1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
09.09.2003 N 290
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 вересня 2003 р.
за N 850/8171
Про затвердження форм державних статистичних спостережень із статистики науки й інновацій та інструкцій про порядок їх складання
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного комітету статистики N 558 від 14.10.2004 N 264 від 12.07.2010 )
Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну статистику" та з метою подальшого вдосконалення державних статистичних спостережень із статистики науки та інновацій
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі документи, що додаються:
1.1. Форми державних статистичних спостережень і ввести їх у дію, починаючи зі звіту:
за 2003 рік:
N 1-інновація "Обстеження технологічних інновацій промислового підприємства", річна;
N 1-програми "Виконання програм з пріоритетного розвитку наукової та інноваційної діяльності", квартальна;
за I квартал 2004 року:
N 1-наука "Звіт про виконання наукових та науково-технічних робіт", квартальна.
1.2. Інструкції про порядок складання статистичної звітності за формами:
N 1-інновація "Обстеження технологічних інновацій промислового підприємства";
( Пункт 1 втратив чинність у частині затвердження Інструкції про порядок заповнення форми державного статистичного спостереження N 3-наука на підставі Наказу Державного комітету статистики N 558 від 14.10.2004 )
N 1-програми "Виконання програм з пріоритетного розвитку наукової та інноваційної діяльності";
N 1-наука "Звіт про виконання наукових та науково-технічних робіт".
2. Установити, що форми державних статистичних спостережень, які затверджені пунктом 1 цього наказу, подають організації, підприємства, установи всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання.
3. Управлінню статистики інвестицій та будівництва Головного управління статистики підприємств (Луценко Н.Г.):
3.1. Здійснювати методологічне керівництво збором та розробкою даних державних статистичних спостережень за затвердженими формами.
3.2. Підготувати і передати управлінню справами у визначений термін оригінали затверджених бланків форм державних статистичних спостережень та інструкцій про порядок їх складання для тиражування.
3.3. Підготувати постановку задачі на програмне забезпечення за формою N 1-програми (квартальна) та зміни і доповнення до постановок задач щодо доопрацювання програмного забезпечення до комплексів електронної обробки інформації за формами N 1-інновація (річна), N 1-наука (квартальна).
3.4. Спільно з ГМУС у м. Києві підготувати пропозиції до проекту Плану розробки та експлуатації комплексів електронної обробки статистичної інформації на 2004 рік за формами N 1-інновація (річна), N 1-програми (квартальна), N 1-наука (квартальна).
4. Фінансово-економічному управлінню (Сорокіна Т.В.) забезпечити фінансування виготовлення бланків форм державних статистичних спостережень та інструкцій про порядок їх складання.
5. Управлінню справами (Царський В.І.) забезпечити контроль за своєчасним тиражуванням та доставкою бланків форм державної статистичної звітності та інструкцій про порядок їх складання на адресу Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь статистики.
6. Головному міжрегіональному управлінню статистики у м. Києві (Сидоренко М.М.) забезпечити збір та розробку даних за затвердженими формами державних статистичних спостережень.
7. Начальникам Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь статистики забезпечити в установленому порядку збір, розробку і подання Держкомстату України звітів у встановлені терміни.
8. Уважати такими, що втратили чинність з 1 січня 2004 року:
8.1. Наказ Мінстату України від 06.07.95 N 168 "Про затвердження форм державної статистичної звітності по статистиці науки, інформатики і інновацій та інструкцій про порядок їх заповнення", зареєстрований Міністерством юстиції України 24.07.95 за N 235/771, у частині затвердження форм державних статистичних спостережень N 5-нт(оновлення)-річна, 2/5-нт-піврічна, 5-наука-квартальна та інструкцій про порядок їх заповнення.
8.2. Наказ Держкомстату України від 27.08.97 N 10 "Про затвердження форм державної статистичної звітності по статистиці науки, інформатики та інновацій і Інструкцій про порядок їх заповнення", зареєстрований Міністерством юстиції України 24.09.97 за N 441/2245 у частині затвердження форми N 5-нт(матеріали) та інструкції про порядок її заповнення.
( Підпункт 8.3 пункту 6 втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету статистики N 264 від 12.07.2010 )
8.4. Наказ Держкомстату України від 04.08.2000 N 261 "Про затвердження форм державної статистичної звітності з питань статистики науково-технічного прогресу та Інструкцій про порядок їх складання", зареєстрований Міністерством юстиції України 29.08.2000 за N 555/4776, у частині затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень N 1-наука-квартальна, N 3-наука-річна і форми N 1-інновація та інструкції про порядок їх складання.
9. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
В.о. Голови Комітету В.А.Головко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомстату України
09.09.2003 N 290
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 вересня 2003 р.
за N 850/8171
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок складання статистичної звітності N 1-інновація "Обстеження технологічних інновацій промислового підприємства"
1. Загальні положення
Звіт складають промислові підприємства (крім малих), відособлені підрозділи підприємств усіх форм власності, які займаються видами діяльності, що класифікуються за секціями "C", "D", "E" КВЕД (незалежно від основного виду діяльності та форми власності).
Якщо підприємство має структурні підрозділи, які не включені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (далі - ЄДРПОУ), то дані про них включаються у звіт головної організації. Відособлені підрозділи (філії, відділення) підприємств, що включені до ЄДРПОУ, звітують самостійно незалежно від того, мають вони самостійний баланс чи ні.
Звіт подають за адресою і в термін, що зазначені на бланку.
Технологічні інновації - це діяльність підприємства, пов'язана із розробкою та впровадженням як технологічно нових, так і значно технологічно вдосконалених продуктів (продуктові інновації) і процесів (процесові інновації).
Технологічно новий продукт - це продукт, технологічні характеристики якого (функціональні ознаки, конструктивне виконання, додаткові операції, а також склад матеріалів і компонентів) чи передбачене використання принципово нові або суттєво відрізняються від аналогічних продуктів, що виготовлялися раніше. Такі інновації можуть бути основані на принципово нових технологіях чи на поєднанні існуючих технологій для нового використання або ж на використанні результатів досліджень і розробок.
Значно технологічно вдосконалений продукт - це існуючий продукт, для якого поліпшуються якісні характеристики, підвищується економічна ефективність виробництва за рахунок використання більш високоефективних компонентів чи матеріалів, часткової зміни (однієї або більше) технічних підсистем (для комплексної продукції).
Підприємства, які виконують окремі замовлення і виготовляють одиничні і часто складні види продукції на замовлення користувачів, відносять таку продукцію до інноваційної за умови, що для її виробництва здійснювалося створення і випробування дослідного зразка або інші види досліджень і розробок, які виконувались з метою внесення змін в одну або більше характерних якостей продукції. Якщо ця умова не виконується та якщо окрема одиниця продукції не має властивостей, які відрізняють її від тих, що були характерні для продукції, що вироблялася раніше, вона не відноситься до інноваційної.
Процесові інновації - це впровадження нових чи значно вдосконалених методів виробництва. До даних методів можуть відноситися зміни технологічного устаткування або організації виробництва, а також як те, так і інше одночасно. Ці методи можуть бути націлені на виробництво нових чи вдосконалених видів продукції, яка не може бути вироблена при використанні традиційних заводських установок або методів виробництва чи підвищення ефективності виробництва традиційних видів продукції.
Критерієм віднесення до інновації процесу є впровадження машин і устаткування, які вдосконалюють виробничі методи.
Основними критеріями при віднесенні продукції і процесів до інноваційних є новизна і значущість.
Новизна інновації визначається:
- з точки зору її технологічної новизни: використання нових матеріалів, використання нових напівфабрикатів і комплектуючих, отримання принципово нових видів функцій або принципово нових видів продукції; нові технології виробництва, більш високий ступінь механізації й автоматизації, нова організація (застосування нових технологій) виробничого процесу;
- з точки зору ринкового середовища: новизна для промисловості у світовому масштабі або ж новизна для промисловості конкретної країни, новизна лише для підприємства.
Значущість інновації для підприємства визначається метою та результатами, що очікуються або вже отримані підприємством у звітному періоді і мають як технологічний, так і економічний характер, а саме:
розробка нових видів продукції задля створення нових ринків збуту або утримання сегментів ринку;
упровадження результатів лідерів у сфері інновації;
адаптація розробленої на стороні технології відповідно до потреб підприємства;
поступове вдосконалення традиційних технічних засобів;
зміна способу виробництва традиційних видів продукції;
заміна застарілих видів продукції;
розширення асортименту продукції як у рамках основної товарної групи, так і поза ними (але не з метою забезпечення сьогоденного попиту і збільшення доходу підприємства);
підвищення гнучкості виробництва;
зменшення виробничих витрат за рахунок зменшення питомої ваги оплати праці, зменшення споживання матеріалів, зменшення споживання електроенергії, зменшення браку виробництва, зменшення витрат на оформлення і конструкцію продукції;
підвищення ефективності виробництва традиційних видів продукції (під ефективністю розуміють збільшення відношення результату виробництва (обсяг виробленої продукції) до витрат на її виробництво);
поліпшення умов праці;
зменшення шкоди, що завдає навколишньому середовищу.
