1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
07.05.2009 N 418
( Наказ скасовано на підставі Розпорядження КМ N 32-р від 19.01.2011 )
Про затвердження Методики ведення митної статистики зовнішньої торгівлі України
З метою подальшого приведення методологічних основ формування митної статистики зовнішньої торгівлі України у відповідність до міжнародних норм,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику ведення митної статистики зовнішньої торгівлі України (далі - методика), що додається.
2. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Мухіна О.В.
Голова Служби А.В.Макаренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної
служби України
07.05.2009 N 418
МЕТОДИКА
ведення митної статистики зовнішньої торгівлі України
1. Загальні положення
У цій Методиці викладені основні правила та методи формування митної статистики зовнішньої торгівлі України, які встановлюють порядок збирання, опрацювання й аналізу статистичної інформації, що характеризує явища та процеси економічного життя України та її регіонів.
Ця Методика значною мірою враховує накопичений Україною та іншими країнами СНД досвід ведення митної статистики зовнішньої торгівлі, результати проведення зіставлення даних про взаємну торгівлю країн СНД і базується на положеннях:
другого переглянутого варіанта публікації "Статистика міжнародної торгівлі товарами: концепції і визначення", підготовленої Статистичним відділом Організації Об'єднаних Націй (1998 р.);
Єдиної методології митної статистики зовнішньої торгівлі держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, прийнятої главами урядів Співдружності Незалежних Держав 9 грудня 1994 р.;
митного законодавства України.
Метою введення цієї Методики є реформування методології статистики зовнішньої торгівлі України в контексті норм і правил ГАТТ/СОТ і вимог ЄС у частині впровадження узгоджених критеріїв, визначень та методологічних засад для гармонізації положень Методики зі Статистикою міжнародної торгівлі товарами: концепції і визначення, підготовленою Статистичним відділом ООН, та Міжнародною конвенцією про спрощення та гармонізацію митних процедур у редакції Протоколу 1999 року.
На основі положень цієї Методики в Україні ведеться митна статистика зовнішньої торгівлі, випускаються офіційні статистичні публікації, готуються аналітичні матеріали, виконуються запити, проводиться порівняльний аналіз даних про взаємну торгівлю України з її торговельними партнерами.
2. Завдання митної статистики зовнішньої торгівлі
Митна статистика зовнішньої торгівлі враховує міжнародну торгівлю товарами, які підлягають декларуванню митним органам, і не охоплює міжнародну торгівлю послугами.
Митна статистика призначена для вирішення таких завдань:
- забезпечення повного та достовірного обліку даних про український експорт та імпорт товарів;
- аналіз основних тенденцій, структури та динаміки зовнішньоторговельних товаропотоків України;
- інформаційне забезпечення вищих органів державної влади України з метою прийняття ними рішень у сфері митної політики та державного регулювання зовнішньої торгівлі;
- аналіз кон'юнктури ринку України;
- контроль за надходженням митних платежів до Державного бюджету України;
- здійснення валютного контролю в межах компетенції митних органів;
- складання торгового та окремих статей платіжного балансів України;
- розрахунок різного роду індексних показників зовнішньої торгівлі (індексів цін, фізичного обсягу та ін.);
- підготовка вихідних даних для прогнозування макроекономічних показників у рамках статистичної системи національних рахунків і платіжного балансу України;
- проведення зіставлення даних взаємної торгівлі з країнами - торговими партнерами України;
- інші завдання, що обумовлені національною митною політикою України.
3. Визначення основних термінів і понять
У цій Методиці терміни вживаються у таких значеннях:
1. Вітчизняні товари - товари, що мають для митних цілей статус таких, що перебувають у вільному обігу на митній території України, тобто товари:
повністю вироблені в Україні;
випущені для вільного обігу на території України;
виготовлені в Україні з товарів, повністю вироблених та (або) випущених для вільного обігу на її території.
Після фактичного вивезення за межі митної території України товари втрачають статус вітчизняних товарів.
2. Економічна територія країни - географічна територія, що перебуває під юрисдикцією уряду країни, у межах якої вільно обертається робоча сила, товари й капітал.
