1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
08.08.2017 № 3386
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 жовтня 2017 р.
за № 1311/31179
( Розпорядження втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 274 від 13.05.2021 )
Про затвердження Положення про обов’язкові критерії та фінансові нормативи, а також вимоги, що обмежують ризики в діяльності фінансових компаній - управителів при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1280 від 09.07.2019 )
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", підпункту 18 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг,
ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Положення про обов’язкові критерії та фінансові нормативи, а також вимоги, що обмежують ризики в діяльності фінансових компаній - управителів при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю (далі - Положення), що додається.
2. Управлінню регулювання та нагляду за установами накопичувального пенсійного забезпечення та управителів ФФБ та ФОН разом з департаментом юридичного забезпечення забезпечити подання цього розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Управлінню забезпечення діяльності Голови та членів Комісії забезпечити оприлюднення цього розпорядження після його державної реєстрації.
4. Це розпорядження набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім абзацу третього пункту 6 розділу III Положення, який набирає чинності з 01 січня 2018 року.
5. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Гурбич О.І.
В.о. Голови Комісії О. Максимчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної
комісії, що здійснює державне
регулювання у сфері ринків
фінансових послуг
08.08.2017 № 3386
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 жовтня 2017 р.
за № 1311/31179
ПОЛОЖЕННЯ
про обов’язкові критерії та фінансові нормативи, а також вимоги, що обмежують ризики в діяльності фінансових компаній - управителів при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до пункту 4 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та підпункту 18 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070.
2. Цим Положенням установлюються критерії та нормативи платоспроможності, якості активів та ліквідності, а також вимоги, що обмежують ризики в діяльності фінансових установ - управителів при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю.
3. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
високоліквідні активи - кошти в касі фінансової установи, на поточних та/або вкладних (депозитних) рахунках (строком до одного року) у банку(ах) та державні цінні папери або цінні папери, випущені під гарантію держави;
дата створення фонду фінансування будівництва (далі - ФФБ) - це остання з таких дат: дата затвердження Правил ФФБ у встановленому статутом управителя порядку, дата укладання договору за цим ФФБ із забудовником або дата відкриття управителем у банку рахунку ФФБ;
здійснення діяльності з надання фінансових послуг - провадження фінансовою установою діяльності, зазначеної в ліцензії, до моменту виконання всіх зобов’язань, передбачених договорами про надання фінансових послуг;
норматив поточної ліквідності - відношення загальної суми грошових коштів (їх еквівалентів) та короткострокових фінансових вкладень фінансової установи до її поточних зобов’язань;
норматив платоспроможності - співвідношення загальної суми власного капіталу фінансової установи та сумарних активів фінансової установи (у тому числі майна, що перебуває в управлінні управителя та обліковується на окремому балансі), зважених за ступенем ризику;
приміщення - нежитлова частина внутрішнього об’єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується управителем при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном та здійснення управління майном згідно із законодавством, Правилами фонду та договором управління майном;
управління майном (фінансовими активами) - здійснення юридичних та фактичних дій щодо розпорядження майном (фінансовими активами) від свого імені, за рахунок та в інтересах установників управління майном;
установник управління майном (далі - установник) - особа, яка передає майно управителю в довірчу власність на підставі договору управління майном.
Інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, вживаються відповідно до Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", "Про цінні папери та фондовий ринок", Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 серпня 2003 року № 41, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 вересня 2003 року за № 797/8118 (у редакції розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 28 листопада 2013 року № 4368), Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 січня 2004 року № 27, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06 квітня 2004 року за № 431/9030 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 12 серпня 2005 року № 4451), та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність фінансових установ - управителів.
4. Дія цього Положення поширюється на фінансові установи, які отримали ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на провадження діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю.
5. Норматив платоспроможності та норматив поточної ліквідності мають розраховуватися фінансовою установою станом на кожний останній день місяця, про що робиться запис у спеціальному журналі розрахунків, який ведеться в електронній формі.
Фінансова установа зобов’язана надавати вищезазначену інформацію на вимогу державних органів.
У разі виявлення у процесі розрахунку порушень нормативів, установлених цим Положенням, фінансова установа -управитель має зробити про це запис у журналі розрахунків та вжити заходів щодо усунення встановленого порушення.
( Пункт 5 розділу I в редакціїРозпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1280 від 09.07.2019 )
6. У разі передачі новому управителю в управління фонду фінансування будівництва або фонду операцій з нерухомістю за відповідним рішенням суду, що прийняте за зверненням довірителів фонду фінансування будівництва, власників сертифікатів фонду операцій з нерухомістю або відповідного органу, що здійснює нагляд та регулювання діяльності управителя, у зв’язку з порушенням управителем законодавства про фінансові послуги і набрало законної сили, такий управитель зобов’язаний привести свою діяльність у відповідність до вимог цього Положення протягом року з дати набрання законної сили таким рішенням.
