1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.07.2022 № 449
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 серпня 2022 р.
за № 949/38285
Про затвердження деяких нормативно-правових актів з питань організації спеціального навчання працівників дорожнього перевезення небезпечних вантажів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
Відповідно до статті 16 Закону України "Про перевезення небезпечних вантажів", Закону України "Про приєднання України до Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ)", пункту 4 Порядку проведення спеціального навчання працівників суб’єктів перевезення небезпечних вантажів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1285, з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України у відповідність до законодавства НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Вимоги до центрів спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, та уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами;
2) Порядок складання іспитів, оформлення та видачі свідоцтв ДОПНВ про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, свідоцтв про підготовку уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 21 березня 2008 року № 130 "Про убезпечення перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15 квітня 2008 року за № 309/15000 (зі змінами).
3. Головному сервісному центру МВС (Мойсеєнко Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2023 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

Міністр

Д. Монастирський

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної регуляторної
служби України

Перший заступник Міністра цифрової
трансформації України

Міністр інфраструктури України

Голова Національної поліції України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини




О. Кучер


О. Вискуб

О. Кубраков

І. Клименко


Д. Лубінець
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх
справ України
21 липня 2022 року № 449
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 серпня 2022 р.
за № 949/38285
ВИМОГИ
до центрів спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, та уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги установлюють порядок визначення, обстеження та реєстрації центрів, які проводитимуть спеціальне навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, та уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами (далі - центр спеціального навчання), вимоги до їх навчально-методичної, матеріально-технічної бази та викладачів, а також до організації проведення спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі (далі - водії), та уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами (далі - уповноважені).
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
2. Терміни, що вживаються в цих Вимогах, мають таке значення:
спеціальне навчання - навчання в центрах спеціального навчання за базовим курсом підготовки та/або спеціалізованими курсами підготовки з перевезення в цистернах, з перевезення речовин та виробів класу 1, з перевезення радіоактивних матеріалів класу 7, або за курсом перепідготовки водіїв (далі - курс підготовки/перепідготовки водіїв), а також спеціальне навчання за курсом підготовки уповноваженого;
уповноважений з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами - особа (консультант з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів), яка пройшла спеціальне навчання, склала іспит, має дійсне свідоцтво про підготовку уповноваженого та виконує функції, визначені в підрозділі 1.8.3.3 розділу 1.8.3. глави 1.8 частини 1 додатка А до Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ), у суб’єктів перевезення небезпечних вантажів, незалежно від їх форм власності та організаційно-правової форми, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, чи виконують пов’язані з таким перевезенням операції з відправлення, упакування, навантаження, наповнення або розвантаження небезпечних вантажів.
Інші терміни вживаються в значеннях, наведених у додатках А, B до Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ) від 30 вересня 1957 року, Законі України "Про перевезення небезпечних вантажів" та інших нормативно-правових актах.
3. Водіям та кандидатам в уповноважені центром спеціального навчання за результатами успішного проходження спеціального навчання видається свідоцтво про закінчення спеціального навчання, форму якого наведено в додатку 1 до цих Вимог.
( Абзац другий пункту 3 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
Свідоцтво про закінчення спеціального навчання не дає права на керування транспортним засобом, що перевозить небезпечні вантажі, та виконання функцій уповноваженого.
4. Водії проходять спеціальне навчання за такими курсами підготовки/перепідготовки водіїв:
за базовим курсом підготовки відповідно до вимог пункту 8.2.1.2 розділу 8.2.1 глави 8.2 частини 8 додатка В до ДОПНВ, що охоплює щонайменше теми, указані в пункті 8.2.2.3.2 підрозділу 8.2.2.3 розділу 8.2.2 глави 8.2 частини 8 додатка В до ДОПНВ;
за спеціалізованим курсом підготовки з перевезення в цистернах відповідно до вимог пункту 8.2.1.3 розділу 8.2.1 глави 8.2 частини 8 додатка В до ДОПНВ, що охоплює щонайменше теми, указані в пункті 8.2.2.3.3 підрозділу 8.2.2.3 розділу 8.2.2 глави 8.2 частини 8 додатка В до ДОПНВ;
