- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 12 від 17.01.2002 Зареєстровано в Міністерстві
м. Київ юстиції України
1 лютого 2002 р.
за N 94/6382
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства охорони здоров'я
N 651 від 18.04.2022 )
Про затвердження Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
охорони здоров'я
N 1055 від 02.12.2010
N 144 від 15.03.2011
N 149 від 21.02.2013 )
( Додатково див. Рішення Державної регуляторної служби
N 11 від 04.08.2017 )
( Щодо зупинення дії окремих положень Наказу з 05.10.2017 див.
Повідомлення Державної регуляторної служби
від 20.10.2017 )
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
охорони здоров'я
N 1303 від 23.10.2017 )
З метою виконання Закону України
"Про психіатричну допомогу", постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2000
N 1465 "Про затвердження Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів (додається).
2. Уважати такими, що не застосовуються на території України:
додатки 2, 3 до наказу МОЗ СРСР від 29.09.89
N 555 "О совершенствовании системы медицинских осмотров трудящихся и водителей индивидуальных транспортных средств" у частинах, що стосуються проведення психіатричних оглядів, переліку робіт, для виконання яких є обов'язковими попередні при влаштуванні на роботу та періодичні медичні огляди, та інструкції про їх проведення.
3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити контроль за діяльністю закладів охорони здоров'я, в яких проводяться обов'язкові попередні та періодичні психіатричні огляди, стосовно виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 року
N 1465 "Про затвердження Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих" та цього наказу.
( Пункт 3 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я
N 1303 від 23.10.2017 )
( Пункт 4 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я
N 1055 від 02.12.2010 )
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Картиша А.П.
Міністр В.Ф.Москаленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
17.01.2002 N 12
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 лютого 2002 р.
за N 94/6382
ІНСТРУКЦІЯ
про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів
( У тексті Інструкції слова "суворої звітності" замінено словами "суворого обліку" згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 144 від 15.03.2011 )
Загальні положення
1. Обов'язкові попередній (перед початком діяльності) та періодичний (у процесі діяльності) психіатричні огляди громадян проводяться з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я, для вирішення питання про наявність або відсутність у неї психіатричних протипоказань згідно з Порядком і переліком, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000
N 1465 "Про затвердження Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих" (надалі - перелік протипоказань).
2. Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться лікарем-психіатром у психіатричних закладах, закладах охорони здоров'я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети (далі - психоневрологічні заклади), та надають психіатричну допомогу за місцем проживання громадян.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 1303 від 23.10.2017 )
( Пункт 3 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я
N 1303 від 23.10.2017 )
3. Керівники психоневрологічних закладів, які проводять обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди, організовують роботу центрів, відділень, кабінетів, створюють лікарсько-консультативні комісії (далі - ЛКК), вживають заходів щодо підвищення кваліфікації лікарів-психіатрів, які проводять огляди.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 1303 від 23.10.2017 )
4. Лікарі-психіатри, які проводять обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди, повинні мати сертифікат лікаря-спеціаліста за фахом "психіатрія" або відповідну кваліфікаційну категорію за цією спеціальністю.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 1303 від 23.10.2017 )
5. Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться на госпрозрахункових засадах за рахунок коштів замовників (оплачується проведення обов'язкового обсягу обстеження), про що має бути документ, який підтверджує оплату послуг за проведення оглядів.
6. Для проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів особа має подати: паспорт (неповнолітні - свідоцтво про народження); військовозобов'язані - також військовий квиток (приписне свідоцтво).
7. При проведенні оглядів ураховуються дані про звернення громадянина по психіатричну допомогу до територіальних психоневрологічних закладів за місцем проживання та інших психоневрологічних закладів на підставі медичних документів (картка амбулаторного хворого, диспансерна картка тощо).
При зверненні осіб, які проживають на території обслуговування психоневрологічного закладу менше 3 років або місце постійного проживання яких зареєстроване за межами територіального обслуговування, а також громадян інших держав, які проживають на цій території, психоневрологічний заклад при необхідності може вимагати від них (запитувати за їх згодою) медичні документи щодо звернення по психіатричну допомогу до психоневрологічних закладів за місцем фактичного або попереднього проживання.
Обсяги обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів
8. Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться за програмою Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) "Оцінний перелік симптомів і глосарій для психічних розладів згідно з Міжнародною класифікацією хвороб" (додаток 1). Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди передбачають обов'язкові обсяги обстеження: анкетування щодо можливих скарг та анамнезу психічних розладів, клінічне обстеження (скринер), яке є складовою частиною зазначеної програми, і, у разі потреби, додаткові обстеження згідно з Протоколом обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (далі - Протокол) (додаток 2).
9. Висновок про відсутність медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), зазначених у
переліку протипоказань, за результатами обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, надається на підставі обстежень згідно з Протоколом.
