1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 26 від 02.02.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 серпня 1998 р.
за N 529/2969
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства транспорту та зв'язку N 775 від 21.11.2005 )
Про затвердження Порядку ведення касових операцій підприємствами зв'язку України
На виконання п.40 Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 2 лютого 1995 року N 21, у редакції постанови Правління Національного банку України від 13 жовтня 1997 року N 334,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок ведення касових операцій підприємствами зв'язку України (додається).
2. Ввести в дію Порядок ведення касових операцій підприємствами зв'язку України - через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
3. Начальнику ВБОФ Шаповаловій В.І. довести до відома об'єднань і підприємств Порядок ведення касових операцій підприємствами зв'язку України.
4. Вважати такими, що не застосовуються на території України, Правила ведения кассовых операций эксплуатационными предприятиями связи СССР, затверджені заступником голови Правління Держбанку СРСР 21 листопада 1988 р.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Держкомзв'язку Філіпову О.І.
Голова Д.А.Худолій
Затверджено
Наказ Державного комітету зв'язку
України 02.02.98 N 26
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 серпня 1998 р.
за N 529/2969
Порядок ведення касових операцій підприємствами зв'язку України
1. Загальні положення
1.1. Порядок ведення касових операцій підприємствами зв'язку України обов'язковий для виконання всіма об'єднаннями і підприємствами зв'язку, що надають послуги споживачам, незалежно від форми власності, включаючи їхні філії та структурні підрозділи.
Усі інші підприємства та установи зв'язку України: промислові, будівельні підприємства, проектні, науково-дослідні, навчальні заклади та інші організації здійснюють касові операції, керуючись Порядком ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 2 лютого 1995 року N 21, у редакції постанови Правління Національного банку України від 13 жовтня 1997 р. N 334, затвердженої в Міністерстві юстиції України від 4 листопада 1997 року N 530/2234, зі змінами і доповненнями від 22.05.98 N 206, затвердженими в Міністерстві юстиції від 9 червня 1998 року N 370/2810.
Підприємства зв'язку зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків на відповідних рахунках. Готівка може бути одержана ними з власних поточних рахунків (як з основного, так і з додаткового) в установах банків у межах наявних коштів на цілі, визначені в чеку (в тому числі і на заробітну плату) без подання обгрунтованих документів і розрахунків.
Підприємства зв'язку мають право здійснювати розрахунки між собою, з іншими юридичними особами, а також із фізичними особами-громадянами як у готівковій, так і безготівковій формі.
Усі готівкові розрахунки підприємств зв'язку між собою, з іншими юридичними особами, а також із громадянами проводяться як за рахунок коштів, одержаних у касі банку, так і за рахунок виторгу, отриманого від реалізації послуг (товарів, робіт) (крім виплат, передбачених у п.1.10).
Під час здійснення готівкових розрахунків підприємства зв'язку - отримувачі готівкового платежу зобов'язані надати підприємствам (індивідуальним підприємцям) - платникам обліковий платіжний документ (податкову накладну, рахунок-фактуру, квитанцію, товарний чек, акт виконаних робіт, наданих послуг тощо), який підтверджував би здійснені платниками витрати готівки.
Розрахунки готівкою підприємств зв'язку з громадянами мають проводитися з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів, касового чи товарного чека, квитанції встановленої форми, актів виконання робіт (надання послуг) або інших документів, що засвідчують факт надання послуги.
Якщо розрахунки зі споживачами послуг здійснюються через електронні контрольно-касові апарати (ЕККА) (далі - касові апарати), то споживачеві обов'язково видається касовий чек, а під час виходу з ладу касового апарата або на період тимчасового відключення електроенергії - товарний чек або квитанцію встановленої форми для підтвердження здійснених витрат.
Умови застосування касових апаратів, порядок видачі споживачам касових і товарних чеків, відомості, які вони повинні містити, контроль за проведенням вищезазначених розрахунків зі споживачами регламентуються Положенням про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 18.09.97 N 343 і зареєстрованим у Мін'юсті України 12.12.97 N 594/2398.
1.2. Ліміти залишку готівки в касі встановлюються всім підприємствам зв'язку, що мають рахунки в установах банків і здійснюють касові операції з готівкою. Підприємства зв'язку можуть зберігати у своїй касі готівку в межах лімітів залишку готівки в касі на кінець робочого дня. Цей ліміт установлюється підприємствам зв'язку установою банку щорічно протягом першого кварталу (до встановлення ліміту каси на поточний рік є чинним ліміт попереднього року). У разі звернення протягом року підприємства зв'язку (або з ініціативи банку) щодо перегляду ліміту каси і подання ним відповідного документа - заявки-розрахунку остання має бути розглянута банком, і за умови її обгрунтованості встановлений раніше ліміт каси має бути переглянутий.
У разі наявності у підприємств зв'язку поточних рахунків у двох установах банків, вони протягом трьох робочих днів визначають основний поточний рахунок, за місцем відкриття якого установа банку встановлює ліміт залишку готівки в касі. Заявка-розрахунок на встановлення ліміту залишку готівки в касі складається з урахуванням загальних касових оборотів (надходжень та видатків). Копія заявки-розрахунку із затвердженим лімітом подається підприємством зв'язку протягом трьох робочих днів (з урахуванням дня затвердження) до тієї установи банку, де відкрито його додатковий поточний рахунок.
У разі закриття основного поточного рахунку підприємства зв'язку встановлений ліміт каси за його проханням може бути переглянутий другою установою банку, де залишився поточний рахунок підприємства, який буде визначений ним як основний, і в разі потреби - встановлений новий ліміт каси.
1.3. Порядок встановлення ліміту залишку готівки в касі врегульовується Інструкцією Національного банку України N 4 "Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 20.06.95 N 149, в редакції постанови Правління НБУ від 13.10.97 N 335, затвердженої в Міністерстві юстиції України від 04.11.97 за N 529/2333, зі змінами і доповненнями від 22.05.98 N 207, зареєстрованими в Мін'юсті 09.06.98 N 371/2811.
1.4. Підприємства зв'язку мають право зберігати протягом 3 робочих днів понад встановлений ліміт у касах готівку, видану банком для виплати заробітної плати, заохочень, допомоги всіх видів, компенсацій (далі - виплати, пов'язані з оплатою праці), пенсій, стипендій, відряджень, дивідендів (доходів). Після закінчення цього строку суми готівки, не використані за призначенням, повертаються до банку не пізніше наступного робочого дня (підприємства і банку) і в подальшому видаються підприємствам за їх першою вимогою з цією самою метою.
1.5. Для встановлення ліміту залишків готівки у касах підприємств поштового зв'язку, що надають послуги споживачам (далі - підприємства зв'язку (їхні філії)), останні подають установам банків розрахунок. При складанні розрахунку для визначення розміру цього ліміту підприємства зв'язку враховують:
а) готівку, яка потрібна зранку наступного дня (до отримання від установи банку відповідного підкріплення) для забезпечення оплати грошових переказів, виплати пенсії і допомоги, а також для висилання підкріплень підзвітним структурним підрозділам (відділенням зв'язку, цехам, дільницям);
б) надлімітні залишки готівки, що надходять до Головної каси підприємства зв'язку (його філії) з відділень зв'язку, цехів, дільниць;
в) інші кошти, що надійшли після здання залишків готівки до установ банку за передбаченим графіком і залишились у Головній касі до ранку наступного дня.
1.6. Усю готівку, що перевищує ліміт її залишку в касі, підприємства зв'язку зобов'язані здавати у порядку і строки, що визначені установою банку для зарахування на їхні поточні рахунки.
У випадку наявності у підприємств зв'язку поточного рахунку в двох установах банків, здавання надлімітних залишків може здійснюватися як на основний, так і на додатковий рахунок.
1.7. Напередодні неробочих днів установ банків у касах підприємств зв'язку (їхніх філіях) є припустимим перевищення ліміту залишків каси у розмірі, який необхідний для забезпечення видаткових операцій у дні, коли установи банків операцій не здійснюють.
В окремих випадках, пов'язаних з надходженням до кас підприємств зв'язку (їхніх філій) значних сум готівки від надання послуг в кінці робочого дня, після здання надлімітних залишків до установ банків, в результаті чого перевищується встановлений ліміт каси, такі підприємства не пізніше наступного робочого дня (банку та підприємства) повинні здати цю готівку (в частині, що перевищує ліміт каси) до установ банків, що обслуговують підприємства. За таких умов зазначені кошти не враховуються надлімітними в день їх оприбуткування в касі підприємства.
1.8. Ліміт залишків готівки у касах структурних підрозділів (відділеннях зв'язку, цехах, дільницях) встановлюється підприємством зв'язку (його філією), до складу яких вони входять, у межах загального ліміту, встановленого установою банку. Ліміт затверджується керівником підприємства зв'язку (його філії).
До ліміту каси не включаються:
- готівка, що видається сільським листоношам для виплати вдома грошових переказів, пенсії та допомоги, за умови, що за отримані суми листоноші звітуватимуть наступного робочого дня;
- готівка на виплати, пов'язані з оплатою праці (протягом трьох днів з дня надходження відомостей);
- готівка, що надходить до кас структурних підрозділів в кінці робочого дня після здання надлімітних залишків до Головних кас - за умови, якщо ця сума не перевищує 300 грн.;
- гарантовані платіжні доручення, платіжні чеки фінорганів, міжнародні купони для відповіді, що прийняті від споживачів як плата за надані послуги зв'язку.
1.9. Готівка, що надійшла до Головної каси підприємства зв'язку (його філії), може витрачатися на:
- оплату грошових переказів;
- виплату пенсії і допомоги;
- висилку підкріплень готівки до відділень зв'язку;
- видачу підкріплень філіалам комерційних банків відповідно до укладених угод;
- повернення плати, взятої з відправника понад встановлений тариф;
- виплату відшкодування споживачам за втрачені, викрадені або видані неналежним особам поштові відправлення, за нестачу або пошкодження вкладення в них, за невручення або несвоєчасне вручення телеграм, за несвоєчасну доставку всіх видів реєстрованих поштових відправлень, грошових переказів.
1.10. Кошти на виплати, пов'язані з оплатою праці та виплатою дивідендів (доходу) працівникам зв'язку, всі підприємства зв'язку (незалежно від форм власності) повинні одержувати виключно з кас банків. При цьому підприємствами зв'язку має забезпечуватися систематична і повна сплата податків та внесення обов'язкових платежів до державних цільових фондів у порядку, визначеному чинним законодавством, і в обумовлені в ньому строки.
1.11. Видача готівки під звіт проводиться з кас підприємств зв'язку за умови повного відзвітування конкретної підзвітної особи за раніше видані підзвітні суми.
Особи, які одержали готівку під звіт (у тому числі на відрядження в межах України), зобов'язані подати до бухгалтерії підприємства зв'язку або централізованої бухгалтерії звіт про витрачені суми. Готівка, видана під звіт, але не використана з ряду причин (частково чи в повній сумі), повинна бути повернена до каси підприємства зв'язку одночасно з авансовим звітом не пізніше 10 робочих днів з дня видачі її під звіт (на відрядження - не пізніше 3 робочих днів після повернення з відрядження). Якщо з каси підприємства зв'язку працівнику одночасно видано готівку на відрядження і кошти під звіт для вирішення під час цього відрядження господарських (виробничих) питань, і при цьому термін відрядження перевищує 10 робочих днів з дня видачі коштів під звіт, то підзвітна особа протягом трьох робочих днів після повернення з відрядження повинна подати до бухгалтерії підприємства зв'язку одночасно звіт про суми, які були видані йому для господарських (виробничих) питань, і авансовий звіт про кошти, використані безпосередньо на відрядження.
Готівка, що видана під звіт (в тому числі і на відрядження), але не витрачена і не повернена до каси підприємства зв'язку (в повній сумі, що була видана під звіт, чи в сумі, яка не підтверджена авансовими звітами), наступного дня після закінчення вищевказаних термінів включається розрахунково до суми фактичного залишку готівки в касі на кінець дня. Одержана внаслідок цього сума порівнюється зі встановленим лімітом залишку готівки в касі.
У разі неповернення працівником залишку коштів відповідна сума стягується бухгалтерією в установленому законодавством порядку.
2. Порядок приймання готівки і оформлення прибуткових касових документів
2.1. При прийманні грошових білетів до кас оператор, начальник відділення зв'язку, його заступник (далі - працівник зв'язку) зобов'язаний керуватися Загальними правилами визначення ознак платіжності грошових білетів та розмінної монети Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 02.02.95 N 21.
2.2. Підприємства зв'язку (їх філії), одержують готівку в установах банків за чеком, що видається для одержання грошей працівнику зв'язку (його філії) під розписку на корінці чекової книжки.
Чеки виписуються тільки на працівників, спеціально призначених наказом по підприємству зв'язку (його філії). Видача чеків на пред'явника категорично забороняється.
2.3. Готівка, одержана з установи банку, прийнята в касу, повернена як залишки підзвітних сум тощо, оприбутковується на підставі прибуткового касового ордера типової форми КО-1, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 27.07.98 N 263, зареєстрованим в Мін'юсті 12.08.98 N 508/2948, що складається в бухгалтерії підприємства зв'язку і підписується головним бухгалтером, а в разі його відсутності - особою, на яку покладені ці функції наказом по підприємству зв'язку. У прибутковому касовому ордері вказується підстава для його складання, порядковий номер, дата складання ордера (день, місяць, рік) і додані до нього документи.