Економічна територія країни також включає:
а) повітряний простір, територіальні води й континентальний шельф, розташований у міжнародних водах, щодо яких країна користується виключними правами або які перебувають під її юрисдикцією відносно вилову риби, видобутку палива й мінеральної сировини з морського дна;
б) територіальні анклави даної країни в країнах світу (за рубежем) - чітко визначені ділянки землі, які розташовані на території інших країн і використовуються урядом, що володіє ними або орендує їх для дипломатичних, військових або інших цілей - посольств, консульств, представництв, військових баз, наукових станцій та інших об'єктів - з офіційної політичної згоди уряду тої країни, на території якої вони фактично розташовані. Економічна територія даної країни не містить у собі територіальні анклави, що використовуються іноземними урядами або міжнародними організаціями й фізично розташовані всередині географічних кордонів даної країни;
в) будь-які вільні зони або митні склади(1).
---------------
(1) Враховуючи особливості національного законодавства, товари, що переміщуються через митні ліцензійні склади при їх увезенні на митну територію України, обліковуються на момент їх випуску у вільний обіг.
3. Іноземні товари - товари, які були вироблені на будь-якій території, яка не входить до економічної території України.
4. Митна територія України - територія, на якій митне законодавство України діє у повній мірі.
Територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води та повітряний простір, а також штучні острови, установки і споруди, що створюються у виключній морській економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять єдину митну територію України.
Територія спеціальної митної зони - частина території України, на якій запроваджено митний режим спеціальної митної зони, відповідно до якого товари, які ввозяться (вивозяться) на територію зазначеної зони, розглядаються як такі, що перебувають за межами митної території України, крім випадків, визначених законами України.
5. Митний кордон держави - межі митної території України. Митний кордон України збігається з державним кордоном України, за винятком меж території спеціальних митних зон. Межі території спеціальних митних зон становлять митний кордон України.
6. Митний режим - сукупність норм, установлених законами України з питань митної справи, що залежно від заявленої мети переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України визначають порядок такого переміщення та обсяг митних процедур, які при цьому здійснюються(2).
---------------
(2) Наведені в методиці визначення митних режимів відповідають визначенням, наданим Митним кодексом України, і застосовуються тимчасово до їх приведення до міжнародних норм.
6.1. Імпорт - митний режим, відповідно до якого товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження строку їх перебування на цій території та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень.
6.2. Реімпорт товарів - митний режим, відповідно до якого товари, що походять з України та вивезені за межі митної території України згідно з митним режимом експорту, не пізніше ніж у встановлений законодавством строк ввозяться на митну територію України для вільного обігу на цій території. Ввезення таких товарів здійснюється без застосування до них нетарифних заходів регулювання економічного характеру.
Товари, розміщені в митному режимі реімпорту, розглядаються для митних цілей як випущені для вільного обігу.
6.3. Митний склад - митний режим, відповідно до якого ввезені з-за меж митної території України товари зберігаються під митним контролем без справляння податків і зборів і без застосування до них заходів нетарифного регулювання та інших обмежень у період зберігання, а товари, що вивозяться за межі митної території України, зберігаються під митним контролем після митного оформлення митними органами до фактичного їх вивезення за межі митної території України.
6.4. Магазин безмитної торгівлі - митний режим, відповідно до якого товари, а також супутні товарам роботи, не призначені для споживання на митній території України, перебувають та реалізуються під митним контролем у пунктах пропуску на митному кордоні України, відкритих для міжнародного сполучення, інших зонах митного контролю, визначених митними органами України, без справляння мита, податків, установлених на експорт та імпорт таких товарів, та без застосування заходів нетарифного регулювання.
6.5. Переробка на митній території - митний режим, відповідно до якого ввезені на митну територію України товари, що походять з інших країн, піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання, за умови вивезення за межі митної території України продуктів переробки відповідно до митного режиму експорту.
6.6. Переробка за межами митної території - митний режим, відповідно до якого товари, що перебувають у вільному обігу на митній території України, вивозяться без застосування заходів тарифного та нетарифного регулювання з метою їх переробки за межами митної території України та наступного повернення в Україну.
6.7. Тимчасове ввезення (вивезення) - митний режим, відповідно до якого товари можуть ввозитися на митну територію України чи вивозитися за межі митної території України з обов'язковим наступним поверненням цих товарів без будь-яких змін, крім природного зношення чи втрат за нормальних умов транспортування.
6.8. Експорт - митний режим, відповідно до якого товари вивозяться за межі митної території України для вільного обігу без зобов'язання про їх повернення на цю територію та без встановлення умов їх використання за межами митної території України.
6.9. Реекспорт товарів - митний режим, відповідно до якого товари, що походять з інших країн, не пізніше ніж у встановлений законодавством строк з моменту їх ввезення на митну територію України вивозяться з цієї території в режимі експорту.
