- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 грудня 2002 р.
за N 978/7266
Про затвердження Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання та Вимог до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання
( Із змінами і доповненнями, внесеними
наказами Державного комітету ядерного регулювання України
від 14 грудня 2004 року
№ 188,
від 28 грудня 2007 року
№ 193,
від 21 вересня 2010 року
№ 121,
наказом Державної інспекції ядерного регулювання України
від 17 лютого 2025 року
№ 190
( враховуючи зміни, внесені наказом Державної інспекції
ядерного регулювання України від 11 березня 2025 року
№ 283 )
( преамбула із змінами, внесеними згідно з наказом Державної
інспекції ядерного регулювання України від 17.02.2025 р.
№ 190,
враховуючи зміни, внесені наказом Державної інспекції
ядерного регулювання України від 11.03.2025 р.
№ 283 )
2. Управлінню регулювання безпеки радіаційних технологій (В. Голубєв) забезпечити подання цього наказу в п'ятиденний термін на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню регулювання безпеки радіаційних технологій (В. Голубєв) забезпечити доведення до відома зацікавлених організацій інформації про набрання чинності цим наказом і надання роз'яснень щодо його застосування.
4. Державному підприємству "Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки" (В. Васильченко) у місячний термін після державної реєстрації забезпечити тиражування Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання та Вимог до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови О. Миколайчук.
Голова |
В. В. Грищенко |
ПОГОДЖЕНО: |
|
Голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва |
О. В. Кужель |
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Державного комітету ядерного регулювання України
від 2 грудня 2002 р. № 125
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 грудня 2002 р. за № 978/7266
Вимоги та умови безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання
1. Загальні положення
( У тексті Вимог слова "норми, правила та стандарти" та "норми, правила і стандарти" у всіх відмінках замінено словами "норми та правила" у відповідних відмінках згідно з наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 17 лютого 2025 року
№ 190, враховуючи зміни, внесені наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 11 березня 2025 року
№ 283 )
1.1. Цей нормативно-правовий акт, розроблений відповідно до Законів України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", визначає вимоги та умови безпеки провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ).
( пункт 1.1 із змінами, внесеними згідно з наказом Державної
інспекції ядерного регулювання України від 17.02.2025 р.
№ 190,
враховуючи зміни, внесені наказом Державної інспекції
ядерного регулювання України від 11.03.2025 р.
№ 283 )
1.2. До діяльності з використання ДІВ належать такі види робіт:
експлуатація ДІВ, тобто сукупність видів робіт, спрямованих на досягнення безпечним шляхом мети діяльності з ДІВ;
технічне обслуговування ДІВ; зарядження-перезарядження ДІВ; перетарювання ДІВ; ремонт ДІВ; налагоджування ДІВ; проведення випробовувань ДІВ з метою визначення їх технічних характеристик та перевірки на герметичність; уведення та виведення з експлуатації установок з ДІВ; монтаж та демонтаж ДІВ;
( абзац третій пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з наказом
Державної інспекції ядерного регулювання України від 17.02.2025 р.
№ 190,
враховуючи зміни, внесені наказом Державної інспекції
ядерного регулювання України від 11.03.2025 р.
№ 283 )
зберігання ДІВ (крім транзитного зберігання при перевезеннях), а саме: зберігання ДІВ, призначених для використання або постачання; зберігання ДІВ, переведених до категорії радіоактивних відходів, користувачем до передачі їх на спеціалізоване підприємство;
отримання (придбання) та передача (збут) ДІВ, у тому числі з метою постачання.
1.3. Дія Вимог та умов безпеки провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання (далі - Вимоги) поширюється на суб'єктів усіх форм власності, що проваджують діяльність з використання ДІВ, а також на суб'єктів використання ДІВ, визначених у Переліку джерел іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких звільняється від ліцензування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2002
№ 912, які без наміру використання здійснюють: отримання (придбання) вказаних ДІВ з метою постачання; технічне обслуговування вказаних ДІВ; зберігання вказаних ДІВ як спеціалізований вид робіт, з метою постачання або передачі на захоронення на спеціалізоване підприємство з поводження з радіоактивними відходами.
1.4. Дія Вимог не поширюється на лікувально-профілактичні заклади та установи, що здійснюють діяльність у галузі променевої терапії, та суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, які провадять діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання у радіоізотопній дефектоскопії.
( розділ 1 доповнено пунктом 1.4 згідно з наказом Державного
комітету ядерного регулювання України від 28.12.2007 р.