Усі прибуткові касові ордери до передачі їх до Головної каси реєструються бухгалтерією в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів форми КО-3, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 15.02.96 N 51. Записи ордерів проводяться із зазначенням цільового призначення. Нумерація провадиться упродовж року, окремо від видаткових касових ордерів.
Приймання грошей за прибутковими касовими ордерами може провадитись тільки в день їх складання.
2.4. Особі, яка здала до каси гроші за прибутковим касовим ордером, видається корінець квитанції за підписом начальника (оператора) Головної каси.
2.5. Приймання від споживачів плати за надання всіх видів послуг зв'язку (крім приймання переказів) провадиться готівкою, чеками банків та платіжними квитанціями з авансових книжок, що видаються споживачам підприємствами зв'язку, при внесенні авансом коштів за надання послуг зв'язку.
Приймання грошових переказів і плати за їх пересилання від фізичних осіб провадиться готівкою і платіжними чеками, а від юридичних осіб (за списками ф.103) - готівкою та платіжними дорученнями, гарантованими (завіреними) установами банків, платіжними чеками, що гарантовані банком, чеками комерційних банків (далі - платіжними документами).
2.6. Після закінчення робочого дня (зміни) працівник зв'язку, який надає послуги, повинен підбити підсумки підрахунком за всіма операціями, проведеними ним, в тому числі підсумки одержаної плати за надані послуги за копіями квитанційних зошитів (ф.1, ф.5) підрахувати підсумки в реєстрах на виплату переказів, пенсій та допомог і в облікових документах, в яких відображаються операції з надання нетрадиційних послуг.
Під час роботи на касових апаратах працівник зв'язку знімає показання лічильників.
На підставі цих даних складається касова довідка (додаток 1), до якої (за наявності) долучається квитанція показань лічильників (ЛП) касових апаратів.
2.7. Касова довідка є звітним документом працівника зв'язку за надані послуги зв'язку. Вона складається на підставі первинних документів.
Працівник зв'язку, який поєднує проведення касових операцій з розрахунків готівкою і через платіжні документи, складає одну касову довідку, куди записує окремими рядками суми, прийняті готівкою, та суми за платіжними документами.
2.8. Якщо працівник зв'язку поєднує роботу з приймання та оплати грошових переказів, виплати пенсії, грошової допомоги та проводить операції з іншими видами платежів, то, крім записів у графі "Прибуток", у графі "Видаток" касової довідки він записує окремими рядками суми, оплачені за переказами, суми виплаченої пенсії і допомоги (окремими рядками за кожним відділом соціального захисту, який видав виплатні документи), а також інші суми платежів.
Після запису всіх прибуткових і видаткових сум підбиваються підсумки, зазначені в касовій довідці за графами "Прибуток" і "Видаток".
Не підлягають включенню до касової довідки підсумки відомостей на послуги зв'язку, що надані в рахунок внесених авансів, а також підсумки реєстрів на послуги зв'язку, що надані за платіжними квитанціями з авансових книжок. Такі документи після виробничого контролю за встановленими строками надсилаються безпосередньо до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії) при реєстрах.
2.9. У графі "Підстава" касової довідки проти кожного виду оприбуткованих сум вказується номер квитанційного зошита, діапазон порядкових номерів (перший номер - останній номер) поштових відправлень, прийнятих за робочий день (зміну), а проти сум оплачених грошових переказів, виплачених пенсій і допомог - кількість переказів і кількість виплат пенсій, окремо за видами виплат. При роботі на касових апаратах в графі "Підстава" вказується кількість поштових відправлень або інших послуг.
2.10. Усі грошові операції, що їх проводять між собою протягом дня працівник зв'язку та начальник (оператор) Головної каси, мають відображатися на зворотному боці касової довідки в розділі "Розрахунки" та в Касовій книзі (додаток 2), яку веде начальник (оператор) Головної каси.
За кожну суму одержаного авансу готівкою в Головній касі працівник зв'язку розписується в графі 8 Касової книги, а за кожну суму прийнятих залишків готівки від працівника зв'язку начальник (оператор) Головної каси розписується у відповідній графі касової довідки. Суми зазначаються прописом.
Наприкінці робочого дня (зміни) працівник зв'язку записує на лицьовому боці касової довідки підсумкові суми прибуткових і видаткових операцій за робочий день (зміну) і переносить їх у відповідні графи на зворотному боці довідки.
Після всіх записів працівник зв'язку підраховує підсумки за прибутком і видатком платіжного боку касової довідки, визначає суму, що підлягає здачі до Головної каси, окремо - готівкою і окремо - платіжними документами.
2.11. Касова довідка і розрахунок на її зворотному боці підписуються працівником зв'язку, і разом з долученими до неї квитанційними зошитами (копіями квитанцій) за надані послуги, квитанціями показань лічильників касових апаратів, реєстрами на виплачені перекази, пенсії та допомоги, бланками оплачених грошових переказів, повідомлень ф.22, відомостей і разових доручень на виплачені пенсії і грошові допомоги, а також іншими документами - передаються працівнику, призначеному наказом по підприємству зв'язку (його філії), який здійснює контроль.
2.12. Працівник, який здійснює контроль, одержавши касову довідку з долученими до неї документами, зобов'язаний негайно перевірити правильність підрахованих підсумків, зазначених у довідці. У разі відповідності цих даних працівник, який здійснює контроль, робить відмітку в касовій довідці про перевірку, розписується за прийняття доданих до довідки документів, необхідних для подальшого контролю, і повертає довідку працівнику зв'язку, який надає послуги зв'язку, для здачі її разом з готівкою і платіжними документами до Головної каси підприємства зв'язку (його філії). Касові довідки, не підписані працівником зв'язку, який здійснює контроль, до Головної каси не приймаються.
Зазначені функції контролю не повинні покладатися на начальника (оператора) Головної каси.
2.13. Гроші до Головної каси зобов'язані здавати:
а) працівник зв'язку денної зміни - у міру їх накопичення упродовж робочого дня і при остаточному розрахунку після закінчення своєї зміни (робочого дня);
б) працівник зв'язку нічної зміни - вранці на початку роботи підприємства.
Працівник зв'язку, який надає послуги в нічну зміну, коли його робочий час переходить з однієї доби на другу, зобов'язаний за такими операціями складати окрему касову довідку: на операції, здійснені до 00 год. 00 хв., і за період після 00 год. 00 хв. до закінчення зміни.
Начальник (оператор) Головної каси, приймаючи від працівника зв'язку за касовою довідкою готівку і платіжні документи, звіряє дані розрахунку, складеного на зворотному боці довідки, із записом у касовій книзі.
У разі відповідності даних розрахунку начальник (оператор) Головної каси приймає готівку і платіжні документи, заповнює розписку, передбачену в касовій довідці, відриває її і повертає працівнику зв'язку як підтвердження проведеного з ним розрахунку.
2.14. При одержанні прибуткових касових ордерів та касових довідок за надання послуг начальник (оператор) Головної каси зобов'язаний перевірити:
а) наявність на ордері і справжність підпису головного бухгалтера, а на касовій довідці - підпису працівника зв'язку, який її склав і працівника, що здійснює контроль;
б) правильність оформлення документів;
в) наявність зазначених у документах додатків.
У разі недотримання хоча б однієї з цих вимог начальник (оператор) Головної каси повертає документи для належного оформлення.
Одержані прибуткові касові ордери і касові довідки підписуються начальником (оператором) Головної каси.
2.15. Долучені до прибуткового ордера документи, а також перші примірники накладних на брезентові сумки, що надійшли до Головної каси з надлімітними залишками готівки, супровідні документи на готівку і платіжні документи, супровідні відомості та інше гасяться штампом або написом "Одержано" із зазначенням дати (числа, місяця, року).
2.16. Прибуткові касові ордери, касові довідки слід заповнювати чітко і розбірливо, чорнилами чи пастою кулькових ручок темного кольору або друком. Жодні підчистки, помарки або виправлення, навіть обгрунтовані, у цих документах неприпустимі.
2.17. У підприємствах зв'язку (їхніх філіях) подальший контроль за правильністю ведення касових операцій відділеннями зв'язку та іншими структурними підрозділами протягом звітного періоду, за правильністю застосування тарифів і за повнотою оприбуткування плати здійснюється працівниками, призначеними для цього наказом керівника підприємства зв'язку (його філії).
3. Порядок видачі готівки та оформлення видаткових касових документів
3.1. Видача готівки з каси підприємства зв'язку (його філії) провадиться за видатковими касовими ордерами типової форми КО-2, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 15.02.96 N 51, або за належно оформленими іншими документами (платіжні відомості, заявки на видачу готівки, рахунки і таке інше) - з проставленням на цих документах штампа з реквізитами видаткового касового ордера. Документи на видання грошей повинні бути підписані керівником і головним бухгалтером підприємства зв'язку (його філії) або особами, уповноваженими на це наказом по підприємству зв'язку (його філії).
Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявках, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства зв'язку (його філії), то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.
3.2. У видаткових касових ордерах вказуються: номер (порядкова нумерація ведеться щорічна, окремо від прибуткових касових ордерів), дата (число, місяць, рік), підстава для їх складання і перелічуються долучені до них документи.
Жодні підчистки, помарки або виправлення, навіть обгрунтовані, у цих документах є неприпустимими.
Забороняється видавати касові ордери або документи, що їх замінюють, на руки особам, які вносять гроші або їх одержують.
Видача грошей за касовими видатковими ордерами провадиться тільки в день їх складання.
3.3. При одержанні видаткових касових ордерів або документів, що їх замінюють, начальник (оператор) Головної каси зобов'язаний перевірити:
а) наявність на документах і справжність підпису головного бухгалтера і дозвільного напису керівника підприємства зв'язку (його філії) або осіб, ними уповноважених;
б) правильність оформлення документів;
в) наявність перелічених у документах додатків.
У разі недотримання хоча б однієї з цих вимог начальник (оператор) Головної каси повертає документи до бухгалтерії для належного оформлення.
Видаткові касові ордери або документи, які їх замінюють, негайно після видачі грошей підписуються начальником (оператором) Головної каси, а долучені до них документи погашаються штампом або написом "Оплачено" із зазначенням дати (числа, місяця, року).
3.4. У разі видачі грошей за видатковим касовим ордером окремій особі, обов'язковим є пред'явлення одержувачем документа, що засвідчує особу. Начальник (оператор) Головної каси записує найменування і номер документа, ким і коли він виданий. Одержувач розписується в одержанні грошей. Замість касового ордера може використовуватись видатковий платіжний документ, що його замінює, складений на видачу грошей одній або кільком особам. У цьому випадку одержувач також подає документ, що засвідчує його особу, розписується у відповідній графі платіжного документа.
На підприємстві зв'язку (його філії) видача грошей своїм працівникам може проводитися за посвідченням, виданим цим підприємством (його філією), у разі наявності на посвідченні фотокартки і особистого підпису власника.
Розписка в одержанні грошей може бути зроблена тільки власноручно чорнилом або пастою кулькових ручок темного кольору із зазначенням одержаної суми: гривень - прописом, копійок - цифрами. У разі одержання грошей за відомістю сума прописом не вказується.
3.5. Видача грошей особам, яких немає в обліковому складі (штаті) підприємства зв'язку (його філії), провадиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою відомістю, на підставі укладених договорів.
Видача грошей особам, що залучаються на сільськогосподарські і вантажно-розвантажувальні роботи, а також для подолання наслідків стихійного лиха, може провадитись за відомістю. Відомості складаються окремо на кожну організацію, працівники якої були направлені на вказані роботи, і засвідчуються, крім підпису керівника і головного бухгалтера підприємства - організатора робіт, також і підписом уповноваженого відповідної організації.
Видачу грошей начальник (оператор) Головної каси провадить тільки особі, вказаній у видатковому касовому ордері або документі, що його замінює. Якщо видача грошей провадиться за дорученням, оформленим в установленому порядку, то у тексті після прізвища, імені та по батькові одержувача працівником бухгалтерії вказується прізвище, ім'я та по батькові особи, якій доручено одержання грошей. Якщо видача грошей провадиться за відомістю, то перед розпискою в одержанні грошей начальник (оператор) Головної каси робить напис: "За дорученням". Видача грошей за дорученням провадиться відповідно до вимог, передбачених у пункті 3.4. Доручення залишається у начальника (оператора) Головної каси і долучається до видаткового касового ордера або відомості.
3.6. У разі видачі грошей особі, що не має змоги через хворобу або з інших поважних причин підписатися особисто, за її згодою за неї може підписатися інша особа, але тільки не працівник бухгалтерії або Головної каси цього підприємства зв'язку (його філії). На видатковому касовому ордері вказується найменування, номер, дата і місце видачі документів, що засвідчують особу фактичного одержувача грошей і особу, яка розписалася за їх отримання.
3.7. Оплата праці, виплата допомог за тимчасовою непрацездатністю, стипендій і премій здійснюється начальником (оператором) Головної каси за платіжними (розрахунково-платіжними) відомостями, без складання видаткового касового ордера на кожного одержувача.