Економічні цілі та результати можуть відрізнятися в залежності від виду продукції підприємства. Однак, окремі цілі та результати, як правило, матимуть місце в усіх випадках інноваційної діяльності.
Не належать до інновацій:
незначні модифікації естетичного чи технічного характеру. Наприклад, нові види тканин та товарів легкої промисловості (новий колір або нанесення нового малюнку на тканину, нові фасони одягу, моделей взуття, виробів шкіргалантереї тощо), якщо зміни в них суттєво не вплинули на характеристики, властивості, собівартість продукції, а також на матеріали і компоненти, використані для її виготовлення. У харчовій промисловості використання нових смакових добавок у продукції старого асортименту, наприклад фруктових та інших добавок у традиційні види йогурту, морозива, хлібобулочних та кондитерських виробів тощо. Нові моделі складної продукції, такої як автомобілі або телевізори, не відносяться до інновацій, а є модифікаціями, якщо внесені зміни суттєво не відрізнятимуть нову модель від тих, що виготовлялись раніше;
розширення номенклатури продукції за рахунок налагодження випуску підприємствами нової продукції, що раніше ним не випускалась, але вже достатньо відомої на ринку збуту (можливо непрофільної), з метою забезпечення сьогоденного попиту і збільшення доходу підприємства;
придбання машин і устаткування для розширення виробничих потужностей за рахунок установки додаткових машин традиційних моделей і типів або навіть заміна машин на новіші модифікації тієї самої моделі.
2. Порядок складання форми
Розділ 1. Витрати на технологічні інновації
У рядку 101 "Загальна сума витрат" вказується загальна сума витрат, пов'язаних з технологічними інноваціями.
Дані про витрати на технологічні інновації наводяться за звітний рік незалежно від того, на якій стадії перебуває інноваційний процес (упровадження нововведення): на прикінцевій, коли устаткування вже працює, освоєне в експлуатації, тобто налагоджено виробництво та випускається продукція, чи на початковій, проміжній стадії, наприклад, коли ще тільки здійснюється монтаж нового обладнання чи коли воно тільки готове до експлуатації, але ще не працювало, не випробуване у виробництві та не використовувалось у виробництві продукції.
Загальна сума витрат розподіляється за напрямами інноваційної діяльності (рядки 102-108). До неї включаються:
рядок 102 "дослідження і розробки" - витрати на проведення досліджень і розробок на підприємстві (розроблення програмного забезпечення включається як складова частина досліджень та розробок, якщо таке програмне забезпечення сприяє отриманню науково-технічних досягнень) з метою розробки нових або значно удосконалених продуктів і методів їх виробництва, нових або значно удосконалених виробничих процесів. До складу витрат на дослідження і розробки входять:
витрати на оплату праці працівників облікового складу, що виконували наукові дослідження і розробки;
обов'язкові відрахування за встановленими законодавством нормами;
витрати на придбання і виготовлення спеціальних інструментів, пристосувань, приладів, стендів, апаратів, механізмів, пристроїв і іншого спеціального устаткування, необхідного для виконання конкретної теми, включаючи витрати на його проектування, транспортування й установку;
вартість придбаних на стороні сировини і матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, палива, енергії усіх видів, природної сировини, робіт та послуг виробничого характеру, які виконуються сторонніми підприємствами. Ці витрати наводяться у звіті за вартістю їх придбання (з урахуванням податку на додану вартість);
капітальні вкладення на дослідження і розробки, у тому числі на придбання земельних ділянок, будівництво або купівлю споруд, на придбання устаткування, що включається до складу основних фондів, інші капітальні вкладення, пов'язані з дослідженнями і розробками. До них не включаються капітальні вкладення на будівництво житла, об'єктів культурно-побутового призначення тощо, не пов'язані з науковими дослідженнями і розробками;
інші витрати, пов'язані з виконанням досліджень і розробок і не враховані в жодному з перерахованих видів витрат.

................
Перейти до повного тексту