1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
16.05.2016 № 1418/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 травня 2016 р.
за № 728/28858
ПОЛОЖЕННЯ
про програму диференційованого виховного впливу на засуджених "Професія"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 № 1666/5 від 04.06.2024 ) ( У тексті Положення слова "професійно-технічні навчальні заклади" у всіх відмінках замінено словами "заклади професійної (професійно-технічної) освіти" у відповідному відмінку згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
І. Загальні положення
1. Заходи в рамках реалізації програми диференційованого виховного впливу на засуджених "Професія" (далі - програма "Професія") здійснюються згідно зістаттями 125, 126 Кримінально-виконавчого кодексу України та статтею 5 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту".
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1666/5 від 04.06.2024 )
2. Участь засуджених у реалізації програми "Професія" спрямовано на корекцію їх соціальної поведінки під час відбування покарання у виді позбавлення волі та є складовою частиною процесу їх виправлення та ресоціалізації, становлення на життєву позицію, яка відповідає соціальним нормам.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
3. Робота щодо реалізації програми "Професія" проводиться соціально-психологічною службою установи виконання покарань або слідчого ізолятора (далі - установа) у взаємодії з іншими структурними підрозділами установи із залученням закладів професійної (професійно-технічної) освіти (навчальних центрів (далі - НЦ), професійно-технічних училищ (далі - ПТУ) при установах або їх філій).
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
4. Загальну координацію заходів з реалізації програми "Професія" здійснює заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи.
5. Безпосередньо заходи з реалізації програми "Професія" організовує та здійснює персонал соціально-психологічної служби, посадові обов’язки та права якого у частині реалізації програми "Професія" визначаються цим Положенням.
( Пункт 5 розділу I в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
ІІ. Мета і завдання програми "Професія"
1. Метою програми "Професія" є здобуття засудженими професії відповідно до їх покликань, інтересів і здібностей, а також їх перепідготовка та підвищення кваліфікації.
( Пункт 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
2. Основні завдання програми "Професія":
взаємодія установ із закладами професійної (професійно-технічної) освіти;
реалізація права засуджених на здобуття професійної (професійно-технічної) освіти;
( Абзац третій пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
розвиток корисної зайнятості та творчих здібностей засуджених;
формування навичок навчальної та професійної діяльності;
запобігання морально-психологічній деформації, пов’язаної з позбавленням волі;
( Абзац шостий пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
здобуття засудженими професії відповідно до їх покликань, інтересів і здібностей, а також перепідготовка та підвищення кваліфікації, що допоможе їх адаптації після звільнення від відбування покарання.
( Абзац сьомий пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3157/5 від 07.09.2021 )
IІІ. Реалізація програми "Професія"
1. Програма "Професія" складається персоналом соціально-психологічної служби установи за результатами проведення першої оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення з урахуванням вікових особливостей та за участі засудженого.
Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення проводиться згідно з методичними рекомендаціями, визначеними Міністерством юстиції України.
2. Реалізація програми "Професія" розпочинається одразу після її складення, передбачає заходи, які відповідають потребам засудженого за результатами оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, а також меті та завданням трудового виховання засуджених, визначених у розділі II цього Положення, та охоплює весь період відбування засудженим покарання до дати його звільнення.
3. Зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Професія", та результати їх виконання включаються до індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим, яка є складовою щоденника індивідуальної роботи із засудженим, щоденника соціально-виховної роботи із засудженим неповнолітнім,визначених Положенням про відділення соціально-психологічної служби, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04 листопада 2013 року № 2300/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2013 року за № 1863/24395.
4. Протягом строку відбування покарання за результатами періодичного проведення оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення зміст заходів, спрямованих на реалізацію програми "Професія", може змінюватися.
5. Реалізація програми "Професія" поділяється на три етапи: початковий, основний та заключний.
На початковому етапі:
вивчаються потреби засудженого з урахуванням оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та його наміри на період відбування покарання щодо набуття професії з урахуванням вимог ринку праці та потреб виробництва установи;
з’ясовуються наявність робітничої професії у засудженого та його кваліфікаційний рівень;
засудженому пропонується отримати робітничу професію у НЦ (ПТУ) при установі, що діє згідно з ліцензією на провадження діяльності, пов’язаної з наданням послуг із здобуття професійної (професійно-технічної) освіти, відповідно до законодавства.
Під час основного етапу відбувається навчання засуджених у НЦ (ПТУ) й на виробництві установи та надається можливість займатися самоосвітою у вільний від роботи час.
На заключному етапі:
засуджений, який закінчив повний курс навчання та успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, отримує документ про освіту встановленого зразка;
засуджений, який опанував курс професійного (професійно-технічного) навчання і успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, отримує свідоцтво про присвоєння або підвищення робітничої кваліфікації;
засуджений працевлаштовується за набутою професією на виробництві установи або на підставі договору цивільно-правового характеру або трудового договору, який укладається між засудженим та фізичною особою-підприємцем або юридичною особою, для яких засудженими здійснюється виконання робіт чи надання послуг.

................
Перейти до повного тексту