На титульному листі платіжної (розрахунково-платіжної) відомості робиться дозвільний напис на видачу грошей (із зазначенням строків видачі і суми прописом) за підписами керівника і головного бухгалтера підприємства зв'язку (його філії) або осіб, уповноважених наказом по підприємству зв'язку (його філії).
В аналогічному порядку можуть оформлятися і разові видачі грошей на оплату праці (у разі відпустки, хвороби і таке інше) кільком особам, видачі депонованих сум, а також грошей під звіт на витрати, пов'язані зі службовими відрядженнями.
Разові видачі грошей на оплату праці окремим особам провадяться, як правило, за видатковими касовими ордерами.
3.8. Виплата заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності та премій на підприємстві зв'язку (його філії) може провадитись за письмовим наказом керівника підприємства зв'язку (його філії) іншими працівниками, з якими укладається Договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність. В цьому випадку працівникові видається готівка на виплату заробітної плати із Головної каси на підставі відомості та видаткового касового ордера, що виписується бухгалтерією. Депоновані суми заробітної плати працівник здає до Головної каси по прибутковому касовому ордеру разом з відомостями та реєстром на невиплачені суми.
Якщо гроші за відомістю видавались не начальником (оператором) Головної каси, а іншим працівником, то на відомості робиться напис: "Гроші за відомістю видав" (вказується посада, прізвище цього працівника і проставляється його підпис).
Видача грошей начальником (оператором) Головної каси та іншим працівником за однією відомістю забороняється.
3.9. Працівники, які одержали готівку для виплати заробітної плати та інших виплат, повинні відзвітувати в строк, який указано на платіжній відомості.
Залишки не виплаченої за платіжними відомостями готівки (до закінчення строку виплати) здаються на зберігання до каси підприємства зв'язку (його філії). Готівка здається начальнику (оператору) Головної каси в запечатаних сумках, пакетах тощо під розписку.
Якщо працівники, які одержали готівку для видачі заробітної плати та інших виплат, через територіальну віддаленість не мають можливості здавати залишки невиплачених грошей на зберігання до Головної каси підприємства зв'язку (його філії), то вони можуть зберігати гроші у своїх підрозділах (цехах, дільницях), відділеннях зв'язку, про що видається відповідний наказ по підприємству зв'язку (його філії). При цьому слід забезпечити схоронність грошей.
3.10. Після закінчення встановлених строків виплати заробітної плати, виплати допомог через тимчасову непрацездатність, премій тощо потрібно:
а) у платіжній відомості проти прізвищ осіб, які своєчасно не отримали гроші, поставити штамп або зробити відмітку від руки: "Депонована";
б) скласти реєстр депонованих сум;
в) у кінці відомості зробити напис про фактично виплачену суму і невиплачену суму, що підлягає депонуванню, звірити ці суми із загальним підсумком за платіжною відомістю і завірити своїм підписом;
г) записати в касову книгу фактично виплачену суму і проставити на відомості штамп: "Видатковий касовий ордер N ____".
Бухгалтерія звіряє відмітки, зроблені начальником (оператором) Головної каси у платіжних відомостях, з підсумками підрахунку виданих і депонованих за ними сум.
Депоновані суми підлягають здачі до установ банку. На них складається один загальний видатковий касовий ордер.
3.11. На готівку, що видається з Головної каси працівникам, які надають послуги споживачам, видаткові касові ордери не складаються. Порядок видачі готівки зазначеним працівникам викладено у пункті 2.10.
4. Порядок ведення касової книги
4.1. У підприємстві зв'язку (його філії) всі надходження і видача готівки, платіжних документів обліковуються в Касовій книзі.
У кожному підприємстві зв'язку (його філії) повинна бути одна Касова книга, аркуші якої мають бути пронумеровані, прошнуровані і опечатані відтиском сургучної або мастичної печатки підприємства зв'язку (його філії).
При опечатуванні книги мастичною печаткою використовується клей на основі рідкого скла ("Силікатний", "Канцелярський", "Рідке скло"), папір на взірець цигаркового, штемпельна фарба. Папір з відбитком печатки змащується з обох боків клеєм, після опечатування книги наноситься ще один шар клею.
Оригінали і копії аркушів касової книги нумеруються за одним номером. Кількість аркушів засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера даного підприємства зв'язку (його філії).
Кожний лист касової книги складається з двох частин: одну з них (з горизонтальною ліновкою) начальник (оператор) Головної каси заповнює кульковою ручкою як перший примірник, другу (без горизонтальних ліній) - заповнює з лицьової та зворотної сторін через копіювальний папір. Копії аркушів касової книги відривні і є звітом начальника (оператора) Головної каси перед бухгалтерією. Оригінали аркушів залишаються в касовій книзі.
Записи касових операцій починаються на лицевій стороні аркуша, що не відривається (після рядка "Залишок на початок дня").
Попередньо аркуш треба згорнути навпіл по лінії відрізу так, щоб відривна частина була підкладена під ту частину, яка залишається в книзі. Для ведення записів після графи "Перенесення" відривну частину накладають на лицьову сторону частини, що не відривається, та продовжують записи по горизонтальних лінійках зворотної сторони частини аркуша, що не відривається.
Бланк звіту до закінчення операцій за день не відривається.
По рядку "В тому числі на зарплату" зазначається сума по платіжних відомостях на заробітну плату, що не списана у видаток каси.
Підчищення і необгрунтовані виправлення в касовій книзі є неприпустимими. Зроблені виправлення засвідчуються підписами працівника, який записував дані до касової книги, і головного бухгалтера підприємства зв'язку (його філії).
4.2. Дані до касової книги начальником (оператором) Головної каси записуються відразу після здійснення кожної операції (одержання або видавання грошей за кожним ордером, касовою довідкою або іншим документом, що їх замінює). Підсумки сум за день, підбиті в касових довідках, записуються до касової книги із зазначенням прізвища, імені та по батькові працівників, які їх складали.
Щоденно наприкінці робочого дня начальник (оператор) Головної каси підбиває за касовою книгою підсумки здійснених протягом дня операцій, виводить залишок грошей в касі на наступне число і передає до бухгалтерії під розписку в касовій книзі копію аркуша касової книги з долученням до неї прибуткових і видаткових документів.
На підприємстві зв'язку (його філії) Касова книга може вестись з використанням технічних засобів, що зумовлюватиме формування аркушів Касової книги у вигляді машинограм "Вкладний аркуш Касової книги" і "Звіт касира", за умови дотримання вимог щодо зберігання касових документів. Обидві названі машинограми мають складатися до наступного робочого дня, мати однаковий зміст і містити всі реквізити, передбачені формою касової книги. Нумерація аркушів касової книги в цих машинограмах здійснюється автоматично з початку року в порядку зростання.
У машинограмі "Вкладний аркуш Касової книги" наприкінці кожного місяця має автоматично зазначатись як останній показник загальна кількість аркушів касової книги за кожний місяць, а наприкінці календарного року - загальна кількість аркушів Касової книги за рік.
Після одержання машинограм "Вкладний аркуш Касової книги" і "Звіт касира" начальник (оператор) Головної каси зобов'язаний перевірити правильність їх складання, підписати і передати звіт касира разом з прибутковими і видатковими касовими документами до бухгалтерії під розписку на "Вкладному аркуші Касової книги".
З метою забезпечення схоронності і зручності використання усі машинограми "Вкладний аркуш Касової книги" протягом року зберігаються начальником (оператором) Головної каси, окремо за кожний місяць. Після закінчення календарного року (або за потреби) машинограми "Вкладний аркуш Касової книги" формуються у зшитки в хронологічному порядку. Загальна кількість аркушів за рік засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства зв'язку (його філії), а книга опечатується.
4.3. Контроль за правильним веденням Касової книги, здійсненням касових операцій і оформленням касових документів покладається на головного бухгалтера підприємства зв'язку (його філії).
Вказівки головного бухгалтера про порядок ведення Касової книги і оформлення касових документів є обов'язковими для начальника (оператора) Головної каси та інших працівників підприємства зв'язку (його філії).
Бухгалтери та інші працівники, яким надано право підписання касових документів, не мають права виконувати обов'язки щодо здійснення касових операцій.
4.4. Видача готівки з каси, не підтверджена розпискою одержувача у видатковому документі, на вмотивування залишку готівки в касі не приймається. Ця сума вважається нестачею і стягується з начальника (оператора) Головної каси. Готівка, не виправдана прибутковими касовими ордерами, вважається надлишком каси і зараховується у доход підприємства зв'язку (його філії).
5. Порядок здавання надлімітних залишків готівки кас головними касами підприємств зв'язку (їхніх філій) та відділеннями зв'язку
5.1. Підприємство зв'язку (його філія) здає надлімітні залишки готівки кас до установ банку для зарахування на відповідні поточні рахунки за цільовим призначенням.
Здавання грошей здійснюється спеціально виділеними працівниками, або працівниками Головної каси, про що видається наказ по підприємству зв'язку (його філії).
5.2. На суму готівки, яку необхідно здати до установи банку, працівником бухгалтерії виписується видатковий касовий ордер в одному примірнику із зазначенням прізвища працівника, якому видається готівка.
Видатковий касовий ордер підписується керівником підприємства зв'язку (його філії) та головним бухгалтером, а в разі їх відсутності - працівниками, на яких покладені ці функції наказом по підприємству зв'язку (його філії).
Про одержання готівки, яку необхідно здати до установи банку, працівник розписується на видатковому ордері та у графі 8 Касової книги із зазначенням суми прописом та часу одержання.
5.3. Грошові білети, що висилаються до установ банку як надлімітні залишки каси, у Головних касах підприємств зв'язку (їхніх філій) сортуються за номіналами у пачки по 100 листів, лицьовим боком догори в одному напрямку, підраховуються і обандеролюються хрестоподібно.
Працівник, який робив підрахунки, на кожній пачці вказує суму, дату упакування пачки, своє прізвище і розписується. Працівник, який здійснює контроль, підтверджує правильність підрахунку своїм підписом із зазначенням посади та прізвища.
5.4. Доставлення готівки до установи банку організовується за умови забезпечення її належного збереження.
5.5. За прийняту готівку установа банку видає працівнику підприємства зв'язку (його філії) квитанцію встановленого зразка із зазначенням суми прописом, яка разом з видатковим касовим ордером на суму зданої готівки долучається до документів Касової книги.
5.6. Відділення зв'язку, за наявності надлімітних залишків готівки в касі, надсилає їх до підприємства зв'язку (його філії), якому воно підпорядковане.
5.7. Для повідомлення про висилку надлімітних залишків готівки каси у відділенні зв'язку використовується спеціальний код, що розробляється підприємством зв'язку (його філіалом). Заміна цього коду може проводитися з будь-якого числа, але не менше одного разу на рік. Кодом забезпечуються всі підлеглі підрозділи, які виконують грошові операції.
Код повинен зберігатись порядком, що забезпечує його схоронність, у відповідальних працівників відділень зв'язку та працівників підприємств зв'язку (їхніх філій), призначені наказом керівника, які приймають кодовані повідомлення про висилання надлімітних залишків та приймають заявки на підкріплення готівки.
Код підлягає заміні у разі зміни працівника підприємства зв'язку (його філії), який користувався кодом під час виконання службових обов'язків.
У кодованих повідомленнях сповіщається: найменування відділення зв'язку, прізвище начальника відділення зв'язку (його заступника), умовне позначення за кодом сум, які надсилаються, і номер брезентового мішка. Одночасно начальник відділення зв'язку (його заступник) передає кодовані відомості про залишки готівки в касі на початок наступного робочого дня. Відомості про залишок готівки в касі дозволяється передавати зранку наступного дня.
5.8. Кодоване повідомлення про висилку надлімітних залишків передається по телефону (у разі відсутності телефонного зв'язку - за допомогою інших засобів зв'язку) працівнику підприємства зв'язку (його філії).
Одержані у підприємстві зв'язку (його філії) кодовані повідомлення записуються до довідки про вислані з відділень зв'язку надлімітні залишки готівки (додаток 3), яка підписується керівником підприємства зв'язку (його філії) чи його заступником та працівником, який приймав кодовані повідомлення, і передається до дільниці обробки страхової пошти для здійснення контролю за надходженням брезентових мішків з готівкою і передачею їх до Головної каси.
5.9. Грошові білети у відділеннях зв'язку готуються для відправки до Головних кас за номіналами в окремі пачки, лицьовим боком догори в одному напрямку і обандеролюються. Пачки формуються в повних десятках гривень. На кожній пачці розписується працівник, що здійснював підрахунки, з зазначенням суми, дати і прізвища. Начальник відділення зв'язку (його заступник) підтверджує правильність підрахунку своїм підписом.
5.10. Надлімітні залишки касової готівки запаковуються у відділенні зв'язку двома працівниками до спеціальних брезентових сумок з металевими замками.
У відділеннях зв'язку, штат яких складається лише з начальника відділення, пакування надлімітних залишків готівки провадиться цим працівником.
5.11. Для здавання до Головної каси брезентових сумок з надлімітними залишками кас на кожну із сумок складається супровідний лист (додаток 4) у двох примірниках (під копіювальний папір).
