1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.08.2017 № 11
Про необхідність усунення Міністерством охорони здоров’я України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"
Відповідно до статті 30 Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 1160) та на підставі звернення суб’єкта господарювання, Державна регуляторна служба України здійснила експертизу наказу Міністерства охорони здоров’я України від 17.01.2002 № 12 "Про затвердження Інструкції про проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 лютого 2002 року за № 94/6382 (далі - Наказ № 12), та встановила наступне.
Законодавство України про психіатричну допомогу базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров’я, Закону України "Про психіатричну допомогу" (далі - Закон про психіатричну допомогу) та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Інструкцію про проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затверджену Наказом № 12 (далі - Інструкція), прийнято на виконання Закону про психіатричну допомогу та постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 № 1465 "Про затвердження Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих".
Закон про психіатричну допомогу визначає правові та організаційні засади забезпечення громадян психіатричною допомогою виходячи із пріоритету прав і свобод людини і громадянина, встановлює обов’язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з організації надання психіатричної допомоги та правового і соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, регламентує права та обов’язки фахівців, інших працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги.
Згідно Закону про психіатричну допомогу, психіатричний заклад - це психоневрологічний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад, центр, відділення тощо всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з наданням психіатричної допомоги.
Водночас, статтею 10 Закону про психіатричну допомогу регламентовано, що психіатрична допомога надається психіатричними закладами всіх форм власності, а також: лікарями-психіатрами за наявності ліцензії, отриманої відповідно до законодавства. Медичні працівники, інші фахівці для допуску до роботи з особами, які страждають на психічні розлади, повинні пройти спеціальну підготовку та підтвердити свою кваліфікацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації медичних працівників, інших фахівців, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, здійснюються відповідно до законодавства.
Разом з цим, статтею 16 Основ законодавства України про охорону здоров’я визначено, що держава сприяє розвитку закладів охорони здоров’я усіх форм власності.
У свою чергу, деякі положення Інструкції суперечать чинному законодавству та є протиправними, оскільки передбачають проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів лише психіатричними закладами державної та комунальної форм власності, що позбавляє права здійснення таких медичних оглядів суб’єктами господарювання інших форм власності.
Зокрема, пунктами 2, 3 Інструкції передбачено, що:
"Обов’язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться лікарем-психіатром у державних та комунальних психіатричних закладах, закладах охорони здоров’я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети (далі - психоневрологічні заклади), та надають психіатричну допомогу за місцем проживання громадян.
Психоневрологічні заклади, які проводять обов’язкові попередній та періодичний психіатричні огляди, визначаються наказами Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров’я обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій та Головного управління охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації. Обов’язкові попередній та періодичний психіатричні огляди, проведені в інших медичних закладах, вважаються недійсними".
Однак, ні Конституцією України, ні законами України не передбачено жодних обмежень в частині проведення психіатричних оглядів закладами будь-якої іншої форми власності, діяльність яких пов’язана з наданням психіатричної допомоги.
Водночас, підпунктом 3.1 пункту 3 Наказу № 12 регламентовано визначення відповідними органами влади психіатричних (психоневрологічних) закладів, що здійснюють проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів.
Слід зазначити, що відповідно до статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я - це юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних фармацевтичних працівників.
Згідно пункту 15 частини 1 статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" медична практика є видом господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Водночас, статтею 6 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено, що кожний громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає, серед іншого, кваліфіковану медичну допомогу, включаючи вільний вибір лікаря, вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій і закладу охорони здоров’я.
Отже, виходячи з логічної послідовності, заклади охорони здоров’я, що провадять діяльність у сфері психіатрії на підставі отриманої відповідної ліцензії не потребують отримання додаткових підтверджень для здійснення своєї діяльності.

................
Перейти до повного тексту