1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
13.02.2006 N 66
( z0252-06 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 березня 2006 р.
за N 253/12127
( Документ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 690 від 23.09.2009 )
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про комісію з питань етики
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я N 142 від 18.03.2008 )
1. Загальні положення
1.1. Типове Положення про Комісію з питань етики (далі - Положення) розроблено відповідно до статей 7 та 8 Закону України "Про лікарські засоби" з урахуванням вимог Директиви 2001/20/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС, нормативних вимог, що діють в Україні, вимог належної клінічної практики, Гельсінської декларації: рекомендації для лікарів з проведення біомедичних досліджень із залученням людини (1964), рекомендації ВООЗ Етичним комітетам, що проводять експертизу біомедичних досліджень.
1.2. Положення встановлює основні вимоги до оцінки етичних та морально-правових аспектів клінічних випробувань лікарських засобів (схвалення клінічного випробування), які можуть проводитись на пацієнтах (здорових добровольцях).
1.3. Основними завданнями Комісії з питань етики (далі - Комісія) є:
захист прав та інтересів досліджуваних, залучених до клінічних випробувань лікарських засобів;
захист прав та інтересів дослідників;
забезпечення етичної та морально-правової оцінки матеріалів клінічного випробування.
1.4 Схвалення клінічного випробування лікарських засобів здійснює Центральна комісія.
( Пункт 1.4 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 142 від 18.03.2008 )
1.5 Комісії з питань етики при лікувально-профілактичних закладах забезпечують дотримання виконання етичних норм під час проведення клінічних випробувань в лікувально-профілактичних закладах.
( Пункт 1.5 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 142 від 18.03.2008 )
1.6 Після схвалення клінічного випробування Центральною комісією дослідник надає його локальній комісії з питань етики при лікувально-профілактичному закладі. При цьому локальна комісія з питань етики при лікувально-профілактичному закладі визнає схвалення клінічного випробування Центральною етичною комісією.
( Пункт 1.6 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 142 від 18.03.2008 )
1.7. У своїй діяльності комісії з питань етики при лікувально-профілактичних закладах керуються загальновизнаними міжнародними нормами, Гельсінкською декларацією, чинним законодавством, у тому числі цим Порядком.
( Пункт 1.7 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 142 від 18.03.2008 )
1.8. Науково-експертне забезпечення Центральної комісії виконує Державне підприємство "Комітет з питань етики" МОЗ України, на підставі науково-експертних заключень якого Центральна комісія схвалює або не схвалює проведення клінічного випробування лікарського засобу.
( Розділ 1 доповнено пунктом 1.8 згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я N 142 від 18.03.2008 )
2. Обов'язки та права Комісії
2.1. До початку проведення клінічного випробування лікарського засобу Комісія оцінює етичні та морально-правові аспекти матеріалів клінічного випробування.
При підготовці свого рішення Комісія бере до уваги:
- значимість (важливість) клінічного випробування та його план;
- оцінку очікуваної користі і ризику та обґрунтованість висновків;
- протокол та брошуру дослідника або документ, еквівалентний йому;
- адекватність підготовки дослідника і допоміжного персоналу, якість устаткування і приміщень;
- адекватність і повноту письмової інформації, що передбачається надавати досліджуваним, а також передбачені процедури одержання інформованої згоди й обґрунтування необхідності проведення випробування за участю досліджуваних, не здатних самостійно дати інформовану згоду;
- забезпечення відшкодування збитків або компенсації в разі завдання шкоди здоров'ю або смерті досліджуваних, пов'язаних з проведенням клінічного випробування, а також інші документи щодо страхування згідно з діючим законодавством;
- умови сплачування винагороди або компенсації досліджуваним за участь у клінічному випробуванні, заходи щодо набору досліджуваних, якщо це передбачено (інформація щодо умов сплачування винагороди або компенсації досліджуваним за участь у клінічному випробуванні може надаватись у супровідному листі з посиланням на відповідний документ).
2.2. Під час проведення клінічного випробування лікарського засобу Комісія схвалює суттєві поправки до матеріалів клінічного випробування.
2.3. Комісія розглядає матеріали клінічного випробування в установлений термін і надає заявнику та/або досліднику висновок з одним із можливих нижченаведених рішень:
схвалення клінічного випробування;
вимога внести в зміни в надану документацію для схвалення клінічного випробування;
відмова в проведенні клінічного випробування;
скасування/призупинення наданого раніше схвалення клінічного випробування у процесі клінічного випробування.
2.4. У висновку Комісії зазначається принаймні така інформація:
повна назва розглянутого протоколу клінічного випробування;
чітка ідентифікація протоколу клінічного випробування та/або поправок до нього, номер версії та дата протоколу, на розгляді яких базується прийняте рішення;
назви та, по можливості, специфічні ідентифікаційні номери (номери версій та дати) розглянутих документів, включаючи інформацію для потенційних досліджуваних та текст інформованої згоди;

................
Перейти до повного тексту