6.10. Транзит - митний режим, відповідно до якого товари і транспортні засоби переміщуються під митним контролем між двома митними органами або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання таких товарів і транспортних засобів на митній території України.
6.11. Знищення або руйнування - митний режим, відповідно до якого товари, ввезені на митну територію України, знищуються під митним контролем чи приводяться у стан, який виключає їх використання, без справляння податків, установлених на імпорт, а також без застосування заходів нетарифного регулювання до товарів, що знищуються або руйнуються.
6.12. Відмова на користь держави - митний режим, відповідно до якого власник відмовляється від товарів, що перебувають під митним контролем, без будь-яких умов на свою користь. У режимі відмови на користь держави на товари не нараховуються і не справляються податки і збори, а також не застосовуються заходи нетарифного регулювання.
6.13. Спеціальна митна зона - це митний режим, відповідно до якого до товарів, які ввозяться на території відповідних типів спеціальних (вільних) економічних зон із-за меж митної території України, а також до товарів, які вивозяться з територій зазначених зон за межі митної території України, не застосовуються заходи тарифного і нетарифного регулювання, якщо інше не передбачено законом. При цьому ввезені товари в цілому розглядаються відносно стягування імпортного мита і податків як такі, що перебувають за межами митної території.
7. Статистична територія - це територія країни, відносно якої здійснюється збір даних, тобто ввезені на статистичну територію або вивезені з неї товари повинні враховуватись у статистиці зовнішньої торгівлі.
8. Товари - будь-яке рухоме майно (у тому числі валютні цінності, культурні цінності), електрична, теплова та інші види енергії, а також транспортні засоби, за винятком транспортних засобів, що використовуються для перевезення пасажирів і товарів через митний кордон України.
9. Транспортні засоби - будь-які засоби авіаційного, водного, залізничного, автомобільного транспорту, що використовується виключно для перевезення пасажирів і товарів через митний кордон України.
4. Джерела формування митної статистики зовнішньої торгівлі
Первинними даними при формуванні митної статистики зовнішньої торгівлі є відомості, що містяться у вантажних митних деклараціях, та письмові відомості про переміщувані громадянами через митний кордон України товари та транспортні засоби.
У митній статистиці зовнішньої торгівлі України облік ввезення та вивезення товарів ведеться за датою оформлення вантажної митної декларації та письмових відомостей про переміщувані громадянами через митний кордон України товари та транспортні засоби.
Облік природного газу та електроенергії, які переміщуються стаціонарними засобами транспортування, у зв'язку з особливістю їх декларування, здійснюється за датою останнього дня місяця, в якому здійснювалась поставка товару.
5. Сфера охоплення даних митної статистики зовнішньої торгівлі
У митній статистиці зовнішньої торгівлі України враховуються всі товари, що додаються до запасів матеріальних ресурсів України в результаті їх ввезення (імпорту) на митну територію України або відраховуються з них у результаті їх вивезення (експорту) за межі її митної території.
Товари, які переміщуються транзитом через митну територію України, тимчасово ввозяться або вивозяться з неї (за винятком товарів, призначених для внутрішньої або зовнішньої переробки, та тих, що орендуються на строк не менше одного року), не поповнюють і не скорочують запаси матеріальних ресурсів України, не підлягають включенню в митну статистику зовнішньої торгівлі.
6. Межі сфери статистичного спостереження
Під межами сфери статистичного спостереження розуміється статистичний поріг, тобто така гранична величина вартості, ваги, інших показників, що характеризують переміщувані товари, нижче якої вони не враховуються в митній статистиці зовнішньої торгівлі.
Статистичному спостереженню підлягають товари, митна вартість або вага (для фізичних осіб) яких перевищує граничне значення показника, встановленого національним законодавством для письмового декларування товарів митним органам.
7. Система торгівлі
Система торгівлі характеризується визначенням статистичної території країни й переліком товарних потоків, що підлягають включенню в імпорт і експорт.
Існують дві загальноприйняті системи торгівлі, за якими ведеться статистика міжнародної торгівлі товарами: загальна й спеціальна.
Система торгівлі називається загальною, якщо статистична територія країни збігається з її економічною територією. Спеціальна система торгівлі застосовується тоді, коли статистична територія становить лише певну частину економічної території країни.
У митній статистиці зовнішньої торгівлі держави облік ввезення й вивезення товарів ведеться на підставі загальної системи обліку зовнішньої торгівлі, при якій ураховуються всі товари, увезені на економічну територію країни або вивезені з цієї території.
