- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 106 від 03.12.2001 Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 грудня 2001 р.
за N 1049/6240
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної інспекції ядерного регулювання
N 15 від 09.01.2024 )
Про затвердження Вимог щодо структури та змісту звіту з аналізу безпеки реалізації проектів на об'єкті "Укриття"
1. Затвердити Вимоги щодо структури та змісту звіту з аналізу безпеки реалізації проектів на об'єкті "Укриття", що додаються.
2. Управлінню регулювання поводження з радіоактивними відходами (Биков В.О.) у п'ятиденний термін після підписання наказу забезпечити його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню регулювання поводження з радіоактивними відходами (Биков В.О.) забезпечити доведення до відома зацікавлених організацій інформації про набуття чинності цим наказом та порядком надання роз'яснень щодо положень даного нормативного акта.
4. Державному науково-технічному центру з ядерної та радіаційної безпеки (Васильченко В.М.) у місячний термін після державної реєстрації наказу забезпечити тиражування цього нормативного акта.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Миколайчук О.А.
Голова В.Грищенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ядерного регулювання України
03.12.2001 N 106
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 грудня 2001 р.
за N 1049/6240
ВИМОГИ
ЩОДО СТРУКТУРИ ТА ЗМІСТУ ЗВІТУ З АНАЛІЗУ БЕЗПЕКИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТІВ ПЛАНУ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ НА ОБ'ЄКТІ "УКРИТТЯ"
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.2. Вимоги визначають структуру та зміст звіту з аналізу ядерної та радіаційної безпеки (далі - ЗАБ), який подається експлуатуючою організацією до органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки в складі пакета документів для одержання окремого письмового дозволу на здійснення на об'єкті "Укриття" (далі - ОУ) визначених умовами ліцензії видів робіт чи операцій щодо реалізації проекту споруди, системи чи елементу, включаючи її (його) будівництво (монтаж), уведення в експлуатацію або експлуатацію.
1.3. Метою ЗАБ є обгрунтування того, що:
споруда, система чи елемент, що створюється на ОУ згідно з проектом, відповідає вимогам з ядерної та радіаційної безпеки (далі - ЯРБ);
при здійсненні на ОУ видів робіт чи операцій щодо реалізації проекту буде забезпечена ЯРБ.
У процесі проектування споруди, системи чи елементу та реалізації проекту на ОУ дана мета може послідовно досягатися шляхом розробки ЗАБ у декілька стадій:
1.3.1. Попередня стадія розробки ЗАБ відповідає стадії ескізного (концептуального) проектування споруди, системи чи елементу. На цій стадії в ЗАБ демонструється, що:
споруда, система чи елемент, що проектується, може відповідати вимогам з ЯРБ;
при будівництві (монтажі), уведенні в експлуатацію та експлуатації споруди, системи чи елементу може бути забезпечена ЯРБ.
1.3.2. Проміжна стадія розробки ЗАБ відповідає стадії робочого (детального) проектування споруди, системи чи елементу та організації її (його) будівництва (монтажу). На цій стадії в ЗАБ демонструється, що:
споруда, система чи елемент, що спроектована, відповідає вимогам з ЯРБ;
при будівництві (монтажі) та введенні в експлуатацію споруди, системи чи елементу буде забезпечена ЯРБ;
при експлуатації споруди, системи чи елементу може бути забезпечена ЯРБ.
1.3.3. Остаточна стадія розробки ЗАБ відповідає стадії підготовки до прийняття в експлуатацію споруди, системи чи елементу. На цій стадії в ЗАБ демонструється досягнення його мети в повному обсязі.
1.4. ЗАБ розробляється на основі проектної та проектно-технологічної документації.
1.5. ЗАБ розробляється на основі узгоджених органом державного регулювання ЯРБ програм та планів щодо забезпечення безпеки діяльності на ОУ, у тому числі програми радіаційного захисту, аварійного плану, програми поводження з радіоактивними відходами (далі - РАВ).
1.6. ЗАБ реалізації конкретного проекту розробляється з урахуванням інших проектів, що планується реалізувати на ОУ, у тому числі в ЗАБ аналізуються та демонструються можливості використання споруди, системи чи елементу, що створюється на ОУ, у складі нового безпечного конфайнмента (далі - НБК).
1.7. У ЗАБ наводяться такі відомості про виконаний аналіз безпеки:
вихідні дані та передумови, що прийняті для аналізу;
використані методики, моделі, розрахункові програми;
результати аналізу.
На основі результатів аналізу безпеки в ЗАБ наводяться відомості про визначені заходи щодо забезпечення ЯРБ з обгрунтуванням їх необхідності та достатності.
Якщо інформація, що пояснює та ілюструє наведені в ЗАБ відомості, у компактному вигляді міститься в проектній та проектно-технологічній документації, даються посилання на відповідні складові цієї документації.
2. СТРУКТУРА ЗВІТУ З АНАЛІЗУ БЕЗПЕКИ
ЗАБ повинен мати таку загальну структуру:
2.1. Загальні відомості.
2.2. Споруда, система чи елемент, що створюється на ОУ згідно з проектом.
