1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.12.2023 № 1079
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 лютого 2024 р.
за № 268/41613
Про затвердження Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій
Відповідно до статті 70-1 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", з метою вдосконалення організації лікарської експертизи в Державній службі України з надзвичайних ситуацій НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи "Про затвердження Положення про діяльність органів військово-лікарської експертизи в системі МНС" від 31 серпня 2007 року № 591, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07 вересня 2007 року за № 1044/14311.
3. Управлінню взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішніх справ України (Корева Ю.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

І. Клименко

ПОГОДЖЕНО:

Міністр охорони здоров’я України

Тимчасово виконуючий обов’язки
Голови Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок



В. Ляшко



В. Демчук



Р. Іллічов


Г. Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
28 грудня 2023 року № 1079
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 лютого 2024 р.
за № 268/41613
ПОЛОЖЕННЯ
про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок організації діяльності лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ЛЕК).
2. ЛЕК утворюються в системі ДСНС з метою організації та проведення лікарської експертизи:
кандидатів на службу цивільного захисту;
осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) апарату ДСНС, її територіальних органів, підприємств, установ, організацій сфери управління ДСНС (далі - органи та підрозділи цивільного захисту);
осіб, які бажають вступити до закладів освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління ДСНС (далі - кандидати до вступу);
курсантів і слухачів закладів освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління ДСНС (далі - здобувачі освіти);
осіб рядового і начальницького складу, звільнених у запас (відставку) із служби цивільного захисту, а також осіб, звільнених у запас (відставку) з внутрішньої служби в органах та підрозділах цивільного захисту та державної пожежної охорони або військової служби з військ цивільної оборони (далі - особи, звільнені зі служби).
3. Основним завданням ЛЕК є:
1) визначення за станом здоров’я, фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності кандидатів до проходження служби цивільного захисту, кандидатів до вступу, здобувачів освіти, придатності осіб рядового і начальницького складу до подальшої служби;
2) встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) у осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту, звільняються зі служби цивільного захисту, та осіб, звільнених зі служби;
3) встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), що спричинили смерть осіб рядового і начальницького складу та осіб, звільнених зі служби;
4) визначення необхідності проведення медико-психологічної реабілітації, санаторно-курортного лікування;
5) надання висновків особам рядового і начальницького складу відповідно до рекомендацій лікуючих лікарів, щодо продовження строків лікування, надання відпусток для лікування у зв’язку з хворобою або для проходження медико-психологічної реабілітації.
4. ЛЕК відповідно до покладених на них завдань:
1) проводять лікарську експертизу кандидатів на службу цивільного захисту, осіб рядового і начальницького складу, осіб, звільнених зі служби, кандидатів до вступу, здобувачів освіти;
2) забезпечують контроль за проведенням лікарської експертизи, а також у межах компетенції лікувально-діагностичної роботи в закладах охорони здоров’я ДСНС;
3) узагальнюють та аналізують результати проведення лікарської експертизи та розробляють пропозиції щодо вдосконалення цієї роботи;
4) спільно з лікарями-спеціалістами закладів охорони здоров’я ДСНС аналізують, узагальнюють результати лікування і медичного обстеження та здійснюють оцінку впливу умов служби на стан здоров’я та придатність до служби цивільного захисту.
5. ЛЕК у своїй роботі керуються нормативно-правовими актами з питань охорони здоров’я та цим Положенням.
У питаннях встановлення причинного зв’язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у осіб, звільнених з військової служби у військах Цивільної оборони України, ЛЕК керується Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800.
Постанови ЛЕК щодо придатності (непридатності) осіб до служби цивільного захисту приймаються відповідно до Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту (додаток 1) (далі - Перелік захворювань) та Пояснень щодо застосування статей Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту (додаток 2) (далі - Пояснення щодо застосування Переліку захворювань).
Визначення придатності щодо проходження служби цивільного захисту (навчання) за окремими спеціальностями здійснюється ЛЕК з урахуванням граф таблиць додаткових вимог "А", "Б" для осіб, які відбираються для навчання (служби) та проходять службу цивільного захисту за окремими спеціальностями (додаток 3) (далі - ТДВ).
ЛЕК у прийнятті рішень незалежна. Постанови ЛЕК приймаються на підставі огляду лікарів Медичного центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій, інших закладів охорони здоров’я. Дані інших закладів охорони здоров’я щодо стану здоров’я при прийнятті рішення ЛЕК носять рекомендаційний характер.
Придатність (непридатність) осіб до служби цивільного захисту в органах та підрозділах цивільного захисту, у яких під час проведення лікарської експертизи діагностовано патологію, що згідно із статтею Переліку захворювань передбачає прийняття індивідуального рішення (далі - індивідуальне рішення), визначається з урахуванням віку особи, характеру патології та професійного спрямування проходження ними служби цивільного захисту.
Лікарсько-льотна експертиза авіаційного персоналу ДСНС здійснюється відповідно до Положення про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року № 602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за № 1566/31434.
При встановленні причинного зв’язку захворювань із наслідками аварії на атомній електростанції (далі - АЕС), інших ядерних об’єктах ЛЕК керуються наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 травня 1997 року № 150 "Про затвердження нормативних актів щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв’язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 вересня 1997 року за № 448/2252.
Постанови щодо ступеня придатності до служби цивільного захисту осіб, звільнених зі служби, причинного зв’язку їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) приймаються ЛЕК відповідно до цього Положення, законодавства України чинного на дату звільнення зазначених осіб.
При винесенні постанов ЛЕК на підставі нормативно-правових актів інших центральних органів виконавчої влади, посилання на нормативно-правові акти, на підставі яких винесено рішення, є обов’язковим.
6. ЛЕК у своїй роботі використовує системи електронного документообігу, а також дані із електронної системи охорони здоров’я (далі - ЕСОЗ) у разі наявності технічного доступу.
Документи в електронній формі подаються із дотриманням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги" та "Про електронні документи та електронний документообіг".
Медична документація, що подається до ЛЕК, повинна відповідати наказу Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 28 квітня 2012 року за № 661/20974.
7. ЛЕК утворюються в органах чи підрозділах цивільного захисту і утримуються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту, у якому її утворено.
II. Організація діяльності лікарсько-експертних комісій
1. Лікарська експертиза проводиться штатними (постійно діючими) та позаштатними (постійно або тимчасово діючими) ЛЕК.
2. Штатними ЛЕК є Центральна лікарсько-експертна комісія ДСНС (далі - ЦЛЕК), лікарсько-льотна комісія ДСНС (далі - ЛЛК), ЛЕК органів та підрозділів цивільного захисту.
ЦЛЕК є вищим органом лікарської експертизи в системі ДСНС.
3. Штатні ЛЕК утворюються:
у закладах охорони здоров’я ДСНС;
у органах та підрозділах цивільного захисту;
у спеціальних авіаційних формуваннях ДСНС.
У разі утворення в органі та підрозділі цивільного захисту водолазної медичної комісії (далі - ВМК) виконання функцій ЛЕК за необхідності покладається на ВМК, діяльність якої з питань проведення лікарської експертизи організовується відповідно до вимог цього Положення.
Позаштатні ЛЕК можуть утворюватися в органах та підрозділах цивільного захисту за потреби.
4. У питаннях проведення лікарської експертизи штатні та позаштатні ЛЕК підпорядковуються ЦЛЕК.
5. До складу ЛЕК входить начальник (голова) комісії, лікарі-спеціалісти, інший медичний персонал, який має перший (бакалаврський) рівень вищої освіти медичного спрямування або фахову передвищу освіту за медичними спеціальностями.
Зі складу ЛЕК обирається секретар ЛЕК.
Начальник (голова) ВМК органу чи підрозділу цивільного захисту за посадою одночасно є начальником (головою) ЛЕК відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту.
6. Начальник (голова) ЦЛЕК призначається наказом начальника закладу охорони здоров’я ДСНС, у якому її створено за погодженням керівника самостійного структурного підрозділу апарату ДСНС, до повноважень якого віднесено питання організації медичного забезпечення.
Начальники (голови) інших ЛЕК призначаються наказами органів та підрозділів цивільного захисту, при яких їх утворено, за погодженням із начальником (головою) ЦЛЕК.
7. ЛЕК мають печатки, штампи та бланки.
8. ЛЕК комплектуються лікарями, які мають сертифікат лікаря-спеціаліста за відповідною лікарською спеціальністю, свідоцтво про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії.
9. У разі необхідності укомплектування ЛЕК до роботи на правах членів можуть залучатися лікарі інших закладів охорони здоров’я (за згодою).
10. Матеріально-технічне забезпечення ЛЕК здійснюється за рахунок і в межах видатків, передбачених на утримання відповідних органів та підрозділів цивільного захисту.
11. Функції ЛЕК:
1) організація та проведення лікарської експертизи;
2) розгляд звернень, заяв і скарг з питань лікарської експертизи, аналіз та узагальнення її результатів;
3) подання начальнику (голові) ЦЛЕК у встановленому порядку річних звітів, інформації про стан і результати проведеної лікарської експертизи;
4) інформування в межах компетенції лікарів закладів охорони здоров’я ДСНС і закладів освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління ДСНС (далі - заклади освіти), з питань лікарської експертизи.
12. ЛЕК мають право:
1) запитувати в разі потреби медичні документи або витяги з них (медична карта стаціонарного хворого, медична карта амбулаторного хворого, консультативні висновки, інші документи, що характеризують або уточнюють стан здоров’я), матеріали службових розслідувань, характеристики на особу, довідки з архіву, витяги з наказів, актів, протоколів та документи, необхідні для прийняття рішень ЛЕК;
2) залучати лікарів відповідних спеціальностей закладів охорони здоров’я ДСНС, лікарів інших державних або комунальних закладів охорони здоров’я (за згодою) для вирішення питань лікарської експертизи;
3) брати участь у діяльності лікарсько-консультативних комісій закладів охорони здоров’я ДСНС з питань стійкої втрати працездатності по захворюваннях та їх наслідках, пов’язаних з проходженням служби;
4) направляти осіб, які проходять лікарську експертизу, на обстеження, у тому числі стаціонарне, до закладів охорони здоров’я ДСНС або інших закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності на проведення цільового огляду, обстеження чи діагностики з метою встановлення остаточного діагнозу, що відповідає реальному стану здоров’я.
13. ЦЛЕК, крім функцій, зазначених у пунктах 11, 12 цього розділу, здійснює такі функції:
1) спільно із структурними підрозділами апарату ДСНС бере участь у розробці проєктів нормативно-правових актів з питань проведення лікарської експертизи;
2) організовує та проводить наради і збори з питань лікарської експертизи;
3) здійснює контроль за проведенням лікарської експертизи підпорядкованими ЛЕК, надає роз’яснення з цих питань;
4) здійснює прийом громадян з питань лікарської експертизи, надає роз’яснення, рекомендації, за потреби виносить експертні висновки, проводить роботу зі зверненнями громадян;
5) приймає рішення щодо перегляду, затвердження постанов підпорядкованих ЛЕК;
6) узагальнює результати роботи підпорядкованих ЛЕК;
7) за показаннями викликає осіб рядового і начальницького складу на проведення контрольного огляду, обстеження чи діагностики з метою встановлення остаточного діагнозу з винесенням відповідної постанови, що відповідає стану здоров’я на момент винесення експертного рішення незалежно від попередніх результатів обстежень та встановлених діагнозів;
8) направляє осіб рядового і начальницького складу на повторний огляд до будь-якої підпорядкованої ЛЕК.
14. На ЛЛК, крім функцій, зазначених у пунктах 11, 12 цього розділу, покладається проведення амбулаторної лікарсько-льотної експертизи осіб, визначених пунктом 1 розділу І Положення про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року № 602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за № 1566/31434.
Разом з винесеним рішенням про допуск до польотів ЛЛК приймає постанову про придатність до проходження служби цивільного захисту. Затвердженню ЦЛЕК довідки ЛЛК про придатність до проходження служби та польотів не підлягають.
15. ЛЕК закладів освіти можуть утворюватися штатними (постійно діючими) та позаштатними (тимчасово діючими).
Позаштатні ЛЕК закладів освіти створюються щороку наказом керівника закладу освіти для встановлення придатності або непридатності кандидатів до вступу.
16. У разі неможливості проведення лікарської експертизи ЛЕК органу чи підрозділу цивільного захисту її проведення покладається на ЛЕК інших органів та підрозділів цивільного захисту.
17. Залучати особовий склад штатних ЛЕК для вирішення питань та завдань, не пов’язаних з лікарською експертизою, забороняється.
III. Організація проведення лікарської експертизи
1. Направлення на проведення лікарської експертизи здійснюють відповідні підрозділи по роботі з персоналом органів та підрозділів цивільного захисту всім категоріям без виключення після належно сформованого необхідного переліку документації за безпосередньої участі підрозділів медичного забезпечення.
Направлення на проведення лікарської експертизи (додаток 4) підписується начальником органу чи підрозділу цивільного захисту або начальником підрозділу по роботі з персоналом та скріплюється печаткою.
У разі погіршення стану здоров’я осіб рядового і начальницького складу направлення на ЛЕК надається після їх обстеження та в разі неефективності проведених лікувальних, реабілітаційних заходів або в разі відмови від їх проведення на підставі рапорту особи, рапорту (доповідної записки) керівника закладу охорони здоров’я, підрозділу медичного забезпечення про стан здоров’я, що може перешкоджати виконанню посадових обов’язків, рапорту безпосереднього керівника за наявності скарг на стан здоров’я, явних ознак неможливості виконання посадових обов’язків за станом здоров’я.
На період проходження лікарської експертизи у зв’язку з погіршенням стану здоров’я особи рядового і начальницького складу звільняються від виконання службових обов’язків до реалізації рішення ЛЕК.
2. У направленні зазначаються мета і питання, які підлягають вирішенню ЛЕК, у тому числі надається така інформація:
1) щодо кандидатів на службу цивільного захисту, осіб рядового і начальницького складу, осіб рядового і начальницького складу, які переміщуються по службі цивільного захисту, та осіб рядового і начальницького складу, які закінчили навчання в закладах освіти і призначаються на посаду, зазначається посада та графа Переліку захворювань, згідно з якою необхідно проводити лікарську експертизу.
