- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 липня 2003 р.
за N 605/7926
Про затвердження Положення про обіг складських документів на зерно
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
аграрної політики
N 374 від 11.08.2005
Наказами Міністерства аграрної
політики та продовольства
N 424 від 22.10.2014
N 39 від 30.01.2018 )
На виконання Закону України
"Про зерно та ринок зерна в Україні" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2003 року
N 510 "Про забезпечення сертифікації зернових складів на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, запровадження складських документів на зерно"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про обіг складських документів на зерно (далі - Положення), що додається.
2. Головній державній інспекції якості та сертифікації сільськогосподарської продукції (Білий О.І.) у п'ятиденний термін подати наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Ввести в обіг складські документи на зерно - складську квитанцію, просте та подвійне складські свідоцтва. Дозволити, як виняток, використання до 1 серпня 2003 року прибуткової накладної на зерно (форма N 13).
4. Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням сільського господарства та продовольства облдержадміністрацій, суб'єктам зберігання зерна всіх форм власності вжити заходів щодо запровадження у визначені терміни обігу складських документів на зерно урожаю поточного року згідно з Положенням.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Яковенка В.П.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
27.06.2003 N 198
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 липня 2003 р.
за N 605/7926
ПОЛОЖЕННЯ
про обіг складських документів на зерно
Терміни та визначення
Базисні кондиції для приймання зерна на зберігання та в заставу - показники якості зерна (вологість, вміст смітної домішки і т.ін.), установлені діючою нормативною документацією.
Базисні кондиції зерна, яке надходить для переробки, - показники якості зерна, які забезпечують виробництво стандартної продукції відповідно до діючої нормативної документації.
Обмежувальні кондиції - обумовлені договором показники якості зерна, що дають змогу його тимчасово зберігати, а після відповідної доробки - забезпечити його тривале зберігання.
Власники зерна - фізичні та юридичні особи незалежно від форм власності і підпорядкування, яким належить зерно на праві власності, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів у разі переходу до неї права власності на зерно.
Фізична маса зерна - фактична маса зерна, що визначена на відповідних вагах, за його якістю.
Залікова маса зерна - фізична маса зерна (крім кукурудзи в качанах), зменшена на розрахункову величину маси відхилень показників якості від базисних кондицій.
Партія зерна - певна кількість одного виду та однієї якості зерна, яке приймається або відпускається з одного силосу чи складу однією транспортною одиницею.
1. Загальні положення
1.1. Складськими документами на зерно є складська квитанція, просте та подвійне складські свідоцтва (далі - складські документи).
1.2. Дія цього Положення поширюється на всіх суб'єктів ринку зерна.
1.3. Бланки складських документів на зерно є бланками документів суворої звітності. Їх виготовлення, отримання, доставка, облік, зберігання, видача, списання проводяться згідно з чинним законодавством.
1.4. Кожний примірник бланків складських документів повинен мати свої індивідуальні номер і серію. Серія складається з двох літер, а номер - з шести цифр. На копії друкарським способом наносяться слова "другий примірник".
1.5. Облік надходження, використання бланків складських документів здійснюються державним підприємством "Держреєстри України" (надалі - ДП "Держреєстри України") в електронному вигляді в Реєстрі складських документів на зерно. Другі примірники виданих зерновим складом складських документів на зерно та невикористані бланки складських документів на зерно зберігаються на зерновому складі. Внесення до Реєстру складських документів на зерно інформації про використання бланків складських документів здійснюється відповідно до вимог та порядку, які визначаються Кабінетом Міністрів України у відповідності до положень статті
45 Закону України
"Про зерно та ринок зерна в Україні".
1.6. Бланки складських документів на зерно реалізуються зерновим складам за плату.
Зерновий склад сплачує вартість бланків складських документів на зерно державному підприємству "Держреєстри України". Бланки складських документів на зерно видаються зерновим складам державним підприємством "Держреєстри України" після письмового замовлення й оплати рахунку. Вартість бланків складських документів на зерно узгоджується ДП "Держреєстри України" з Міністерством аграрної політики України.
