1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.02.2022 № 302
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 березня 2022 р.
за № 366/37702
Про затвердження Порядку організації виявлення та діагностики туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
Відповідно до статті 14 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", підпунктів 2, 6 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), з метою поліпшення якості надання медичної допомоги хворим на туберкульоз та своєчасного виявлення хворих на туберкульоз і осіб, інфікованих мікобактеріями туберкульозу, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок організації виявлення та діагностики туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
2. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 29 липня 1996 року № 233 "Про затвердження інструкцій щодо надання медико-санітарної допомоги хворим на туберкульоз", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 вересня 1996 року за № 536/1561;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 17 травня 2008 року № 254 "Про затвердження Інструкції про періодичність рентгенівських обстежень органів грудної порожнини певних категорій населення України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 червня 2008 року за № 524/15215;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 15 травня 2014 року № 327 "Про виявлення осіб, хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 червня 2014 року за № 576/25353.
3. Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити виконання цього наказу.
4. Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності (Даниленку О.М.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - Головного державного санітарного лікаря України Кузіна І.В.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

В. Ляшко

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної регуляторної служби України

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини



О. Кучер


Г.В. Осовий



Р. Іллічов


Л. Денісова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
16 лютого 2022 року № 302
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 березня 2022 р.
за № 366/37702
ПОРЯДОК
організації виявлення та діагностики туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 ) ( У тексті Порядку слова "вторинна (спеціалізована) медична допомога" та "вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога" в усіх відмінках замінено словами "спеціалізована медична допомога" у відповідних відмінках, "групи ризику розвитку ТБ/ЛТБІ", "групи ризику", "групи підвищеного ризику захворювання на ТБ" та "уразливі групи населення" в усіх відмінках і числах замінено словами "ключові групи та групи підвищеного ризику захворювання на ТБ" у відповідних відмінках і числах, а слова "регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр" та "фтизіопульмонологічний медичний центр" в усіх відмінках і числах замінено словами "регіональний фтизіопульмонологічний центр" у відповідних відмінках і числах згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає організаційні засади для ефективного виявлення та діагностики туберкульозу (далі - ТБ) та латентної туберкульозної інфекції (далі - ЛТБІ) серед визначених у галузевих стандартах у сфері охорони здоров’я ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на ТБ розвитку ТБ та загального населення.
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
2. Дія цього Порядку поширюється на заклади охорони здоров’я (далі - ЗОЗ) незалежно від форми власності та організаційно-правової форми діяльності, фізичних осіб - підприємців (далі - ФОП), які зареєстровані в установленому законодавством порядку та одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади та надають медичну допомогу.
3. Організація та надання послуг з виявлення та діагностики ТБ/ЛТБІ здійснюється відповідно до Законів України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", "Про подолання туберкульозу в Україні" та базується на принципах законності, доказовості, адресності та орієнтованості на людину, конфіденційності, недискримінації за ознаками статі, раси, національності, сексуальної орієнтації, місця проживання, майнового стану, соціального статусу, стану здоров’я, політичних, релігійних чи інших переконань, за мовними або іншими ознаками, комплексності, безперервності, сталості, доступності, ефективності, відповідальності за дотримання етичних і правових норм та підзвітності, гуманності, міжгалузевого співробітництва та координації, добровільності вибору отримання чи відмови від надання послуг. Послуги з виявлення та діагностики ТБ/ЛТБІ надаються громадянам України, іноземцям та особам без громадянства незалежно від підстави перебування таких осіб на території України та наявності документів, які посвідчують особу.
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
4. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
