1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
29.01.2008 N 1
Про підсумки виконання Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва у 2007 році завдань, визначених законами, актами Президента України та Кабінету Міністрів, та пріоритетні напрями роботи на 2008 рік
( Рішення затверджено Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва N 13 від 09.02.2008 )
Головним змістом роботи Держкомпідприємництва впродовж 2007 року було забезпечення безумовного виконання законів України, рішень Президента і Уряду, скерованих на якісне поліпшення бізнес-клімату в країні.
Стратегічною метою Комітету було проведення системних заходів задля створення на державному рівні прозорих та рівних умов господарської діяльності, започаткування та ведення власної справи, що сприятиме підвищенню рівня та якості життя громадян.
Основні зусилля Комітету та його територіальних представництв спрямовувалися на продовження системної регуляторної реформи, удосконалення дозвільної системи, приведення реєстраційних процедур до європейських стандартів. Здійснено заходи щодо збереження доступу малого і середнього бізнесу до спрощеної системи оподаткування, удосконалення сфери ліцензування, унормування питань контролю за діяльністю посадових осіб щодо виконання законодавства, а також перевірок суб'єктів господарювання.
Особливу увагу центрального апарату Комітету у II півріччі минулого року спрямовано на забезпечення упровадження в життя Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", прийнятого 5 квітня 2007 року.
У 2007 році вперше було запроваджено державну програму з часткового відшкодування за рахунок коштів державного бюджету кредитів підприємцям, які реалізують інноваційні проекти.
Робота проводилася на підставі наданих Комітету повноважень та функцій, з урахуванням визначених на 2007 рік пріоритетів.
Найбільшими здобутками Комітету у 2007 році колегія вважає:
Щодо загальних показників розвитку малого та середнього бізнесу
- збільшується кількість суб'єктів як малого (включаючи малі підприємства, фізичних осіб - підприємців, фермерські (селянські) господарства), так і середнього підприємництва в Україні, причому така тенденція по всіх регіонах країни;
- показник кількості суб'єктів малого підприємництва у розрахунку на 10 тис. наявного населення збільшився до 496 одиниць та досяг європейського рівня;
- помітно зростає середньомісячна заробітна плата одного найманого працівника на середніх і малих підприємствах та є найбільшою на малих підприємствах водного (1065,52 грн.) і залізничного (862,77 грн.) транспорту та у фінансовій діяльності (945,92 грн.).
Загалом кількість представників малого та середнього бізнесу за підсумками звітного року має зрости на 2,5% і становитиме біля 9858 тис. осіб зайнятих працівників.
Щодо регуляторної політики
Протягом 2007 року до Держкомпідприємництва та його територіальних органів подано на погодження центральними та місцевими органами виконавчої влади більш ніж 1800 проектів регуляторних актів (1114 проектів регуляторних актів на центральному рівні, 704 проекти - на регіональному рівні).
За результатами опрацювання:
- 1410 проектів регуляторних актів (або 77,1%) погоджено;
- 284 (або 16,3%) проектів регуляторних актів не погоджено з причин невідповідності цих проектів принципам державної регуляторної політики.
Крім того, Держкомпідприємництвом та його територіальними органами залишено без розгляду 164 проекти регуляторних актів, підготовлені центральними та місцевими органами виконавчої влади з порушенням вимог законодавства щодо обов'язковості здійснення АРВ та оприлюднення стосовно кожного проекту регуляторного акта, з яких:
- розробниками 126 проектів регуляторних актів виступали центральні органи виконавчої влади;
- розробниками 38 проектів регуляторних актів - місцеві органи виконавчої влади.
Досягнуто достатньо високого рівня прозорості прийняття управлінських рішень (стосовно 95,0% проектів регуляторних актів розробниками застосовується процедура оприлюднення проектів).
Спостерігається покращення якісного рівня виконуваності вимоги щодо обов'язковості здійснення АРВ до кожного проекту регуляторного акта - 96,4% проектів регуляторних актів супроводжуються дослідженням наслідків прийняття відповідного регуляторного акта (проти 95,2% у 2006 році).