Особам рядового і начальницького складу, які оглядаються за графою II, III Переліку захворювань та можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, проставляється відповідна відмітка у графі направлення "При медичному обстеженні звернути увагу на ____";
2) щодо осіб рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби цивільного захисту, зазначаються вислуга років і мотиви звільнення, строк проходження служби цивільного захисту, участь у бойових діях або пов’язаних заходах;
3) щодо осіб, які приймаються на службу цивільного захисту після звільнення з військових формувань, та осіб, звільнених зі служби, зазначається, коли і з якої причини зазначені особи були звільнені зі служби, зазначаються відомості про проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК), ЛЕК у минулому;
4) щодо кандидатів до вступу вказується найменування закладу освіти.
3. Якщо в направленні не зазначені всі необхідні відомості для вирішення експертного питання, лікарська експертиза не проводиться.
4. Якщо в осіб рядового і начальницького складу, які перебували на лікуванні в закладах охорони здоров’я або в ході позачергових, періодичних медичних оглядів, виявлено захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), що обмежують працездатність та (або) перешкоджають виконанню службових обов’язків, керівник органу чи підрозділу цивільного захисту забезпечує всебічне дообстеження, належне лікування (за показаннями) та за його неефективності ініціює направлення особи рядового і начальницького складу до ЛЕК з метою визначення придатності до подальшого проходження служби цивільного захисту.
5. Якщо в осіб рядового і начальницького складу, які перебували на лікуванні, обстеженні в закладах охорони здоров’я ДСНС, виявлені хронічні захворювання з вираженими функціональними порушеннями, несприятливим прогнозом, керівник закладу інформує про це відповідний підрозділ по роботі з персоналом з метою направлення таких осіб на ЛЕК для визначення придатності до подальшої служби цивільного захисту.
6. У випадках тимчасової непрацездатності осіб рядового і начальницького складу у зв’язку із захворюванням, пораненням (травмою, контузією, каліцтвом), отриманими в період проходження служби, що досягає строку 4 місяців безперервно, а при захворюванні на туберкульоз - протягом 10 місяців з дня настання непрацездатності здійснюється направлення на ЛЕК за встановленим порядком. Продовження строку лікування понад установлені строки здійснюється лише за висновком ЦЛЕК.
Особи рядового і начальницького складу, які отримали захворювання, поранення (травму, контузію, каліцтво) при виконанні службових обов’язків, перебувають на лікуванні до дня його закінчення та виходу на службу цивільного захисту або дня звільнення зі служби цивільного захисту за станом здоров’я на підставі висновку ЛЕК.
Особи рядового і начальницького складу, що скаржаться на стан здоров’я, часто та довготривало хворіють, зобов’язані за поданням підрозділу по роботі з персоналом пройти позачерговий медичний огляд та в разі виявлення захворювань, що можуть перешкоджати проходженню служби цивільного захисту, направляються на лікарську експертизу для визначення придатності до подальшої служби цивільного захисту.
7. На осіб, які раніше оглядалися лікарськими комісіями, додаються оригінали рішень, висновків цих комісій або їх копії.
На осіб, які направляються на огляд у зв’язку з пораненням, травмою, контузією, каліцтвом, одержаними у період проходження служби цивільного захисту, надаються затверджені акти розслідування нещасного випадку або завірені копії результатів службового розслідування (за наявності).
На осіб рядового і начальницького складу та осіб, звільнених зі служби, у разі отримання захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих під час участі в бойових діях, у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, ліквідації наслідків аварій на ядерних установках та об’єктах, розмінуванні, надаються відповідні посвідчення, витяги із особових справ, довідкові матеріали (допускається надання копій указаних документів, завірених відповідно до законодавства України).
8. Особа, яка проходить лікарську експертизу, надає до ЛЕК оригінал документа, що посвідчує особу. Наявність військово-облікового документа з визначеною придатністю до військової служби, кандидатам на службу цивільного захисту або кандидатам до вступу є обов’язковою.
9. Перед проведенням лікарської експертизи проводяться інструментальні та лабораторні дослідження в об’ємі, визначеному ЛЕК.
10. Кандидати на службу цивільного захисту можуть надати документально оформлені результати зазначених обстежень за останні 3 місяці.
11. Лікарська експертиза ЛЕК проводиться з обов’язковим залученням лікарів-спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, отоларинголога, дерматовенеролога, стоматолога, психіатра, а при проведенні лікарської експертизи жінкам - також гінеколога.
За рішенням ЛЕК особи, що проходять лікарську експертизу, направляються до інших спеціалістів, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики виявленої патології або допуску до окремих видів службової діяльності.
Лікарі, які включаються до складу ЛЕК або які залучаються із закладів охорони здоров’я ДСНС, закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення лікарської експертизи ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає особа, що характеризують стан її здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ у разі технічної можливості відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
12. Кандидатам на службу цивільного захисту, посади яких передбачають залучення до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, проводиться дослідження функції вестибулярного апарату, функції зовнішнього дихання.
За наявності показань або потреби в професійному доборі особи, що проходять лікарську експертизу, додатково направляються на проведення психофізіологічної експертизи, до лікарів інших спеціальностей, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики виявленої або можливої патології.
13. У разі виникнення необхідності уточнення діагнозу захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) чи їх наслідків ЛЕК може запропонувати особі, яка проходить лікарську експертизу, амбулаторне або стаціонарне обстеження в закладах охорони здоров’я ДСНС або в інших закладах охорони здоров’я.
14. До направлення на проведення лікарської експертизи додається:
Картка медичного огляду (додаток 5) - особам рядового і начальницького складу, кандидатам на службу цивільного захисту.
У проведенні лікарської експертизи можуть використовуватися результати медичних оглядів, відображені в інших формах;
Картка медичного огляду вступника до закладу освіти (додаток 6) - кандидатам до вступу;
окремі належно оформлені довідки медичного огляду закладів охорони здоров’я або лікарів-спеціалістів;
дані про стан здоров’я і фізичного розвитку, які є додатковим матеріалом при прийнятті остаточного експертного рішення ЛЕК щодо придатності особи до служби або навчання.
15. До Картки медичного огляду (Картки медичного огляду вступника до закладу освіти) додаються:
результати спеціальних (лабораторних, рентгенологічних, інструментальних) обстежень, визначених ЛЕК;
довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин;
довідки про раніше проведені щеплення з дотриманням календаря профілактичних щеплень (кандидатам на службу цивільного захисту та кандидатам до вступу);
медична карта амбулаторного хворого за формою згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - медична карта амбулаторного хворого), та витяг з неї, скріплений печаткою закладу охорони здоров’я, не менше ніж за останніх п’ять років для осіб рядового і начальницького складу;
виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою № 027/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - виписка з медичної карти амбулаторного хворого);
виписки з медичних карт стаціонарного хворого (за наявності);
інші документи, що характеризують стан здоров’я.
До медичної карти амбулаторного хворого кандидата на службу цивільного захисту за контрактом додається виписка з медичної карти амбулаторного хворого, скріплена печаткою закладу охорони здоров’я із зазначенням випадків стаціонарних лікувань, травм, оперативних втручань, випадків стійкої втрати працездатності, фактів звернень за психіатричною, наркологічною допомогою.
Для кандидатів до вступу допускається оформлення виписки з медичної карти амбулаторного хворого, скріпленої печаткою закладу охорони здоров’я, із зазначенням стану здоров’я від народження, етапів розвитку, відомості про перебування на диспансерних обліках, випадків стаціонарних лікувань, травм, оперативних втручань, випадків стійкої втрати працездатності, фактів звернень за психіатричною, наркологічною допомогою, результати останніх (наявних) медичних оглядів.
За відсутності в особи, яка проходить лікарську експертизу хворобливих проявів, які обмежують придатність до служби цивільного захисту, ЛЕК може прийняти постанову про придатність до служби цивільного захисту (навчання), у якій зазначається, що лікарська експертиза проведена без урахування інформації щодо попередніх медичних оглядів.
16. Постанова ЛЕК (додаток 7) виноситься відповідно до мети проведення лікарської експертизи щодо придатності (непридатності) особи до служби, з урахуванням Довідки ЛЕК (додаток 8) або Свідоцтва про хворобу (додаток 9) та заноситься до Книги протоколів засідань ЛЕК (додаток 10).
Постанова ЛЕК про непридатність щодо осіб рядового і начальницького складу підлягає затвердженню ЦЛЕК.
Постанова ЛЕК про непридатність кандидатів на службу цивільного захисту та кандидатів до вступу заноситься до Картки медичного огляду, Картки медичного огляду вступника до закладу освіти та скріплюється печаткою ЛЕК. Затвердженню ЦЛЕК така Постанова ЛЕК не підлягає.
Рішення ЛЕК з питань, що не стосуються визначення придатності (непридатності) до проходження служби цивільного захисту, встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), оформлюється висновками відповідно до мети лікарської експертизи.
17. Якщо особа, яка проходить лікарську експертизу, відмовляється від її проведення чи ухиляється від необхідного для визначення придатності до служби цивільного захисту обстеження, відсутні необхідні документи, які підтверджують наявність і характер захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) та їх наслідків, то постанова ЛЕК не приймається. Відмова від медичного огляду оформляється рапортом цієї особи чи відповідною відміткою в Карті медичного огляду ЛЕК, іншій наявній медичній документації.
Контроль за строками проходження ЛЕК, періодичністю визначених повторних оглядів ЛЕК, реалізацією рішень ЛЕК здійснюють відповідні підрозділи по роботі з персоналом.
18. У разі незгоди особи, яка проходила лікарську експертизу, із Постановою ЛЕК, вона може оскаржити її в ЦЛЕК, яка призначає додаткові обстеження та повторну лікарську експертизу, або в судовому порядку.
19. Направлення разом з іншими необхідними матеріалами для проведення лікарської експертизи надаються до ЛЕК у папці для паперів формату А4, із зав’язками, на титульній стороні якої друкованими літерами зазначається підрозділ по роботі з персоналом, який направив на лікарську експертизу, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), день, місяць, рік народження, контактний телефон направленої особи, найближче поштове відділення для можливого надсилання рішення ЛЕК.
З метою належної ідентифікації особи, яка проходить лікарську експертизу, у лівому верхньому куті титульної сторінки Картки медичного огляду або у відведеному місці форми для проходження медогляду кріпиться фото 3x 4 без головного убору, що скріплюється печаткою ЛЕК або підрозділу по роботі з персоналом до початку лікарської експертизи.
IV. Проведення лікарської експертизи кандидатів на службу цивільного захисту
1. Лікарська експертиза кандидатів на службу цивільного захисту здійснюється в порядку, визначеному розділом III цього Положення.
2. Кандидати на службу цивільного захисту надають медичні карти амбулаторного хворого та/або витяги з них із зазначенням фактів травм, стаціонарних лікувань, диспансерних наглядів, випадків тривалої непрацездатності, що ведуться в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, роботи, навчання або служби, виписки з медичних карт стаціонарного хворого, дані диспансерного обстеження і лікарського нагляду, висновки лікарів, відомості про обов’язкові профілактичні щеплення, а також відомості про перебування на диспансерних обліках у психоневрологічних, наркологічних, протитуберкульозних, венерологічних диспансерах (за потреби з інших закладів охорони здоров’я), інші медичні документи, що характеризують стан здоров’я особи не менше ніж за останні 5 років.
Особи рядового і начальницького складу, які були звільнені зі служби за контрактом, надають витяг з наказу про причину звільнення, а ті, які були звільнені протягом останнього року, надають медичну документацію (витяги з неї) або медичну характеристику.
3. Кандидати на службу цивільного захисту надають до ЛЕК зазначену в пункті 2 цього розділу медичну документацію до початку лікарської експертизи.
4. Кандидати на службу цивільного захисту, які були раніше звільнені за станом здоров’я із служби цивільного захисту, органів внутрішніх справ, військових формувань, особисто подають до ЛЕК копію відповідної постанови ЛЕК (ВЛК) (Свідоцтва про хворобу). Особи, які оглядалися медико-соціальними експертними комісіями (далі - МСЕК), надають копії результатів зазначених оглядів. Особи, які мали факти звернень за медичною допомогою, надають додаткову медичну документацію, результати додаткових обстежень.
Лікарська експертиза в такому випадку проводиться після цільового обстеження зазначених осіб у закладах охорони здоров’я.
5. До початку лікарської експертизи кандидатами на службу цивільного захисту надаються документально оформлені результати медичних оглядів, у тому числі окремих спеціалістів, що можуть бути використані в проведенні лікарської експертизи, та обстежень за останні 12 місяців - рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітини (з рентгенівською плівкою або результатом роздрукованим на папері або записаним на цифровий носій), за останні 3 місяці: електрокардіографія з описом, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, біохімічне дослідження крові на загальний білок, аланінамінотрансферазу, аспартатамінотрансферазу, білірубін та його фракції, креатинін, обстеження на сифіліс (реакція Вассермана), аналізи крові на маркери гепатитів В, С та ВIЛ-інфікування, досліджується функція зовнішнього дихання, функція вестибулярного апарату особам, що можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, особам функціональними обов’язками, яких передбачено контакт з джерелами іонізуючого випромінювання додатково проводяться УЗД щитовидної залози із визначенням її функції (за потребою) та вимірювання тромбоцитів крові, для осіб старше 40 років,- вимірювання рівня внутрішньоочного тиску, для чоловіків після 40 років обстеження урологом, особам, які претендують на посади водолазів,- додатково велоергометрія, барофункція вух.
Лікарська експертиза щодо визначення придатності для навчання та проходження служби цивільного захисту за водолазними спеціальностями здійснюється за результатами медичних оглядів, що проводяться закладами охорони здоров’я або ВМК з урахуванням граф I, II ТДВ, висновку психофізіологічної експертизи про придатність до роботи за спеціальністю, наявності середньої та високої толерантності до фізичного навантаження відповідно до результатів функціональних проб з дозованим фізичним навантаженням для осіб у вікових межах при первинному відборі для служби за водолазною спеціальністю - до 35 років.
У разі встановлення непридатності особам із числа кандидатів на службу для навчання за водолазними спеціальностями одночасно виноситься постанова ЛЕК про придатність до служби цивільного захисту.
