1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
31.07.2023 № 1450
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 серпня 2023 р.
за № 1391/40447
Про затвердження Вимог до фруктових соків та деяких подібних харчових продуктів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1551 від 16.08.2023 )
Відповідно до абзацу сьомого частини першої статті 7 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", пункту 916 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до фруктових соків та деяких подібних харчових продуктів, що додаються.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування.
4. Установити, що фруктові соки та деякі подібні харчові продукти, які відповідають вимогам, що діяли до набрання чинності цим наказом, але не відповідають положенням Вимог до фруктових соків та деяких подібних харчових продуктів, затверджених цим наказом, можуть перебувати в обігу протягом трьох років з дня набрання чинності цим наказом. Такі харчові продукти можуть перебувати в обігу до настання кінцевої дати споживання або закінчення мінімального терміну придатності.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр

М. Сольський

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Голови Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України

Міністр охорони здоров’я України





О. Шевченко


Ю. Свириденко

В. Ляшко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
31 липня 2023 року № 1450
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 серпня 2023 р.
за № 1391/40447
ВИМОГИ
до фруктових соків та деяких подібних харчових продуктів
1. Ці Вимоги встановлюють окремі показники якості фруктових соків, відновлених фруктових соків, екстрагованих водою фруктових соків, зневоднених фруктових соків або порошкоподібних фруктових соків, концентрованих фруктових соків або концентратів фруктових соків, фруктових нектарів з метою належної поінформованості споживачів про властивості харчового продукту, в тому числі його маркування, а також запобігання підприємницькій практиці, що вводить споживача в оману.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1551 від 16.08.2023 )
2. У цих Вимогах терміни вживаються в таких значеннях:
( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1551 від 16.08.2023 )
1) ароматичний препарат - ароматизатор, який отримують під час переробки їстівних частин тих фруктів, що складають назву препарату із застосуванням відповідних фізичних процесів. Такі фізичні процеси застосовуються для збереження, консервування чи стабілізації ароматичних властивостей та можуть включати, зокрема, пресування, екстракцію, дистиляцію, фільтрацію, адсорбцію, випаровування, поділ на фракції та концентрацію.
Ароматизатором також може бути олія холодного віджиму з цедри цитрусових та сполуки, отримані з кісточок;
2) відновлений фруктовий сік або фруктовий сік із концентрату - харчовий продукт, отриманий додаванням до концентрованого фруктового соку води питної.
Відновлений фруктовий сік виготовляють, застосовуючи відповідні технологічні процеси, які забезпечують збереження суттєвих фізичних, хімічних, органолептичних і поживних характеристик фруктового соку з того самого виду фруктів, з яких його одержано;
3) деякі подібні харчові продукти - харчові продукти, визначені в підпунктах 2, 4, 5, 7, 11 цього пункту;
( Підпункт 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1551 від 16.08.2023 )
4) екстрагований водою питною фруктовий сік - харчовий продукт, отриманий дифузією з водою питною цілих плодів із м’якоттю, сік з яких не може бути отриманий жодним іншим фізичним способом, або зневоднених цілих плодів;
5) зневоднений фруктовий сік або порошкоподібний фруктовий сік - харчовий продукт, отриманий із фруктового соку одного чи декількох видів фруктів фізичним видаленням практично всього вмісту води;
6) концентроване фруктове пюре - харчовий продукт, отриманий фізичним видаленням певної кількості води із фруктового пюре;
7) концентрований фруктовий сік або концентрат фруктового соку - харчовий продукт, отриманий із фруктового соку одного або кількох видів фруктів фізичним видаленням певної частини води.
Якщо концентрований фруктовий сік або концентрат фруктового соку призначений для безпосереднього споживання, видаляється не менше 50% вмісту води;
8) м’якоть або клітини фруктів - харчові продукти, отримані з їстівної частини фруктів без видалення соку.
Для цитрусових фруктів м’якоттю або клітинами є мішечки з соком, отримані з внутрішньої частини плода (ендокарпія);
9) фрукти - усі соковиті плоди дерев, кущів та інших рослин. Для цілей цих Вимог томати вважаються фруктами. Фрукти повинні бути якісними, достатньо стиглими, свіжими чи збереженими фізичними методами або іншими способами обробки, у тому числі післязбиральної обробки;
10) фруктове пюре - здатний до бродіння, але незброджений харчовий продукт, отриманий за допомогою відповідних фізичних процесів, таких як перемелювання, подрібнення, протирання їстівної частини цілих або очищених плодів без видалення соку;
11) фруктовий нектар - здатний до бродіння, але незброджений харчовий продукт, який отриманий додаванням води питної, з додаванням чи без додавання цукрів та/або меду до харчових продуктів, визначених у підпунктах 2, 4-7, 10 та 12 цього пункту, та/або суміші зазначених харчових продуктів, і відповідає спеціальним положенням щодо фруктових нектарів, наведених у додатку 1 до цих Вимог;
( Підпункт 11 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1551 від 16.08.2023 )
