- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 лютого 2007 р.
за N 118/13385
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства освіти і науки
N 1172 від 25.12.2007 )
Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України
1. Затвердити Умови прийому до вищих навчальних закладів України, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 01.02.2006
N 71 "Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.02.2006 за N 111/11985.
3. Адміністративно-господарському департаменту (Ханюк В.А.) у встановленому порядку зробити відмітку в архівних справах.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Степка М.Ф.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
05.02.2007 N 84
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 лютого 2007 р.
за N 118/13385
УМОВИ
прийому до вищих навчальних закладів України
Ці Умови є обов'язковими для вищих навчальних закладів незалежно від форми власності та підпорядкування, що акредитовані за I-IV рівнями або отримали ліцензію на надання освітніх послуг з підготовки фахівців за напрямами (спеціальностями), затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 24.05.97
N 507 "Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями" та від 13.12.2006
N 1719 "Про перелік напрямів, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра".
Громадяни України мають право на безоплатну освіту в усіх державних та комунальних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров'я, місця проживання та інших обставин, їм гарантується здобуття на конкурсній основі вищої освіти всіх освітньо-кваліфікаційних рівнів у вищих навчальних закладах за кошти державного бюджету в межах вимог державних стандартів, якщо вищу освіту за цим освітньо-кваліфікаційним рівнем громадянин здобуває вперше.
Громадяни України, які за станом здоров'я втратили можливість виконувати службові та посадові обов'язки за отриманою раніше кваліфікацією, мають право безкоштовно отримати вищу освіту за другим напрямом (спеціальністю) у державних та комунальних навчальних закладах за наявності висновків медико-соціальної експертної комісії.
1. До вищих навчальних закладів України приймаються громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають відповідний освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень та виявили бажання здобути вищу освіту.
2. Прийом до вищих навчальних закладів I рівня акредитації (технікумів, училищ та прирівняних до них закладів) здійснюється для підготовки фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста.
Прийом до вищих навчальних закладів II рівня акредитації (коледжів та прирівняних до них закладів) здійснюється для підготовки фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста та за напрямами підготовки освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра.
Прийом до вищих навчальних закладів III рівня акредитації (університетів, академій, консерваторій, інститутів та прирівняних до них закладів) здійснюється для підготовки фахівців за напрямами освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, а також за окремими спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня магістра.
Прийом до вищих навчальних закладів IV рівня акредитації здійснюється для підготовки фахівців за напрямами освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, спеціальностями освітньо-кваліфікаційних рівнів спеціаліста, магістра.
3. До участі в конкурсі щодо зарахування на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки молодших спеціалістів, бакалаврів приймаються особи, які мають документ державного зразка про повну загальну середню освіту.
Особи з базовою загальною середньою освітою приймаються на перший курс вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації для навчання за освітньо-професійними програмами підготовки молодшого спеціаліста з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти.
Вищі навчальні заклади мають право приймати осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень - кваліфікований робітник, для навчання із скороченим терміном підготовки молодшого спеціаліста за умови обрання ними відповідного напряму підготовки.
Вищі навчальні заклади II-IV рівнів акредитації мають право приймати на перший курс осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, для продовження навчання із скороченим терміном підготовки бакалавра за умови вступу на відповідний напрям підготовки.
Прийом на підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів спеціаліста, магістра має здійснюватися на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра.
Прийом на навчання за освітньо-професійними програмами спеціаліста та магістра медичного спрямування здійснюватиметься також на основі здобутого освітнього рівня - повна загальна середня освіта.
Прийом на підготовку за кошти фізичних (юридичних) осіб фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня магістра здійснюється також на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста.
Вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку громадян на посади осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом, мають право приймати тільки на перший курс відповідних програм підготовки осіб, які відповідають установленим вимогам проходження військової служби.
Вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів приймають на навчання без відриву від служби військовослужбовців військової служби за контрактом, які бездоганно прослужили у Збройних Силах не менше одного терміну контракту, на місця державного замовлення для підготовки фахівців за напрямами освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, що визначаються щорічним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України.
