постанови Правління
Національного банку України
19.02.2009 N 80
ПРОГРАМА
оцінки поточної та перспективної платоспроможності банків 3 та 4 груп, їх життєздатності в умовах кризи
I. Перевірка якості активів.
1. Оцінка якості кредитного портфеля (з обов'язковою оцінкою якості застави).
2. Оцінка якості портфеля цінних паперів.
3. Оцінка якості дебіторської заборгованості.
4. Оцінка нерухомого майна банку щодо його обтяження, передавання пов'язаним особам.
II. Перевірка ліквідності.
1. Оцінка джерел фінансування та їх диверсифікація.
2. Наявність та оцінка розривів ліквідності між активами та пасивами за строками погашення та валютами, достовірність їх відображення у внутрішній звітності банку та звітності, що подається до Національного банку України.
III. Перевірка позабалансових зобов'язань.
IV. Аналіз Звіту про фінансові результати на останню звітну дату.
V. Оцінка регулятивного капіталу та його адекватності.
VI. Оцінка ринкової позиції банку (конкурентоспроможності).
Виконавчий директор -
директор Дирекції з банківського
регулювання та нагляду


О.І.Кірєєв
Додаток 4
до постанови Правління
Національного банку України
19.02.2009 N 80
МЕТОДИКА
оцінки поточної та перспективної платоспроможності банків 3 та 4 груп, їх життєздатності в умовах кризи
Методика оцінки поточної та перспективної платоспроможності банку і його життєздатності в умовах кризи розроблена з метою оцінки необхідності та потрібних обсягів докапіталізації.
I. Оцінка активів
1. Кредитні операції
Оцінка кредитних операцій має ґрунтуватися на перевірці окремих кредитів. Кількість позик, які обрані для перевірки, має охоплювати принаймні зазначений нижче відсоток (або кількість) кредитів. Якщо аудитор вважає, що запропоновані обсяги вибірки не є статистично репрезентативними, то він має зазначити це у звіті.
Під час аналізу кредитів, наданих юридичним особам, аудитор має переглянути репрезентативну вибірку кредитів і здійснити екстраполяцію необхідного обсягу доформування резервів під втрати за кредитами на весь портфель. Перевірка портфеля кредитів, наданих юридичним особам, має охоплювати:
вибірку не менше 50% усіх кредитів, наданих юридичним особам;
100% кредитів, наданих пов'язаним особам, відповідно до МСБО 24 і нормативно-правових актів Національного банку України.
Портфель кредитів, наданих фізичним особам, має бути розподілений на такі сегменти:
іпотечні кредити;
інші кредити.
За кожним із зазначених сегментів аудитор має:
оцінити системи та процедури управління кредитним ризиком у банку з метою визначення прострочених, пролонгованих або рефінансованих кредитів, а також можливих втрат, пов'язаних з доформуванням резерву у зв'язку з перекласифікацією кредитів;
переглянути до 5% кредитів кожного сегмента;
здійснити екстраполяцію необхідного обсягу доформування резервів на відповідний сегмент.
У разі неприйнятності систем для здійснення вищезазначеної перевірки аудитор може запропонувати Національному банку України та в разі отримання згоди здійснити перевірку шляхом використання альтернативних підходів для оцінки якості кредитів з наданням повного пояснення механізму екстраполяції втрат за кредитами.
Аудитор має здійснити аналіз спроможності обслуговування кредитів позичальниками та адекватності сформованих резервів можливим втратам за кредитами.
Кредитні операції банку оцінюються згідно з вимогами Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (зі змінами).

................
Перейти до повного тексту