На супровідному листі до сумки, яка надсилається до Головної каси, вказується:
- номер (чисельником - порядковий номер супровідного листа, знаменником - номер сумки);
- найменування підприємства зв'язку (його філії), на адресу якого надсилаються надлімітні залишки;
- сума грошей (прописом), що пересилається в сумці, із зазначенням окремо переказних і пенсійних сум та невиплачених сум заробітної плати;
- найменування відділення зв'язку, де пакувалась сумка з грошима.
Супровідні листи підписують працівники, які брали участь у підрахунку грошей і пакуванні сумки.
На зворотному боці кожного з примірників проводиться опис грошей, що пересилаються, за купюрами, з написанням загальної суми цифрами.
Порядкова нумерація супровідних листів провадиться протягом кварталу.
Перший примірник супровідного листа разом з готівкою вкладається до брезентової сумки (у спеціальну кишеню), після чого сумка закривається накладкою шарнірного замка таким чином, щоб збігалися отвори кільця і рами замка.
В отвір замка пропускається міцний льняний шпагат, кінці якого зав'язуються подвійним вузлом.
На сумку з надлімітними залишками готівки виписується адресна бирка, на якій зазначаються:
- номер (чисельником - порядковий номер супровідного листа, знаменником - номер сумки);
- найменування підприємства зв'язку (його філії), на адресу якого надсилаються надлімітні залишки;
- сума грошей (прописом), що пересилається в сумці;
- найменування відділення зв'язку, де пакувалась сумка з грошима.
Адресна бирка підписується тими працівниками, які підписували супровідний лист, і прикріплюється до сумки. Кінці шпагата, які пропускаються через отвір адресної бирки, ще раз зав'язуються подвійним вузлом і пломбуються біля вузла чітким відбитком пломбіра, або припечатуються до адресної бирки страховою печаткою. Запакована сумка зважується і вага зазначається на бирці.
На сумку виписується накладна ф.16 у двох примірниках, де вказуються номер брезентової сумки і сума згідно з адресною биркою.
Сумка з грошовою готівкою та перший примірник накладної вкладаються у брезентовий мішок, який заробляється як страховий.
На ярлику брезентового мішка вказується його номер, вага, місце призначення, найменування відділення зв'язку, яке пакувало мішок, і ставиться відбиток календарного штемпеля. Ярлик підписується працівниками, які брали участь у пакуванні брезентової сумки і мішка.
Брезентовий мішок опечатується і приписується до загальної накладної з відміткою "Надлімітні залишки".
Другі примірники супровідного листа та накладної ф.16 залишаються у відділенні зв'язку.
5.12. Страхові брезентові мішки з надлімітними залишками готівки, що надійшли із відділень зв'язку до дільниці обробки страхової пошти підприємства зв'язку (його філії) з кожного маршруту, вилучаються з пошти в першу чергу, звіряються із записами у довідці про висилку із відділень зв'язку надлімітних залишків готівки, в якій робиться відмітка про це. Далі такі мішки приписуються до накладної, що складається в двох примірниках, із зазначенням їхніх номерів та відділень зв'язку, і під розписку на копії накладної негайно передаються до Головної каси.
5.13. Якщо дільниця обробки страхової пошти розташована на певній відстані від Головної каси, то, після перевірки мішків і проставлення відмітки у довідці про вислані з відділень зв'язку надлімітні залишки готівки, на мішки складається накладна ф.16 у трьох примірниках.
Страхові брезентові мішки разом з двома примірниками накладної ф.16 видаються працівнику, який здійснює обмін пошти (далі - супровіднику) для доставки до Головної каси під розписку на третьому примірнику накладної.
Перевезення брезентових мішків з готівкою до Головних кас здійснюється порядком, що забезпечує їх збереження.
На другому примірнику накладної начальник (оператор) Головної каси розписується (із зазначенням часу) за кількість (прописом) отриманих брезентових мішків, ставить відбиток календарного штемпеля, перший примірник долучає до касових документів, другий - повертає супровіднику.
Після здання брезентових мішків до Головної каси, другий примірник накладної з розпискою працівника Головної каси про одержання мішків і відбитком календарного штемпеля повертається до дільниці обробки страхової пошти, де долучається до зшитка таких документів.
Довідка про вислані з відділень зв'язку надлімітні залишки готівки з відміткою про надходження мішків з готівкою передається з дільниці обробки страхової пошти до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії).
5.14. Режим роботи Головних кас підприємств зв'язку (їхніх філій) встановлюється з урахуванням прибуття з маршруту останньої автомашини з поштою і закінчення операцій з надання послуг в структурному підрозділі, працівники якого проводять розрахунки з Головною касою. Маршрути і режим роботи Головної каси слід складати таким чином, щоб мішки з надлімітними залишками грошових сум були здані до Головних кас того самого дня.
5.15. Страхові мішки з надлімітними залишками готівки на всіх етапах їх передачі приймаються після ретельного огляду їхнього зовнішнього стану, огляду відтисків страхових печаток (пломб) під розписку в накладній.
У разі виявлення пошкодження (латки, зовнішні шви, розірвана тканина, пошкоджено відтиск страхової печатки або нестиснена чи пошкоджена пломба, розірвано шпагат або вузли на шпагаті тощо) або невідповідності ваги до зазначеної на адресному ярлику, ці факти негайно доводяться до відома керівника підприємства зв'язку (його філії). Здійснюється ретельна перевірка, про що складається акт.
5.16. Перед розпакуванням мішків у Головній касі проводиться ретельний огляд їхнього зовнішнього стану і перевіряється вага. Мішки розпаковуються двома працівниками, без порушення печатки, з розрізанням тільки однієї обв'язки шпагата.
Перевіряється також вага і зовнішній стан вийнятих із мішків брезентових сумок із готівкою, щоб пересвідчитись, що вони не мають пошкоджень або інших дефектів. Для розкриття сумки розрізається перев'язь без пошкодження вузла та відтиску страхової печатки.
Вкладення сумок перевіряється, гроші перераховуються, встановлюється відповідність сум даним супровідного листа.
У разі виявлення розходження між вкладенням сумок і даними супровідного листа складається акт і проводиться відповідна перевірка. На гроші, що фактично надійшли, начальник (оператор) Головної каси складає довідку, на підставі якої гроші записуються в прибуток за Касовою книгою. Якщо до Касової книги записують поіменно всі супровідні листи з розкритих брезентових сумок, то складати касову довідку не обов'язково.
5.17. Бухгалтерія підприємства зв'язку (його філії) щоденно здійснює контроль за повнотою надходження висланих відділеннями зв'язку надлімітних залишків готівки.
Працівник бухгалтерії звіряє відомість з даними довідок про вислані з відділень зв'язку надлімітні залишки готівки. У разі виявлення розходження даних проводиться перевірка.
5.18. Платіжні документи не пізніше наступного дня після їх приймання від клієнтів приписуються до супровідного листа і пересилаються з відділення зв'язку до підприємства зв'язку (його філії) листом з оголошеною цінністю.
5.19. Супровідні листи складаються під копіювальний папір у двох примірниках. На зворотному боці цього листа складається перелік документів, що висилаються, де вказуються: номер кожного документа, номер платіжного рахунку клієнта в установі банку і сума.
Загальна сума переліку документів повинна відповідати сумі, що вказана в супровідному листі. Перший примірник супровідного листа вкладається разом з платіжними документами, копія залишається в документах відділення зв'язку.
5.20. Платіжні документи з відділень зв'язку до підприємства зв'язку (його філії) дозволяється висилати листом з оголошеною цінністю у брезентовому мішку разом з надлімітними залишками готівки.
5.21. Листи з оголошеною цінністю з платіжними документами, які надійшли до дільниці обробки страхової пошти з відділень зв'язку, передаються до Головної каси за накладною ф.16.
У Головній касі листи з оголошеною цінністю відкриваються двома працівниками без порушення відтиску страхової печатки з поіменною перевіркою вкладення. На документи, що надійшли, складається касова довідка, на підставі якої документи оприбутковуються по Касовій книзі. До цієї самої довідки заносяться і платіжні документи, що прийняті від працівників зв'язку, які надають послуги і безпосередньо проводять розрахунки з Головною касою. Перші примірники супровідних листів долучаються до касової довідки.
5.22. Підприємства зв'язку (їхні філії), які мають у місцевій установі банку поточний рахунок по переказних операціях, платіжні документи здають у встановлені строки до установ банку по реєстрах платіжних доручень, передбачених Інструкцією N 7 "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 02.08.96 N 204, що складаються окремо на гарантовані платіжні доручення, на довідки банку та на довідки фінансових органів.
Якщо поточні рахунки клієнтів знаходяться в тій самій установі банку, де є рахунок по переказних операціях підприємства зв'язку (його філії), то реєстри складаються у двох примірниках, а в тому разі, коли поточні рахунки клієнтів знаходяться в інших установах банків даного населеного пункту, реєстри складаються в трьох примірниках.
У відповідних графах реєстру вказуються номери і суми гарантованих платіжних доручень, довідок банку і фінансових органів.
Після цих записів наприкінці кожного реєстру вказується загальна сума за гарантованими платіжними дорученнями, довідками (банку і фінансових органів), що здаються до установи банку. Усі примірники реєстрів підписуються керівником підприємства зв'язку (його філії) і головним бухгалтером.
5.23. На підставі складених реєстрів бухгалтерія підприємства зв'язку (його філії) виписує видатковий касовий ордер на загальну суму платіжних документів, що підлягають до здавання в банк, і реєструє його в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових документів за цільовим призначенням.
5.24. Після перевірки платіжних документів працівник банку залишає у себе необхідну кількість реєстрів залежно від того, де знаходяться рахунки клієнтів, суми по яких належить списати.
На других або третіх примірниках реєстрів працівник банку розписується в одержанні платіжних документів, ставить штамп про проведення операцій і повертає їх працівнику зв'язку.
5.25. Начальник (оператор) Головної каси після повернення з банку робить запис у Касову книгу про здані платіжні документи і долучає реєстри з розпискою банку до видаткового касового ордера.
5.26. Платіжні документи, що надійшли до Головної каси, слід обов'язково здати до установи банку не пізніше наступного робочого дня.
6. Порядок висилки підкріплень готівкою
6.1. За відсутності в касі відділення зв'язку готівки для оплати переказів та виплати пенсій і допомог начальник відділення (його заступник) передає до підприємства зв'язку (його філії) кодовану заявку на висилку підкріплення готівкою окремо за видами виплат.
6.2. Порядок розробки коду на висилку підкріплення, забезпечення відділень зв'язку цим кодом, його зберігання та порядок передачі кодованих повідомлень аналогічний порядку, встановленому для висилання надлімітних залишків грошової готівки.
6.3. На підприємствах зв'язку (їхніх філіях) працівник, призначений наказом керівника підприємства зв'язку (його філії) записує кодовані заявки до журналу. Після цього посадова особа (визначається керівником підприємства зв'язку, філії) розкодовує заявки і на їх підставі складає у двох примірниках (під копіювальний папір) розпорядження на висилку підкріплення (додаток 5). Розпорядження нумеруються поквартально. При цьому заповнюються друга та третя графи розпорядження. За наказом керівника підприємства зв'язку (його філії) обов'язки розкодування заявок та складання довідок може виконувати працівник, який приймає заявки, але ці функції не можуть бути покладені на працівників Головної каси.
Після запису всіх розкодованих заявок у другій та третій графах підбиваються підсумки замовлених сум (цифрами та прописом).
Кожна заявка розглядається керівником підприємства зв'язку (його філії) або його заступником. Суми, що затверджені до висилки, записуються в зазначених графах 4 і 5 розпорядження, і підбиваються підсумки.
Розпорядження підписується працівником, який його складав, затверджується керівником підприємства зв'язку (його філії) або його заступником.
6.4. Обидва примірники розпорядження передаються на виконання до Головної каси підприємства зв'язку (його філії). Якщо висилка підкріплення провадиться в день складання розпорядження на суму, затверджену до висилки працівником бухгалтерії, то виписується видатковий касовий ордер, який реєструється в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів за видом виплат (або на розпорядженні ставиться відтиск штампа, що замінює касовий ордер).
У вихідні і святкові дні, коли бухгалтерія не працює, видатковий касовий ордер виписується працівником, який складав розпорядження на висилку підкріплення грошової готівки, і підписується відповідальним черговим по підприємству зв'язку (його філії). Розпорядження та видатковий касовий ордер передаються до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії) наступного робочого дня після вихідного або святкового дня. Видатковий касовий ордер реєструється в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів і підписується головним бухгалтером.
6.5. Готівка, що висилається як підкріплення до відділень зв'язку, формується порядком, передбаченим в п.5.3, і вкладається до брезентової сумки.
На сумку з готівкою виписується супровідний лист у двох примірниках, під копіювальний папір. У супровідних листах суми на виплату пенсій, переказів та виплату заробітної плати записуються окремо. Супровідні листи підписуються начальником (оператором) Головної каси і відповідальним працівником, який брав участь у пакуванні брезентових сумок (начальником дільниці обробки страхової пошти, його заступником тощо). На зворотному боці супровідного листа складається покупюрний опис грошей, що пересилаються.
Нумерація супровідних листів ведеться упродовж кварталу.