Винесення останови ЛЕК про придатність до навчання за спеціальністю водолаза здійснюється лише в разі наявності результатів барокамерних досліджень, досліджень барофункції вух та приносових пазух, наявності висновку медичної комісії щодо дозволеної глибини занурень. У разі відсутності зазначеної інформації ЛЕК виносить постанову щодо придатності до служби цивільного захисту на посадах, визначених підрозділом по роботі з персоналом з урахуванням вимог до стану здоров’я за окремими спеціальностями, крім водолазних.
Кандидати на службу цивільного захисту надають результат попереднього психологічного відбору фахівцями ДСНС, довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин; відомості про перебування на диспансерному обліку у фтизіатра та дерматовенеролога, а за медичними показаннями й результати інших досліджень.
Лікарська експертиза проводиться на основі обов’язкового обстеження лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, дерматологом, стоматологом, жінки обов’язково обстежуються гінекологом, чоловіки урологом після 40 років. Лікарями встановлюються діагнози відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я 10-го перегляду, із зазначенням ступеня порушення функції, клінічних проявів та відповідної статті Переліку захворювань.
За наявності показань або потреби в професійному доборі особи, які проходять лікарську експертизу, додатково направляються на проведення психофізіологічної експертизи, до лікарів інших спеціальностей, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики, виявленої або можливої патології.
6. Висновки лікарів-спеціалістів і постанови ЛЕК щодо придатності (непридатності) кандидатів на службу цивільного захисту приймаються відповідно до граф II, III Переліку захворювань. Кандидати на службу цивільного захисту за графою III Переліку захворювань, що за посадовим обов’язками можуть залучатися до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я та мають захворювання, поранення (контузію, травму, каліцтво), їх наслідки, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту за графою II Переліку захворювань на момент проходження лікарської експертизи, отримують висновок про придатність до проходження служби за графою III Переліку захворювань без залучення до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я.
7. Кандидати на службу цивільного захисту, крім осіб, передбачених абзацом другим цього пункту, визнаються непридатними, якщо в них виявлено захворювання, яке згідно з Переліком захворювань передбачає індивідуальне рішення.
Кандидатам на службу цивільного захисту, які проходять лікарську експертизу за графою III Переліку захворювань, індивідуальне рішення, за їх зверненням, виноситься в разі наявності захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) їх наслідків, одержаного під час проходження служби, що не перешкоджає виконанню службових обов’язків на посадах, функціональними обов’язками яких не передбачено виконання робіт, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки, інших захворювань, визначених Переліком захворювань та Поясненнями щодо застосування Переліку захворювань.
8. Кандидати на службу цивільного захисту, які на момент проходження ЛЕК мають гостре захворювання або загострення хронічного захворювання, є тимчасово непридатними та потребують повторного огляду після виліковування.
9. Постанова про придатність кандидата до служби цивільного захисту, яка приймається за результатами лікарської експертизи, оформлюється Довідкою ЛЕК, яка видається особі, яка пройшла лікарську експертизу.
10. У разі виникнення змін у стані здоров’я особи, що відбулися до реалізації постанови ЛЕК, або якщо дата видачі довідки про придатність до служби на день звернення перевищує 6 місяців, проводиться повторна лікарська експертиза.
V. Проведення лікарської експертизи кандидатів до вступу
1. Лікарська експертиза кандидатів до вступу здійснюється в порядку, визначеному в розділі IV цього Положення з встановленням вимог до стану здоров’я відповідно до графи І Переліку захворювань.
2. До початку лікарської експертизи кандидатами до вступу надаються документально оформлені результати медичних оглядів, у тому числі окремих спеціалістів, що можуть бути використані в проведенні лікарської експертизи, та обстежень за останні 12 місяців - рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітини (з рентгенівською плівкою або результатом, роздрукованим на папері або записаним на цифровий носій), за останні 3 місяці: ехокардіографія, електрокардіографія з описом, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, біохімічне дослідження крові на загальний білок, аланінамінотрансферазу, аспартатамінотрансферазу, білірубін та його фракції, креатинін, обстеження на сифіліс (реакція Вассермана), аналізи крові на маркери гепатитів В, С та ВIЛ-інфікування, досліджується функція зовнішнього дихання та вестибулярного апарату, для осіб старше 40 років - вимірювання рівня внутрішньоочного тиску, жінки обов’язково обстежуються гінекологом, чоловіки урологом після 40 років, за потребою залучаються фахівці вузьких спеціальностей.
Кандидати до вступу надають результат попереднього психологічного відбору фахівцями ДСНС, довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин; відомості про перебування на диспансерному обліку у фтизіатра та дерматовенеролога, а за медичними показаннями й результати інших досліджень.
3. Кандидати до вступу надають медичні карти амбулаторного хворого та/або витяги з них із зазначенням етапів розвитку дитини від народження, фактів травм, стаціонарних лікувань, диспансерних наглядів, випадків тривалої непрацездатності, що ведуться в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, роботи, навчання або служби, виписки з медичних карт стаціонарного хворого, дані диспансерного обстеження і лікарського нагляду, висновки лікарів, відомості про обов’язкові профілактичні щеплення, а також відомості про перебування на диспансерних обліках у психоневрологічних, наркологічних, протитуберкульозних, венерологічних диспансерах (за потреби з інших закладів охорони здоров’я), інші медичні документи, що характеризують стан здоров’я особи.
4. Кандидати до вступу, які були раніше звільнені за станом здоров’я із служби, органів внутрішніх справ, військових формувань, особисто подають до ЛЕК копію відповідної постанови ЛЕК (ВЛК) (Свідоцтва про хворобу). Зазначені особи, які оглядалися МСЕК, надають копії відповідних довідок про зазначені факти. Особи, які мали факти звернень за медичною допомогою, надають відповідну медичну документацію, результати додаткових обстежень (за наявності). Лікарська експертиза в такому випадку проводиться після цільового обстеження зазначених осіб у закладах охорони здоров’я.
5. Кандидати до вступу, які є особами рядового і начальницького складу, додатково подають до ЛЕК медичну карту амбулаторного хворого з даними медичних обстежень і звернень за медичною допомогою не менше ніж за останні 3 роки та витяг із зазначеної документації (за наявності) та медичну характеристику із закладу охорони здоров’я ДСНС, де особа перебуває на медичному забезпеченні (за наявності).
6. Постанова ЛЕК про результати проведення лікарської експертизи заноситься до Книги протоколів засідань ЛЕК та до Картки медичного обстеження вступника до закладу освіти, яка з матеріалами, на підставі яких приймалось відповідне експертне рішення, передається до ЛЕК закладу освіти через підрозділ персоналу, що формує справу кандидата до вступу з метою визначення придатності до вступу на день остаточного медичного огляду.
У ЛЕК, що визначала придатність до вступу за попереднім медичним оглядом, залишається Довідка ЛЕК про визначену придатність до вступу та направлення на лікарську експертизу підрозділу персоналу.
За неможливості проведення попереднього медичного огляду придатність кандидатів до вступу за станом здоров’я може бути встановлено ЛЕК закладу освіти за результатами проведення остаточного медичного огляду.
При вирішенні спірних питань придатності до вступу, подальшого навчання остаточним є рішення ЦЛЕК, що приймається за результатами дообстежень, спеціальних обстежень, досліджень закладів охорони здоров’я ДСНС та/або спеціалізованих закладів охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.
7. Лікарська експертиза здобувачам освіти для визначення їх придатності до служби цивільного захисту при погіршенні стану здоров’я або відхиленнях у стані здоров’я, що можуть перешкоджати подальшому проходженню служби цивільного захисту, під час навчання проводиться в штатній ЛЕК за місцем розташування закладу освіти, після розподілу в органи чи підрозділи цивільного захисту лікарська експертиза за місцем проходження служби цивільного захисту проводиться в разі призначення на посади, стан здоров’я на яких визначається з урахуванням ТДВ.
8. У разі виявлення в здобувачів освіти патології, що згідно із статтями Переліку захворювань за графою II передбачає індивідуальне рішення (за неможливості переміщення особи рядового і начальницького складу на посаду, не пов’язану з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, за клопотанням підрозділу, що направляв особу на навчання до закладу освіти), ЛЕК приймає постанову про непридатність до служби цивільного захисту.
9. Постанови ЛЕК щодо придатності до подальшої служби цивільного захисту здобувачів освіти, які вступили на навчання з числа осіб рядового і начальницького складу, у період навчання приймаються відповідно до граф Переліку захворювань, які відповідають спеціалізації навчання, без застосування індивідуальних рішень.
VI. Проведення лікарської експертизи осіб рядового і начальницького складу
1. Лікарська експертиза осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та з урахуванням вимог, зазначених у розділі III цього Положення.
2. Разом з направленням на лікарську експертизу підрозділ по роботі з персоналом надає ЛЕК службову характеристику.
3. За наявності в особи рядового і начальницького складу травми (поранення, контузії, каліцтва) (їх наслідків), що впливає на ступінь придатності до проходження служби цивільного захисту, підрозділ по роботі з персоналом надає ЛЕК завірену копію Акта розслідування нещасного випадку, що пов’язаний (не пов’язаний) із виконанням службових обов’язків (далі - Акт про нещасний випадок), висновку службового розслідування (за наявності).
4. Згідно з Актом про нещасний випадок та відповідною медичною документацією, складеною за результатами лікування особи, яка отримала травму (поранення, контузію, каліцтво), ЛЕК може прийняти постанову про їх причинний зв’язок.
У разі отримання травми (поранення, контузії, каліцтва) до проходження служби цивільного захисту, що стала причиною непридатності до проходження служби цивільного захисту, до розгляду береться, за наявності, довідка (завірена належним чином її копія), Акта про нещасний випадок, висновок службового розслідування про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), де зазначаються обставини отриманої травми.
5. Якщо в особи рядового і начальницького складу під час обстеження виявлено гостре захворювання, загострення хронічного захворювання, наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва), що потребують лікування (динамічного нагляду), постанова ЛЕК щодо придатності до проходження служби приймається після закінчення необхідного лікування за його результатами та визначеними наслідками цього захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва).
6. Постанова ЛЕК щодо ступеня придатності особи рядового і начальницького складу приймається за графами Переліку захворювань відповідно до посади.
7. У випадку, коли в особи рядового і начальницького складу при переміщенні по службі цивільного захисту діагностується патологія, що підпадає під дію статті Переліку захворювань, яка передбачає непридатність до служби на зазначеній посаді, то за узгодженням з підрозділом по роботі з персоналом розглядається питання щодо його придатності до служби цивільного захисту на посадах, умови служби цивільного захисту яких найбільше відповідають стану здоров’я.
8. При проведенні лікарської експертизи осіб рядового і начальницького складу ЛЕК враховує вік, освіту, фах, підготовку, досвід, тривалість служби, фактичну працездатність та спроможність виконувати відповідні службові обов’язки, спрямованість до подальшого проходження служби цивільного захисту, думку керівників і начальника закладу охорони здоров’я ДСНС, викладені в службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження служби цивільного захисту на посаді.
Особам рядового і начальницького складу індивідуальне рішення, за їх зверненням, виноситься в разі наявності захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), їх наслідків, одержаного під час проходження служби цивільного захисту, що не перешкоджає виконанню службових обов’язків на посадах, функціональними обов’язками за якими не передбачено виконання робіт, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки, інших захворювань, визначених Переліком захворювань та Поясненнями щодо застосування Переліку захворювань.
9. При огляді осіб рядового і начальницького складу за графою II Переліку захворювань та категорії осіб за графою III Переліку захворювань, що можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, у яких діагностовано захворювання, поранення (травму, контузію, каліцтво), їх наслідки, що можуть перешкоджати проходженню служби і придатність яких визначається в індивідуальному рішенні, у тому числі ожиріння високих ступенів, вирішальним є результат проведення проб з дозованим фізичним навантаженням (велоергометрія, тредміл), у якому відсутні дані про патологію серцево-судинної системи та встановлено достатню толерантність до фізичного навантаження.
10. Звільнені зі служби цивільного захисту особи рядового і начальницького складу можуть за власною заявою до ЛЕК ініціювати питання щодо встановлення причинного зв’язку їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).
11. Особи, зазначені в пункті 10 цього розділу, надають до ЛЕК документацію, складену за період проходження служби, у випадку отримання травми (поранення, контузії, каліцтва) під час служби - надають відповідну документацію про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
12. Особи рядового і начальницького складу, які проходять лікарську експертизу, надають до ЛЕК оформлені відповідним чином (з печатками закладів охорони здоров’я) рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітини (1 раз на 12 місяців), електрокардіографія з описом, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, за потребою функція зовнішнього дихання особам, які можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, особам функціональними обов’язками, яких передбачено контакт з джерелами іонізуючого випромінювання додатково - УЗД щитовидної залози та вимірювання тромбоцитів крові.
Дозволяється мати вищевказані дослідження у вигляді інформативних записів у копіях результатів щорічних медичних оглядів за останні 12 місяців.
Лікарська експертиза щодо визначення придатності для проходження служби цивільного захисту за водолазними спеціальностями здійснюється водолазам, які пройшли медичний огляд ВМК з урахуванням граф І, II ТДВ, висновку психофізіологічної експертизи про придатність до роботи за спеціальністю, наявності середньої та високої толерантності до фізичного навантаження відповідно результатів функціональних проб з дозованим фізичним навантаженням для осіб у вікових межах для водолазів - 18-50 років (водолази малих та середніх глибин) і 18-45 років (водолази-глибоководники, акванавти). Придатність до служби цивільного захисту поза зазначеними віковими межами визначається індивідуальним рішенням. Особам рядового і начальницького складу, які не мають в особистій і медичній книжках записів про встановлену на поточний рік глибину занурень, постанови ЛЕК про придатність до служби за водолазною спеціальністю не виносяться.
У разі встановлення непридатності особам рядового і начальницького складу за водолазними спеціальностями, одночасно виноситься постанова ЛЕК про придатність до служби цивільного захисту.
VII. Постанови ЛЕК
1. За результатами лікарської експертизи ЛЕК приймають постанови, які включають встановлений діагноз, причинний зв’язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтва) та за потребою рішення щодо придатності до служби (навчання).
2. Постанови ЛЕК приймаються на час фактичного огляду особи або розгляду наданих матеріалів, що свідчить про такий огляд.
3. У випадку протипоказань до зазначеної в направленні посади в постанові ЛЕК можуть зазначатися види обмежень у межах графи Переліку захворювань, за якою особа проходить службу, або інша графа переліку захворювань, на яких проходження служби не протипоказане.