Щодо дозвільної системи
Має місце поліпшення умов започаткування та ведення бізнесу в Україні, скорочення часових та грошових витрат підприємців на проходження дозвільних процедур, а також зниження рівня корупції, що створює умови для поліпшення інвестиційного клімату в Україні.
Вказані показники були досягнуті, зокрема, запровадженням європейського принципу видачі дозвільних документів - принципу організаційної єдності, що передбачає створення в регіонах дозвільних центрів.
Вибіркові обстеження дозвільних центрів показали, що в тих адміністративно-територіальних одиницях, де центри здійснюють діяльність відповідно до покладених на них завдань (з достатнім ресурсним забезпеченням), тривалість процедури отримання дозвільних документів скоротилася в середньому в 2,4 рази, а витрати підприємців - в 2 рази.
Одним із принципових надбань Закону також стало запровадження декларативного принципу започаткування бізнесу. Проте на практиці застосування такого принципу запроваджено лише у сфері пожежного нагляду.
За час роботи дозвільних центрів протягом 2007 року по країні у вказаних структурах зареєстровано:
- 573785 звернень суб'єктів господарювання;
- 382862 виданих документів дозвільного характеру;
- 507653 наданих консультацій;
- 5688 зареєстрованих декларацій.
Це приблизно в 2 рази перевищує аналогічні показники протягом 2006 року.
Щодо упровадження Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"
Закон набрав чинності 26 грудня 2007 року. Він концептуально змінює організацію державного контролю за господарською діяльністю в Україні, оскільки передбачає створення єдиного правового поля, яким керуватимуться контролюючі органи та посадові особи. Положеннями Закону встановлюються загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю) та регулюється порядок проведення планових та позапланових заходів. Таким чином, головна мета Закону - зменшити кількість перевірок, унеможливити корупційні дії перевіряючих, які спричиняє безсистемність і у цій сфері.
На Держкомпідприємництво дорученням Уряду покладено обов'язки відповідального виконавця за стан упровадження Закону. Комітет зробив усі можливі дії задля підготовки іншими центральними органами виконавчої влади проектів нормативно-правових актів щодо затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності, періодичності проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Прийнято ряд постанов Кабінету Міністрів України, серед яких "Про затвердження Порядку відбору зразків продукції для визначення її якісних показників та форми акта відбору зразків продукції" та "Про затвердження Порядку відшкодування суб'єктом господарювання витрат, пов'язаних з проведенням експертизи (випробування) зразків продукції", розроблених Держкомпідприємництвом.
Разом з заінтересованими центральними органами виконавчої влади підготовлено перелік актів Кабінету Міністрів та законів України, які потребують приведення у відповідність з цим Законом.
Щодо державної реєстрації
Державну реєстрацію суб'єктів господарювання на сьогодні здійснюють 1323 державних реєстраторів в 678 реєстраційних органах.
Позитивну динаміку у розвитку регіонів забезпечило зростання кількісних показників реєстрації суб'єктів господарювання у 2007 році.
Станом на 01.01.2008 року загальна кількість зареєстрованих суб'єктів господарювання в Україні склала 5315056 осіб, у тому числі - 1146994 юридичних осіб та 4168062 фізичних осіб - підприємців. Загальний абсолютний приріст зареєстрованих суб'єктів господарювання в Україні за 2007 рік порівняно з 2006 роком складає 402810, тобто на 8,20% збільшено вказану кількість порівняно з показниками реєстрації за 2006 рік. Приріст по зареєстрованим юридичним особам складає 73235 або на 6,82% більше в порівнянні з відповідним періодом минулого року, а кількість фізичних осіб - підприємців відповідно зросла на 329575 або на 8,59%.
З квітня 2007 року запрацював електронний взаємообмін інформацією про зареєстрованих суб'єктів господарювання між державним реєстратором та органами ДПА, Держкомстату, ПФУ та фондів соціального страхування.
В травні 2007 року запроваджено удосконалене програмне забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що дозволило проводити процедури державної реєстрації в режимі "он-лайн", полегшити та прискорити доступ користувачів Єдиного державного реєстру та побудувати комплексну систему захисту інформації на належному рівні від несанкціонованого доступу.