4. Підготовка іноземців та осіб без громадянства здійснюється згідно з Законом України
"Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", постановами Кабінету Міністрів України від 26.02.93
N 136 "Про навчання іноземних громадян в Україні" (із змінами) та від 05.08.98
N 1238 "Про затвердження Положення про прийом іноземців та осіб без громадянства на навчання до вищих навчальних закладів", Указом Президента України від 25.03.94
N 112 "Про заходи щодо розвитку економічного співробітництва областей України з суміжними прикордонними областями Російської Федерації". Іноземці, яким надаються державні стипендії за міжнародними договорами, загальнодержавними програмами, іншими міжнародними зобов'язаннями України, приймаються на навчання на підставі направлень Міністерства освіти і науки України в межах обсягів державного замовлення.
При прийомі на навчання осіб, які пред'являють (подають) документ про здобуту освіту іноземних держав (не державного зразка України), обов'язковою є процедура нострифікації документів про рівень освіти, що проводиться Міністерством освіти і науки України в установленому порядку.
Іноземці українського походження, які отримали направлення на навчання від офіційно зареєстрованих українських національно-культурних товариств, при вступі до вищих навчальних закладів України за напрямами підготовки "педагогічна освіта" - спеціальність "педагогіка і методика середньої освіти" ("українська мова і література", "історія", "образотворче мистецтво", "музична педагогіка і виховання" тощо), "філологія" - спеціальності "українська мова і література", "філологія" та напрямами підготовки (спеціальностями) "мистецтво", "історія", "журналістика", "соціальні науки" користуються такими самими правами, що й громадяни України, у тому числі при вступі на навчання за державним замовленням.
При вступі на інші напрями підготовки (спеціальності) іноземці українського походження, які отримали направлення на навчання від офіційно зареєстрованих українських національно-культурних товариств, користуються такими самими правами, що й громадяни України, якщо вони були учасниками міжнародних олімпіад із загальноосвітніх предметів, вступне випробування з яких визначено вищим навчальним закладом як профільне для вступу на обраний вступником напрям підготовки (спеціальність).
5. Прийом до вищих навчальних закладів на всі освітньо-професійні програми підготовки молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра здійснюється за конкурсом на підставі результатів вступних випробувань незалежно від форми власності вищого навчального закладу та джерел фінансування навчання.
Згідно з Положенням про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 14.12.2000
N 588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.12.2000 за N 925/5146, на базі вищих навчальних закладів може проводитись державна підсумкова атестація випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти за курсом повної загальної середньої освіти, результати якої за бажанням вступника можуть бути зараховані як вступні випробування до вищого навчального закладу.
6. Фінансування підготовки фахівців у вищих навчальних закладах здійснюється:
за рахунок видатків Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів - за державним замовленням;
за рахунок пільгових довгострокових кредитів;
за рахунок коштів юридичних, фізичних осіб.
Обсяги прийому на навчання за освітньо-професійними програмами молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста та магістра за рахунок видатків державного бюджету визначаються щорічно міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади України, у підпорядкуванні яких перебувають вищі навчальні заклади, з урахуванням видатків Державного бюджету.
Рішення щодо зарахування вступника з оплатою його навчання за рахунок пільгового довгострокового кредиту приймається за заявою вступника, що подається до приймальної комісії, на підставі результатів вступних випробувань відповідно до встановленої вищому навчальному закладу квоти.
7. З метою сприяння державним і комунальним органам у підготовці кваліфікованих кадрів для вирішення соціально-економічних проблем регіонів при вступі до вищих навчальних закладів організовується цільовий прийом:
на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.99
N 1159 "Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості"(із змінами) міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у сфері управління яких є вищі навчальні заклади, кожного року доводять квоту прийому сільської молоді на поточний навчальний рік до підпорядкованих вищих навчальних закладів.
Місця для цільового прийому виділяються у межах обсягу підготовки за державним замовленням, але їх кількість не повинна перевищувати 25% (50% - у вищих навчальних закладах залізничного транспорту та педагогічних, 75% - у сільськогосподарських) з кожного напряму підготовки (спеціальності).