№ 193,
пункт 1.4 із змінами, внесеними згідно з наказом Державного
комітету ядерного регулювання України від 21.09.2010 р.
№ 121 )
2. Умови провадження діяльності з використання ДІВ
2.1. Використання ДІВ дозволяється за умови наявності ліцензії та проводиться у відповідності до:
законів України;
цих Вимог;
норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки, які визначені ліцензіатом з урахуванням специфіки діяльності з ДІВ;
норм та правил з охорони праці, екологічних і санітарно-гігієнічних норм та правил;
умов ліцензії;
діючої на підприємстві системи якості стосовно безпеки використання ДІВ.
2.2. Ліцензіат провадить діяльність з використання ДІВ за умови:
реалізації організаційних та технічних заходів щодо попередження радіаційних аварій, обмеження і ліквідації їх наслідків;
виконання вимог щодо фізичного захисту з метою запобігання несанкціонованому доступу до ДІВ;
наявності фінансових, матеріальних та інших ресурсів, відповідної організаційної структури і кваліфікованого персоналу для підтримання рівня безпеки, передбаченого нормами та правилами, а також умовами виданої ліцензії;
наявності фінансових можливостей відшкодування збитків від аварій, що можуть статися під час діяльності, власним коштом або за рахунок страхових компаній.
абзац шостий пункту 2.2 виключено
( згідно з наказом Державного комітету
ядерного регулювання України від 14.12.2004 р.
№ 188 )
2.3. Ліцензіат призначає осіб, відповідальних за:
дотримання норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки;
створення, упровадження та функціонування системи якості робіт при використанні ДІВ;
організацію та ведення радіаційного контролю;
облік і зберігання ДІВ, збір, збереження та передачу радіоактивних відходів на спеціалізовані підприємства з поводження з радіоактивними відходами;
організацію і здійснення навчання та перевірку знань з радіаційної безпеки.
2.4. Ліцензіат забезпечує навчання і перевірку знань з питань радіаційної безпеки керівника підприємства або особи, на яку покладена відповідальність за радіаційну безпеку, членів постійно діючої комісії з перевірки знань з радіаційної безпеки персоналу та відповідальних службових осіб.
Ліцензіат установлює вимоги до кваліфікації персоналу при виконанні конкретних робіт з ДІВ і забезпечує навчання та перевірку знань з питань радіаційної безпеки.
Перевірка знань проводиться за переліком питань з радіаційної безпеки, з урахуванням специфіки використання ДІВ, погодженим службою радіаційної безпеки або службою охорони праці, затвердженим керівником підприємства. Результати перевірки оформлюються протоколом.
2.5. Діяльність з конкретними ДІВ ліцензіат здійснює у відповідності до інструктивно-розпорядчої документації підприємства (організації, установи):
з радіаційної безпеки, що визначає вимоги та процедури, що гарантують радіаційну безпеку при проведенні конкретних робіт з конкретними ДІВ;
з попередження аварії і пожежі та ліквідації їх наслідків, яка має включати: опис можливих радіаційних аварій та радіаційних наслідків; заходи щодо ліквідації (мінімізації) наслідків радіаційних аварій; вимоги щодо перевірки технічного стану ДІВ з метою попередження несправностей, які можуть призвести до радіаційних аварій під час їх використання;
аварійних планів.
2.6. Передача (збут) ДІВ здійснюється ліцензіатом тільки тим суб'єктам діяльності з ДІВ, які мають ліцензію на діяльність з ДІВ саме таких типів, що передаються.
2.7. Ліцензіат надає послуги з технічного обслуговування ДІВ, приладів, пристроїв, установок з ДІВ тільки тим замовникам, які мають ліцензію на діяльність з відповідними ДІВ, приладами, пристроями, установками з ДІВ (якщо інше не передбачено умовами ліцензії).
2.8. Ліцензіат подає до органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, що видав ліцензію, щорічний звіт про аналіз радіаційної безпеки, вимоги до форми та змісту якого наведені в додатку.
2.9. У разі наміру поширити діяльність на додаткові ДІВ, ліцензіат забезпечує внесення змін до ліцензії до початку використання цих ДІВ.
( пункт 2.9 із змінами, внесеними згідно з наказом Державної
інспекції ядерного регулювання України від 17.02.2025 р.
№ 190,
враховуючи зміни, внесені наказом Державної інспекції
ядерного регулювання України від 11.03.2025 р.
№ 283 )
2.10. Пункт 2.10 виключено
................Перейти до повного тексту