активне виявлення ТБ або систематичний скринінг на ТБ - систематичне визначення осіб, які належать до ключових груп або груп підвищеного ризику захворювання на ТБ та здійснення серед них оцінки симптомів та використання тестів, обстежень чи інших процедур, які можна швидко застосувати;
група підвищеного ризику захворювання на ТБ - група людей, у яких поширеність або захворюваність на туберкульоз значно більша, ніж у загальній популяції;
діагностика ЛТБІ - проведення діагностичних тестів для виявлення людей з латентною туберкульозною інфекцією спеціально підготовленими медичними працівниками;
діагностика ТБ - дії з підтвердження діагнозу ТБ серед осіб із симптомами, що можуть свідчити про ТБ за результатами активного чи пасивного виявлення ТБ, виключення інших причин захворювання (диференційна діагностика) та тестування медикаментозної чутливості мікобактерій ТБ до антимікобактеріальних препаратів (далі - АМБП) для призначення ефективного курсу лікування;
ключова група захворювання на ТБ - група людей, які з урахуванням їх поведінкових практик, мають підвищений ризик інфікування мікобактеріями ТБ;
пасивне виявлення ТБ — припущення ТБ у особи із характерними скаргами/симптомами при зверненні за медичною допомогою з будь-яких причин і забезпечення своєчасного залучення зазначеної особи до відповідного обстеження (перелік симптомів та захворювань, за наявності яких пацієнту проводять обстеження на ТБ, а також перелік необхідних лабораторно-інструментальних досліджень регламентованих галузевим стандартом у сфері охорони здоров’я);
інші терміни у цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених в Законах України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", "Про подолання туберкульозу в Україні" та інших нормативно-правових актах України.
( Пункт 4 розділу I в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства охорони здоров'я № 711 від 25.04.2024 )
5. Виявлення та діагностика ТБ та ЛТБІ проводиться ЗОЗ та ФОП за місцем підписання декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу або за місцем надання медичних послуг/спеціалізованої медичної допомоги, в тому числі в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань.
( Пункт 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
6. Фінансування заходів з виявлення та діагностики ТБ та ЛТБІ забезпечується в установленому законодавством порядку.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
7. Медичний працівник у разі виявлення особи із симптомами, що можуть свідчити про ТБ, проводить обстеження на ТБ згідно з галузевим стандартом охорони здоров’я. В разі виявлення ТБ за результатами проведеного обстеження медичний працівник зобов’язаний зареєструвати та сповістити про виявлений випадок ТБ у відповідності до Порядку епідеміологічного нагляду за туберкульозом, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 09 березня 2021 року № 406, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 травня 2021 року за № 622/36244 (далі - Порядок епідеміологічного нагляду за ТБ).
При виявленні ТБ у працівника протитуберкульозного закладу екстрене повідомлення за формою згідно з додатком 1 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 , передає ЗОЗ та ФОП, де було виявлено випадок ТБ.
8. Централізовані закупівлі протитуберкульозних препаратів для проведення лікування ЛТБІ (профілактичного лікування ТБ) здійснюється відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року № 298.
9. Виявлення та діагностика ТБ/ЛТБІ включає наступні дії медичних працівників:
( Абзац перший пункту 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
формування ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на ТБ розвитку ТБ з метою організації своєчасного виявлення ТБ та/або діагностики та лікування ЛТБІ (профілактичного лікування ТБ);
систематичну ідентифікацію осіб із симптомами, що можуть свідчити про захворювання на ТБ, у ключових групах та групах підвищеного ризику захворювання на ТБ за допомогою швидких тестів або інших скринінгових процедур для виявлення ТБ (систематичний скринінг або активне виявлення ТБ). Активне виявлення ТБ ініціюється медичним працівником ЗОЗ/ФОП, зокрема шляхом формуванням виїзних мобільних груп;
( Абзац третій пункту 9 розділу I в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
відбір пацієнтів, у яких можливе захворювання на ТБ, при їх зверненні до ЗОЗ або ФОП за медичною допомогою з будь-яких причин для подальшого обстеження з метою виявлення ТБ (пасивне виявлення ТБ).
10. ДУ Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України:
1) здійснює координацію, організаційно-методичний та інформаційно-консультативний супровід впровадження цього Порядку;
2) щорічно проводить аналіз системи та якості заходів із систематичного скринінгу на ТБ/ЛТБІ на національному рівні.
11. Державна установа "Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України" (далі - ДУ "Центр охорони здоров’я ДКВСУ"):
1) забезпечує впровадження цього Порядку в ЗОЗ ДУ "Центр охорони здоров’я ДКВСУ", що належать до сфери управління Мінюсту;