8. Організацію прийому вступників до вищого навчального закладу здійснює приймальна комісія, склад якої затверджується наказом керівника вищого навчального закладу, який є її головою.
Для проведення вступних випробувань на перший курс навчання за освітньо-професійними програмами підготовки молодшого спеціаліста, бакалавра створюються предметні екзаменаційні комісії вищого навчального закладу. Для конкурсного відбору вступників приймальні комісії також враховують сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти, отримані вступниками у поточному році.
Для проведення вступних випробувань на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки спеціаліста та магістра створюються атестаційні комісії. Склад предметних екзаменаційних і атестаційних комісій затверджується керівником вищого навчального закладу. Повноваження приймальної комісії, предметних екзаменаційних і атестаційних комісій та структурних підрозділів вищого навчального закладу з питань організації прийому визначаються керівником вищого навчального закладу відповідно до Положення про приймальну комісію.
Вищий навчальний заклад має право оголошувати прийом вступників тільки за наявності ліцензії на здійснення освітньої діяльності за відповідними напрямами підготовки та спеціальностями і зобов'язаний створити умови для ознайомлення вступників з ліцензією на здійснення освітньої діяльності, сертифікатами про акредитацію відповідної спеціальності певного напряму.
Факт ознайомлення вступника з правилами прийому, наявною ліцензією і сертифікатом про акредитацію відповідної спеціальності певного напряму фіксується в заяві вступника і підтверджується його особистим підписом.
Вищий навчальний заклад зобов'язаний забезпечити дотримання прав громадян на освіту, установлених законодавством України, гласність і відкритість роботи приймальної комісії, об'єктивність оцінки можливостей і здібностей вступників.
9. Кожний вищий навчальний заклад відповідно до законодавства України, цих Умов і власних статутів не пізніш як за два місяці до початку прийому документів розробляє власні правила прийому на навчання. Правила прийому затверджуються головою приймальної комісії, після чого примірник правил у триденний термін надсилається до Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади за підпорядкуванням.
Правила прийому до вищих військових навчальних закладів та (або) розділи правил прийому до військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів щодо підготовки громадян на посади осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом розробляються приймальною комісією, узгоджуються з Міністерством оборони України.
Розділи правил прийому, що стосуються іноземців, розробляються відповідно до Положення про прийом іноземців та осіб без громадянства на навчання до вищих навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.98
N 1238.
У правилах прийому до вищого навчального закладу обумовлюються:
перелік напрямів підготовки (спеціальностей), за якими вищий навчальний заклад оголошує прийом документів відповідно до наявної ліцензії (відповідність визнається Міністерством освіти і науки України), у тому числі:
а) кількість місць для прийому на перший курс відповідно до затверджених обсягів підготовки за державним замовленням, зокрема кількість місць, що виділені для цільового прийому, за напрямами підготовки (спеціальностями);
б) кількість місць для прийому на перший курс за кожним напрямом підготовки (спеціальністю) з оплатою вартості навчання на договірній основі;
перелік вступних випробувань за напрямами підготовки (спеціальностями), форми їх проведення, система оцінювання знань, у тому числі форма проведення вступних випробувань вступників, які, за визначенням приймальної комісії, мають право на зарахування до вищого навчального закладу за результатами особливих умов конкурсу. Перелік вступних випробувань затверджує приймальна комісія. Вступні випробування встановлюються з числа загальноосвітніх предметів, визначених у пункті 16 цих Умов, крім випробувань за фахом у вищих навчальних закладах, що готують фахівців з мистецтва, культури і фізичної культури;
порядок організації конкурсу на відповідну форму навчання (за спеціальностями або групами спеціальностей, за напрямами підготовки, за факультетами або вищим навчальним закладом у цілому за умови відповідності вступних випробувань) та порядок зарахування вступників, які набрали однаковий конкурсний бал;
порядок конкурсного відбору та зарахування вступників на базі раніше здобутих освітньо-кваліфікаційних рівнів - кваліфікований робітник, молодший спеціаліст, бакалавр;
порядок і терміни розгляду заяв і документів, поданих іноземцями;
