- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
09.07.2009 N К-3273/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого, судді Головчук С.В. (суддя-доповідач), суддів: Амєліна С.Є., Гуріна М.І., Кобилянського М.Г., Юрченка В.В., секретар судового засідання Великохацька В.В. (за участю представників сторін), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника Президента України - Білоуса Олександра В'ячеславовича на
постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 4 листопада 2008 року та
ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2009 року у справі за позовом Голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, народного депутата України Калєтніка Ігоря Григоровича, Першого заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, народного депутата України Москаля Геннадія Геннадійовича, заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, народного депутата України Джиги Миколи Васильовича, заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, народного депутата України Буджерака Олександра Олександровича до Президента України, за участю третьої особи - Дурдинця Тиберія Юрійовича, про визнання незаконним Указу Президента України "Про призначення Т.Дурдинця заступником Голови Служби безпеки України - начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю" від 19 жовтня 2007 року
N 985/2007,
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2008 року позивачі - народні депутати України, керівники Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією звернулися до суду з позовом про визнання незаконним Указу Президента України "Про призначення Т.Дурдинця заступником Голови Служби безпеки України - начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю" від 19 жовтня 2007 року
N 985/2007 (далі - Указ Президента України). Позивачі зазначали, що при виданні зазначеного Указу не були дотримані вимоги частини 4 ст.
10 Закону України
"Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" щодо погодження подання Голови Служби безпеки України (далі - СБУ) про призначення на посаду начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Позивачі обґрунтовували свої вимоги тим, що вони як народні депутати, які є членами Комітету Верховної Ради України, були неправомірно виключені із правовідносин у процедурі погодження кандидатури на призначення на посаду при прийнятті оспорюваного Указу Президента України та позбавлені права реалізувати свої депутатські повноваження.
У касаційній скарзі представник Президента України Білоус О.В. порушує питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового судового рішення. Посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права. Зокрема, зазначає, що здійснення Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією процедури погодження подання щодо кандидатури для призначення на посаду начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ не передбачено
Конституцією України. У зв'язку з цим Президент України 30.10.2008 року звернувся до Конституційного Суду України з відповідним поданням. Враховуючи наведене та вимоги ст.
9 КАС України, суд першої інстанції не міг застосовувати до спірних правовідносин ч. 4 ст.
10 Закону України
"Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" та мав підстави для зупинення провадження у справі. Маючи докази про відкриття Конституційним Судом України провадження за вказаним поданням Президента України, апеляційний суд безпідставно відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі. Представник відповідача вважає, що позовні вимоги щодо правового акту індивідуальної дії за заявою осіб, права яких цим актом не порушені, задоволені безпідставно. Зазначає, що позивачі як народні депутати, керівники Комітету Верховної Ради України, не мають прав здійснювати будь-які повноваження від її імені. Крім того, на думку представника Президента України, в порушення вимог ст.
162 КАС України суд визнав акт індивідуальної дії - Указ Президента України незаконним.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскаржуваний
Указ Президента України прийнятий з порушенням закону та не у спосіб, що передбачений законом. Зокрема, відповідачем порушено вимоги частини 4 ст.
10 Закону України
"Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" щодо дотримання процедури погодження подання Голови СБУ про призначення на посаду начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Проте такий висновок не відповідає нормам матеріального права.
Функції і повноваження комітетів Верховної Ради України в редакції Закону України "Про комітети Верховної Ради України" від 04.04.95
N 116/95-ВР, яка була чинною до 20 січня 2006 року, визначались розділом другим. При цьому функції комітетів, визначені цим розділом, не були вичерпними. Зокрема, пунктом 8 ст.
5 цього
Закону передбачалось обговорення кандидатур посадових осіб, призначення яких відповідно до законодавства погоджується з комітетами, підготовка відповідних висновків щодо цих осіб.
................Перейти до повного тексту