10. У випадках, коли особа раніше страждала на тяжкий психічний розлад (не менше як 5 років тому), зверталася по психіатричну допомогу з приводу інших психічних розладів або результати обов'язкових обстежень дають підстави підозрювати наявність психічного розладу, а також у разі незгоди особи з результатами психіатричного огляду лікар-психіатр може:
- зробити висновок про відсутність в особи психіатричних протипоказань для проведення видів діяльності, якщо наявні в неї психічні розлади не є протипоказанням для виконання видів діяльності, у зв'язку з якими особа проходить обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди;
- зробити висновок про нездатність виконувати види діяльності у випадку, коли психічні розлади є протипоказанням для їх виконання;
- призначити додаткове психіатричне обстеження і визначити його обсяги (огляд або обстеження лікарем іншого фаху, психологічне тестування, методи діагностики тощо) та після обстеження направити особу для огляду ЛКК.
11. Після додаткового психіатричного обстеження особи амбулаторно або в умовах стаціонару рішення про наявність або відсутність психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності приймає ЛКК психоневрологічного закладу з відповідним письмовим висновком у медичній документації та подальшим заповненням Протоколу.
12. Після проведення обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, а при потребі - додаткового амбулаторного чи стаціонарного обстежень та огляду ЛКК, особі видається медична довідка про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів (далі - довідка) (додаток 3), засвідчена круглою печаткою психоневрологічного закладу, в якій зазначається наявність чи відсутність у неї психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), згідно з
Переліком протипоказань.
( Пункт 14 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я
N 149 від 21.02.2013 )
( Пункт 15 виключено на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я
N 144 від 15.03.2011 )
14. Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди не проводяться: при наявності в особи, що звернулась для проходження огляду, гострого або загострення хронічного неінфекційного захворювання; при наявності в обстежуваної особи інфекційного захворювання в заразному періоді.
15. Оригінали протоколу обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, протоколів засідань ЛКК на руки особам не видаються, а зберігаються в архіві психоневрологічного закладу, що проводив обов'язковий попередній та періодичний психіатричні огляди, протягом 5 календарних років.
16. Результати обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів можуть бути оскаржені особою у порядку, встановленому чинним законодавством.
17. Працівники МВС, СБУ, Міноборони та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, проходять обов'язкові попередні та періодичні психіатричні огляди відповідно до наказів цих відомств у відомчих закладах охорони здоров'я.
Начальник Головного управління організації
медичної допомоги населенню М.П.Жданова
Додаток 1
до Інструкції про
проведення обов'язкових
попередніх та періодичних
психіатричних оглядів
(рекомендований)
ОЦІННИЙ ПЕРЕЛІК СИМПТОМІВ ТА ГЛОСАРІЙ ДЛЯ ПСИХІЧНИХ
РОЗЛАДІВ ЗГІДНО З МІЖНАРОДНОЮ КЛАСИФІКАЦІЄЮ ХВОРОБ
СКРИНЕР
РОЗПІЗНАВАННЯ ПСИХІАТРИЧНОГО ВИПАДКУ
- Психологічні скарги
- Соматичні скарги, не підтверджені обстеженням
- Поведінка з відхиленням від культурально прийнятих норм
- Інші причини (пояснити)
Якщо немає нічого, зупиніться
- Соціальні порушення або порушення зайнятості (трудової)
- Супутні соматичні розлади або стани
- Психосоціальний стрес
ПСИХООРГАНІЧНИЙ СИНДРОМ
Пониження пам'яті або інших інтелектуальних здібностей
- Змінювання свідомості
Якщо будь-що є, використовувати Модуль FO
ПСИХОТИЧНІ ТА АФЕКТИВНІ СИНДРОМИ
- Катонічна поведінка
- Марення і галюцинації
- Підвищений, дратівливий або підозрілий настрій
- Понижений або пригнічений настрій
- Понижений або пригнічений настрій
- Соціальна ізоляція або пониження соціального функціонування
Якщо будь-що є, використовувати Модуль F2|F3
НЕВРОТИЧНІ ТА ПОВЕДІНКОВІ СИНДРОМИ
- Фобія або тривога (панічна)
- Нав'язливі думки або дії
- Дисоціативні (конверсійні) стани
- Анорексія або булімія
- Дисомнії або парасомнії
- Статеві дисфункції
Якщо будь-що є, використовувати Модуль F4|F5
ОСОБИСТІСНІ РОЗЛАДИ
- Тривале існування девіації особистісних рис або поведінкових стереотипів
Якщо так, то використовувати Модуль F6
МОДУЛЬ FO
ПСИХООРГАНІЧНИЙ СИНДРОМ
ПСИХООРГАНІЧНІ РОЗЛАДИ
А. Які з нижчезазначених симптомів мають місце?