2) щорічно проводить аналіз системи та якості заходів із систематичного скринінгу на ТБ/ЛТБІ серед осіб, які перебувають в установах для попереднього ув’язнення та органах і установах виконання покарань.
12. Міністр охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації:
1) здійснюють контроль за впровадженням цього Порядку в ЗОЗ та ФОП на відповідній території;
2) забезпечують збір, узагальнення та подання до 20 числа місяця, наступного за звітним, до ДУ "Центр громадського здоров’я МОЗ України" інформації станом на кінець звітного року про загальну кількість осіб з ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на ТБ в регіоні, їх розподіл за ключовими групами та групами підвищеного ризику захворювання на ТБ та результатами систематичного скринінгу на ТБ/ЛТБІ;
( Підпункт 2 пункту 12 розділу I в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
3) забезпечують подання та складають заявки щодо задоволення в повному обсязі потреби в закупівлі витратних матеріалів для проведення діагностики ЛТБІ та їх розподілу;
4) забезпечують спеціальну підготовку медичних працівників для проведення діагностики ЛТБІ шляхом набуття знань, умінь та професійних компетентностей в ході здійснення професійної діяльності, здобуття неформальної та інформальної освіти у процесі безперервного професійного розвитку;
( Пункт 12 розділу I доповнено підпунктом 4 згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
5) забезпечують міжвідомчу координацію заходів із забезпечення медичного обстеження на ТБ засуджених до позбавлення волі відповідно до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2014 року за № 990/25767.
13. ЗОЗ та ФОП:
1) здійснюють активне та пасивне виявлення ТБ, діагностику ЛТБІ відповідно до розділів ІІ та ІІІ цього Порядку;
( Підпункт 1 пункту 13 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства охорони здоров'я № 711 від 25.04.2024 )
2) забезпечують організацію та проведення додаткового клініко-інструментального обстеження осіб із симптомами, що можуть свідчити про захворювання на ТБ в установленому обсязі з метою уточнення діагнозу;
3) у разі відсутності у ЗОЗ/ФОП ліцензій на медичну практику в частині виконання робіт (послуг) з "рентгенології" або "клінічної лабораторної діагностики" зазначені ЗОЗ/ФОП забезпечують проведення відповідних досліджень в іншому ЗОЗ, що має ліцензію на провадження медичної практики в частині виконання необхідних робіт (послуг) на умовах договору підряду;
4) забезпечують надання медичних послуг з діагностики та лікування ЛТБІ (відповідно до напряму надання медичної допомоги ЗОЗ/ФОП та галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я);
5) у разі потреби - забезпечують направлення до лікаря-фтизіатра відповідно до Порядку направлення пацієнтів до закладів охорони здоров’я та фізичних осіб - підприємців, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 лютого 2020 року № 586, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2020 року за № 235/34518. Пацієнт може самостійно звернутись до лікаря-фтизіатра, що не є підставою для відмови від видачі направлення у разі звернення;
6) забезпечують щоквартальне до 10 числа місяця, наступного за звітним, подання до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та до центрів контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України інформації станом на кінець звітного кварталу про загальну кількість осіб з ключових груп та ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на ТБ, їх розподіл за ключовими групами та ключовими групами та групами підвищеного ризику захворювання на ТБ та результатами систематичного скринінгу на ТБ/ЛТБІ (повнота охоплення, питома вага осіб із завершеним скринінгом на ТБ, питома вага осіб із виявленими ТБ/ЛТБІ та призначення лікування ЛТБІ (профілактичне лікування ТБ);
( Підпункт 6 пункту 13 розділу I в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 553 від 01.04.2024 )
7) формують та надають до регіонального фтизіопульмонологічного центру обґрунтовану потребу щодо забезпечення протитуберкульозними препаратами для проведення лікування ЛТБІ (профілактичного лікування ТБ);
8) взаємодіють з метою залучення до систематичного скринінгу на ТБ осіб з ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на ТБ з центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, зокрема у сфері соціального захисту населення, та представників громад, спільнот, неурядових організацій.
14. Регіональні фтизіопульмонологічні центри:
1) забезпечують загальну координацію заходів з виявлення та діагностики ТБ/ЛТБІ та надають організаційно-методичну допомогу медичним спеціалістам регіональної мережі лікувально-профілактичних закладів, включаючи організаційно-методичну допомогу в формуванні ключових груп та груп підвищеного ризику захворювання на ТБ, в тому числі, шляхом організації кураторських/моніторингових візитів до ЗОЗ/ФОП;

................
Перейти до повного тексту