6.6. Перший примірник супровідного листа вкладається до внутрішньої кишені брезентової сумки. Копія супровідного листа залишається при касових документах.
6.7. Пакування в Головних касах брезентових сумок з підкріпленням готівки, оформлення супровідних документів виконується порядком, передбаченим у п.5.11.
На адресній бирці брезентової сумки вказується через дріб: у чисельнику - номер супровідного листа, у знаменнику - номер сумки, найменування відділення зв'язку, куди висилається сумка, її вага, сума грошей, найменування підприємства зв'язку (його філії), що висилає підкріплення, проставляються підписи осіб, які запакували сумку і склали супровідного листа.
6.8. Після пакування брезентових сумок начальник (оператор) Головної каси на обох примірниках розпорядження на висилку підкріплень у графах 6 і 7 проставляє номери супровідних листів і брезентових сумок стосовно кожного відділення зв'язку.
Перший примірник розпорядження на висилку підкріплень залишається в Головній касі при касових документах, а другий примірник передається працівнику, який розкодовував заявки і складав розпорядження, для здійснення оперативного контролю за надходженням сумок до відділень зв'язку.
Відмітки про контроль за проходженням брезентових сумок з готівкою та про одержання підкріплень учиняються цим працівником в графах 8 і 9 розпорядження на підставі супровідних листів, що повертаються з відділень зв'язку із записом про одержання і оприбуткування сум.
Після здійснення контролю за надходженням підкріплень готівки до відділень зв'язку і її оприбуткуванням другий примірник розпорядження (разом із супровідними листами) передається до бухгалтерії.
6.9. На кожну брезентову сумку з підкріпленням готівки виписується накладна ф.16 у двох примірниках із зазначенням номера сумки (згідно з биркою) та суми грошей. Накладна підписується двома відповідальними працівниками.
Запаковані брезентові сумки з підкріпленням вкладаються разом з першими примірниками накладної в окремі брезентові мішки, які заробляються як страхові. Пакування брезентових мішків проводиться у приміщенні Головної каси працівниками, які запаковували сумки з готівкою.
На ярлику брезентового страхового мішка вказується найменування підприємства зв'язку (його філії), що запакувало мішок, місце призначення мішка, його номер і вага, проставляються підписи працівників, які запакували брезентову сумку і мішок, та ставиться відбиток календарного штемпеля.
6.10. Якщо підкріплення до відділень зв'язку висилається наступного дня, то готівку на підставі розпорядження необхідно запаковувати в брезентові сумки та мішки увечері, напередодні висилки. Запакована готівка зберігається до ранку в Головній касі у сейфах. Передача страхових мішків з підкріпленням готівки з Головної каси до дільниці обробки страхової пошти здійснюється за накладною ф.16, яка складається в двох примірниках за двома підписами. В накладній вказується найменування відділень зв'язку, до яких висилаються підкріплення, номери мішків. Мішки передаються у присутності одного із заступників керівника підприємства (його філії). На копії накладної розписується супровідник із зазначенням кількості (прописом) одержаних мішків та часу. Якщо приміщення Головної каси знаходиться на певній відстані від дільниці обробки страхової пошти, то мішки передаються порядком, викладеним у п.5.13. Страхові брезентові мішки з підкріпленням готівки у дільниці обробки страхової пошти приписуються до загальних накладних, що складаються до кожного відділення зв'язку, з відміткою "Підкріплення готівки".
6.11. Готівка, що висилається наступного дня, списується у видаток за касовою книгою днем фактичного передання страхових мішків із Головної каси на підставі видаткового касового ордера, що виписується днем висилки.
У такому разі на супровідних листах зазначається дата запакування сумки, а на накладній - дата фактичного передання сумок з Головної каси.
6.12. Після передачі мішків до дільниці обробки страхової пошти начальник (оператор) Головної каси внизу видаткового касового ордера зазначає дату, номер накладної, загальну суму висланої готівки прописом і підписує цю відмітку. До видаткового ордера додаються: перший примірник розпорядження, копії супровідних листів і копія накладної з розписом працівника дільниці обробки страхової пошти за прийняті мішки.
6.13. Одержана у відділенні зв'язку готівка перераховується і звіряється з сумою, зазначеною в супровідному листі. Про факт одержання та оприбуткування готівки негайно повідомляється до підприємства зв'язку (його філії). В супровідному листі робиться відповідна відмітка за підписами начальника відділення зв'язку (його заступника) і працівника, які брали участь в розкритті сумки і перерахунку грошей, і проставляється відбиток календарного штемпеля. Супровідний лист з першим відправленням пошти висилається до підприємства зв'язку (його філії).
У разі, коли одержана сума не збігається із сумою, зазначеною в супровідному листі, це негайно доводиться до відома керівника підприємства зв'язку (його філії) та складається акт у двох примірниках, який підписується особами, котрі брали участь у розкритті сумки.
Фактично одержана сума оприбутковується на підставі акта. Перший примірник акта долучається до супровідного листа, в якому проставляється відмітка про фактично одержану суму. Копія акта долучається до касових документів відділення зв'язку. Мішок, сумка, ярлики з печатками разом із актом і супровідним листом надсилаються до підприємства зв'язку (його філії).
У підприємстві зв'язку (його філії) на підставі одержаних із відділення зв'язку повідомлень, документів і матеріалів проводиться перевірка.
6.14. Бухгалтерія підприємства зв'язку (його філії) щоденно на підставі розпорядження на висилку підкріплення та довідки про вислані з відділень зв'язку надлімітні залишки готівки складає відомість накопичення (по кожному відділенню зв'язку) сум отриманих підкріплень та висланих надлімітних залишків.
Якщо брезентові сумки з підкріпленнями були вислані з підприємства зв'язку (його філії) до відділення зв'язку в поточному місяці, а отримані в наступному місяці (так само як і брезентові сумки з надлімітними залишками готівки) - з відділень зв'язку до підприємства зв'язку (його філії), то працівник, який отримав кодовані заявки і повідомлення, в останній день місяця складає довідку про суми з підкріпленнями і надлімітними залишками готівки, що виявилися на перше число місяця в дорозі (додаток 6).
7. Порядок перевезення готівки між Головними касами та відділеннями зв'язку в підприємствах поштового зв'язку обласних центрів та міст обласного підпорядкування
7.1. Для збирання надлімітних залишків касової готівки та доставки підкріплень грошових сум до відділень зв'язку обласних центрів, міст Києва та Севастополя, а також міст обласного підпорядкування організовуються маршрути, що обслуговуються легковими автомобілями. Автомобілі, що виходять в рейс, забезпечуються брезентовими мішками для схоронності сумок з готівкою, портфелями для перенесення сумок з готівкою від автомобіля до відділення зв'язку.
7.2. За кожним відділенням зв'язку закріплюється не менше двох брезентових сумок, на яких вказується найменування відділення зв'язку і номер сумки.
7.3. Всі грошові операції з доставки готівки повинні виконуватися безпосередньо через Головні каси підприємств зв'язку (їхніх філій), минаючи відділення перевезення пошти, пункти обміну.
7.4. Перевезення сумок з готівкою між підприємствами, філіями і відділеннями зв'язку здійснюється на підставі кодованих заявок та повідомлень, які одержані з відділень зв'язку: з надлімітними залишками кас - в день виїзду автомобіля в рейс, а за підкріпленням - напередодні виїзду автомобіля в рейс.
Порядок і час приймання кодованих заявок та повідомлень встановлюється наказом керівника підприємства зв'язку (його філії).
Розроблення коду, забезпечення ним відділень зв'язку провадиться у відповідності до вимог, викладених у п.5.7.
Порядок передання і одержання кодованих повідомлень викладений у пунктах 5.8 та 6.3.
7.5. Пакування грошових білетів у брезентові сумки і підготовка до видачі порожніх сумок проводиться в Головних касах підприємств зв'язку (їхніх філій) та в коморах відділень зв'язку.
За правильне і своєчасне пакування грошових білетів та оформлення сумок несуть відповідальність у підприємствах зв'язку (їхніх філіях) начальники (оператори) Головних кас, у відділеннях зв'язку - начальник відділення зв'язку (його заступник).
7.6. Пакування брезентових сумок з підкріпленням грошової готівки виконується порядком, передбаченим у пунктах 5.10 та 5.11, але сумки з надлімітними залишками в брезентові мішки не вкладаються.
7.7. Організація збирання надлімітних залишків касової готівки у відділеннях зв'язку та висилання підкріплень готівкою до відділень зв'язку, оформлення відповідних документів здійснюється відповідно до вимог, викладених у пунктах 5.7 - 6.3 цього Порядку.
7.8. Облік руху брезентових сумок (мішків) в Головних касах здійснюється в Книзі обліку приймання і здавання брезентових сумок, посвідчень на право супроводження та обміну пошти (додаток 7).
7.9. Для збирання надлімітних залишків касової готівки з міських відділень зв'язку, а також підкріплення їх готівкою, в підприємствах зв'язку передбачаються посади операторів зв'язку, які виконують функції супровідників і несуть повну відповідальність за збереження брезентових сумок і готівки під час їх перевезення.
7.10. З особами, яких приймають на посаду супровідників, укладають договори про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.
7.11. На час виконання операцій зі збирання надлімітних залишків із відділень зв'язку або доставки підкріплення грошової готівки, перевезення готівки між банком і Головною касою супровідникам під розписку в книзі обліку вогнепальної зброї і боєприпасів видається зброя і посвідчення на право її носіння.
Облік зброї і дозволів на право її носіння, її видача та приймання здійснюється на підставі Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ від 25 березня 1993 року N 164 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 19 травня 1993 року N 51.
7.12. У Головній касі на підставі довідки про вислані з відділень зв'язку надлімітні залишки готівки на кожний рейс автомобіля складається маршрутна накладна (додаток 8) в одному примірнику, на якій вказується її номер (порядкова нумерація ведеться упродовж кварталу), дата, години і хвилини відправлення в рейс, прізвища супровідників, номери (або найменування) відділень зв'язку, куди належить заїжджати, а також номери порожніх брезентових сумок, що підлягають поверненню до відділень зв'язку.
7.13. На кожен автомобіль, який відправляється в рейс, начальник Головної каси призначає одного із супровідників старшим на маршруті, про що робиться відповідний запис у маршрутній накладній.
7.14. Перед виїздом в рейс супровідники одержують у начальника (оператора) Головної каси під розписку в Книзі обліку маршрутну накладну, посвідчення на право супроводження та обміну пошти (додаток 9), порожній брезентовий мішок, портфель і порожні брезентові сумки для обміну у відділенні зв'язку.
7.15. Розпорядження старшого супровідника на маршруті обов'язкові для другого супровідника і водія, який обслуговує рейс. Вказівки про напрямок руху автомобіля на маршруті даються старшим супровідником.
Під час рейсу автомобіль повинен прямувати тільки до відділень зв'язку, що зазначені в маршрутній накладній. На зупинках двигун автомобіля повинен працювати безперервно. Під час руху і на зупинках двері автомобіля і вікна мають бути закритими зсередини.
7.16. Категорично забороняється проїзд та перевезення в автомобілі осіб, які не пов'язані з обслуговуванням рейсу.
7.17. Під час рейсу старший супровідник повинен перебувати на задньому сидінні автомобіля біля мішка із сумками. Другий супровідник, маючи при собі портфель, повинен сидіти поруч із водієм і виходити з машини тільки для вручення і одержання сумок.
7.18. Після прибуття автомобіля за місцем призначення супровідник пред'являє начальнику відділення зв'язку (його заступнику) посвідчення на право обміну пошти, маршрутну накладну та порожню брезентову сумку.
7.19. Начальник відділення зв'язку (його заступник) проставляє в маршрутній накладній час прибуття автомобіля, вказує номер брезентової сумки, яку здає з надлімітними залишками, суми готівки, вказує свою посаду, розписується про здачу сумки з грошима і про одержання порожньої сумки. Далі ставить відбиток календарного штемпеля з зазначенням часу обміну.
Приймаючи сумку з грошима, супровідник оглядає її зовнішній стан, переконується в тому, що оболонка і відтиск страхової печатки не пошкоджені, звіряє записи на бирці брезентової сумки з записом в маршрутній накладній і розписується за її одержання на другому примірнику накладної, що залишається у відділенні зв'язку. Брезентову сумку з грошима, накладну і маршрутну накладну супровідник кладе в портфель і в супроводі начальника (заступника начальника) відділення зв'язку доставляє її до автомобіля.
7.20. Начальник відділення зв'язку (його заступник) повинен провести супровідника до дверей автомобіля.
7.21. Старший супровідник на маршруті, одержуючи брезентову сумку, оглядає її зовнішній стан, звіряє дані, вказані на бирці, із записом в маршрутній накладній, і кладе сумку до брезентового мішка.
7.22. Зробивши об'їзд усіх відділень зв'язку, які вказані в маршрутній накладній, автомобіль з супровідниками повертається до Головної каси підприємства зв'язку (його філії), де старший супровідник здає начальнику (оператору) Головної каси брезентові сумки з готівкою під розписку в маршрутній накладній. Маршрутну накладну, обидва посвідчення на право супроводження та обміну пошти, портфель і брезентовий мішок супровідники здають під розписку в Книзі обліку.