( Розділ I доповнено новим пунктом 6 згідно зРозпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1280 від 09.07.2019 )
II. Критерії та фінансові нормативи діяльності фінансової установи - управителя
1. У процесі діяльності фінансової установи - управителя поточне співвідношення суми залучених від установників управління майном коштів до власного капіталу фінансової установи - управителя не може становити більше ніж п’ятдесят.
2. Фінансова установа - управитель зобов’язана постійно підтримувати в процесі здійснення діяльності норматив платоспроможності не меншим ніж 8%, норматив поточної ліквідності - не меншим ніж 20%. При розрахунку зазначених нормативів фінансова установа - управитель має враховувати таке:
норматив поточної ліквідності розраховується фінансовою установою - управителем без урахування активів та зобов’язань ФФБ та ФОН.
Для розрахунку нормативу платоспроможності активи фінансової установи - управителя поділяються на групи за ступенем ризику та підсумовуються з урахуванням відповідних коефіцієнтів зваження. Активи фінансової установи - управителя та майно, що перебуває в його управлінні та обліковується на окремому балансі, поділяються на групи за ступенями ризику:
1 група - з коефіцієнтом зваження 0 відсотків:
грошові кошти у касі та у дорозі;
гроші на поточних рахунках у банках;
цінні папери, погашення та отримання доходу за якими гарантовано Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими радами відповідно до законодавства;
2 група - з коефіцієнтом зваження 20 відсотків:
банківські метали;
грошові кошти на депозитних рахунках у банках;
активи, які є правами вимоги до юридичних осіб, що забезпечені гарантіями банків;
3 група - з коефіцієнтом зваження 30 відсотків:
нерухомість та майнові права на нерухомість, забезпечені іпотекою відповідно до законодавства України;
акції, які відповідно до норм законодавства пройшли лістинг на фондовій біржі, що відповідає вимогам, установленим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
облігації та іпотечні облігації українських емітентів, кредитний рейтинг яких відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою або які відповідно до законодавства пройшли лістинг на фондовій біржі, що відповідає вимогам, установленим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
4 група - з коефіцієнтом зваження 50 відсотків:
цінні папери, які не увійшли до 2 та 3 груп;
права вимоги до юридичних та фізичних осіб, які не увійшли до 2 групи;
5 група - з коефіцієнтом зваження 100 відсотків - для інших видів активів та майна.
IІІ. Вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
1. З метою обмеження ризиків за операціями з фінансовими активами при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю управитель повинен дотримуватись вимог, визначених цим Положенням.
2. Управитель при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю зобов’язаний дотримуватися вимог Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", "Про захист прав споживачів", "Про ліцензування видів господарської діяльності", інших нормативно-правових актів у сфері регулювання ринків фінансових послуг, цього Положення та внутрішніх правил.
3. Власні активи фінансової установи мають забезпечувати постійне отримання фінансовою установою чистого прибутку для формування резервного фонду в розмірі, встановленому законом, якщо інше не визначено установчими документами фінансової установи.
4. Резервний фонд управитель має постійно тримати у високоліквідних активах та може використовувати для виконання зобов’язань фінансової установи - управителя перед установниками управління майном.
5. Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду фінансової установи передбачається установчими документами, але не може бути меншим ніж 5% суми чистого прибутку фінансової установи, що має бути встановлено відповідним документом фінансової установи, затвердженим згідно з установчими документами.
6. Фінансова установа - управитель ФФБ зобов’язана забезпечити виконання своїх зобов’язань перед установниками управління майном відповідно до Правил ФФБ і укладеного договору, постійно підтримуючи в процесі здійснення своєї діяльності оперативний резерв в розмірі не менше ніж 5% коштів, залучених від установників управління майном.
Оперативний резерв фінансова установа - управитель ФФБ формує (поповнює) за рахунок коштів установників управління майном протягом трьох робочих днів після їх надходження. У разі проведення фінансовою установою - управителем виплат установникам управління майном з оперативного резерву на умовах Закону України "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", Правил ФФБ і договору про участь у ФФБ фінансова установа - управитель поповнює цей резерв не пізніше ніж у місячний строк після дати здійснення таких виплат за рахунок коштів, які надійшли на його вимогу від забудовника у випадках, передбачених договором між управителем і забудовником.

................
Перейти до повного тексту