4. Формулювання постанов ЛЕК за ступенем придатності:
1) щодо кандидатів на службу цивільного захисту та кандидатів до вступу із числа молоді можуть бути прийняті такі постанови:
"Придатний до вступу (вказати найменування закладу освіти)";
"Непридатний до вступу (вказати найменування закладу освіти)";
"Придатний до служби цивільного захисту (на посаді, у резерві, за графою ______ )";
"Придатний (непридатний) до навчання за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта";
"Непридатний до служби цивільного захисту (на посаді, у резерві, за графою)" (у разі непридатності до посади, але придатності до служби цивільного захисту в межах однієї графи або за іншою графою можуть зазначатися види обмежень службової діяльності або виконання робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я);
2) щодо осіб рядового і начальницького складу приймаються такі постанови ЛЕК (за потреби зазначається строк її дії та/або необхідність повторного переогляду):
"Придатний до служби цивільного захисту (на займаній посаді, у резерві)";
"Обмежено придатний до служби цивільного захисту";
"Непридатний до служби цивільного захисту" (постанова приймається при неможливості проходження служби цивільного захисту за станом здоров’я відповідно до Переліку захворювань);
"Придатний (непридатний) до служби цивільного захисту водолазом на глибині до _____ метрів, водолазом-глибоководником на глибині до ______ метрів, акванавтом на глибині до ______ метрів";
"Потребує продовження лікування строком ______" (постанова приймається відповідно до рекомендації закладів охорони здоров’я (вузькопрофільних спеціалістів) з метою досягнення наслідку захворювання, відновлення працездатності при строках непрацездатності більше 4 місяців у разі загальних захворювань, наслідків поранень (травм, контузій, каліцтв) та 10 місяців при туберкульозі (крім випадків, коли законодавством України передбачено більший строк перебування на лікуванні). Зазначене рішення виноситься з урахуванням клопотань безпосередніх керівників у службових характеристиках про доцільність продовження подальшої службової діяльності, можливості переміщення на посаду з меншим обсягом функціональних обов’язків для графи III Переліку захворювань або переміщення з графи II на посаду за графою III Переліку захворювань. У разі неможливості продовження службової діяльності, що потребує зазначеного рішення, ЛЕК приймає постанову про непридатність до проходження служби і подальша реалізація рішення здійснюється в межах законодавства України);
"Потребує протезування" (постанова виноситься за наявності медичних показань для забезпечення відповідними засобами реабілітації, визначеними на підставі функціональних призначень і переліку діагнозів згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб і споріднених проблем охорони здоров’я 10-го перегляду);
"Потребує відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або для проходження медико-психологічної реабілітації на ______ календарних днів" (постанова ЛЕК виноситься за відповідною статтею Переліку захворювань без зазначення пункту статті на строк лікування відповідно рекомендації закладу охорони здоров’я з метою реабілітаційного відновлення функцій організму лише у випадках відсутності потреби лікарського нагляду);
"Потребує санаторно-курортного лікування в санаторно-курортному закладі за профілем" (постанова виноситься за наявності медичних показань);
"Потребує направлення на медико-психологічну реабілітацію" (постанова ЛЕК виноситься за наявності медичних показань).
Місце, строки і підстави проведення санаторно-курортного лікування та медико-психологічної реабілітації визначають відповідні комісії органів та підрозділів цивільного захисту.
За рішеннями відповідних центрів медико-психологічної реабілітації строки медико-психологічної реабілітації подовжуються на підставі висновку ЦЛЕК.
5. Якщо в особи, яка проходить лікарську експертизу, діагностовано захворювання, не передбачене Переліком захворювань, ЛЕК має право прийняти постанову відповідно до тієї статті Переліку захворювань, яка найбільше відповідає її захворюванню і фактичній придатності до служби.
6. При проведенні лікарської експертизи при переміщенні по службі чи призначенні на посаду осіб рядового і начальницького складу, у яких діагностовано патологію, яка згідно з Переліком захворювань передбачає прийняття індивідуального рішення, ступінь їх придатності до служби цивільного захисту визначається з урахуванням службових характеристик.
7. Постанова ЛЕК "Обмежено придатний до служби цивільного захисту" виноситься в разі непридатності до посади, але придатності до служби в межах однієї графи або за іншою графою Переліку захворювань.
ЛЕК індивідуальним рішенням, з урахуванням характеру захворювання або фізичної вади, особливостей фактично виконуваної роботи, пристосованості до неї особи, яка проходить лікарську експертизу, зазначає протипоказання для цієї особи (зокрема, виконання робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, робота, що потребує великого фізичного напруження, пов’язана з тривалою ходою або статичним положенням тіла, перебуванням на холоді чи у вологих приміщеннях, на висоті, біля механізмів, які рухаються, вогню, води, нічні, добові чергування, часті й тривалі відрядження).
8. Причинний зв’язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) осіб рядового і начальницького складу встановлюється ЛЕК у всіх випадках встановлення їм відповідного діагнозу.
9. Постанови ЛЕК про причинний зв’язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) осіб рядового і начальницького складу, осіб, звільнених зі служби, приймаються з такими формулюваннями:
1) "Поранення (контузія, травма або каліцтво), ТАК, отримане під час виконання службових обов’язків, у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" - якщо поранення (контузія, травма або каліцтво), отримане в період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, під час виконання службових обов’язків за зазначених обставин;
2) "Поранення (контузія, травма або каліцтво), ТАК, отримане під час виконання службових обов’язків у період участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів із захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України" - якщо поранення (контузія, травма або каліцтво), отримане за зазначених обставин;
3) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов’язане з виконанням службових обов’язків" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане під час виконання службових обов’язків;
4) "Травма (зазначити фактор), ТАК, пов’язана з виконанням службових обов’язків" - при ураженнях, зумовлених термічними факторами (опіки, обмороження), впливом радіоактивних речовин, інших джерел іонізуючого випромінювання, компонентів ракетного палива, джерел електромагнітного поля, а також дією токсичних речовин, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, іншими травмуючими факторами, які виникають під час виконання службових обов’язків;
5) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане під час проходження служби цивільного захисту в результаті нещасного випадку, НІ, не пов’язане з виконанням службових обов’язків" - якщо воно одержане цією особою в період проходження служби цивільного захисту при обставинах, не пов’язаних з виконанням службових обов’язків;
6) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), їх наслідки, ТАК, пов’язане з виконанням службових обов’язків при перебуванні в країнах, де велися бойові дії" - якщо захворювання діагностовано, поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане в період служби цивільного захисту в іноземних державах, які вели бойові дії, згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року № 63;
7) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), їх наслідки, ТАК, пов’язане з проходженням служби цивільного захисту" - якщо воно виникло в період проходження служби або коли захворювання, що виникло до проходження служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності до служби цивільного захисту.
У такому самому формулюванні приймаються постанови ЛЕК за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних у період проходження служби цивільного захисту, коли документи про обставини їх одержання на день проведення лікарської експертизи відсутні;
8) "Захворювання, НI, не пов’язане з проходженням служби цивільного захисту" - якщо воно було діагностовано до вступу на службу і проходження служби не вплинуло на його перебіг. Постанова ЛЕК в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (контузій, травм, каліцтв) та будь-яких інших вад і хвороб, якщо вони були одержані до служби цивільного захисту, а проходження служби цивільного захисту не вплинуло на них та відповідно і на ступінь придатності до служби;
9) "Захворювання, ТАК, пов’язане з виконанням службових обов’язків з ліквідації наслідків аварії" (вказується АЕС, ядерний об’єкт, ядерна енергетична установка);
10) "Захворювання, ТАК, пов’язане з наслідками ядерної катастрофи (зазначити якої) у період проходження служби" - якщо захворювання діагностовано в період проходження служби в зонах підвищеного радіаційного забруднення внаслідок аварії (АЕС чи інший ядерний об’єкт);
11) "Захворювання, ТАК, пов’язане із безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" - якщо захворювання виникло під час перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначений період досягло такого розвитку, що призводить до непридатності до служби, що підтверджується медичними документами про початок (перебіг) захворювання (погіршення стану здоров’я) у той період;
12) "Захворювання, ТАК, пов’язане із виконанням службових обов’язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" - якщо захворювання виникло в період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначений період досягло такого розвитку, що призводить до непридатності до служби цивільного захисту, що підтверджується медичними документами про початок (перебіг) захворювання (погіршення стану здоров’я) у той період.
10. Постанова ЛЕК про причинний зв’язок захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва), що призвело до смерті особи рядового і начальницького складу, приймається в редакції одного з формулювань, що вказані в підпунктах 1-12 пункту 9 цього розділу.
Постанова ЛЕК у формулюванні підпункту 3 пункту 9 цього розділу виноситься в разі неможливості встановлення фактичних причин смерті шляхом проведення судово-медичної експертизи на підставі рішення суду та результатів спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком.
11. При проведенні лікарської експертизи особам, у яких разом із захворюваннями діагностовано наслідки поранень (травм, контузій, каліцтв), постанови про їх причинний зв’язок ЛЕК приймає в окремих формулюваннях, передбачених цим Положенням.
12. Якщо в особи, яка проходить лікарську експертизу, виявлено декілька захворювань чи поранень (травм, контузій, каліцтв) та їх наслідків, що отримані за різних обставин, то постанови про їх причинний зв’язок приймаються ЛЕК в окремих формулюваннях залежно від обставин виникнення патології.
13. У Свідоцтві про хворобу, складеному на особу рядового і начальницького складу, у якої за результатами лікарської експертизи діагностовано наслідки захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), вказуються обставини їх отримання з обов’язковим зазначенням документів, на підставі яких зроблено запис, зазначаються дані об’єктивного обстеження щодо цих наслідків, повністю вказується їх діагноз.
14. Установлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), що призвели до смерті осіб рядового і начальницького складу, осіб, звільнених зі служби, проводиться ЛЕК згідно з лікарським свідоцтвом про смерть або фельдшерською довідкою про смерть з урахуванням даних медичної документації, складеної за життя особи.
15. Причину інвалідності установлюють медико-соціальні експертні комісії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" та з урахуванням висновку ЛЕК про причинний зв’язок їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).
16. Для розгляду питань причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) з участю в бойових діях до ЛЕК необхідно надати відомості щодо їх стану здоров’я на момент вступу на службу цивільного захисту та в період проходження служби, довідку про час та місце служби, а в разі звільнення - його дату та підставу, час участі в бойових діях, медичні документи щодо фактів звернень за медичною допомогою, лікування при перебуванні в зоні бойових дій, посвідчення учасника бойових дій, документи про обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), додаткові документи, що підтверджують цей факт (висновок судово-медичної експертизи).
17. Документи про проходження служби, участі в бойових діях, перебування в полоні, перебування на лікуванні в закладах охорони здоров’я надаються особам, звільненим зі служби, на вимогу ЛЕК.
18. Для встановлення характеру і давності очевидних тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефект кісток черепа, рубці після поранень, наявність сторонніх тіл) у спірних випадках особи рядового і начальницького складу з наслідками травм підлягають огляду судово-медичним експертом.
На підставі акта судово-медичного дослідження та інших документів ЛЕК приймає постанову про причинний зв’язок поранення (травми, каліцтва).
19. Якщо в документі, на підставі якого ЛЕК раніше прийняла постанову про причинний зв’язок захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва), діагноз сформульовано неточно, ЛЕК, ураховуючи дані складеної під час служби медичної документації, вказує уточнений діагноз і приймає нову постанову.
20. Додатковою документацією для прийняття постанови ЛЕК про причинний зв’язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) можуть бути записи в архівних документах (Книзі протоколів засідань ЛЕК, історії хвороби, медичній довідці) закладу охорони здоров’я, куди зверталася особа рядового і начальницького складу під час служби.
21. Якщо в медичних документах, складених у період участі в бойових діях, є відомості про поранення (контузії, травми, каліцтва) або в цих самих документах зазначені тільки окремі його наслідки, то ЛЕК враховує ці дані та висновки розслідування нещасного випадку для встановлення його причинного зв’язку.
22. Покази свідків не є підставою для встановлення в осіб рядового і начальницького складу факту перенесеного захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва).
23. Якщо питання про причинний зв’язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) розглядалося за заявою особи, звільненої зі служби, ЛЕК повідомляє заявника про своє рішення, а якщо за результатами розгляду прийнято постанову,- надсилає чи видає її заявнику особисто.
24. При здійсненні лікарської експертизи і встановленні причинного зв’язку захворювань з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (іншого ядерного об’єкта) ЛЕК розглядає такі документи: направлення підрозділу по роботі з персоналом чи заяву особи, довідку підрозділу по роботі з персоналом про час перебування особи в зоні радіоактивного забруднення, витяги з послужних списків, наказів про відрядження на ліквідацію аварії, копію посвідчення особи, що постраждала від зазначеної катастрофи, медичну карту амбулаторного хворого та витяг з неї, що охоплюють дані стану здоров’я в періоди до та після ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (іншого ядерного об’єкта), копію Свідоцтва про хворобу, складеного щодо особи на час звільнення зі служби (у випадку його складення), інші дані, що характеризують стан здоров’я.
VIII. Оформлення постанов ЛЕК
1. Постанови ЛЕК, прийняті за результатами лікарської експертизи, записуються:
1) щодо кандидатів на службу цивільного захисту - до Книги протоколів засідань ЛЕК, Довідки ЛЕК;
2) щодо кандидатів до вступу - до Картки медичного огляду вступника до закладу освіти, Книги протоколів засідань ЛЕК;
3) щодо осіб рядового і начальницького складу за результатами лікарської експертизи - до Постанови ЛЕК, Довідки ЛЕК або Свідоцтва про хворобу, та Книги протоколів засідань ЛЕК.
2. Постанови ЛЕК про непридатність, обмежену придатність щодо осіб рядового і начальницького складу підлягають затвердженню ЦЛЕК.
Постанова ЛЕК про непридатність осіб з числа кандидатів на службу цивільного захисту та кандидатів до вступу заноситься до Картки медичного огляду та скріплюється печаткою ЛЕК. Затвердженню ЦЛЕК дані постанови ЛЕК не підлягають.
3. При проведенні лікарської експертизи осіб, які перебувають на обстеженні (лікуванні), у тому числі стаціонарному, у закладі охорони здоров’я ДСНС за направленням ЛЕК, результат обстеження, лікування оформлюється випискою з медичної карти амбулаторного хворого , що передається до ЛЕК.
