1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Галузевий нормативний документ


ГАЛУЗЕВИЙ НОРМАТИВНИЙ ДОКУМЕНТ
Методика
проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття", в частині оцінки інтегрованого проекту стабілізації та екранування ГНД 306.7.02/2.033-1999
Видання офіційне
КИЇВ
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
2000
ГНД 306.7.02/2.033-2000
Передмова
1. РОЗРОБЛЕНО Державним науково-технічним центром з ядерної
та радіаційної безпеки Міністерства охорони
навколишнього природного середовища та ядерної
безпеки України
ВНЕСЕНО УРБПРВ Державної адміністрації ядерного
регулювання України
2. ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державної адміністрації ядерного
регулювання України від 21.01.2000 N 10
3. ВВЕДЕНО ВПЕРШЕ
____________
Цей галузевий нормативний документ не може бути повністю чи частково відтворений, тиражований і розповсюджений без дозволу Державної адміністрації ядерного регулювання України
Зміст
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
2. ПИТАННЯ З БЕЗПЕКИ ТА КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ
2.1. Функції безпеки, що мають виконуватися
реконструйованою ЛО та системою РЗТК
2.2. Зменшення ризику руйнування ЛО
2.3. Зменшення радіаційного впливу на персонал
2.4. Вибір оптимального варіанту ІПСЕ
2.5. Проектні критерії та технічні рішення ІПСЕ
2.6. Узгодженість ІПСЕ з проектом нового конфайнменту
2.7. Вплив реалізації ІПСЕ на безпеку 3-го енергоблоку
Чорнобильської АЕС
ДОДАТОК 1. Перелік чинних нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів, які слід використовувати при виконанні експертизи (технічної оцінки) документів ІПСЕ
ДОДАТОК 2. Оріентовний склад вихідної інформації характеристики району та майданчика розташування ОУ
ГНД 306.7.02/2.033-2000
ГАЛУЗЕВИЙ НОРМАТИВНИЙ ДОКУМЕНТ
МЕТОДИКА
ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ (ТЕХНІЧНОЇ ОЦІНКИ) ДОКУМЕНТІВ, ЩО ПОДАЮТЬСЯ НА РОЗГЛЯД ДЕРЖАВНІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ В РАМКАХ ЛІЦЕНЗІЙНОГО ПРОЦЕСУ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПЛАНУ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ НА ОБ'ЄКТІ "УКРИТТЯ", В ЧАСТИНІ ОЦІНКИ ІНТЕГРОВАНОГО ПРОЕКТУ СТАБІЛІЗАЦІЇ ТА ЕКРАНУВАННЯ
Чинний від 21.01.1999
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Дана Методика поширюється на діяльність з організації та виконання експертизи (технічної оцінки) документів, що відносяться до інтегрованого проекту стабілізації та екранування та подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття" (надалі - документів ІПСЕ).
Інтегрований проект стабілізації та екранування (надалі - ІПСЕ) - це проект реконструкції (стабілізації) локалізуючої оболонки об'єкта "Укриття" (надалі - ОУ) та створення всередині цієї оболонки системи радіаційно-захищених зон та транспортних коридорів (екранування), що необхідні для здійснення на ОУ діяльності щодо його експлуатації та перетворення, у тому числі для виконання робіт по вилученню паливо-містких матеріалів (надалі - ПММ).
1.2. Дана Методика призначена для використання Державною адміністрацією ядерного регулювання України (надалі - Адміністрація) та Державним науково-технічним центром з ядерної та радіаційної безпеки Мінекобезпеки України (надалі - ДНТЦ ЯРБ) при організації та проведенні експертизи (технічної оцінки) документів ІПСЕ.
1.3. Дана Методика встановлює:
- перелік питань з безпеки, які експерти мають розглянути при виконанні експертизи (технічної оцінки) документів ІПСЕ, та послідовність їх розгляду;
- критерії оцінки, якими мають керуватися експерти при розгляді кожного питання з безпеки.
1.4. Дана Методика може, за необхідності, доповнюватися узгодженими Адміністрацією Додатками, в яких для найбільш важливих питань з безпеки рекомендовані процедури аналізу документів ІПСЕ на відповідність критеріям оцінки.
