- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 липня 2009 р.
за N 671/16687
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
аграрної політики та продовольства
N 638 від 28.10.2013 )
Про затвердження положень Центральних галузевих дегустаційних комісій з оцінки якості харчової продукції
З метою забезпечення населення якісними продуктами харчування та на виконання вимог ДСТУ 3946-2000 "Система розроблення і поставлення продукції на виробництво. Продукція харчова. Основні положення", ДСТУ 4582:2006 "Система розроблення і поставлення продукції на виробництво. Хліб та хлібобулочні вироби. Основні положення"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості спирту, горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних та слабоалкогольних напоїв (додається);
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості кондитерських виробів, харчових концентратів, кави, чаю та напоїв на їх основі (
додається) ;
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості олійно-жирової продукції (
додається) ;
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості пива, безалкогольних, слабоалкогольних напоїв, мінеральних і питних вод, сиропів та концентратів (
додається) ;
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості продуктів дитячого харчування, молочноконсервної та сокової продукції (
додається) ;
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості харчової продукції, яка випускається підприємствами Української спілки об'єднань, організацій і підприємств по виробництву продовольчих товарів "Укрпродспілка" (
додається) ;
Положення про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості хлібобулочних, борошняних кондитерських та макаронних виробів (
додається) .
2. Департаменту харчової промисловості (Кіщак Ю.П.) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Демчака І.М.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Міністра охорони здоров'я України, головний державний санітарний лікар України В.о. Голови Антимонопольного комітету України В.о. Голови Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Голова Державної податкової адміністрації України | Ю.Ф.Мельник О.М.Біловол О.Мельниченко С.Т.Черепков О.Кужель С.В.Буряк |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
України
14.05.2009 N 332
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 липня 2009 р.
за N 671/16687
ПОЛОЖЕННЯ
про Центральну галузеву дегустаційну комісію з оцінки якості спирту, горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних та слабоалкогольних напоїв
I. Загальні положення
1.1. Центральна галузева дегустаційна комісія (далі - ЦГДК) з оцінки якості спирту, горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних та слабоалкогольних напоїв організовується для проведення органолептичної оцінки якості вищевказаної продукції, що виробляється, та нових видів, які пропонуються для поставлення на виробництво.
1.3. ЦГДК проводить органолептичну оцінку якості (далі - оцінка якості) спирту, який виробляється державними підприємствами а також горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаної та слабоалкогольної продукції, яка виробляється та пропонується для поставлення на виробництво підприємствами і суб'єктами господарювання незалежно від форм власності.
1.4. Організаційно-технічне і методичне забезпечення роботи ЦГДК здійснює Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт") Мінагрополітики.
1.5. Склад ЦГДК затверджується наказом Мінагрополітики за поданням Департаменту харчової промисловості.
1.6. До складу ЦГДК входять кваліфіковані спеціалісти МОЗ, Департаменту харчової промисловості Мінагрополітики, ДПА, Держспоживстандарту, Українського науково-дослідного інституту спирту і біотехнології продовольчих продуктів (УкрНДІспиртбіопрод), а також представники галузевих об'єднань і підприємств (за згодою) з правом дорадчого голосу.
1.7. При підрахунку середньоарифметичної оцінки кожного зразка враховуються тільки оцінки, надані членами ЦГДК. Особи, запрошені на дегустацію головою ЦГДК або його заступником, можуть оцінювати якість спирту, горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаної та слабоалкогольної продукції, брати участь в обговоренні представлених зразків без урахування наданих ними оцінок при підрахунку середньоарифметичної оцінки зразків.
1.8. Виробництво нових видів горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаної та слабоалкогольної продукції може проводитись за наявності позитивного висновку ЦГДК, рішення якої оформляється протоколом засідання.
II. Функції ЦГДК
2.1. Оцінка зразків продукції, що виробляється підприємствами, на відповідність вимогам, визначеним нормативною документацією (стандартами, технічними умовами, технологічними регламентами та рецептурами).
2.2. Оцінка якості зразків нових видів продукції, а також якості продукції при зміні компонентів в рецептурі або удосконаленні технологічних процесів.
2.3. Прийняття рішень про поставлення на виробництво нових видів горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних та слабоалкогольних напоїв.
2.4. Оцінка якості продукції, що підлягає постачанню на експорт.
2.5. Оцінка якості продукції, визначеної для представлення на міжнародні і вітчизняні виставки, огляди.
III. Порядок подання зразків продукції
3.1. Зразки горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних та слабоалкогольних напоїв, що подаються на дегустацію для оцінки якості, повинні бути відібрані відповідно до діючої нормативної документації (ДСТУ, ГСТУ, ТУ) на методи відбору проб для конкретного виду продукції і мати такі документи:
акт відбору проб;
товарно-транспортна накладна;
супровідний лист із зазначенням мети подання зразка на дегустацію;
стисла характеристика зразка;
декларація виробника.
На нові вироби додатково подаються:
проект рецептури на виробництво даного виробу;
проект технологічної інструкції на виробництво цього виробу;
експертний висновок на зразок нового виробу, виданий УкрНДІспиртбіопродом.