4. В Книзі протоколів засідань ЛЕК заповнюються всі графи, що характеризують прийняте рішення відповідно до мети направлення. У разі розгляду заяви, листа, скарги тощо, що потребує зміни раніше встановленого або зазначення вперше встановленого діагнозу, зміни причинного зв’язку захворювань з проходженням служби, ступеня придатності до служби цивільного захисту рішення ЛЕК оформлюється постановою на підставі окремо оформленого Протоколу засідання ЛЕК з встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) у особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, особи, звільненої зі служби (додаток 11), що реєструються в Книзі протоколів засідань ЛЕК.
В інших випадках, що не потребують окремо винесеного рішення ЛЕК, відповідь заявнику про прийняте рішення надається письмово.
5. Оформлення протоколів засідань ЛЕК здійснює секретар ЛЕК. Протокол засідання ЛЕК підписується начальником (головою) та не менше ніж двома членами комісії.
6. У разі оформлення Свідоцтва про хворобу (довідки про обмежену придатність) один його (її) примірник зберігається в ЛЕК за реєстраційним номером Книги протоколів засідань ЛЕК з матеріалами справи, що стосуються винесеного рішення.
7. Свідоцтво про хворобу (довідка про обмежену придатність) направляється на затвердження до ЦЛЕК у триденний строк після закінчення лікарської експертизи, де має бути розглянуто упродовж двох днів з дня його надходження, за винятком експертних випадків, що потребують уточнення (запити документації про обставини одержання травми, поранення, медичних документів, виклик на контрольний медичний огляд до ЛЕК).
8. Затверджене Свідоцтво про хворобу (довідка про обмежену придатність) повертається в порядку, зазначеному в направленні до ЛЕК, та передається до підрозділу по роботі з персоналом органу чи підрозділу цивільного захисту, який направив особу на лікарську експертизу.
9. Свідоцтво про хворобу складається у випадках визнання осіб рядового і начальницького складу непридатними до подальшого проходженням служби (навчання).
10. Свідоцтво про хворобу (довідка про обмежену придатність) складається в п’яти примірниках, які у дводенний строк після затвердження передається до ЛЕК або відповідного підрозділу по роботі з персоналом, з яких один примірник залишається у ЦЛЕК, один примірник залишається у справах ЛЕК, що винесла відповідне рішення.
11. Постанови ЛЕК про придатність осіб рядового і начальницького складу до проходження служби цивільного захисту можуть бути реалізовані у строк, що не перевищує один рік з дня проведення їм лікарської експертизи.
Постанови ЛЕК про придатність кандидатів на службу цивільного захисту та кандидатів до вступу можуть бути реалізовані у строк, що не перевищує 6 місяців з дня проведення їм лікарської експертизи.
Якщо в цей період відбулися суттєві зміни в стані здоров’я особи (за її заявою або за висновком лікарів), вона потребує повторної лікарської експертизи у ЛЕК.
12. Свідоцтва про хворобу з постановою ЛЕК щодо осіб рядового і начальницького складу, які визнані непридатними до подальшої служби, реалізуються невідкладно.
13. Експертна медична документація, утворена в процесі діяльності ЛЕК, зберігається в ЛЕК протягом трьох років, у подальшому підлягає зберіганню в її архіві (за наявності), архіві органу чи підрозділу, при якому вони створені, де зберігаються впродовж строків, визначених законодавством України.
У разі втрати Свідоцтва про хворобу, постанови ЛЕК чи Довідки ЛЕК їх завірені копії видаються на підставі заяви особи, щодо якої складені документи, або її законного представника.

Начальник
Управління взаємодії
з Державною службою України
з надзвичайних ситуацій
Міністерства внутрішніх
справ України






Ю. Корева
Додаток 1
до Положення про діяльність
лікарсько-експертних комісій
Державної служби України
з надзвичайних ситуацій
(пункт 5 розділу І)
ПЕРЕЛІК
захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту
Стаття
Переліку захворювань
Назви захворювань, фізичних вад, ступінь порушення функції Особи, які проходять медичний огляд за графами Переліку захворювань відповідно до посад
графа І
Кандидати до вступу з числа молоді та осіб, які проходять службу цивільного захисту за графою II
графа II
Особи рядового і начальницького складу, у тому числі кандидати на службу цивільного захисту за контрактом на посади, функціональними обов’язками яких передбачено виконання робіт, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, курсанти закладів освіти
графа III
Особи рядового і начальницького складу, у тому числі кандидати на службу цивільного захисту за контрактом на посади, функціональними обов’язками яких не передбачено виконання робіт, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, начальницький склад - кандидати до вступу
1 2 3
І. ДЕЯКІ ІНФЕКЦІЙНІ ТА ПАРАЗИТАРНІ ХВОРОБИ (А00-В99)
1 Кишкові інфекційні хвороби, деякі зоонозні бактеріальні хвороби, інші бактеріальні хвороби, вірусні інфекції з ураженням центральної нервової системи, вірусні гарячки та вірусні геморагічні гарячки, що переносяться членистоногими, вірусні інфекційні хвороби, які характеризуються ушкодженням шкіри та слизових оболонок, інші вірусні хвороби, протозойні хвороби, гельмінтози та інші інфестації, наслідки інфекційних і паразитарних хвороб (А00-А09, А20-А28, А30-А49, А80-А89, A90-A99, B00-B09, В25-В34, B50-B64, B65-B83, B85-B89, B90-B94)
а) вказані хвороби (їх наслідки), які не піддаються або важко піддаються лікуванню; наслідки перенесених гострих інфекційних і паразитарних захворювань зі стійкими значними або помірними порушеннями функцій непридатні
б) наслідки перенесених гострих інфекційних і паразитарних захворювань зі стійким незначним порушенням функцій, хронічні захворювання з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) стани після перенесених гострих інфекційних і паразитарних захворювань, хронічні захворювання з тимчасовими незначними функціональними розладами І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
2 Туберкульоз органів дихання (туберкульоз легень, інших органів дихання) (А15-А16)
а) активний прогресуючий туберкульоз легень непридатні
б) згасаючий активний туберкульоз І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) клінічно вилікуваний, неактивний І, II непридатні
III придатні
г) залишкові зміни після вилікування туберкульозу І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
3 Туберкульоз нервової системи (А17), периферійних і брижевих лімфатичних вузлів, очеревини, кишок, кісток та суглобів, сечостатевих органів, очей, шкіри та інших органів (А18-А19)
а) активний прогресуючий та в період основного курсу лікування непридатні
б) активний згасаючий після завершення основного курсу лікування І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) неактивний І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
4 Вірусні гепатити (В15-В19)
а) вірусні гепатити, зі стійкими значними та помірними порушеннями функцій органів і систем, які важко піддаються лікуванню та знижують працездатність непридатні
б) вірусні гепатити з помірними порушеннями функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) вірусні гепатити без порушення функцій або з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
5 Хвороба, зумовлена вірусом імунодефіциту людини (B20-B24), безсимптомне носійство ВІЛ (Z-21)
а) хвороба, зумовлена ВІЛ, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами та іншими уточненими хворобами (В20-В22) непридатні
б) хвороба, зумовлена ВІЛ, яка супроводжується іншим станом (В23, В24) І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) безсимптомне носійство ВІЛ І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
6 Інфекційні хвороби, що передаються переважно статевим шляхом (сифіліс, гонококова інфекція, хвороби, спричинені хламідіями, трихомонадами та спірохетами, трихомоніаз та інші захворювання, що передаються статевим шляхом) (A50-A74)
а) вроджений, вісцеральний сифіліс, нейросифіліс непридатні
б) первинний, вторинний, третинний, прихований і неуточнений сифіліс за сповільненої негативації класичних серологічних реакцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) інші венеричні хвороби та захворювання, що передаються статевим шляхом І непридатні
II, III придатність визначається індивідуальним рішенням
7 Мікози (B35-B49)
а) глибокі мікози (бластомікоз, споротрихоз, хромомікоз, гістоплазмоз, кокцидіоідоз, міцетома), актиноміцетома, мікотичні ураження внутрішніх органів непридатні
б) дерматофітії з активними проявами; трихомікози, кандидози І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
II. НОВОУТВОРЕННЯ (C00-D48)
8 Злоякісні новоутворення всіх локалізаій (С00-С80, D00-D09)
а) первинні (вторинні) за наявності метастазів та за неможливості радикального лікування або відмови від нього непридатні
б) стани після радикального лікування злоякісних пухлин органів і систем; рак шкіри, нижньої губи І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
9 Злоякісні новоутворення лімфоїдної, кровотворної та споріднених їм тканин: лімфогранулематоз, неходжкінська лімфома, злоякісні лімфопроліферативні хвороби, множинна мієлома, усі види лейкозів (C81-C96), поліцитемія справжня D45, мієлодиспластичні синдроми D46
а) прогресуючі з помірними або значними змінами у складі крові та періодичними загостреннями непридатні
б) повільно прогресуючі з незначними порушеннями функцій кровотворної системи і рідкими загостреннями І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) захворювання у фазі тривалої стійкої ремісії після проведення специфічного лікування І, II непридатні
III придатні
10 Доброякісні новоутворення всіх локалізацій (D10-D48)
а) зі значним та помірним порушенням функцій непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) доброякісні новоутворення шкіри І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
III. ХВОРОБИ ЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ, РОЗЛАДИ ХАРЧУВАННЯ ТА ПОРУШЕННЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН (E00-E90)
11 Хвороби щитоподібної залози, за винятком новоутворень (Е00-Е07)
а) зі значним або помірним порушенням функцій залози, розладом функцій сусідніх органів І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
в) без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
12 Усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози (Е10-Е16), порушення інших ендокринних залоз - хвороби паращитоподібних залоз, гіпофізу, надниркових, статевих залоз та інші (Е20-E35), недостатність та надмірність харчування (E40-E68), порушення обміну речовин (E70-E90)
а) зі значним порушенням функції непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
г) без порушення функцій І, II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
IV. ХВОРОБИ КРОВІ І КРОВОТВОРНИХ ОРГАНІВ ТА ОКРЕМІ ПОРУШЕННЯ ІЗ ЗАЛУЧЕННЯМ ІМУННОГО МЕХАНІЗМУ (D50-D89)
13 Хвороби крові і кровотворних органів (анемії, порушення згортання крові, пурпура та інші геморагічні стани, інші хвороби крові і кровотворних органів, деякі порушення із залученням імунного механізму) (D50-D89)
а) прогресуючі зі значним та помірним порушенням функцій та періодичними загостреннями непридатні
б) повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначним порушенням функцій кровотворної системи і рідкими загостреннями І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) непрогресуючі, що протікають без порушення функцій та загострень, або з розладами тимчасового характеру І придатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
V. РОЗЛАДИ ПСИХІКИ ТА ПОВЕДІНКИ (F00-F99)
14 Органічні та симптоматичні психічні розлади (F00-F09)
а) при значних психічних розладах непридатні
б) при помірних психічних розладах непридатні
в) при короткочасних психічних розладах І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
15 Психічні розлади і розлади поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (F10-F19)
а) при значних, стійких психічних розладах непридатні
б) при короткочасних психотичних та стійких непсихотичних розладах непридатні
в) вживання психоактивних речовин зі згубними для здоров’я наслідками та епізодичне вживання наркотичних речовин непридатні
16 Шизофренія, шизотипові стани та маячні розлади (F20-F29)
а) шизофренія та інші затяжні маячні розлади непридатні
б) гострі психотичні розлади непридатні
17 Розлади настрою (афективні розлади) (F30-F39)
а) тяжкі, помірні та рекурентні розлади непридатні
б) легкі афективні розлади І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
18 Невротичні, пов’язані зі стресом та соматоформні розлади (F40-F49)
а) стійкі, затяжні психотичні та непсихотичні розлади, що обумовлюють втрату працездатності непридатні
б) короткочасні психотичні, стійкі непсихотичні розлади, що обмежують працездатність І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) короткочасні психічні розлади з виходом в одужання І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
19 Розлади особистості та поведінки (F60-F69)
а) розлади особистості та поведінки з частими декомпенсаціями і значною соціальною дезадаптацією непридатні
б) розлади особистості та поведінки, що проявляються періодичною соціальною дезадаптацією непридатні
20 Розумова відсталість та порушення психологічного розвитку (F70-F79)
а) помірна, тяжка та глибока розумова відсталість непридатні
б) легка розумова відсталість та порушення психологічного розвитку непридатні
VI. ХВОРОБИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ (G00-G99)
21 Наслідки інфекційних та паразитарних хвороб центральної нервової системи, вірусні хвороби центральної нервової системи (поліомієліт та інші вірусні інфекції центральної нервової системи з повільним перебігом, менінгіти, які викликаються ентеровірусами, інші ентеровірусні хвороби, комариний, кліщовий вірусний енцефаліти), запальні хвороби центральної нервової системи (енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний, внутрішньохребетний абсцес і гранульома, флебіт і тромбофлебіт)(А80-А89, G00-G09)
а) зі значним порушенням функцій або швидко прогресуючим перебігом процесу непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
ІІ придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
22 Спадкові, дегенеративні та інші хвороби центральної нервової системи (центральні дегенерації, хвороба Паркінсона, інші екстрапірамідні хвороби, спиноцеребелярні дегенерації, хвороби спинного мозку, розсіяний склероз, інші демієлінізуючі хвороби ЦНС, дитячий церебральний параліч, інші паралітичні синдроми, інші хворобливі стани головного мозку, розлади нервової системи) (G10-G13, G20-G26, G30-G32, G35-G37, G80-G83, G95-G99)
а) зі значним порушенням функцій або швидко прогресуючим перебігом процесу непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
23 Хвороби периферійної нервової системи та нервово-м’язові захворювання (хвороби черепних нервів, крім II, III, ІV,VI і VIII пар нервових корінців і сплетінь, мононеврити кінцівок, спадкова та ідіопатична периферійна невропатія, запальна невропатія, міоневральні порушення, м’язові дистрофії та інші види міопатій) (G50-G64, G70-G73)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без порушення функції І непридатні
II, III придатні
24 Епізодичні та пароксизмальні розлади: епілепсія та епілептичні синдроми, епілептичний статус, мігрень (G40-G44)
а) епілепсія непридатні
б) інші епізодичні та пароксизмальні розлади з незначними порушеннями функцій органів і систем І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
VII. ХВОРОБИ ОКА ТА ПРИДАТКОВОГО АПАРАТУ (H00-H59)
25 Хвороби та патологічні стани повік, кон’юнктиви, сльозового апарату та орбіти (H00-H06, H10-H13)
а) різко виражені вади положення, захворювання повік, сльозового апарату та орбіти, кон’юнктиви на обох очах з різко вираженими порушеннями функцій, які перешкоджають зору або руху очного яблука, закриванню рогової оболонки на обох очах непридатні