7.23. Начальник (оператор) Головної каси, одержуючи від супровідників сумки з готівкою, звіряє дані, вказані на бирках сумок, із записом в маршрутній накладній, оглядає їх зовнішній вигляд, перевіряє вагу, робить відмітку в маршрутній накладній про час прибуття автомобіля з рейсу і про кількість прийнятих брезентових сумок.
7.24. Розкриття та оприбуткування готівки із розпакованих брезентових сумок проводиться у відповідності до вимог п.5.16 цього Порядку. Документи здаються до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії) не пізніше наступного дня.
7.25. Для висилки підкріплення готівки відділення зв'язку передають до підприємства зв'язку (його філії) кодовані повідомлення порядком, визначеним в наказі керівника підприємства зв'язку (його філії).
7.26. Відповідно до розпорядження про висилку підкріплення готівки, в Головній касі підприємства зв'язку (його філії) пакуються брезентові сумки з підкріпленням готівки для відділень зв'язку, складається загальна накладна ф.16 (в одному примірнику), в якій проставляється її номер (нумерація ведеться протягом року), кількість сумок (цифрами та прописом), що передаються супровіднику на маршрут.
7.27. На підставі розпорядження на висилку підкріплення начальник (оператор) Головної каси складає маршрутну накладну (в одному примірнику), в якій вказуються дата, години і хвилини відправлення автомобіля в рейс, прізвища супровідників із зазначенням старшого на маршруті, номери (найменування) відділень зв'язку, номери брезентових сумок і суми готівки. Порядкова нумерація маршрутних накладних ведеться протягом кварталу.
7.28. Старший супровідник оглядає зовнішній стан брезентових сумок із готівкою, звіряє дані на бирці із записами в маршрутній накладній і розписується в загальній накладній, де вказує кількість (цифрами і прописом) прийнятих брезентових сумок і, в супроводі другого супровідника, складені в брезентовий мішок сумки несе до автомобіля. Накладна із розпискою зберігається в документах робочого дня Головної каси.
7.29. Начальник (оператор) Головної каси повідомляє про час виїзду автомобіля в перше за маршрутом відділення зв'язку.
7.30. Начальник відділення зв'язку (його заступник) повинен зустріти супровідника біля автомобіля.
7.31. Прибувши до відділення зв'язку, старший на маршруті видає супровіднику брезентову сумку, призначену для даного відділення зв'язку, і маршрутну накладну.
7.32. Супровідник вкладає в портфель брезентову сумку та накладну і несе їх до відділення зв'язку в супроводі начальника відділення зв'язку (його заступника). В коморі відділення зв'язку супровідник пред'являє своє посвідчення, перевіряє у начальника відділення зв'язку (його заступника) наявність посвідчення на право обміну або посвідчення особи, після чого вручає брезентову сумку і маршрутну накладну.
7.33. Одержавши брезентову сумку і маршрутну накладну, начальник відділення зв'язку (його заступник) ретельно оглядає зовнішній вигляд сумки, перевіряє її вагу, цілість відтиску страхової печатки та шпагата, звіряє дані, вказані на бирці, із записами в маршрутній накладній і розписується в ній за одержання сумки, вказуючи час прибуття, та ставить відбиток календарного штемпеля. Окремим рядком у маршрутній накладній записує номер порожньої сумки, яку повертає. Начальник відділення зв'язку (його заступник) повідомляє про час від'їзду автомашини до наступного по маршруту відділення зв'язку.
7.34. Повернувшись до машини, супровідник віддає порожню сумку і маршрутну накладну старшому по рейсу, який перевіряє правильність її оформлення, і звіряє номер порожньої сумки з записом.
7.35. Після об'їзду всіх відділень зв'язку, що записані в маршрутній накладній, при поверненні до підприємства зв'язку (його філії) супровідники здають всі документи і речі до Головної каси порядком, викладеним у пункті 7.22.
7.36. У підприємстві зв'язку (його філії) контроль за рухом сумок з підкріпленням та надлімітними залишками здійснює працівник, визначений наказом.
8. Порядок збереження грошей і цінностей
8.1. Керівники підприємств зв'язку (їхніх філій) зобов'язані забезпечити збереження грошей в касі, їх доставлення з установ банку або здавання до установи банку. У разі, коли з їх вини не буде створено необхідних умов для збереження грошей, вони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством.
8.2. Для збереження грошей в Головних касах підприємств зв'язку (їхніх філій) обладнуються комори з протипожежними засобами.
Приміщення каси має бути відокремлене від інших виробничих приміщень, двері до каси під час здійснення операцій - замкнуті з внутрішнього боку. Категорично забороняється залишати ключі в замкових щілинах сейфів та інших сховищ протягом робочого дня (зміни). Вхід до приміщення каси осіб, які не мають відношення до її роботи, забороняється. Для збереження залишків готівки, платіжних документів, брезентових сумок з грошима, одержаних або підготовлених до відправлення (зберігаються окремо від залишку готівки), у коморі Головної каси встановлюються в належній кількості вогнетривкі сейфи, а для збереження інших цінностей - залізні шафи.
Двері комори повинні бути металеві або оббиті металом, вікна повинні мати металеві грати та штори.
Такі вимоги щодо збереження грошей та інших цінностей, обладнання комор потрібно ставити і до устаткування сховищ цінностей відділень зв'язку.
Головні каси мають бути обладнані спеціальною сигналізацією з виведенням на пункт централізованого спостереження органів внутрішніх справ.
Збереження в касі готівки та інших цінностей, що не належать до даного підприємства зв'язку (його філії), забороняється.
8.3. Запасні ключі (дублікати) від Головної каси, сейфів Головної каси, а також від сейфів, комор відділень зв'язку з оригіналом опису запаковуються в пакет, який обшивається тканиною, запечатується відтиском контрольної печатки начальника (оператора) Головної каси, а у відділеннях зв'язку - відтиском страхової печатки і передається на збереження, під розписку на другому примірнику опису, керівнику підприємства зв'язку (його філії).
Керівники підприємств зв'язку (їхніх філій) і матеріально відповідальні працівники зобов'язані забезпечити надійне збереження ключів від сховищ цінностей, а також збереження страхових і контрольних печаток для запобігання випадкам використання цих ключів і печаток у робочий і неробочий час іншими особами.
8.4. Після закінчення роботи в Головних касах підприємств зв'язку (їхніх філій) та у відділеннях зв'язку перевіряються залишки каси.
Щоденно в підприємствах зв'язку (їхніх філіях) перед закінченням операцій в Головній касі чергують відповідальні працівники за графіком, складеним на місяць головним бухгалтером і затвердженим керівником підприємства зв'язку (його філії). Чергувати повинні: керівник, його заступники, головний, старший бухгалтер, бухгалтер, економіст, начальники відділів, цехів, дільниць та їх заступники.
З обов'язками відповідального чергового працівники повинні бути ознайомлені під розписку.
8.5. Не дозволяється залучати до щоденних перевірок Головних кас в кінці робочого дня начальників відділень зв'язку і їхніх заступників, а також підзвітних Головній касі працівників. Одному і тому ж самому працівнику забороняється здійснювати щоденну перевірку Головної каси упродовж двох і більше днів підряд.
8.6. У присутності начальника (оператора) Головної каси відповідальним черговим здійснюється перевірка готівки та платіжних документів, що знаходяться в касі. Про наслідки перевірки робиться відмітка на першому примірнику аркуша касової книги за підписами працівника, що здійснив перевірку, і начальника (оператора) Головної каси: "Каса перевірена", дата і підписи.
Перевірка здійснюється в такому порядку:
а) банківські білети, запаковані в пачки, перевіряються за кількістю пачок і надписами на пачках, крім того, здійснюється контрольний перерахунок готівки в деяких пачках;
б) окремі банківські білети - поштучним перерахунком;
в) брезентові сумки з підкріпленнями готівки для відділень зв'язку, запаковані та підготовлені для відправки (готівка в цих сумках буде списана за касовою книгою наступного дня), перевіряються без розкриття, за документами до них (копіями супровідних листів і розпорядженням на висилку підкріплення);
г) монета, підібрана за номіналом і запакована в мішки - без розкриття, за надписами, а розсипом - з поштучним перерахунком;
ґ) платіжні документи.
У разі виявлення під час контрольного перерахунку неправильного вкладення банківських білетів у пачки здійснюється повний аркушний перерахунок готівки, що знаходиться в касі.
Відповідальний черговий також бере участь у розкритті сумок з надлімітними залишками, що надходять із відділень зв'язку, та у запакуванні сумок з підкріпленням готівки, якщо у Головній касі на момент проведення цих операцій працює тільки одна особа.
8.7. Всі сховища, що знаходяться в коморі Головної каси (сейфи і металеві шафи), замикаються ключами та запечатуються контрольною печаткою начальника (оператора) Головної каси, який провадить і закінчує операції каси. Комора закривається на внутрішній і зовнішній замки й запечатується двома печатками: страховою печаткою і контрольною, що закріплена за працівником, який закінчує операції у Головній касі чи у касі відділення зв'язку.
Страхова печатка і внутрішній ключ від комори зберігаються у відповідального чергового, а печатка з гравіруванням "Контроль, Головна каса", ключі від сейфів і від зовнішнього замка комори - у працівника каси.
У відділеннях зв'язку ключі від сейфів, сховищ, вхідних дверей та страхова печатка зберігаються у начальника відділення зв'язку (його заступника).
Перед закриттям комори і вхідних дверей Головної каси слід перевірити, чи всі сейфи, шафи, вікна, віконниці зачинені, світло вимкнене, вентиляція виключена.
8.8. Відкриття комор і сейфів у Головній касі здійснюється працівниками, які їх закривали і запечатували. Перед відкриттям комор та сховищ начальник (оператор) Головної каси і відповідальний черговий зобов'язані оглянути цілість замків, дверей, вікон, віконних решіток і печаток.
Печатки не зриваються, а разом зі шнурком зрізуються і зберігаються до кінця робочого дня.
8.9. Закриття та відкриття комор і сейфів відділень зв'язку провадиться у відповідності до вимог пунктів 8.7 та 8.8.
8.10. У випадку пошкодження у Головних касах чи у відділеннях зв'язку дверей, замків, решіток на вікнах, печаток про це негайно слід повідомляти керівнику (заступнику) підприємства зв'язку (його філії), який повинен про це терміново повідомити органи внутрішніх справ.
Керівник підприємства зв'язку (його філії), головний бухгалтер або працівники, які їх замінюють, а також начальник (оператор) Головної каси підприємства зв'язку (його філії) чи начальник відділення зв'язку (якщо це сталося у відділенні зв'язку), після одержання дозволу від органів внутрішніх справ, проводять перевірку наявності грошових коштів та інших цінностей, що зберігалися в коморі. Перевірка проводиться до початку касових операцій. Про наслідки перевірки складається акт у трьох примірниках, що підписується усіма працівниками, які брали участь у перевірці. Один примірник акта передається до органів внутрішніх справ, другий - надсилається до підприємства зв'язку за підпорядкованістю, третій - залишається у філії зв'язку.
8.11. У разі потреби відкриття сховища за відсутності працівників, які брали участь в їх закритті та запечатуванні, наказом керівника підприємства зв'язку (його філії) утворюється комісія, яка здійснює відкриття сховищ, перевірку грошей та інших цінностей, що знаходяться в них. Сховища відкриваються запасними ключами, що зберігаються у керівника.
8.12. Працівники зв'язку, що надають послуги, протягом робочої зміни грошові суми, умовні цінності зберігають на робочих місцях в спеціальних металевих шкатулках, шафах або ящиках столів, що пристосовані для цього і мають справні замки.
Працівникам зв'язку, що надають послуги, забороняється залишати на час їхньої тимчасової відсутності на робочому місці готівку і цінності в незамкнутих шкатулках, ящиках столів або шафах. Забороняється також передавати протягом робочого дня іншому працівнику зв'язку готівку і платіжні документи, обминаючи Головну касу, а у відділеннях зв'язку - начальника відділення зв'язку (його заступника).
В кінці робочого дня готівка і всі платіжні касові документи обов'язково здаються до Головної каси за касовою довідкою, а у відділенні зв'язку - начальнику відділення.
Після закінчення роботи працівники зв'язку зобов'язані закрити і запечатати контрольними печатками шкатулки і під розписку в спеціально заведеному для цього журналі передати для збереження до Головної каси чи до комори для зберігання цінностей у відділенні зв'язку. Ключі і контрольні печатки зберігаються у працівників зв'язку, які користуються шкатулками.
8.13. Начальники (оператори) Головних кас, начальники відділень зв'язку (їхні заступники) і працівники зв'язку, які надають послуги, несуть повну індивідуальну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ними грошових сум та інших цінностей, а також за будь-який збиток, завданий підприємству зв'язку (його філії) внаслідок недбалих, необережних або навмисних дій.
8.14. З працівниками, які приймаються на посади, пов'язані з матеріальною відповідальністю, укладаються договори про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.
Після видання наказу про призначення зазначених працівників на роботу, пов'язану з веденням касових операцій, керівник підприємства зв'язку (його філії) зобов'язаний ознайомити їх з цими Правилами під розписку.