3.2. Зразки горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних та слабоалкогольних виробів для дегустації подаються і реєструються в УкрНДІспиртбіопроді у кількості:
2 пляшки по 0,5 куб.дм - для періодичного контролю якості продукції, що виробляється;
6 пляшок по 0,5 куб.дм - для перевірки якості нових виробів (2 пляшки на дегустацію, 4 пляшки на проведення фізико-хімічного аналізу і визначення показників безпеки).
3.3. Зразки спиртів етилових ректифікованих для дегустації подаються в кількості:
2 пляшки по 0,5 куб.дм - на проведення фізико-хімічного аналізу;
2 пляшки по 0,5 куб.дм - на дегустацію.
Перед поданням на дегустацію зразків горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних виробів та слабоалкогольних напоїв проводяться дослідження їх фізико-хімічних показників і визначення показників безпеки в УкрНДІспиртбіопроді. Невідповідність напою вимогам стандарту за одним із показників, виявлена при проведенні контрольного аналізу або в процесі дегустації, є підставою для зняття зразка з дегустації.
3.4. Зразки виробів на міжнародні виставки, огляди і дегустації подаються в кількості:
2 пляшки (кожного найменування) - для огляду і демонстрації;
4 пляшки (кожного найменування) - на дегустацію.
3.5. Відібрані зразки пломбуються і у супроводі документації направляються на адресу ЦГДК спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.
3.6. Вартість зразків продукції, поданих до ЦГДК, витрати з доставки їх до місця призначення відносяться на рахунок підприємства-виробника.
3.7. Залишки зразків напоїв і скляна тара, яка залишається після проведення дегустації, знищуються у присутності голови або заступника голови комісії.
3.8. Придбання необхідних для дегустації продуктів здійснюється за рахунок коштів УкрНДІспиртбіопроду.
IV. Порядок та умови проведення дегустації
4.1. Засідання ЦГДК скликається головою або заступником голови.
На засідання можуть запрошуватися спеціалісти спиртової, лікеро-горілчаної галузі та заінтересованих організацій.
4.2. Засідання ЦГДК є правомочним, якщо на ньому присутні не менше сімдесяти п'яти відсотків членів ЦГДК. Рішення ЦГДК приймається не менше як 2/3 голосів присутніх членів ЦГДК.
У разі рівної кількості голосів - голос голови, а в разі його відсутності - заступника голови ЦГДК є ухвальним.
4.3. Засідання ЦГДК проводиться згідно із затвердженим графіком проведення дегустації. За необхідності може скликатися додатково головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови.
4.4. Дегустації можуть проводитись закриті або відкриті. При закритій дегустації зразки повинні бути зашифровані номерами за дорученням голови комісії або його заступника.
Шифрування зразків, поданих на дегустацію, проводиться заступником голови ЦГДК або секретарем комісії. Присутність інших членів ЦГДК при шифровці зразків не допускається.
Кожному зразку надається визначений номер, складається акт шифровки, в якому вказуються номери зразків, назва продукції і підприємство-виробник. Акт шифровки підписується, вкладається в конверт і передається голові (або заступнику голови) ЦГДК.
При закритій дегустації кожний учасник проставляє відповідні бали в дегустаційну картку, яка після закінчення дегустації передається секретарю.
Обговорення членами комісії якості зразків до проставляння оцінки в дегустаційних картках не допускається.
Акт шифровки розкривається тільки після отримання результатів закритої дегустації.
4.5. В окремих випадках за рішенням голови ЦГДК може проводитись порівняльна дегустація продукції відкритим способом без попередньої шифровки зразків. При цьому якість зразків, що дегустуються, може порівнюватись із зразком, прийнятим за контрольний.
4.6. Дегустаційна оцінка продукції проводиться в світлих приміщеннях при температурі 18-22 град.C. Повітря в кімнаті повинно бути чистим і без сторонніх запахів.
4.7. Для дегустації використовують бокали місткістю приблизно 150 мл, тюльпаноподібної або яйцеподібної форми, виготовлені з тонкого, абсолютно безбарвного скла, які дають можливість збовтувати зразок без його розхлюпування і краще уловлювати аромат напою. Під час однієї дегустації в усіх дегустаторів бокали повинні бути однакові.
4.8. Визначення органолептичних показників спирту проводиться після його розведення пом'якшеною водою до міцності 40% і охолодження до температури 20+-2 град.C.
4.9. При проведенні дегустації необхідно дотримуватись певної послідовності:
горілки - від меншої міцності до більшої;
горілки особливі - від меншої міцності до більшої і від менш ароматних до більш ароматних;
лікеро-горілчані вироби - від меншої міцності до більшої, від менш ароматних до більш ароматних і від менш екстрактивних до більш екстрактивних;
напої слабоалкогольні - від негазованих і середньогазованих до сильногазованих.
4.10. Горілки, горілки особливі, лікеро-горілчані вироби та слабоалкогольні напої дегустуються після попередньої витримки до прийняття ними температури 20+-2 град.C.
4.11. Норма витрат напою встановлюється у розмірі не більше 50 мл на одного дегустатора при кожному органолептичному визначенні якості виробу.