б) те саме на одному оці або помірно виражені на обох очах І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) незначно виражені анатомічні зміни або вади положення, непрогресуючі захворювання без або з рідкими загостреннями без порушення зорових
або рухових функцій очей
І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
26 Хвороби склери, рогівки, райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика, склоподібного тіла та очного яблука, зорового нерва та зорових шляхів, ураження судинної оболонки ока і сітківки, інші хвороби ока і придаткового апарату (H15-H22, H25-H28, H30-H32, H34-H36, H43-H45, H46-H48)
а) різко виражені з прогресуючим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах непридатні
б) те саме на одному оці або помірно виражене на обох очах І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) помірно виражені, непрогресуючі з рідкими загостреннями на одному оці І, II непридатні
III придатні
27 Відшарування та розриви сітківки (Н33)
а) будь-якої етіології на обох очах непридатні
б) будь-якої етіології на одному оці І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
28 Глаукома (H40-H42)
а) у розвинутій і подальших стадіях на обох очах непридатні
б) те саме на одному оці І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) у початковій стадії глаукоми, у стадії гіпертензії одного ока або обох очей І, II непридатні
III придатні
29 Зорові розлади, пов’язані з порушеннями інервації м’язів ока, порушенням співдружніх рухів (H49-H51, H55-H59)
а) стійкий параліч рухових м’язів очного яблука непридатні
б) співдружня косоокість за відсутності бінокулярного зору І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
30 Порушення рефракції та акомодації: міопія, гіперметропія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше (H52)
а) короткозорість більше 10,0 дптр або далекозорість більше 6,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних очних меридіанах більше 4,5 дптр непридатні
б) короткозорість 6,0-10,0 дптр або астигматизм будь-якого виду 3,0-4,5 дптр І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) короткозорість або далекозорість 3,0-6,0 дптр або астигматизм будь-якого виду 2,0-3,0 дптр з різницею коригуючих лінз не більше 2,0 дптр І, II непридатні
III придатні
г) стійкий спазм, парез або параліч акомодації після незадовільних результатів стаціонарного лікування І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
31 Сліпота або розлади зору, порушення кольоросприйняття (H53-H54)
а) відсутність очного яблука, сліпота одного ока, гострота зору з корекцією одного ока нижче 0,1 при гостроті зору іншого від 0,3 до 0,1 (з корекцією) непридатні
б) відсутність очного яблука, сліпота одного ока, гострота зору з корекцією одного ока нижче 0,1 при гостроті зору іншого ока 0,5 і вище (без корекції) або одного ока 0,4 і вище при гостроті зору іншого від 0,3 до 0,1 (з корекцією) І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) гострота зору без корекції нижче 0,5 на одне око та 0,6 на інше око. І, II непридатні
III придатні
г) дихромазія, аномальна трихромазія типів А, В І, II непридатні
III придатні (за відсутності потреби нормального кольоросприйняття)
32 Наслідки оптико-реконструктивних операцій за наявності післяопераційних ускладнень або дистрофічних змін на очному дні (Н-59) І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
VIII. ХВОРОБИ ВУХА ТА СОСКОПОДІБНОГО ВІДРОСТКА (H60-H95)
33 Хвороби зовнішнього вуха, крім хронічної рецидивної екземи (H60-H62) І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
34 Хвороби середнього вуха і соскоподібного відростка: негнійний середній отит і хвороби слухової труби, гнійний середній отит, мастоїдит, інші хвороби середнього вуха і соскоподібного відростка (H65-H75)
а) хронічний епі- або мезотимпаніт з поліпами, грануляціями в барабанній порожнині, холестеотомою, карієсом кістки або супроводжуваний хронічними захворюваннями носа або навколоносових пазух і стійким порушенням носового дихання І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) хронічний епі- або мезотимпаніт, несупроводжуваний захворюваннями, зазначеними в пункті "а"; стійкі сухі перфорації епітимпанальної частини барабанної перетинки І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) інші залишкові явища хвороб середнього вуха та соскоподібного відростка без та з незначним порушенням функції І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
35 Хвороби внутрішнього вуха, синдром запаморочення та інші хвороби вестибулярного апарату (H80-H83)
а) стійкі, значно виражені вестибулярно-вегетативні розлади, супроводжувані симптомами меньєрівського захворювання непридатні
б) нестійкі, рідко рецидивні, помірно виражені вестибулярно-вегетативні розлади І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) підвищена чутливість до вестибулярних подразників І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
36 Інші хвороби вуха: кондуктивна і сенсоневральна втрата слуху, інша втрата слуху, глухота, отолгія, оторея, дегенеративні і судинні хвороби вуха, хвороби слухового нерва (H90-H95)
а) стійка повна глухота на обидва вуха або глухонімота непридатні
б) стійка повна глухота або стійке зниження слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 1 м на одне вухо, при сприйнятті шепітної мови на відстані до 2 м на друге вухо І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) стійке зниження слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 4 м на одне вухо, при сприйнятті шепітної мови на відстані до 5 м на друге вухо І, II непридатні
III придатні
г) стійке зниження слуху при сприйнятті шепітної мови від 4м на одне вухо, при сприйнятті шепітної мови на відстані від 5 м на друге вухо І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
IX. ХВОРОБИ СИСТЕМИ КРОВООБІГУ (I00-I99)
37 Ревматизм, хронічні ревматичні хвороби серця: ревматичний перикардит, міокардит, ревматичні вади клапанів серця; неревматичні ураження клапанів серця (I00-I09, I34-I39)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, що знижує працездатність непридатні
б) з незначним порушенням функції І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) за наявності об’єктивних даних без ознак серцевої недостатності та інших порушень функції І, II непридатні
III придатні
38 Неревматичні міокардити, ендокардити, у тому числі бактеріальні, усі форми кардіоміопатії, міокардіосклероз, легеневе серце і порушення легеневого кровообігу, порушення серцевого ритму та провідності, інші некоронарогенні хвороби серця, наслідки оперативного лікування (I26-I33, I40-I52)
а) із серцевою недостатністю II-Б-III ступеня непридатні
б) із серцевою недостатністю II-А ступеня І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) із серцевою недостатністю I ступеня І, II непридатні
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без серцевої недостатності та інших порушень функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
39 Гіпертонічна хвороба (I10-I19)
а) III стадія непридатні
б) II стадія з кризовим перебігом І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) II стадія при безкризовому перебігу І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
г) І стадія І непридатні
II, III придатні
40 Ішемічна хвороба серця: постінфарктний кардіосклероз, стенокардія, інші гострі та підгострі форми хронічної ішемічної хвороби серця (коронарний атеросклероз, аневризма серця), які супроводжуються серцевою недостатністю (I20-I25)
а) із серцевою недостатністю ІІБ-III ступеня непридатні
б) із серцевою недостатністю II ступеня І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) із серцевою недостатністю I ступеня І, II непридатні
III придатні
41 Судинні ураження головного та спинного мозку: аневризми, субарахноїдальний, внутрішньомозковий крововилив, інші внутрішньочерепні крововиливи, інфаркт мозку, оклюзія та стеноз прецеребральних і церебральних артерій, транзиторна ішемія мозку, віддалені наслідки судинних уражень головного і спинного мозку (I60-I69, G45-G46, G91-G94)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій, минущим порушенням мозкового кровообігу І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
г) з вегето-судинними розладами, пароксизмальними порушеннями в анамнезі І, II непридатні
III придатні
42 Хвороби аорти, артерій, артеріол, вен, лімфатичних судин, наслідки їх пошкоджень: атеросклероз облітеруючий, аневризми, флебіти, тромбофлебіти, флеботромбози, варикозна та посттромботична хвороба, синдроми порожніх вен та інше (І70-І72, І74-І83, I86-I89)
а) зі значним порушенням кровообігу та функцій непридатні
б) з помірним порушенням кровообігу та функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням кровообігу та функцій І, II непридатні
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без порушення кровообігу та функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
43 Геморой (I84)
а) з частими загостреннями, випадінням вузлів та вторинною анемією непридатні
б) з рідкими загостреннями при ефективному лікуванні І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
44 Нейроциркуляторна та вегетосудинна дистонія, соматоформна дисфункція вегетативної нервової системи (G90, F45.3)
а) при стійких виражених розладах і порушеннях серцевого ритму І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) при помірно і незначно виражених порушеннях І, II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
45 Ангіотрофоневроз кінцівок, синдром Рейно (І73)
а) ангіотрофоневрози III-ІV cтадії непридатні
б) ангіотрофоневроз II стадії І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) ангіотрофоневроз I стадії І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
X. ХВОРОБИ СИСТЕМИ ДИХАННЯ (J00-J99)
46 Хвороби верхніх дихальних шляхів (викривлення носової перетинки, поліпи порожнини носа, хронічний фарингіт і назофарингіт, вазомоторні риніти, хронічний синусит, озена, хронічні хвороби мигдаликів, хронічний ларингіт, ларинготрахеїт тощо) (J00-J06, J30-J39)
а) озена непридатні
б) поліпозні або гнійні синусити І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
в) негнійні синусити І непридатні
II, III придатні
г) хронічний декомпенсований тонзиліт; різкий, стійкий розлад барофункції вуха або навколоносових пазух, а також викривлення носової перетинки з порушенням носового дихання І непридатні
II, III придатність визначається індивідуальним рішенням
47 Хвороби та пошкодження гортані, шийного відділу трахеї (J37-J38)
а) зі значним, помірним порушенням функцій непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
48 Хронічні неспецифічні захворювання легень і плеври, дисеміновані хвороби легень нетуберкульозної етіології (J12-J18, J40-J44, J47, J60-J70, J80-J86, J90-J99)
а) зі значним порушенням функції зовнішнього дихання непридатні
б) з помірним порушенням функції зовнішнього дихання І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функції зовнішнього дихання І, II непридатні
III придатні
49 Бронхіальна астма (J45-J46)
а) тяжкі форми з частими загостреннями непридатні
б) форми середнього ступеня тяжкості І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) легкі форми з рідкими нападами та тривалими ремісіями І, II непридатні
III придатні
XI. ХВОРОБИ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ (K00-K93)
50 Порушення розвитку і прорізування зубів, ретиновані та імпактні зуби, карієс зубів, інші хвороби твердих тканин зубів, хвороби пульпи та періапікальних тканин, інші ушкодження зубів (К00-К04, К08)
а) відсутність 10 і більше зубів на одній щелепі або заміна їх знімним протезом, відсутність 8 кутніх зубів на одній щелепі, відсутність 4 кутніх зубів на верхній щелепі з одного боку та 4 кутніх зубів на нижній щелепі з другого боку або заміна їх знімними протезами І, II непридатні
III придатні
б) відсутність 4 і більше фронтальних зубів на одній щелепі або відсутність другого різця, ікла та першого малого кутнього зуба підряд, за неможливості заміни їх незнімними протезами І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
в) множинний ускладнений карієс зубів І непридатні
II, III придатні
51 Щелепно-лицьові аномалії, включаючи аномалії прикусу, інші хвороби і стани зубів та їх опорного апарату, хвороби щелеп (К07-К08, К10)
а) зі значним, помірним порушенням дихальної, нюхальної, жувальної, ковтальної та мовної функцій непридатні
б) з незначним порушенням дихальної, нюхальної, жувальної, ковтальної та мовної функцій І, II непридатні
III придатні
52 Гінгівіти, хвороби пародонта, інші ураження ясен та беззубового альвеолярного відростку, кісти області рота, хвороби слинних залоз, м’яких тканин порожнини рота, хвороби та інші стани губ, язика (К05-К06, К09, К11-К14)
а) генеролізований пародонтит III-IV ступеня, захворювання слизової оболонки порожнини рота, що важко піддаються лікуванню І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) пародонтит, пародонтоз І-II ступеня, стоматити, гінгівіти, хейліти та інші захворювання слизової оболонки порожнини рота, слинних залоз і язика І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
53 Хвороби стравоходу (К20-К23)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
54 Виразкова хвороба шлунка, дванадцятипалої кишки (К25-К26)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій і рідкими загостреннями І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
55 Хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, крім виразкової хвороби (K27-K31)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, з частими загостреннями І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) з помірним порушенням функцій та рідкими загостреннями І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
в) з незначним порушенням функцій І непридатні
II, III придатні
56 Хвороби печінки, жовчного міхура, жовчовивідних шляхів та підшлункової залози (K70-K77, K80-K87)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, з частими загостреннями непридатні
б) з помірним порушенням функцій та рідкими загостреннями І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) із незначним порушенням функції І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без порушення функції І непридатні
II, III придатні
57 Неінфекційні хвороби кишківника (K50-K63), хвороби очеревини (К65-К67), хвороби апендикса (K36-K38), інші хвороби органів травлення (K90-K93)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
58 Грижі внутрішні та зовнішні (K40-K46)
а) з порушенням функцій внутрішніх органів непридатні
б) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І, II непридатні
III придатні
XII. ХВОРОБИ СЕЧОСТАТЕВОЇ СИСТЕМИ (N00-N99)
59 Хронічні захворювання нирок: хронічний гломерулонефрит, хронічний первинний пієлонефрит, нефросклероз, нефротичний синдром, зморщена нирка, первинний амілоїдоз нирок, хронічний інтерстиціальний нефрит та інші нефропатії (N00-N19)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функції І, II непридатні
III придатні
60 Пієлонефрит (вторинний) (N11-N12), гідронефроз (N13), сечокам’яна хвороба нирок, сечоводів, сечового міхура, уретри, інші ураження нирок та сечоводів, цистит, інші хвороби сечовивідної системи (N20-N23, N25-N39)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II, III придатні
61 Хвороби чоловічих статевих органів (гіперплазія, запальні та інші хвороби передміхурної залози; водянка яєчка, орхіт та епідидиміт, надмірна крайня плоть, фімоз і парафімоз; хвороби статевого члена, інші хвороби чоловічих статевих органів) (N40-N51)
а) зі значним, помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
в) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II, III придатні