Щодо системи ліцензування
Протягом звітного періоду розроблено законопроекти щодо внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" і які стосувалися:
- скорочення видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню;
- приведення Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" у відповідність із Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
- запровадженню нових основних принципів державної політики у сфері ліцензування;
- окремих умов виконання делегованих Раді міністрів Автономної Республіки Крим державних виконавчих функцій і повноважень у сфері ліцензування.
Зазначені законопроекти спрямовані на:
- забезпечення виконання принципу Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" щодо неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю);
- зменшення переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню та вдосконалення ліцензування господарської діяльності в галузі криптографічного захисту інформації у зв'язку з необхідністю виконання зобов'язань України щодо вступу до Світової організації торгівлі, якими передбачено скасування всіх обмежень на ввезення товарів, що відносяться до сфери ITA, та інших технологічних товарів з криптографічними властивостями;
- зупинення постійних спроб виведення певних видів господарської діяльності із під сфери дії Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та створення єдиної уніфікованої системи ліцензування в Україні.
Прийняття законопроектів буде сприяти:
- зменшенню надмірного адміністративного контролю у сфері ліцензування, забезпеченню підвищення ефективності державного нагляду шляхом узгодження дій контролюючих органів, удосконаленню процедур, пов'язаних із здійсненням контролю;
- створенню належних умов провадження господарської діяльності, уникненню подвійного ліцензування, а також зніме зайві адміністративні бар'єри при здійсненні підприємницької діяльності;
- запобіганню спробам недоречного виведення із під сфери дії базового ліцензійного закону певних видів господарської діяльності, уникненню необґрунтованого запровадження нових видів господарської діяльності, що підлягатимуть ліцензуванню.
Щодо фінансових та соціальних питань розвитку підприємництва
Протягом 2007 року проводилась системна робота з вдосконалення нормативно-правової бази з питань оподаткування, вжиття упереджуючих заходів з усунення перешкод у діяльності суб'єктів господарювання щодо фінансових та соціальних питань підприємницької діяльності.
Було проведено значну роботу з опрацювання проекту Податкового кодексу України. Надано низку суттєвих зауважень та пропозицій до розділів проекту - "Загальні адміністративні положення", "Податок на доходи фізичних осіб", "Акцизний податок", "Місцеві податки і збори", "Податок на додану вартість", "Податок на прибуток підприємств", "Спеціальні режими оподаткування" та інших.
Упереджено прийняття окремих норм, що передбачали зміни в діючому законодавстві України та погіршували умови діяльності суб'єктів господарювання. Зокрема, розширення прав контролюючого органу в частині проведення позапланових перевірок, запровадження збору на виробництво і розповсюдження соціальної реклами про шкоду вживання тютюнових виробів і зловживання алкогольними напоями, обмеження прав платників на отримання бюджетного відшкодування, запровадження солідарної відповідальності платників податку на додану вартість, обов'язкового подання всіма платниками ПДВ звітності в електронному виді, надання додаткового звіту про обсяги надходження та використання спирту виробниками алкогольної продукції, застосування розрахунку податкових різниць у податковому обліку суб'єктів господарювання тощо.
Врегульовано низку питань, що виникали під час застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку із змінами у законодавстві та неоднозначністю у трактуванні окремих норм, зокрема щодо можливості застосування спрощеної системи оподаткування комунальними та державними підприємствами та порядок включення до складу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) транзитних коштів, що надійшли на розрахунковий рахунок платника єдиного податку, застосування штрафних санкцій до суб'єктів господарювання внаслідок відсутності у платників єдиного податку, які працюють із іншими СПД - фізичними особами (контрагентами), які є платниками єдиного податку, квитанцій про сплату єдиного податку такими суб'єктами.
Протягом року опрацьовано законопроекти з соціального захисту суб'єктів підприємницької діяльності, а саме "Про внесення змін до деяких законів України" щодо запровадження загальнообов'язкового державного медичного страхування, "Про внесення зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо погашення боргів до Пенсійного фонду України" та інші.