4.12. Кількість виробів, що представляються на одне засідання ЦГДК, заздалегідь погоджується з головою ЦГДК (або його заступником), і рекомендується не перевищувати 25 зразків. При цьому після дегустації окремої групи напоїв або після 10-15 зразків необхідно робити перерву не менш як на 10 хвилин для відновлення смакових відчуттів.
4.13. Після дегустації кожного зразка для нейтралізації смаку рекомендується споліскувати рот водою, а також вживати білий хліб, негострий твердий сир, галетне печиво та інші продукти, які не мають гострого аромату і смаку.
4.14. Органолептична оцінка якості спирту, горілок, горілок особливих, лікеро-горілчаних і слабоалкогольних напоїв здійснюється кожним дегустатором індивідуально за 10-бальною системою (додатки 1-4).
4.15. Дегустатор записує у свою дегустаційну картку (додаток 5) дану ним бальну оцінку кожного зразка, після закінчення дегустації підписує її і передає секретареві ЦГДК для обробки результатів та розрахунку середньої оцінки.
4.16. Опрацювання результатів дегустаційної оцінки зразків проводиться таким чином:
спочатку розраховується середнє арифметичне значення всіх поданих дегустаторами оцінок за кожним зразком з округленням до першого знака після коми;
потім оцінки дегустаторів, що відрізняються від розрахованого середнього значення на величину більше 1.0 бала, відкидаються;
із кількості оцінок, що залишились після цього, повторно розраховується середнє значення, яке і приймається кінцевою бальною оцінкою зразка.
4.17. Після закінчення дегустації групи представлених зразків проводиться обговорення продегустованих зразків під керівництвом головуючого. При цьому члени дегустаційної комісії висловлюють своє враження щодо якості і пропозиції для її покращення.
4.18. По закінченні дегустації всіх представлених виробів і здачі дегустаторами дегустаційних карток з розрахунком середньої оцінки під керівництвом головуючого проводиться обговорення продегустованих зразків. Члени дегустаційної комісії висловлюють свою думку стосовно якості зразків і пропозиції щодо її поліпшення.
4.19. Рішення ЦГДК про якість продегустованої продукції виноситься на підставі обговорення і підрахунку результатів її оцінки членами ЦГДК та оформляється протоколом. Протокол підписується усіма присутніми на засіданні членами комісії (додаток 6).
Нові види алкогольних напоїв, які отримали загальний бал нижче 9,5, не рекомендуються до виробництва.
Протокол засідання ЦГДК є підставою для поставлення продукції на виробництво. У протоколі засідання зазначаються рішення ЦГДК про рекомендації щодо поставлення на виробництво нової продукції та затвердження нормативної документації, рекомендації про доопрацювання нової продукції або відхилення поставлення продукції на виробництво із зазначенням причин. Зразки нових виробів, які рекомендовано на доопрацювання, після відповідного дороблення повторно подаються на розгляд ЦГДК.
4.20. Рішення про зміни назв (з відповідною перереєстрацією рецептур та технологічних інструкцій з новими назвами) або про внесення змін до рецептур та технологічних інструкцій на горілки, горілки особливі, лікеро-горілчані вироби та слабоалкогольні напої приймаються на засіданні ЦГДК і оформлюються протоколом.
4.21. Протокол засідання ЦГДК (або виписка з протоколу) направляється на підприємства (об'єднання), які подали продукцію на дегустацію.
Директор департаменту харчової промисловості | Ю.П.Кіщак |
Додаток 1
до Положення про Центральну
галузеву дегустаційну
комісію з оцінки якості
спирту, горілок, горілок
особливих, лікеро-горілчаних
та слабоалкогольних напоїв
БАЛЬНА ОЦІНКА
спирту етилового з харчової сировини
1. Органолептична оцінка спирту етилового проводиться за 10-бальною системою.
2. Показники якості спирту етилового
Показник якості |
Органолептична характеристика |
Бальна оцінка |
Примітка |
1. Зовнішній вигляд |
Безбарвна, прозора рідина Безбарвна рідина, з легкою опалесценцією Безбарвна, замутнена рідина |
1,9-2,0 (відмінно) 1,8-1,9 (добре) менше 1,8 (незадовільно) |
знімається з дегустації |
2. Запах |
Характерний для даного виду спирту, виробленого із відповідної сировини, без стороннього запаху Характерний для даного виду спирту, виробленого із відповідної сировини, але недостатньо виражений Характерний для даного виду спирту, але слабовиражений Зі сторонніми відтінками |
3,8-4,0 (відмінно) 3,5-3,8 (добре) 3,0-3,5 (задовільно) нижче 3,0 (незадовільно) |
знімається з дегустації |
3. Смак |
Характерний для даного виду, м'який Характерний для даного виду, але дещо різкуватий Характерний для даного виду, але різкий, пекучий Не характерний для даного виду має сторонній грубий, невластивий присмак |
3,8-4,0 (відмінно) 3,5-3,8 (добре) 3,0-3,5 (задовільно) менше 3,0 (незадовільно) |
знімається з дегустації |
................Перейти до повного тексту