1.5. При виконанні експертизи (технічної оцінки) конкретного документу ІПСЕ експерти визначають питання з безпеки, які мають бути проаналізовані, та їх пріоритетність. При цьому експерти користуються:
- переліком питань, що наведені в даній Методиці;
- вимогами Технічного завдання на виконання експертизи (технічної оцінки) документа ІПСЕ;
- відомостями про призначення та область застосування документа ІПСЕ.
1.6. На початку оцінки документу ІПСЕ експерти оцінюють наявність в складі цього документу матеріалів, в яких відображені питання з безпеки, що визначені згідно з п. 1.5. При відсутності в документі ІПСЕ відомостей щодо якого-небудь з даних питань експерти згідно з процедурою, встановленою в ГНД 306.6.02/2.020-1999 "Порядок проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття"", пропонують надати запит на додаткові матеріали. Експерти можуть запропонувати надати такий запит і на подальших етапах оцінки документу ІПСЕ, якщо недостатність у цьому документі відомостей щодо якого-небудь з питань безпеки перешкоджає досягненню мети оцінки.
1.7. Експерти виконують оцінку відомостей, що містяться в документі ІПСЕ та відносяться до визначених згідно з п. 1.5. питань з безпеки, керуючись критеріями оцінки, встановленими в даній Методиці, та рекомендованими процедурами. Якщо в процесі оцінки документу ІПСЕ експерти прийшли до висновку про недоцільність використання якогось з критеріїв оцінки, вони мають право не користуватися цим критерієм, однак за умови керування принципами безпеки, на яких даний критерій грунтується. Вищезазначений висновок експерти повинні обгрунтувати при формулюванні експертних оцінок.
1.8. Перелік чинних нормативно-правових актів, рекомендаційних документів міжнародних організацій та документів Ліцензіата, які слід використовувати при виконанні експертизи (технічної оцінки) документів ІПСЕ, наведено в Додатку 1. Експерти можуть використовувати також інші акти та документи, які наберуть чинності в період дії даної Методики.
1.9. Експерти викладають результати оцінки у вигляді Висновку Державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки на документи ІПСЕ згідно з вимогами, що встановлені в ГНД 306.6.02/2.020-1999 "Порядок проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття"".
2. ПИТАННЯ З БЕЗПЕКИ ТА КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ
При проведенні експертизи (технічної оцінки) документа ІПСЕ експерти повинні розглянути такі групи питань:
- функції безпеки, що мають виконуватися реконструйованою локалізуючою оболонкою ОУ (надалі - ЛО) та системою радіаційно-захищених зон та транспортних коридорів (надалі - РЗТК);
- зменшення ризику руйнування ЛО;
- зменшення радіаційного впливу на персонал;
- вибір оптимального варіанту ІПСЕ;
- проектні критерії та технічні рішення ІПСЕ;
- узгодженість ІПСЕ з проектом нового конфайнменту;
- вплив реалізації ІПСЕ на безпеку 3-го енергоблоку Чорнобильської АЕС.
При розгляді вищезазначених груп питань експерти мають розглянути також наведену в документі ІПСЕ вихідну інформацію щодо характеристик району та майданчика розташування ОУ (включаючи результати виконаних в рамках ПЗЗ геотехнічних та сейсмічних досліджень), яка є суттєвою при оцінці ІПСЕ. Орієнтовний склад вихідної інформації надано в Додатку 2.
2.1. Функції безпеки, що мають виконуватися реконструйованою ЛО та системою РЗТК
2.1.1. Локалізуюча функція безпеки
2.1.1.1. Експерти повинні оцінити надані в документі ІПСЕ відомості про основну функцію безпеки, що мають виконуватися реконструйованою ЛО та системою РЗТК, тобто функцію запобігання та обмеження розповсюдження радіоактивних речовин, що знаходяться на ОУ, та іонізуючих випромінювань за встановлені межі (локалізуюча функція).
2.1.1.2. Експерти мають оцінити кількісні показники локалізуючої функції, а саме, вказані в документі ІПСЕ граничні величини, що характеризують розповсюдження за межі споруд, що створюються (реконструюються) в рамках ІПСЕ:
- радіоактивних аерозолей та пилу (в тому числі в атмосферу та в повітря зон та коридорів системи РЗТК);
- рідких радіоактивних речовин (в тому числі у грунтові води);
- іонізуючих випромінювань (в тому числі в місця можливого знаходження персоналу на проммайданчику ОУ, а також в зонах та коридорах системи РЗТК).