Зупинено намагання прийняттю Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким передбачалося застосування касових апаратів суб'єктами - "спрощенцями" на загальних підставах та занадто великого підвищення розміру штрафних санкцій за порушення норм Закону.
Прийняття зазначених законопроектів сприятиме покращенню умов підприємницької діяльності, вдосконаленню системи адміністрування податків, зборів та внесків на соціальне страхування, ефективному функціонуванню податкової системи.
Щодо виконання програм у галузі підприємництва
У 2007 році за ініціативи Держкомпідприємництва започатковано реалізацію бюджетної програми, спрямованої на часткове відшкодування за рахунок бюджетних коштів відсоткових ставок за кредитами, залученими суб'єктами малого і середнього бізнесу на реалізацію інвестиційних проектів.
Відшкодування здійснюється через територіальні органи Держкомпідприємництва у регіонах. На виконання цієї програми у 2007 році державним бюджетом виділено 27 млн. грн.
Протягом минулого року в регіонах проведено 139 засідань конкурсних комісій по визначенню переможців конкурсів на отримання часткового відшкодування, в результаті чого таке відшкодування отримав 431 суб'єкт малого та середнього бізнесу, з них: 146 фізичних осіб - підприємців, 65 малих та 220 середніх підприємств.
Організовано виконання Загальнодержавної програми адаптації законодавства до законодавства Європейського Союзу. Підготовлено 19 довідок про відповідність проектів нормативно-правових актів положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини, та 34 довідки про відповідність проектів нормативно-правових актів основним положенням законодавства Європейського Союзу.
Щодо міжнародного співробітництва
Впродовж 2007 року було продовжено роботу над завершальним етапом реалізації проекту Великої Британії (DFID) "Розвиток приватного сектору в рамках позики Світового банку на розвиток приватного сектору" та проекту ЄС "Послуги з підтримки МСП у пріоритетних регіонах".
Серед іншого, Держкомпідприємництвом здійснювалась робота із започаткування нових проектів в рамках надання міжнародної технічної допомоги, а саме:
- Проекту ЄС TACIS "Підтримка Розвитку Ділових Можливостей МСП України - Міжнародний Аспект";
- регіонального проекту Програми розвитку ООН "Торгівля та стимулювання інвестицій у Чорноморському басейні";
- австрійсько-українського проекту "Порівняльне дослідження системи державної підтримки підприємництва в Україні та Австрії";
- проекту "Сприяння торгівлі, інвестиціям та бізнесу".
Для реалізації положень Паризької декларації щодо підвищення ефективності зовнішньої допомоги, посилення ролі місцевих органів влади в процесі залучення та моніторингу міжнародної технічної допомоги (МТД) було створено координаційну урядово-донорську робочу групу, в роботі якої Держкомпідприємництво приймає активну участь.
Відповідно до Плану дій Україна - ЄС Держкомпідприємництвом проводилась робота щодо поглиблення діалогу із ЄС щодо пріоритетних напрямів розвитку малого та середнього підприємництва України на основі Європейської хартії для малих підприємств (далі - Хартія).
Держкомпідприємництво також бере активну участь у переговорах щодо укладання нового базового договору між Україною та ЄС в рамках Робочої групи з економічних, секторальних питань та питань щодо розвитку людського потенціалу.
Досягнуто домовленості із Центром з питань підприємництва, МСП та регіонального розвитку Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) щодо можливості набуття Україною статусу спостерігача або повноправного членства в одному з підрозділів Центру.
Здійснюються заходи щодо налагодження обміном інформацією про суб'єктів господарювання між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та реєстрами учасниками Європейського Бізнес Реєстру. Розроблено програмний продукт, який забезпечує можливість такого обміну. Сьогодні здійснюється тестування зазначеного програмного продукту в режимі експериментальної експлуатації. Приєднання України до Європейського Бізнес Реєстру та налагодження обміну інформацією забезпечує розширення кола міжнародних партнерів та збільшує кількість інвестицій та налагодження тісних міжнародних економічних зв'язків.