За згодою сторін (зернового складу та поклажодавця) вартість бланків складських документів на зерно може бути включена до загальної суми вартості послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, що надаються зерновим складом.
1.7. Зерновий склад на бажання поклажодавця зобов'язаний видати йому один із складських документів на зерно. Зерновий склад зобов'язаний постійно мати в наявності бланки таких документів. При оформленні партії зерна складська квитанція виписується в обов'язковому порядку як первинний документ, що засвідчує кількість та якість прийнятого складом зерна. Зерновий склад зобов'язаний забезпечити наявність бланків складських документів на зерно.
1.8. Зерновий склад зобов'язаний виписувати окремо складські документи на зерно для партій зерна, що належать різним товарним класам, відповідно до державних стандартів.
1.9. Зерновий склад не повинен видавати поклажодавцю складські документи на зерно, якщо:
- зерно не було прийняте зерновим складом на зберігання;
- зерно має особливі показники якості, які можуть завдати шкоди здоров'ю персоналу зернового складу або третім особам, а також майну зернового складу.
1.10. Зерновому складу забороняється одночасно видавати поклажодавцю два складських свідоцтва на одну й ту саму частину зерна, прийнятого складом на зберігання.
1.11. Складська квитанція на зерно виписується складом одночасно з прийняттям зерна на зберігання, а складські свідоцтва - не пізніше наступного робочого дня після прийняття зерна на зберігання.
1.12. Виписка складського документа виконується виключно уповноваженим працівником зернового складу.
1.13. Текст обов'язкових реквізитів складських документів може заповнюватися друкуванням або чорним кольором кульковою чи чорнильною ручкою.
1.14. У складських документах на зерно мають бути зазначені всі відомості (реквізити), передбачені формами складських документів на зерно, підписані уповноваженими представниками зернового складу. Складська квитанція підписується також завідувачем лабораторії зернового складу.
( Пункт 1.14 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства
N 39 від 30.01.2018 )
1.15. Інші записи в складських документах на зерно, не передбачені діючим законодавством та цим Положенням, не допускаються.
1.16. Якщо зерно приймається на зберігання зі знеособленням, то в складському свідоцтві на зерно, в тому числі в обох частинах подвійного складського свідоцтва на зерно, робиться відповідний запис.
1.17. Усі грошові суми в складських документах пишуться з великої букви та з початку рядка.
1.18. Виправлення і підчистки при виписці складських документів на зерно не допускаються.
1.19. Після заповнення реквізитів складського документа на зерно, реєстрації його у Реєстрі складських документів на зерно з присвоєнням порядкового номера, один примірник оригіналу заповненого бланка складського документа передається поклажодавцеві або вповноваженій ним особі, а другий залишається на складі.
1.20. Поклажодавець чи вповноважена ним особа на підтвердження отримання складського документа ставить власний підпис у Реєстрі складських документів на зерно, що ведеться зерновим складом.
1.21. Зерновий склад зобов'язаний виписувати складські документи на власне зерно, що зберігається на складі. Складська квитанція на зерно, яке належить зерновому складу, виписується протягом дня прибуткування зерна складом. Зерновий склад може виписувати на зазначене зерно просте або подвійне складське свідоцтво.
1.22. Роз'яснення щодо застосування цього Положення надаються Міністерством аграрної політики України.
1.23. Зерновий склад протягом одного робочого дня (у встановленому порядку) повинен внести дані про видані ним складські документи до Реєстру складських документів на зерно.
2. Обіг бланків складських документів на зерно
2.1. Замовлення бланків
2.1.1. Забезпечення зернових складів бланками складських документів на зерно здійснює ДП "Держреєстри України".
2.1.2. Суб'єкти зберігання зерна щорічно, не пізніше 15 лютого поточного року, подають до державного підприємства "Держреєстри України" в письмовій або електронній формі замовлення на необхідну їм кількість бланків складських документів.