порядок зарахування результатів державної підсумкової атестації для випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, що співпрацюють з вищим навчальним закладом у складі навчальних, навчально-науково-виробничих комплексів або на підставі угод з ними, за умови проведення такої атестації приймальною комісією вищого навчального закладу;
порядок подання і розгляду апеляцій на результати вступних випробувань;
порядок проходження огляду медичної комісії вступниками до вищих навчальних закладів, що проводять підготовку фахівців для галузей, які потребують обов'язкового професійного медичного відбору, або проходження зазначеного огляду в інших медичних установах;
порядок проходження обов'язкового випробування з іноземної мови, психологічного обстеження та оцінки рівня фізичної підготовки вступників до вищих військових навчальних закладів та до військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку громадян на посади осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом;
порядок прийому на навчання за освітньо-професійними програмами спеціаліста та магістра, який повинен враховувати, що особи, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра в цьому або іншому вищому навчальному закладі за відповідним напрямом підготовки, незалежно від джерел фінансування, форми та року закінчення навчання, беруть участь у загальному конкурсі за результатами фахових вступних випробувань. Перелік фахових вступних випробувань та інших показників для загального рейтингу вступника визначається приймальною комісією. У правилах прийому до вищого навчального закладу незалежно від конкурсу при вступі на певну спеціальність можуть установлюватись особливі умови участі в конкурсі та форми проведення вступних випробувань (співбесіда) для осіб, які по закінченні навчання за освітньо-професійними програмами бакалаврів отримали диплом з відзнакою.
10. Строки прийому документів, проведення вступних випробувань та зарахування визначаються правилами прийому до вищого навчального закладу з урахуванням нижчезазначеного.
Прийом документів на денну форму навчання розпочинається не раніше ніж за 30 днів до початку вступних випробувань і закінчується:
а) для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами бакалавра (спеціаліста, магістра медичного спрямування):
20 червня - у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку громадян на посади осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом та підготовки офіцерів запасу (документ про здобуту повну загальну середню освіту подається вступником при прибутті до вищого навчального закладу);
8 липня - у вищих навчальних закладах, яким надано статус національних (за згодою Міністерства освіти і науки України, наданою на прохання керівників цих закладів, - 15 липня);
15 липня - у інших вищих навчальних закладах II-IV рівнів акредитації;
б) 22 липня - для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами молодшого спеціаліста.
Вступні випробування на денну форму навчання проводяться:
а) для вступу на навчання за освітньо-професійними програмами бакалавра (спеціаліста, магістра медичного спрямування):
з 1 липня - у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку громадян на посади осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом та підготовки офіцерів запасу;
з 9 липня - у вищих навчальних закладах, яким надано статус національних (з 16 липня за згодою Міністерства освіти і науки України, наданою на прохання керівників цих закладів);
з 16 липня - у інших вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації;
б) з 23 липня - за освітньо-професійними програмами молодшого спеціаліста.
Зарахування на денну форму навчання проводиться:
а) для навчання за освітньо-професійними програмами підготовки бакалавра (спеціаліста, магістра медичного спрямування):
до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку громадян на посади осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом і підготовки офіцерів запасу, - не пізніше 16 липня;
до вищих навчальних закладів, яким надано статус національних, не пізніше 1 серпня (за згодою Міністерства освіти і науки України, наданою на прохання керівників цих закладів, - 5 серпня);
до інших вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - не пізніше 5 серпня;
б) для навчання за освітньо-професійними програмами молодшого спеціаліста - не пізніше 10 серпня.
Строки прийому документів та проведення вступних випробувань на напрями підготовки (спеціальності) "мистецтво", "архітектура" встановлює вищий навчальний заклад.
Прийом документів, проведення фахових вступних випробувань та зарахування на навчання за освітньо-професійними програмами спеціаліста та магістра проводиться до 5 серпня;
................Перейти до повного тексту