Щодо взаємодії з територіями
В Комітеті було прийнято 99 наказів, відповідно до яких здійснено 104 відрядження практично в усі регіони України (що на 16 та 19 більше, ніж за аналогічний період минулого року, відповідно 73 накази). Загалом, у службових відрядженнях взяли участь працівники усіх департаментів та структурних підрозділів Держкомпідприємництва, що працюють з регіонами.
Було організовано як індивідуальні відрядження, в основному виїзди керівного складу (62), так і групові (42). До робочих груп, у тому числі, включалися представники різних структурних підрозділів.
З метою максимально продуктивного використання можливостей працівників центрального апарату на регіональному рівні, під час планування та здійснення службових виїздів у регіони було забезпечено комплексність вирішення проблем і визначених як нагальні питань.
Проводилися перевірки різних напрямків роботи Комітету у територіальних представництвах та залучених підрозділах місцевих органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, а саме: перевірки фінансово-господарської діяльності - 4 регіони, участь у комплексних перевірках за дорученням Кабінету Міністрів України - 3 регіони, комплексна перевірка (Чернігівська обл.) - 1.
Проводилися перевірки за окремими напрямками роботи - діяльності дозвільних центрів та реєстраційних офісів, роботи Уповноважених з захисту прав підприємців. Всього контрольні заходи у регіонах задекларовано 22 рази.
Активізувалась робота з Головами територіальних представництв безпосередньо в центральному апараті Комітету Так, за звітній період, Комітетом проведено низку заходів за участю голів представництв, а саме: засідання колегії Комітету - 3, робочі наради (в т.ч. виїзні, наради-семінари та форуми) - 5.
Щодо співпраці з підприємницькою громадськістю
З метою оптимізації роботи з громадськістю на початку року було проведено реорганізацію консультативно-дорадчого органу - Громадської колегії Комітету: прийнято нового Голову Громадської колегії, затверджено новий склад та нове Положення.
У минулому році проведено низку заходів із залучення членів Громадської колегії, провідних всеукраїнських та міжнародних об'єднань підприємців. Проведено 11 заходів із залучення підприємницької громадськості, а саме: засідання Громадської колегії та її активу, профільних комісій Громадської колегії - 5, Громадські слухання - 1, інші заходи (форум, "круглий стіл", конференція тощо) - 5.
Уповноважені Держкомпідприємництва з питань захисту прав підприємців проводили активну діяльність щодо захисту прав підприємців на регіональному рівні. У 2007 році діяло 15 уповноважених з питань захисту прав підприємців у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в мм. Києві та Севастополі.
Було призначено нових уповноважених у 2 областях, а саме: Закарпатській та Хмельницькій. Також, призначено на другий термін перебування уповноважених в 3 регіонах: в Одеській та Чернівецькій областях, м. Києві.
Щодо здійснення інформаційної політики
Впродовж 2007 року питання регуляторної політики, дозвільної системи, реєстрації та ліцензування, контролю (нагляду) у сфері господарської діяльності, розвитку та підтримки підприємництва широко висвітлювалися на прес-конференціях, семінарах, засіданнях, круглих столах, форумах. Протягом року були проведені 7 пресконференцій з актуальних питань підтримки підприємництва.
Інформація про поточну діяльність Держкомпідприємництва, організовані Комітетом публічні заходи, які проводились протягом року, оприлюднювались інформаційними агентствами "ЛігаБізнесІнформ", "УНІАН", "Укрінформ", "Контекст-Медіа", "Інтерфакс-Україна", "Українські новини", "РБК-Україна" тощо, а також публікувалися в періодичних виданнях: "Урядовий кур'єр", "Бізнес", "Корреспондент", "Профиль-Украина", "Экономические известия", "Эксперт-Украина", "Деловая столица", "Коммерсантъ-Украина", "День", "Вісник Пенсійного фонду України", "Праця і зарплата", "Частный предприниматель". Фахівці Держкомпідприємництва брали участь у програмах на телеканалах "1 + 1", "Інтер", "5 канал", "КРТ", "ICTV", "УТ-1", "НТН", "1 Діловий", а також на радіо "ЕРА", "Київ", "1-й канал радіо". Також Голова Держкомпідприємництва неодноразово брав участь у прямих ефірах в передачах на каналах "1 Діловий", "5 канал", і радіо "ЕРА".