62 Хронічні запальні хвороби жіночих статевих органів, тазової клітковини, очеревини (сальпінгіт, оофорит, запальні хвороби матки, шийки матки, хвороби бартолінової залози, інші запальні хвороби органів малого таза у жінок) (N70-N77)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
в) за наявності об’єктивних даних без або з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
63 Незапальні хвороби жіночих органів: ендометріоз, випадіння статевих органів у жінок, нориці із залученням жіночих статевих органів, незапальні ураження яєчників, фаллопієвих труб та широкої зв’язки матки, поліпи жіночих статевих органів, ерозія та ектропіон шийки матки, дисплазія шийки матки (N80-N90)
а) зі значним порушенням функцій Непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
в) за наявності об’єктивних даних без або з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
64 Хвороби молочної залози: доброякісна дисплазія, фіброкістозна мастопатія, солітарна кіста, аденоматоз, фібросклероз, ектазія проток, гіпертрофія молочної залози, мастодинія, атрофія молочної залози тощо (N60-N64)
а) з порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
б) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
65 Розлад оваріально-менструальної функції (N91-N95)
а) із порушеннями, що знижують працездатність І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) з незначними порушеннями І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
ХІІІ. ВАГІТНІСТЬ, ПОЛОГИ ТА ПІСЛЯПОЛОГОВИЙ ПЕРІОД (О00-О99)
66 Вагітність, пологи та післяпологовий період (000-099)
а) з ускладненим перебігом І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
б) без ускладнень І непридатні
II, III придатні
XIV. ХВОРОБИ ШКІРИ ТА ПІДШКІРНОЇ КЛІТКОВИНИ (L00-L99)
67 Хвороби шкіри та підшкірної клітковини (L00-L59)
а) пухирчатка акантолітична, герпетиформний дерматоз; псоріаз розповсюджений, поширені форми хронічної екземи, які важко піддаються лікуванню, дифузний нейродерміт (атопічний дерматит) з поширеною ліхеніфікацією шкіри непридатні
б) екзема з частими загостреннями; дифузний нейродерміт (атопічний дерматит) з обмеженою ліхеніфікацією шкіри, фотодерматози, хронічна кропивниця, вульгарний іхтіоз, неакантолітична пузирчатка, хронічні (атипові) піодермії, рецидивуюча багатоформна еритема І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) обмежені, рідко рецидивуючі форми екземи, обмежені форми псоріазу, нейродерміту, червоний плоский лишай, хронічний фурункульоз, сикоз вульгарний І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
68 Інші хвороби шкіри, підшкірної клітковини та придатків шкіри (L60-L99)
а) поширені форми гніздового облисіння та вітиліго, дискоідний червоний вовчак І непридатні
II, III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) обмежені форми гніздового облисіння та себорея, ускладнена абсцедивними вуграми І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
в) склеродермія, хронічні васкуліти шкіри І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
XV. ХВОРОБИ КІСТКОВО-М’ЯЗОВОЇ СИСТЕМИ ТА СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ (M00-M99)
69 Системні хвороби сполучної тканини (поліартеріїт вузликовий та споріднені стани, некротизуючі васкулопатії, системний червоний вовчак, дерматоміозіт, системний склероз), інфекційні артропатії (піогенні артрити, реактивні артропатії), запальні поліартропатії (ревматоїдний артрит, псоріатична, ентеропатична артропатії), анкілозуючий спондиліт, подагра, системні васкуліти (M00-M15, M30-M36, М45)
а) зі стійкими вираженими змінами, значним порушенням функцій, частими загостреннями непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій та рідкими загостреннями І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
70 Хвороби великих суглобів, остеопатії та набуті кістково-м’язові деформації, які підлягають хірургічному лікуванню: внутрішньосуглобні ураження колінного суглоба, ураження і хвороби інших суглобів, остеомієліт, періостит, інші інфекційні ураження кісток, деформуючий остеїт, остеохондропатії, інші хвороби кісток та сполучної тканини (М16-М19, М22-М25, М60-М99)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
г) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
71 Хвороби хребта та їх наслідки: спондильоз і пов’язані з ним стани, хвороби міжхребцевих дисків, інші захворювання хребта - викривлення та інші набуті деформації хребта (М40-М43, М47-М54)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, що знижує працездатність непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
в) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
72 Набуті деформації та дефекти кисті та ступні (крім плоскостопості), набуті деформації кінцівок (у тому числі посттравматичні) (М20-М21, S60-S69, S90-S99, Т11, Т13, Т92, Т93)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, що унеможливлює або утруднює виконання службових обов’язків непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
73 Плоскостопість (М21.4, Q66.5)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, що утруднює виконання службових обов’язків І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
74 Відсутність кінцівки внаслідок ампутації (S48, S58, S68, S78, S88, S98, T92.6, T93.6, Z89)
Ампутаційні кукси верхніх або нижніх кінцівок на будь-якому рівні І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
XVI. ТРАВМИ, ОТРУЄННЯ ТА ДЕЯКІ ІНШІ НАСЛІДКИ ДІЇ ЗОВНІШНІХ ЧИННИКІВ (S00-T98)
75 Травми голови: внутрішньочерепна травма (струс, забій, стиснення головного мозку, субарахноїдальний та внутрішньочерепний крововиливи внаслідок травми), стани після черепно-мозкової травми, травми ока та орбіти, травми черепних нервів, переломи кісток черепа та обличчя; їх наслідки (S02, S04-S06, Т90)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
г) стани після черепно-мозкової травми без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
76 Травми та наслідки пошкоджень шиї, хребта, кісток та зв’язок тулуба - грудної клітини, живота, нижньої частини спини, спинного мозку, кровоносних судин (S10-S15, S16-S25, S28-S29, S30-S35, S38-S39, Т91)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
77 Травми та наслідки пошкоджень верхніх та нижніх кінцівок (S40-S99, Т92-Т93)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
78 Травми та наслідки пошкоджень внутрішніх органів грудної, черевної порожнин, органів, розташованих позачеревно, органів таза (S20, S21, S30, S31, S35-S39)
а) зі значним, помірним порушенням функцій непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) за наявності об’єктивних даних без порушення функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
79 Віддалені наслідки травм, термічних, хімічних опіків та відморожень (Т20-Т35, Т95)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функції І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
80 Травми та наслідки пошкоджень спинного мозку, нервових корінців та сплетінь, периферійних нервів нижніх та верхніх кінцівок (S14, S24, S34, S44, S54, S64, S74, S84, S94)
а) зі значним порушенням функцій непридатні
б) з помірним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
в) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
81 Отруєння лікарськими засобами, медикаментами та біологічними речовинами, токсична дія речовин, переважно немедичного призначення, інші та неуточнені впливи зовнішніх чинників (Т36-Т70, Т96-Т98)
а) зі значним, помірним порушенням функцій непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатні
XVII. ВРОДЖЕНІ ВАДИ РОЗВИТКУ, ДЕФОРМАЦІЇ ТА ХРОМОСОМНІ АНОМАЛІЇ (Q00-Q99)
82 Вроджені вади розвитку органів та систем (Q00-Q99)
а) зі значним, помірним порушенням функцій, що утруднює виконання службових обов’язків непридатні
б) з незначним порушенням функцій І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
XVIII. ІНШІ ХВОРОБЛИВІ ПРОЯВИ
83 Недостатній фізичний розвиток (слабкий розвиток м’язової системи та підшкірно-жирової клітковини) внаслідок недостатньої угодованості або хвороб ендокринної системи, розладів харчування та порушення обміну речовин (Е34, Е63) І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
84 Неорганічний енурез (F98.0) І, II непридатні
III придатність визначається індивідуальним рішенням
85 Заїкання із захлинанням (F98.5)
а) заїкання, яке охоплює весь мовний апарат, з порушенням дихання та невротичними проявами, недомовність, що робить мову малозрозумілою непридатні
б) заїкання або недомовність, що є причиною недостатньо виразної мови І непридатні
II придатність визначається індивідуальним рішенням
III придатні
__________
Примітка.
Перелік захворювань розроблено відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я 10-го перегляду.
Додаток 2
до Положення про діяльність
лікарсько-експертних комісій
Державної служби України
з надзвичайних ситуацій
(пункт 5 розділу І)
ПОЯСНЕННЯ
щодо застосування статей Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту
I. Деякі інфекційні та паразитарні хвороби (А00-В99)
1. Стаття 1: передбачає стани після перенесених тяжких гострих форм інфекційних і паразитарних захворювань (черевного тифу, паратифу, лептоспірозу, дифтерії, малярії, сальмонельозної інфекції тощо) з ускладненнями, а також хронічні рецидивні форми цих захворювань, які не піддаються або важко піддаються лікуванню. За наслідками цих захворювань у разі збереження стійких порушень функцій органів та систем експертне рішення щодо ступеня придатності до служби слід приймати з урахуванням відповідних статей Переліку захворювань.
У разі затяжного, рецидивного перебігу гострого інфекційного або паразитарного захворювання, паразитоносійства, коли протягом 2 місяців зберігаються стійкі зміни у функціональному стані органу або системи, формуються різноманітні ускладнення, особам зі стійким виділенням збудників кишкових захворювань, що не піддаються лікуванню, після завершення курсу лікування лікарська експертиза проводиться за пунктом "а". За цим самим пунктом проводиться лікарська експертиза осіб, у яких за даними стаціонарного обстеження виявлено хронічний перебіг інфекційного або паразитарного захворювання зі значним або помірним порушенням функцій, що знижують працездатність.
До пункту "б" належать наслідки перенесених гострих інфекційних і паразитарних захворювань, хронічні захворювання за наявності стійких незначних порушень функцій, що виявляються протягом року та більше.
До пункту "в" належать стани після перенесених гострих інфекційних, паразитарних захворювань за наявності тимчасових функціональних розладів, коли після завершення стаціонарного лікування у хворих залишаються загальна астенізація, занепад сил, розлади харчування (протягом року після захворювання).
Лікарська експертиза кандидатів на службу цивільного захисту та кандидатів до вступу, які перенесли гострі інфекційні та паразитарні хвороби (незалежно від ступеня тяжкості), проводиться за результатами стаціонарного обстеження не раніше, ніж через шість місяців після завершення курсу лікування або в амбулаторному порядку в разі перенесеного захворювання більше одного року та наявності скарг та (або) відхилень у скринінгових лабораторних, інструментальних методах обстеження. У разі якщо при амбулаторному, стаціонарному обстеженні осіб, які перенесли інфекційні та паразитарні хвороби, функціональних порушень з боку органів та систем не виявлено, стаття 1 не застосовується.
2. Стаття 2:
до пункту "а" належать:
усі форми туберкульозу легень, респіраторної системи з бактеріовиділенням, розпадом легеневої тканини (або без них) з вираженими симптомами інтоксикації, що унеможливлюють проходження служби;
генералізований (міліарний) туберкульоз з переважним ураженням легень та плеври;
фістульозна (норицева) форма туберкульозного бронхоаденіту, фістульозні ураження бронхів із виділенням мікобактерій;
великі залишкові зміни в легенях, плеврі, що супроводжуються значними порушеннями функції зовнішнього дихання;
наслідки хірургічного лікування туберкульозу легень, рубцеві зміни легень та плеври зі зміщенням легень та міжстіння, які супроводжуються значними або помірними порушеннями функції зовнішнього дихання, за неефективного лікування або відмови від його продовження.
Питання щодо придатності до служби вирішується при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) лікування захворювання, загальний строк якого, ураховуючи госпітальний та санаторний періоди, може сягати 12 місяців (але не менше 3 місяців). Лікарська експертиза проводиться не раніше, ніж через 3 місяці повного курсу лікування.
До пункту "б" належать усі встановлені в результаті стаціонарного обстеження форми активного туберкульозу легень, плеври або наслідки радикального хірургічного лікування без виділення мікобактерій, без розпаду легеневої тканини з помірно вираженими клінічними симптомами.
До пункту "в" належать усі форми туберкульозу легень, внутрішньогрудних лімфовузлів та плеври, коли в результаті тривалого госпітального та санаторно-курортного лікування досягнуто зникнення клініко-рентгенологічних симптомів хвороби: симптоми інтоксикації зникли, інфільтративні зміни в легенях переважно розсмоктались, порожнини розпаду зарубцювалися і виділення мікобактерій закінчилося. За цим самим пунктом лікарська експертиза проводиться особам із великими залишковими змінами, з неактивними комбінованими змінами в межах 3 і більше сегментів, а також особи в найближчі 3 роки після клінічного вилікування із залишковими змінами унаслідок перенесеного туберкульозного ексудативного плевриту, наслідками хірургічного лікування при незначному порушенні або без порушення функції зовнішнього дихання.
Лікарська експертиза особам, які перенесли туберкульозний плеврит понад 3 роки і не мають рентгенологічних змін у легенях, здійснюється за статтею 48 Переліку захворювань залежно від ступеня порушення функції зовнішнього дихання.
До пункту "г" належать малі залишкові зміни після вилікуваного (у тому числі спонтанного) туберкульозу легень без порушень функцій.
За поєднання двох і більше ознак, характерних для малих залишкових змін, слід розцінювати ці залишкові зміни як великі.
Повторна лікарська експертиза особам, вилікуваним від туберкульозу легень, з метою медичної та професійної реабілітації проводиться після повного обстеження не раніше, ніж через 3 роки після клінічного вилікування.
Особи, які перебували в контакті з хворими на туберкульоз та яким проводиться специфічна профілактика, визнаються непридатними до служби та до вступу до закладів освіти до завершення курсу специфічної профілактики.
3. Стаття 3:
до пункту "а" належать:
туберкульоз мозкових оболонок, головного та спинного мозку;
генералізований туберкульоз із багатоваріантним перебігом, сукупним ураженням різних органів і систем (легень, плеври, периферичних лімфатичних залоз, мозкових оболонок, очеревини, кишківника, сечостатевих органів, кісток і суглобів, очей, шкіри тощо) незалежно від результатів лікування;
активний прогресуючий туберкульоз хребта, кісток і суглобів з розладами функцій у вигляді значних паралічів і парезів, напливними абсцесами чи норицями;
туберкульоз сечостатевих органів з розпадом та/або бациловиділенням;
туберкульоз очей з прогресуючим зниженням зору;
поширені і спотворювальні форми туберкульозу шкіри;
прогресуючий туберкульоз перикарда, очеревини і внутрішньочеревних лімфатичних залоз шлунку, кишечника, печінки, селезінки, ЛОР-органів;
метатуберкульозний нефросклероз;
залишкові зміни, наслідки перенесеного туберкульозу сечостатевої системи, стан після видалення нирки та іншого хірургічного лікування нирок і сечовивідних шляхів зі значними порушеннями функцій (рубцеві зміни сечового міхура зі значними розладами сечовипускання, стан після двосторонньої кастрації внаслідок туберкульозу) та ХНН другої-третьої стадій.