за спеціалізованими курсами з перевезення речовин та виробів класу 1 та/або з перевезення радіоактивних матеріалів класу 7 відповідно до вимог пункту 8.2.1.4 розділу 8.2.1 глави 8.2 частини 8 додатка В до ДОПНВ, що охоплюють щонайменше теми, указані в пунктах 8.2.2.3.4 та/або 8.2.2.3.5 підрозділу 8.2.2.3 розділу 8.2.2 глави 8.2 частини 8 додатка В до ДОПНВ;
за курсом перепідготовки відповідно до вимог підрозділу 8.2.2.5 розділу 8.2.2 глави 8.2 частини 8 додатка B до ДОПНВ.
( Абзац шостий пункту 4 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
5. Базовий курс підготовки повинні проходити водії, що перевозять небезпечні вантажі в кількостях, що перевищують максимальні значення, зазначені в підрозділі 1.1.3.6 розділу 1.1.3. глави 1.1 частини 1 додатка А до ДОПНВ, главах 3.3, 3.4 та 3.5 частини 3 додатка А до ДОПНВ.
6. Спеціалізований курс підготовки з перевезення в цистернах повинні проходити водії: транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі у вбудованих цистернах або знімних цистернах (включаючи змішувально-зарядні машини) місткістю понад 1 куб.м; транспортних засобів-батарей загальною місткістю понад 1 куб.м; транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі в контейнерах-цистернах, переносних цистернах (включаючи змішувально-зарядні машини) або багатоелементних газових контейнерах індивідуальною місткістю понад 3 куб.м на одному транспортному засобі.
7. Спеціалізований курс підготовки з перевезення речовин та виробів 1-го класу повинні проходити водії транспортних засобів, що перевозять речовини та вироби 1-го класу (крім речовин та виробів підкласу 1.4 групи сумісності S), водії змішувально-зарядних машин, що перевозять змішані партії вантажів 1-го класу та речовин класу 5.1.
8. Спеціалізований курс підготовки з перевезення радіоактивних матеріалів 7-го класу повинні проходити водії транспортних засобів, що перевозять радіоактивні матеріали 7-го класу (крім радіоактивних матеріалів з номерами ООН 2908-2911).
9. Для проходження спеціального навчання за спеціалізованими курсами підготовки водій повинен закінчити базовий курс підготовки.
10. Курс перепідготовки водіїв призначений для поновлення знань, вивчення останніх змін законодавства та вимог нових нормативно-правових актів у сфері дорожнього перевезення небезпечних вантажів.
11. Кандидати в уповноважені проходять підготовку відповідно до вимог підрозділів 1.8.3.8-1.8.3.9 розділу 1.8.3 глави 1.8 додатка А ДОПНВ.
( Абзац другий пункту 11 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
12. Тривалість спеціального навчання за курсами підготовки/перепідготовки водіїв та спеціального навчання за курсом підготовки уповноважених визначається відповідно до Типових навчально-тематичних планів та програм курсів спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, та уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 листопада 2021 року № 875 (далі - Типова програма та план).
( Абзац другий пункту 12 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 ) ( Пункт 13 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
II. Вимоги до матеріально-технічної бази центру спеціального навчання
1. Спеціальне навчання проводиться в навчальних приміщеннях, кількість яких повинна відповідати кількості навчальних груп, що навчаються одночасно.
2. Мінімальна площа навчальних приміщень, що використовуються для проведення спеціального навчання, визначається з розрахунку не менше 2,4 кв.м на одного слухача.
3. Навчальні приміщення для проведення спеціального навчання повинні відповідати вимогам законодавства з охорони праці, правилам пожежної безпеки, санітарно-гігієнічним і державним будівельним нормам та мати таке оснащення (обладнання):
1) технічні засоби для аудіовізуального відображення навчальних матеріалів з курсів підготовки та перепідготовки;
2) технічні засоби комп’ютерної програмованої підготовки для вивчення курсів підготовки/перепідготовки водіїв, курсу підготовки уповноважених відповідно до програм та планів спеціального навчання (не менше одного на двох слухачів);
3) зразки додаткового обладнання транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, у тому числі засобів індивідуального захисту та обладнання, необхідного для прийняття додаткових і спеціальних заходів безпеки в разі аварії, зазначених у пункті 8.1.5.2 розділу 8.1.5 глави 8.1 частини 8 додатка В до ДОПНВ;
4) зразки маркування та тари, що використовується для перевезення небезпечних вантажів.
III. Вимоги до навчально-методичної бази центру спеціального навчання
1. У центрі спеціального навчання повинні бути копії примірників нормативно-правових актів з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів, у чинній редакції, у тому числі міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема:
1) Угода про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ) з чинними додатками А та В до неї (не менше 10 одиниць);
2) Міжнародна конвенція про безпечні контейнери (Женева, 1972 року) з поправками, опублікована Міжнародною морською організацією (IMO);
3) Кодекс практики IMO/МОТ/ЄЕК ООН з укладання вантажів у вантажні транспортні одиниці (Кодекс ВТО);