З початку 2007 року офіційний сайт Держкомпідприємництва піднявся з 14 - 16 місця з 186 сайтів категорії "Адміністрації", зареєстрованих в рейтинговій системі "Bigmir" до 12 - 14 позиції в рейтингу, при тому що кількість зареєстрованих в цій категорії сайтів в грудні зросла до 266. Цьому сприяв високий рівень підготовки матеріалів, що викладаються на сайт, забезпечення надання через веб-сайт Держкомпідприємництвом спеціалізованих послуг (в розділах "Реєстрація", "Дозвільна система") та послуг загального призначення (в розділах "Форум", "Інтернет-приймальня", "Зворотній зв'язок", "Гаряча лінія"). Крім того, продовжувалася робота з удосконалення дизайну сайту.
У рейтингу інформаційної наповненості сайтів державних комітетів України Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД) веб-сайт Держкомпідприємництва зайняв п'яте місце у відповідній категорії Інтернет-ресурсів.
За результатами моніторингу веб-сайтів центральних органів виконавчої влади та місцевих державних адміністрацій Міністерством транспорту та зв'язку сайт Комітету відзначено як зразковий.
Щодо забезпечення виконавської дисципліни
Комітетом отримано та опрацьовано 13898 доручень та документів, із них 4972 - з постановчими питаннями. Відправлено на різні адреси 9870 документів (2006 рік - 9544), із них ініціативних - 3314 (або на 5% більше, ніж у 2006 році (3198). Видано 156 наказів Голови (2006 - 116, 2005 - 128), зареєстровано розпоряджень - 120 (2006 - 83, 2005 - 59), надано окремих доручень керівництва Комітету - 30.
Порушень контрольних термінів виконання рішень Президента України, звернень народних депутатів України, доручень Кабінету Міністрів допущено не було.
Протягом 2007 року розглянуто 1305 звернень громадян та суб'єктів підприємницької діяльності (2006 відповідно - 1236), які стосувались роз'яснень норм цивільного та господарського законодавства, питань отримання кредитів для розвитку підприємництва, роз'яснень щодо порядку проведення перевірок контролюючими органами, діяльності ринків (зокрема, щодо сплати ринкового збору та надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі), роз'яснення з питань ліцензування певних видів господарської діяльності тощо. Найчастіше потребували роз'яснення питання пов'язані з: державною реєстрацією суб'єктів господарювання; оформленням прав користування та прав власності на земельні ділянки; оформленням змін до установчих документів юридичної особи; нотаріальним посвідченням підписів засновників (учасників) на установчих документах юридичної особи.
Вжито інших заходів, спрямованих на практичне втілення політики Президента України і Уряду у сфері розвитку підприємництва.
Водночас, мають місце невирішені проблеми та питання, які потребують посилення ефективності діяльності, з огляду на те, що Комітетом визначено 5 пріоритетів на 2008 рік.
При визначенні першочергових завдань Комітет базується на положеннях Концепції вдосконалення державного регулювання господарської діяльності, схваленої Указом Президента України 03.09.2007 N 816, аналізі стану виконання законів України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а також Програмі діяльності Кабінету Міністрів України "Український прорив: для людей, а не політиків".
Пріоритет 1. Усунення надмірного та неефективного регулювання господарської діяльності шляхом проведення моніторингу набуття чинності регуляторних актів, прийнятих з порушенням Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та другого етапу перегляду регуляторних актів на базі пропозицій інвесторів та інших суб'єктів господарювання.