8.15. Категорично забороняється начальнику (оператору) Головної каси, начальнику відділення зв'язку (його заступнику), працівникам, які надають послуги зв'язку:
а) передоручати виконання покладених на них обов'язків щодо касових операцій іншим працівникам;
б) зберігати особисті гроші та інші цінності разом із грошима і цінностями підприємства зв'язку (його філії).
8.16. У підприємствах зв'язку (їхніх філіях), які мають змінний режим роботи, начальник (оператор) Головної каси при передаванні грошей і платіжних документів працівнику, який змінює його, виводить за Касовою книгою залишок сум грошей і сум платіжних документів на час передавання та здійснює відповідний запис у ній.
Наприклад: "На 15 год. 10 вересня 1997 року залишок готівки в
сумі 510 (п'ятсот десять) гривень і платіжних документів в
кількості семи на суму 930 (дев'ятсот тридцять) гривень і три
запечатаних сейфи (шафи) з цінностями
прийняв______________ здав _________________".
(підпис) (підпис)
Наступний запис усіх операцій в Касовій книзі здійснюється після підпису працівника, який прийняв касу.
Таким же порядком оформлюється передача Головної каси при наданні вихідних днів начальнику (оператору) Головної каси.
Підсумок за добу і надання касового звіту до бухгалтерії здійснюється змінним оператором Головної каси.
8.17. У разі потреби тимчасової заміни начальника (оператора) Головної каси (хвороба та інші причини) виконання його обов'язків покладається наказом по підприємству зв'язку (його філії) на іншого працівника, з яким укладено договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність. Прийняття-передача каси в цьому разі здійснюється в такому порядку:
готівка та інші цінності, що знаходяться в касі, перераховуються працівником, якому вони передаються, в присутності комісії, визначеної наказом. Про передачу грошей та інших цінностей складається акт за підписами членів комісії.
8.18. Начальники (оператори) Головних кас підприємств зв'язку (їхніх філій) зобов'язані забезпечити сортування прийнятих до каси грошей, формувати їх за номіналом лицьовим боком догори в одному напрямку, підраховувати по 100 листів і обандеролювати хрестоподібно. На стрічці зазначається сума, дата, проставляється підпис або відбиток особистого штампа начальника (оператора) Головної каси, який сортував і перераховував гроші.
Металеві монети, які знаходяться в Головній касі, повинні зберігатися у вогнетривкій шафі у розсортованому вигляді.
9. Касові операції у відділеннях зв'язку. Облік грошових коштів та інших матеріальних цінностей
9.1. Перелік послуг, що надаються стаціонарними та пересувними відділеннями зв'язку (основних для підгалузі поштового зв'язку та інших послуг) визначається підприємствами зв'язку (їхніми філіями), яким вони підпорядковуються.
9.2. Порядок розрахунків зі споживачами за надані послуги (як в готівковій, так і в безготівковій формах) та здання їх працівниками, що надають послуги, до кас відділень зв'язку, визначений у пунктах 2.5 - 2.9.
9.3. На робочі місця працівникам, які надають послуги, готівка видається по Книзі обліку грошей та платіжних документів (додаток 10). У цій книзі відображаються всі здійснювані впродовж робочого дня операції, пов'язані з готівкою і платіжними документами, між начальником відділення зв'язку (його заступником) та працівниками зв'язку, які надають послуги.
9.4. На всі види послуг, що надаються у відділенні зв'язку, видаються чеки касового апарата або квитанції (ф.1, ф.5).
9.5. Відділенню зв'язку надається право здійснювати наступні видаткові операції:
- оплачувати грошові перекази;
- виплачувати пенсію і допомогу;
- виплачувати працівникам відділення зв'язку заробітну платню, премію, грошову допомогу з тимчасової непрацездатності та інші суми за платіжними відомостями, що надійшли з підприємства зв'язку (його філії);
- повертати споживачам лишок стягненої плати за надані послуги;
- повертати споживачам суми плати за прийом відправлень в разі відмови споживача від наданої послуги або стягнену понад встановлений тариф плату за надання послуги;
- висилати до підприємства зв'язку (його філії) за підпорядкованістю: надлімітні залишки готівки, гарантовані платіжні доручення, довідки установ банку, міжнародні купони для відповіді;
- за наявності в установі банку поточного рахунку за переказними операціями або пенсійними коштами здавати на ці рахунки надлімітні залишки.
Повернення споживачам сум плати здійснюється відділеннями зв'язку на підставі довідки, що складається за такою формою:
Довідка
Підлягає поверненню 2 грн. за посилку, адресовану до Києва за квитанцією N 45 від 10.08.97 р. З відправника Федорченка Василя Максимовича (Ірпінь, Київської обл., вул.Правди, 49) стягнено 4 грн. 20 коп. Потрібно було стягнути 2 грн. 20 коп.
Начальник відділення зв'язку ________
(підпис)
Одержав: Дві грн. (підпис відправника)
Виплатив: (підпис працівника зв'язку)
Відбиток календарного
штемпеля
9.6. В разі внесення юридичними особами на поточний рахунок або до каси підприємства зв'язку (його філії) авансу для надання послуг зв'язку, для розрахунків за надані послуги застосовуються авансові книжки (додаток 11). При наданні послуг, на які ПДВ не нараховується, ведеться окрема авансова книжка.
9.7. На послуги, що надаються в рахунок внесених авансів, ведуться окремі квитанційні зошити. Суми за надані послуги в рахунок внесених авансів обліковуються у відомостях (додатки 12, 12-а, 12-б) і передаються безпосередньо до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії) разом з квитанціями із авансових книжок.
9.8. У відділеннях зв'язку всі надходження готівки та платіжних документів, видаткові операції обліковуються у Касовому щоденнику (додаток 13), який є звітним документом відділення зв'язку з ведення касових операцій. У Касовому щоденнику також відображаються дані про наявність і рух знаків поштової оплати та інших матеріальних цінностей, що знаходяться у відділенні зв'язку.
9.9. Касовий щоденник надсилається напередодні кожного місяця до відділень зв'язку із підприємства зв'язку (його філії). На лицьовому боці Касового щоденника слід вказати: найменування підприємства зв'язку (його філії), відділення зв'язку; місяць, на який щоденник висилається; суму затвердженого ліміту щодо готівки та щодо знаків поштової оплати. Записи засвідчуються підписом керівника підприємства зв'язку (його філії) і відтиском печатки.
9.10. Касовий щоденник складається з двох розділів:
- у першому розділі відображаються прибуткові (А. Прибуток) і видаткові (Б. Видаток) операції відділення зв'язку готівкою і платіжними документами;
- у другому розділі - наявність і рух знаків поштової оплати, інших матеріальних цінностей (товарів, лотерейних квитків тощо).
Прибуткова і видаткова частини Касового щоденника відображають підсумки операцій за видами послуг за місяць в цілому, в тому числі в розрізі кожного дня та кожної п'ятиденки.
Щоденник формується з відривних талонів, які відображають щоденні операції за прибутком та видатком, та узагальнені дані за кожну п'ятиденку.
Наприкінці кожного робочого дня в щоденнику підбиваються всі підсумки підрахунком прибутку та видатку, в тому числі за податковими групами, а також виводиться залишок грошових коштів, знаків поштової оплати, інших матеріальних цінностей з урахуванням їх залишків на початок робочого дня.
9.11. У першому розділі А. Прибуток у кожній графі рядка 1 зазначається залишок каси на початок дня з розбивкою на готівку і платіжні документи.
9.12. Всі прибуткові операції відображаються в розрізі кожного з видів надходжень із зазначенням податкових груп.
9.13. Відомості про прийняті від споживачів за надані послуги готівку і платіжні документи заносяться до відповідних рядків аркушів Касового щоденника. У рядку "Всього за прибутком" підраховується загальна сума прибутку з розбивкою на готівку і платіжні документи, в тому числі на податкові групи.
9.14. У першому розділі Б. Видаток всі видаткові операції відображаються в розрізі кожного виду.
9.15. Готівка, виплачена споживачам за грошовими переказами, пенсіях і допомогах, заробітна плата, готівка, відправлена до підприємства зв'язку (його філії) як надлімітні залишки, у тому числі і платіжні документи тощо, списуються у відповідних рядках даного розділу. У рядку "Всього за видатками" підраховується загальна сума видатку з розбивкою на готівку і платіжні документи. У цьому розділі в окремій графі вказується залишок каси на кінець дня з розподілом на готівку, у тому числі готівку у листонош, і платіжні документи. Заповнений відривний аркуш підписується начальником (заступником начальника) відділення зв'язку або працівником, на якого покладені відповідні функції наказом по підприємству зв'язку (його філії), і ставиться відбиток календарного штемпеля.
9.16. Не пізніше наступного дня відривний аркуш Касового щоденника за операційний день разом з первинними документами (реєстрами за ф.10, 10-а, бланками оплачених переказів, копіями квитанцій прийнятих поштових відправлень) відправляється до підприємства зв'язку (його філії) на перевірку.
У відділеннях зв'язку з невеликими обсягами грошового обігу дозволяється відправляти відривні талони та зазначені первинні документи за кожну п'ятиденку. В цих випадках Касовий щоденник може формуватися з відривними талонами по п'ятиденках.
9.17. У розділі 2 в рядку 1 кожної графи вказується залишок знаків поштової оплати на початок дня та інших матеріальних цінностей в розрізі кожного виду. Далі в наступних рядках кожної графи вносяться дані (грошовими одиницями), що відображають операції зі знаками поштової оплати протягом дня: "Отримано знаків поштової оплати з Головної каси або з бази маркованої продукції", "Дооцінено", "Продано за готівку", "Продано за перерахуванням", "Повернено", "Уцінено" і "Залишок на кінець дня". Сума коштів, зазначена в рядку "Продано за готівку", повинна відповідати сумі прийнятої плати за знаки поштової оплати, що зазначена в розділі 1 Касового щоденника.
Таким же порядком заповнюються графи за кожним видом товару.
9.18. Підсумкові суми, що зазначені у відривних аркушах Касового щоденника за кожен день, мають бути арифметично правильними і відповідати сумам, зазначеним у первинних документах.
9.19. Крім підсумків, що зазначаються у відривних аркушах за кожен день, у Касовому щоденнику підбиваються підсумки за 5 робочих днів (п'ятиденку). Підсумки за п'ятиденку у належній для них почерговості слід записувати до відповідних граф Касового щоденника, після чого проводиться арифметична перевірка записів і виводиться залишок на початок наступної п'ятиденки. Ці підсумки також висилаються до підприємства зв'язку (його філії).
9.20. Наприкінці місяця підбиваються підсумки за останню п'ятиденку і в цілому за місяць. Перевірку підсумків здійснює начальник відділення зв'язку (його заступник), ставить свій підпис, який завіряє відбитком календарного штемпеля. Касовий щоденник відправляється до підприємства зв'язку (його філії) для контролю (не пізніше першого числа наступного місяця).
Разом з Касовим щоденником відправляються: задіяні квитанційні зошити, касові довідки за останній день місяця, повідомлення на виплачені протягом поточного місяця перекази, Книга обліку переказів, посилок, цінних листів та бандеролей для доставлення адресатам, відомості на виплату пенсії разом із копіями реєстрів для запису виплачених пенсій та допомоги.
Звітні документи надсилаються до підприємства зв'язку (його філії) з припискою до накладної ф.16, у страхових мішках або цінних постпакетах, і передаються особі, що здійснює контроль, під розписку у цій накладній.
9.21. Касовий щоденник, а також інші платіжні документи, що оформляються у відділенні зв'язку, повинні правильно і в повному обсязі відображати рух грошових сум та інших матеріальних цінностей. Підчистки і не обгрунтовані виправлення в щоденнику є неприпустимі. За достовірність внесених у Касовий щоденник даних, своєчасне його складання та відправку на контроль до підприємства зв'язку (його філії) несе відповідальність начальник відділення зв'язку або працівник, який згідно з наказом його замінює.
9.22. Касові щоденники, що надійшли до підприємства зв'язку (його філії) підлягають ретельній перевірці працівниками, визначеними керівником підприємства зв'язку (його філії). Перелік операцій, що підлягають обов'язковому контролю, поданий у додатку 13. Залишок каси (готівкою та платіжними документами) та інших матеріальних цінностей на початок наступного місяця повторюється на останній сторінці щоденника і підтверджується підписами головного бухгалтера і керівника підприємства зв'язку (його філії).
До відділень зв'язку, дільниць направляється довідка про підтвердження залишків каси, знаків поштової оплати та інших цінностей на початок наступного місяця.
9.23. У разі виявлення в Касовому щоденнику неправильно зазначених сум робиться відповідне виправлення, що підтверджується підписом працівника, який проводив перевірку. За всіма недоліками з ведення Касового щоденника та у разі виявлення при перевірці розбіжностей у сумах складається довідка, яка передається до бухгалтерії, на підставі якої складається рекламація в двох примірниках. Перший примірник надсилається у відповідне відділення зв'язку, другий залишається у Касовому щоденнику. Начальник відділення зв'язку вживає відповідних заходів для усунення порушень і повертає рекламацію до підприємства зв'язку (його філії).
Повернена рекламація долучається до Касового щоденника.
9.24. На останній сторінці Касового щоденника записуються також результати планової та раптової перевірок залишків кас та матеріальних цінностей, що проводяться працівниками контрольно-ревізійної служби.