На підставі загальної системи обліку зовнішньої торгівлі в митній статистиці зовнішньої торгівлі України враховуються всі товари, ввезені на митну територію України або вивезені з цієї території відповідно до таких митних режимів.
Імпорт
1) Товари, що ввозяться в митному режимі імпорту (випуску для вільного обігу).
2) Товари, що ввозяться в митному режимі реімпорту.
3) Товари, що ввозяться для переробки на митній території України.
4) Товари, що ввозяться після переробки поза митною територією України.
5) Товари, що ввозяться на митну територію України в спеціальні економічні зони.
8) Товари, що ввозяться та від яких суб'єкт відмовляється на користь держави.
9) Іноземні товари, що ввозяться в магазини безмитної торгівлі.
10) Товари, що тимчасово ввозяться для оренди терміном на один рік і більше.
11) Товари, що ввозяться на митну територію України для попередження та ліквідації стихійних лих та інших надзвичайних ситуацій.
Експорт
1) Товари, що вивозяться з митної території України відповідно до митного режиму експорту.
2) Товари, що вивозяться після переробки на митній території України.
3) Товари, що вивозяться для переробки поза митною територією України.
4) Товари, що вивозяться з митної території України відповідно до режиму реекспорту.
5) Товари, що вивозяться з митної території України зі спеціальних економічних зон та митних складів.
7) Іноземні та вітчизняні товари, що вивозяться з митної території України з магазинів безмитної торгівлі.
8) Товари, що тимчасово вивозяться з митної території України для оренди терміном на один рік і більше.
9) Товари, що вивозяться з митної території України для попередження та ліквідації стихійних лих та інших надзвичайних ситуацій.
Не враховуються в митній статистиці зовнішньої торгівлі України такі категорії товарів, розміщених у таких митних режимах:
1) Товари, що переміщуються транзитом через територію України.
2) Товари, що тимчасово ввозяться або вивозяться, за винятком орендованих терміном на один рік і більше.
3) Товари, що переміщуються між територіями спеціальних економічних зон та митною територією України.
4) Товари, що розміщуються у режимі митного складу при їх ввезенні на митну територію України;
5) Готова продукція, вироблена з давальницької сировини іноземного замовника, або не перероблена давальницька сировина, які залишаються на митній території України.
5) Товари, які розміщуються на митних ліцензійних складах, у спеціальних економічних зонах і призначаються для вивезення за межі митної території України.
6) Іноземні товари, знищувані на митній території України.
Перераховані нижче категорії товарів мають особливості, які необхідно враховувати при включенні їх у митну статистику зовнішньої торгівлі України або виключенні з неї.
8. Категорії товарів, що підлягають включенню в митну статистику зовнішньої торгівлі з метою окремого обліку
При ввезенні на митну територію України та вивезенні з цієї території в митній статистиці зовнішньої торгівлі враховуються такі товари:
1. Немонетарне золото, дорогоцінні метали, що не виступають як платіжний засіб, цінні папери, банкноти і монети, що не перебувають в обігу.
2. Міжурядові поставки, що включають ввезення і вивезення товарів у рамках урядових програм зовнішньої допомоги. Ці товари враховуються незалежно від того, чи поставляються ці товари в рахунок внесків у фонд технічної допомоги ООН як дарунки або є позикою, товарообмінною (бартерною) партією чи являють собою військові репарації чи реституції.
3. Гуманітарна та технічна допомога.
4. Товари військового призначення.
5. Товари, переміщувані в рамках консигнаційних угод.
6. Товари, що ввозяться як внесок у статутний фонд підприємств з іноземними інвестиціями, і товари власного виробництва, що вивозяться цими підприємствами.
7. Товари, які використовуються як носії інформації та програмне забезпечення. Ця категорія включає, наприклад, упаковані комплекти дискет або компакт-дисків з комп'ютерним програмним забезпеченням загального користування або розробленим за індивідуальним замовленням, настанови для користувачів, а також аудіо- і відеоматеріали, записані з метою використання в комерційних цілях.
8. Повернені товари. Раніше експортовані товари враховуються як статистичний імпорт (реімпорт) на дату їх повернення. Раніше імпортовані товари враховуються як статистичний експорт (реекспорт) на дату їх повернення.
9. Товари, що перетинають кордон України в результаті операцій між головними корпораціями та підприємствами їх прямого інвестування (філіями або відділеннями).
10. Виловлена риба, мінерали з морського дна, що вивантажуються з іноземного судна в національному порту або здобуті національним судном у відкритому морі з іноземного судна.

................
Перейти до повного тексту