2.1.3. ДП "Держреєстри України" провадить узагальнення потреби на бланки та організовує їх виготовлення спеціалізованими поліграфічними підприємствами України, які мають ліцензію на виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності.
2.1.4. Зернові склади доставляють бланки складських документів на зерно за власний кошт.
2.2. Облік бланків складських документів
2.2.1. Прийняття бланків складських документів на зерно, контроль за їх використанням та знищенням здійснює комісія, яка створюється наказом державного підприємства "Держреєстри України".
2.2.2. В разі необхідності комісія провадить розкриття пачок з бланками, перевіряє відповідність одержаних від поліграфічного підприємства бланків супровідним документам та складає акт про прийняття бланків згідно з чинним законодавством.
2.2.3. У разі виявлення нестачі бланків, їх браку, пошкодження тощо акт, складений в установленому порядку, разом з копіями супровідних документів, контрольним ярликом з пачки та маркувальним ярликом, який міститься на пачці, надсилається поліграфічному підприємству, яке виготовляло ці бланки.
2.2.4. Прийняті бланки реєструються у розділі "Оприбуткування" журналу обліку оприбуткування й витрачання бланків складських документів згідно з чинним законодавством.
2.2.5. Неправильно зроблений в журналі обліку запис закреслюється, а потрібне записується поряд чітким почерком. Кожне виправлення має бути підписано директором держпідприємства "Держреєстри України" зі словами "виправленому вірити".
2.2.6. Інформація про прийнятий тираж бланків вноситься до Реєстру складських документів ДП "Держреєстри України". При цьому зазначаються:
дата приймання тиражу на облік;
номер накладної квитанції прийняття бланків;
кількість прийнятих бланків;
серія, номер першого бланка тиражу;
серія, номер останнього бланка тиражу;
вартість одного примірника бланка;
посада, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, відповідальної за збереження бланків;
дата та номер акта про прийняття бланків.
2.2.7. З метою перевірки наявності бланків, які передані на зберігання посадовій особі державного підприємства "Держреєстри України", не менше ніж один раз на рік повинна провадитися інвентаризація бланків. За результатами перевірки складається акт перевірки наявності бланків складських документів.
2.2.8. Окрім обов'язкової щорічної інвентаризації бланків, додаткова інвентаризація бланків проводиться у таких випадках:
при зміні посадової особи, яка відповідальна за зберігання бланків;
після стихійного лиха, пожежі;
при виявленні пошкодження або втрати облікової документації;
при встановленні факту нестачі бланків.
2.3. Постачання бланків складських документів на зерно
2.3.1. Державне підприємство "Держреєстри України" провадить передачу бланків зерновим складам за умови здійснення оплати замовленої кількості бланків складських документів на зерно.
2.3.2. Бланки передаються представникові зернового складу за належним чином оформленою довіреністю та у відповідності до процедури, визначеної законодавством, для передачі документів суворої звітності.
2.4. Зберігання бланків складських документів
2.4.1. Бланки є документами суворої звітності. Бланки повинні зберігатися в обладнаних окремих ізольованих приміщеннях або металевих шафах (сейфах), установлених в окремих ізольованих приміщеннях, що обладнані надійними засобами захисту від несанкціонованого проникнення.
2.4.2. У неробочий час металеві шафи (сейфи), а також спеціально обладнані для зберігання бланків приміщення повинні бути опечатані.
2.4.3. Відповідальність за зберігання, видачу та облік бланків складських документів на зерно до їх передання зерновим складам несе посадова особа, яка призначається наказом держпідприємства "Держреєстри України".
Відповідальність за зберігання, видачу та облік бланків складських документів на зерно на зернових складах несе посадова особа, яка призначається наказом керівника зернового складу.
