1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Л И С Т
N 01-8/1386 від 20.11.92
м.Київ
Арбітражним судам України
( Лист відкликано на підставі Листа Вищого господарського суду N 01-8/631 від 14.04.2004 )
Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають при укладанні договорів підряду на капітальне будівництво
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Вищого арбітражного суду N 01-8/319 від 06.07.2000 Листом Вищого господарського суду N 01-8/1042 від 02.10.2001 )
Вищий Арбітражний Суд України узагальнив практику вирішення спорів, що виникають при укладанні договорів підряду на капітальне будівництво, і з метою забезпечення правильного вирішення цих спорів вважає за необхідне звернути увагу на такі питання.
1. Постановою Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" передбачено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на її території застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України. Отже, відповідно до статті 357 Цивільного Кодексу України в даний час договори підряду на капітальне будівництво на території України укладаються і виконуються відповідно до Правил про договори підряду на капітальне будівництво, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 26 грудня 1986 року N 1550 (далі - Правила).
При цьому слід мати на увазі, що згідно з п.4 постанови Ради Міністрів СРСР від 30 липня 1988 року N 929 майнову відповідальність за порушення забов'язань за договором підряду на капітальне будівництво, встановлену зазначеними Правилами, застосовують до замовника і підрядчика тільки за умови будівництва об'єктів за державним замовленням. В усіх інших випадках відповідальність за порушення зобов'язань щодо будівництва об'єктів сторони мають право передбачати в договорі.
Таким чином, при вирішенні спорів, пов'язаних з укладанням та виконанням договорів підряду на капітальне будівництво, арбітражним судам перш за все необхідно з'ясувати підстави укладання договору, тобто чи будується об'єкт за державним замовленням.
Щодо укладення і виконання договорів між генеральними підрядчиками та субпідрядними організаціями, то з цих питань слід керуватись Положенням про взаємовідносини організацій - генеральних підрядчиків з субпідрядними організаціями.
2. Відповідно до статті 5 Арбітражного процесуального кодексу України (далі - АПК) порядок доарбітражного врегулювання спорів визначається цим Кодексом, якщо інший порядок не встановлений діючим на території України законодавством, яке регулює конкретний вид господарських відносин.
Оскільки на території України діють Правила, при вирішенні питання щодо доарбітражного врегулювання розбіжностей, які виникли при укладанні договорів підряду на капітальне будівництво, слід керуватись пунктом 19 Правил, за винятком абзацу 4 щодо передачі деяких спірних питань на вирішення вищестоящих організацій. Всі розбіжності, що залишились неврегульованими, крім тих, що передбачені статтею 12 АПК, генеральний підрядчик має право передати на вирішення арбітражного суду (пункт 3 статті 19 Закону України "Про інвестиційну діяльність", відповідно до якого спори, що виникають між юридичними особами в результаті інвестиційної діяльності, розглядаються арбітражним судом).
Якщо підрядчик, який одержав протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні, не передасть розбіжності, що залишились неврегульованими, на вирішення арбітражного суду у встановлений строк, то пропозиції замовника вважаються прийнятими. В тих випадках, коли договір не заснований на державному замовленні і підрядчик не передає спірні питання щодо умов договору на вирішення арбітражного суду, договір вважається не укладеним.

................
Перейти до повного тексту