12) фруктовий сік - здатний до бродіння, але незброджений харчовий продукт, отриманий з їстівної частини якісних і стиглих, свіжих або збережених охолодженими чи замороженими фруктів одного чи декількох видів, змішаних разом, який має характерні колір, аромат і смак, властиві соку фруктів, із яких він виготовлений.
Сік із цитрусових фруктів повинен виготовлятися з внутрішньої частини плода (ендокарпія). Лаймовий сік дозволяється отримувати із цілого плода.
Якщо фруктові соки виготовляють із плодів з кісточками, насінням і шкіркою, частинки або компоненти кісточок, насіння та шкірки не повинні бути наявні в соку, крім випадків, коли частинки або компоненти кісточок, насіння та шкірки не можуть бути видалені відповідно до вимог належної виробничої практики.
Термін "кінцевий споживач" ужито в цих Вимогах у значенні, наведеному в Законі України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
Термін "мед" ужито в цих Вимогах у значенні, наведеному у Вимогах до меду, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19 червня 2019 року № 330, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 липня 2019 року за № 725/33696.
Термін "цукри" ужито в цих Вимогах у значеннях, наведених у Вимогах до видів цукрів, призначених для споживання людиною, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02 листопада 2017 року № 592, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27 листопада 2017 року за № 1434/31302, а також означає фруктозний сироп і отримані з фруктів цукри.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів".
3. Терміни, визначені в підпунктах 2, 4, 5, 7, 11 і 12 пункту 2 цих Вимог, є назвами харчових продуктів, використання яких можливо тільки за умови виконання відповідних положень цих Вимог.
4. Фруктові соки та деякі подібні харчові продукти отримують тільки такими способами:
механічна екстракція;
відповідні фізичні процеси, зокрема екстракція водою питною (дифузія) їстівної частини фруктів, крім винограду, для виробництва концентрованих фруктових соків, за умови, що отримані в такий спосіб харчові продукти відповідають вимогам до фруктового соку.
5. До фруктових соків і деяких подібних харчових продуктів дозволяється додавати лише дозволені до застосування в Україні в установленому законодавством порядку:
вітаміни, мінеральні речовини, харчові добавки;
харчові ензими: пектинази (для розщеплення пектину), протеїнази (для розщеплення білків) та амілази (для розщеплення крохмалю);
хімічно інертні допоміжні речовини для фільтрації та агенти для осаджування (у тому числі перліт, промитий діатоміт, целюлоза, нерозчинний поліамід, полівінілполіпірролідон, полістирол);
хімічно інертні допоміжні речовини для адсорбції, які використовуються для зниження вмісту лимоноїдів і нарингіну в цитрусовому соку, але суттєво не впливають на вміст лимоноїдних глюкозидів, кислоти, цукрів (у тому числі олігосахаридів) або мінеральних речовин.
6. До фруктових соків, відновлених фруктових соків, концентрованих фруктових соків, концентрованих фруктових пюре, фруктових нектарів дозволяється додавати відновлені ароматизатори, які отримані з тих самих видів фруктів.
До фруктових соків, відновлених фруктових соків, концентрованих фруктових соків, фруктових нектарів дозволяється додавати м’якоть і клітини фруктів, які отримуються з тих самих видів фруктів.
7. До виноградного соку дозволяється додавати відновлені солі винної кислоти.
8. До фруктових нектарів дозволяється додавати цукри та/або мед (не більше 20% від загальної маси готових харчових продуктів), та/або підсолоджувачі.
9. З метою регулювання кислого смаку до фруктових соків і деяких подібних харчових продуктів дозволяється додавати лимонний та/або лаймовий сік, та/або концентрований лимонний та/або лаймовий сік у кількості до трьох грамів на один літр харчового продукту в еквіваленті зневодненої лимонної кислоти.
10. До томатного соку та відновленого томатного соку дозволяється додавати сіль, спеції та ароматичні трави.
11. Для виноградного соку, в разі сульфітації винограду діоксидом сірки, дозволяється десульфітація фізичним способом за умови, що наявна в кінцевому харчовому продукті загальна кількість SO2 не перевищує 10 мг/л.
12. До фруктових соків і деяких подібних харчових продуктів дозволяється додавати тільки такі речовини:
харчовий желатин;
таніни;
золь кремнієвої кислоти;
деревне вугілля;
азот;
бентоніт як адсорбуюча глина;
рослинні білки з пшениці, гороху або картоплі з метою освітлення.
13. Якщо фруктові нектари виготовляють без додавання цукрів або зі зниженою енергетичною цінністю, цукри можуть бути повністю чи частково замінені підсолоджувачами.
14. У виробництві фруктового соку дозволяється змішувати фруктовий сік із фруктовим пюре.
15. У виробництві відновленого фруктового соку дозволяється змішувати фруктовий сік та/або концентрований фруктовий сік із фруктовим пюре, та/або концентрованим фруктовим пюре.
16. Вміст розчинних сухих речовин (значення за шкалою Брікса) для фруктового соку повинен відповідати значенню для соку, виробленого з цього фрукту, і не має змінюватися, крім випадків змішування з соком із того самого виду фруктів.
17. Вміст розчинних сухих речовин у відновленому фруктовому соку повинен відповідати мінімальним значенням за шкалою Брікса для відновленого фруктового соку та відновленого фруктового пюре, наведеним у додатку 2 до цих Вимог.
( Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1551 від 16.08.2023 )

................
Перейти до повного тексту