4) Рекомендації ООН з перевезення небезпечних вантажів. Типові правила. (Нью-Йорк, 1956 року) з поправками, опубліковані Організацією Об’єднаних Націй;
5) Закон України "Про приєднання України до Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ)";
6) Закон України "Про перевезення небезпечних вантажів";
7) Закон України "Про дорожній рух";
8) Порядок проведення спеціального навчання працівників суб’єктів перевезення небезпечних вантажів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1285;
9) Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
10) Порядок і правила проведення обов’язкового страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2002 року № 733;
11) наказ Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 622 "Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1998 року за № 637/3077;
12) наказ Міністерства внутрішніх справ України від 04 серпня 2018 року № 656 "Про затвердження деяких нормативно-правових актів з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11 вересня 2018 року за № 1041/32493 (не менше 10 одиниць);
13) наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26 листопада 2021 року № 875 "Про затвердження Типових навчально-тематичних планів та програм курсів спеціального навчання водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, та уповноважених з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів автомобільними дорогами";
14) ці Вимоги.
2. У центрі спеціального навчання повинні бути навчальні матеріали, які відповідають чинній редакції додатків А та В до ДОПНВ, зокрема:
1) програми та тематичні плани спеціального навчання, погоджені Головним сервісним центром МВС (далі - ГСЦ МВС);
( Підпункт 1 пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
2) конспекти лекцій (з урахуванням змін законодавства у сфері дорожнього перевезення небезпечних вантажів);
3) презентації (слайди) або інші аудіовізуальні засоби для наочного вивчення курсів підготовки/перепідготовки водіїв, курсу підготовки уповноважених відповідно до програм та планів спеціального навчання, а також для проведення практичних занять.
IV. Вимоги до викладачів центру спеціального навчання
1. Для проведення спеціального навчання центром спеціального навчання залучаються особи, які за результатами складання іспиту в ГСЦ МВС один раз на п'ять років підтвердили володіння знаннями законодавства з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів.
( Абзац перший пункту 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
Особи, що мають діючий сертифікат про проведення спеціальної підготовки та підвищення кваліфікації викладачів центрів спеціального навчання, виданий ГСЦ МВС до набрання чинності цих Вимог, можуть проводити навчання в центрах спеціального навчання до закінчення терміну дії цих сертифікатів. Відомості про ці сертифікати вносяться до Єдиного державного реєстру МВС (далі - ЄДР МВС).
( Абзац другий пункту 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
2. Для підтвердження володіння знаннями законодавства з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів особа подає до ГСЦ МВС заяву в довільній формі із зазначенням відомостей про серію (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи, дату видачі, орган, що видав; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); документ про освіту (тип, дата видачі, серія та номер); контактні дані (адресу для листування, адресу електронної пошти, номер телефону). Заява подається особисто чи надсилається поштою в паперовій або електронній формі на адресу електронної пошти ГСЦ МВС з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Уповноважений працівник ГСЦ МВС перевіряє відомості, що містяться в заяві, за реєстрами та базами даних, доступ до яких має МВС.
( Абзац перший пункту 2 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
За результатами розгляду заяви та документів, доданих до неї, ГСЦ МВС протягом десяти робочих днів листом повідомляє особу про дату, місце та час проведення іспиту для підтвердження особою володіння знаннями законодавства з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів.
( Абзац другий пункту 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
3. Особа в день, на який призначено іспит, до початку його складання пред’являє уповноваженому працівнику ГСЦ МВС паспорт громадянина України, єДокумент або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство чи спеціальний статус.
4. Іспит проводиться із застосуванням технічних засобів контролю процесу складання іспиту.
Перелік тестових питань для проведення іспиту затверджується ГСЦ МВС.
На іспит пропонується до розгляду 100 тестових питань, які формуються автоматично за допомогою програмного забезпечення ЄДР МВС методом випадкової генерації, для відповіді на які відводиться 100 хвилин.
( Абзац третій пункту 4 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
У відповідях на тестові питання допускається не більше десяти помилок. Результат "не склав" отримує особа, яка допустила більше десяти помилок.
Відповіді на питання, на які не обрано жодної відповіді, у тому числі у зв’язку із закінченням установленого часу, зараховуються як неправильні. Після відповіді особою на всі питання іспиту або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення його результатів за допомогою засобів програмного забезпечення.
