- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 жовтня 2021 р.
за № 1364/36986
Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 16 травня 2016 року № 1418/5
"Положення про програму диференційованого виховного впливу на засуджених "Підготовка до звільнення ветеранів війни, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції/ операції Об’єднаних сил".
2. Затвердити Положення про програму диференційованого виховного впливу на засуджених "Підготовка до звільнення ветеранів війни, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції / операції Об’єднаних сил", що додається.
3. Департаменту публічного права (Кравченко Л.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року
№ 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Висоцьку О.
ПОГОДЖЕНО: Міністр освіти і науки України Міністр у справах ветеранів України |
С. Шкарлет Ю. Лапутіна |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
20 жовтня 2021 року № 3742/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 жовтня 2021 р.
за № 1364/36986
ПОЛОЖЕННЯ
про програму диференційованого виховного впливу на засуджених "Підготовка до звільнення ветеранів війни, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції / операції Об’єднаних сил"
( У тексті Положення слова "правової допомоги" замінено словами "правничої допомоги" згідно з Наказом Міністерства юстиції
№ 1666/5 від 04.06.2024 )
I. Загальні положення
1. Заходи в рамках реалізації програми диференційованого виховного впливу на засуджених "Підготовка до звільнення ветеранів війни, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції / операції Об’єднаних сил" (далі - програма "Підготовка до звільнення ветеранів війни") здійснюються відповідно до частин четвертої, п’ятої
статті 123,
статей 156,
157 Кримінально-виконавчого кодексу України,
статті 6 Закону України "Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк", наказу Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2018 року
№ 974/5/467/609/280 "Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 року за № 408/31860.
2. Участь засуджених із числа ветеранів війни, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції / операції Об’єднаних сил, у реалізації програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" спрямована на їх психологічну реабілітацію, корекцію соціальної поведінки під час відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та є складовою частиною процесу їх виправлення та ресоціалізації, становлення на життєву позицію, яка відповідає соціальним нормам.
3. Робота щодо реалізації програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" проводиться соціально-психологічною службою установи виконання покарань або слідчого ізолятора (далі - установа) у взаємодії з іншими структурними підрозділами установи, уповноваженими органами з питань пробації, суб’єктами соціального патронажу, територіальними органами Міністерства у справах ветеранів України. До реалізації програми можуть бути залучені громадські об’єднання, благодійні та релігійні організації (за згодою), які офіційно зареєстровані у встановленому законом порядку, та центри соціально-психологічної реабілітації населення, що належать до сфери управління Міністерства у справах ветеранів України.
4. Загальну координацію заходів з реалізації програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" здійснює заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи.
5. Безпосередньо заходи з реалізації програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" організовує та здійснює персонал соціально-психологічної служби, посадові обов’язки та права якого в частині підготовки засуджених до звільнення визначаються цим Положенням, за сприяння уповноваженого органу з питань пробації.
II. Мета і завдання програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни"
1. Метою програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" є соціальна адаптація засудженихіз числа ветеранів війни, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції/операції Об’єднаних сил (далі - засуджені).
2. Основними завданнями є:
сприяння засудженим в отриманні правничої допомоги, оформленні (поновлені) особистих документів;
надання психологічної допомоги засудженим (у тому числі за допомогою програми психологічної реабілітації для засуджених ветеранів війни) з урахуванням вивчення індивідуальних психологічних потреб засуджених для подолання наслідків психологічних травм;
допомога у відновленні та підтримці засудженими позитивних соціально корисних зв’язків;
формування у засуджених здорового способу життя та турботи про власне здоров’я, засад просоціальної поведінки, усвідомлення важливості побудови позитивної життєвої перспективи та планів, мотивації до якісних змін у житті;
розвиток у засуджених знань, умінь та навичок для проживання у суспільстві, зокрема опанування методів саморегуляції та керування стресом (заспокоєння), трудових та професійних навичок і умінь, знання власних прав і обов’язків та вміння їх застосовувати.
III. Реалізація програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни". Організація курсів підготовки до звільнення
1. Програма "Підготовка до звільнення ветеранів війни" складається начальником відділення соціально-психологічної служби установи за результатами проведення першої оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення з урахуванням вікових особливостей, індивідуальних психологічних потреб та за участі засудженого.
Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення проводиться згідно з методичними рекомендаціями, визначеними Міністерством юстиції України.
2. Реалізація програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" розпочинається одразу після її складання, передбачає заходи, які відповідають потребам засудженого за результатами оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, індивідуальних психологічних потреб та охоплює весь період відбування засудженим покарання до дати його звільнення.
3. Заходи з реалізації програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" включаються до індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим, яка є складовою щоденника індивідуальної роботи із засудженим, визначеного
Положенням про відділення соціально-психологічної служби, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04 листопада 2013 року № 2300/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1863/24395.
4. Зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни", та результати їх виконання вносяться до індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим начальником відділення соціально-психологічної служби установи за участі засудженого із залученням психолога, інспектора з підготовки до звільнення, представника персоналу уповноваженого органу з питань пробації.
5. Протягом строку відбування покарання за результатами періодичного проведення оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни", може змінюватися.
6. Реалізація програми "Підготовка до звільнення ветеранів війни" поділяється на три етапи: початковий, основний та заключний.
На початковому етапі начальником відділення соціально-психологічної служби установи:
з’ясовуються родинні стосунки, наявність соціальних зв’язків, у разі потреби пропонується допомога адміністрації у їх відновленні;
з’ясовуються рівень освіти, наявна професія, робоча спеціальність;
пропонується набути професійну (професійно-технічну) освіту, підвищити їх освітній рівень;
роз’яснюються умови та порядок застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання та інші підстави для дострокового звільнення або заміни невідбутої частини покарання більш м’яким;
роз’яснюються умови та порядок оформлення пенсій засудженим;
вивчаються наміри засуджених щодо місця проживання після звільнення та працевлаштування;
за результатами психологічної діагностики, проведеної психологом, пропонується пройти програму психологічної реабілітації для засуджених ветеранів війни, яка затверджується наказом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, та спрямована на мінімізацію негативних наслідків перенесених бойових психічних травм у формі гострих стресових реакцій, профілактику самогубств, формування позитивних реакцій, мотивацій, соціальних установок на життя та професійну діяльність.
................Перейти до повного тексту