Кожен з цих показників має бути розглянутий в залежності від параметрів та характеристик стану скупчень радіоактивних речовин всередині ОУ, що встановлені в чинних документах Ліцензіата для поточної та безпечної експлуатації, аварійних ситуацій та аварій.
2.1.1.3. Експерти мають оцінити надані в документі ІПСЕ обгрунтування вибору вищеперелічених показників локалізуючої функції. Оцінку слід виконати в контексті використання трьох основних принципів радіаційного захисту: виправданості, неперевищення, оптимізації.
2.1.2. Додаткові функції безпеки
2.1.2.1. Експерти повинні оцінити надані в документі ІПСЕ відомості щодо додаткових функцій безпеки, що мають виконуватися реконструйованою ЛО та системою РЗТК, а також щодо їх змісту.
2.1.2.2. Експерти мають розглядати додаткові функції безпеки з огляду на зменшення ризиків в процесі послідовного досягнення загальної мети ядерної та радіаційної безпеки (надалі - ЯРБ), що встановлена для ОУ, а також основні цілі ПЗЗ, що відповідають цій меті.
При цьому слід враховувати, що обгрунтування додаткових функцій безпеки базуються на результатах розробок першочергових проектів ПЗЗ, у томі числі проектів щодо:
- досліджень ОУ;
- стратегії вилучення ПММ;
- технології вилучення ПММ;
- загальних програм та планів (зокрема, програми радіаційного захисту);
- інтегрованої системи контролю;
- системи поводження з водою, що знаходиться всередині ОУ;
- інше.
Наприклад, за результатами розробки першочергових проектів ПЗЗ може виявитись доцільним покласти на ЛО функції безпеки, що спрямовані на:
- запобігання ядерного інциденту (використання ЛО для виключення попадання води всередину ОУ);
- вилучення ПММ (виконання таких робіт під реконструйованою ЛО без будівництва нового конфайнменту).
2.1.3. При оцінці вищезазначених питань з безпеки експерти мають використовувати такі ГНД (у тому числі, критерії оцінки, що в них встановлені):
- ГНД 306.7.02/2.023-1999 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття", в частині забезпечення радіаційного захисту";
- ГНД 306.7.02/2.032-2000 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття", в частині аналізу потенційних аварій";
- ГНД 306.7.02/2.029-1999 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття", в частині забезпечення безпеки при експлуатації".
2.1.4. При оцінці вищезгаданих питань з безпеки експерти можуть використовувати чинні документи Ліцензіата, що містять результати розробок першочергових проектів ПЗЗ.
2.2. Зменшення ризику руйнування ЛО
2.2.1. Експерти повинні оцінити надані в документі ІПСЕ відомості щодо досягнення мети зменшення ризику руйнування ЛО внаслідок її реконструкції. В результаті такої оцінки експерти мають зробити висновок щодо досягнення цієї мети за допомогою реалізації на ОУ проекту ІПСЕ.
2.2.2. При оцінці питань щодо зменшення ризику руйнування ЛО внаслідок її реконструкції експерти мають використовувати підрозділ 2.1.1. ГНД 306.7.02/2.022-1999 "Методика проведення експертизи (технічної оцінки) документів, що подаються на розгляд Державній адміністрації ядерного регулювання України в рамках ліцензійного процесу при реалізації Плану Здійснення Заходів на об'єкті "Укриття", в частині оцінки проектів невідкладної стабілізації будівельних конструкцій" (у тому числі, критерії оцінки, що в ньому встановлені). При цьому скорочення "НСБК", "проект НСБК", "документ НСБК", що використовуються в даному ГНД, слід розуміти відповідно, як "ІПСЕ", "проект ІПСЕ", "документ ІПСЕ".
2.3. Зменшення радіаційного впливу на персонал
2.3.1. Експерти повинні оцінці надані в документі ІПСЕ відомості щодо досягнення внаслідок створення системи РЗТК мети зменшення радіаційного впливу на персонал, який буде виконувати на ОУ роботи щодо його експлуатації та перетворення. При цьому слід враховувати, що обгрунтування досягнення цієї мети базується на передбаченій в першочергових проектах ПЗЗ діяльності персоналу на ОУ. В результаті такої оцінки експерти мають зробити висновок щодо досягнення вищезазначеної мети за допомогою реалізації на ОУ проекту ІПСЕ.

................
Перейти до повного тексту