- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Розпорядження
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
Відповідно до п. 109 Плану роботи Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на 2004 рік, затвердженого розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17.08.2004 р. N 2081 а також з метою виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.04
N 479-р "Про затвердження плану заходів щодо створення накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на 2004-2007 роки Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України
ПОСТАНОВИЛА:
1. Інформацію, яка міститься в Аналітичній довідці щодо моніторингу функціонування системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні (додається) прийняти до відома.
2. Департаменту нагляду за недержавними пенсійними фондами (Рибальченко А.А.) направити Аналітичну довідку щодо моніторингу функціонування системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні Міністерству праці та соціальної політики України.
3. Контроль за виконанням розпорядження покласти на члена Комісії - директора департаменту нагляду за недержавними пенсійними фондами Рибальченка А.А.
Протокол засідання Комісії від 15 жовтня 2004 р. N 91 |
АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА за результатами моніторингу функціонування системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні
Законом на Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг (далі - Держфінпослуг) покладено завдання здійснювати державне регулювання сфери недержавного пенсійного забезпечення та нагляд за суб'єктами цієї сфери.
Основними напрямами регулювання є реєстрація недержавних пенсійних фондів із видачею їм відповідних свідоцтв, ліцензування юридичних осіб, які будуть надавати послуги з адміністрування недержавних пенсійних фондів, здійснення аналізу ефективності діяльності всіх суб'єктів системи недержавного пенсійного забезпечення, а також здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства пенсійними фондами й іншими суб'єктами цієї сфери.
Прикінцевими положеннями
Закону Держфінпослуг як головному розробнику необхідно у термін протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом розробити нормативно-правову базу у сфері недержавного пенсійного забезпечення.
З метою реалізації покладених на неї завдань Держфінпослуг розробила та затвердила низку віднесених до її компетенції нормативно-правових актів, які регулюють діяльність суб'єктів недержавного пенсійного забезпечення.
Цими нормативними актами, в першу чергу, встановлюються вимоги до порядку створення та реєстрації НПФ, видачі ліцензії адміністраторам НПФ та регулюються правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності. Під час розробки цих актів враховувалися пропозиції науковців, представників банків, діючих недержавних пенсійних фондів тощо.
Станом на початок 2004 року затверджені та набрали чинності 22 основні нормативно-правові документи для впровадження системи недержавного пенсійного забезпечення, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України.
Положення про порядок державної реєстрації недержавних пенсійних фондів затверджене розпорядженням Держфінпослуг від 29.12.2003
N 186 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за N 80/8679. Це Положення, окрім порядку реєстрації НПФ як юридичної особи, визначає вимоги до статуту та пенсійних схем з урахування видів НПФ, що передбачені
Законом, порядок внесення змін та доповнень до цих документів, порядок скасування державної реєстрації НПФ. Зокрема, встановлює загальні вимоги до НПФ, перелік документів, які подаються для проведення державної реєстрації пенсійного фонду, та вимоги до них, а також визначає терміни проведення процедури реєстрації, підстави для відмови у проведенні державної реєстрації НПФ та дії заявника у цих випадках. Це Положення надає можливість органам управління пенсійних фондів в процесі їх діяльності вносити необхідні зміни до установчих документів пенсійного фонду без необхідності призупинення своєї діяльності.
Порядок внесення до Державного реєстру фінансових установ інформації про пенсійні фонди, які створені до набрання чинності Законом України
"Про недержавне пенсійне забезпечення" затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 18.11.2003
N 127 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.12.2003 за N 1124/8445. Відповідно до Закону та цього Порядку, установи та організації, які займаються недержавним пенсійним забезпеченням або у назвах яких використовуються слова "недержавний пенсійний фонд" чи "пенсійний фонд", можуть:
реорганізуватися в одну з небанківських фінансових установ або ліквідуватися.
Установи, які ухвалили рішення про реорганізацію, зобов'язані протягом шести місяців з дня набрання чинності
Законом зареєструватися у Держфінпослуг, отже до 1 липня 2004 року вони мають бути включені у Державний реєстр фінансових установ. Зазначений
Порядок встановлює процедуру реєстрації таких фондів шляхом внесення інформації про них до реєстру фінансових установ, а також вимоги до документів, необхідних для такої реєстрації.