2.4.4. На час відсутності вищезазначеної посадової особи (відпустка, відрядження тощо) бланки та облікова документація після інвентаризації повинні передаватися іншій посадовій особі, яка призначається відповідно наказом держпідприємства "Держреєстри України" або зернового складу. Посадова особа, що тимчасово виконує обов'язки, повинна бути проінструктована про порядок обліку зберігання, правильного витрачання бланків.
2.4.5. У разі втрати складського документа (або його частини) на зерно особа, що втратила такий документ, зобов'язана невідкладно в письмовому вигляді повідомити про це зерновий склад. Зерновий склад, у свою чергу, повинен зробити відповідні записи в Реєстрі складських документів на зерно, виданих складом.
Заява про факт втрати складських документів може подаватися до органів внутрішніх справ для вжиття заходів щодо їх розшуку.
2.4.6. Керівництво зернового складу після отримання повідомлення про втрату складського документа повинно негайно повідомити про це відповідні служби складу з метою недопущення відвантаження зерна особам, яким воно не належить.
2.4.7. Дублікат простого складського свідоцтва або подвійного складського свідоцтва на зерно в цьому разі не видається.
2.4.8. Визнання прав щодо втраченого простого складського свідоцтва або подвійного складського свідоцтва на зерно відбувається у судовому порядку.
2.4.9. Зерновий склад має право при цьому подовжити термін зберігання зерна на час розгляду справи в суді.
2.4.10. Зерновий склад за письмовим зверненням визнаного судом власника зерна протягом десяти днів повинен видати на заміну втраченого новий складський документ на зерно. При цьому ставиться штамп "Погашено" на оригіналі другого примірника втраченого документа, про що робиться відповідний запис у Реєстрі складських документів на зерно.
2.4.11. Додаткові витрати зернового складу, пов'язані з подовженням терміну зберігання зерна, компенсуються поклажедавцем.
2.4.12. Зерновий склад за зверненням власника складського документа може замінити зіпсований або пошкоджений складський документ на зерно на підставі оригіналу другого примірника, що зберігається на складі, та інформації з Реєстру складських документів на зерно.
2.4.13. Заміна зіпсованого або пошкодженого складського документа на зерно відбувається за рахунок його власника. При цьому зерновий склад видає на заміну пошкодженого новий складський документ на зерно з тими самими реквізитами і записами, які містились у складському документі на зерно при його видачі, окрім його номера, серії та підписів уповноважених осіб.
2.4.14. Пошкоджений складський документ на зерно виводиться з обігу і погашається у порядку, передбаченому чинним законодавством та цим Положенням.
2.5. Звіт про використання бланків
2.5.1. У разі ліквідації зернового складу або припинення ним діяльності невикористані бланки протягом десяти робочих днів з дня утворення ліквідаційної комісії повинні бути повернуті до ДП "Держреєстри України" згідно зі звітом про їх використання. У цьому разі ДП "Держреєстри України" повертає складу вартість невикористаних бланків.
( Підпункт 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства
N 424 від 22.10.2014 )
2.5.2. Недійсними бланками вважаються: зіпсовані при оформленні, пошкоджені, утрачені або викрадені.
2.5.3. Щоквартально, але не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним, зіпсовані при оформленні або пошкоджені при розкритті пачок або при транспортуванні бланки складських документів на зерно знищуються комісією зернового складу, про що складається відповідний акт у двох примірниках, один з яких передається до державного підприємства "Держреєстри України", а другий залишається на зерновому складі.
( Підпункт 2.5.3 в редакції Наказу Міністерства аграрної політики
N 374 від 11.08.2005 )
2.5.4. Зерновий склад надсилає державному підприємству "Держреєстри України":
щоденно - дані в електронному вигляді в порядку, визначеному Міністерством аграрної політики України, відомості про видані та погашені зерновим складом протягом попереднього робочого дня складські документи на зерно;
щорічно - до 20 січня року, наступного за звітним, звіт про використання складських документів на зерно. Звіт складається у двох примірниках, один з яких передається до державного підприємства "Держреєстри України", а другий залишається на зерновому складі.
................Перейти до повного тексту