1. Пониження пам'яті
2. Пониження інших інтелектуальних функцій
3. Порушення емоціонального контролю, соціальної поведінки або мотивацій
4. Порушення свідомості та уваги
5. Порушення сприйняття або дезорієнтація
6. Психомоторні розлади
7. Порушення циклу сон-бадьорість
8. Гострий початок та доброві коливання симптоматики
В. Яка тяжкість (ступінь вираженості) даного синдрому?
- легка
- середня
- тяжка
С. Яка тривалість даного синдрому?
- у днях
- у місяцях
- у роках
D. Які з нижчезазначених станів може бути виключено?
1. Недоумство
2. Ятрогенне психічне захворювання як результат лікування
Е. Які з нижчезазначених станів можуть бути пов'язані із синдромом?
1. Депресивні симптоми
2. Маніакальні симптоми
Якщо будь-що є, розглянути афективні синдроми
3. Зміни особистості або поведінки
Якщо так, розглянути синдроми особистісних розладів
4. Гострий або скороминучий психотичний розлад
5. Гострі стани при шизофренії
Якщо будь-що є, розглянути психотичний синдром
F. Який з нижчезазначених діагнозів має місце?
1. Деменція (F01-F03)
2. Делірій (F05)
3. Органічний розлад особистості (F07)
Якщо будь-що є, виставити відповідний код психіатричного розладу
4. Інші органічні психічні розлади:
- органічний галюциноз (F06.0)
- органічний кататонічний розлад - ступор або збудження (F06.1)
- органічний маячний (шизофреноподібний) розлад (F06.2)
- органічний афективний розлад (F06.3)
- органічний тривожний розлад (F06.4)
- органічний дисоціативний розлад (F06.5)
- органічний емоціонально-лабільний розлад (F06.6)
За будь-якої позитивної відповіді розглянути відповідний модуль
МОДУЛЬ F2/F3
ПСИХОТИЧНИЙ ТА АФЕКТИВНИЙ СИНДРОМИ
Психотичні розлади
А. Які з нижчезазначених симптомів мають місце?
1. Думки, що звучать (вкладання чи відбирання), або трансляція думок
2. Марення або маячне сприйняття
3. Галюцинаторні голоси або інші постійні будь-які галюцинації
4. Розірваність, безладна мова або неологізми
5. Кататонічна поведінка
6. "Негативні симптоми" (апатія, збідніння мови, сплощення або неадекватність емоціональних реакцій)
7. Безцільна або непослідовна поведінка
8. Збіднена невербальна комунікація
9. Помітне пониження у соціальній або професіональній діяльності, соціальна ізоляція
10. Дивна, ексцентрична або своєрідна манера одягатися, неохайність
11. Переживання деперсоналізації або дереалізації
12. Емоціональна хаотичність
13. Розгубленість
14. Підвищена або понижена рухливість
В. Який початок даного синдрому?
- гострий
- хронічний
С. Яка тривалість даного синдрому?
- у днях
- у місяцях
D. Які з нижчезазначених станів можна виключити?
1. Органічне захворювання головного мозку
2. Шизоїдний розлад особистості
3. Субнормальний (недостатній) рівень інтелекту
Е. Які з нижчезазначених станів можуть бути пов'язані із синдромом?
1. Маніакальні симптоми
2. Депресивні симптоми
Якщо будь-що є, розглянути афективні синдроми
F. Який з нижчезазначених діагнозів має місце?
1. Шизофренія (F20)
2. Шизотипічний розлад (F21)
3. Параноїдний (маячний) розлад (F22)
4. Гострий та скороминучий психотичний розлад (F23)
5. Шизоафективний розлад (F25)
Якщо будь-що є, виставити відповідний код психіатричного розладу
МАНІЯ
А. Які з нижчезазначених симптомів мають місце?
1. Настрій ненормально піднесений або дратівливий
2. Підвищена активність або фізичний неспокій
3. Підвищена балакучість (мовний тиск)
4. Прискорена зміна планів і діяльності
5. Понижена потреба у сні
6. Підвищена сексуальна енергія або сексуальна нестриманість
7. Нерозсудлива чи безвідповідальна поведінка
8. Гіперсоціальність або гіперфамільярність
9. Прискорене мислення
10. Підвищена самооцінка або ідеї величі
В. Який ступінь прояву даного синдрому?
- гіпоманіакальна
- маніакальна
С. Тривалість даного синдрому
- у днях
D. Скільки епізодів вже було?
Е. Які з нижчезазначених станів можна виключити?