2.2.1. Призначення та класифікація споруди, системи чи елемента.
2.2.2. Опис споруди, системи чи елемента.
2.2.3. Відповідність споруди, системи чи елементу технічним вимогам ЯРБ.
2.2.4. Експлуатація споруди, системи чи елементу в складі ОУ.
2.2.5. Питання зняття з експлуатації споруди, системи чи елементу.
2.3. Забезпечення ЯРБ при здійсненні на ОУ видів робіт чи операцій щодо реалізації проекту.
2.3.1. Радіаційний захист.
2.3.2. Аналіз потенційних аварій.
2.4. Поводження з РАВ, що утворюються при реалізації проекту.
2.4.1. Обсяги та характеристики РАВ.
2.4.2. Заходи щодо поводження з РАВ.
2.5. Висновки.
2.6. Перелік документів.
2.7. Додаток з вихідними даними.
3. ЗМІСТ СКЛАДОВИХ ЗВІТУ З АНАЛІЗУ БЕЗПЕКИ
3.1. Загальні відомості
У цьому розділі надаються відомості про:
призначення та сферу застосування ЗАБ;
методи, які були використані при проведенні аналізу безпеки.
3.2. Споруда, система чи елемент, що створюється на ОУ згідно з проектом
Метою цього розділу є обгрунтування того, що споруда, система чи елемент, що створюється на ОУ згідно з проектом, відповідає вимогам з ЯРБ.
3.2.1. У підрозділі "Призначення та класифікація споруди, системи чи елементу" наводяться відомості про:
мету створення, призначення та функції споруди, системи чи елементу, виходячи з необхідності її (його) використання при експлуатації та перетворенні ОУ;
класифікацію споруди, системи чи елементу за впливом на безпеку, призначенням та характером виконуваних функцій.
3.2.2. У підрозділі "Опис споруди, системи чи елементу" наводяться відомості про склад, устрій та принципи роботи, обрані конструктивні, схемні та інші технічні рішення, основні параметри та характеристики споруди, системи чи елементу, а також її (його) розміщення на ОУ та взаємозв'язки з іншими складовими ОУ, що існують та що планується створити. Ці відомості повинні давати чітку інформацію про споруду, систему чи елемент та її (його) місце в складі ОУ. Опис споруди, системи чи елементу ілюструється планами, схемами, кресленнями, діаграмами тощо.
Дається аналіз переваг вибраного варіанту споруди, системи чи елементу з огляду на забезпечення радіаційного захисту. Доводиться, що вибраний варіант (з таких, що практично застосовні) є оптимальним з точки зору мінімізації колективної дози опромінення персоналу при здійсненні на ОУ видів робіт чи операцій щодо будівництва (монтажу), уведення в експлуатацію, експлуатації та зняття з експлуатації споруди, системи чи елементу.
3.2.3. У підрозділі "Відповідність споруди, системи чи елемента технічним вимогам ЯРБ" обгрунтовується, що споруда, система чи елемент відповідає технічним вимогам, що встановлені в чинних нормах, правилах та стандартах з ЯРБ, у тому числі вимогам щодо:
технічних принципів побудови;
технічних рішень;
стійкості до різних зовнішніх впливів;
кількісних показників (надійності, довговічності, ремонтопридатності, точності тощо);
енергопостачання;
захисту від несанкціонованого доступу (за потреби).
Обгрунтування наводяться у вигляді та обсязі згідно з підрозділом 1.7 цього документа.
Для кожного відступу від згаданих вимог подаються обгрунтування його об'єктивної необхідності, оцінки його значимості з погляду забезпечення ЯРБ, визначаються заходи, спрямовані на компенсацію впливу від такого відступу, або обмеження, пов'язані з цим відступом.
Наводяться відомості про заплановані та проведені випробування (програми, методики, результати випробувань тощо), за допомогою яких було підтверджено відповідність споруди, системи чи елементу технічним вимогам з ЯРБ, у тому числі в додатку до ЗАБ подаються акти випробувань на майданчику постачальника, а також попередніх, дослідних та приймальних випробувань на ОУ, акти приймання.
Наводяться відомості про граничнодопустимі значення показників надійності, а також основних механічних, міцнісних, теплових, електричних, радіаційних та інших параметрів і характеристик споруди, системи чи елементу.
3.2.4. У підрозділі "Експлуатація споруди, системи чи елементу в складі ОУ" наводяться відомості про:
виконання спорудою, системою чи елементом в складі ОУ заданих функцій, що належать до безпеки;
межі та умови нормальної та безпечної експлуатації споруди, системи чи елементу в складі ОУ;
аналіз можливих відмов споруди, системи чи елементу;
контроль та управління при експлуатації;
технічне обслуговування та випробування при експлуатації.
Також наводяться відомості про можливості експлуатації споруди, системи чи елементу в складі НБК.
3.2.4.1. Згідно із заданими функціями (які належать до безпеки) споруди, системи чи елементу встановлюються критерії їх виконання. Дається опис стану та/або функціонування споруди, системи чи елементу, її (його) взаємодії з іншими складовими ОУ в процесі виконання заданих функцій як при поточній експлуатації ОУ, так і з урахуванням навантажень, що передбачені проектом та пов'язані з відмовами інших складових ОУ. Наводиться характеристика передбачених проектом заходів для захисту споруди, системи чи елементу від впливу цих відмов.