Ліцензійні умови провадження діяльності з адміністрування пенсійних фондів затверджені розпорядженням Держфінпослуг від 13.11.2003
N 118 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.01.2004 за N 25/8624.
Цим документом встановлюються умови провадження діяльності з адміністрування НПФ, вимоги, обов'язкові для виконання на момент отримання ліцензії та під час провадження діяльності з адміністрування НПФ, а також вимоги до документів, необхідних для отримання ліцензії особами, що здійснюють діяльність з адміністрування НПФ.
Документом також детально визначені вимоги до провадження діяльності з адміністрування НПФ відокремленими підрозділами адміністраторів, врегульовані питання переоформлення, видачі дубліката та анулювання ліцензії.
Порядок подання адміністратором недержавного пенсійного фонду інформації Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про укладання радою недержавного пенсійного фонду договорів про надання фінансових послуг недержавному пенсійному фонду затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003
N 178 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 57/8656. Відповідно до цього Порядку адміністратор НПФ зобов'язаний повідомляти Держфінпослуг про укладення радою фонду договорів про надання фінансових послуг НПФ, зокрема договору про адміністрування НПФ, про управління активами НПФ та обслуговування НПФ зберігачем.
Цим документом встановлюються уніфіковані вимоги до змісту, форми та термінів подання до Держфінпослуг інформації про укладені радою фонду договори, що в свою чергу надає змогу Держфінпослуг відслідковувати та контролювати коло осіб, які надають послуги у сфері недержавного пенсійного забезпечення щодо кожного пенсійного фонду окремо.
Кваліфікаційні вимоги до членів рад недержавних пенсійних фондів та фахівців з питань адміністрування пенсійних фондів затверджені розпорядженням Держфінпослуг від 27.11.2003
N 137 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.12.2003 за N 1164/8485, Кваліфікаційний мінімум для осіб, які претендують на обіймання посади члена ради недержавного пенсійного фонду затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 04.03.2004
N 130 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.05.2004 за N 565/9164. Кваліфікаційний мінімум для осіб, які претендують на право здійснення функцій з адміністрування недержавного пенсійного фонду затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 04.03.2004
N 129 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.05.2004 за N 566/9165.
Сукупність цих нормативних актів встановлює кваліфікаційні вимоги до керівників та відповідальних працівників суб'єктів сфери недержавного пенсійного забезпечення, зокрема до членів рад НПФ, осіб, які входять до складу виконавчих і контролюючих органів професійного адміністратора та кваліфікованих працівників адміністратора. Рівень кваліфікаційних вимог визначається шляхом установлення вимог до рівня освіти, досвіду практичної діяльності та спеціальних знань.
Окрім цього, ці документи встановлюють процедуру сертифікації осіб, які претендують на обіймання вищезазначених посад, визначення відповідного кваліфікаційного рівня та отримання кваліфікаційного свідоцтва.
Окремо визначені терміни дії кваліфікаційного свідоцтва та вимоги до підвищення кваліфікації осіб, що займають посади керівників та відповідальних працівників недержавних пенсійних фондів та адміністраторів. Це дозволить залучати до сфери недержавного пенсійного забезпечення висококваліфікованих та професійно підготовлених фахівців і здійснювати державний контроль за рівнем надання послуг у цій сфері.
Положення про інвестиційну декларацію пенсійного фонду затверджене розпорядженням Держфінпослуг від 27.11.2003
N 139 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 16.12.2003 за N 1165/8486.
Положенням встановлюються вимоги до змісту та правил розробки інвестиційної декларації НПФ, умови внесення змін до неї, а також процедури реєстрації інвестиційної декларації та змін до неї. Крім того, Положення встановлює вимоги до документів, що подаються в Держфінпослуг для реєстрації інвестиційної декларації, а також терміни її здійснення. Окремо в Положенні визначаються підстави для відмови в реєстрації інвестиційної декларації фонду або змін до неї та порядок контролю за додержанням вимог чинного законодавства та Положення про інвестиційну декларацію недержавного пенсійного фонду.
Впровадження
Положення дозволить забезпечити реалізацію державного регулювання та нагляду за інвестиційною політикою пенсійного фонду і дотриманням НПФ обмежень щодо інвестиційної діяльності з пенсійними активами, встановлених
Законом.