1. Раптовий ендокринний розлад
2. Несподіваний лікарський ефект
3. Нервова анорексія
4. Шизофренія
F. Які з нижчезазначених станів пов'язані з даним синдромом?
1. Психоорганічний розлад:
- що викликав даний синдром
- що співіснує з даним синдромом
Якщо будь-що є, розглянути психоорганічний синдром
2. Депресивні симптоми
Якщо так, розглянути біполярний афективний розлад
3. Постійні коливання настрою
Якщо так, розглянути циклотимію
4. Марення та галюцинації
Якщо так, розглянути шизоафективний розлад
G. Який з нижчезазначених діагнозів має місцеі
1. Гіпоманія (F30.0)
2. Манія без психотичних симптомів (F30.1)
3. Манія з психотичними симптомами (F30.2)
ДЕПРЕСІЯ
А. Які з нижчезазначених симптомів мають місце?
1. Пригнічений настрій
2. Втрата інтересу або задоволення
3. Пониження енергії або підвищена втома
4. Втрата упевненості та самоповаги
5. Необгрунтоване, неадекватне почуття провини
6. Суїцидальні думки та поведінка
7. Труднощі щодо мислення та концентрації уваги
8. Об'єктивна психомоторна ажитація або загальмованість
9. Порушення сну
10. Зміни апетиту та ваги (5 % ваги тіла)
11. Недостатня реакція на події або діяльність
12. Посилення депресії вранці
13. Помітна втрата сексуального потягу (лібідо)
14. Плаксивість
15. Почуття безнадії або відчаю
16. Нездатність справлятися з повсякденними обов'язками
17. Песимізм по відношенню до майбутнього або надмірна зануреність у минуле
18. Менша, ніж звичайно, балакучість
19. Депресивний ступор (непорушність)
В. Який ступінь прояву даного синдрому?
- легкий
- середній
- тяжкий
С. Тривалість даного синдрому?
- у тижнях
D. Скільки епізодів вже було?
E. Які з нижчезазначених станів можна виключити?
1. Раптовий ендокринний розлад або лікарська терапія
2. Шизофренія як причина даного синдрому
F. Які з нижчезазначених станів пов'язані з даним синдромом?
1. Психоорганічний розлад
Якщо так, розглянути психоорганічний синдром
2. Шизофренія, що співіснує з даним синдромом
Якщо так, розглянути шизофренію
3. Гіпоманіакальні або маніакальні симптоми
Якщо так, розглянути біполярне афективне захворювання
4. Постійна нестабільність настрою (більше 2 років)
Якщо так, розглянути циклотимію
5. Тривалість синдрому не менше 2 тижнів
Якщо так, розглянути короткочасні та змішані афективні розлади
6. Марення і галюцинації
Якщо так, розглянути шизоафективний розлад
G. Який з нижчезазначених діагнозів має місце?
1. Легкий депресивний епізод (F32.0)
2. Помірний депресивний епізод (F32.1)
3. Тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів (F32.2)
4. Тяжкий депресивний епізод з психотичними симптомами (F32.3)
5. Епізод рекурентної депресії (F33.0)
6. Циклотимія (F34.0)
7. Дистимія (F34.1)
8. Біполярний афективний розлад (F31)
МОДУЛЬ F4/F5
НЕВРОТИЧНІ ТА ПОВЕДІНКОВІ СИНДРОМИ
НЕВРОТИЧНІ РОЗЛАДИ
А. Які з нижчезазначених симптомів мають місце?
1. Страхи
2. Напади паніки
3. Тривога, неспокій, тривожні побоювання
4. Симптоми вегетативної тривоги
5. Нав'язливі думки та компульсивні дії
6. Схильність до виняткових психічних, фізичних або соціальних стресорів
7. Постійні спогади або "переживання" стресового впливу
8. Уникання обставин, пов'язаних зі стресом
9. Ознаки психологічної чутливості або збудження, що наростають
10. Дисоціативні (конверсійні) симптоми або стани
11. Численні та різноманітні фізичні скарги, що не пояснюються жодним соматичним розладом
12. Повторні консультації з професіоналами (лікарями) та вперта відмова дотримуватися медичних порад
13. Постійна психічна та фізична втома
В. Яка тривалість даного синдрому?
- у тижнях
- у місяцях
С. Які з нижчезазначених станів можуть бути виключеними?
1. Психотичні симптоми або розлади
2. Навмисна симуляція
D. Які з нижчезазначених станів можуть бути пов'язані із синдромом?
1. Афективні симптоми
Якщо так, розглянути афективні синдроми
2. Деперсоналізаційні та дереалізаційні переживання
Якщо так, розглянути психотичний синдром
Е. Який з нижчезазначених діагнозів має місце?
1. Фобії (F40-F40.2)
2. Панічний розлад (F41.0)
3. Генералізована тривога (F41.1)
4. Змішаний або інші тривожні розлади (F41.2-F41.3)
5. Обсесивно-компульсивний розлад (F42)
6. Гостра стресова реакція (F43.0)
7. Посттравматичне стресове захворювання(F43.1)
8. Адаптаційні розлади (F43.2)
9. Дисоціативні (конверсійні) розлади (F44)
................Перейти до повного тексту