1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
16.05.2016 № 1418/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 травня 2016 р.
за № 734/28864
ПОЛОЖЕННЯ
про програму диференційованого виховного впливу на засуджених "Подолання наркотичної залежності"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
І. Загальні положення
1. Заходи в рамках програми диференційованого виховного впливу на засуджених "Подолання наркотичної залежності" (далі - програма "Подолання наркотичної залежності") здійснюються згідно зі статтею 117 Кримінально-виконавчого кодексу України тастаттею 6 Основ законодавства України про охорону здоров’я.
2. Участь засуджених у реалізації програми "Подолання наркотичної залежності" спрямовано на корекцію їх соціальної поведінки під час відбування покарання у виді позбавлення волі та є складовою частиною процесу їх виправлення та ресоціалізації, становлення на життєву позицію, яка відповідає соціальним нормам.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
3. Робота щодо реалізації програми "Подолання наркотичної залежності" проводиться соціально-психологічною службою установи виконання покарань або слідчого ізолятора (далі - установа) у взаємодії з іншими структурними підрозділами установи із залученням державних та громадських організацій, які пропагують здоровий спосіб життя.
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
4. Загальну координацію заходів з реалізації програми "Подолання наркотичної залежності" здійснює заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи.
5. Безпосередньо заходи з реалізації програми "Подолання наркотичної залежності" організовує та здійснює персонал соціально-психологічної служби установи, посадові обов’язки та права якого у частині реалізації програми "Подолання наркотичної залежності" визначаються цим Положенням.
( Пункт 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
ІІ. Мета і завдання програми "Подолання наркотичної залежності"
1. Метою програми "Подолання наркотичної залежності" є формування здорового способу життя у засуджених, які мають наркотичну залежність, сприяння у її подоланні та реабілітації.
2. Основні завдання програми "Подолання наркотичної залежності":
взаємодія установ з державними та громадськими організаціями, які пропагують здоровий спосіб життя;
запобігання морально-психологічній деформації, пов’язаній з позбавленням волі;
усвідомлення та визнання засудженим наявності наркотичної залежності, визнання нездатності самостійно чинити їй опір;
отримання засудженим конструктивних навичок у боротьбі з наркотичною залежністю: навичок контролю негативних емоцій, почуттів та станів, комунікації (звернення за допомогою), створення свого  позитивного образу;
виявлення психологічних механізмів наркотичної залежності та утворення відповідних механізмів захисту (зміна стереотипних неефективних способів мислення, переживання та поведінки);
зміцнення чи отримання мотивації для продовження лікування від наркотичної залежності, усвідомлення відповідальності за своє здоров’я.
IІІ. Реалізація програми "Подолання наркотичної залежності"
1. Програма "Подолання наркотичної залежності" складається персоналом соціально-психологічної служби установи за результатами проведення першої оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення з урахуванням вікових особливостей та за участі засудженого.
Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення проводиться згідно з методичними рекомендаціями, визначеними Міністерством юстиції України.
2. Реалізація програми "Подолання наркотичної залежності" розпочинається одразу після її складення, передбачає заходи, які відповідають потребам засудженого за результатами оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, а також меті та завданням формування у засуджених потреби у здоровому способі життя, визначених у розділі II цього Положення, та охоплює весь період відбування засудженим покарання до дати його звільнення.
3. Зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Подолання наркотичної залежності", та результати їх виконання включаються до індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим, яка є складовою щоденника індивідуальної роботи із засудженим, щоденника соціально-виховної роботи із засудженим неповнолітнім, визначених Положенням про відділення соціально-психологічної служби, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04 листопада 2013 року № 2300/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1863/24395.
4. Протягом строку відбування покарання за результатами періодичного проведення оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Подолання наркотичної залежності", може змінюватися.
5. Реалізація програми "Подолання наркотичної залежності" поділяється на три етапи: початковий, основний та заключний.
На початковому етапі:
вивчаються потреби засудженого з урахуванням оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та його наміри на період відбування покарання брати участь у програмі "Подолання наркотичної залежності";
відбувається набуття засудженим знань стосовно наркотичної залежності;
приходить усвідомлення та визнання засудженим наявності наркотичної залежності;
формується визнання засудженим нездатності самостійно чинити опір наркотичній залежності;
пропонується інформація про медичну та психологічну допомогу засудженим, які мають наркотичну залежність;
роз’яснюються умови та порядок участі у програмі "Подолання наркотичної залежності".
Під час основного етапу відбуваються:
отримання конструктивних навичок у боротьбі з наркотичною залежністю: навичок контролю негативних емоцій, почуттів та станів, комунікації (звернення за допомогою), створення свого позитивного образу;
виявлення психологічних механізмів наркотичної залежності та утворення відповідних механізмів захисту (зміна стереотипних неефективних способів мислення, переживання та поведінки);
участь у психотерапевтичних програмах, які проводяться представниками медичної та психологічної служб установи, представниками державних та громадських організацій.
На заключному етапі відбуваються:
зміцнення мотивації для продовження лікування від наркотичної залежності після звільнення з установи;
підвищення усвідомлення відповідальності за своє здоров’я.

................
Перейти до повного тексту