До пункту "б" належать активний обмежений туберкульоз хребта, кісток і суглобів, сечостатевих органів та інших позагрудних локалізацій у стадії згасання без натічників і нориць; залишкові зміни чи наслідки перенесеного туберкульозу органів сечової системи, стани після хірургічного лікування туберкульозу нирок і сечовивідних шляхів із ХНН першої стадії чи помірними розладами сечовипускання, стан після хірургічного лікування інших органів з помірними розладами функції.
До цього пункту належить активний згасаючий туберкульоз позагрудної локалізації після закінчення основного курсу специфічної терапії протягом 3-5 років.
До пункту "в" належить туберкульоз позагрудних локалізацій після клінічного вилікування (через 3 роки, а туберкульоз хребта, трубчастих кісток та суглобів - через 5 років).
Діагноз туберкульозу позагрудної локалізації повинен бути підтверджений цитологічними, мікробіологічними, гістологічними, імунологічними та іншими методами. Лікування хворих на кістково--суглобовий туберкульоз триває, не менше 9-12 місяців (сечостатевої системи - не менше 4-6 місяців).
4. Стаття 4: передбачає стани після перенесених гострих та хронічних вірусних гепатитів, діагнози яких встановлені після дослідження крові на маркери гепатитів, консультації інфекціоніста (за можливості - гематолога). Придатність до служби визначається залежно від ступеня порушень функцій печінки та їх стійкості. Виявлення у осіб, що проходять службу, антигенів вірусного гепатиту "В" або "С" є підставою для ретельного дообстеження з метою виключення хронічного захворювання печінки.
До пункту "а" належать гострі та хронічні вірусні гепатити, диференційовані за маркерами, що мають тяжкий або тривалий перебіг, важко лікуються або не піддаються лікуванню, після закінчення якого зберігаються стійкі (протягом року) значно виражені порушення функцій печінки, інших органів, систем.
Пункт "б" передбачає хронічний та рецидивний перебіг вірусних гепатитів, диференційованих за маркерами, встановлених у стаціонарі після проведення курсу лікування зі стійкими помірними порушеннями функції печінки (збільшення трансаміназ у 5-10 разів понад норму).
До пункту "в" належить хронічний перебіг вірусних гепатитів з проведенням лікування або без нього з незначним порушенням функції печінки або мінімальною активністю. До цього пункту також належить хронічний перебіг вірусних гепатитів з проведенням лікування за відсутності порушення функції печінки.
Кандидати на службу цивільного захисту та кандидати до вступу в разі виявлення антигенів вірусного гепатиту "В" або "С", діагностування в них хронічних вірусних гепатитів або вірусоносійства, незалежно від ступеня порушення функції печінки, визнаються непридатними до служби, до вступу до закладів освіти за відповідними пунктами цієї статті.
Кандидати на службу цивільного захисту, які перенесли гострий вірусний гепатит, за відсутності у них порушень функцій печінки і шлунково-кишкового тракту, можуть бути визнані придатними до служби, вступу до закладів освіти не раніше, ніж через 12 місяців після закінчення лікування.
5. Стаття 5: передбачає різні клінічні стадії хвороби, зумовленої вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) за рубриками МКХ В20-В24, та безсимптомне носійство ВІЛ - Z21.
Діагноз має підтверджуватися результатами імунологічного дослідження сироватки крові на наявність антитіл до ВІЛ та за необхідності визначення рівнів CD4 клітин. Тестування на наявність антитіл до ВІЛ у крові обстежуваного має базуватися та проводитись відповідно до принципів ДКТ, регламентованих ВООЗ. Позитивний результат ІФА на наявність антитіл до ВІЛ потребує обов’язкового підтвердження методом імунного блоту або ПЛР крові.
У разі виникнення в особи рядового і начальницького складу важких СНІД-індикаторних захворювань (В20-В22), що передбачає тривале більше 4 місяців стаціонарне лікування, а також при низькому рівні CD4 клітин (<200) оцінка придатності проводиться за пунктом "а". Якщо строк стаціонарного лікування СНІД-індикаторних захворювань буде менше 4 місяців, а рівень CD4 клітин >200, оцінка придатності проводиться за пунктом "б". Особам, які проходять службу, які отримують ВААРТ і мають рівень CD4 клітин >200, оцінка придатності проводиться за пунктом "б".
З метою забезпечення конфіденційності відомостей про ВІЛ-статус особи в експертному документі дозволяється зазначати діагноз "Хронічна ретровірусна інфекція".
У разі захворювання особи, зарахованої на службу за контрактом, протягом перших трьох місяців від початку служби захворювання на ВІЛ не пов’язується з проходженням служби.
6. Стаття 6: діагнози захворювань, що належать до пунктів "а", "б", встановлюються в спеціалізованих закладах охорони здоров’я (відділеннях) після ретельного обстеження. У разі ураження сифілісом внутрішніх органів, кісток, нервової системи залежно від ступеня порушення їх функцій лікарська експертиза проводиться також за відповідними статтями Переліку захворювань.
При діагностуванні в кандидатів на службу цивільного захисту первинного, вторинного, прихованого або неуточненого сифілісу під час лікування або одразу після завершення курсу протисифілітичного лікування вони визнаються непридатними до вилікування. Критеріями вилікування слід вважати документально підтверджений факт зняття їх з диспансерного клініко-серологічного нагляду в дерматовенеролога після закінчення курсу лікування в строк, який регламентований відповідними чинними інструкціями МОЗ, негативні результати лабораторних досліджень та відсутність клінічних ознак захворювання. У разі сповільненої негативації класичних серологічних реакцій на сифіліс оцінка придатності проводиться за пунктом "б".
При незадовільних результатах лікування аногенітальної герпесвірусної інфекції (рецидиви виникають два і більше разів на рік), клінічних проявах папіломовірусних інфекцій урогенітального тракту, що порушують функцію, оцінка придатності проводиться за відповідними пунктами статей Переліку захворювань.
7. Стаття 7: під дію пункту "а" підпадає особовий склад, що хворіє на мікози, у разі незадовільних результатів їх лікування. Діагнози захворювань мають бути підтверджені результатами лабораторних досліджень.
До пункту "б" належать:
мікози гладкої шкіри, шкіри великих складок, волосистої частини голови, видимих слизових оболонок (висівкоподібний лишай, пахова епідермофітія, трихофітія, мікроспорія, фавус, кандидоз), еритразма;
мікози кистей;
інтертригінозна, дисгідротична, сквамозна (сквамозно-гіперкератотична) форми мікозів стоп у разі помітних явищ запалення і наявності свербежу шкіри цієї ділянки, виявлення значних гіперкератотичних нашарувань, тріщин на п’ятах та/або оніхомікозу;
оніхомікоз стоп та/або кистей.
Критерієм вилікування оніхомікозу для вирішення питання щодо придатності осіб до служби за наявності в них мікотичного ураження 1-3 нігтьових пластинок може вважатися факт видалення уражених нігтів або їх уражених частин при проведенні курсу системної та/або місцевої протигрибкової терапії.
Рішення про придатність до служби приймається після проведення курсу лікування.
II. Новоутворення (C00-D48)
1. Стаття 8:
до пункту "а" належать:
новоутворення головного мозку та спинного мозку;
злоякісні новоутворення кісток та суглобів незалежно від поширеності та стадії;
злоякісні новоутворення органів та систем з віддаленими та регіонарними метастазами, рецидивами пухлин, стани після хірургічного лікування, цитостатичної, променевої терапії злоякісних новоутворень при неможливості радикального вилікування або при відмові хворого від лікування;
стани після радикального лікування злоякісних новоутворень органів і систем незалежно від наявності або відсутності функціональних порушень протягом перших 3 років.
До пункту "б" належать стани після радикального лікування злоякісних новоутворень органів і систем за відсутності функціональних порушень.
Після завершення п’ятирічного строку після успішного радикального лікування первинної пухлини лікарська експертиза проводиться за його результатами за відповідними статтями Переліку захворювань залежно від ступеня порушення функції.
2. Стаття 9:
до пункту "а" належать злоякісні та інші новоутворення лімфоїдної, кровотворної та споріднених тканин, мієлодиспластичні синдроми з прогресуючим перебігом, значними змінами в складі крові, періодичними загостреннями, відсутністю або недостатнім ефектом лікування, наявністю рецидивів.
До пункту "а" належать:
хронічні лейкози в стадії виражених клініко-гематологічних проявів та в термінальній стадії;
лімфогранулематоз та неходжкінська лімфома IV стадії;
лімфогранулематоз та неходжкінська лімфома І-III стадій у разі неможливості досягнення стійкої ремісії з використанням препаратів І лінії, рецидиву захворювання;
справжня поліцитемія в еритремічній та анемічній стадіях.
До пункту "б" належать злоякісні та інші новоутворення лімфоїдної, кровотворної та споріднених тканин без прогресуючого перебігу, з тривалим позитивним ефектом від лікування та загостреннями не частіше одного разу на рік.
До пункту "б" належать:
хронічні мієло- та лімфопроліферативні захворювання в початковій стадії за відсутності показань до специфічного лікування або тривалий (більше 1 року) позитивний ефект від лікування препаратами І лінії;
лімфогранулематоз та неходжкінська лімфома І-III стадій за відсутності ранніх (до завершення стандартного курсу лікування) рецидивів та при досягненні стійкої (більше 1 року) ремісії після проведеного лікування;
гостра лейкемія при досягненні повної клініко-гематологічної ремісії після проведення курсів індукції та консолідації при збереженій працездатності;
справжня поліцитемія в початковій стадії;
мієлодиспластичний синдром з рефрактерною анемією за наявності незначної дисплазії лише одного еритроїдного паростка за відсутності показань до трансфузій еритромаси і збереження працездатності.
До пункту "в" належать:
лімфогранулематоз І-III стадій у фазі тривалої стійкої (понад 5 років після останнього курсу специфічного лікування) ремісії;
розлади стану здоров’я тимчасового характеру, зумовлені проведенням променевого або цитостатичного лікування.
3. Стаття 10: за наявності доброякісних новоутворень пропонується лікування та проведення експертизи за його результатами.
До пункту "а" належать:
новоутворення центральної чи периферичної нервової системи такі, що прогресують або призводять до паралічів, парезів кінцівок зі стійкими порушеннями чутливості або трофіки (гіпотрофії м’язів; контрактури, хронічні трофічні виразки);
такі, що супроводжуються розладом функцій кори або підкоркових утворень, порушенням функції черепних нервів, ендокринними розладами, а також стійким больовим синдромом (каузалгія, неврома, що викликає різкі болі, тощо);
фіброми носоглотки з прогресуючим перебігом, середостіння з порушенням функцій органів (зміщення, здавлення, руйнування навколишніх органів);
новоутворення бронхолегеневого апарату, що супроводжуються кровохарканням, бронхостенозом, ателектазом або іншими клінічними проявами;
новоутворення органів травлення, що призводять до зниження ступеня вгодованості і потребують стаціонарного лікування;
новоутворення залоз внутрішньої секреції, що викликають порушення функції прилеглих органів внаслідок зміщення, здавлення без ендокринних розладів;
міоми матки при розмірах, що відповідають 12-тижневій і більше вагітності і супроводжуються кровотечами, які призводять до анемії, а також наявність субмукозних або субсерозних вузлів з порушенням їх кровопостачання, швидким ростом (збільшення пухлини за рік до розмірів, що відповідають більш як 5-тижневій вагітності);
поширені або множинні папіломи сечового міхура, які супроводжуються дизуричними явищами або кровотечею, що знижують працездатність.
До пункту "б" належать новоутворення:
органів травлення з незначним порушенням функції або без порушення функції, що не потребують стаціонарного лікування;
жіночих статевих органів, що підлягають видаленню (поліпи цервікального каналу, кісти, фіброми піхви тощо);
міоми матки, що не потребують хірургічного лікування (які призводять до збільшення матки до розмірів 11-тижневої вагітності);
куприкові кісти та рецидивні дермоїдні куприкові кісти після хірургічного лікування.
До пункту "в" належать доброякісні новоутворення шкіри:
новоутворення шкіри, підшкірної тканини, відповідних кровоносних або лімфатичних судин на ділянках, які може травмувати формений одяг, спорядження, взуття, що утруднює їх носіння;
пігментні невуси значних розмірів на відкритих ділянках шкіри, що спричиняють косметичний дефект;
меланомонебезпечні невуси (гігантський пігментний невус, синій невус Яддосона, меланоз Дюбрея тощо).
До осіб, які проходять службу за графою II Переліку захворювань, у разі фактичної спроможності виконання службових обов’язків, за їх зверненням, придатність визначається індивідуальним рішенням.
За наявності кіст, поліпів, гемангіом внутрішніх органів, придатність кандидатів на службу цивільного захисту визначається індивідуальним рішенням залежно від локалізації та ступеня порушення їх функції, у тому числі за відповідними статтями Переліку захворювань.
Радикальне хірургічне лікування доброякісних новоутворень без порушення функції не обмежує придатності осіб до служби і вступу до закладів освіти.
III. Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин (E00-E90)
1. Стаття 11: до цієї статті належать різновиди нетоксичного зоба (простий зоб, нетоксичний вузловий зоб), гіпотиреоз, тиреотоксикоз, тиреоїдит, хвороби щитоподібної залози та близькі стани, пов’язані з йодною недостатністю, інші розлади щитоподібної залози. Наявність хвороби і ступінь її проявів мають бути підтверджені ендокринологом.
До пункту "а" належать захворювання та патологічні стани, що знижують працездатність хворого:
вузловий та дифузний токсичний зоб тяжкого або середнього ступеня тяжкості;
гіпотиреоз тяжкого та середнього ступеня тяжкості за наявності ускладнень, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозі 75 мг та більше на добу.

................
Перейти до повного тексту