Зазначається, що споруда, система чи елемент спроможна (спроможний) виконувати задані функції згідно з установленими критеріями, а також що при цьому значення показників надійності та основних параметрів та характеристик не виходять за межі граничнодопустимих.
3.2.4.2. Установлюються межі та умови нормальної та безпечної експлуатації споруди, системи чи елементу у взаємозв'язку з межами та умовами поточної та безпечної експлуатації ОУ в цілому, а також його складових. Доводиться, що встановлені межі та умови відповідають критеріям безпеки, що поширюються на ОУ.
3.2.4.3 Визначаються можливі відмови споруди, системи чи елементу. Оцінюється вплив визначених відмов на безпеку ОУ, у тому числі на стан та/або функціонування інших складових ОУ. Окремо визначаються відмови, які є початковими подіями потенційних аварій.
Дається характеристика передбачених проектом заходів щодо запобігання відмов (технологічні захисти та блокування, сигнали, що сповіщають про відмови, зворотні зв'язки щодо відновлення працездатності тощо).
3.2.4.4. Наводяться відомості про контроль та управління при експлуатації споруди, системи чи елементу, включаючи описи параметрів, що контролюються, основних операцій персоналу з управління тощо. Доводиться, що заходи з контролю та операції з управління визначені у відповідності до виконання спорудою, системою чи елементом заданих функцій, її (його) межами та умовами нормальної та безпечної експлуатації, а також її (його) можливими відмовами.
3.2.4.5. Наводяться відомості про необхідне технічне обслуговування та випробування в процесі експлуатації, включаючи їх види, обсяг, методи, періодичність тощо. Доводиться достатність цих заходів для забезпечення працездатності споруди, системи чи елементу та її (його) відповідності вимогам з ЯРБ.
3.2.5. У підрозділі "Питання зняття з експлуатації споруди, системи чи елементу" демонструється, що проект споруди, системи чи елемента розроблено з урахуванням потреб її (його) зняття з експлуатації в майбутньому. У тому числі показується, що:
конструкційні матеріали та рішення вибрані з урахуванням можливого зменшення забруднення матеріалів, полегшення дезактивації поверхонь, зменшення накопичення радіоактивних речовин у важкодоступних місцях конструкцій (зворотні ухили, приямки, порожнини і т.ін.), зменшення поширення радіоактивних речовин за рахунок корозії забруднених поверхонь;
конструкційні рішення вибрані з урахуванням можливості вільного відокремлення та дистанційного переміщення забруднених компонентів споруд, систем чи елементів;
розміщення споруди, системи чи елементу вибрано з урахуванням можливостей розташування обладнання, яке необхідне для зняття з експлуатації, а також можливості вилучення з приміщень демонтованих компонентів.
3.3. Забезпечення ЯРБ при здійсненні на ОУ видів робіт чи операцій щодо реалізації проекту
Метою цього розділу є обгрунтування того, що при здійсненні на ОУ видів робіт чи операцій щодо реалізації проекту буде забезпечена ЯРБ.
3.3.1. У підрозділі "Радіаційний захист" обгрунтовується, що при будівництві (монтажі), уведенні в експлуатацію та експлуатації споруди, системи чи елементу буде забезпечено радіаційний захист.
Даний підрозділ має бути поділений на дві частини, у яких відповідно розглядаються:
радіаційний захист при будівництві (монтажі) та введенні в експлуатацію;
радіаційний захист при експлуатації.
3.3.1.1. Наводиться аналіз радіаційних умов на місцях проведення видів робіт чи операцій та на маршрутах пересування персоналу. Указуються радіаційні фактори, що обумовлюють дози опромінення персоналу та радіоактивне забруднення довкілля, у тому числі джерела, види та кількісні характеристики іонізуючого випромінювання, потужності дози випромінювання, характеристики радіоактивного забруднення повітря та поверхонь тощо. Визначаються зміни радіаційних факторів у залежності від застосування технологій та обладнання (зміни характеристик радіоактивного забруднення при зварюванні, бурінні, можливі зміни потужності дози випромінювання при розчищенні та демонтажі конструкцій тощо).
Оцінюються внески різних радіаційних факторів:
у дози опромінення персоналу;
у радіоактивне забруднення довкілля.
3.3.1.2. На основі результатів за п.3.3.1.1 визначається комплекс заходів з радіаційного захисту, включаючи такі виді заходів:
зонування;
технічні заходи;
засоби індивідуального захисту;
радіаційний контроль.
3.3.1.2.1. Визначаються зони та категорії приміщень, де проводитимуться роботи та маршрути до них. Установлюються відповідні допустимі рівні. Доводиться, що допустимі рівні параметрів, що характеризують радіаційний стан у визначених зонах, установлені так, що при їх неперевищенні буде гарантоване неперевищення лімітів доз опромінення персоналу, а також допустимих рівнів, що встановлені для поточної експлуатації ОУ.
................Перейти до повного тексту