Під час іспиту заборонено користуватися будь-якими допоміжними засобами. У разі порушення цієї вимоги особа відстороняється від проходження іспиту та вважається такою, що не склала іспит.
( Абзац шостий пункту 4 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 ) ( Абзац сьомий пункту 4 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
5. Інформація про осіб, що склали іспит та підтвердили володіння знаннями законодавства з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів, вноситься до ЄДР МВС. ГСЦ МВС не пізніше трьох робочих днів з дня складання іспиту листом повідомляє особу про внесення відповідних відомостей до ЄДР МВС.
( Пункт 5 розділу IV в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 ) ( Пункт 6 розділу IV виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
6. У разі нескладення особою іспиту повторний іспит може бути призначено в порядку, визначеному пунктом 2 цього розділу, не раніше ніж через 30 календарних днів з дня складання іспиту.
( Пункт 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 949 від 22.11.2023 )
V. Погодження програм та планів спеціального навчання
1. Для погодження програм і планів спеціального навчання за курсами підготовки/перепідготовки водіїв та/або підготовки уповноважених керівник центру спеціального навчання подає до ГСЦ МВС заяву, форму якої наведено в додатку 2 до цих Вимог, до якої додаються програми та плани спеціального навчання, розроблені на основі Типової програми та плану.
2. Програма та план спеціального навчання повинні містити:
1) оформлену в довільній формі пояснювальну записку, у якій визначаються загальна характеристика навчального процесу, мета, завдання, методи, загальна тривалість спеціального навчання;
2) план занять з розподілом навчального часу за відповідними курсами та темами (теоретичні, практичні заняття);
3) зміст програми, що розкриває суть кожної теми відповідних курсів спеціального навчання, та її тривалість;
4) перелік нормативно-правових актів, у тому числі міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також навчальних матеріалів з питань дорожнього перевезення небезпечних вантажів, за якими здійснюється спеціальне навчання.
3. Протягом десяти робочих днів з дня надходження до ГСЦ МВС заяви та документів, що додаються до неї, уповноважений працівник ГСЦ МВС розглядає подані на погодження програми та плани спеціального навчання. У разі відповідності їх вимогам пункту 2 цього розділу та Типовій програмі та плану уповноважений працівник ГСЦ МВС надсилає керівнику центру спеціального навчання погоджені ГСЦ МВС програми та плани спеціального навчання.
У разі, якщо подані програми та плани спеціального навчання не відповідають вимогам пункту 2 цього розділу та/або Типовій програмі та плану, уповноважений працівник ГСЦ МВС супровідним листом надсилає їх керівнику центру спеціального навчання із обґрунтуванням підстав повернення.
Після усунення недоліків, що стали підставою повернення програм та планів спеціального навчання, зазначених у листі ГСЦ МВС, керівник центру спеціального навчання може повторно звернутися до ГСЦ МВС для погодження програм та планів спеціального навчання в порядку, визначеному пунктами 1-2 цього розділу.
VI. Визначення, обстеження та реєстрація центрів спеціального навчання
1. Для визначення центру спеціального навчання наказом ГСЦ МВС створюється комісія із числа працівників ГСЦ МВС у складі не менше ніж 5 осіб.
До складу комісії входять: голова, його заступник, секретар та члени комісії. Голова комісії, його заступник та секретар обираються на першому засіданні з числа її членів.
До складу комісії можуть залучатися посадові особи інших державних органів та експерти у відповідній сфері за згодою.
Засідання комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини від її складу.
Рішення комісії приймається більшістю присутніх на її засіданні членів комісії та оформлюється протоколом, який підписується членами комісії, присутніми на засіданні, та затверджується керівником ГСЦ МВС.
Комісія приймає такі рішення:
про визначення центру спеціального навчання (у разі його відповідності цим Вимогам);
про відмову у визначенні центру спеціального навчання (у разі його невідповідності цим Вимогам);
про скасування рішення про визначення центру спеціального навчання.
2. Для визначення центру спеціального навчання керівник центру спеціального навчання подає до ГСЦ МВС заяву про намір проведення спеціального навчання, форму якої наведено в додатку 3 до цих Вимог, до якої додаються такі матеріали:
1) копії документів, що підтверджують працевлаштування викладачів в центрі спеціального навчання, а також копії документів, що підтверджують їх володіння знаннями законодавства з питань перевезення небезпечних вантажів або діючий сертифікат про проведення спеціальної підготовки та підвищення кваліфікації викладачів центрів спеціального навчання, виданий ГСЦ МВС (за наявності);
2) інформація про навчальні приміщення, в яких проводяться спеціальне навчання (фотографії розміром 13 x 18 см або відповідні фото файли на електронному носії, а саме загальний вигляд навчальних приміщень, робочі місця з установленим обладнанням та навчальними матеріалами);

................
Перейти до повного тексту