Підстави. В упровадженні державної регуляторної політики органами виконавчої влади у 2007 році зафіксовано низку проблем, які поставили під загрозу результати прискореного перегляду, зокрема:
- починаючи з другої половини 2005 року і дотепер центральними та місцевими органами виконавчої влади розроблено близько 3 тис. 800 проектів регуляторних актів;
- мають місце випадки прийняття регуляторних актів без погодження з Держкомпідприємництвом та його територіальними органами. Зокрема, за результатами моніторингу набуття чинності регуляторних актів у 2007 році у 15 регіонах України (АР Крим, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій областях та місті Києві) виявлено 61 регуляторний акт, прийнятий місцевими органами виконавчої влади без погодження з представництвами у відповідних регіонах;
- незадовільним є стан виконуваності норми Закону щодо здійснення заходів з відстеження результативності дії регуляторних актів як на кількісному так і на якісному рівні. Так, у 2006 році на центральному рівні розробниками базове відстеження результативності було здійснено лише стосовно третини прийнятих регуляторних актів. Відсутність базового відстеження не дозволяє отримати достовірні результати повторного та періодичного відстеження результативності дії регуляторних актів, перетворює їх на "вимушену формальність".
Таким чином, стан здійснення відстежень результативності регуляторних актів є незадовільним, що унеможливлює визначення ефективності діючих регулювань.
Окрім того, виявлено факти фальсифікації окремими центральними та місцевими органами виконавчої влади текстів регуляторних актів, що пройшли регуляторні процедури в одній редакції, а прийняті в іншій, і це погіршило умови ведення бізнесу. Одним з останніх прикладів цього є постанова Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 N 1396 "Про затвердження порядку ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві".
Основною відмінністю другого етапу від першого є проведення оцінки системності та узгодженості дії регуляторних актів лише у пріоритетних галузях (сферах) економіки (ліцензування, дозвільна система, туристична галузь, будівництво і землекористування), а не для всієї сукупності регулювань господарської діяльності.
Результатом проведення другого етапу стратегії швидкого дерегулювання мають стати:
А) у ліцензуванні
- зменшення переліку видів господарської, які потребують ліцензійних обмежень;
- забезпечення спрощеного порядку здійснення ліцензійних процедур, скорочення часу на видачу ліцензій;
- передача більшості функцій з ліцензування на місцевий рівень;
- заборона використання ліцензій з метою обмеження конкуренції тощо.
Б) у дозвільній системі
- впровадження європейських стандартів при видачі документів дозвільного характеру з урахуванням реалізації заходів щодо європейської інтеграції;
- удосконалення положень Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" шляхом внесення відповідних змін до нього;
- завершення розробки та прийняття усіх необхідних нормативно-правових актів щодо приведення у відповідність до вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності";
- скасування документів дозвільного характеру, застосування яких є недоцільним, шляхом перегляду нормативно-правової бази;
- визначення переліку дій, права на проведення яких набуваються за декларативним принципом.
В) у сфері туризму
- проведення оцінки інвестиційної привабливості сфери послуг, будівництва, транспорту та ін. регіонів країни;
- удосконалення порядку ліцензування суб'єктів туристичного підприємництва;
- створення нормативного підґрунтя для модернізації готельної інфраструктури в Україні, закладів громадського харчування, торгівельно-розважальних та інших туристичних об'єктів відповідно до міжнародних стандартів.
Г) у сфері будівництва та землекористування
- впорядкування процедур ліцензування у будівництві;
- спрощення порядку і процедури надання земельних ділянок під капітальне будівництво;
- упорядкування на законодавчому рівні питання надання концесій для будівництва доріг, довгострокової оренди, фінансового лізингу, забезпечення прав на землю;
- посилення контролю за користуванням земельними ділянками з точки зору захисту довкілля.
Пріоритет 2. Спрощення входження в бізнес через упорядкування дозвільної системи.
Підстави. Не завершено роботу з розробки нормативно-правових актів, передбачених Законом (станом на кінець 2007 року центральними органами виконавчої влади розроблено 28 (з 60) законопроектів щодо приведення законодавчих актів до вимог до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" - з них прийнято Верховною Радою України лише 1, подано до Верховної Ради України - 9).
Не скасовано жодного дозвільного документа як такого, що є недоцільним або економічно необґрунтованим.
Не забезпечено на регіональному рівні належну роботу більшості дозвільних центрів:
- неналежне їх фінансово-господарське та ресурсне забезпечення;
- не забезпечується участь всіх представників місцевих дозвільних органів в роботі більшості дозвільних центрів;
- недостатнім є статус адміністратора.

................
Перейти до повного тексту