10. Порядок постачання, збереження та реалізації знаків поштової оплати в підприємствах зв'язку (його філіях)
10.1. Підприємства зв'язку (їхні філії) та підвідомчі їм структурні підрозділи, які реалізують знаки поштової оплати, повинні постійно мати їх у достатній кількості та асортименті.
10.2. Для безперебійного забезпечення відділень зв'язку, цехів, дільниць знаками поштової оплати встановлюється ліміт основного запасу:
у філіях підприємств зв'язку - у розмірі квартальної потреби;
у відділеннях зв'язку, цехах, дільницях - у розмірі півторамісячної потреби.
Із основного запасу провадиться висилання знаків поштової оплати до відділень зв'язку, а також видавання авансів начальникам цехів, дільниць.
10.3. Юридичним особам знаки поштової оплати відпускаються з основного запасу, а також відділеннями зв'язку, цехами, дільницями за разовими платіжними дорученнями, в рахунок внесеного авансу або за готівку. При одержанні знаків поштової оплати представник юридичної особи надає довіреність установленої форми.
На знаки поштової оплати юридичним особам виписується накладна ф.16 у двох примірниках. На другому примірнику (копії) накладної одержувач розписується в одержанні цінностей. Перший примірник накладної з підписом працівника зв'язку і відбитком календарного штемпеля видається одержувачу. Копія накладної передається до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії) разом з довіреністю.
10.4. Відповідальність за облік, збереження основного запасу знаків поштової оплати в підприємствах зв'язку (їхніх філіях), забезпечення ними підвідомчих структурних підрозділів (відділень зв'язку, цехів, дільниць) покладається на працівників, визначених наказом по підприємству зв'язку (його філії).
10.5. Розкриття і перерахунок знаків поштової оплати, що надходять до підприємств зв'язку (їх філій) в запакованому вигляді для поповнення основного запасу, здійснюється в десятиденний термін.
Знаки поштової оплати повинні зберігатися в умовах, які б забезпечували їх схоронність та унеможливлювали псування та склеювання.
10.6. Знаки поштової оплати відділення зв'язку отримують в межах встановленого ліміту. Запаси їх поповнюються на суму реалізації за вимогою (додаток 14), що надсилається до підприємства зв'язку (його філії). Порядкова нумерація вимог провадиться протягом року.
У вимозі вказуються: найменування підприємства зв'язку (його філії), порядковий номер, перелік знаків поштової оплати із зазначенням кількості, номіналу (літери для літерних марок) та суми; підбивається загальна сума, обов'язково зазначається залишок знаків поштової оплати на момент складання вимоги, доведений ліміт знаків поштової оплати, підпис начальника відділення зв'язку і відбиток календарного штемпеля.
10.7. За розпорядженням керівника підприємства зв'язку (його філії) працівникам, які надають послуги споживачам, видається для продажу аванс знаків поштової оплати під розписку-зобов'язання такого зразка:
Розписка-зобов'язання
Ця розписка-зобов'язання видана _____________________________
(зазначити, якому підприємству)
про те, що я, ___________________________________________________,
(зазначити посаду, прізвище, ім'я та по батькові
авансовласника)
одержав аванс знаків поштової оплати для продажу їх за номінальною
вартістю на суму _______________________________________.
(гривні - прописом, копійки - цифрами)
Зобов'язуюсь вчасно поповнювати аванс і несу за нього повну
матеріальну відповідальність.
"___" ___________ 199_ р. Авансовласник ___________________
(підпис)
Зазначена розписка-зобов'язання зберігається в підприємствах зв'язку (їхніх філіях), відділеннях зв'язку як грошовий документ і поновлюється з 1 січня кожного року.
Начальники дільниць, цехів повинні забезпечувати знаками поштової оплати підлеглих їм працівників. У цьому разі розписки-зобов'язання працівників про одержання авансів знаків поштової оплати зберігаються у начальників цехів, дільниць.
Керівники підприємств зв'язку (їхніх філій), начальники цехів, дільниць, відділень зв'язку і їхні заступники щомісячно перевіряють у працівників наявність знаків поштової оплати і своєчасність їх поповнення. Про наслідки перевірки проставляється відмітка на зворотному боці розписки-зобов'язання. Такі перевірки здійснюють і інструктори-ревізори при проведенні документальних та раптових перевірок відділень зв'язку та дільниць.
10.8. Поповнення авансів знаків поштової оплати працівникам здійснюється тільки на суму прийнятих від них грошей. Прийняті гроші записуються в окрему касову довідку із зазначенням прізвища, імені та по батькові працівника, від якого прийняті гроші. Навпроти цього запису в графі "Підстава" працівник, який здав гроші, розписується і одержує на вказану суму знаки поштової оплати.
Касова довідка є підставою для оприбуткування грошей за Касовим щоденником і для зменшення на відповідну суму залишку знаків поштової оплати у відповідному розділі щоденника.
10.9. Відправка до відділень зв'язку знаків поштової оплати та інших цінностей здійснюється в порядку, встановленому для страхових поштових відправлень.
Знаки поштової оплати надсилаються до відділення зв'язку на підставі вимог, затверджених керівником підприємства (його філії) за накладними, що виписуються в трьох примірниках.
Перші два примірники накладної вкладаються в цінний лист або страховий мішок, в якому висилаються знаки поштової оплати. При одержанні знаків поштової оплати відділення зв'язку повертає другий примірник накладної з підтвердженням про їх одержання і оприбуткування. Третій примірник накладної з підтвердженням про одержання відділення зв'язку передає до бухгалтерії підприємства зв'язку (його філії).
10.10. Інвентаризація основного запасу знаків поштової оплати здійснюється згідно з Інструкцією про інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 р. N 69 та зареєстрованою в Мін'юсті 26.08.94 за N 202/412. Крім цього, за письмовим розпорядженням керівника підприємства (його філії) здійснюється раптова перевірка з розкриттям і перерахуванням усіх пачок незалежно від способу їх упакування.
У підприємствах зв'язку (їхніх філіях) інвентаризація знаків поштової оплати проводиться щомісячно, а у відділеннях зв'язку - під час проведення документальних перевірок.
За результатами інвентаризацій і ревізій складається акт.
11. Ревізія каси і контроль за додержанням касової дисципліни
11.1. У підприємствах зв'язку (їхніх філіях) у строки, встановлені керівником, але не менше одного разу на місяць проводиться раптова ревізія грошей, платіжних документів, що знаходяться в Головній касі.
11.2. Для здійснення раптової ревізії Головної каси наказом керівника призначається комісія.
Під час раптової ревізії перевіряються банківські білети (як в пачках, так і окремі), з повним поаркушним перерахунком, монета - поштучним перерахунком. Одержані, але ще не розкриті брезентові сумки з надлімітними залишками відділень зв'язку, а також брезентові сумки з підготовленими для відправлення підкріпленнями розкриваються і їх вкладення поштучно перераховується.
11.3. Перевіркою Головної каси встановлюється:
а) повнота оприбуткування коштів (готівкою та платіжними документами), що надійшли до каси за операційний день, відповідність їх прибутковим документам;
б) правильність списання в цей день у видаток переказних, пенсійних та інших грошових сум і виправданість їх видання відповідними документами;
в) правильність виведення у Касовій книзі залишку готівкою та платіжними документами.
11.4. Про наслідки перевірки комісією складається акт. Виявлені під час ревізії у касі надлишки або нестачі грошових сум відображаються в акті та оформляються прибутковими та видатковими ордерами, потім записуються в Касовій книзі.
Керівник підприємства зв'язку (його філії) повинен негайно організувати і провести всебічну перевірку, виявити винних працівників, вжити заходів щодо стягнення нестачі грошових сум.
У разі потреби обгрунтований матеріал передається слідчим органам.
11.5. За порушення касової дисципліни (витрата переказних і пенсійних сум не за цільовим призначенням; несвоєчасне здавання надлімітних залишків кас до установ банку; завищення встановлених лімітів готівки в касі без поважних причин; порушення правил щодо розрахунків готівкою, видавання з каси готівки в позику іншим підприємствам, організаціям, установам і особам; несвоєчасне оприбуткування готівки, одержаної з відділень зв'язку та від працівників, що надають послуги зв'язку; несвоєчасне списання підкріплень, відправлених у відділення зв'язку; інші випадки порушень) працівники, винні в цьому, до ведення касових операцій в подальшому не допускаються і притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
11.6. Контроль за додержанням цього Порядку покладається на керівників, головних (старших) бухгалтерів, начальників (операторів) Головних кас та інших посадових осіб підприємств, філій зв'язку, на яких покладено ведення касових операцій.
Додаток 1
до п.2.6 Порядку ведення касових
операцій підприємствами зв'язку
України
________________________________
(найменування підприємства
________________________________
зв'язку)
----------------- -----------------
Код за ЄДРПОУ | | | | | | | | | Код ДКУД | | | | | | | | |
----------------- -----------------
Касова довідка
працівника зв'язку, який надає послуги __________________________
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
----------------------------------------------------------
| N | Найменування | Сума | Підстава |
|з/п| операції |----------------| |
| | |прибуток|видаток| |
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
|---+------------------+--------+-------+----------------|
| | Всього | | | |
----------------------------------------------------------
Додаток _____________ прибуткових документів
_____________ видаткових документів
Здав працівник зв'язку ______________
(підпис)
Квит. зошити, реєстри ф.10 та інші документи прийняв,
відповідність підбитих у довідці підсумків документам перевірив:
Працівник зв'язку, який здійснює контроль ________________
(підпис)
__________________________________________________________________
(лінія відрізу)
Зворотний бік Касової довідки
Розрахунок
працівника зв'язку _______________________
(прізвище)
з Головною касою (начальником відділення зв'язку)
за робочий день ________________ 199_ р.
------------------------------------------------------------------
| N |Найменування | Сума |Розписка начальника |
|з/п | операції | |(оператора) Головної|
| | |------------------------|каси (відділення |
| | | прибуток | видаток |зв'язку) про прийма-|
| | | | |ння готівки (сума |
| | | | |прописом) |
|----+-------------+------------+-----------+--------------------|
|----+-------------+------------+-----------+--------------------|
|----+-------------+------------+-----------+--------------------|
|----+-------------+------------+-----------+--------------------|
| | Всього | | | |
------------------------------------------------------------------
Підлягає здачі до Головної каси (каси відділення зв'язку) для
кінцевого розрахунку
а) готівкою _______________________
б) платіжними документами _____________
Здав працівник зв'язку ________________
(підпис)
"___" __________ 199_ р.
__________________________________________________________________
(лінія відрізу)
Розписка
Після кінцевого розрахунку за робочий день (зміну) прийнято
від працівника зв'язку _______________________ за касовою довідкою
(прізвище)
за ____________ 199_ р.
__________________________________________________________________
(сума прописом)
__________________________________________________________________
Прийняв начальник (оператор) Головної каси (відділення
зв'язку)
"___" __________ 199_ р. _________________
(підпис)
Додаток 2
до п.2.10 Порядку ведення касових
операцій підприємствами зв'язку
України
Титульний аркуш Касової книги
----------------- -----------------
Код за ЄДРПОУ | | | | | | | | | Код за ДКУД | | | | | | | | |
----------------- -----------------
_____________________________________________
(найменування підприємства зв'язку)
В цій книзі пронумеровано та
прошнуровано ______ сторінок,
книга опечатана сургучною
печаткою
М.П. Підпис
"___" ___________ 19__ р.
Касова книга
на 19__ р.
Каса за "___" ___________ 199_ р. Аркуш _____________________
---------------------------------------------------------------------------------
|Номер|Кому |Номер | Прибуток | Видаток |Розписка в |
|доку-|видано, |кореспонд.| | |одержанні |
|мента|від кого|рахунку | | |грошей (заз- |
| |прийнято| | | |начаються го-|
| | | | | |дини та суми |
| | | | | |прописом) |
| | | |-------------------+-------------------| |
| | | | готівкою| докум. | готівкою| докум. | |
| | | |---------+---------+---------+---------| |
| | | |грн.|коп.|грн.|коп.|грн.|коп.|грн.|коп.| |
|-----+--------+----------+---------+---------+---------+---------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|-------------------------+---------+---------+---------+---------+-------------|
|Залишок на початок дня: | | | | | х | х | |
|-------------------------+----+----+----+----+---------+---------+-------------|
|-----+--------+----------+----+----+----+----+----+----+----+----+-------------|
|-----+--------+----------+----+----+----+----+----+----+----+----+-------------|
---------------------------------------------------------------------------------
перенесення
__________________________________________________________________
Лінія відрізу
--------------------------------------------------------------------------------
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|-----+--------+---------+---------+---------+---------+---------+-------------|
|-----+--------+---------+----+----+----+----+----+----+----+----+-------------|
|-----+--------+---------+----+----+----+----+----+----+----+----+-------------|
--------------------------------------------------------------------------------
Всього за день ________________________________
Залишок на кінець дня _________________________
в т.ч. на зарплату ____________________________
Касир ________________________________________
Записи в Касовій книзі перевірив і документи в кількості ____
__________________________________________________________________
(прописом)
прибуткових і ____________________________ видаткових отримав
(прописом)
бухгалтер: ___________________

................
Перейти до повного тексту