Порядок подання рекламних матеріалів щодо послуг з недержавного пенсійного забезпечення до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003
N 187 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.01.2004 за N 49/8648. Цей Порядок розроблено з метою врегулювання відносин у сфері недержавного пенсійного забезпечення, пов'язаних з розповсюдженням рекламних матеріалів щодо послуг з недержавного пенсійного забезпечення, запобігання недобросовісній рекламі, а також захисту інтересів потенційних вкладників.
Порядком встановлюється процедура подання для погодження до Держфінпослуг рекламних матеріалів щодо послуг з недержавного пенсійного забезпечення та перелік документів, що при цьому подаються, а також вимоги до цих документів. Крім того, Порядок визначає вимоги до рекламодавців та осіб, які надають агентські послуги у сфері недержавного пенсійного забезпечення.
Порядок проведення зборів засновників недержавного пенсійного фонду шляхом опитування затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 11.12.2003
N 161 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2003 р. за N 1245/8566. Цей нормативно-правовий акт визначає процедуру проведення зборів засновників шляхом опитування, порядок скликання таких зборів та прийняття рішення з питань, що віднесені до компетенції зборів засновників. Визначена правомочність зборів засновників, права та обов'язки засновників, які беруть участь у зборах, а також лічильної комісії, що проводить підрахунок голосів.
Цей
Порядок не обмежує прав засновників щодо проведення зборів шляхом опитування, але встановлює чітку процедуру проведення цього процесу, яка відповідає вимогам чинного законодавства і сприяє здійсненню державного контролю у цій сфері.
Положення про навчання, перепідготовку, підвищення кваліфікації та складання екзаменів особами, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг затверджене розпорядженням Держфінпослуг від 18.12.2003
N 169 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 10.01.2004 за N 22/8621.
Порядок погодження Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України членів ради недержавного пенсійного фонду затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 18.12.2003
N 169 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.01.2004 за N 22/8621. Цей Порядок встановлює порядок погодження членів рад недержавних пенсійних фондів Держфінпослуг та сприяє здійсненню контролю за відповідністю членів рад вимогам
Закону та нормативно-правовим актам Держфінпослуг щодо кваліфікаційного та професійного рівня осіб, що обрані до ради пенсійного фонду.
Про встановлення плати про видачу ліцензії затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 29.12.2003
N 188 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.02.2004 за N 240/8839. Цим документом Держфінпослуг встановлюється розмір плати, яка повинна сплачуватись при отриманні ліцензії на право здійснення окремого виду діяльності, зокрема і діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів.
Положення про навчання, перепідготовку, підвищення кваліфікації та складання екзаменів особами, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг затверджене розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003
N 183 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.01.2004 за N 122/8721. Цей документ встановлює порядок проведення навчання осіб, які планують здійснювати діяльність на ринках фінансових послуг. Встановлює вимоги до складання такими особами екзаменаційного іспиту та отримання кваліфікаційного свідоцтва, а також визначає умови перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів після закінчення терміну дії кваліфікаційного свідоцтва.
Порядок прийняття Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України рішення за порядком денним зборів засновників недержавного пенсійного фонду, які не відбулись затверджений розпорядженням Держфінпослуг від 18.12.2003
N 169 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.01.2004 за N 22/8621. Відповідно до частини другої пункту 2 статті
16 Закону у разі, коли збори засновників пенсійного фонду не відбулися два рази підряд у зв'язку з їх неправомочністю через відсутність достатнього числа представників засновників, рішення за порядком денним таких зборів приймається Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України.
Зазначений вище документ встановлює порядок прийняття Держфінпослуг рішення за порядком денним зборів засновників НПФ, які не відбулись, надання адміністратором пенсійного фонду письмових повідомлень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, а також склад інформації, що міститься у зазначених повідомленнях. Порядок встановлює строки прийняття рішень Держфінпослуг та процедуру оприлюднення таких рішень.
Врегулювання зазначеного питання сприятиме ефективності прийняття рішень, що відносяться до компетенції зборів засновників НПФ, та дозволить підвищити рівень державного нагляду за діяльністю пенсійних фондів з метою захисту прав та інтересів їх учасників.
................Перейти до повного тексту